Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2013., 14:02   #221
znači da im podmetnem vodu negdje drugdje ?
esperanza0905 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 14:06   #222
Ako bude kao i prošle godine ovakvo dugo, vruće ljeto možemo ih opet očekivati oko okućnica.

Nemojte ništa unaprijed raditi.
Stignete u 6om,7om mjesecu dok vidite kako će se situacija razvijati.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 15:30   #223
Quote:
esperanza0905 kaže: Pogledaj post
mene su neki isprepadali da će mi se zmije kotiti ispod malča.
vot ju sinks??
neće. ljudi svašta pričaju...čak i ako se naseli kakva zmija vjerojatno neće biti otrovna. osim toga, zmija je korisna životinja, tamani miševe i voluharice.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 01:13   #224
Quote:
esperanza0905 kaže: Pogledaj post
mene su neki isprepadali da će mi se zmije kotiti ispod malča.
vot ju sinks??
Prije par godina i nisam prekrivala gredice. a na putevima po vrtu su se sunčale zmije - one šarene - što prevodim da su otrovnice. Kad bi dolazila u vrt odlazile bi u rupu u gredici - uglavnom u salatu. Od tada u vrt uvijek idem u dokoljenicama i tenisicama ma kako vruče bilo da ih vidim ako mi idu na noge, a uglavnom radim u rukavicama po zemlji.

Netko mi je rekao da pepel i čikovi zmije smetaju pa sam u zadnje dvije godine tražila od familije da skupljaju u teglu svoje pušačke ostatke i to sam posipavala po stranicama vrta uz ogradu. E pa sad jel to vrijedi ili su to samo puste priče - neznam točno, ali nakon čikova nisam susrela zmiju u vrtu.

Pošto MM misli da je zmija korisna domaća životinja i dok kosi uzima ih i nosi u gaciju da ih ne ugrozi - i ja sam nekako prihvatila da smo sustanari na zemlji.

Zadnje uređivanje komar : 12.02.2013. at 01:23.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2013., 09:06   #225
hvala na zanimljivim odgovorima
esperanza0905 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 11:54   #226
ja sam ispod malča nailazila samo na sljepiće.
za sada, jel'.
ti.bi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 12:21   #227
a sljepić je ionako gušter...koristan naravno
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2013., 13:54   #228
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
a sljepić je ionako gušter...koristan naravno
Da, po MM je sve zakonom zaštićeno danas osim čovjeka http://www.sisak.info/forum/showthre...-sljepi%C4%87e!

Ja se osiguram od pravih zmija, ali isto ih nebi ubila - već eto tražim načine da ih otjeram a životno ne ugrozim. Preko našeg zemljišta ide potok pa mislim da su tu oko potoka življe sve aktivnosti životinja nego na drugim dijelovima zemljišta.
Tu nam dolaze zmije, ježevi, srne, fazani i dr. a vode po zakonu moraš dati svakome ako nisi komunalno poduzeće!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 23:23   #229
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Da, po MM je SVE zakonom zaštićeno danas osim čovjeka ...
Prilog toj tvrdnji glede zmija u vrtu: http://www.24sata.hr/crna-kronika-ne...ve-boce-291040
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 09:43   #230
Našla sam jedan članak koji tjera vodu na moj mlin i iskreno se nadam da će uzgoj hrane biti isplativa, važna i velika komponenta našeg života - ona je osnova svega!

Eko proizvođači prodaju svoje proizvode po daleko višim cijenama od onih drugih zato jer organski način uzgoja daje manji prinos za mene je bajka:

http://politika.hr/politicar-tjedna/...-uzgoja-usjeva

<<<Tako se organska metoda uzgoja pokazala superiorna prema drugim hi-tech metodama uzgoja. Ovi rekordi će sigurno pomoći ukloniti sumnju o niskim prinosima koji se uglavnom povezuju s organskim načinom uzgoja.<<<
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 10:42   #231
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Našla sam jedan članak koji tjera vodu na moj mlin i iskreno se nadam da će uzgoj hrane biti isplativa, važna i velika komponenta našeg života - ona je osnova svega!

Eko proizvođači prodaju svoje proizvode po daleko višim cijenama od onih drugih zato jer organski način uzgoja daje manji prinos za mene je bajka:

http://politika.hr/politicar-tjedna/...-uzgoja-usjeva

<<<Tako se organska metoda uzgoja pokazala superiorna prema drugim hi-tech metodama uzgoja. Ovi rekordi će sigurno pomoći ukloniti sumnju o niskim prinosima koji se uglavnom povezuju s organskim načinom uzgoja.<<<
Susreo sam se sa SRI metodom. To ti je sve šuplja priča za mene.
Kome je u interesu proizvesti 3t kukuruza na 1ha?

Hrana je bila i bit će važna komponenta života, ali eko načinom uzgoja možeš hraniti sebe i svoju obitelj. Eventualno o širem krugu treba dobro razmisliti.
Ta priča oko eko hrane je preveliki marketinški trik, koji ljudi puše.
I neka, svaka roba ima svoga kupca
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 16:02   #232
Kad već raspravljate o prirodnom poljodjelstvu obavezno pročitajte "Evoluciju jedne slamke" od Fukuoke. Obavezno štivo za sve koji se žele baviti ovakvom poljoprivredom.
Po Fukuoki prirodno uzgojena hrana trebala bi biti jeftinija...ali nije. Kao što Artois reče, dobar marketinški trik.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 17:31   #233
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Kad već raspravljate o prirodnom poljodjelstvu obavezno pročitajte "Evoluciju jedne slamke" od Fukuoke. Obavezno štivo za sve koji se žele baviti ovakvom poljoprivredom.
Po Fukuoki prirodno uzgojena hrana trebala bi biti jeftinija...ali nije. Kao što Artois reče, dobar marketinški trik.
Ako gledamo matematiku uloženog novca u gotov proizvod onda bi trebala biti jeftinija, samo što danas se naplaćuje valjda to što je hrana manje štetna da ne kažem zdrava - pa onda plaćaš umjesto doktoru - proizvođaću hrane da si živ.

Hvala - budem potražila!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 18:06   #234
Ove godine ću posaditi ozbiljan komad krumpira pa gledam iskustva u susjedstvu i ... vaše na netu:

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Krumpir možete uzgojiti i bez zemlje, na slami.
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
ja probao prošle godine, ali je bolje u zemlji, imao sam puno sitnih plodova, i zemljane životinje su mi izjele dosta krumpira, dok je onaj u zemlji bio netaknut. Nisam špricao niti onaj pod slamom niti onaj u zemlji, jedino je manje posla sa slamom kasnije, nema okopavanja, Šta si posadio, posadio si i samo vadiš, dok unaj u zemlji moraš okopavati, zagrtati .
Ja sam sadila do sada na klasičan način pokoji red tek tako za probu jer mi se kao nije isplatilo kad je krumpir jeftin. Nisam opće imala zlatica i sve super, cima - gomolji OK - da mi nisu susjedi iskopavali mladi krompir

Zato ću ove godine posaditi veliki blok da imam i ja uz susjede kaj jesti. Još uvijek ne vjerujem samoj slami iako pokrivam vrt i rezultati postoje zato ću klasično posaditi krumpir i onda sve prekriti slamom da mi ne raste korov i dr. Jedan susjed je imao krumpir u slami pa on ne govori baš da je to posebno dobra tehnika uzgoja. Opet se vratio na sadnju u zemlju.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 18:10   #235
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Kad već raspravljate o prirodnom poljodjelstvu obavezno pročitajte "Evoluciju jedne slamke" od Fukuoke. Obavezno štivo za sve koji se žele baviti ovakvom poljoprivredom.
Po Fukuoki prirodno uzgojena hrana trebala bi biti jeftinija...ali nije. Kao što Artois reče, dobar marketinški trik.
to ti je više stvar ponude-potražnje

ako imaš malo nekog traženog proizvoda, onda mu možeš dignuti i cijenu

konvencionalna poljoprivreda ima državne subvencije, kako EKO proizvođači stoju sa tim?
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 18:12   #236
Naravno da se vratio, ovo je sve izmišljanje tople vode drkađija koji prodavaju pamet pod bubrege.

Samo ti njega rokaj u zemlju i neka je u jesen u slast
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 18:43   #237
Treba znati i to sa slamom...Zemlju nije potrebno obrađivati, dovoljno je pokositi mjesto gdje se krumpir uzgaja. Onda se na zemlju stavi sloj slame debljine 15 do 20 cm i na slamu se slažu krumpiri. Kada su krumpiri složeni - "posađeni", pokriju se slojem slame desetak centimetara. I to je to...Nema okopavanja, nema nagrtanja, nema kopanja kod vađenja krumpira a ubrani krumpiri su čisti.
Ova metoda nije predviđena za velike površine.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 21:00   #238
Dakle,
Vjerovali ili ne za sve biljke je potrebna vlaga. Laički rečeno, voda.
Tako i kod krumpira. Ako je nadzemna masa biljke dovoljno razvijena, onda će i podzemni plod (krumpir) biti veći.
Jednostavnije, ako ti je hladno, pojačaš grijanje i onda ti je toplije.
Tako i kod biljaka. Ako im daš više lisne mase, one će tu energiju lista, preusmjeriti u konačnici u veći plod. Krumpir, papriku, bilo što.
Jedina razlika kod krumpira je to što pod slamom PLOD, nemora trošiti energiju na "kopanje pod zemljom, za razvitak (veličinu)"
I zato, kod konvecionalne sadnje krumpira, zemlja mora biti rahla (izfrezana) i dati će veći krumpir. A pod slamom, energija se usmjerava u plod, jer se ne mora trošiti na razvitak ploda i "borbu sa zemljom" da nastane mjesto za plod.
Bilo bi dobro ( a nisam) izmjeriti težinu ukupnog prinosa po biljci pod slamom ili pod zemljom, i tako bi jedino mogli znati prinose.
Razlika je , što pod slamom posadiš krumpir i kasnije nemaš posla do vađenja. Dok u prvom slučaju imaš dodatne poslove okopavanja.
Ali, najvažnije za prinos su agrometereološki uslovi, što znači pravovremeno snadbijevanje biljaka sa vodom. Prošla godina je bila idealna.
Ako ste u mogućnosti na posađenim površinama omogućiti pravovremano navodnjavanje, kad biljke imaju potrebu za vodom, imati ćete iznadprosječne rezultate u prinosu, poštivajući hranidbene potrebe biljaka., neovisno o načinu uzgoja.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 13:40   #239
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Dakle,
Vjerovali ili ne za sve biljke je potrebna vlaga. Laički rečeno, voda.
Tako i kod krumpira. Ako je nadzemna masa biljke dovoljno razvijena, onda će i podzemni plod (krumpir) biti veći.

Ako ste u mogućnosti na posađenim površinama omogućiti pravovremano navodnjavanje, kad biljke imaju potrebu za vodom, imati ćete iznadprosječne rezultate u prinosu, poštivajući hranidbene potrebe biljaka., neovisno o načinu uzgoja.
Ovo sa krumpirom mi se sviđa i sigurno ću posaditi pod slamu. Jedino me zanima kakav je početak. Sve se to posloži kao što veli Biljka iiiii jel se onda sve dobro namoči i tako ostavlja ili kojim ritmom se zaljeva na početku.

A što se tiće mreže za zasjenjivanje gredica salate - ovo je super ideja - rješenje za mene: http://www.pvcplans.com/trellis.htm i sad mi se čini da i nije sve tak teško kako se čini.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2013., 18:00   #240
Nakon sadnje krumpira na slamu možeš ga zaliti, neće mu škoditi.

Kod mreža za zasjenjivanje vodi računa o tome koliko mreža propušta svjetla.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:04.