Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2004., 16:00   #21
upravo i pokusah to reci.....

mogla si ga jednostavno ignorirati...i njega i taj njemu tako vazan noktic...sto bi se dogodilo? tu ljutnju slagao bi na hrpu zvanu nerazrijeseni racuni ..i bivao sve ljuci i ljuci ....

ovako si ga prihvatila kao osobu i shvatila da je njemu nesto jako vazno i postovala to...

posijala si : uvazavanje,postovanje i razgovor

svaka cast
__________________
Danas je normalno,biti nenormalan..
Zana666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2004., 14:04   #22
Stvarno ne znam jel to dobar savjet, ali ja bi joj jednom probala popustiti - nek bude po njenom. Pa ma kako pogrešno i ludo to bilo. Hoće nositi mokro - neka nosi mokro. Hoće po zimi van u badiću - neka. Pustila bi je da si to obuče i izišla s njom van. Vjerojatno bi u roku od 3 minute tražila da se presvuče u nešto normalno (kad bi joj postalo hladno i mokro).

Druga solucija je - da je to moje dijete, ja bi je vjerojatno nalupala po guzici na prvi takav ispad. Znam da nije pedagoški, tak da ne morate gubiti vrijeme na zgražanje.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2004., 15:56   #23
E, ovo moram napisati. Cisto jer je zanimljivo vidjeti kako ljudi hendlaju takve stvari.

Jucer sam bila s malom u jednom djecjem ducanu s odjecom, bilo je puno mama s djecom. I bila je jedna s bebom u kolicima i curicom od nekih 6-7 godina. Nisam vidjela kako i zasto, tek curica se u jednom momentu bacila na pod i pocela vristati i lupati nogama.
Njena mama ju je malo gledala, onda se obratila svima nama i rekla da joj je zao ako nam njeno dijete radi neugodnosti, ali da ima napadaj bijesa i da to ona mora dosljedno rijesiti. I onda se sagnula k maloj i nesto joj potiho govorila (sto bas nije imalo utjecaja), a nakon toga se ustala i ignorirala ju. Jos par puta se sagnula i rekla svoje, ali nije ju dizala s poda i ocito nije popustala.
Nakon nekog vremena vristanja (par minuta mozda) mala je ustala i kao da nista nije bilo. Mama je cucnula pored nje, nesto joj je saptala u uho, dala joj pusu i ubrzo nakon toga su otisli u najvecem miru i ljubavi.
Meni se dopalo sto mama nije izgubila zivce i sto nije dozvolila da ju briga za okolinu omete u njenom nacinu rijesavanja takvih problema.
bigblue2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2004., 16:22   #24
Joj to mi je znala biti najgroznija situacija u kojoj bi se mogla nac. Mog sina su moji roditelji bili jako razmazili dok je bio mali. Kad bi bili s njime u ducanu nebi nikad izasli iz tog dok on nebi sebi nesto izabrao i oni to naravno kupili. Uzasan je bio.
Naravno je kad bi ga ja i muz sa sobom u kupovinu vodili trazio isto kojekakve pizdarije. Nisam vidjela potrebu da mu popustim nasto je on onda svaki put sa dreknjavom, vriskom i nekontroliranim plakanjem reagirao. I nista mi onda mrznije nije bilo nego kad bi me neki ljudi, podgotovo zene, gledali i medjusobnom nesto saputali. Kao ono - ajme kakva je ovo majka kad dozvoljava da joj se djete onoliko dere!
Bilo me je briga za njih i mogu reci da je nakon nekog vremena to ponasanje mog malog otislo kako je i doslo.
__________________
Nu nje sad...
Tijaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2004., 22:51   #25
Vecina je ovdje spomenula nedostatak paznje i ljubavi ..
Evo primjera moje prijateljice - ima neke slicnosti
Dijete je bilo dugo iscekivano od oba roditelja, voljeno i mazeno do besvijesti. Malenom je bilo negdje 6 mj kad su isli u posjetu bakama i djedovima u HR ali se muz morao nenadano vratiti zbog neke frke na poslu. Taj dan kad je tata otisao mama je bila malo tuzna ,a maleni nije prestajao plakati. U jednom se trenu onesvjestio mami u narucju. Odmah se zvala hitna i mama je pocela sa "usta -na usta" ... Kolicinu panike ne moram ni spominjati. Po povratku ovamo su ucinili niz pretraga i rezultat je nbio vrlo zanimljiv - maleni ima "sposobnost" da se namjerno onesvjesti tako sto jednostavno prestane disati. ( ne znam strucnu dijagnozu ovakvog stanja) .
Ne moram ni spominjati kolicinu frke sada ( maleni ima preko godinu dana) koju ti roditelji imaju jer zele odredenu disciplinu ali koliko ce proci dok maleni ne skuzi da ih moze manipulirati? Nedostatka ljubavi ii paznje u ovom slucaju definitivno nema.
Ono sto mene zanima je jesu li napadi bjesa kod tvoje djevojcice "od uvjek " ili se to pocelo tek nedavno desavati?
Mislim da bi odlazak strucnjaku definitivno bio od koristi dok bi s druge strane bilo pametno da biras bitke sa njom. Nema smisla ni pootrebe oko svega dizati frku i davati zivotne lekcije na svakoj sitnici. Izade li iz kuce u sred zime u bikiniju biti ce joj hladno pa ce se vratiti obuci nesto toplije, zar ne? Da sad ti tupis kako ce dobiti upalu pluca i sve ima li smisla i sto ce to njoj uopce znaciti?
Vjerujem da ce izrasti iz svega ovoga ali posjet strucnjaku bi cijeloj obitelji mogao uciniti zivot laksim i ugodnijim.
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2004., 13:38   #26
Quote:
gospa Noris kaže:
Druga solucija je - da je to moje dijete, ja bi je vjerojatno nalupala po guzici na prvi takav ispad. Znam da nije pedagoški, tak da ne morate gubiti vrijeme na zgražanje.
e gospo, tako si daleko od rijesenja. Pojma nemas koliko je dijete spremno pretpjeti i boli ako treba s ciljem nedozvoljavanja lomljenja licnosti. Jedine reakcije koju mozes dobiti tom metodom je prkos i stisnuti zubi ili djetetov strah od ponizavanja.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 09:27   #27
A kaj da ja napravim kad se osjećam ko njegova lutkica na koncu. Konkretno, jutros smo se lijepo spremali na posao, i sve super, sladak do bola. Kad odjednom, on bi se našminkao isto (jer je vidio mene kak se šminkam), kažem da ne može jer je dečko i kak se dečki ne šminkaju i kao kompromis predložim finu kremicu za lice (u namjeri ponuditi mu Pokemon parfem za dečke), i odmah - inatljiv NE! U stilu, "Neću kremu, oću ono, jer tako oću..." I kaj sad? Krenem tiho, ali njegov inat vodi k vikanju (mojem), pa plakanju (njegovom), da bi na kraju susjedi počeli lupati po radijatoru (izuzetno tanke zidove imamo u stanu), s time da ti isti susjedi bacaju opuške na balkon dok mi se dijete igra npr.

Posljedica toga je da sam na rubu plača, jer se zbilja trudim kako najbolje znam biti što bolja mama (ako griješim, spremna sam promijeniti pristup djetetu), nezadovoljno dijete, jer je u kazni (oduzet mu je Playstation preko praznika), tužni i on i ja jer se pred školom nismo pozdravili, a mene boli srce kad me pogleda ko Koker Španijel, dok se istodobno osjećam glupo, jer padam na taj štos.

Sad, ako mene netko razumije... neka se svakako javi.
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 09:53   #28
Znam da nemash neko visoko mishljenje o mom nachinu odgoja, ali eto...proshli smo slichnu situaciju pa da ti kazhem.

Moj je zahtjev za shminkanjem izrazio u vrticko doba...

Pa smo se lijepo ko fol nashminkali prije izlaska...dobio je malko onim velikim kistom po obrazima, neshto bezveze po ustima i tako...u biti dodirivanja istim predmetima koje je vidio da i ja koristim.

Onda bi mu dala ogledalo i pitala da li mu se svidja

Par smo puta to ponovili s tim da je jednom varijacija bila s lakiranjem noktiju i vishe nije trazhio.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 09:58   #29
Ma daj, Magic htijela sam baš tebi poslati PM. Jer kao što rekoh, možda griješim. Ne možda, svi griješimo i to je okej, i moram ti reći da smo i mi fazu šminkanja prošli davno, čak si je dijete i nokte lakiralo (prije u vrtiću), ali tu se pojavljuje inat - Il po mom, il nikako, ili svađa. A ja se tako bezveze osjećam, ono glupa sam sama sebi, jer ono fakat mu želim biti prijatelj, a ne policajac (kao što je bio slučaj kad sam ja bila mala, s mojim roditeljima i sa mnom).

E, to mi smeta. Taj inat. Ono, kažem da se ne može našminkati za školu, ali možemo staviti ovu finu kremicu i krenem mu ju dati, a on lupi nogom u pod i vikne NEĆU!!! I onda ja zatvorim kupaonicu i on kaže SAD JU HOĆU. Zar sam trebala na njegov mig skočiti po kremicu? Fakat ne znam, ili sam pogriješila jer nisam dala kremu? Da, da sam dala kremu svađe ne bi bilo, ali bi mu time pokazala da upravlja sa mnom. Zbunjena sam.
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 10:07   #30
Ovako bih ja: otishla u dm i kupila neke lijepe jeftine kremice i poklonila mu ih u nekakvoj torbici i rekla 'ovo je tvoj pribor za njegu'.

Pa da vidimo.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 10:10   #31
E, ovo je dobra ideja. Zbilja.

E, sad, kako da se riješim lošeg osjećaja. Ono, fakat sam zbedirana. I stalno mislim kako je u školi sad... Da li je neraspoložen, da li ga djeca zezaju. Ma joj... Jedva čekam da odem po njega.
__________________
Ma fakof!
Usagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 11:25   #32
Kad dodje kuci, bez obzira shto smatrash da se on inatio i da je krivac za jutroshnju svadju, zagrli ga i ti se NJEMU isprichaj. Reci da imash puno obaveza a malo vremena ujutro...blabla...vec cesh ti neshto smisliti

Vjeruj mi, oni to jako duboko dozhivljavaju u sebi. Osim toga to je dobar put da i on razmisli o svojim postupcima, a i da nauchi da se ispricha za svoje greshke.

A ovo za njegov osobni komplet, nama je jako pomoglo.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 12:06   #33
Btw, ko kaze da se decki ne sminkaju? U najmanju ruku ima ih koji stavljaju eye liner.

Kod nas u vrtic curice tu i tamo dodu sve natrackane ujutro i to je onda zgodno, smjesno, super cool, ali da decko dode??? Neeee, oni se smiju namazati samo ako je neki rodendanski party i onda moraju izgledati kao tigar, lav, ne daj boze maca...
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 12:37   #34
dozvoliti djeci da se iskustveno necemu nauce po meni je jedan od ispravnijih nacina odgoja. nek ode nasminkan, i kad mu uciteljica ili odgajateljica (koja je drugaciji tip autoriteta) kaze da to nije primjereno, onda ce i sam skuziti da to nije to.

ponekad su (ponekad cesto) djeca s roditeljima u igri A PROVJERIMO GDJE SU GRANICE...treba ostati dosljedan, to je jedini recept. npr. ako je pravilo da se prije prelaska ceste stane i pogleda lijevo i desno, onda se UVIJEK stane i pogleda lijevo i desno, makar na horizontu nema auta. jer djeca kuze da ako se jednom moze zaobici pravilo, moze i drugi put i treci i blabla..

i ukljuciti ih u stvarnje pravila. tako da kako netko rece i ti dodjes u situaciju da pogrijesis, da on skuzi da si pogrijesila i da mu se za to ispricas.

steta sto negdje ne postoji uputa za upotrebu koju dobijemo neposredno nakon poroda..
nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2004., 14:57   #35
E,ne bi ni uputa pomogla kad je svako posebno za sebe ...

Iskreno,ni ne bih voljela uputu ...ovako se svako malo iznenadim i uvijek mislim kako sam ih sad napokon skuzila i kako me nicim ne mogu iznenaditi...kad ono...

Filing lose mame sam usavrsila ...javlja mi se svako malo kad moja princeza zafrkce u onim rijetkim momentima kad u svom pubertetu primjeti da ima jos nas zivih oko nje ,kad moj veliki sin napravi facu slicnu ovoj > <,ako ja nisam odmah skopcala da P4 2,4 ghz nije igra rijeci i slova a ni šah potez vec procesor (valjda? )
..i naravno kad mali princ zavapi NISI MI KUPILA KINDER JAJE...PA KAKVA SI TI TO MAMA (kao da zivot ovisi o tome)

milion situacija u kojima se osjecam kao vanzemaljac u vlastitoj koži i kad skopcam kak pricamo totalno razlicitim jezicima...znas ono kad da znaci ne i sl......

pokusavam to gledati s one ruzicastije strane...prokletstvo koliko brzo rastu...a onda slegnem ramenima i prihvatim to kao neminovno..i svadju i suze i plac i kazne i lupanje vratima i Patrikovo toptanje nogama zbog odlaska na spavanje (a otici ce i tak i tak)...to su jednostavno situacije koje MORAMO proci....
__________________
Danas je normalno,biti nenormalan..
Zana666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 22:15   #36
Quote:
Ibiza kaže:
Točno ovo šta si opisala je bila tema jedne Oprah emisije i roditelji također nisu imali pojma zašto se to dešava iako bi dr. Phill našao neke razloge iz prošlosti... Ne mogu se sjetiti točno kako su riješavali problem, ali je bilo postepeno i uz puno strpljenja, svakako savjetujem konzultacije sa dobrim psihijatrom...
Daj molim te, dr.Phil...pa frajer je kompletni kreten, kako taj moze nekome nesto savjetovati.
Moloch is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 12:10   #37
Novi lijekovi za ADHD

30.05.2003. Sindrom nepažnje i hiperaktivnosti razvojni je poremećaj djeteta koji se uglavnom očituje kao nepažnja, impulzivnost i hiperaktivnosti. Poremećaj se prvi put primjećuje u djetinjstvu kada se on i razvija u potpunosti, dok u ranoj adolescenciji dolazi do zaustavljanja pogoršanja simptoma, da bi u adolescenciji, ali i u kasnijim životnim razdobljima pokazivao tendenciju slabljenja.

Uzrok ovog poremećaja nije još sasvim jasno prepoznat. Sumnja se da uzrok mogu biti slabije kromosomske aberacije, trovanje olovom, ozljede moždanog tkiva i sl.

Do sada su lijekovi za ovaj poremećaj, paradoksalno, dolazili iz skupine psihostimulansa, rjeđe iz skupine antidepresiva.

Zadnjih godina u terapiji ADHD pojavile su se neke nove mogućnosti.

Adderall XR (kombinacija amfetamina)
Dvogodišnja multicentrična studija praćenja ovog lijeka pokazala je prosječno poboljšanje simptoma kod djece koja su dugotrajno primala spomenuti lijek, u smislu značajnog poboljšanja simptoma, kontrole i kvalitete života. Djeca su u prosjeku pokazala 35% ublažavanje simptoma. Učinak tableta je trajao do 12 sati nakon uzimanja tableta. Djeca su jednako tako pokazivala bolje rezultate u školi, u odnosima s vršnjacima, slobodnom vremenu i životu u obitelji.

Četvorotjedna studija koja je uključivala 248 bolesnika s ADHD odraslih osoba, pokazala je slične rezultate. Naime, ovaj je poremećaj češći kod odraslih osoba nego što se misli. Tako je primjenom ovog lijeka došlo do znatnog poboljšanja u školi ili na fakultetu pogođenih osoba koji su krenuli s terapijom. Štoviše, s povećanjem doze lijeka, poboljšavala se klinička slika bolesti. A, to je značilo smirivanje simptoma. Učinak je bio prisutan najmanje 12 sati na dan.

Strattera
Strattera je prvi lijek koji se koristi za liječenje ADHD, a da ne spada u skupinu stimulansa. Kako lijek djeluje nije još sasvim jasno. Sumnja se da ovaj lijek djeluje na neurotransmiter - norepinefrin, i da na taj način modificira moždanu aktivnost.
Studija je provedena na više od 380 odraslih osoba s ADHD poremećajem. Autori istraživanja izvještavaju o 44% smanjenju simptoma nakon uzimanja spomenutog lijeka. Lijek je bio jednako tako uspješan i kod djece, u odnosu na djelovanje placeba.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 12:26   #38
Fetalno izlaganje alkoholu


Prije otprilike 30 godina znanstveni su skovali novi termin "fetalni alkoholni sindrom" (FAS) da bi opisali uzorak oštećenja kod novorođenčadi čije su majke konzumirale alkohol tijekom trudnoće (1,2). Danas, FAS predstavlja vodeći poznati uzrok mentalne retardacije kod djece koji se može prevenirati (3). Prenatalno izlaganje alkoholu i s tim povezani problemi u ponašanju, kao i neurološka oštećenja mogu u kasnijem životu biti uzrok lošijeg uspjeha u školi, problema sa zakonom, poteškoća u zapošljavanju tijekom adolescencije i odrasle dobi (4). Unatoč pokušajima da se poveća svijest o ovom problemu u javnosti, sve veći broj žena pije tijekom trudnoće (5).


Definicija i incidencija

FAS se definira prema 4 kriterija: pijenje alkohola od strane majke tijekom trudnoće; karakterističan uzorak abnormalnosti lica; zaostajanje u rastu; i oštećenje mozga, koje se često manifestira intelektualnim nedostacima i problemima u ponašanju (3). Kada se pojave znakovi oštećenja mozga nakon fetalnog izlaganja alkohola, ali uz nedostatak drugih indikacije da se radi o FAS-u, takvo stanje se naziva "poremećaj neurološkog razvoja povezan s alkoholom" ili "alcohol-related neurodevelopmental disorder" (ARND) (3).

Istraživači su koristili obje metode, i aktivnu i pasivnu, u određivanju ukupne incidencije FAS-a i ARND-a. Pasivna metoda uključuje korištenje prikupljenih podataka iz postojećih medicinskih dokumentacija, koji su uglavnom utemeljeni na podacima zabilježenim pri rođenju. Međutim, kriteriji potrebni za spomenute dijagnoze mogu biti prikriveni ili neuočljivi u vrijeme porođaja ili neposredno nakon njega, i kao takvi često se razvijaju u punu kliničku sliku kroz dojenačko doba pa sve do prvih godina osnovne škole (6). U aktivnom pristupu, istraživači koriste definirani skup kriterija u pretraživanju (tj. screening-u) svi članova izabrane populacije na FAS i druga oštećenja uzrokovana alkoholom. Iako obje strategije imaju svoja ograničenja, aktivno istraživanje pruža točnije podatke o prevalenciji u proučavanoj populaciji, posebno ako su djeca pregledavana u dobi kada pohađaju osnovnu školu (3). Npr., opširna studija provedena na 992 učenika prvih razreda u 12 od 13 osnovnih škola u Južnoafričkoj zajednici otkrila je incidenciju FAS-a od 40 slučajeva FAS-a na 1 000 porođaja među djecom u dobi od 5-7 godina (7). U SAD-u, preliminarna aktivna ispitivanja FAS-a u jednom okrugu u državi Washington pružila su minimalnu procjenu od 3.1 na 1,000 učenika prvih razreda (8). Za usporedbu, pasivan pristup nudi procjenu od 0.33-3 dojenčeta na 1,000 rođenja (3,9).

Specifična kognitivna oštećenja i poremećaji ponašanja

Prema mnogim istraživačima široki spektar poremećaja kognitivnih funkcija i ponašanja povezanih s prenatalnim izlaganjem alkoholu uzrokovan je generaliziranim oštećenjem mentalnih funkcija. Ipak, novije studije FAS-a i ARDN-a otkrile su konzistentnu oštećenost posebnih neurobihevioralnih funkcija, dok su druge očuvane (10-13). Usprkos tome, potraga za osobama dijagnosticiranima s FAS-om ili ARDN-om ne bi se trebala smatrati beznadnom (14, 15). Neka posebna neurobihevioralna oštećenja povezana s prenatalnim izlaganjem alkoholu diskutiraju se u daljnjem tekstu.

Verbalno učenje
Djeca prenatalno izložena alkoholu iskazuju različite probleme s jezikom i pamćenjem (3,10). Npr., Mattson i suradnici (11) pronašli su da djeca s dijagnosticiranim FAS-om u dobi između 5-16 godina nauče manje riječi u usporedbi s grupom vršnjaka slične mentalne zrelosti koji nemaju FAS. Ipak, obje su skupine pokazivale jednake mogućnosti prizivanja informacija koje su prije naučili. Ovi nalazi ukazuju da se problemi u učenju povezani s FAS-om odvijaju tijekom početnih stadija formiranja pamćenja (tj. enkodiranja). Klinički, ovaj uzorak pomaže razlikovati FAS od Downovog sindroma, u kojem su učenje i prizivanje naučenih informacija jednako oštećeni (16).

Vizualno-prostorno učenje
Djeca čije su majke pile alkohol tijekom trudnoće pokazivali su lošije rezultate na zadacima koji su uključivali učenje prostornih odnosa među objektima. U jednom eksperimentu, skupina djece sa i bez FAS-a bila su jednako sposobna prepoznati uobičajene, male predmete pokućstva (npr. žlica) koji su bili postavljeni na stol ispred njih i nakon toga uklonjeni (17). Međutim, djeca s dijagnosticiranim FAS-om imala su kasnije više problema sa smještanjem objekta na stol gdje se prije nalazio (17).

Pažnja
Problemi pažnje smatraju se "zaštitnim znakom" prenatalnog izlaganja alkoholu (13). Zbog toga, FAS se često krivo dijagnosticira u zamjenu za drugi poremećaj, poznatiji kao poremećaj hiperaktivnosti sa smetnjama pažnje, na engl. attention deficit hyperactivity disorder (ADHD). Zbog toga djeca mogu biti podvrgnuta krivom liječenju. Coles i suradnici (18) našli su da djeca s ADHD iskazuju poteškoće u fokusiranju i održavanju pažnje u nekom vremenu. Suprotno tome, djeca koja su prenatalno bila izložena alkoholu pokazivala su mogućnosti usredotočiti se i održavati pažnju, međutim iskazivala su probleme u pomjeraju pažnje s jedne zadaće na drugu (18).


nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 12:29   #39
nastavak/

Vrijeme reakcije
Individualne razlike u inteligenciji temelje se djelom koliko brzo mozak može obraditi neku informaciju. Prenatalno izlaganje alkoholu povezano je sa sporijim, manje učinkovitom obradom podataka u djece školske dobi (19). Jacobson i suradnici (20) našli su sličan problem kod djece u dobi od 6 mjeseci. Istraživači su bilježili očne pokrete dojenčadi kao reakciju na pojavljivanje, gibanje i nestajanje ponavljajućih sekvenci geometrijskih oblika i boja na video-ekranu. Izloženost fetusa alkoholu povezana je s duljim vremenom reakcije među tom djecom, sugerirajući sporije, manje učinkovito obrađivanje informacija (20).

Izvršne funkcije
Važan deficit kod FAS-a uključuje izvršne funkcije (tj. aktivnosti koje uključuju apstraktno razmišljanje, kao što su planiranje i organiziranje). Npr., problemi s premještanjem pažnje s jednog objekta na drugi, kao što je prije spomenuto. Djeca koja su u trudnoći bila izlagana alkoholu pokazuju loše rezultate kad se od njih traži da s imenovanja životinja pređu na imenovanje dijelova namještaja i ponovno na imenovanje životinja (21). Ta djeca također imaju poteškoća s napuštanjem uočljivo neučinkovitih strategija u pristupu rješavanju nekog problema (21,22), što je vrsta poremećaja ponašanja koja se može okarakterizirati kao perseveracija. Perseveracija i hipovigilitet često idu zajedno sa smetenošću i impulzivnošću, čimbenicima koji, u najmanju ruku, teoretski mogu doprinijeti problemima pažnje i učenja (11, 22, 23).


Učinci na strukturu mozga

Poremećaji u ponašanju i oštećenje kognitivnih funkcija samo su manifestacije strukturalnih ili funkcionalnih promjena u mozgu (24). Tehnike za promatranje živog mozga, poput magnetske rezonancije (MRI), pokazale su smanjenje ukupne veličine mozga u osoba s FAS-om i neproporcionalno smanjivanje u veličini nekih posebnih moždanih struktura (24).

Jedno od takvih područja jesu bazalni gangliji (25,26). Kod životinja oštećenje bazalnih ganglija uzrokuje poremećaje u prostornoj memoriji kao i poremećaj premještanja pažnje (26, 27). Kod ljudi radi se o oštećenjima kognitivnih procesa (28). Drugi uobičajeni nalaz je smanjena veličina malog mozga (25, 29), djela središnjeg živčanog sustava uključenog u ravnotežu, hod, koordinaciju pokreta i kogniciju (30). Prenatalno izlaganje alkoholu također je jedan od većih uzroka poremećaja razvoja (30) ili potpunog nedostatka korpusa kalozuma (corpus callosum), tvorbe koja je sačinjena od milijuna živčanih vlakana koji spajaju lijevu i desnu polovicu mozga. Otprilike 7% djece s FAS-om imaju nedostatak korpusa kalozuma, što predstavlja 20 puta veću stopu incidencije u odnosu na opću populaciju (30).


Potencijalni uzročni mehanizmi

Mehanizmi koji bi mogli uzrokovati oštećenja mozga povezana s fetalnim izlaganjem alkoholu proučavana su na životinjama i na živčanim stanicama (tj. neuronima) uzgajanim u kulturi stanica(32). Unutar fetusa, stanice koje su predodređene da postanu moždani neuroni dijele se u velikim brojevima, premještaju se na mjesto svoje konačne lokacije i konačno sazrijevaju u vrlo različite podvrste moždanih neurona, eventualno formirajući veze s drugim moždanim stanicama prema predodređenom uzorku. Metabolizam alkohola povezan je s povećanom osjetljivošću na stanična oštećenja uzrokovanim potencijalno štetnim substancama, poznatijim kao slobodni radikali. Slobodni radikali mogu oštetiti ili ubiti osjetljive populacije moždanih stanica u kritično vrijeme razvijanja ploda tijekom prvog trimestra trudnoće (33,34). Neki stručnjaci s područja istraživanja na životinjskim modelima sugerirali su da i treći, završni trimestar trudnoće može biti posebno osjetljivo razdoblje za oštećenje moždanih stanica u sklopu FAS-a (35).

Alkohol i metaboliti njegovog raspada također mogu interferirati s normalnim razvojem mozga mijenjajući stvaranje i funkcioniranje prirodnih kontrolnih molekula koje pomažu u poticanju normalnog rasta i diferenciranja neurona (32). Istraživanja na životinjama i staničnim kulturama pokazala su da mnogi štetni učinci alkohola na mozak mogu biti spriječeni liječenjem usmjerenim na ponovno uspostavljanje ravnoteže regulacijskih supstanci, poremećenih alkoholom (36, 37). Obećavajući rezultati također su dobiveni u sličnim eksperimentima u kojima su davane tvari (tj. antioksidanti) koje pomažu stanicama u obrani protiv oštećenja uzrokovanih djelovanjem slobodnih radikala (38). Ovo je samo jedan od nekoliko potencijalnih mehanizama koji mogu uzrokovati fetalna oštećenja uzrokovana alkoholom. Potrebna su dodatna istraživanja koja bi točno odredila da li će se takav pristup pokazati kao učinkovit i siguran kod ljudi tijekom trudnoće.


Učinci određene količine alkohola

Za sada je nepoznata minimalna količina alkohola potreba da izazove štetne učinke na fetus (22). Kod djece čije su majke pile manje od otprilike 5 pića u nekoj prilici na tjedan, klinički značajna oštećenja nisu uobičajena (39). Međutim, osjetljivost na danu količinu alkohola tijekom trudnoće vidljivo se razlikuje od osobe do osobe, vjerojatno reflektirajući genetske čimbenike, nutricijski status, čimbenike okoline, stresna stanja i životnu dob majke (40). Stoga bi glavni način prevencije FAS-a i ARDN-a bio potpuna eliminacija alkohola kod žena u trudnoći. Današnja istraživanja prevencije FAS-a fokusirane su na traženje i liječenje žena koje piju tijekom trudnoće. Npr. TWEAK (41)-kratki upitnik za procjenu alkoholnih problema kod žena- pokazuje obećavajuće rezultate kao instrument skrininga u otkrivanju rizika uzimanja alkohola kod trudnica (42).

Trudnice koje konzumiraju alkohol, a nisu problematični alkoholičari mogle bi smanjiti razinu uzimanja alkohola prateći takve procjene bez dodatnog liječenja (43). Ukupno smanjivanje konzumacije alkohola zabilježeno je i kod žena koje su slijedile kratke upute koje može dati i osobni liječnik u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (43). Takvi razgovori mogu uključivati diskusije o rizicima pijenja alkohola u trudnoći, kao i sugeriranje alternativa alkoholu. Trudnice s ozbiljnijim problemom imale bi koristi od 1-satnih motivacijskih razgovora koji bi bili fokusirani na zdravlje nerođenog djeteta (44). Žene koje su ovisne o alkoholu zahtijevaju intenzivno liječenje bolesti alkoholizma (44).

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2004., 15:01   #40
Udruga roditelja "Korak po korak" u suradnji s Američkom pedijatrijskom akademijom

Razumijevanje djeteta s ADHD- om

Informacije za roditelje o poremećaju pažnje uz hiperaktivnost

Djeca s poremećajem pažnje uz hiperaktivnost, ili ADHD-om (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), mogu predstavljati pravi izazov za svoje roditelje, učitelje, liječnike i sebe same. Ta djeca imaju teškoća u kontroliranju vlastitog ponašanja i velike izglede da postignu loše rezultate u školi. Američka pedijatrijska akademija sastavila je ovu brošuru kako bi pomogla roditeljima djece s ADHD-om odgovarajući na neka od uobičajenih pitanja o ADHD-u kao što su: Što je ADHD? Koji su simptomi i uzroci? Kako se liječi?


Što je ADHD?

ADHD nije nesposobnost za učenje, već problem ponašanja. Djeca s ADHD-om su pretjerano aktivna, impulzivna i teško zadržavaju pažnju dulje od nekoliko minuta. ADHD pogađa 3% do 5% školske djece svih dobi, češće dječake. ADHD je vrlo stresan, kako za dijete, tako i za cijelu obitelj. Djeca s ADHD-om često znaju da je njihovo ponašanje ometajuće, ali ne mogu ništa učiniti. Roditelji to trebaju razumjeti i pružiti djeci ljubav i podršku. Osim toga, roditelji trebaju surađivati s djetetovim liječnikom, učiteljima i drugim stručnjacima kako bi se naučili boriti s ADHD-om.


Znakovi ADHD-a

ADHD je teško dijagnosticirati jer se mnogi njegovi simptomi javljaju i kod drugih poremećaja. Simptomi
ADHD-a obično započinju prije navršene sedme godine. Pri postavljanju dijagnoze važno je isključiti druge medicinske ili emocionalne probleme.

Djeca s ADHD-om teško zadržavaju pažnju, impulzivna su i obično pretjerano aktivna. Neka su djeca, međutim, nepažljiva i impulzivna, ali nisu hiperaktivna. Sva se djeca, s vremena na vrijeme, ponašaju se na takav način, no djeca s ADHD-om ponašaju se tako gotovo uvijek. Sljedeći popis može vam pomoći u zaključivanju ima li vaše dijete simptome ADHD-a. Ako vaše dijete ima značajan broj ovih simptoma i ako ti simptomi traju šest mjeseci ili dulje, porazgovarajte o svojim zapažanjima s liječnikom .

Djeca u dobi od 3 do 6 godina:
· stalno su u pokretu
· teško im je mirno sjediti za vrijeme obroka
· s igračkama se igraju tek kratko vrijeme, jure od jedne aktivnosti do druge
· s teškoćom odgovaraju na jednostavne zapovijedi
· igraju se na način koji se čini bučnijim od ostale djece
· govore bez prestanka i često prekidaju druge
· teško im je dijeliti, čekati, čekati u redu; često uzimaju stvari od drugih bez mnogo obzira za tuđe osjećaje
· redovito se loše vladaju
· s teškoćom održavaju prijateljstva
· odgajateljice u vrtiću opisuju ih kao "teške" ili "problematičnog ponašanja"

Djeca u dobi od 6 do 12 godina:
· često poduzimaju opasne pothvate ne razmišljajući o tome što bi se moglo dogoditi
· vrpolje se i meškolje nemirno na stolcu i često šeću u učionici
· lako odvraćaju pozornost i ne dovršavaju dužnosti ili zadatke
· s teškoćom prate upute
· igraju se na otvoreno agresivan način
· govore u neprikladno vrijeme i često nepromišljeno "bubnu" odgovore na pitanja
· s teškoćom čekaju u redu ili da dođu na red u igrama ili grupnim situacijama
· neorganizirana su i često gube stvari; čine nemarne greške u školi i kod kuće
· imaju neujednačen školski uradak
· društveno su nezrela, imaju malo prijatelja i lošu reputaciju među vršnjacima
· učitelji ih označuju kao "nemotivirane", "lijene", "sanjalice", ili "problematičnog ponašanja"

Što uzrokuje ADHD?

Uzroke ADHD-a nije lako razumjeti. Neka izučavanja upućuju na slijedeće:
· Djeca s ADHD imaju problema s tvarima koje šalju poruke u mozak.
· Ako jedan ili oba roditelja imaju ADHD, njihovo dijete , također, može pokazivati iste simptome.
· Izloženost štetnim tvarima može izazvati ADHD.
· ADHD se može javiti nakon dječjih bolesti.
· ADHD može biti povezan s razvojnim problemima.
· Ozljeda mozga može izazvati ADHD


Dijagnosticiranje i otkrivanje ADHD-a

Mnoga se djeca u pojedinim trenucima čine "hiperaktivnima", ali prava hiperaktivnost pogađa otprilike jedno od dvadesetoro djece mlađe od 12 godina. Ipak, ako mislite da vaše dijete možda ima ADHD, porazgovarajte o vašim razlozima za takvo mišljenje s liječnikom i psihologom.

Iako djeca mogu pokazivati znakove ADHD-a u ranoj dobi, do dijagnoze se obično ne dolazi sve do polaska u školu. Razlog je tome što djeca s ADHD-om često imaju najviše teškoća s ustrojem škole pa su njihovi simptomi najuočljiviji u razredu. Oni ne mogu uskladiti svoje ponašanje sa zahtjevima da se mirno sjedi, da se pažnja usmjerava traženo vrijeme, općenito, da se ponaša prema zadanim pravilima .

Za utvrđivanje ADHD-a ne postoji određeni test.

Dijagnostička evaluacija započinje kada liječnik razmotri cijelokupan životopis kako bi isključio svaki fizički problem. Liječnik će vas pitati o djetetovu ponašanju kod kuće i u školi. Željet će, također, dobiti više podataka od djetetovih učitelja o ponašanju u školi. Liječnik može zatražiti dodatne pretrage djeteta kako bi isključio druge probleme koji imaju slične simptome. Na primjer, neka djeca uz ADHD imaju i neki drugi problem, kao što su poteškoće s učenjem ili neki problem u ponašanju. U takvom slučaju, liječnik će vam dati savjet o liječenju oba problema.

ADHD je katkada teško utvrditi i može proći izvjesno vrijeme prije no što se dijagnosticira. Budite strpljivi i pružite djetetu mnogo ljubavi i podrške dok se ne nađe uzrok njegovih problema.


nastavak slijedi/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.