Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2018., 20:24   #1
Moral je koncept ili osjećaj? Nešto između?

Puna su nam usta morala ali to ne znači da iza usta stoji moralna osoba.
Da li imamo isti osjećaj moralnosti kada smo online kao što ga imamo offline?

Ta usporedba se može vezati i za ponašanje pojedinca u grupi i osobno.

Da li osjećaj moralnosti privatne osobe može biti izjednačen sa tom osobom u grupi? I na kraju, što je važnije, privatna moralnost ili moralnost grupe?
Po logici važnija bi bila moralnost grupe ali onda možemo doći do pukog konformizma gdje moralnost znači ponašanje u skladu sa pravilima društva.

Moje pitanje je da li bi moralnost trebali procjenjivati po očekivanju društva ili po nekim svojim osjećajima?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 20:34   #2
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je da li bi moralnost trebali procjenjivati po očekivanju društva ili po nekim svojim osjećajima?
Trebali bi ga procjenjivati oslanjajući se na svoje spoznaje. Osjećaji nisu činjenice.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 20:38   #3
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Trebali bi ga procjenjivati oslanjajući se na svoje spoznaje. Osjećaji nisu činjenice.
Da ali ako nikad nisi imala iskustvo sa trudništvom ne možeš imat iskustvo trudnice u tramvaju.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 20:43   #4
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Da ali ako nikad nisi imala iskustvo sa trudništvom ne možeš imat iskustvo trudnice u tramvaju.
A što će mi to iskustvo? Znam da je trudnicama teško stajati a meni nije. I to mi je dosta, ne moram ništa osjećati, a ni aktivno suosjećati sa svakom tukom koja se dala napumpati.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2018., 21:01   #5
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
A što će mi to iskustvo? Znam da je trudnicama teško stajati a meni nije. I to mi je dosta, ne moram ništa osjećati, a ni aktivno suosjećati sa svakom tukom koja se dala napumpati.
Kako znaš?
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 11:12   #6
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Moje pitanje je da li bi moralnost trebali procjenjivati po očekivanju društva ili po nekim svojim osjećajima?
Čime procjenjujemo moralnost našeg društva, primjerice? Vidimo koliko nemorala u društvu ima, pa bi to značilo da imamo kriterije, mjerila prema kojima procjenjujemo koliko je što moralno/ nemoralno.
A ti kriteriji, to je nešto integrirano što nas čini, pa je i naš 'osjećaj za moralno' sastavni dio jednog integralnog sustava koji mi kao individue jesmo.
Ovo bi bilo neko moje okvirno razmišljanje, u ovom trenu, na tvoju temu...

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
I to mi je dosta, ne moram ništa osjećati, a ni aktivno suosjećati sa svakom tukom koja se dala napumpati.
A što će tebi i ovaj dodatak o napumpanim tukama? Čemu? Nepotrebno je i ružno. ili je tebe donijela roda?
distanca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 20:54   #7
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Kako znaš?
Znanstvena istraživanja su pokazala. A i upoznala sam par trudnica pa sam od njih dobila dodatne informacije.

Poanta koju pokušavam naglasiti jest da osobni vrijednosni sustav (moral) ne mora biti utemeljen na osjećajima, kao ni preslika izvanjskog, društvenog morala. Odnosno da moral nije osjećaj. Znamo koje sve emocije postoje, a moral nije jedna od njih. U trenutku kada ustupam mjesto trudnici ne vodim se empatijom ni društvenim konvencijama - jednostavno činim ono što mislim da je ispravno.


@distanca

Eto, čisto iz znatiželje... zanimalo me je kod koga će to prvo izazvati emocionalnu reakciju. Ali dečki me ovdje predobro poznaju pa se nitko nije dao upecati.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 22:13   #8
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
@distanca

Eto, čisto iz znatiželje... zanimalo me je kod koga će to prvo izazvati emocionalnu reakciju. Ali dečki me ovdje predobro poznaju pa se nitko nije dao upecati.
Shvatila sam namjenu toga - da je to udica, iako te ne poznajem. Ali bio je to moj izbor, odgovoriti na taj dio tvog posta, unatoč takvom shvaćanju. ...
distanca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 23:00   #9
Quote:
distanca kaže: Pogledaj post
Shvatila sam namjenu toga - da je to udica, iako te ne poznajem. Ali bio je to moj izbor, odgovoriti na taj dio tvog posta, unatoč takvom shvaćanju. ...
Što te je točno potaklo da mi odgovoriš na taj dio? Osjećaj, koncept ili nešto između?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 23:27   #10
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Što te je točno potaklo da mi odgovoriš na taj dio? Osjećaj, koncept ili nešto između?
neprimjerenost pdfu filozofija gdje tome takvom nije mjesto.
potaklo me otprilike ono isto što bi me potaklo i da nekome preda mnom tko iza sebe odbacuje neko smeće na ulicu, kažem da je to nepotrebno i ružno.
distanca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 23:30   #11
Quote:
distanca kaže: Pogledaj post
neprimjerenost pdfu filozofija gdje tome takvom nije mjesto.
Znači, konvencija?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2018., 23:54   #12
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Znači, konvencija?
zagađivanje
(teme)
provokacija
trolanje
etc.
distanca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 00:03   #13
Quote:
distanca kaže: Pogledaj post
zagađivanje
(teme)
provokacija
trolanje
etc.
Ti si nova moderatorica? Drago mi je, ja sam Leteća.

Pitala sam te što te je motiviralo da reagiraš, a ne da mi nabrojiš moje prekršaje. Pokušajmo se držati teme, bila ona zagađena ili ne.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 01:41   #14
usadeni koncept

kako su pasi nastali? bili su vukovi prije

to se ne mozes izbisat vise. to je sad osjecaj. jedino sto ja vidim na ljudima je, oni koji nemaju osjecaja za vrijednost, koji nisu bas radili i stvarali u zivotu ne cjene drugog.
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 09:13   #15
moral je nastao mozda kao mem. osoba koja dobro siri mem-ove ce se i dignut trudnici u autobusu. jer je to vidjela, ili cula ili procitala natpis "mjesto rezervirano za trudnice" :-))
toxde is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 12:45   #16
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post

Poanta koju pokušavam naglasiti jest da osobni vrijednosni sustav (moral) ne mora biti utemeljen na osjećajima, kao ni preslika izvanjskog, društvenog morala. Odnosno da moral nije osjećaj. Znamo koje sve emocije postoje, a moral nije jedna od njih. U trenutku kada ustupam mjesto trudnici ne vodim se empatijom ni društvenim konvencijama - jednostavno činim ono što mislim da je ispravno.

(
Točno, moral nije osjećaj. Zabuna dolazi zbog toga što je moral duboko usađen pa nam se ponekad čini da je nastao na isti način i ima istu biološku podlogu kao osjećaji.

Međutim, osjećaji ostaju nepromjenjeni kroz vrlo dugo vremensko razdoblje dok se moral puno brže mijenja i evoluira. Osim toga osjećaji su kod svih ljudi isti, moral može biti vrlo različit. Muslimani i katolici potpuno drugačije doživljavaju moralno obučenu ženu, jednima ona mora biti pokrivene kose, drugima ne.

Međutim, kako je čovjek nastao evolucijom tako klice morala možemo pronaći i kod životinja. Vuk će braniti svoje mlado i svojim životom, dati će mu jesti iako je sam vrlo gladan .........

To dovodi do drugog pitanja - je li temeljni moral genetski ugrađen, jesu li možda ugrađene predispozicije za moral (kao što su ugrađene predispozicije za jezik) ili je moral isključivo društvena kategorija, da li se čovjek rađa, što se morala tiče, kao tabula rasa i društvo mu ugrađuje svoja pravila koja on onda usvaja. U tom slučaju ni *moral* vukova, ili čimpanzi ako vam je tako lakše, ne bi bio biološki ugrađen nego bi vučje društvo, odnosno društvo čimpanzi u potomke ugrađivalo pravila ponašanja. To je, za mene, najzanimljivije pitanje.

Dalje više nije zanimljivo - znamo da većinu moralnih normi ugrađuje društvo ali i da jedinke društva ne prihvaćaju moralna pravila u potpunosti. Zato dolazi do promjena u moralu. Prije je bilo nemoralno da žena nosi hlače, zatim se našla žena koja je počela nositi hlače ..... i danas je moralna i žena u hlačama i žena u suknji.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 12:49   #17
Uvijek mi je bilo konfuzno kako stvari poput "ne ubij" i "žena ne nosi hlače" spadaju pod istu kategoriju morala.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 13:00   #18
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Uvijek mi je bilo konfuzno kako stvari poput "ne ubij" i "žena ne nosi hlače" spadaju pod istu kategoriju morala.
Tako što je žena koja nosi hlače prije zbog toga mogla biti ubijena. Kao što danas, u talibanskim državama žena koja hoda bez burke po cesti može biti kamenovana. Ti na taj problem gledaš kroz prizmu pripadnika današnjeg društva u kojem je oblačenje neusporedivo liberalnije nego što je to bilo prije.

Ili ako ćemo se odmaknuti od žena, kmetovi i građani nisu se mogli oblačiti onako kako se oblačilo plemstvo.

Zanimljivo pitanje bi bilo - zašto su ljudi prije imali toliko stroga i kruta pravila što se tiče odijevanja.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 13:03   #19
Ne, nisam mislio na to, mislio sam zašto se to dvoje oboje zove istim imenom - moral. Meni u moral spadaju pitanja koja su puno dublja od puke mode. Nije da tvrdim "nije nemoralno da žena nosi hlače" već se pitam zašto je itko stavio to u istu kategoriju kao "ne ubij, ne muči".
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2018., 13:12   #20
Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Ne, nisam mislio na to, mislio sam zašto se to dvoje oboje zove istim imenom - moral. Meni u moral spadaju pitanja koja su puno dublja od puke mode. Nije da tvrdim "nije nemoralno da žena nosi hlače" već se pitam zašto je itko stavio to u istu kategoriju kao "ne ubij, ne muči".
Opet svađa oko definicija? Tebi je moral ovo, meni je moral ono, Peri je moral nešto treće ........

Imaš definiciju riječi moral, ukratko, moral je skup nepisanih pravila nekog društva.

Ako u nepisana pravila spada - udaj se nevina i nosi crninu ako ti umre muž onda to spada u moral tog društva.

Uostalom, prije su pravila društva bila znatno liberalnija oko ubojstva nego oko odjeće. U ratu se ubija, može se ubiti i roba i kmeta, ali žena ne smije nositi hlače.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:30.