Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2012., 15:14   #321
Otac mora platiti - tko bi drugi?
Ako ne bude platio, ići će u zatvor, ali njegov dug će ostati i nakon izlaska iz zatvora...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 18:48   #322
Quote:
sberry kaže: Pogledaj post
Nadam se da će se naći netko dobar da mi pojasni cijelu proceduru oko alimentacije?
Naime, zanima sve kako to ide?
Prvo moram u czs, pa mi oni kažu kako trebam podnjeti tužbu, i onda kada podnesem tužbu to natezanje traje dugoo??? jesam li u pravu?
Pozivaju li možda prvo ovi iz czs-a prvo njega i mene na kakav razgovor ili kako to već ide? (inače braka nikad nije bilo, niti izvanbračne zajednice).
Koliko bi me taj postupak koštao?
I koliko dugo u prosjeku (iz vašeg iskustva, ono po zakonu me ne zanima jer znamo da je zakon samo mrtvo slovo na papiru) sav taj postupak do donošenja konačnog riješenja traje, godinu-dvije-pet???
hvala

Ja sam trenutacno u procesu vec sedam mjeseci,a po informacijama ljudi sa kojima sam pricala moglo bi trajati i do 5 g. Iako ja mislim da sve ovisi o situaciji.

Molim vas ako mi itko moze pomoci...moram napisati tuzbu za neplacanje alimentacije,a nemam pojma kako.

Quote:
ivica75 kaže: Pogledaj post
ovako alimentacija se MORA placat-govorim iz svog iskustva ,nikog nezanima odakle novac ali se mora plaćat.. pozzzzz
Kako onda socijalna sluzba na njegovo "platiti cu kad budem moga i koliko budem moga" moze reci da je to uredu?

Zadnje uređivanje Katrin : 24.01.2012. at 18:54.
mojadjevojcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2012., 19:38   #323
Quote:
mojadjevojcica kaže: Pogledaj post
Ja sam trenutacno u procesu vec sedam mjeseci,a po informacijama ljudi sa kojima sam pricala moglo bi trajati i do 5 g. Iako ja mislim da sve ovisi o situaciji.

Molim vas ako mi itko moze pomoci...moram napisati tuzbu za neplacanje alimentacije,a nemam pojma kako.
?
Što ti znači to da si u procesu?
Tužba za neplaćanje alimentacije??? Dal imaš već kakvu odluku o plaćanju i visini alimentacije ili ne?

Daj malo pojasni situaciju, kako očekuješ da će ti netko pomoći kad uopće ne navedeš svoj problem...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2012., 10:34   #324
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Što ti znači to da si u procesu?
Tužba za neplaćanje alimentacije??? Dal imaš već kakvu odluku o plaćanju i visini alimentacije ili ne?

Daj malo pojasni situaciju, kako očekuješ da će ti netko pomoći kad uopće ne navedeš svoj problem...
Kod mene to izgleda ovako...otkada sam rodila malena zivi samnom i otac se nikada nije brinuo o njoj,ali ju je priznao...iskreno mogu reci da mi je zao radi toga.
Na nagovor socijalne radnice morala sam pokrenuti sudski proces. Taj prvi proces je trajao 7 mj. i upravo je neki dan zavrsio. Znaci ja sam poslala na sud dopis da trazim da mi se maloljetna kci povjeri na skrb i odgoj. Tada su poceli pozivi i razgovori kod socijalnih radnika i psihologa. Tamo su me doslovno mucili i prijetili mi raznim glupostima da se osijecas kao najgora majka na svijetu,a sve sto dijete ima i treba ja sam joj sama omogucila. Nakraju sam dobila poziv za sud i tamo je odredeno da dijete zivi samnom (iako i nije moglo biti drugacije jer ju on niti ne zeli) i da otac ima pravo vidjanja (iako on to pravo ne konzumira). Kako se otac nije pojavio na sudu imala sam priliku popricati sa sutkinjom i ona mi je rekla slijedece:

ovo je bio prvi korak i sada moram pricekati da presuda postane pravomocna. U toj presudi pise da maoja kci zivi samnom te da se ja ne protivim susretima oca i nje i da je otac duzan placati 1000,00 kn alimentacije isto tako i zaostatke o njenoga rodenja.

Slijedeci korak mi je da moram podici tuzbu (u djetetovo ime,a ja ju zastupam pred sudom) za neplacanje alimentacije. Jer iako je nama alimentacija odredena on ju ne placa niti ju ima namjeru placati jer kao nema para.

Stvar je bila u toma sto je meni ovaj prvi sudski postupak bio vanparnicni jer sam u svom dopisu sudu poslala prijedlog,a ne tuzbu,a alimentacija se ne rijesava u vanparnicnom postupku. Znaci da ja sada moram pokrenuti parnicni postupak koji mora imati naziv TUZBA.
mojadjevojcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 14:53   #325
Quote:
mojadjevojcica kaže: Pogledaj post
ovo je bio prvi korak i sada moram pricekati da presuda postane pravomocna. U toj presudi pise da maoja kci zivi samnom te da se ja ne protivim susretima oca i nje i da je otac duzan placati 1000,00 kn alimentacije isto tako i zaostatke o njenoga rodenja.

Slijedeci korak mi je da moram podici tuzbu (u djetetovo ime,a ja ju zastupam pred sudom) za neplacanje alimentacije. Jer iako je nama alimentacija odredena on ju ne placa niti ju ima namjeru placati jer kao nema para.

Stvar je bila u toma sto je meni ovaj prvi sudski postupak bio vanparnicni jer sam u svom dopisu sudu poslala prijedlog,a ne tuzbu,a alimentacija se ne rijesava u vanparnicnom postupku. Znaci da ja sada moram pokrenuti parnicni postupak koji mora imati naziv TUZBA.
Ako je u toj presudi koja će sad valjda postati pravomoćna, navedeno da je otac djeteta dužan plaćati alimentaciju u iznosu od 1.000,00 Kn mjesečno, zajedno sa ostacima od rođenja, onda ne moraš podnijetiu tužbu više, nego samo ovrhu radi prisilne naplate dospjelih obroka uzdržavanja.

Ako se nećeš moći naplatiti, možeš podnesti kaznenu prijavu protiv njega radi neplaćanja...
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 15:27   #326
To nije tema za ovaj pdf, molim da se drzite pravnog aspekta.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 16:41   #327
Znaci slijedece sta moram napraviti je podnijeti tuzbu za neplacanje alimentacije pa ako bilo tko zna otprilike kako to napisati bila bi zahvalna na pomoci.

Zadnje uređivanje File : 07.02.2012. at 16:50.
mojadjevojcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 16:45   #328
Quote:
mojadjevojcica kaže: Pogledaj post
Znaci slijedece sta moram napraviti je podnijeti tuzbu za neplacanje alimentacije pa ako bilo tko zna otprilike kako to napisati bila bi zahvalna na pomoci.
Već ti je odgovoreno.

Ne treba podnositi tužbu za neplaćanje alimentacije, nego čekati da ta presuda kojom je već određen iznos alimentacije postane pravomoćna, pa onda pokrenuti ovrhu.

Quote:
mojadjevojcica kaže: Pogledaj post
U toj presudi pise da maoja kci zivi samnom te da se ja ne protivim susretima oca i nje i da je otac duzan placati 1000,00 kn alimentacije isto tako i zaostatke o njenoga rodenja.
.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 17:05   #329
Quote:
File kaže: Pogledaj post
Već ti je odgovoreno.

Ne treba podnositi tužbu za neplaćanje alimentacije, nego čekati da ta presuda kojom je već određen iznos alimentacije postane pravomoćna, pa onda pokrenuti ovrhu.
To pise ali mi je isto tako sutkinja koja je to napisala rakla da mi je sllijedeci korak pokrenuti tu tuzbu jer se alimentacija ne rijesava u vanparnicnim postupcima.
mojadjevojcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 13:13   #330
Kada prestaje pravo na alimentaciju u slučaju da maturant ne upiše studij u ljetnom roku? Rezultati upisa bi trebali biti negdje polovinom srpnja. Ako maturant ne upiše tada studij, da li ostaje bez alimentacije od kolovoza? Isto tako me zanima ako maturant polaže popravni ispit iz nekog predmeta u ljetnom roku ili polaže maturu u drugom ili trećem roku ove godine, da li se i dalje vodi kao učenik sa svim pravima?
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 10:24   #331
Quote:
mojadjevojcica kaže: Pogledaj post
To pise ali mi je isto tako sutkinja koja je to napisala rakla da mi je sllijedeci korak pokrenuti tu tuzbu jer se alimentacija ne rijesava u vanparnicnim postupcima.
Sudovi sa ovim još nisu načisto, tako da postoji različita praksa...

Ali ako postoji presuda u kojoj je određena alimentacija i ako ona postane pravomoćna, stvarno ne moraš više pokretati tužbu, nego možeš odmah pokrenuti ovrhu na temelju te presude!

Ako takva odluka postane pravomoćna u neizmjenjenom obliku, vjerojatno više ne bi niti mogla podići novu tužbu, jer bi se dva puta odlučlivalo o istoj stvari, što je naravno zabranjeno.

Quote:
albaharija kaže: Pogledaj post
Kada prestaje pravo na alimentaciju u slučaju da maturant ne upiše studij u ljetnom roku? Rezultati upisa bi trebali biti negdje polovinom srpnja. Ako maturant ne upiše tada studij, da li ostaje bez alimentacije od kolovoza? Isto tako me zanima ako maturant polaže popravni ispit iz nekog predmeta u ljetnom roku ili polaže maturu u drugom ili trećem roku ove godine, da li se i dalje vodi kao učenik sa svim pravima?
Osoba ima pravo na zakonsko uzdržavanje još jednu godinu nakon završetka redovnog školovanja, pod uvjetom da se prije ne zaposli!

Zadnje uređivanje Katrin : 09.02.2012. at 10:30.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 16:55   #332
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Osoba ima pravo na zakonsko uzdržavanje još jednu godinu nakon završetka redovnog školovanja, pod uvjetom da se prije ne zaposli!
Zahvaljujem na brzom odgovoru. Molim za link gdje je moguće pročitati tu zakonsku odredbu. Hvala.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 00:12   #333
Quote:
albaharija kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na brzom odgovoru. Molim za link gdje je moguće pročitati tu zakonsku odredbu. Hvala.
Obiteljski zakon

Članak 210.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo školovanje, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon školovanja.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 13:10   #334
Quote:
goliath kaže: Pogledaj post
Obiteljski zakon

Članak 210.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo školovanje, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon školovanja.
Hvala puno.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 19:41   #335
Zna li netko kako ostvariti besplatnu pravnu pomoc?
mojadjevojcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 13:33   #336
Imas ovdje sve informacije.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 18:07   #337
Hvala.
mojadjevojcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 17:49   #338
Bok,po prvi put se javljm i imam jedno pitanje ako mi netko zna odgovoriti?Suprug mi je razveden 2002g. ima dvoje dijece s prvom suprugom starija kčerka je 1995 godište,a mlađa 1998 godište,mi smo se vjenčali 2006 godine,a curicu dobili 2007 godine,a ja sam neuposlena zbog bolesti,živimo kao podstanari,a suprug ostvaruje plaću u iznosu od 2.816,32kn i dječiji od 200kn,a bivša supruga je uposlena i ostvaruje plaču od 4.125,00kn i dječiji od 487,00kn,sud mu je prvo odredio alimentaciju od 1.000,00kn ali gospođi nije bilo dovoljno pa su podigli na 1.300,00kn pa ni to nije bilo dovoljno pa su podigli na 2.033,22kn dali je to normalno na prosjek suprugove plače i kojem se sudu više obratiti jer je srušen i županijski i općinski sud jer su dotični sudci kućni prijatelji suprogove bivše žene i njenih roditelja
katarina30dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 11:06   #339
Quote:
katarina30dora kaže: Pogledaj post
Bok,po prvi put se javljm i imam jedno pitanje ako mi netko zna odgovoriti?Suprug mi je razveden 2002g. ima dvoje dijece s prvom suprugom starija kčerka je 1995 godište,a mlađa 1998 godište,mi smo se vjenčali 2006 godine,a curicu dobili 2007 godine,a ja sam neuposlena zbog bolesti,živimo kao podstanari,a suprug ostvaruje plaću u iznosu od 2.816,32kn i dječiji od 200kn,a bivša supruga je uposlena i ostvaruje plaču od 4.125,00kn i dječiji od 487,00kn,sud mu je prvo odredio alimentaciju od 1.000,00kn ali gospođi nije bilo dovoljno pa su podigli na 1.300,00kn pa ni to nije bilo dovoljno pa su podigli na 2.033,22kn dali je to normalno na prosjek suprugove plače i kojem se sudu više obratiti jer je srušen i županijski i općinski sud jer su dotični sudci kućni prijatelji suprogove bivše žene i njenih roditelja
Tih 2.033,22 Kn su neki minimalni iznosi za dvoje djece, koji su općenito propisani. Međutim, zbog niske plaće vašeg supruga, te još jednog djeteta kojeg mora uzdržavati, alimentacija bi trebala biti bitno manja. Neki zakonski minimum kad ima više djece je polovina propisanih iznosa po djetetu (čl. 232. st. 5. Obiteljskog zakona), tako da bi bez problema ta alimentacija mogla biti smanjena na nekih ukupno 1.000,00 Kn mjesečno za to dvoje djece.

Potražite kako ostvariti besplatnu pravnu pomoć (post prije vašeg), pa to zatražite i trebali bi onda putem odvjetnika podići tužbu za smanjenje iznosa uzdržavanja!

Zadnje uređivanje goliath : 22.02.2012. at 12:25.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 09:53   #340
alimentacija

molim pomoć. naime, ja imam privremenu mjeru prema kojoj je određeno bivšem da plaća ukupno 1.200,00 kn za dvoje djece... a on plaća 500,00 kn...
što mi je činiti? on nema nikakve imovine (nekretnina), osim starog auta i motora (za kojeg više nisam niti sigurna da ih ima), i u mirovini je koja iznosi 1.300,00 kn. Hvala. )
rastavljenamama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:12.