Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2017., 11:46   #61
Smile

Evo dokaza da je zemlja okrugla,pa nebi JFK kupio od Tita skupo jugoslavenski program i tehnologiju za put u svemir koja nije radila za brdo novaca da je Usa vjerovala da je zemlja ravna.
Nebi potrosili sve te silne novce za nista haha
__________________
Be a good person
Xxmen is offline  
Old 24.11.2017., 12:04   #62
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
..a kako drugačije...evo bez da znam autora predmijevam da ima snažan nacionalni a pogotovo religijski zanos.....
I pobjednik dobiva...
jednoumlje is offline  
Old 24.11.2017., 12:15   #63
Quote:
Xxmen kaže: Pogledaj post
Pa kazem da je glupost..Ja zamisljam tu njihovu ravnu zemlju upravo onako kako prikazuju planet od Thora,upravo tako..More se preljeva doslovno u svemir..
Da je zemlja kupola kao sto oni tvrde kako se onda postave sateliti u svemiru,kada bi ispalili raketu prema gore ona bi se unistila kada bi dodirnula kupolu.
Isto tako zasto su dinosauri izumrli? Ili i to je laz? Nije pao komet sa svemira?
Po toj logici ako svemirska tjela mogu padati na zemilji onda i mi mozemo pasti sa ruba zemlje ,hodajuci,plivajuci,leteci itd..

Kuzim da se nekada vjerovalo da je ravna zemlja jer ljudi nisu letjeli,pa je bilo svetogrdje tvrditi da je zemlja okrugla,ljude su palili na lomacu zbog te tvrdnje.

A sada u 21 stoljecu da netko vjeruje da je zemlja ravna to mi je malo bizarno.
Nemoguce da bas svi lazu da je zemlja okrugla pa i amerikanci,kinezi,rusi itd..
Sta imaju od toga da lazu?
Kakva je to bila svemirska utrka izmedju Sssr i Usa i trosenje toliko bilijardi dolara za tko ce prije na mjesec da nakraju lazu zajedno,pa u to vrijeme te dvije drzave su bili neprijatelji i nisu imali razloga lagati da je zemlja okrugla ili da nisu stigli na mjesec itd..
E sad, ne znam za dinosaure, ali sudeći po nekim drugim zastupnicima mlade zemlje, mislim da ih je potop uništio ili smo ih izlovili

Što se tiče svemirskih programa, navodno je to sve zajednička zavjera na globalnom nivou, pa kakti i postoji antarktički sporazum više zemalja koji zapravo prikriva postojanje ogromnog zida oko ravne zemlje, a zašto lažu? Jer prikrivanjem dokaza o ravnoj zemlji nastoje prikriti postojanje biblijskog boga.

No još dobrih točaka, zašto bi, pa ne baš neprijateljske, ali ne ni prijateljske nacije zajedno sudjelovale u uroti. No na stranu to, i mene zanima kako bi ravnozemljaši objasnili položaj sunca na "pogrešnoj" strani gledano na južnoj polutki.
jednoumlje is offline  
Old 24.11.2017., 12:20   #64
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
I zadnje, ali ne i manje značajno:
4. Ekipa doista vjeruje u to

Ovo zadnje je po mom osjećaju najmanje vjerojatno, jer vjerujem u bazični nivo inteligencije svakog onog sposobnog da se sam obuče. Ali skrušeno priznajem da me taj osjećaj premnogo puta prevario, i da ljudi često (i za mene nenadano) iskazuju nivo inteligencije niži od onog kojeg bih smatrao zagarantiranim za nekog ko se može obući bez tuđe pomoći
Nažalost, i ja sam mislio da je to slabo vjerojatno, a onda vidim u svojoj okolini kako visokobrazovani ljudi vjeruju u ove tlapnje, i ne kužim kako im je njihova vjera toliko bitnija da odbacuju i ove, ajmo reći definitivno utvrđene činjenice. Prežalosno. To je zapravo onaj nivo ljudi koje je opisala duhovnjakinja.
jednoumlje is offline  
Old 24.11.2017., 12:58   #65
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Apemant ti je već odgovorio, ali nije na odmet ponoviti - ne mogu vjerovati da si nasjeo na partizansku podvalu o tome kako je crkva gušila znanost i tvrdila da je zemlja ravna ploča (da se odmah ogradim - ovo nisi rekao, ovo ja impliciram). Ne, crkva se jedina brinula donekle o obrazovanju (ili misliš da je Franjo Tahi osnivao škole i sveučilišta???), ali je, na (današnju) žalost, širila u tadašnje vrijeme općeprihvaćenu "znanstvenu istinu" o geocentričnom svemiru popraćenu relativno točnim Ptolomejevim modelom. Galileo je imao problema objasniti cijeloj "znanstvenoj zajednici" da se ne radi o geo- nego o helio-centričnom svemiru (usput, osuđen je za herezu zbog tumačenja "svetog pisma" na tada krivi način, ne zbog astronomije)

Priča o ravnoj ploči na leđima četiri divovska slona koji pak stoje na oklopu divovske kornjače ima podlogu u indijskoj tradiciji i nije nikad bila prisutna u zapadnoj Grčko-Rimsko-Kršćansko-Prosvjetiteljskoj tradiciji.

Stari Grci su znali da je zemlja okrugla, kršćanstvo je baštinilo starogrčko znanje. No, kao što je i Aristarh imao problema u dokazivanju da se Zemlja okreće oko Sunca, tako je i Galileo (i Kopernik koji je čitao o Aristarhu....) imao sličnih problema.

Dakle, još jednom - tvrdnja da se Galileo botio protiv "ravne ploče" je titoističko-partizanska podvala.

BTW, Ptolomejev model je zaista dugo opstao jer je poštivao temeljna načela znanosti - bio je u skladu s opažanjima. Donekle. Kad se utvrdilo da se planeti ipak gibaju maaaalčice drugačije, dodana je korekcija, ništa drastičnija od današnje korekcije u vidu "tamne materije"

I na kraju, ne zaboravimo da je teret dokazivanja na onome tko iznosi pozitivnu tvrdnju
Ono kad netko tko vjeruje crkvenim podvalama ukazuje na partizanske podvale...
pinguentum is offline  
Old 24.11.2017., 13:50   #66
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
znanstvene tvrdnje dolaze u paketu...ili ih prihvacas sve ili nista...nema da prihvatis jednu koja ti se svida a ostale negiras...buduci su sve te tvrdnje medusobno povezane...oni koji biraju su najobicniji LICEMJERI...stoga da bi ti koji tvrde o zemlji kao ravnoj ploci uopce mogli bilo koga uvjeriti,prvo tribaju prestati biti LICEMJERI i postati VJERODOSTOJNI,a da bi postali VJERODOSTOJNI,morali bi odbaciti sve sto ima veze sa znanoscu kao i svi ti izumi koji su proizasli iz znanosti...A to budimo realni nitko od njih nece uciniti
Nevezano za ovu konkretnu raspravu o ravnoj ploči - to je smijurija - ovo gore naravno da nije točno. 'Znanost' nije neki monolitni 'paket' u smislu 'uzmi ili ostavi'. Kani se takvih crno-bijelih pojednostavljujućih slika.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 24.11.2017., 14:43   #67
Quote:
jednoumlje kaže: Pogledaj post
Btw, ne znam za sve ravnozemljase, ali autor knjige je zastupnik teorije mlade zemlje (znaci nastala prije 6000 godina). Ne znam jel to dolazi u kompletu
Ja brijem da su ravnozemljaši i 6000-aši ljuti protivnici. Jedni se pozivaju na zdrav razum (koji naravno može zavarati, ali iskreno, tko kad je bio mali nije mislio da je Zemlja ravna?) a drugi na Bibliju (koja sa zdravim razumom nema veze).
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 24.11.2017., 14:50   #68
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Kompjutoriman napravito....
Ja kao klinac gledao snimke još sedamdesetih, tad nije bilo takijeh kompjuterah.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 24.11.2017., 22:24   #69
Quote:
pinguentum kaže: Pogledaj post
Ono kad netko tko vjeruje crkvenim podvalama ukazuje na partizanske podvale...
Oprosti, nisam te razumio. Možeš li pojasniti? Nije mi jasno tko tu vjeruje crkvenim podvalama i na koje to podvale misliš? Jesi li u mome postu našao neke crkvene podvale ili što?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 25.11.2017., 18:13   #70
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Ja kao klinac gledao snimke još sedamdesetih, tad nije bilo takijeh kompjuterah.
Bilo je bilo .....ali tajnih..... "Cija snajka cija" by ilija Čvorović
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Old 26.11.2017., 19:03   #71
Još će znanstvenici PLAKATI za nekadašnjim šarlatanima koji su bar pričali o logičkom univerzumu izvan znanstvenog, tipa magija, mistika, kojekakvi psihički fenomeni.

Jer ovo danas je eskaliralo i zasluga je totalne uljuljkanosti u svijet tržišta i usluga, kauča i velikih televizora i lijene marve koja se više ne može pomaknuti iz svog stana. Ili kraće, neoliberalnog kapitalizma koji treba neobrazovanu marvu koja ne misli već ima isključivo zadatak da radi i kupuje potrošačko smeće, osobito potrošačku elektroniku. Dakako i da naručuje pizze dostavom i koristi druge nepotrebne USLUGE (UIU). O tome da čitaju knjige nema ni govora: moraju se pratiti sapunice i kulinarska takmičenja na RTL-u i drugim televizorima.

I tako, podvalili im pričice o Ravnoj Zemlji a oni konačno našli nešto po čemu će biti bolji od "glupih znanstvenika" i opravdati svoje pušenje u WC-u u vrijeme dok su trebali u osnovnoj i srednjoj školi biti na nastavi.

I zaista vjeruju.

A osobito je zanimljiva heterogenost njihovih "interesa".
Tako će vam spominjati Airyjev eksperiment iako on nema veze sa "okruglom/ravnom" Zemljom nego sa eterom kroz koji putuje.
Pitate se: zašto povezuju dvije različite stvari?
Pa motiv je ovaj: "Znanstvenici su glupi. U zabludi. Ne znaju ništa. Nisam ništa propustio pušeći u WC-u. Eto, ne znaju objasniti ni Airyjev eksperiment. Dakle, ne znaju ni oblik Zemlje."

I onda uslikaju horizont sa ajfonom, i "dokažu" da on može biti i konkavan i konveksan. Ovisno o kutu snimanja. Dakako nisu nikad čuli za sfernu aberaciju.
E pa ako je horizont po volji, čas zavinut prema gore, čas prema dolje, NEMA dokaza iz ni jedne snimke da nije i ravan.

I onda ide spika sa NASA-om i lažiranjem.

Jedan je čak rekao i da u razredu u školi globus stoji na nastavničkom stolu zbog masonskih zavjera. Zbog lobotomije "jadne djece".

Srodni ovima su chemtraileri i anticjeperi. Sva sreća da su nestali oni koji su liječili jetru izbjeljivačem. Ili nisu?
Perilli is offline  
Old 26.11.2017., 20:00   #72
Iskreno, ja na ovoj temi ne vidim nikoga tko misli da je Zemlja ravna, a nisam ni u životu upoznala takvu osobu iako poznajem poprilično starijih i slabo obrazovanih ljudi.
Ne kužim ovje tko se s kim svađa.
Čula jesam za nekakve tamo opskurne udruge, ali mislim da je to nekolicina ljudi koji se, možda, samo intelektualno igraju poput ovog predavača na videu.
I ne znam zašto video više nije dostupan.
pronađena is offline  
Old 26.11.2017., 21:26   #73
Kod nas nema ravnozemljaša jer bi bili linčevani i banirani, bez obzira da li zaista vjeruju u ravnu Zemlju ili ne.
Za one koje se tu i tamo može srest na ovom forumu ne bih baš rekao da se intelektualno igraju, jer svašta oni jesu ali intelektualci nikako.

Video je nažalost maknut, a sad da li ga je izbrisao onaj ko ga je stavio ili je štajaznam neko prijavio nepoćudan sadržaj... Takav vam je trenutno internet, linkaš nešto a za dvi godine link ne radi ili pokazuje na nešto drugo. Tribalo bi to zamijenit kakvom boljom tehnologijom
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Old 26.11.2017., 21:56   #74
Quote:
jednoumlje kaže: Pogledaj post
Nažalost, i ja sam mislio da je to slabo vjerojatno, a onda vidim u svojoj okolini kako visokobrazovani ljudi vjeruju u ove tlapnje, i ne kužim kako im je njihova vjera toliko bitnija da odbacuju i ove, ajmo reći definitivno utvrđene činjenice. Prežalosno. To je zapravo onaj nivo ljudi koje je opisala duhovnjakinja.
Visokoobrazovani ljudi ne vjeruju u ništa. Nažalost danas je, u našem društvu, najmanji problem biti visokoobrazovan. Završiš fax dok si rekao keks. Nitko se više ne muči, ne uči satima i ne trudi se. Na mom bivšem poslu četiri sadašnja najviše dužnosnika su završili brzinski faksove i postali, zahvaljujući današnjoj vlasti, to što su postali. Poznajem ih. Njih četvorica nisu ni jednu knjigu pročitali u životu.
Takvi će danas povjerovati u sve što se tvrdi, pa i da je zemlja ravna.
servantes is offline  
Old 27.11.2017., 01:22   #75
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Visokoobrazovani ljudi ne vjeruju u ništa. Nažalost danas je, u našem društvu, najmanji problem biti visokoobrazovan. Završiš fax dok si rekao keks. Nitko se više ne muči, ne uči satima i ne trudi se.
Ja se mučim. I faks mi nije uopće lagan. Druga je sad stvar što postoje kojekakvi VERN-ovi, VŠPR-ovi i pitaj boga kako se te privatne školice zovu.
A ljudi vjeruju u svašta zato što se danas sve relativizira. Danas neki smatraju da je istina demokratski koncenzus. Nas se 10 dogovorimo da je Zemlja ravna ploča, i sad neka druga 10-orica mogu nas nadglasavati, ali istina je za svakoga drugačija i relativna. To je odraz neoliberalnog kapitalizma koji je sve stvari izrelativizirao a i podredio zgrtačima novca koji su redovito neobrazovani.
Perilli is offline  
Old 27.11.2017., 04:03   #76
Zezd is offline  
Old 27.11.2017., 09:11   #77
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Visokoobrazovani ljudi ne vjeruju u ništa.
Jesi li siguran?

Quote:
Nažalost danas je, u našem društvu, najmanji problem biti visokoobrazovan. Završiš fax dok si rekao keks.
Zar zaista vjeruješ u to da "završiti faks" znači biti "visoko obrazovan"?

Quote:
Perilli kaže: Pogledaj post
Ja se mučim. I faks mi nije uopće lagan.
Ako se mučiš, odabrao si krivi faks. Posebno si odabrao krivi faks ako ti nije lagan.

To je utoliko tragičnije što su danas fakulteti kod nas smijurija.

Nekidan čujem da je klinac na strojarstvu prošao kolokvij iz matematike (sic!) s riješenih 30% ( ). Kaje to faks?
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 27.11.2017., 11:01   #78
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Zar zaista vjeruješ u to da "završiti faks" znači biti "visoko obrazovan"?
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Visokoobrazovani ljudi ne vjeruju u ništa.
servantes is offline  
Old 27.11.2017., 11:09   #79
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Upravo tako.

U današnjem društvu završiti faks ne znači biti visoko obrazovan, nego znači imati titulu koja BI TREBALA dokazati da si visokoobrazovan, ali tome često nije tako.

Dakle, ako pogledaš stanje u društvu, tvoja tvrdnja svodi se na relativno pogrešno vjerovanje
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Old 27.11.2017., 14:58   #80
Quote:
sonata-LPG kaže: Pogledaj post
Oprosti, nisam te razumio. Možeš li pojasniti? Nije mi jasno tko tu vjeruje crkvenim podvalama i na koje to podvale misliš? Jesi li u mome postu našao neke crkvene podvale ili što?
Našao sam ih nekoliko.

Partizanska je podvala kako je crkva gušila znanost (je, ako je i, na primjer, Carl Sagan bio partizan ).
Crkva nije tvrdila da je zemlja ravna ploča (doduše, možemo raspravljati o tome. U svakom slučaju, to nema veze s Galileom, ne znam zašto si to povezao).
Crkva se jedina brinula donekle o obrazovanju (čak i jest, ali je malo smiješno to reći za one koji su ognjem i mačem zatrli konkurenciju).
Galileo je osuđen SAMO zbog tumačenja Biblije (osuđen je I ZBOG kozmoloških činjenica).
Kršćanstvo je baštinilo starogrčko znanje (u najboljem slučaju, vrlo upitno).
Osim toga:
Geocentrizam su promovirali jer se slagalo Biblijom (ne zbog nikakve "relativne točnosti").
Nisam nikad čuo tvrdnju da se Galileo borio protiv "ravne ploče", a kamoli da je to titoističko-partizanska podvala. Od kud ti to?
pinguentum is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.