Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2008., 15:50   #201
Quote:
finky kaže: Pogledaj post
Mononatrijev glutaminat nalazi se i u mesu ribe, mlijeku, rajčici, no tada ne stvara probleme, jer nije u slobodnom obliku. (kopirala sam sa stranice, vidi link za opširnije o E621)

http://e-brojevi.udd.hr/
Ne bih na tvom mjestu previše vjerovao navedenoj stranici. Poznati su po selektivnom pristupu problemu. Neke od njih znam i osobno. Pročital buš ono kaj im paše a ne i ono kaj im ne paše. Pogotovo njihove zaključke. Sve im zaključke uzmi s rezervom.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 16:03   #202
zar to znači da i podaci o određenim (ili svim E brojevima nisu istiniti, prilagođavani su ili slično?)... nije da ičemu na netu slijepo vjerujem, ali ne bih sad za svaku sitnicu išla provjeravati na ne znam koliko strana jel se podudara s opisom E-a ovog ili onog na njihovoj stranici... mislim, koliko je tu moguće manipulirati činjenicama?
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 17:17   #203
Quote:
finky kaže: Pogledaj post
zar to znači da i podaci o određenim (ili svim E brojevima nisu istiniti, prilagođavani su ili slično?)... nije da ičemu na netu slijepo vjerujem, ali ne bih sad za svaku sitnicu išla provjeravati na ne znam koliko strana jel se podudara s opisom E-a ovog ili onog na njihovoj stranici... mislim, koliko je tu moguće manipulirati činjenicama?
Ma... gle ja im ne vjerujem puno. Za pojedini E ti oni u obzir uzmu samo ono kaj im se sviđa a ne i kaj je sve istraživano o tom istom E-u. To ne bih uzeo kao referentnu stranicu. Sadržaj E-a u namirnicama je vjerojatno točan.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2008., 17:48   #204
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ma... gle ja im ne vjerujem puno. Za pojedini E ti oni u obzir uzmu samo ono kaj im se sviđa a ne i kaj je sve istraživano o tom istom E-u. To ne bih uzeo kao referentnu stranicu. Sadržaj E-a u namirnicama je vjerojatno točan.
Dobar dio tih "udruga građana" ima nekakvu agendu iza svojeg "prosvjećivanja", koje je zapravo propaganda. Vidi samo "prijatelje životinja" i razne eko-aktiviste, sve ignorant do ignoranta koji gura svoja fanatična uvjerenja i iskrivljuje činjenice kako im paše. I onda dođe netko naivan, i pomisli "Pa zašto bi oni izmišljali, nemaju nikakve financijske koristi od toga"

Sve je to slična bagra...
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 11:35   #205
Ja ne znam zašto ljudi malo ne googlaju prije nego što pišu svaštarije, na netu ima više od 150 objavljenih medicinskih radova koji dokazuju štetnost MSG-a,

http://www.msgtruth.org/related.htm
http://www.jlr.org/cgi/content/short/50/8/1521
http://www.najms.org/resources/PDF+1...istar+rats.pdf

kak vas nije sram pisat gluposti; jel vas plačaju za dezinformiranje ili..? braniti otrove po receptu ja to koristim svaki dan i nije mi ništa? bože mili.
boogiexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 13:17   #206
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
ja koristim vegetu

u vecini jela

i, iako imam hrpetinu zacina doma, ne mogu za svako jelo sitno kockati petinu mrkvice, petinu persina pa to pirjati...

ako krepam od vegete a ne od klime u firmi, rada od 14 sati, prekomjerne tezine, zagadjenog zraka, radijacije iz krskog ili od pijanog vozaca... bar bum krepala ukusno
više ne koristim vegetu

ovaj topic je kriv
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 16:31   #207
Quote:
boogiexx kaže: Pogledaj post
Ja ne znam zašto ljudi malo ne googlaju prije nego što pišu svaštarije, na netu ima više od 150 objavljenih medicinskih radova koji dokazuju štetnost MSG-a,

http://www.msgtruth.org/related.htm
http://www.jlr.org/cgi/content/short/50/8/1521
http://www.najms.org/resources/PDF+1...istar+rats.pdf

kak vas nije sram pisat gluposti; jel vas plačaju za dezinformiranje ili..? braniti otrove po receptu ja to koristim svaki dan i nije mi ništa? bože mili.
Daj ne seri, jesi li pogledao štetnost vodikovog oksida? Ako nisi, provjeri. Nije to tako jednostavno kak si mali dečko misli. Da je otrov ne bi bio u hrani i ne sramoti se s ovakvim glupostima. I da, ima ga i u potpuno prirodnoj hrani: MSG, is a sodium salt of the naturally occurring non-essential amino acid glutamic acid. Sad idi ući što su aminokiseline i gdje ih ima.

Uostalom:
A report from the Federation of American Societies for Experimental Biology (FASEB) compiled in 1995 on behalf of the United States Food and Drug Administration (FDA) concluded that MSG was safe for most people when "eaten at customary levels".
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 20:25   #208
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
više ne koristim vegetu

ovaj topic je kriv
Bravo Atlantis, ovaj topic je kriv za svašta, pa čak i ja više volim žene.
Ali neki ti Vegetu neće oprostiti.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 21:45   #209
Vegetu ne koristim jer svim jelima daje isti okus, a ja ipak volim osjetiti okus namirnica. Nedavno sam kupila cisti natrij glutaminat u Austriji, ali jos ga nisam isprobala (u jelu, malo cistog sam probala i ogavan je, ko sirovo meso, ali mislim da ce u hrani pomijesan s drugim zacinima biti dobar).
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 21:53   #210
Moji prvi post
Daklem čitao sam temu od početka i čini mi se da ovdje ima dosta pomodarstva
Ja koristim Vegetu i mast itd,ne u nekim nenormalnim količinama ali koristim,i da ne razumijem moto "želim osjetiti pravi okus hrane" wtf pa hrana je kuhana pa ne osjetiš njen prirodan okus
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 21:56   #211
Zelim osjetiti okus namirnica koje koristim, bile one sirove ili kuhane. Ne osjecam potrebu za maskiranjem okusa namirnica, jer ne jedem namirnice ciji okus mi se ne svidja. Okus Vegete mi se ne svidja.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 23:02   #212
Postoji sol s dodatkom MNG-a od Podravke. Jako dobra stvar, bez gadnog okusa Vegete.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 00:47   #213
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Vegetu ne koristim jer svim jelima daje isti okus,....
Pa koliko si je stavljala za boga miloga...malo ženo malo, ne žlicama trpati.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 10:51   #214
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Daj ne seri, jesi li pogledao štetnost vodikovog oksida? Ako nisi, provjeri. Nije to tako jednostavno kak si mali dečko misli. Da je otrov ne bi bio u hrani i ne sramoti se s ovakvim glupostima. I da, ima ga i u potpuno prirodnoj hrani: MSG, is a sodium salt of the naturally occurring non-essential amino acid glutamic acid. Sad idi ući što su aminokiseline i gdje ih ima.

Uostalom:
A report from the Federation of American Societies for Experimental Biology (FASEB) compiled in 1995 on behalf of the United States Food and Drug Administration (FDA) concluded that MSG was safe for most people when "eaten at customary levels".
Kakva faca! Ok slažem se i ispravljam otrov u dokazano štetnu tvar.
Nemoj mješati prirodnu hranu s nečime dobivenim u labosu ista kemijska formula ne daje isti učinak a isto vrijedi za MSG. MSG koji se koristi kao aditiv u hrani se dobija umjetno u labosima i jedino što ima zajedničko s prirodnim MSG-om je kemijska formula. To nije MSG iz biljaka nego iz laboratorija!Kao takav dobija se na tri načina ;
1.Hidrolizacijom proteina 2.Sintezom 3. Mikrobiološkom fermentacijom. Treća je danas najraširenija tehnologija dobijanja MSG-a. Pa da vidimo koliko je to potpuno prirodno i isto kao u prirodi;
Bakterije (posebno sojevi Micrococcus glutamicus) se uzgajaju aerobno u tekučem nutritivnom mediju koji sadrži izvor Ugljika (destroza ili citrat) izvor Vodika ( ioni amonija ili urea), mineralne ione i čimbenike rasta. Bakterije imaju mogučnost ekstrahiranja glutaminske kiseline koju sintetiziraju izvan stanične membrane u medij i tamo ga akumuliraju. Glutaminska kiselina se separira od fermantacije; filtracijom, koncentracijom, acidifikacijom i kristalizacijom nakon koje slijedi prijelaz u svoju 'mononatrijsku sol' Mononatrijski glutaminat. (nikada nisu rekli da li su bakterije genetski modificirane). Kao takav je ne samo da je kontaminiran samom proizvodnjom nego najvažnije od svega sadrži i D-amino kiseline dok sva živa bića od najednostavnijih do najkompliciranijih u proteinima sadrže samo L- amino kiseline!? Tako da i nije baš isto ali ti kao takav stručnjak to sigurno znaš.

Cijela priča je običan trik kompanija kako napraviti hranu sa što manje 'prave hrane' a da ima isti okus zato jer je to jeftinije. I ne bi bilo problema da nakon godina korištenja umjetnog ! MSG-a nisu počeli stvarni zdrastveni problemi ljudi. Nema tu jednostavnosti medicinski rad je medicinski rad ako je objavljen vjerojatno je i točan. Ako dokazuje štetnost onda je štetan i kraj priče. Ali možda nije štetan u birtiji  jer tamo se medicinski radovi pretvaraju u nije to tako jednostavno mali ja bum ti rekel kak to ide ! Isto tako pretpostavljam da si pročitao sve te medicinske radove objavljene u medicinskim časopisima i sve to jako dobro razumiješ .
Uostalom boli me ona stvar kaj ti misliš s obzirom da citiraš FDA-a s time kao nešto dokazuješ, ako je tebi lakše onda uživaj i vjeruj FDA-u kad kaže da su; GMO, aspartam, BGH, ozračivanje hrane, ubijanje bakterija u mesu s amonijakom, zdravi tj. Nisu štetni u 'normalnim količinama' hahahaha pa kaj ti netko u Mcdonaldsu nakon 2 hamburgera kaža sorry stari previše si pojeo moglo bi ti biti štetno? Prema FDA-u nema razlike između GMO-a i 'prave hrane' jer prema tzv. 'Substantial equivalence' ili ti jednakosti gmo je jednaka 'običnoj hrani' ako pokazuje iste karakteristike i isti sastav. Naravno da cijeli svijet zna da je to bs i zato i nije prošao u Europi. Ali je prošao u USA-u, i to na način da se ne mora označavati. lako je kad imaš odvjetnika koji radi za ' jednu koorporaciju' a ona zastupa drugu koorporaciju pa onda on slučajno završi u FDA-u na dotad nepostoječem radnom mjestu i nakon što progura GMO 'Substantial equivalence' kroz FDA i završi u drugoj koorporaciji kao neka faca. To me podsječa na Sanadera kad kaže 'ma kakva kriza' onda kaže toliko od mene i nastavi živjeti na račun poreznih obveznika.
No da ne duljim ( i ne ispadnem neki protivnik Vegete) žličica Vegete koja ima do 15% MSG-a na cijeli lonac nekog jela sigurno nije najštetnija tvar na planeti. Ustvari količina je jako mala.
Ali msg-a ima u tisuće drugih proizvoda širom svijeta i u gotovo u svakoj industrijski pripremljenoj hrani.
boogiexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 11:28   #215
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Zelim osjetiti okus namirnica koje koristim, bile one sirove ili kuhane. Ne osjecam potrebu za maskiranjem okusa namirnica, jer ne jedem namirnice ciji okus mi se ne svidja. Okus Vegete mi se ne svidja.
Pa Vegeta služi za pojačavanje okusa ne za maskiranje istog.
Normalno da ti hrana bude imala isti okus ako spičiš u lonac (varivo neko) dvije jušne žlice ali ako staviš jednu do dvije čajne žličice okus može bit samo bolji
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 11:30   #216
Natrij glutaminat sluzi za pojacanje okusa. Vegeta sadrzi stosta drugog. Koristim zacine, ali one koji pasu uz jela koja kuham.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 11:47   #217
Vegeta natur ne sadrži natrijev glutaminat pa je svejedno ne stavljamo puno ili gotovo uopće ne koristimo do zime... uglavnom u vrtu punica drži biljčicu koju ona zove "vegeta" (lišće je celerasto, a miris i okus je vegete) pa stavljamo to (i opet u tragovima, grančicu svježe kad je ima... a u sezoni i posušimo da imamo za zimu). Tek kad takvu "vegetu" potrošimo, prelazimo na ovu Natur.
__________________
Proud to be tolerant - plead to be ignorant.(nekad ili sad?)
Prosjecan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 11:59   #218
Ta biljka je ljupcac.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 12:31   #219
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Natrij glutaminat sluzi za pojacanje okusa. Vegeta sadrzi stosta drugog. Koristim zacine, ali one koji pasu uz jela koja kuham.
erghhh - ne baš. mng ti neće od paradajza napravit da imaš dojam da jedeš čistu aromu paradajza. mng ima specifičan okus koji daje punoću jelu. kad ga provališ jednom onda skužiš da ga ima u svemu slanom što kupiš u dućanu. znači, nije riječ o pojačavanju okusa namirnice, nego popunjavanju nekih praznina (nazovimo to tako) da namirnica dobije više punijeg okusa (ali ne i svoje vlastite arome, dakle, mng ne pojačava okus aromom te namirnice)
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2010., 12:35   #220
[QUOTE=boogiexx;27860930..... ista kemijska formula ne daje isti učinak.....[/QUOTE]

Daje miško.....itekako daje. Potpuno isti, jer da ne daje ne bi imala isti kemijski sastav. Kemiju učiti od početka...ne preskakati.
Jesi li ti jedan od onih koji kupuje mineralnu samo ako je gazirana prirodnim CO2?
Inače vodikov oksid je DOKAZANO štetna tvar, godišnje uzrokuje milijarde dolara štete na građevinama.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:28.