Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Odaberite svoj tip osobnosti kako bismo znali prilagoditi marketinške postavke vašem profilu
Ja sam L osoba 4 12.12%
Ja sam G osoba 3 9.09%
Ja sam B osoba 3 9.09%
Ja sam T osoba 1 3.03%
Ja sam I osoba 0 0%
Ja sam Q osoba 5 15.15%
LGBTIQ is a way of life! Click here to buy it: 2 6.06%
Krvnik je derpe 25 75.76%
Apemant je latentan 23 69.70%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 33. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2017., 14:27   #7661
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
ne slažem se.
mislim da je shvatio onako kako je mišljeno, a s tom pretpostavkom sam to i napisao.
To ćemo tek doznati (vrlo moguće da će biti i kronološki prikazano prije ovog mog posta jer će moj biti duže).

Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
to nisam mogao znati.
meni ga je uredno prikazivao, pa nisam ni pretpostavio da nisi vidio Kasparovljev citat cara Nikole II.
Znam da nisi mogao znati; to sam uveo kao dodatnu informaciju i ta naknadna informacija nema ključnu relevantnost za moju tvrdnju da je redoslijed važan. Ako ništa, ljepše izgleda, ima strukturu i red i sve je bolje i ljepše.

Vidio sam citat prije, nego sam postao svoj odgovor, tako da to tu informaciju ne čini relevantnom za moju tvrdnju. Jer i dalje ostajem pri tome da je redoslijed poprilično važan. Možda nije bitan (što će reći "konstitutivan"), ali je važan.

Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
ne o nekim, nego baš o tim tvojim komunistima.

naziv pjesme je "Oj, Ivice i Stipane" i spada u najljepše domoljubne pjesme, što će ti sljedeća poveznica dokazati.
https://www.youtube.com/watch?v=-shOiCeFO1Q
Ovog drugog nisam spominjao. A taj drugi je, osim toga, pjevao neke ustaške pjesme puno prije nego li su ovi tvoji ( ) klepali svoje priglupe stihove. Odvratan mi je taj ideološki kič, bio on ustaški ili partizanski. Zamišljam krezube seljačine kako se smiju svojoj dosjetljivosti rima na razini nešto inteligentnijeg petogodišnjeg djeteta. Ne samo da ni Hollywood nije što je bio, nego ni ustaše u svojem stihoklepstvu nisu što su bile.

Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
ma kakvi, ali to znanje nije ni bilo nužno za prepoznavanje toga o čemu si govorio ni za prepoznavanje tona kojim si to rekao.
Da, ali je zabavnije. :klap:

Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
vjerujem da HEP jest od strateškog značaja.
još kad bi si izgradili nuklearku, gdje bi nam bio kraj.
E pa, za to se i ja zalažem.
"Krško" se planira zatvoriti 2024., a nitko o nekoj energetskoj strategiji ni bu ni be. O tome će se šutitit još najmanje četiri godina, a onda će biti "joj joj, moramo brže bolje nešto". Jedna fina nuklearka najnovije generacije i da vidiš električne energije.

Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
nafta će s vremenom prestati biti glavno pogonsko gorivo, ali nafta se ne koristi samo kao pogonsko gorivo, nego i u proizvodnji plastike i slično, a plastika je trenutačno u điru.
A ono, Nizozemci koji su uz Dance valjda najpoznatiji po "zelenoj energiji" su rekli da najmanje do 2035. neće prestati s korištenjem nafte kao fosilnog goriva. A cijeli svijet ima strategiju tek do 2100. više manje potpuno ukinuti korištenje fosilnih goriva.


Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
ali đir dođe i prođe, a struja je ono što ostaje.
ako će auti ići na struju, onda će nam trebati više struje, a manje nafte, pa je pitanje hoće li INA imati vremena otplatiti to ulaganje prije nego što važnost nafte padne.
uglavnom, mi nismo ekonomisti i tapkamo u mraku, pa je bolje da se ne pačamo u to previše.
Da, ne znam. Ali ne znaju ni oni previše. Znao bih kad bih si dao vremena i truda, ali trenutno postoji barem 200 tema koje me više zanimaju, da ne kažem da ni mnoge od njih neće vjerojatno tako brzo (ili uopće) doći na red. Možda jednom, u nekom drugom ruhu.

Oni koji znaju, pitanje koliko pišu u državnom interesu, a koliko su razna "istraživanja" s unaprijed želejnim ishodom naručena i tome slično. Na kraju krajeva, čak i oni među njima koji su iskreni i kojima je stalo do znanosti se ne mogu točno dogovoriti i previše je tu varijabli koje nisu prediktivne. I tako.
Bijeli-Druid is offline  
Old 05.01.2017., 14:33   #7662
Iskreno, čini mi se da su "duhovni temelji" izmišljotina tj. tlapnja. Takvo što ne postoji.
medonaodmoru is offline  
Old 05.01.2017., 14:37   #7663
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
A. Ma tužit ću vas parsifalu da se bavite glupostima.
Ne, ali važno je.

Nemoj biti Švicarska i Josipović, nego stoji na strani istine.

Nećemo to shvatiti kao zauzimanje "strane", barem ja neću, čak i ako istina govori meni u prilog (a što vjerojatno govori).

Osim ako ne govori, a onda ću to prihvatiti.
Bijeli-Druid is offline  
Old 05.01.2017., 14:38   #7664
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Iskreno, čini mi se da su "duhovni temelji" izmišljotina tj. tlapnja. Takvo što ne postoji.
Ajde, neka si nam i ti to rekao, medo.
Bijeli-Druid is offline  
Old 05.01.2017., 14:42   #7665
Dobri (neo)marksisti to inače zovu superstrukturnim tlapnjama ili tlapnjama nadgradnje koje su praktički beznačajne. Već i kasniji Marx izbjegava nezgodne teme poput morala jer mu predstavljaju previše poteškoća, a devetnaestostoljetna mainstream znanost koja je izrodila razne manje ili više vulgarne oblike scijentizma nije nudila prođu onima koji su se bavili takvim mutnim kategorijama kao što je "moral". "Vrijednosti? Ne hvala, mi se bavimo činjenicama." je bila glavna deviza.
Bijeli-Druid is offline  
Old 05.01.2017., 14:47   #7666
Ma uopće ne znam o čemu se sporite, to sam samo preskakao dok sam čitao topic, nije mi bilo zanimljivo. Niti mi se da vraćati sad unatrag zbog toga. Ako mi možeš u ne više od sto riječi objasniti u čemu je spor, odgovorit ću.
nitko drugi is offline  
Old 05.01.2017., 14:54   #7667
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Ajde, neka si nam i ti to rekao, medo.
A gledaj, netko je morao i to reći. Ja razumijem ukotvljenost u tradicionalnim formama. Razumijem i navlačenje na kojekave idejne komplekse ali sve se to jako razlikuje od pojedinca do pojedinca. Kad tražiš zajednički nazivnik koji bi, kao, trebao biti nekakav temelj, onda vidiš da ga nema. Tlapnja.
medonaodmoru is offline  
Old 05.01.2017., 14:59   #7668
Red face najnovije sa fejsa

Kratki postupak sa solipsistom: nalupaš ga i pitaš "zašto se udaraš?".
nitko drugi is offline  
Old 05.01.2017., 15:01   #7669
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Ma uopće ne znam o čemu se sporite, to sam samo preskakao dok sam čitao topic, nije mi bilo zanimljivo.
Pošteno

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Niti mi se da vraćati sad unatrag zbog toga. Ako mi možeš u ne više od sto riječi objasniti u čemu je spor, odgovorit ću.
Jesi li ovaj Krletov post shvatio kao da on u pitanju smatra da uvodi neku novu opciju u razgovor ili si to shvatio kao da on ne smatra da u razgovor uvodi neku opciju koju ti već nisi spomenuo, nego tek odgovara na neku od već ponuđenih?
Bijeli-Druid is offline  
Old 05.01.2017., 15:04   #7670
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
A. Ma tužit ću vas parsifalu da se bavite glupostima.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 05.01.2017., 15:09   #7671
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Jesi li ovaj Krletov post shvatio kao da on u pitanju smatra da uvodi neku novu opciju u razgovor ili si to shvatio kao da on ne smatra da u razgovor uvodi neku opciju koju ti već nisi spomenuo, nego tek odgovara na neku od već ponuđenih?
Kao da je to nešto što meni nije palo na pamet. Ali u svoju obranu, mogu reći da sam možda poglupavio u zadnje vrijeme (možda otkad sam na fejsu?).
nitko drugi is offline  
Old 05.01.2017., 15:16   #7672
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
A gledaj, netko je morao i to reći. Ja razumijem ukotvljenost u tradicionalnim formama. Razumijem i navlačenje na kojekave idejne komplekse ali sve se to jako razlikuje od pojedinca do pojedinca. Kad tražiš zajednički nazivnik koji bi, kao, trebao biti nekakav temelj, onda vidiš da ga nema. Tlapnja.
Ali što kada bi ti netko rekao da religije imaju duboko pragmatičku funkciju i da se vrijednosti s razlogom smatraju vrijednostima jer imaju jasnu darvinističku funkciju? Lako je iz udobne pozicije posljednjeg čovjeka (ne nužno u ničeanskom smislu, ali ne nužno ni u neničeanskom) pričati o tome da se nešto razlikuje od pojedinca do pojedinca i potpuno zanemarivati realitet u kojima su živjele stotine tisuće generacija tvojih bioloških predaka (dakle i one prije "ljudi").

Pretpostavljam da si do gornjeg zaključka došao neumornim istraživanjima i čitanjima bihevioralne, dubinske i razvojne psihologije, temeljitim studijem perenijalne filozofije, a onda naravno i fenomenologije, aksiologije morala, psihologije morala, kognitivne psihologije religije i svega ostalog. Šalim se, ne pretpostavljam to. Jer da jesi, vidio bi da postoje mnogi zajednički nazivnici i antropološke konstante koje se manifestiraju na različite načine u plemenima i narodima koji nikada nisu imali nikakvog fizičkog doticaja, kulturnim relativistima usprkos.

No, ako te to uopće ne fascinira i ako to smatraš tlapnjom, onda u načelu možeš samo to beskrajno ponavljati u različitim formulacijama, a to je u najmanju ruku dosadno, a u neku koja nije toliko mala nepristojno. Tako da, ako te to ne zanima, nothing to see here, move on.

Sad mi je u glavi slika kao "scene zločina" gdje je počinjen deicid, gdje leš boga zamotavaju u vreću da ga nose na obdukciju i preko je žuta traka s crnim natpisima. "Nothing to see here, move on", kaže policajka u uniformi.

I ne, ne gledam krimi serije, stvarno. To su neki opći klišeji.
Bijeli-Druid is offline  
Old 05.01.2017., 15:20   #7673
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Kao da je to nešto što meni nije palo na pamet. Ali u svoju obranu, mogu reći da sam možda poglupavio u zadnje vrijeme (možda otkad sam na fejsu?).
Da, to sam ja zastupao, ovu tvoju prvu rečenicu.

Htio bih samo nešto reći Krvniku:

Bijeli-Druid is offline  
Old 05.01.2017., 15:21   #7674
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Jesi li čitao ovu knjigu?

Ovdje je neki sažetak razumljiv svakom prosječnom štiocu:

http://www.svjetlorijeci.ba/kolumna/...kustvo-svetoga

Zanimljiva je knjiga; definitivno nije vrlo lako štivo za nekog naučenog na "sekularni diskurs".

...
Ma š'o čit'o burazeru .
Kupio je u super knjižari kada je bila akcija za samo 50 kn.(cijena sada joj je Sanaderovski bezobrazno skupa)

Razmišljam dugo i mentalno skladam temu o zanemarivanju , nerazumijevanju, potcjenjivanju numinoznog u zapadnom (intelektualnom i kulturnom) svijetu.
Ah , duh je voljan ,ali tijelo je slabo. I vremena malo..

Knjiga SVETO je suhoparna, teška i manjkava. Dajem joj 2 od 5 zvjezdica.
Nema točne definicije misticizma, nema njegovih iskustava.
Knjiga je važna jer uvodi važne termine numinozno, "Wholly Other" i "mysterium tremendum".

Engleski duhovni i mistički pisci su za klasu bolji od njemačkih

W.Y. Evans-Wentz
Alan Watts
Aldous Huxley
Evelyn Underhill
Philip K. Dick (Exegesis )

Bilo kako bilo, umjesto dosadnih, nejasnih,pompoznih,suhoparnih njemačkih filozofa i teologa preferiram njemačko
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 05.01.2017., 15:29   #7675
Jeste, knjiga je teška i relativno suhoparna (za današnje pojmove, ali i za vrijeme kad su pisali ovi koje si nabrojao, "kontra-kulturaši" takozvani). Ali Rudolf Otto je umro 1937., a u doba kad je to pisao, tako se to pisalo. A i to je stari akademski komparativni teolog (i religiolog) i zapravo je knjiga i začuđujuće stilski svježa za to doba i taj žanr.

Posjedujem i ja fizički primjerak te knjige (čak štoviše, u njegovom sam vlasništvu), ako ćemo se već hvaliti privatnim vlasništvom (ali ne nad sredstvima za proizvodnju).
Bijeli-Druid is offline  
Old 05.01.2017., 15:34   #7676
Većina ovih tvojih je tražilo prečicu kroz rane "psihodelike". Huxley je tu bio najskromniji, vjerojatno. To su ti zlikovci koji su kasnije doveli do ovih seksualnih revolucija koje Krle kao kritizira. Ne bi ni Frljić držao svoje slobodoumne visokoumjetničke predstave da nije bilo njih.
Bijeli-Druid is offline  
Old 05.01.2017., 15:46   #7677
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Da, to sam ja zastupao, ovu tvoju prvu rečenicu.
laže kao HDZ-ovac/MOST-ovac.

ostatak ću ti odgovoriti naknadno, odnosno u subotu, jer mi je sad radno vrijeme gotovo gotovo.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 05.01.2017., 15:49   #7678
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Kao da je to nešto što meni nije palo na pamet. Ali u svoju obranu, mogu reći da sam možda poglupavio u zadnje vrijeme (možda otkad sam na fejsu?).
druid ti je pogrešno prenio.
smatrao sam da sam time naglasio i potvrdio opciju koja je bila sadržana u onom tvojem "ili je do mene", a ne uveo novu.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 05.01.2017., 15:56   #7679
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
smatrao sam da sam time naglasio i potvrdio opciju koja je bila sadržana u onom tvojem "ili je do mene", a ne uveo novu.
Da, sad razumijem da si to smatrao, ali sam ja pogrešno razumio, kao što je Druid i očekivao. Što znači da sam gluplji od onoga što si ti smatrao (jer sam krivo protumačio što si htio reći), odnosno onoliko glup koliko je Druid smatrao da jesam. Žao mi je što sam te razočarao.
nitko drugi is offline  
Old 05.01.2017., 16:02   #7680
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
laže kao HDZ-ovac/MOST-ovac.
Uf, sad tek vidim gdje je nastala konfuzija.
U svoju obranu kažem da nisam spavao cijelu noć ni minute.

Ne lažem, nego do toga može doći kad se nepotrebno komplicira.

Apemant me to iskvario, njega istuci. Ma sad ću vidjeti gdje je problem, više ni ja ne znam. Mislim da opet nisi pažljivo čitao, to je zato jer surfaš na poslu u državnoj službi paralelno s turnirom u spider solitareu koji redovito održavate svaki četvrtak.
Bijeli-Druid is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:49.