Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2017., 17:51   #201
Ali drugo je ako ona zna da to postoji pa ne želi jesti, a drugo da djeca kažu da to nije piletina
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 08:56   #202
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Ali drugo je ako ona zna da to postoji pa ne želi jesti, a drugo da djeca kažu da to nije piletina
zato moji klinci ne zele jesti ribu - njima je riba za akvarij a ne za prehranu.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:05   #203
Promatram djecu koja jedu ručak u školi.
Velika većina njih ne jede juhu, žgance, ribu (osim ribljih štapića,ali oni su prognani iz škole jer su nezdravi). Ne vole ni meso osim kad su pileći medaljoni na jelovniku, onda se traži medaljon više. O varivima da ne govorim, djeca ne jedu ni kuhani krumpir iz njih, a kamoli ostatak povrća.

Najbolje prolaze kobasice (pečenice), tjestenina i saft, ukiseljeno povrće (kao salata), pileći medaljoni, eventualno pire krumpir. Ja se zaista pitam što djeca doma jedu jer je jelovnik u školi zaista šarolik, a ima puno djece koja tek par puta mjesečno pojedu obrok bez odbijanja i kukanja da oni to ne vole.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:13   #204
ali znas sto, moja mala obozava cuspajze pa su joj u skoli fuj, iako njih jede usprkos tome za razliku od batka i zabatka
kaze da je sve uzasno raskuhano i masno
mlinci su neprepoznatljiva kasa, povrce prekuhano, meso puno zilica i zlundri
eto, to moja mala kaze o skolskoj hrani

da dodam, i tjestenina je prekuhana
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:27   #205
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ali znas sto, moja mala obozava cuspajze pa su joj u skoli fuj, iako njih jede usprkos tome za razliku od batka i zabatka
kaze da je sve uzasno raskuhano i masno
mlinci su neprepoznatljiva kasa, povrce prekuhano, meso puno zilica i zlundri
eto, to moja mala kaze o skolskoj hrani
A gle, ja razumijem da se školska kuhinja razlikuje od domaće. U školi u kojoj radim meni je kuhinja zadovoljavajuća (napominjem da ja nisam baš izbirljiva, no znam prepoznati premasne juhe u kojema pluta masnoća na površini , meso sa žlundrama, raskuhano povrće i toga, moram reći, nema na njihovim tanjurima. Meso je krto, stvarno kuharica pazi što stavlja baš zato da bi klinci jeli, u juhama ne plutaju masni otoci, na mesu se odvaja kožica (jer i to ih odbija) i sl. Hrana nije prezačinjena ni preslana, štoviše za moj ukus je premalo začina i soli,ali kužim da je to prilagođeno klincima i tak treba i bit). No klinci, velika većina , ne jede ili probrlja. Ne bih o tome što donose u školu kao dodatak užini, niti što nose na terensku jer u tome nema ništa hranjivo, samo puste kalorije i šećer.

Prehrambene navike se stječu kod kuće. Točka. Mogu ja tupiti, educirati, razglabati, diskutirati, pokazivati primjerom zdravu hranu kad na ručku i dalje dijete ne želi probati ni žlicu juhe koja nije sasvim, sasvim bistra.

Kod moje male u školi sve je bilo prezačinjeno i preslano (potvrdile učiteljice).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:33   #206
a cuj, sve je to individalno, mi doma kuhamo povrce minimalno a i mala je jos ekstremnija u tome pa mi je jasno da joj je raskuhano.
mlinci, ne znam ni kako je moguce da budu fini tako na veliko. meso.. e to sam ju ziher ja razmazila jer ja i bijelo meso cistim od zilica i onih bijelih crta buduci da se meni riga od toga.
ali cisto kad gledam jelovnik, svaki je dan meso i krumpir u nekom obliku. svaki dan pekarski proizvodi za dorucak i/ili uzinu.
voca skoro nista. evo, sir i vrhnje nikad vidjela na jelovniku
pa kaj je to skupo? sir i vrhnje i razeni kruh fino za dorucak umjesto kroasana
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:43   #207
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
a cuj, sve je to individalno, mi doma kuhamo povrce minimalno a i mala je jos ekstremnija u tome pa mi je jasno da joj je raskuhano.
mlinci, ne znam ni kako je moguce da budu fini tako na veliko. meso.. e to sam ju ziher ja razmazila jer ja i bijelo meso cistim od zilica i onih bijelih crta buduci da se meni riga od toga.
ali cisto kad gledam jelovnik, svaki je dan meso i krumpir u nekom obliku. svaki dan pekarski proizvodi za dorucak i/ili uzinu.
voca skoro nista. evo, sir i vrhnje nikad vidjela na jelovniku
pa kaj je to skupo? sir i vrhnje i razeni kruh fino za dorucak umjesto kroasana
Voće skoro ništa? Mi ga imamo gotovo svaki dan, uz doručak ili za užinu, dosta je jogurta za užinu, kiselog mlijeka, voćnih jogurta (ok, njih ne vole, ali ionakonisu baš nešto zdravo pa...), ima slanaca, pekarskih proizvoda, muffina...Nije baš nešto prezdravo,ali dijete može dobiti voćku na dan (najčešće jabuke,ali ima i mandarina, bilo je grožđa, jagoda u sezoni, krušaka...).
Ne kažem da je školski obrok prezdrav,ali iskreno, ne znam ni koliko mnoga djeca doma zdravo jedu kad gledam što donose u školu kao "pojačanje" užine.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:47   #208
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
voca skoro nista. evo, sir i vrhnje nikad vidjela na jelovniku
pa kaj je to skupo? sir i vrhnje i razeni kruh fino za dorucak umjesto kroasana
Hm...ja stvarno ne znam koliko djece bi pojelo taj sir i vrhnje za doručak ili užinu. Sviđa mi se ideja,ali kad gledam koliko djece voli jogurt, ne znam ni da bi sir i vrhnje bolje prošli. Prijašnjih godina znali smo imati neki dan zdravog doručka (neki Hrvatski doručak, kak li se već zvalo) pa su dobili kolektivno žgance i jogurt/mlijeko....Isuse koliko se toga bacalo! Tuga, bol i jad...
Ali možda se varam. Najbolje prolazi baš ta užina koju dobivaju: pekarski proizvodi i voće (kod nas).
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:50   #209
pa zato bi bas i trebao biti zdrav obrok!
voce imaju 1-2 puta tjedno.
a ne znam, kad vidim da je riba ili nekaj kaj znam da nece jesti, ja joj spakiram nesto.
nosi ili voce, ili bademe ili muffin s vocem i redovno podijeli s prijateljima.
e sad, ako oni mogu jest od moje male onda bi valjda jeli i od skole.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 09:54   #210
treba od vrtica krenuti jebi ga, nasi su imali super klopu u vrticu i zbilja su navikli sve to jesti, cak i oni koji nisu doma jeli tako.
treba i roditelje educirati, ali po meni su institucije tu koje moraju dati primjer i drzati se zdrave hrane. mislim sta sad, ako djeca nece jesti sir i vrhnje rjesenje je dati im hrenovke?
uz to treba s djecom raditi na osvjescivanju sto je zdravo i zasto trebamo jesti zdravo.
ali onda, ne mozes im dati polutrule mekane kruske i reci djeca nece jesti kruske
naravno da nece jebi ga, daj im vilijamovke pa ce ih puno veci postotak i pojesti tu krusku
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:02   #211
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
treba od vrtica krenuti jebi ga, nasi su imali super klopu u vrticu i zbilja su navikli sve to jesti, cak i oni koji nisu doma jeli tako.
treba i roditelje educirati, ali po meni su institucije tu koje moraju dati primjer i drzati se zdrave hrane. mislim sta sad, ako djeca nece jesti sir i vrhnje rjesenje je dati im hrenovke?
uz to treba s djecom raditi na osvjescivanju sto je zdravo i zasto trebamo jesti zdravo.
ali onda, ne mozes im dati polutrule mekane kruske i reci djeca nece jesti kruske
naravno da nece jebi ga, daj im vilijamovke pa ce ih puno veci postotak i pojesti tu krusku
NOrmalno da sam zato da škole i vrtići imaju zdravu prehranu, stvar je navike što će dijete jesti. Mislim da je i stvar navike ono zašto pekarski proizvodi prolaze najbolje kod klinaca. Da sad napravim anketu u školi koliko djece doma jede sir i vrhnje, rezultati bi bili poražavajući.
Kad se u školi nudi nešto zdravo,klinci to ne žele jesti jer nisu navikli, hrana se baca. Zaključak...djeca to ne žele. Kad se tome doda finacijska komponeta (u koju se ne kužim pa neću u to ulaziti), vrtimo se ukrug.

za boldano se slažem.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:04   #212
zato kazem da treba krenuti od vrtica, dijete koje je 6 godina jelo sir i vrhnje ili zobenu kasu za dorucak nece u skoli poceti frnjiti nos na to.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:12   #213
Baš sam ja htjela pitati, kod nas u vrtiću je svaki dan ili juha ili varivo. OK možda malo drugačijeg izgleda nego u školi, ali znam otić na web i usporediti jelovnik vrtića i škole i nisu to sad ne znam kako velike razlike Dobro, to je možda samo kod nas, u Zagrebu i drugdje su vjerujem veće razlike

Ono, kod nas u vrtiću se jede kisela repa, grah varivo, zelje varivo, al ima i mlinaca, piletine, složenaca od tjestenine i povrća. Nemamo sad neku ekstra zdravu varijantu (negdje sam vidjela zobene ili proso u juhi i sl.) nego je baš jelo našeg kraja.
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:18   #214
Moji klici su dosta izbirljivi po pitanju prehrane, ali za skolsku hranu nikada nisu imali zamjerke. Cak mi mali koji inace doma ne jede grah kaze da je grah u skoli super.

Jedino na sto se bune oboje je sendvic sa sirom - snita kruha i gore duplo manja snitica sira.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:26   #215
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
Baš sam ja htjela pitati, kod nas u vrtiću je svaki dan ili juha ili varivo. OK možda malo drugačijeg izgleda nego u školi, ali znam otić na web i usporediti jelovnik vrtića i škole i nisu to sad ne znam kako velike razlike Dobro, to je možda samo kod nas, u Zagrebu i drugdje su vjerujem veće razlike

Ono, kod nas u vrtiću se jede kisela repa, grah varivo, zelje varivo, al ima i mlinaca, piletine, složenaca od tjestenine i povrća. Nemamo sad neku ekstra zdravu varijantu (negdje sam vidjela zobene ili proso u juhi i sl.) nego je baš jelo našeg kraja.
Trebalo bi biti zdravo i u vrtiću i u školi. Naravno da ima razlika,ali ima razlika i od vrtića do vrtića,a kamoli ne između škole ili škola međusobno. Ne samo da ima razlika između jelovnika, već ima razlika i u načinu pripreme (nemaju sve škole kuharice istih vještina ). To jeono kad dijete kuka "ali moja mama to tak ne radi, ja doma jedem grah,ali tu mi nije fini". A kaj ćeš.

Ono na čemu bismo mi roditelji mogli poraditi je da djetetu doma nudimo zdrav obrok, pa bi dijete bilo naviknuto na je bolje pojesti neko varivo nego iz torbe izvući hrenovku u pecivu. Ja bih se tu prva mogla pokriti ušima jer moje je dijete izbirljivo,jede i ono što nije zdravo (tak da npr. doručkuje mcvities s mlijekom, a ne sir i vrhnje) ,ali se trudimo da jede i zdravo. U školi je ručala,ali kad je bila riba ne meniju dobila bi sendvič (ribu ne jedemo doma, nije navikla). Sve je stvar navike. Da češće jedemo ribu , navikla bi pa bi jela i u školi.
Ne mogu ja sad tu rogoboriti kak u školi nije fina hrana jer moje dijete ne jede složence, varivo od kelja i prekuhana joj je riža...Činjenica je bila da kod nje u školi su jela prezačinili, sve ostalo je moja greška što nije navikla jesti ono što se spravljalo.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 10:43   #216
kod nas se ove godine malo popravila hrana, bar rucak, ali i dalje dobivaju pizzu i bureke od mesa za dorucak. mozda je to nekome prihvatljivo, meni nije
i nije vazno sto roditleji daju djeci, upravo radi onih koji djecu hrane hrenovkama i pastetama treba postojati instuitucija koja ce brinuti da ta djeca dobiju zdravu hranu.
kako sam rekla, od vrtica da djeca nauce pa u skoli nece biti bacanja hrane.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 16:02   #217
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
radi onih koji djecu hrane hrenovkama i pastetama treba postojati instuitucija koja ce brinuti da ta djeca dobiju zdravu hranu.
.
Neka institucije rade svoj posao

Sent from my SM-G928F using Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 23:21   #218
Prije godinu -dvije kada su uvedene sankcije Rusiji kolega je donio na posao par kila mandarina koje je njegova žena skupila u školi. Skupila u smislu da su proizvođači mandarina iz doline Neretve donirali školama mandarine, a dobar dio djece se njima gađao po školi.

Ne volim cjepidlačiti, ali sam primijetio da dosta ljudi u zadnje vrijeme govori da im djeca u školi dobiju voćku za užinu ili da ne vole jesti voćke. Prvi put sam to vidio na nekoj televiziji od neke voditeljice i od tada mi se čini da ljudi ne znaju što ta riječ znači.

"Voćka je stablo na kome raste voće koje konzumiraju ili koriste ljudi — sve voćke su skrivenosjemenjače koje proizvode voće, odnosno sazrele plodnice cvijeta koje sadrže jednu ili više sjemenki. U hortikulturnom smislu se izraz 'voćka' ograničava na stabla koja daju voće za ljudsku prehranu."
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 05:52   #219
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
treba od vrtica krenuti jebi ga, nasi su imali super klopu u vrticu i zbilja su navikli sve to jesti, cak i oni koji nisu doma jeli tako.
ma to nije bas tako kako si ti plasticno prikazala.
zadnje 2 vrticke godine kod starijeg se drasticno promijenio meni, u korist zdrave hrane.
i djeca nisu htjela jesti. ogromne kolicine su se bacale.
bas sir i vrhnje (pojeli bi kruh), namazi od slanutka, patlidzana, zobena kasa, integralni kolaci...

a i sto se tice navika od kuce...hm.. ja doma kuham ultra zdravo, domace, sezonsko, organsko, blabla.
on je do trece godine jeo sve. voce, povrce, zitarice, grahorice, meso, minimalno kruha, do trece godine nijednu jedinu hrenovku, a pecivo iz pekare mozda jednom u dva mjeseca.
i onda mu se dogodio klik i izbacio je svo povrce pa sve grahorice i zakacio se na grickalice i slicna sranja.
jbg, ne mogu ga drzati pod staklenim zvonom, vidi od drugih, proba od drugih.

i a propos voca po skolama. nije stvar u brasnastim kruskama. nasi dobivaju ono besplatno voce i razbacuju se s njim naveliko.
zadnji put su imali neke predobre jabuke, cijela skola je mirisala. steta da ih nisu vise pojeli umjesto sto su ih koristili kao projektile.
ja popizdim na to i svasta im izgovorim da im sve dodje neugodno.

edit: sad tek vidim sto je napisao fulcrum. to je to.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 06:38   #220
ne znam, i sama si rekla da se meni promijenio, da se popravio. kladim se da bi jeli da su dobivali od godinu dvije takvu hranu.
u nasem vrticu su svi jeli normalno, naravno da ima osobnih preferenci ali jelo se u principu sve.
i sad mi mala kaze da kad dobiju fino voce djeca jedu
nemam pojma, sto bi bilo rjesenje sko ne sustavno od jaslica krenuti sa zdravom prehranom? odustati?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.