Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2017., 16:58   #101
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Link ti je na krivoj temi ?
Ja sam ga ovdje postavio: https://www.forum.hr/showthread.php?p...1#post63883841
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2017., 17:21   #102
Istina, ima primjerenijih tema. ali nekoliko stranica kasnije. Spojit ću s nekom dobrom.
Edit: spojeno.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 20:02   #103
ova "svadja" je svakako prenapuhana u vecini novina cisto da bi bila bolji click-bait, al slazem se da je clanak na indexu kojeg si linkao iznadprosjecno dobro napisan.

ima nekoliko stvari koje je autor malo zeznuo, samo ne znam ima li zainteresiranih za prodiskutirati temu opcenito i specificno taj clanak.
ukoliko ima mogu ponudit neke odgovore/objasnjenja ovisno sta vas zanima
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 20:45   #104
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
ova "svadja" je svakako prenapuhana u vecini novina cisto da bi bila bolji click-bait, al slazem se da je clanak na indexu kojeg si linkao iznadprosjecno dobro napisan.

ima nekoliko stvari koje je autor malo zeznuo, samo ne znam ima li zainteresiranih za prodiskutirati temu opcenito i specificno taj clanak.
ukoliko ima mogu ponudit neke odgovore/objasnjenja ovisno sta vas zanima
Može, ponudi meni. Nisam ni čitao članak, ali nije li bizarno da Hawking i Steinhardt kažu da je inflacija pseudoznanost, a pogledaj njihove modele

Ok, inflacija jest rukom ubačena, ali nudila je provjerljive predikcije što su začuđujuće dobro potvrdili i COBE i WMAP a valjda i Planck.

Od ovih konkurenata, tj modela cikličke kozmologije poznat mi je donekle ovaj Steinhardt-Turok model, koliko znam, tu se sudaraju M-brane u dodatnim dimenzijama od kojih bi barem jedna trebala imati veću protežnost?

Puno mi je to pretpostavki za Occamovu britvu

Onda Penrose i njegov cycle model, te kozmologija kvantne gravitacije petlji...Taj LQG kozmologija je posebno zabavna stvar kada je ide objašnjavati onaj Martin Bojowald Nitko nema manje talenta za nešto objasniti..

Zar inflacija ipak nije najjednostavniji model? Na stranu koji je 'točan', ovi konkuerenti su užasno komplicirani s početnim pretpostavkama, a nevidim baš da nude kako tu stvar provjeriti mjerenjem?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 01:03   #105
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Nisam ni čitao članak, ali nije li bizarno da Hawking i Steinhardt kažu da je inflacija pseudoznanost, a pogledaj njihove modele
Steinhardt, ne i Hawking.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 11:04   #106
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
ova "svadja" je svakako prenapuhana u vecini novina cisto da bi bila bolji click-bait, al slazem se da je clanak na indexu kojeg si linkao iznadprosjecno dobro napisan.
Svi članci Nenada Jarića Dauenhauera su iznadprosječno dobri. To je vjerojatno jedini novinar danas u Hrvatskoj koji piše ozbiljne članke o znanosti.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 19:24   #107
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Steinhardt, ne i Hawking.
Ne znam što je novinar tu napisao, ali koliko je meni poznato Steinhardt je nakon što je bio perjanica teorije inflacije ploču okrenuo zbog vlastitog doprinosa teoriji vječne inflacije koja nužno implicira tzv bubble multiverse, drugi na ljestvici Tegmarkovih multiversa. Mislim da je smatrao da vječna inflacija tj. njen multiverse uništava svu prediktivnu moć teorije, pa je okrenuo prema cikličkih modelima. Pomoglo je i to što je izračunato da je vjerojatnost ovakvog opservabilnog svemira kao produkta inflacije manja od 1:googolplex.

Međutim, mislim da je riječ o triku..kad se radi o kozmologiji, vrlo je bitno iz koje točke (bliske BB) krećeš kad razvijaš model. Onda se inflacijski scenarij uključi u momentu kada njemu odgovara, a npr LQG koristi drugu točku..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 10:41   #108
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Svi članci Nenada Jarića Dauenhauera su iznadprosječno dobri. To je vjerojatno jedini novinar danas u Hrvatskoj koji piše ozbiljne članke o znanosti.
A Tanja Rudež?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 11:34   #109
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
A Tanja Rudež?
Moguće, ali ne čitam Jutarnji.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2017., 23:10   #110
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Može, ponudi meni. Nisam ni čitao članak, ali nije li bizarno da Hawking i Steinhardt kažu da je inflacija pseudoznanost, a pogledaj njihove modele

Ok, inflacija jest rukom ubačena, ali nudila je provjerljive predikcije što su začuđujuće dobro potvrdili i COBE i WMAP a valjda i Planck.

Od ovih konkurenata, tj modela cikličke kozmologije poznat mi je donekle ovaj Steinhardt-Turok model, koliko znam, tu se sudaraju M-brane u dodatnim dimenzijama od kojih bi barem jedna trebala imati veću protežnost?

Puno mi je to pretpostavki za Occamovu britvu
ovaj talk od steinhardta je prilicno dobar. mislim da ce ti odgovorit na sva gore navedena pitanja. ne moras ni gledat punih sat i kvarat, od polovice dalje predlaze jedan od tih bouncing modela i na kraju su pitanja publike koja nisu posebno zanimljiva, tako da sve bitno stane u prvih pola sata.

http://vms.fnal.gov/asset/detail?recid=1944338

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Onda Penrose i njegov cycle model, te kozmologija kvantne gravitacije petlji...Taj LQG kozmologija je posebno zabavna stvar kada je ide objašnjavati onaj Martin Bojowald Nitko nema manje talenta za nešto objasniti..
o Penroseovom modelu ne znam nista, osim da postoji, a sto se Bojowalda tice, lik je super, al je u potpunosti protiv LQCa vec godinama. ako si nasao nesto gdje zagovara LQC mislim da ce to bit neka stara referenca...

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Zar inflacija ipak nije najjednostavniji model? Na stranu koji je 'točan', ovi konkuerenti su užasno komplicirani s početnim pretpostavkama, a nevidim baš da nude kako tu stvar provjeriti mjerenjem?
inflacija nije model nego paradigma, modela ima vec preko tisucu. konkurenti su, ako je vjerovat Steinhardtu, nekada bili komplicirani jer su dolazili direktno iz stringova. danas imaju veze sa stringovima koliko inflacija ima veze sa GUTovima (odgovor je "nemaju veze").

nadam se da ce ti se svidjat talk, mislim da je stvarno dobar pozdrav!
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:00.