Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2006., 13:23   #1
Usklađivanje vlasništva i posjeda (katastra)

Netko napisa prije nešto vremena na ovom forumu

*********
Zemljisno knjizni ispravni postupak,radi se o sljedecem.Uzmimo da imate parcelu koju ste nasljedili od bake,ta baka nije upisana u zemljisnu knjigu nego su upisani neki treci ljudi koji su takodjer mrtvi.Angazira se odvjetnik koji napravi prijedlog,na vama je da pronadjete zakonske nasljednike tih ljudi iz gruntovnice,te komisija iz opcinskog suda sa geodetom izlazi na teren ustanovljuju se mede ili prekontroliraju,komisija napise zapisnik u kojem se ovi pravni nasljednici odricu te parcele,tj.da oni nemaju na toj parceli nista,potpisuju zapisnik i nakon mjesec dana trajanja roka za zalbu vase ime stoji u zemljisnoj knjizi
*********

Ja sam u sličnoj situaciji i trebao bih naći nasljednike ljudi od kojih je moj djed prije 60 godina kupio zemlju. Imam 5 parcela, na svakoj bar 5 vlasnika, ako to pomnožimo sa bar 2-3 nasljednika, radi se o bar 70 finih ljudi. Naravno da ne poznajem niti jednog od originalnih 25 vlasnika, vjerojatno su svi već odavno pokojni. K tome živim 500 kilometara od lokacije zemlje

Zanima me da li je netko bio u sličnoj situaciji i na koji način je riješio problem nalaženja nasljednika. Ako nešto pomaže, parcele su nedvojbeno u našem posjedu (katastar), na jednoj od njih nam je i kuća dobrih 40 godina.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:44   #2
ako te to može utješiti, to je općeniti problem u hrvatskoj. najdrastičniji na otocima...

i taj problem vlasništva evropa i prigovara hrvatskoj. koliko znam, postoji jedna pravna mogućnost.... ali su se neki poskliznuli i nastao je škandal... negdje u dalmaciji...mislim sutkinja,,


ono nešto kao sudsko traženje vlasnika da se jave u roku od... dana, i onda ako se ne jave, izvlaste se i uknjiži... na tražitelja.

ova je to napravila ali su se pročulo i našli se živi nasljednici...po 10 na m2,
i pukla bruka!
država je nešto pokušala u smislu poreza na neobradivu zemlju, ali ni to nije upalilo... jedino da država pokuša s nekim zakonom... o izvlaštenju nepoznatih vlasnika s rizikom...da se neki naknadno ipak jave i da budu obeštećeni!


u svakom slučaju problem je veliki...i državu to stanje koči... u razvijanju privrede! nitko ništa ne može početi raditi jer nema čistog vlasništva na nekretninama!.
to je počelo još poslije 1. sv. rata silnim iseljavanjem trbuhom za kruhom, nastavilo se nacionalizacijom poslije 2. sv. rata. i sad smo tu gdje jesmo!



u svakom slučaju nekad se počinjalo ostavinskom raspravom na sudu, proglašenjem mrtvima nekih o kojima se nije znalo ništa... itd..
tako je rješavano i nasljedstvo mnogih nestalih nakon 2- sv. rata...tj onih za koje se danas zna da su nestali na tzv križnom putu... znam to iz osobnog iskustva!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:54   #3
jedan primjer iz bivše države:

naime, na područjima vojne krajine vrijedio je još austrijski zakon o nasljeđivanju u tzv obiteljskim zadrugama...tj, nasljednik je bio samo jedan tzv glava kuće...tako su masovno ostali nasljednici ostali bez igdje ičega!...

poslije 2. sv. rata su zato mnogi potegnuli za sudskom pravdom, pa i moj otac! ali za njegovog života se ništa nije moglo... napraviti... stric tj. njegov brat nije dao i gotovo!

onda se valjda toga nakupilo i država je jednostavno konačno posegnula za zakonom koji stavio izvan snage još austrijski zakon... i tako su nasljednici konačno bili ravnopravni...ako je išta ostalo...jer su se posjednici jednostavno ponašali kao jedini vlasnici (po pravu) i rasprodavali zemljište mic po mic..

ipak... više se nitko nije mogao pozivati na važeći austrijski zakon. sve mislim da je promjeni tog zakon pripomoglo i to što su mnogi iz tih krajeva bili prvoborci!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2006., 14:59   #4
mislim da će država i sad morati strožije početi primjenjivati bar postojeće zakone, npr o dosjelosti...ako taj još postoji...nisam u toku!

tj.. morat će donijet nešto slično i to početi primjenjivati pod pritiskom EU.

a dotle... nisam sigurna n da možeš nešto konkretno učiniti osim utužiti u nadležnom sudu postojeće papirnate nasljednike! bez odvjetnika vještog u imovinskom pravu... teško će ići...

u svakom slučaju...daleko od mjesta teško ćeš išta sam moći učiniti!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 07:52   #5
Hvala Dunj@, nisi me baš utješila Advokata imam, on će pisati tužbe i slično, samo želi da mu ja nabavim popis nasljednika koje će tužiti.. Pa sam mislio ako netko ima praktična iskustva glede traženja ljudi.. Šta da radim, uzmem telefonski imenik i počnem zivkati po prezimenu??? Radi se o zemlji u Dalmaciji, znači lako je moguće da je pola tih ljudi u Njemačkoj, Australiji i ko zna gdje..
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 09:06   #6
Quote:
bankei_ri kaže:
Hvala Dunj@, nisi me baš utješila Advokata imam, on će pisati tužbe i slično, samo želi da mu ja nabavim popis nasljednika koje će tužiti.. Pa sam mislio ako netko ima praktična iskustva glede traženja ljudi.. Šta da radim, uzmem telefonski imenik i počnem zivkati po prezimenu??? Radi se o zemlji u Dalmaciji, znači lako je moguće da je pola tih ljudi u Njemačkoj, Australiji i ko zna gdje..
Moj prijedlog ti je da izvadiš vlasnički list sa stavrno upisanim vlasnicima, ali da ti njihove podatke prepišu 100% PRECIZNO I TOČNO! Moje iskustvo je da njihova šlampavost može čovjeka izbezumiti, jer krivim prepisivanjem samo jednog slova iz npr imena oca u tako malim sredinama dobiješ potpuno drugu osobu kao vlasnika. I nemoj prihvatiti kompjuterski pisan izvadak kao definitivni, nego ga OBAVEZNO sama usporedi uvidom u zemljišnu knjigu. I onda sa takvim podacima po mom mišljenju imaš velike šanse među starijim mještanima saznati o kojoj se obitelji radi i što je sa nasljednicima. Isto tako ne bi bilo loše da zapišeš tko su bili vlasnici prije sada upisanih, jer tako dobiješ još precizniju sliku o kojoj se obitelji radi, ako je bila riječ o nasljeđivanju. Sretno!
Forrest2003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2006., 11:35   #7
Quote:
bankei_ri kaže:
Hvala Dunj@, nisi me baš utješila Advokata imam, on će pisati tužbe i slično, samo želi da mu ja nabavim popis nasljednika koje će tužiti.. Pa sam mislio ako netko ima praktična iskustva glede traženja ljudi.. Šta da radim, uzmem telefonski imenik i počnem zivkati po prezimenu??? Radi se o zemlji u Dalmaciji, znači lako je moguće da je pola tih ljudi u Njemačkoj, Australiji i ko zna gdje..
nisam sigurna da imaš pravog advokata, jer bi taj morao znati ovo o vlasničkom listu što ti je napisao forest... uostalom, to je jedini pravni dokument na kojeg se možeš i moraš pozvati...


pitaj o dosjelosti! to je ono kad onaj tko uživa imovinu i plaća sve potreze itd.. tj ponaša se kao vlasnik, jer ga nitko i ne ometa u vlasništvu.. ako nitko nije prigovarao takvom stanju onda se uživalac tretira kao vlasnik u dobroj vjeri.. takvo stanje je trebalo biti najmanje 20 godina! ne znam vrijedi li taj zakon još!
zato ti rekoh da trebaš odvjetnika dobrog poznavatelja imovinskog prava...

a ovaj tvoj ili nije ili te pravi budalom! to nije teško n iti jednom odvjetniku! to im je zanimanje!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 18:33   #8
Quote:
bankei_ri kaže:
Advokata imam, on će pisati tužbe i slično, samo želi da mu ja nabavim popis nasljednika koje će tužiti.. Pa sam mislio ako netko ima praktična iskustva glede traženja ljudi..

To je inače njegov posao. Rekao ti je da sam tražiš ljude jer mu na taj način obavljaš najgori dio toga posla. Inače, saznaj kada su ljudi umrli (matice su na internetu), traži na ostavinskom sudu da li je vođena ostavina, ako je pribavi rješenja o nasljeđivanju i tako dok ne nađeš žive nasljednike. Onda ih sve nazovi, objasni situaciju itd. Vrlo mukotrpan posao, ali zato postoje odvjetnici koji naprave cijeli posao.
Brazil is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 15:11   #9
Dosjelost ti se priznaje nakon 30 godina neometanog posjeda, ne 20.
U gruntovnici se može vidjeti i zbirka isprava. U njoj stoje ugovori, rješenja i sl. na temelju kojih je došlo do upisa i zna biti puno više podataka nego u knjizi iz koje prepisuju izvadak.

Npr.
Pod Z xxx/1963 na temelju rješenja o nasljeđivanju iza pok. xxxxxxxx kao vlasnik upisuje se yyyyyyyy.

Ali pod tim brojem Z u zbirci isprava možeš vidjeti rješenje o nasljeđivanju, matične brojeve, je li yyyyyy sin/kći/žena/brat od xxxxxxx-a i sl.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2006., 19:11   #10
Quote:
mandy kaže:
Dosjelost ti se priznaje nakon 30 godina neometanog posjeda, ne 20.
Dosjelost je nešto na što se *eventualno* ima pravo, ali ne po kriteriju "neometanog posjeda".
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 10:22   #11
Geometar

Pozvao sam mjernika da mi odcijepi česticu od moje parcele koju namjeravam prodat, Zapravo u tome i nije problem već u slijedećem: On je zabio kolac na susjedovu među i od nje počeo mjerit na moju stranu.
Nisam stručnjak za te stvari al nisam ni takav papak da nebih skužio neke nepravilnosti u njegovom radu. Na pitanje odakle njemu ideja da je ta susjedova međa prava točka od koje se mjeri, odgovorio je da ako ja bolje znam, zašto sam njega zvao, u čemu ima pravo. BTW, ta međja od koje je on počeo mjerit nrema baš nikakve sličnosti sa katastarskim nacrtom koje posjedujem. Vizuelno gledajući plan i među koja je stvarna to se jako razlikuje.
Malo sam se raspitao i došao do saznanja da u prirodi postoje MJERNE TOČKE označene betonskim ili metalnim stupićima označenim crvenom bojom. Na pitanje mjerniku da mi pokaže tu mjernu točku, ovaj je odgovorio da on zna di se ona nalazi, iako sam je ja tražio , naravno nigdje toga nema.. Odbio sam daljnju suradnju sa njim, i odbio platiti 400,00 Kn koje mi je htio naplatit za 10 minuta "rada". Prijeti mi da će me tužiti.Molim savjet!. Dali je mjernik pravilno postupio ili ne?
Hvala na odgovoru.
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 04:28   #12
haha...dobrog si mjernika našao!!! Nije ni čudo, ja ti za 400 kn ne bih niti došao..

Mislim da se to što je on pokušao zove ortogonal (ortogonalna tehnika) i ne koristi se barem 30 godina. U svojih 5-6 godina prakse u geodeziji tako smo odradili tek jedan slučaj upisa garaže u nizu, što ne može biti jednostavnije, jer su međe određene već upisanim objektima.

Po mome iskustvu, rijetke su te parcelacije koje se mogu izvesti tako, nego se izvode vezanjem na barem 2 točke stalne geodetske mreže, razvijenjem poligonskog vlaka, snimanjem stanja, a tek zatim se iskolčava novouspostavljena međa.

PS. Kad bolje pročitam tvoj post, nisam siguran da sam dobro shvatio. Ti želiš izdvojiti (kreirati) novu parcelu iz svoje, znači dobiti novi broj parcele u katastru ili samo identificirati već postojeću izdvojenu parcelu? Prvo je parcelacija, a drugo identifikacija parcele/omeđašenje.
Keiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 08:58   #13
Quote:
Keiser kaže: Pogledaj post
haha...dobrog si mjernika našao!!! Nije ni čudo, ja ti za 400 kn ne bih niti došao..

Mislim da se to što je on pokušao zove ortogonal (ortogonalna tehnika) i ne koristi se barem 30 godina. U svojih 5-6 godina prakse u geodeziji tako smo odradili tek jedan slučaj upisa garaže u nizu, što ne može biti jednostavnije, jer su međe određene već upisanim objektima.

Po mome iskustvu, rijetke su te parcelacije koje se mogu izvesti tako, nego se izvode vezanjem na barem 2 točke stalne geodetske mreže, razvijenjem poligonskog vlaka, snimanjem stanja, a tek zatim se iskolčava novouspostavljena međa.

PS. Kad bolje pročitam tvoj post, nisam siguran da sam dobro shvatio. Ti želiš izdvojiti (kreirati) novu parcelu iz svoje, znači dobiti novi broj parcele u katastru ili samo identificirati već postojeću izdvojenu parcelu? Prvo je parcelacija, a drugo identifikacija parcele/omeđašenje.
Da nisi me dobro shvatio, ja hoću iz svoje parcele na kojoj je kuća 150 m2, dvor 500 m2 i oranica 1500 m2 tu oranicu odcijepiti dati joj novi broj kč, i prodati je jer je u građevinskoj zoni prema UP mog mjesta. a kaj se tiče 400,00 kn to je njegov dolazak bez posla jer nije ništa ni učinio..kužiš
Btw, ako si geodet molio bih te za stručni savjet, naravno besplatan, je mi forumaši ne naplaćujemo usluge zar ne
Hvala...pozdrav
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 00:55   #14
Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
Da nisi me dobro shvatio, ja hoću iz svoje parcele na kojoj je kuća 150 m2, dvor 500 m2 i oranica 1500 m2 tu oranicu odcijepiti dati joj novi broj kč, i prodati je jer je u građevinskoj zoni prema UP mog mjesta. a kaj se tiče 400,00 kn to je njegov dolazak bez posla jer nije ništa ni učinio..kužiš
Btw, ako si geodet molio bih te za stručni savjet, naravno besplatan, je mi forumaši ne naplaćujemo usluge zar ne
Hvala...pozdrav
pa kad mu je 99% posla računanje površina i koordinata u katastarskom elaboratu, u uredu....to što ti je na terenu obilježio granicu je čisto za tvoje zadovoljstvo, nema nikakvu pravnu snagu....bitne su koordinate u elaboratu.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 16:45   #15
Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
ja hoću iz svoje parcele na kojoj je kuća 150 m2, dvor 500 m2 i oranica 1500 m2 tu oranicu odcijepiti dati joj novi broj kč, i prodati je
za ovo što je zapravo čovjeku cilj potrebna je lokacijska dozvola za taj dio čestice koji želi izdvojiti. Molim neka me netko ispravi ako griješim, ali koliko mi je poznato to ne bude drugačije išlo.
Bina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 18:03   #16
Quote:
Bina kaže: Pogledaj post
za ovo što je zapravo čovjeku cilj potrebna je lokacijska dozvola za taj dio čestice koji želi izdvojiti. Molim neka me netko ispravi ako griješim, ali koliko mi je poznato to ne bude drugačije išlo.
Ne treba mu lokacijska ako neće mijenjati namjenu.....može komotno razbiti parcelu na dva dijela (oba poljoprivredno zemljište) i jedan prodati.....pa nek se novi vlasnik gomba s prenamjenom, urbanističkim i lokacijskom

Pravo pitanje je jel postojeća kuća ima sve dozvole, ili se sve to vodi kao poljoprivredno zemljište
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 21:42   #17
Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
....ja hoću iz svoje parcele na kojoj je kuća 150 m2, dvor 500 m2 i oranica 1500 m2 tu oranicu odcijepiti dati joj novi broj kč, i prodati je jer je u građevinskoj zoni prema UP mog mjesta
zbog ovog bih rekla da se radi o parcelaciji građevinskog zemljišta, a ne poljoprivrednog, pa se to provodi u svrhu osnivanja nove građevinske čestice.
pitanje je za geodete je li tu potrebno usklađenje stvarnog stanja s katastarskim i zk, pa je zato potrebno mjerenje.
ako se kod građevinskog može nekako provesti takva podjela jedne parcele na više njih (naravno da njihova površina bude odgovarajuća za građevinske čestice) bez da se ishodi lokacijska dozvola, zanimalo bi me na koji način se to radi.
Bina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 23:01   #18
Quote:
Bina kaže: Pogledaj post
zbog ovog bih rekla da se radi o parcelaciji građevinskog zemljišta, a ne poljoprivrednog, pa se to provodi u svrhu osnivanja nove građevinske čestice.
pitanje je za geodete je li tu potrebno usklađenje stvarnog stanja s katastarskim i zk, pa je zato potrebno mjerenje.
ako se kod građevinskog može nekako provesti takva podjela jedne parcele na više njih (naravno da njihova površina bude odgovarajuća za građevinske čestice) bez da se ishodi lokacijska dozvola, zanimalo bi me na koji način se to radi.
parcelacija građevinskog zemljišta radi se u skladu s lokacijskom samo kada je zemljište van građevinske zone, detaljnog plana uređenja ili ako ne postoji rješenje o utvrđivanju čestice kao građevinskog zemljišta....u ovom slučaju zemljište je u građ. zoni pa bilo ono građ. ili ne, ne treba mu lokacijska.
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 00:35   #19
Quote:
Keiser kaže: Pogledaj post
haha...dobrog si mjernika našao!!! Nije ni čudo, ja ti za 400 kn ne bih niti došao..

Mislim da se to što je on pokušao zove ortogonal (ortogonalna tehnika) i ne koristi se barem 30 godina. U svojih 5-6 godina prakse u geodeziji tako smo odradili tek jedan slučaj upisa garaže u nizu, što ne može biti jednostavnije, jer su međe određene već upisanim objektima.

Po mome iskustvu, rijetke su te parcelacije koje se mogu izvesti tako, nego se izvode vezanjem na barem 2 točke stalne geodetske mreže, razvijenjem poligonskog vlaka, snimanjem stanja, a tek zatim se iskolčava novouspostavljena međa.

PS. Kad bolje pročitam tvoj post, nisam siguran da sam dobro shvatio. Ti želiš izdvojiti (kreirati) novu parcelu iz svoje, znači dobiti novi broj parcele u katastru ili samo identificirati već postojeću izdvojenu parcelu? Prvo je parcelacija, a drugo identifikacija parcele/omeđašenje.
oprosti ali pričaš gluposti
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 00:52   #20
Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
Pozvao sam mjernika da mi odcijepi česticu od moje parcele koju namjeravam prodat, Zapravo u tome i nije problem već u slijedećem: On je zabio kolac na susjedovu među i od nje počeo mjerit na moju stranu.
Nisam stručnjak za te stvari al nisam ni takav papak da nebih skužio neke nepravilnosti u njegovom radu. Na pitanje odakle njemu ideja da je ta susjedova međa prava točka od koje se mjeri, odgovorio je da ako ja bolje znam, zašto sam njega zvao, u čemu ima pravo. BTW, ta međja od koje je on počeo mjerit nrema baš nikakve sličnosti sa katastarskim nacrtom koje posjedujem. Vizuelno gledajući plan i među koja je stvarna to se jako razlikuje.
Malo sam se raspitao i došao do saznanja da u prirodi postoje MJERNE TOČKE označene betonskim ili metalnim stupićima označenim crvenom bojom. Na pitanje mjerniku da mi pokaže tu mjernu točku, ovaj je odgovorio da on zna di se ona nalazi, iako sam je ja tražio , naravno nigdje toga nema.. Odbio sam daljnju suradnju sa njim, i odbio platiti 400,00 Kn koje mi je htio naplatit za 10 minuta "rada". Prijeti mi da će me tužiti.Molim savjet!. Dali je mjernik pravilno postupio ili ne?
Hvala na odgovoru.


gle plan i situacija na terenu se mogu znatno razlikovati.....ako ništa a ono čisto zbog projekcije

jel se vidi s te tvoje parcele kakav crkveni toranj, dalekovod, odašiljač ili nešto slično....search no more, i to su mjerne točke....

svejedno je gdje je zabit prvi kolac.....čovjek radi u lokalnom koordinatnom sustavu, ishodište je tamo gdje je njemu zgodno da bude......
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:50.