Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2008., 21:30   #61
Quote:
el Duderino kaže: Pogledaj post
Dobro, sad baš 8 komada osposobljenih za protubrodske, ako ne imademo drugih platformi za lansiranje, baš mi se i ne čini dostatno. Ali jedno 12-16 komada plus par obalnih lansera - to da. Ili pune dvije eskadrile, pa ne treba ni obalnih ni morskih lansera. (karikiram, uvijek bi bilo dobro imat još nešto, a obalni su lanseri povoljnija opcija)
I lakše ih je sakriti nego aerodrom

Quote:
EDIT: Inače, ako ćemo baš realno, nekako imam osjećaj da će se za nove avione (koji će se kupiti, to vjerujem) nabaviti tek najosnovnije. Npr ako kupe 12 komada, dobavit će nekih 40ak sidewindera, 20ak amraama i recimo 40ak mavericka. Kada pogledam čehe i mađare, nekako se bojim da će nabaviti išta drugo, neke precizne bombe ili nedajbože protubrodske rakete.
Nažalost, to meni smrdi odavno. A i najbolji avion ne znači ništa bez adekvatnog naoružanja. Umjesto da se ugledaju na recimo Grke...
Quote:
Tyndall kaže: Pogledaj post
Kada pogledaš Mađare ili Austrijance se moraš zabrinuti. Nemaju ništa osim AIM-9M (Mađari) i AIM-9/IRIS-T (Austrijanci). Ni AMRAAM, ni Maverick, ništa. Mi smo sretni ako i to nabavimo.
To je istina, i stvarno bi bilo žalosno da se ugledamo na Austrijance. Nota bene oni nemaju iole respektabilnije raketno naoružanje jer ga po međunarodnim ugovorima i njihovom ekvivalentu ustava (Österreichischer Staatsvertrag) ni ne smiju imati.
Manaslu11 is offline  
Old 09.09.2008., 21:49   #62
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
To je istina, i stvarno bi bilo žalosno da se ugledamo na Austrijance. Nota bene oni nemaju iole respektabilnije raketno naoružanje jer ga po međunarodnim ugovorima i njihovom ekvivalentu ustava (Österreichischer Staatsvertrag) ni ne smiju imati.
Bio sam uvjeren da su ti međunarodni ugovori otišli niz WC školjku skupa sa SSSR-om
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 09.09.2008., 22:04   #63
Österreichischer Staatsvertrag je još na snazi, ali mislim da se odredbe o raketama, dometu topništva i ponešto drugo lagano ignoriraju. Stvarno bi bilo komično da su uzeli Typhoone naoružane samo topom.
Inače, ograničenja su bila stvarno pretjerana. Nisu smjeli imati ni protutenkovske rakete.
http://de.wikipedia.org/wiki/%C3%96s..._Staatsvertrag
http://de.wikipedia.org/wiki/Milit%C..._von_Wien_1955
http://www.verfassungen.de/at/staatsvertrag55.htm
Manaslu11 is offline  
Old 09.09.2008., 22:14   #64
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
I lakše ih je sakriti nego aerodrom
To stoji, ali B) mogli bi se avioni koristiti i s nepripremljenih baza (tesko da ce HRZ ici u taj trosak, doduse) te A) onesposobiti jedan aerodrom na svega par sati nije nimalo lak zadataka, a mogucnost za isto ima malo zemalja u nasoj regiji. Nekakvo trajnije onesposobljavanje bi zahtijevalo vise nego sto vecina potencijalnih protivnika moze ponuditi (osim recimo italije)

A ako se hrz nece isprsiti ni za neko posteno naoruzanje, sve me strah i koliko ce se uopce letjeti na tim avionima. da se nece mozda stedjeti i na gorivu, stedjeti na motorima i tako to... (ipak se narucilo samo par rezervnih, samo jedan rezervni radar itd.) Ako to ispadne flota just for show onda se stvarno mogu samoubit.
el Duderino is offline  
Old 10.09.2008., 11:47   #65
jbga, nema se novaca

ako se uzme u obzir da se već 20 godina planira napraviti jedan Metković-Ploče (karika koja nedostaje) pa od sjevera ide Pula, Krk, Udbina, Zadar, Split, Brač, Dubrovnik. Aerodroma ima i previše, stim da moje osobno mišljenje je da bi trebalo Udbinu osposobiti za čisto vojni aerodrom (baza) i pomoći da se Ploče dovedu u funkciju (teren idealan za potkope) a i već je pomorska baza.

naravno da će dežurni kritičari pitati "a protiv koga se spremamo na rat, zašto bacamo novce itd itd."
lovac luka is offline  
Old 11.09.2008., 12:16   #66
Evo, u današnjem izdanju ''Slobodne Dalmacije'', napisan je jedan kratak članak o novoj ''kabinetskoj'' vježbi HRM-a. Uglavnom, kad uđemo u NATO početkom slijedeće godine, od nas će se očekivati puno bolji nadzor Jadrana, a pogotovo njegovih dubina tj. očekuje se da znatno pojačamo protuminske i protupodmorničke sposobnosti.

Sad je valjda jasnije zašto smo nabavili ''Helsinkije''.

A da more od najmanje 30.000km2 nadzire jedan minolovac od niti 30m... Baš me zanima kako će im to poć za rukom!!!
Mikojan is offline  
Old 11.09.2008., 16:34   #67
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Evo, u današnjem izdanju ''Slobodne Dalmacije'', napisan je jedan kratak članak o novoj ''kabinetskoj'' vježbi HRM-a. Uglavnom, kad uđemo u NATO početkom slijedeće godine, od nas će se očekivati puno bolji nadzor Jadrana, a pogotovo njegovih dubina tj. očekuje se da znatno pojačamo protuminske i protupodmorničke sposobnosti.

Sad je valjda jasnije zašto smo nabavili ''Helsinkije''.

A da more od najmanje 30.000km2 nadzire jedan minolovac od niti 30m... Baš me zanima kako će im to poć za rukom!!!

Koji još k tome juri brzinom od max. 10čvorova (ko moja barka ) To znači da mu iz Splita do npr. Briona treba preko 20 sati slično je i s Prevlakom


P.S. - Ajde molim te stavi link,ne mogu nać taj članak

Zadnje uređivanje Ri-con : 11.09.2008. at 17:15.
Ri-con is offline  
Old 12.09.2008., 18:05   #68
JeeeBotee al ste se raspisali,ne može čovjek doć na red od vas
Ako nekome nije jasno zašto je HRM u banani nek pročita interviju s Kontraadmiralom Urlićem(ridikul) u novom Hrv.Vojniku za popizdit
Ri-con is offline  
Old 12.09.2008., 19:11   #69
Nemoj tako.

"Nabavom korveta klase "Helsinki" HRM će znatno ojačati svoje sposobnosti za protupovršinsku i PZO borbu..."

Manaslu11 is offline  
Old 12.09.2008., 19:38   #70
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Nemoj tako.

"Nabavom korveta klase "Helsinki" HRM će znatno ojačati svoje sposobnosti za protupovršinsku i PZO borbu..."


Nemoš vjerovat a to je tek početak
"Obalna straža skupa s ostalim državnim subjektima ....bla,bla,truć,truć.... pridonosi sigurnosti i zaštiti ljudskih života .... bla,bla,bla... itd,itd. Koja Obalna Straža ona na papiru jebote pas pa stvarno nisu normalni,valjda misle da smo totalno retardirani
Ri-con is offline  
Old 12.09.2008., 19:47   #71
Samo pogledaj naslove u hrvatskom vojniku zadnjih par godina....

1) Naši vojnici profesjonalni u "mirovnim" misijama

2) Izvješća s Nato "vježbi" koje su svode na "presretni barba Šimu u bateli"

3) Teoretsko obrazlaganje toga kad "veliki gospodar" (tm) kaže da nama vojska ne treba - onda nam NE TREBA!
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Old 12.09.2008., 20:06   #72
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Samo pogledaj naslove u hrvatskom vojniku zadnjih par godina....

1) Naši vojnici profesjonalni u "mirovnim" misijama

2) Izvješća s Nato "vježbi" koje su svode na "presretni barba Šimu u bateli"

3) Teoretsko obrazlaganje toga kad "veliki gospodar" (tm) kaže da nama vojska ne treba - onda nam NE TREBA!

Ma tragedija je u tome što ni to malo mizerije nisu u stanju napravit kako bog zapovjeda bitno da je on Kontraadmiral kako ga nije sramota da ide okolo po svijetu i pravi se pametan
Ri-con is offline  
Old 18.09.2008., 11:09   #73
"- Kupuju se finske korvete stare 30 godina, a navozi domaćih škverova zjape prazni i nepovratno propada intelektualni softver Brodarskog instituta, čijim projektima ratne brodogradnje gotovo pa nema ravnog u Europi. HRM je sada tehnički starac čija budućnost nije u nabavi polovnih brodova, nego u domaćoj gradnji suvremenih plovila brzine do 50 čvorova.
- Budućnost su udarni brodovi oružane i plovne konfiguracije slične raketnoj topovnjači “Šibenik”, koja se pokazala savršenim brodom za Jadran. HRM-u trebaju protupodmornički i protuminski brodovi, te visokoobrazovani kadar koji se mora privući dobrim plaćama i beneficijama – kaže Budimir."


Ostatak teksta: Admiral Budimir: Mesić je odgovoran za rasulo u HRM-u
Praznina is offline  
Old 18.09.2008., 23:43   #74
- Budućnost su udarni brodovi oružane i plovne konfiguracije slične raketnoj topovnjači “Šibenik”, koja se pokazala savršenim brodom za Jadran – kaže Budimir."[/I]

Ostatak teksta: Admiral Budimir: Mesić je odgovoran za rasulo u HRM-u[/QUOTE]

E ovdje ga je debelo usro a o onome kako je Mesić kriv za stanje u HRM-u da ne govorim Tipično HDZovsko preseravanje nit se kuži u RM,nit u politiku al bitno da je on Admiral a Rojs General
Ri-con is offline  
Old 18.09.2008., 23:47   #75
Evo, ministar Vukelić obznanio u Makarskoj da će prvi ''obalni ophodni brod'' u službu slijedeće godine, a da bi natječaj trebao najkasnije bit objavljen za 2 mjeseca. Nadalje, oko 2011. bi trebao doći prvi od 2 (dva) ''vanobalna patrolna broda''. Dakle, s 4 smo ipak došli na 2!!!

Što se tiče ovih Helsinki topovnjača... Osobno pozdravljam kupnju bez obzira koliko su stari, ali samo iz jednog razloga: Jer su otpisani finski brodovi očito u boljem stanju od ijedna naša 3 u aktivnoj službi! Da nije smiješno, bilo bi tragično!
Mikojan is offline  
Old 19.09.2008., 00:21   #76
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Evo, ministar Vukelić obznanio u Makarskoj da će prvi ''obalni ophodni brod'' u službu slijedeće godine, a da bi natječaj trebao najkasnije bit objavljen za 2 mjeseca. Nadalje, oko 2011. bi trebao doći prvi od 2 (dva) ''vanobalna patrolna broda''. Dakle, s 4 smo ipak došli na 2!!!

Što se tiče ovih Helsinki topovnjača... Osobno pozdravljam kupnju bez obzira koliko su stari, ali samo iz jednog razloga: Jer su otpisani finski brodovi očito u boljem stanju od ijedna naša 3 u aktivnoj službi! Da nije smiješno, bilo bi tragično!
Svih 12 brodova(10+2) bit će za Obalnu Stražu što znači da će i ta 2 biti samo OPV(ništa od korveta)
Meni nikako nije jasna njihova logika da su 2Helsinkija jeftiniji nego dovođenje Kraljeva na projektni nivo možda na prvu ali poslije ti opet ostaju neispravni Kraljevi koje ne možeš ni koristit niti prodat Pa ko je onda tu lud
Ri-con is offline  
Old 19.09.2008., 00:33   #77
Ak će natječaj tek biti objavljen krajem ove godine, nema šanse da prvo plovilo uđe u službu do kraja 2009. U najboljem slučaju će ga porinuti do kraja te godine (iako, iskreno, sumnjam, jer to obično ide sporije) a onda još dok brod malo testiraju, dok se obuče posade, u službu neće prije polovice 2010., a ne bi bilo čudno da to klizne i u 2011. Slično tome, vanobalne patrolne brodove u pravoj službi ne očekujem prije 2012. ili 2013. (osim ako se, dakako, neće utući sve pare odjednom, pa da se i svi brodovi grade simultano...)
el Duderino is offline  
Old 19.09.2008., 00:59   #78
Meni se sve više čini da će biti tako, dakle obični OPV-i. Iako mi nije jasno što će im, kako su kasnije spominjali, brod od 120 metara. Što će na njega to montirati da zauzme toliko površinu?

I evo što je Vukelić rekao (citiram): ''Novac koji ćemo potrošiti za ta dva broda (misli na Helsinki) je manji nego li što bi morali uložiti u ove naše postojeće da bi ih modernizirali!''

Dal to možda smrdi na to da se Kraljevi uopće neće modernizirati??? Ja se osobno ne bi čudio!!! Na taj način će čak i ''ušparati'' onih 20 milijuna eura na njihovu modernizaciju.

I napokon, moje mišljenje razvoja HRM-a slijedećih 10-15 god., možda premračno, ali izgledno:
1. Kraljevi se neće uopće modernizirati, a ako se oba ne prodaju uskoro, će u najboljem slučaju nastaviti životariti do oko 2015. kad će biti umirovljeni zajedno sa Šibenikom koji će tad imati punih 37 godina.
2. Helsinkiji će se izmučiti do krajnjih granica, ali će ostati u službi do 2020. koliko su i predvidjeli, te će onda biti povučeni.
3. Dva velika OPV će se naručiti bez raketnog naoružanja.
Zaključak: HRM neće imati nijedan brod iza 2020. za nanošenje raketnog udara, imat će samo moderne (što bi rekli Englezi) ''sitting ducks''!
Mikojan is offline  
Old 19.09.2008., 01:14   #79
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Meni se sve više čini da će biti tako, dakle obični OPV-i. Iako mi nije jasno što će im, kako su kasnije spominjali, brod od 120 metara. Što će na njega to montirati da zauzme toliko površinu?

I evo što je Vukelić rekao (citiram): ''Novac koji ćemo potrošiti za ta dva broda (misli na Helsinki) je manji nego li što bi morali uložiti u ove naše postojeće da bi ih modernizirali!''

Dal to možda smrdi na to da se Kraljevi uopće neće modernizirati??? Ja se osobno ne bi čudio!!! Na taj način će čak i ''ušparati'' onih 20 milijuna eura na njihovu modernizaciju.

I napokon, moje mišljenje razvoja HRM-a slijedećih 10-15 god., možda premračno, ali izgledno:
1. Kraljevi se neće uopće modernizirati, a ako se oba ne prodaju uskoro, će u najboljem slučaju nastaviti životariti do oko 2015. kad će biti umirovljeni zajedno sa Šibenikom koji će tad imati punih 37 godina.
2. Helsinkiji će se izmučiti do krajnjih granica, ali će ostati u službi do 2020. koliko su i predvidjeli, te će onda biti povučeni.
3. Dva velika OPV će se naručiti bez raketnog naoružanja.
Zaključak: HRM neće imati nijedan brod iza 2020. za nanošenje raketnog udara, imat će samo moderne (što bi rekli Englezi) ''sitting ducks''!
Nažalost to je i moje viđenje situacije
Ri-con is offline  
Old 19.09.2008., 08:25   #80
napokon, moje mišljenje razvoja

2012 - ja se instaliram na vlast
2013 - hrvatska je u ratu s pola balkana i podkontinetom indija
2016 - hrvatska je uništila pola balkana, u delhiju je piramida od 15 miljona lubanja...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:07.