Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2015., 11:58   #681
Pozdrav. Na ovaj forum sam se bas prijavio zbog ove teme, jer je veoma zanimljiva. I sam imam par pitanja odnosno trazim savjete od vas.

Ovako. Zaposlen sam kao sys admin oko 7-8 godina i trenutacno radim na administraciji Windows sistema, Exchange servera, Backup, Linux malo i ostalo sto pase pod klasicnu administraciju.

Veoma me zanima podrucje security-ja, zato pokusvam na tu temu svaki dan ponesto nauciti i pokusati to i u praksi prenjeti. Zainteresiran sam i na tako zvani "ethical hacking" ali do takvog znanja mi treba naravno iskustvo.

Tema je Cisco / Networking. Sta ima ovo gore napisano sa tim veze. Pa ima djelomicno jer prvo nego sto krenem dublje u temu security-ja, volio bi ponoviti znanje Networkinga koje sam stekao na fakultetu. To je bilo fakat vise manje teoretsko znanje.

U firmi gdje radim mislim, da bi mogao poceti sa refreshom toga znanja ali ja neznam gdje da pocnem.

Vecina vas u ovoj temi govori o tome kako uraditi certifikat ali ja bi volio prvo, da steknem malo prakticno znanje na tu temu prije nego sto bi isao raditi to.

Znaci moje pitanje: Sta radi jedan mrezni admin u internoj informatiki? Mi imamo par core switcheva Cisco 4506, te nekoliko 2960-S switcheva skupa sa ASO-om 5520 serije.

Znaci to je sistem postavljen sa strane eksternog partnera i to nekako radi i fakat kao interna informatika mi veoma malo ista na tim sistemima radimo.

Kako se takve sistema administrira uopste? Mozda optimizacija postojece infrastrukture? Volio bi i uraditi dokumentaciju, koja je trenutno vec malo zastarila, posto je doslo par novi switcheva i neke stvari su se izmjenile.

Ja imam znaci fino prakticno okruzenje, koje nazalost neznam iskoristiti, da rasirim svoje znanje. Naravno nebih isao sad nesto cackati oko konfiguracija po core switcevima ali svejedno volio bih da znam sta neka konfiguracija na portovima znaci te ostale meni nepoznate pojmove.

Sam sam mislio za pocetak poceti sa studiranjem knjige, koja se koristi za pripremu na certifikat CCENT i onda od tude dalje.

Ideje, prijedlogi, savjeti su veoma dobrodosli. Hvala.
harsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2015., 23:59   #682
Quote:
harsen kaže: Pogledaj post
Znaci moje pitanje: Sta radi jedan mrezni admin u internoj informatiki? Mi imamo par core switcheva Cisco 4506, te nekoliko 2960-S switcheva skupa sa ASO-om 5520 serije.

Znaci to je sistem postavljen sa strane eksternog partnera i to nekako radi i fakat kao interna informatika mi veoma malo ista na tim sistemima radimo.

Kako se takve sistema administrira uopste? Mozda optimizacija postojece infrastrukture? Volio bi i uraditi dokumentaciju, koja je trenutno vec malo zastarila, posto je doslo par novi switcheva i neke stvari su se izmjenile.

Pozdrav,

mrezni administrator uglavnom odrzava postojecu mreznu infrastrukturu. sto to znaci? To znaci da odrzava kabliranje i server sobe uredne, odrzava i updatea dokumentaciju, poboljsava mrezne uredaje da ih uredno patchira, da se konfiguracija koja se ne koristi obrise, da se postavi neki monitoring alat, i naravno day to day posao, ako treba nesto prekonfigurirati na uredajima itd.

E sada, ono sto ti mozes napraviti ako vec ne postoji je:

- Dokumentacija, patch paneli, interface opisi, visio diagrami
- Backup konfiguracije, patchevi i verzije uredaja
- Mozda ubaciti nekakav free monitoring tool da mozes pratiti kolicinu podataka, da znac kada uredjaj padne itd. ( na primjer Observium program je free koji mozes podignuti na nekom linux distrou )
- Pregledati konfiguraciju, viditi ako se nesto ne koristi, obrisati. ( EDIT: ovo mozda i nije nesto sto bi radio prije nego dobijes malo znanja XD da sefu ne ubijes telefon dok pricas sa ljubavnicom )
- Poboljsati security, upaliti enkripciju, promjeniti passworde, mozda cak i dignuti TACACS/RADIUS Server is autenticirati switcheve sa njima

Kada dobijes malo vise znanja onda mozes:

- Gledati da ubacis neki access layer security ( dot1x, dhcp snooping etc. ) ( na te 2960tke )
- Gledati da ubacis nekakav QOS (Quality of service), da se prioritet daje odredjenoj vrsti podataka
- Mozda sloziti nekakav VPN da ekipa moze od doma se spajati ( ako vec ne koristiti nekakav Citrix ili slicno )

To je ono sto se moze za pocetak napraviti

Quote:
harsen kaže: Pogledaj post
Ja imam znaci fino prakticno okruzenje, koje nazalost neznam iskoristiti, da rasirim svoje znanje. Naravno nebih isao sad nesto cackati oko konfiguracija po core switcevima ali svejedno volio bih da znam sta neka konfiguracija na portovima znaci te ostale meni nepoznate pojmove.

Sam sam mislio za pocetak poceti sa studiranjem knjige, koja se koristi za pripremu na certifikat CCENT i onda od tude dalje.

Ideje, prijedlogi, savjeti su veoma dobrodosli. Hvala.
Zaboravi CCENT, to je za srednju skolu u najboljem slucaju. Uhvati official knjigu za CCNA Routing and switching i prodji je u 3 mjeseca. Nije teska, i ako ti nesto nije jasno, podcrtaj i kasnije se vrati na to. Postoje razni simulatori ( Packet tracer, GNS3, VIRL etc ), pa pocni slagati jednostavne mrezice i igrati se s njima.



E sada, security dio, to je malo tricky. To je vrlo opsiran pojam, i tesko je biti u tome dobar, ako ne predas jako jako puno vremena. Postoje razni certifikati i putevi: CEH, Offensive security, Penetration testing, Security analyst etc. Prije nego krenes u ove vode, moras se zapitati dvije stvari:
- zasto zelis to raditi?
- Koliko vremena mislis uloziti?


Bez da imas cistu sliku o ova dva pitanja, samo ces se zagubiti u moru informacija i odustati nakon 3-6-12 mjeseci i onda uzalud No, to su pitanja za kasnije, slobodno se uhvati malo mreza.

Javi ako nesto nije jasno ili trebas pomoc/materijala itd.

Pozdrav iz tople Australije ( je*enih 40C )
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2015., 16:30   #683
@H4ni8aLL
Pozdrav. Vjeruj, da sam od tebe i zelio odgovor. Posto si napisao, da si iz Australije, sad mi je jasno zato nisi "odmah" odgovorio. Hvala ti puno na tvom obsirnom odgovoru, sa kojim cu pokusati se usmjeriti.

Mi inace upotrebljavamo Nagios kao monitoring sistem, mada u zadnje vrijeme mi vise jede zivce, jer mi precesto salje greske na e-mail (tako zvane lazne alarme).
Mozda je fakat to i neki "mrezni" problem, jer dobijem na mail kao, da sistem nije dostupan, nakon minute da je sistem dostupan, a sistemi rade potpunoma normalno.

Koliko sam vidio nabrzinu video Observium ne izgleda bas lose pogotovo ako je free.

Smatram, da si mislio na ovu knjigu sto se tice literature?
http://www.amazon.de/Routing-Switchi...&keywords=CCNA

VPN je vec konfigurisan na ASI, tako da to vec radi. Ostale pojmove moram prvo guglovati, da bi dao ti odgovor, dali su takve stvari vec konfigurisane, jer kao receno fakat svi administratori u firmi i nediramo mrezni sustav ali ja to nezelim, vec hocu da razumijem kompletno djelovanje jer smatram, da dobar sistemski administrator mora poznati bar osnovu.

Sto se tice security-ja vjeruj, da bi volio u toj smjeri raditi ali postoje 2 prepreke to jesu:
1.) Nemam dovoljno iskustva - zato sam i dao tu sebi iniciativu, da "hekiram" firmin sistem, pa da tako steknem iskustvo

2.) Vremenski sam ogranicen, jer osim administracije sistema moram i rjesavati banalne stvari kod korisnika

Pokusat cu cimprije, da se ubacim u networking temu, jer nezelim ispasti n00b kad se bude mjenala citava mrezna infrastruktura (planirano sledece godine). Ovako ako do tad steknem bar neko basic iskustvo mocu lakse pricati sa profesionalnim mreznim adminima, jer svakako ce oni biti upleteni kad se bude sistem mjenao.

Pozdrav.
harsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2015., 22:08   #684
Da to je zadnja knjiga. Sretno! Javi ako sta treba.

poz
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 19:10   #685
Molim za pomoć, dali netko zna kako napraviti WEBserver u GNS3.
EdiLehotkai is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2016., 09:10   #686
Quote:
EdiLehotkai kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć, dali netko zna kako napraviti WEBserver u GNS3.
https://www.youtube.com/watch?v=D3IJ39Glexc

http://www.smartpctricks.com/2014/06...irtualbox.html

Ovisno sta hoces sloziti. Nisam GNS3 koristio neko vrijeme, ali mozes ili:

Direktno sa virtualboxa povezati GNS3 ili koristiti onaj cloud i spojiti se na vanjsku mrezu neku koju imas na PCu.

Pogledaj linkove koje sam ti dao. Kada dignes neki operativni sustav onda moras sloziti web server.

Ako zelis samo nesto za testirati, onda mozes koristiti bilo koji cisco router:

conf t
ip http server
ip http secure-server
ip http authentication local
username Mario privilege 15 password Crveni

ip http path flash:blabla.ios

http://www.cisco.com/c/en/us/td/docs...-http-web.html
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2016., 18:44   #687
Pozdrav,
imam naravno jedno pitanje
Imam 38godina radim u jednoj informatičkoj tvrtki kao tehničar i susrećem se već 12 godina sa mrežnim tehnologijama i općenito u IT-u sam već jako dugo vremena. Održavamo za manja preduzeća sustave i slično. No, želio bih poći van raditi imam neku varijantu naravno Irska...ali me interesira CISCO ima li ko iskustva sa mojim godinama i ta varijanta da Završim CCNA pa CCNP primaju li moje godišnjake općenito po europi sa avršenim CCNP ili znači nešto iskustvo ili znače godine. T.j. da počinjem ili ne sa akademijom. Imam varijantu za tehničara nekog na servisu ali sam čuo da se lakše dolazi do posla sa CCNP a mislim da mi nebi bio problem to završiti pa neko iskustvo ili savjet imali ko...
elektrohaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2016., 09:42   #688
Quote:
elektrohaus kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
imam naravno jedno pitanje
Imam 38godina radim u jednoj informatičkoj tvrtki kao tehničar i susrećem se već 12 godina sa mrežnim tehnologijama i općenito u IT-u sam već jako dugo vremena. Održavamo za manja preduzeća sustave i slično. No, želio bih poći van raditi imam neku varijantu naravno Irska...ali me interesira CISCO ima li ko iskustva sa mojim godinama i ta varijanta da Završim CCNA pa CCNP primaju li moje godišnjake općenito po europi sa avršenim CCNP ili znači nešto iskustvo ili znače godine. T.j. da počinjem ili ne sa akademijom. Imam varijantu za tehničara nekog na servisu ali sam čuo da se lakše dolazi do posla sa CCNP a mislim da mi nebi bio problem to završiti pa neko iskustvo ili savjet imali ko...


Nemam toliko godina, ali radim vani. Svaki papir ti pomaze. Ima na tisuce ljudi koji se prijavljuju na svakakve pozicije. CCNP je bas ono sto ti moze pomoci. A usput mozda i naucis nesto dok spremas taj CCNP.

Tvoje iskustvo moze biti korisno ali i ne mora biti, ovisno s kojim tehnologijama radis, u cemu si dobar itd. Recimo nije previse bitno ako znas kako radi stara Panasonic PBX ili neki ISDN uredjaj ako danas cijeli svijet se vrti na IPu. A vecina starije ekipa obicno ostane u tim starijim legacy tehnologijama.

No, nije da imas 70 godina pa da neces nauciti. Samo naprijed, udari CCNP i onda posao traziti.

Danas se dosta trazi CCNP Collaboration ( Voice ) i Data center. Nesto manje ostali trackovi. Ne znam kako je tocno za Irsku, progooglaj malo pozicije i jace firme Research is your friend.
Sretno
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 21:57   #689
Hvala priajtelju na lijepo objasnjenom......poceo sam opcenito na IPu tako da sam u tome moze se reci di dobar....3ka maximum....mislim da mi nece trebati mnogo da se uhodamam....jel imas sto za preporucit kojekakvu literaturu...sad krecem na predavanje mislim da je tako temeljnije prvo CCNA....odah upisujem CCNP isto cu na predavanje t.j. cvr cvrk akademiju CISCO....jel mislis da bih trebao preskociti CCNA predavanje ili mozda bolje da idem izpocetka da mi nesta ne promakne
Hvala jos jednom
Ako ima ko jos nekakvo iskustvo nek se javi.....okok nas starijih
elektrohaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2016., 06:31   #690
Da mi je znati di su drugi nestali na ovom topicu.....


no.... Ja da sam na tvom mjestu preskocio bi CCNA jer je velika vecina stvari tamo nepotrebna. Ja bi udario ovih par knjiga:

TCP/IP Volume 1 i 2

Routing with IOS, Xe, XR

CCIE Official guide



Ako hoces malo naprednije stvari onda:

QOS
MPLS Fund

BGP Design




Zasto kazem da bi preskocio CCNA, zato sto dosta toga sto tamo pisu/kazu je polu istina i nepotrebno je zamarati se takvim budalastinama. ( pricam iz iskustva, jer sam odradio CCNA i CCNP, te akademiju ).

Akademija je dobra jedino jer te natjera da ucis, ako se ne mozes sam natjerati. Obicno to izgleda: 1 sat instruktor vrti slidove, nakon toga sam radis labove i rjesavas testove. ( prakticki sve sto mozes doma odraditi, sa ustedjenim satom. No kao sto rekoh...ako se ne mozes natjerati onda te akademija moze vjerojatno...jer ces je platiti, a ljudi obicno kada plate nesto i odrade, jer inace im je krivo )


Nemoj se bojati CCIE knjiga, nije to nista toliko napredno, samo je dosta opsirno. Dosta dobre su ove prve tri knjige. Ako njih prodjes, a mozda vecinu toga i znas, neces imati problema proci CCNA i CCNP.


Javi ako trebas koji pdf knjige.

pozdrav i sretno

@harsen, sta bi s tobom, jesi odradio stogod od navedenog gore?
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi

Zadnje uređivanje H4ni8aLL : 21.02.2016. at 06:42.
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2016., 19:32   #691
Quote:
H4ni8aLL kaže: Pogledaj post
Da mi je znati di su drugi nestali na ovom topicu.....


no.... Ja da sam na tvom mjestu preskocio bi CCNA jer je velika vecina stvari tamo nepotrebna. Ja bi udario ovih par knjiga:

TCP/IP Volume 1 i 2

Routing with IOS, Xe, XR

CCIE Official guide



Ako hoces malo naprednije stvari onda:

QOS
MPLS Fund

BGP Design




Zasto kazem da bi preskocio CCNA, zato sto dosta toga sto tamo pisu/kazu je polu istina i nepotrebno je zamarati se takvim budalastinama. ( pricam iz iskustva, jer sam odradio CCNA i CCNP, te akademiju ).

Akademija je dobra jedino jer te natjera da ucis, ako se ne mozes sam natjerati. Obicno to izgleda: 1 sat instruktor vrti slidove, nakon toga sam radis labove i rjesavas testove. ( prakticki sve sto mozes doma odraditi, sa ustedjenim satom. No kao sto rekoh...ako se ne mozes natjerati onda te akademija moze vjerojatno...jer ces je platiti, a ljudi obicno kada plate nesto i odrade, jer inace im je krivo )


Nemoj se bojati CCIE knjiga, nije to nista toliko napredno, samo je dosta opsirno. Dosta dobre su ove prve tri knjige. Ako njih prodjes, a mozda vecinu toga i znas, neces imati problema proci CCNA i CCNP.


Javi ako trebas koji pdf knjige.

pozdrav i sretno

@harsen, sta bi s tobom, jesi odradio stogod od navedenog gore?
Vidim da imaš iskustva sa CCNA/CCNP akademijama pa bi mi dobro došao tvoj objektivan savjet. Zadnjih par mjeseci čitam dosta po forumima iskustva drugih vezano za isplativost tih certifikata pa sam došao do zaključka da na tržištu nije baš prevelika potražnja za mrežnim administratorima (uglavnom se traže sistem administratori koji su usput zaduženi i za održavanje mreža).

No ipak, kako me mreže zanimaju i volio bi se njima baviti, koje su šanse da
idem polagati CCNA bez akademije, tj. da se sam pripremam za ispit. Osnovno znanje o mrežama stekao sam tijekom studija, kroz 2 kolegija, što su po meni ipak bile samo neke osnove.

Koji je tvoj savjet?
mmiklauz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 06:05   #692
Quote:
mmiklauz kaže: Pogledaj post
Vidim da imaš iskustva sa CCNA/CCNP akademijama pa bi mi dobro došao tvoj objektivan savjet. Zadnjih par mjeseci čitam dosta po forumima iskustva drugih vezano za isplativost tih certifikata pa sam došao do zaključka da na tržištu nije baš prevelika potražnja za mrežnim administratorima (uglavnom se traže sistem administratori koji su usput zaduženi i za održavanje mreža).

No ipak, kako me mreže zanimaju i volio bi se njima baviti, koje su šanse da
idem polagati CCNA bez akademije, tj. da se sam pripremam za ispit. Osnovno znanje o mrežama stekao sam tijekom studija, kroz 2 kolegija, što su po meni ipak bile samo neke osnove.

Koji je tvoj savjet?
yo,

ne treba ti akademija. Treba ti 3-4 mjeseca samostalne pripreme, procitas knjige, zapises biljeske i bitne stvari, ponovis i ides na ispit.


Istina, Mrezni administratori su dosta nisko sto se tice posla i znanja ( obicno ), no mrezni injzenjeri koji rade kao L2/L3 supportovi za providere su dosta trazeni, i jako dobro placeni.
Ako ces raditi u nekoj maloj firmici onda obicno je to tocno, imas net admina ili sys admina koji odraduje oba posla. Nazalost, ali tako je.

Ako ces raditi u nekoj vecoj firmi, tipa ISP ili integrator, onda definitivno se trazi mrezno iskustvo, i ako tamo radis, samo to ces raditi. ( na nekom vecem nivou doduse od network admina )

CCNA certifikat - pocetno, ne vrijedi puno jer je dosta lagano ga dobiti, ali ako ides na CCNP onda je must have.
CCNP certifikat - tu vec pokazujes da nesto i znas i da si zakoracio u mrezni svijet. Nije tako lagano kao CCNA, ali definitivno vise vrijedi.
CCIE certifikat - vrh sto se tice cisco mreza, i vrhunsko znanje je potrebno. S ovim, i dobrim znanjem nemas problema naci posao. No jedan od najtezih ispita na trzistu danas.


Ja da sam na tvom mjestu bih udario CCNA knjige u 2-3 mjeseca, onda poceo CCNP knjige jos jedno 2 mjeseca. Nakon tih 3-6 mjeseci odes na CCNA ispit. No pricam o ucenju svaki dan.
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 14:41   #693
Quote:
H4ni8aLL kaže: Pogledaj post
yo,

ne treba ti akademija. Treba ti 3-4 mjeseca samostalne pripreme, procitas knjige, zapises biljeske i bitne stvari, ponovis i ides na ispit.


Istina, Mrezni administratori su dosta nisko sto se tice posla i znanja ( obicno ), no mrezni injzenjeri koji rade kao L2/L3 supportovi za providere su dosta trazeni, i jako dobro placeni.
Ako ces raditi u nekoj maloj firmici onda obicno je to tocno, imas net admina ili sys admina koji odraduje oba posla. Nazalost, ali tako je.

Ako ces raditi u nekoj vecoj firmi, tipa ISP ili integrator, onda definitivno se trazi mrezno iskustvo, i ako tamo radis, samo to ces raditi. ( na nekom vecem nivou doduse od network admina )

CCNA certifikat - pocetno, ne vrijedi puno jer je dosta lagano ga dobiti, ali ako ides na CCNP onda je must have.
CCNP certifikat - tu vec pokazujes da nesto i znas i da si zakoracio u mrezni svijet. Nije tako lagano kao CCNA, ali definitivno vise vrijedi.
CCIE certifikat - vrh sto se tice cisco mreza, i vrhunsko znanje je potrebno. S ovim, i dobrim znanjem nemas problema naci posao. No jedan od najtezih ispita na trzistu danas.


Ja da sam na tvom mjestu bih udario CCNA knjige u 2-3 mjeseca, onda poceo CCNP knjige jos jedno 2 mjeseca. Nakon tih 3-6 mjeseci odes na CCNA ispit. No pricam o ucenju svaki dan.
Hvala na pojašnjenu..znam da CCNA nije nešto ali moram od nekud početi. Situacija je takva da sa samo fakultetskim obrazovanjem ne možeš dobiti posao na natječaju. Jednostavno nitko te neće ako nemaš radnog iskustva, a opet da ga dobiješ potrebno se zaposliti. Začarani krug. Šaljem molbe za posao ali bezuspješno, tako da sam odlučio dalje se educirati. Volio bi i položiti MSCA ali dati 16000 kn za akademiju mi je ipak previše.

Jedino me je malo strah ako ću sam učiti za CCNA da ne dođem do neke razine gdje ću zapeti i neću moći sam dalje..
mmiklauz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2016., 21:30   #694
Quote:
mmiklauz kaže: Pogledaj post
Jedino me je malo strah ako ću sam učiti za CCNA da ne dođem do neke razine gdje ću zapeti i neću moći sam dalje..
Uvijek postoje torrenti.

Pogledaj sljedeće stranice (i nakon toga potraži po torrentima):
- ine.com
- cbtnuggets.com

Ima toga previše da ti sve linkam, koristi malo google i naći ćeš sve, a navedeno je odličan početak. Poanta je da imaš video predavanja iz kojih možeš naučiti možda i bolje nego u akademiji (možeš slušati na repeat).
mužjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2016., 19:11   #695
Quote:
mužjak87 kaže: Pogledaj post
Uvijek postoje torrenti.

Pogledaj sljedeće stranice (i nakon toga potraži po torrentima):
- ine.com
- cbtnuggets.com

Ima toga previše da ti sve linkam, koristi malo google i naći ćeš sve, a navedeno je odličan početak. Poanta je da imaš video predavanja iz kojih možeš naučiti možda i bolje nego u akademiji (možeš slušati na repeat).

Ovo je stvarno odlična stvar! Hvala na linkovima! Proučavam ih i stvarno se može lijepo učiti iz materijala. Preporuke svakome tko ide na "self-study"
mmiklauz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 10:50   #696
Ali bitno je znati barem linux ako ništa drugo jer koliko sam gledao i vani se traži znanje operacijskog sustava. Nije samo kod nasa takva praksa. Čak sam naletio na više oglasa da se traži znanje linuxa nego windowsa.

Koliko ja vidim nema baš u Hrvatskoj kruha s time, ali morate stvarno zapeti i učiti. Inače će vam biti kao i meni. Počeo polagati i za CCNP. Falio mi je još samo Troubleshooting i onda kad sam vidio da ne mogu pronaći nikakav posao jer se traži i iskustvo i znanje operativnog sustava sam odustao jer mi se baš i nije dalo više učiti kad nisam vidio svrhe, a imao sam i drugog posla.
Tako da odmah dobro razmislite da li želite započeti nešto u što niste baš sigurni da želite sto posto jer ipak će vam to oduzeti dosta i novaca i vremena.

Zadnje uređivanje Mr-Whatever : 31.03.2016. at 11:03.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2016., 22:42   #697
Quote:
H4ni8aLL kaže: Pogledaj post
yo,



CCNA certifikat - pocetno, ne vrijedi puno jer je dosta lagano ga dobiti, ali ako ides na CCNP onda je must have.
CCNP certifikat - tu vec pokazujes da nesto i znas i da si zakoracio u mrezni svijet. Nije tako lagano kao CCNA, ali definitivno vise vrijedi.
Po meni CCNA je teži od CCNP jer se za CCNP puno toga ponavlja i malo detaljnije uče stvari koje si već tak i tak morao znati ili si barem pročitao dok si pripremao CCNA.

I isto tako bolje je ići na akademiju barem što se tiče CCNA ili ako ne idete na akademiju kupiti rutere jer je bitno vjezbati malo i na ruterima uživo, a ne samo preko simulatora.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 07:51   #698
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Po meni CCNA je teži od CCNP jer se za CCNP puno toga ponavlja i malo detaljnije uče stvari koje si već tak i tak morao znati ili si barem pročitao dok si pripremao CCNA.

I isto tako bolje je ići na akademiju barem što se tiče CCNA ili ako ne idete na akademiju kupiti rutere jer je bitno vjezbati malo i na ruterima uživo, a ne samo preko simulatora.

apsolutno nepotrebno jer emulatori ( ne simulatori ) su ista stvar kao i "pravi" router. Isti IOS ( skines ga sa rutera ako bas hoces) se vrti na tvom kompu kao sto se vrti u chassis rutera.

A emulatora ima dosta sada na trzistu:
GNS3
VIRL
IOU
UNL

etc.
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2016., 19:38   #699
Quote:
H4ni8aLL kaže: Pogledaj post
apsolutno nepotrebno jer emulatori ( ne simulatori ) su ista stvar kao i "pravi" router. Isti IOS ( skines ga sa rutera ako bas hoces) se vrti na tvom kompu kao sto se vrti u chassis rutera.

A emulatora ima dosta sada na trzistu:
GNS3
VIRL
IOU
UNL

etc.
Koristio sam i ja GNS3 emulator, ajd da budem pravilniji, al svejedno je bolje malo raditi i na živoj opremi. Na kraju krajeva ako nikad do nekog posla ne bude ni kabal držao u ruci neće znati ni razliku crossovera i straight kabla. Makar s novijim ruterima nije to toliko ni bitno.
A i problem je u tome što se bilo pisalo u moje vrijeme kad sam bio učio da GNS3 više neće podržavati novije IOS- e. Sad ne znam da li se tu šta promijenilo ili nije, ali ako je to istina kako će onda učiti novije stvari koje će izaći?
Tako da po meni ako se neide na akademiju pametno je za te novce uzeti nešto opreme.
A za ove druge nisam siguran jer ih nisam ni koristio pa ne znam da li mogu pokrenuti noviji IOS.
Mr-Whatever is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2016., 03:05   #700
Quote:
Mr-Whatever kaže: Pogledaj post
Koristio sam i ja GNS3 emulator, ajd da budem pravilniji, al svejedno je bolje malo raditi i na živoj opremi. Na kraju krajeva ako nikad do nekog posla ne bude ni kabal držao u ruci neće znati ni razliku crossovera i straight kabla. Makar s novijim ruterima nije to toliko ni bitno.
A i problem je u tome što se bilo pisalo u moje vrijeme kad sam bio učio da GNS3 više neće podržavati novije IOS- e. Sad ne znam da li se tu šta promijenilo ili nije, ali ako je to istina kako će onda učiti novije stvari koje će izaći?
Tako da po meni ako se neide na akademiju pametno je za te novce uzeti nešto opreme.
A za ove druge nisam siguran jer ih nisam ni koristio pa ne znam da li mogu pokrenuti noviji IOS.
Dosta su napredovali danas ti emulatori. Recimo VIRL vrti zadnji IOS ( 15.7 cini mi se) , NX-OS, IOS-XE, XR, vASA itd itd.

GNS3 je jos i najgori sa popisa XD

U smislu da "osjeti" kabel onda da, bolje je imati pravu opremu, ali sto se tice samog koda, nije potrebno imati pravu opremu.
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.