Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2013., 15:35   #1021
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
I što sad?
Sad ima više zbunjenih??
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 18:53   #1022
Angry

Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Sad ima više zbunjenih??
Zahvalna sam leonardi26 što je ukazala na ovaj članak. Sad ću s većom pažnjom pratiti u narednim danima što drugi savjetnici o tome misle.

Ovo u RIPUP-u nije jednostavno, osobno mislim i nepotrebno. Zašto dva puta "vozati" isti događaj, jedno kroz URU pa još jednom kroz IRU?

Pa radi se o ulaznom računu i mjesto mu je u URI. IRA se vezuje za isporuke.

Ovo mi liči na ideju vlastite potrošnje do 2009. godine, kada se vodila IRA vlastite potrošnje za dio nepriznatog PDV-a. I tada je praksa našla jednostavniji način i već u URI na ulazu umanjila pretporez da ne mora izvoditi te vratolomije u dvije knjige. Izgleda da su sjećanja mnogima već izblijedila. Interesantno je i tada bilo jer je postojalo mišljenje MF da nije u redu već na ulazu umanjiti PDV, ali to je mišljenje ostalo mrtvo slovo na papiru i samo su ga se rijetki držali i po njemu postupali.

Iako ima sličnosti, ima i velike razlike, pogotovo kod obveznika poreza na dohodak, budući da se zanemaruju novčani tokovi. Ovo spajanje u jednu knjigu, kod njih će se pokazati jako nepraktičnim.

Ne bi me začudilo da na stranici porezne uprave izađe pojašnjenje ove čudne situacije.

Ako i ne "osvane" takvo pojašnjenje, ja sigurno neću slijediti uputu iz RIPUP-a, nego ću imati samo URU-posebnu evidenciju za prijenos porezne obveze u tuzemstvu.

Čista URA i čista IRA biti će bez ijednog knjiženja u kojem je PDV obračunska kategorija (istovremeno i obveza PDV-a i pretporez, bez novčanih tokova).

dUbO, neću biti zbunjena!
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 20:41   #1023
Ja sam knjižila kroz URA prijenos porezne obveze gdje je u parametrima PDV namješten kao obveza i predporez.
Da nije onako objašnjeno zbog programskih rješenja, pa da povuče ispravno u PDV obrazac?
Nema mi smisla knjižiti kroz IRU i nisam i poslala sam obrazac i briga me. Ako ne valja, budem ispravljala

Ima li tko saznanja za geodete i prijenos porezne obveze za legalizaciju objekta?
To sam već negdje pitala. Savjetnici kažu da je pitanje tumačenja Zakona i nisu mi htjeli dati odgovor, već su me uputili da tražim mišljenje MF. Čekam odgovor već tri tjedna
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 23:32   #1024
Quote:
angelina12 kaže: Pogledaj post
znači ne preostaje mi ništa drugo nego ispravljati ovu godinu,ne znam ni sama zašto od samog početka tako nisam radila..., sad me je malo frka jer sam zadnje dvije godine ovako (naopako) knjižila.
Nekako sam se uvijek vodila mišljenju da će se raditi prijeboj, a uvjet za prijeboj je dospjelost faktura.
Što mislite jeli ovo velika greška?
Premda ove dvije firme i nisu po definiciji povezane (imaju istu upravu i direktore) a po sugestiji savjetnika rrifa tretiramo ih kao povezane pa zato na pozajmice obračunavamo kamatu, inače je ne bi ni obračunavali...htjela bi čuti apis
apis, molim te za mišljenje
angelina12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 07:10   #1025
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
dUbO, neću biti zbunjena!
A ne brini, ja sve čitam i potpuno sam zbunjen još od prvog pitanja... Ipak, mislim da ima prilično potpunih nebuloza u ovoj materiji, pa ti ni mišljenje jednog savjetnika ne znači puno, jer možda drugi ne misli tako. Meni to sliči na onu: nezna lijeva što radi desna.

Ipak savjet: ne opterećuj se toliko sa svakom mogućom glupošću koju su napravili!! A ako bi bilo moguće bilo bi zanimljivo prenijeti mišljenja stručnjaka RRIF-a i sličnih, iako se bojim da su i oni pomalo zbunjeni...

Iskreno, mene je prestravilo što novine pišu da je na Lopudu restoran zatvoren radi 1,70 kn viška, sve to skupa kao da je otišlo predaleko. Skoro imam utisak da ova država pokušava pod krinkom uvođenja reda zapravo uvesti strah!! I kod poduzetnika, ma i kod knjigovođa!

Istina - pitanje je zašto je nekome zapečaćeno, valjda ima još osim 1,70 kn, ali jedni u vladi se kunu u pomaganje otocima, a drugi im dižu i ono kratko vrijeme kada mogu zaraditi?? Zatvaranje objekata je valjda najveća glupost koju je ministar ikada napravio. Kazna da, (ali NIPOŠTO za iznose do pedesetak kn!!!) ali ne i uskraćivanje prava na rad.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 11:12   #1026
Slažem se, nestali su svi ljudski kriteriji. Ovo što se radi je opće ludilo i negacija humanih načela života potrebnih za opstojnost ljudske zajednice.

Pogotovo kad znam da torturu provode oni koji zadužuju još nerođene generacije te iste zajednice, po svijetu i u zemlju, u iznosima koje niti ti, niti ja ne možemo sanjati.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 12:06   #1027
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
A ne brini, ja sve čitam i potpuno sam zbunjen još od prvog pitanja... Ipak, mislim da ima prilično potpunih nebuloza u ovoj materiji, pa ti ni mišljenje jednog savjetnika ne znači puno, jer možda drugi ne misli tako. Meni to sliči na onu: nezna lijeva što radi desna.

Ipak savjet: ne opterećuj se toliko sa svakom mogućom glupošću koju su napravili!! A ako bi bilo moguće bilo bi zanimljivo prenijeti mišljenja stručnjaka RRIF-a i sličnih, iako se bojim da su i oni pomalo zbunjeni...

Iskreno, mene je prestravilo što novine pišu da je na Lopudu restoran zatvoren radi 1,70 kn viška, sve to skupa kao da je otišlo predaleko. Skoro imam utisak da ova država pokušava pod krinkom uvođenja reda zapravo uvesti strah!! I kod poduzetnika, ma i kod knjigovođa!

Istina - pitanje je zašto je nekome zapečaćeno, valjda ima još osim 1,70 kn, ali jedni u vladi se kunu u pomaganje otocima, a drugi im dižu i ono kratko vrijeme kada mogu zaraditi?? Zatvaranje objekata je valjda najveća glupost koju je ministar ikada napravio. Kazna da, (ali NIPOŠTO za iznose do pedesetak kn!!!) ali ne i uskraćivanje prava na rad.
Potpisujem od prve do zadnje.
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 13:13   #1028
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
A ne brini, ja sve čitam i potpuno sam zbunjen još od prvog pitanja... Ipak, mislim da ima prilično potpunih nebuloza u ovoj materiji, pa ti ni mišljenje jednog savjetnika ne znači puno, jer možda drugi ne misli tako. Meni to sliči na onu: nezna lijeva što radi desna.

Ipak savjet: ne opterećuj se toliko sa svakom mogućom glupošću koju su napravili!! A ako bi bilo moguće bilo bi zanimljivo prenijeti mišljenja stručnjaka RRIF-a i sličnih, iako se bojim da su i oni pomalo zbunjeni...

Iskreno, mene je prestravilo što novine pišu da je na Lopudu restoran zatvoren radi 1,70 kn viška, sve to skupa kao da je otišlo predaleko. Skoro imam utisak da ova država pokušava pod krinkom uvođenja reda zapravo uvesti strah!! I kod poduzetnika, ma i kod knjigovođa!

Istina - pitanje je zašto je nekome zapečaćeno, valjda ima još osim 1,70 kn, ali jedni u vladi se kunu u pomaganje otocima, a drugi im dižu i ono kratko vrijeme kada mogu zaraditi?? Zatvaranje objekata je valjda najveća glupost koju je ministar ikada napravio. Kazna da, (ali NIPOŠTO za iznose do pedesetak kn!!!) ali ne i uskraćivanje prava na rad.
Nebrini, biti če još i gore, samo polako, narod nije svjestan šta se sve sprema. I ama baš nitko nema utjecaja išta promjenit, scenarij je napisan, režija odrađuje svoje.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 15:17   #1029
Quote:
angelina12 kaže: Pogledaj post
znači ne preostaje mi ništa drugo nego ispravljati ovu godinu,ne znam ni sama zašto od samog početka tako nisam radila..., sad me je malo frka jer sam zadnje dvije godine ovako (naopako) knjižila.
Nekako sam se uvijek vodila mišljenju da će se raditi prijeboj, a uvjet za prijeboj je dospjelost faktura.
Što mislite jeli ovo velika greška?
Premda ove dvije firme i nisu po definiciji povezane (imaju istu upravu i direktore) a po sugestiji savjetnika rrifa tretiramo ih kao povezane pa zato na pozajmice obračunavamo kamatu, inače je ne bi ni obračunavali...htjela bi čuti apis
apisssss
angelina12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 15:36   #1030
Quote:
angelina12 kaže: Pogledaj post
apisssss
Ovo ti je relativno jednostavnije, a i više profesionalan pristup: zoveš savjetnike (npr RRIF - plaća se, ali ne toliko koliko ti treba taj savjet) i s njima u razgovoru riješiš, ili ne riješiš, pa ako ne ide zoveš porezne savjetnike, pa... itd. Jer u ovoj situaciji kad puno toga nije jasno onima koji donose propise nije u redu stavljati Apis u poziciju glavnog savjetnika i od nje na forumu tražiti savjete.

Na forumu kada pitaš nešto, ne uvjetuješ tko će odgovoriti! Svi su pozvani.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 22:13   #1031
Quote:
angelina12 kaže: Pogledaj post
pozdrav
imam glupavu situaciju, jedna firma A pozajmljuje drugoj firmi (povezane-ista uprava) novčana sredstva uz obračun eskontne kamate, a druga firma B ovoj prvoj firmi A ispostavlja račune za nekakve usluge (poslovne svrhe), riječ je o 3 računa mjesečno sa rokom rok dospjeća mjesec dana.
Do sada smo radili na način da je firma A radila prijenos pozajmice po potrebi firmi B , pa zatim se radila kompenzacija krajem mjeseca dospjelih računa i pozajmice. Znači nije se išlo na dva virmansa prijenosa novca (prvim da se zatvore otvoreni računi od firme B, drugi kao pozajmica firmi) več je išao jedan transfer novca koji je opisan kao pozajmca.
I sad se ja nešto mislim, koliko je ispravan ovaj način knjiženja, ako u trenutuku pozajmljivanja novčanih sredstava od firme A ima otvorenih računa prema firmi B koje bi trebalo zatvoriti.Logirala sam se da pitam za savjet trebam li ispravljati knjiženja u ovoj godini jer mi još nije kasno, znači zatvoriti prvo otvorene stavke pa ostatak vrijednosti knjižiti kao pozajmicu ili da ostavim ovako kako smo do sada radili. Što bi vi napravili?
valjda će netko razumjeti što sam htjela reći jer sam spetljla sve...
Pozajmica i računi su dva odvojena poslovna događaja. Za pozajmicu, vjerujem, imaš ugovor, a ispostavljeni računi na firmi B imaju valjanu poslovnu osnovu.

Ti ne možeš donijeti odluku o zatvaranju prvo otvorenih stavaka pa onda da ostatak vrijednosti knjižiš kao pozajmicu iz jednostavnog razloga što je knjigovodstvo samo poslovni jezik kojim evidentiraš nastale događaje, a ne "prekrajaš" ih. Drugim riječima, pratiš ugovore.

Moguće je zatvoriti (prijedlog kompenzacije) pozajmicu i otvorene račune pa tako i napravi kad imaš mogućnosti.

Na pozajmicu se računa ugovorena kamata, neovisno o tome što su možda istovremeno otvoreni računi. Tek po prijedlogu kompenzacije (dokument) zatvaraš povrat dijela pozajmice s dospjelim računima.

Uzmi u obzir da:
-dospijeće računa označava krajnji rok plaćanja računa, što ne znači da on ne može biti plaćen drugi dan po ispostavljanju, odnosno kompenziran.
- knjižiš ono što piše na virmanu (načelo neutralnosti)
- moguće je primati pozajmicu u trenutku kada računi možda još nisu dospjeli i koristiti je za plaćanje drugih tekućih obaveza

- ne obraćaj pažnju na dUbO frajera, jer on oscilira. Nekad će ti napisati cijeli traktat da ti objasni načela, a nekad će te otkantati po kratkom postupku, kako mu "puhne".

Ovdje smo da pomognemo jedni drugima. Istovremeno smo i jedni drugima "kontrolori" koji ispravljaju ili dopunjuju napisano, zajedno razmišljamo, učimo, potvrđujemo, ponekad bubnemo pa preživimo, ....ali napredujemo, a to veseli, nadam se, kolege forumaše.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 00:12   #1032
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
- ne obraćaj pažnju na dUbO frajera, jer on oscilira. Nekad će ti napisati cijeli traktat da ti objasni načela, a nekad će te otkantati po kratkom postupku, kako mu "puhne".

Ovdje smo da pomognemo jedni drugima. Istovremeno smo i jedni drugima "kontrolori" koji ispravljaju ili dopunjuju napisano, zajedno razmišljamo, učimo, potvrđujemo, ponekad bubnemo pa preživimo, ....ali napredujemo, a to veseli, nadam se, kolege forumaše.
Apis, reagirao sam na učestalo vikanje: Apis odgovori, Apis ovo i ono, ako tebi i godi - nije korektno prema kolegicama. S druge strane u startu guši bilo kakvu diskusiju, jer netko se tebi obraća, a ne iznosi problem na forum, pa ako netko upadne - ispada da se nameće... To je suptilnost, forum (onaj pravi) znači nešto određeno, mjesto gdje su određena pravila ponašanja, to su i neka nepisana, ali logična mišljenja. Posebno jer ako netko želi samo tebe - ima PP i onda se dopisujete do mile volje. Ja vjerujem da razumiješ što sam mislio i zašto mi se čini da ovako osobno ne valja. A osobno si pozvana da odgovoriš 4-5 puta na forumu?? Previše? Ako misliš da nije tako, samo vi nastavite, ne obaziri se.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 02:05   #1033
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Uzmi u obzir da:
-dospijeće računa označava krajnji rok plaćanja računa, što ne znači da on ne može biti plaćen drugi dan po ispostavljanju, odnosno kompenziran.
Apis ili sam preumorna pa nisam shvatila ovu rečenicu ili ???

Uvjet kompenzacije je da su računi dospjeli...znači ne možeš kompenzirati drugi dan ako je valuta za 10 dana...

Sukladno čl. 195 Zakona o obveznim odnosima (N. N. 35/2005) dužnik može kompenzirati tražbinu s protutražbinom vjerovnika ako obje tražbine glase na novac ili druge zamjenjive stvari istog roda ili iste kakvoće i ako su obje dospjele.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 06:22   #1034
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Apis, reagirao sam na učestalo vikanje: Apis odgovori, Apis ovo i ono, ako tebi i godi - nije korektno prema kolegicama. S druge strane u startu guši bilo kakvu diskusiju, jer netko se tebi obraća, a ne iznosi problem na forum, pa ako netko upadne - ispada da se nameće... To je suptilnost, forum (onaj pravi) znači nešto određeno, mjesto gdje su određena pravila ponašanja, to su i neka nepisana, ali logična mišljenja. Posebno jer ako netko želi samo tebe - ima PP i onda se dopisujete do mile volje. Ja vjerujem da razumiješ što sam mislio i zašto mi se čini da ovako osobno ne valja. A osobno si pozvana da odgovoriš 4-5 puta na forumu?? Previše? Ako misliš da nije tako, samo vi nastavite, ne obaziri se.
Slažem se s tvojim stavom da se forumaši ne pozivaju ciljano na odgovor.

Ne slažem se s tobom kada na to upozoriš na način, bez dovoljno finoće, prema mojim kriterijima, koji ne moraju biti prihvatljivi većini, ali određuju mene, ... kao što tebe određuje tvoj južnjački temperament.

Ne podržavam komunikaciju preko PP jer to nije u duhu foruma, uopće. Ne volim tako komunicirati, odnosno točnije, rijetko ću se odlučiti na to. Nadam se da ste već i sami to primijetili.

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Apis ili sam preumorna pa nisam shvatila ovu rečenicu ili ???

Uvjet kompenzacije je da su računi dospjeli...znači ne možeš kompenzirati drugi dan ako je valuta za 10 dana...

Sukladno čl. 195 Zakona o obveznim odnosima (N. N. 35/2005) dužnik može kompenzirati tražbinu s protutražbinom vjerovnika ako obje tražbine glase na novac ili druge zamjenjive stvari istog roda ili iste kakvoće i ako su obje dospjele.
Nisi preumorna, dobro zapažaš, osim što ja stvarno mislim ono što sam napisala, bez obzira na čl.195.

Jer, kada bi ga se dosljedno pridržavali, ispada da je samo u jednom danu uopće moguće napraviti kompenzaciju (u regularnim uvjetima), a to mi se čini malo prekrutim načinom primjene zakona (zamisli samo prijedlog kompenzacije koji obuhvaća više računa istovremeno).

Pretjerana krutost težište premiješta na manje bitnu stvar, a vremena se jednostavno toliko nema,.. važno je da račun postoji, da je isporuka ili usluga nastala, i da su obje strane to svojim potpisom potvrdile (znam da je kompenzacija jednostrani čin, ali držim do lijepih poslovnih običaja i kada nisu striktno propisani, pogotovo u opisanim okolnostima).

Slučajno imam prilike vidjeti trakavice od kompenzacija i ne znam kako bi to išlo uopće, kada bi se pazilo na jedan jedini datum (u mojim primjerima nema prekoračenja roka plaćanja )
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 10:44   #1035
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Slažem se s tvojim stavom da se forumaši ne pozivaju ciljano na odgovor.
Ne slažem se s tobom kada na to upozoriš na način, bez dovoljno finoće, prema mojim kriterijima, koji ne moraju biti prihvatljivi većini, ali određuju mene, ... kao što tebe određuje tvoj južnjački temperament.
Ne podržavam komunikaciju preko PP jer to nije u duhu foruma, uopće. Ne volim tako komunicirati, odnosno točnije, rijetko ću se odlučiti na to. Nadam se da ste već i sami to primijetili.
Nisi preumorna, dobro zapažaš, osim što ja stvarno mislim ono što sam napisala, bez obzira na čl.195.
Odmah kažem: pojma nemam o čemu vi zapravo raspravljate, mada sam pokušavao... Ja volim jednostavno knjigovodstvo i ne upuštam se u takve komplicirane zahvate.

Fino ili ne, kako uzmeš, ali bit ostaje. I drago mi je da se slažemo. A moj običaj nije okolo naokolo, nego direktno: ja mislim tako. To dolazi s godinama, iskustvom... a ima i nešto s genima. Nikada nisam napisao u postu: Lili odgovori, Apis odgovori, Devilgirl odgovori... ili Vlado, odgovori! Forum je mjesto gdje se postavi pitanje, a SVI su pozvani komentirati i odgovarati. I naravno da PP NIJE forum!! To je prepiska, ali je onda osobna, šalje se određenome forumašu.

E pošto smo to riješili, može dalje. Iako moram priznati da je ovo pitanje oko kojega se vrtiš daleko iznad običnih korisnika, tu već treba diploma.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 12:57   #1036
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ovo ti je relativno jednostavnije, a i više profesionalan pristup: zoveš savjetnike (npr RRIF - plaća se, ali ne toliko koliko ti treba taj savjet) i s njima u razgovoru riješiš, ili ne riješiš, pa ako ne ide zoveš porezne savjetnike, pa... itd.
pa ako imaš sreće da ti se uopće jave na telefon lijepo dobiš odgovor da ne razumiju šta ih pitaš pa objasniš ponovo pa ako imaš sreće kažu da ne znaju a ako nemaš sreće kažu da im nešto krčke linija i poklope ti, eto to sam ja doživila, obje navedene situacije ali odgovor na pitanje nisam dobila, probala sam im i pismeno poslati upit jer ono kao "odgovaraju na sva pitanja" tako su mi rekli, ali evo već mjesec dana odgovora nema a kao odgovaraju na dnevnoj bazi, moš mislit....
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 14:26   #1037
apis

dubo
angelina12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 16:25   #1038
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Iako moram priznati da je ovo pitanje oko kojega se vrtiš daleko iznad običnih korisnika, tu već treba diploma.
dUbO, svima nam diploma treba, ako želimo raditi posao koji radimo ,...formalna, neformalna (radom stečena),.. neka treća, .... svejedno.

Ovo je knjigovodstveni forum i normalo je da neću postavljati pitanja na koja znam odgovor, nego ona koja me zbunjuju ili kojima nisam dorasla.

Uvijek ima netko tko zna i može pomoći, ne mora nužno biti aktivan (pisati), ali je dovoljno da čita pa će koji put i osjetiti potrebu javiti se, kada ga pitanje zainteresira dovoljno ili bude na drugi način potaknut.

Različiti možda jesmo, neki više, neki manje, ali definitivno se ne dijelimo na obične i .... (koja bi suprotnost bila? Neobične?).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 04:47   #1039
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
pa ako imaš sreće da ti se uopće jave na telefon lijepo dobiš odgovor da ne razumiju šta ih pitaš...
Ček polako... radi se ili o pretplati na RRIF ili drugo što ti daje pravo pitati i potrošiti određeno vrijeme, ili o PLAĆENOM savjetu. Znaju li ljudi da mogu nazvati naše vrhunske stručnjake (koji također znaju griješiti...) i za nekakve ne previsoke cijene saznati odgovor?? Ima i onaj novi: "mišljenja", ali košta malo previše, ipak daju dosta toga.

Ipak, SVE to, da o forumu ne govorimo, su "rekla kazala", pa tako treba i shvatiti, jedino službeno, oficijelno, obvezujuće jest kada PU odgovori na pitanje, a to je izgleda ravno čudu...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 05:05   #1040
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
dUbO, svima nam diploma treba, ako želimo raditi posao koji radimo ,...formalna, neformalna (radom stečena),.. neka treća, .... svejedno.
Ovo je knjigovodstveni forum i normalo je da neću postavljati pitanja na koja znam odgovor, nego ona koja me zbunjuju ili kojima nisam dorasla.
Uvijek ima netko tko zna i može pomoći, ne mora nužno biti aktivan (pisati), ali je dovoljno da čita pa će koji put i osjetiti potrebu javiti se, kada ga pitanje zainteresira dovoljno ili bude na drugi način potaknut.
Različiti možda jesmo, neki više, neki manje, ali definitivno se ne dijelimo na obične i .... (koja bi suprotnost bila? Neobične?).
Tako je, to je zadatak foruma: potaknuti da se uključi VIŠE njih... a ne da to bude dijalog. Ja sam to probao naglasiti, a tu smo se složili.

Međutim nešto neznam dali smo se razumjeli: DIPLOMA za mene nije matura i srednja škola, nego ono što se u mojoj struci zove DIPL ING. Ali, u mojoj struci ima more odličnih stručnjaka koji nisu dipl, pa ni ing, a vode pogone, održavanje itd?!? Dakle ne mogu se složiti da im treba neka velika diploma, a činjenica je da ti ljudi najčešće znaju puno više od ovih sa ing, jednostavno jer u nekome pogonu znaju sve do zadnjeg ventila, ili kabela.

Ipak - mislim da znam našto misliš: knjigovodstveni servis traži DIPL OEC?? Da, to se slažem, ali donekle. Znam 3-4 takva koji VEZE nemaju, jer nemaju kad čitati forume, zakone, to rade njihovi zaposlenici, a oni samo zgrću lovu... Tek sprega DIPL sa VOLJOM i profi pristupom može stvoriti pravog stručnjaka. Ali, danas kada svi oremo da preživimo?? Rijetkima to polazi za rukom, ako imaju i doma obveze.

I sada: ovdje je valjda 80% onih što nemaju previše pojma. Jest ovo knjigovodstveni forum, ali ne samo za vrhunske znalce, rekao bih prije za one koji malo znaju!! Jer neki nešto i znaju, ali ne i te sve finese i što s njima?? A uspješno navegaju već puno godina, ne dotičući te oštre stijene cesija i drugih muka... Ili, ako sam već morao odraditi i cesije, onda sam to napravio najjednostavnijim putem, ne mistificirajući pojam cesije, nego sam reko: ja tebi, ti njemu, on meni... OK, to je predlinijevsko doba, kad je još sve bilo relativno normalno.

Eto, malo da iskoraknemo van suhoparnosti teme, jer ponekad zna biti... I došao sam do jednog zaključka: knjigovođa, dobar, pouzdan - i da ZNA i PRATI ove lude promjene... to skoro i ne postoji, pa tko ga nađe - drž i ne puštaj!! Ja sam naučio cijeniti vaše savjete, jer sam vidio koliko zapravo neznam...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:17.