Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.10.2008., 16:01   #1
Sunčanica

Pozz ljudi
Ljetos sam dobila sunčanicu na moru...Inače kad sam na moru uopće ne izlazim iz vode ali taj dan je voda bila hladna pa sam sjedila na plaži 3-4 sata. nakon dva dana uhvatilo me neko teško disanje i imala sam jako nizak tlak. Ležala sam tjedan dana,samo sam spavala od niskog tlaka. Kad sam napokon došla malo k sebi,onda me uhvatila jaka glavobolja koja je trajala tjedan dana.
Zanima me jel tko imao sunčanicu i koja su vaša iskustva?
I kolika je mogućnost da opet dobijem sunčanicu,veća ili ista kao kod nekoga tko nikada nije imao sunčanicu?Ako me razumijete
mandarina2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 10:54   #2
Thumbs down Sunčanica

Evo,prije dva dana sam doživjela teži slučaj sunčanice i još uvijek se osjećam loše,sad je kraj školske godine i stvarno trebam ić ako mislim dignut ocjene, ima li tko iskustva ili malo boljeg znanja o tome jer me je strah jer ne znam kad ću se uspjet oporavit

hvala
lemonshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 21:14   #3
Sunčanica

Sve vas pozdravljam! Želio bih ispričati događaj koji mi se desio u četvrtak i čuti naravno vaše mišljenje.

Otišao sam na bazen s namjerom da dobijem ten. Došao sam oko 12:00/12:30h i sunčao se većinu vremena. Vrijeme je bilo 32¤c. Nisam imao nikakvu zaštitu na glavi, niti sam šta pio ni jeo cijeli dan. Kad sam krenuo kući oko 19:00h otprilike, istuširao sam se hladnom vodom. Kući sam došao i negdje otprilike oko 20:30/21:00 pred ogledalom sam osjetio jaku vrtoglavicu. U tom trenutku sjeo sam na pod par minuta dok malo nije prošlo. Kod kuće nikog nije bilo, pa sam nazvao sestru i rodicu da dođu iz grada. Kad su došle sve sam im ispričao šta je bilo i da i dalje imam vroglavicu, samo malo manju. Odmah smo otišli u hitnu. Doktoru sam ispričao šta je sve bilo detaljno taj dan, on mi je izmjerio pritisak koji je bio 140/90... kao povisok, al' ne toliko... ipak bi bilo bolje za moje god. da je manji. Imam 21 god.. Pregledao mi zjenice, koje su bile malo šire i rekao da ništa nije opasno, da su takve što sam se malo uplašio. Dao mi je jednu ipo' tabletu da popijem odmah i rekao da idem kući da se odmaram i da je sunčanica u pitanju.

Sutradan oko 17:00h, pošto mi se stanje nije poboljšalo a ni pogoršalo, otišao sam u hitnu... Bolova u glavi nikako nisam imao, samo manju temp., brži rad srca, manju mučninu (nisam povraćao) i smalaksalost, nestabilnost kad sam na nogama. U hitnu kad sam ponovo došao ispričao sam sve i da sam ranije bio tu kod njegovog kolege... on me je pregledao na isti način kao prethodni doktor i rekao da je sunčanica i da može potrajati 2-3 dana možda i više. Propisao mi je neka dva različita lijeka (tablete) i da ih pijem 3x na dan tri dana. Prije nego što sam izašao, ja kao malo uplašen, upitah ga je li siguran da je sto posto sunčanica. On se malo nasmija mojoj panici i reče da jeste siguran i da nema razloga da se plašim, ništa nije opasno po smrt.

Tablete pijem i stanje mi se ni danas nije bogzna popravilo, osim kad spavam pa tek ustanem, no posle nekog vremena i dalje se osjećam nestabilan.

Kakva su vaša iskustva u vezi ovog, je li vam se desilo šta ovakvo i slično. Dobro će mi doći vaši savjeti i mišljenja.
Hvals unaprijed!

LP,
BradAl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 21:20   #4
Btw, pitao sam doktora je li ima veze što sam se istuširao hladnom vodom, on mi je rekao da nema jer bih inače imao simptome prehlade. Tako da je ostao pri sunčanici.
BradAl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 00:23   #5
Imala sam sunčanicu prije mnogo godina, isto sam imala nestabilnost, vrtoglavice pa čak i nesvjesticu.
I da, potrajalo je skoro tjedan dana. Stoga ne brini, kod tebe je blaža sunčanica i to će proći. Samo pij dovoljno tekućine i ubuduće pamet u glavu. Ne pretjerati sa sunčanjem, imaj kapu na glavi i uvijek uz sebe bočicu s vodom.
Vesna 62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 00:38   #6
Quote:
BradAl kaže: Pogledaj post
Btw, pitao sam doktora je li ima veze što sam se istuširao hladnom vodom, on mi je rekao da nema jer bih inače imao simptome prehlade. Tako da je ostao pri sunčanici.
Zaboravih reći da si kupiš rehidromix prašak i to pijuckaš, jer si
vjerojatno izgubio elektrolite.
Vesna 62 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 01:15   #7
Quote:
BradAl kaže: Pogledaj post

Otišao sam na bazen s namjerom da dobijem ten. Došao sam oko 12:00/12:30h i sunčao se većinu vremena. Vrijeme je bilo 32¤c. Nisam imao nikakvu zaštitu na glavi, niti sam šta pio ni jeo cijeli dan. Kad sam krenuo kući oko 19:00h ...
zašto bi to netko radio sam sebi, tako se pržio? zašto nisi ništa pio ni jeo cijeli dan? zar nema besplatne vode uz bazen? ne razumijem.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 10:09   #8
Zaboravio je valjda piti.

Imala sam ja blagu sunčanicu kad sam bila klinka. Isto nisam cijeli dan jela i pila, a igrala sam se cijeli dan na suncu. Kad sam došla doma, počela me strašno glava boljeti, otišla sam leći i onda mi je netko zvonio na vrata pa sam se digla i srušila se sestri pred noge. Tek sam se osvjestila kad smo došli pred bolnicu i to mi je onak šok bio, pa kam idemo.
Negdje pol sata sam bila u nesvjestici pa su me u bolnici zadržali pet dana. Poslije toga nisam imala nuspojave.
__________________
Vocal trance, uplifting & progressive trance - muzika koja jedino danas nešto znači i zvuči.
Nella5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 11:36   #9
Quote:
Vesna 62 kaže: Pogledaj post
Imala sam sunčanicu prije mnogo godina, isto sam imala nestabilnost, vrtoglavice pa čak i nesvjesticu.
I da, potrajalo je skoro tjedan dana. Stoga ne brini, kod tebe je blaža sunčanica i to će proći. Samo pij dovoljno tekućine i ubuduće pamet u glavu. Ne pretjerati sa sunčanjem, imaj kapu na glavi i uvijek uz sebe bočicu s vodom.
Heheh, hvala ti puno... tako će u buduće i biti. Danas se već bolje osjećam, upalio sam komp. da pročitam komentare, jučer sam ovo pisao preko mob-a. I dalje je nestabilnost prisutna, al' izgleda u manjim oblicima.
BradAl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 11:37   #10
Quote:
Vesna 62 kaže: Pogledaj post
Zaboravih reći da si kupiš rehidromix prašak i to pijuckaš, jer si
vjerojatno izgubio elektrolite.
Ne znam iskreno, doktor mi je kao što rekoh gore, dao sam neke tablete da pijem. Pa sad... Nadam se da od praška ne bih mogao imati neželjenih dejstava?
BradAl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 11:37   #11
Quote:
uzadnjicas kaže: Pogledaj post
zašto bi to netko radio sam sebi, tako se pržio? zašto nisi ništa pio ni jeo cijeli dan? zar nema besplatne vode uz bazen? ne razumijem.
Vjeruj da i ja sam sebi postavljam isto pitanje i nisam našao odgovor... :/ Ima naravno besplatne vode.
BradAl is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2015., 11:38   #12
Quote:
Nella5 kaže: Pogledaj post
Zaboravio je valjda piti.

Imala sam ja blagu sunčanicu kad sam bila klinka. Isto nisam cijeli dan jela i pila, a igrala sam se cijeli dan na suncu. Kad sam došla doma, počela me strašno glava boljeti, otišla sam leći i onda mi je netko zvonio na vrata pa sam se digla i srušila se sestri pred noge. Tek sam se osvjestila kad smo došli pred bolnicu i to mi je onak šok bio, pa kam idemo.
Negdje pol sata sam bila u nesvjestici pa su me u bolnici zadržali pet dana. Poslije toga nisam imala nuspojave.
Drago mi je da se sve završilo kako treba... Hvala svima na napisanim komentarima/iskustvima, znači mi puno.
BradAl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 18:30   #13
Pomoć! Sunčanica ili ne?

Prije svega, zamolio bih administratore da ovu temu ne prebacuju u neku drugu, bar na određeno vrijeme. Događalo mi se to više puta na ovom forumu, pa zbog toga rekoh...

Ovako; prije tačno mjesec dana sam imao problem i pisao o tome ovdje.
Početkom jula sam bio na bazenu, od 12:00-19:00h. Većinu vremena sam se sunčao, nisam imao kačket/šešir tokom sunčanja, niti sam jeo/pio. Ne znam zašto sam tako nešto uradio, obično svaki dan popijem po 2,3 litra vode. Taj dan nisam isto to uradio, nažalost. Prije nego sam krenuo kući s bazena, istuširao sam se hladnom vodom, i to je bio prvi put u mom životu da sam se istuširao hladnom vodom, i baš se može reći da sam bio "malo duže" pod tušem. Kada sam došao kući, otprilike kroz dva sata, na ogledalu, dok sam se ogledao zavrtoglavalo mi se, ili mi je samo pao mrak pred oči... ne znam od te dvije stvari šta je bilo tačno. To me je držalo možda minut, dva najviše. Da napomenem, glavobolje uopšte nisam imao. Posle sam bio dugo malaksao, nestabilan dok hodam itd... nisam imao vrtoglavice i taj mrak pred očima, samo znači sam malaksao i nestabilan bio dok hodam. To me je držalo otprilike 15-20 dana. Doktori su napočetku tvrdili da je sunčanica, kasnije ni oni nisu bili sigurni šta je u pitanju, mada moja lična doktorica stoji i dalje pri tome da je sunčanica, samo jača, pa zbog toga je to potrajalo. Nalaze sam u svakom slučaju vadio, jer sam pomislio da možda nisam malokrvan. Nalazi na moje iznenađenje su bili više nego dobri, krvna slika čak u plusu. Od lijekova takoreći nisam skoro ništa koristio, samo jedne koje nisam ni završio do kraja.
Kod neurologa i još nekih doktora imam zakazano krajem augusta.

Trenutno i u zadnjih desetak dana se osjećam super, može se možda reći da sam se oporavio u potpunosti. Od ta dva simptoma što sam imao napočetku i koji su me držali duže, više ih nemam. Samo nekad osjetim ovako dok pričam s nekom osobom, tj. nekad kad progovorim k'o neku "nelagodu u glavi", ne znam kako bih to opisao, nije bol.

Zanima me vaše mišljenje o svemu ovome... malo sam zabrinut, nikada prije nisam bio bolestan, pa me je to malo poremetilo u svakodnevnim aktivnostima. Imam 21 god.

Btw, da bih bio miran, razmišljao sam o skeneru glave... al' sam dosta toga pročitao da to kao zračenje nije zdravo i da bih moglo izazvati neke opasne bolesti. Šta vi kažete?

Hvala unaprijed i svako dobro vam želim,
BradAl is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 19:14   #14
ako si guglao sunčanicu i toplotni udar, kao što sigurno jesi, onda si vidio da u težim slučajevima može doći i do fatalnog ishoda, smrti. nije to bio mali šok za tvoj organizam, i vjerojatno svojoj mladosti i općem zdravlju možeš zahvaliti što si tako dobro prošao. male fluktuacije krvnog tlaka (pod utjecajem vanjskih faktora poput temperature ili unutarnjih poput adrenalina) svima nam povremeno uzrokuju 'nelagodu u glavi', nije to ništa čudno. zapravo si se brzo oporavio. zahvali bogu i prirodi i drugi put pazi na sebe.

ako trebaš ikakve dodatne pretrage, to će ti neurolog reći, ali mislim da se ne trebaš brinuti.
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 19:16   #15
ja sam imala davno gadnu sunčanicu, ibilo mi je gore nego tebi, vrtoglavice, nestabilnost, nisam moggla držat zatvorene oči, a ni otvorene, samo u mraku, neka zbunjenost i munina čudna.
užas, trajalo je negdje dva mjeseca dok se nisam oporavila, i bila nekoliko puta na hitnoj pomoći.
ne ponovilo se, sječam se da mi je falilo i kalija, to su mi stalno davalai, i infuziju.
__________________
And although my eyes were open wide
They might have just as well been closed..
Kymatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 22:52   #16
Moze biti i teza dehidracija...imala sam suncanicu, davno, sa nekih 17 godina, bila sam u bolnici 9 dana....imala sam vrtoglavice, nesvjestice, imala sam i opekline, povracanje i najcudniji simptom - glava mi je otekla....zapravo celo, obrazi i brada pa su prvo pitali i provjerili da me nesto nije ujelo Sve mi se desilo dan nakon dugotrajnog izlaganju suncu (cjelodnevno igranje odbojke na bazenu). Sjecam se da su mi prvo provjeravali kalcium i dali su mi injekciju istog (koja se tesko podnosi), pa mozda da provjeris to!? I da, iako je vani bilo 30 i plus stepeni - imala sam groznicu, ni dvije deke mi nisu pomogle Meni nisu radili ni skener glave (ct, mr i sl), ali neke druge pretrage da
naaraspiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2017., 22:23   #17
Pozz ljudi nadam se da ovaj topic nije umro...ali trebam neki savjet/pomoc naime pretrpio sunčanicu ili toplinski udar nisam siguran prije 8 dana...bio na hitnoj 2 puta u međuvremenu krv i ekg nalazi sve super doktori kazu da sam po nalazi potpuno zdrav ali mene muce ovi problemi koje su ljudi gore naveli znaci svaki dan imam osjecaj slabosti nemogu rec da sam ono potpuno svjez nikako kad sam u sobi je ok..ali kad krenem šetat taj osjecaj kao da nisam spavao 100 godina i tesko mi je izostriti pogledom neki predmet ...neki dan bolje i onda opet sutra kad se probudim gore nego jucer...dajte molim vas neki savjet koliko je otpilike kod vas trajao tak oporavak i sto ste jeli/pili/radili da brze prođe...hvala unaprijed
sabaton41 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2019., 21:59   #18
Cuvati se sunca po ljetu

Pozdrav svi dragi. Imao sam proslo ljeto 2put gadnu suncanicu. Jednom sam hodao nazalost bez kape kojih 20 tak min i kad sam dosao kuci strasna glavobolja.
Drugi put sam na poslu kratko bio vani na jedno 5 min po najvecoj vrucini i dobio sam iste Sekunde suncanicu. Nakon toga kad sam legao spavat taj dan Imao sam strasnu mucninu i groznicu -bilo mi jako hladno u krevetu a ljeto je.
Naivan sam bio tad i nisam doktoru isao a mislim da sam mogao i umrjeti tad.

Zanima me jel to postalo normalno da se dobije suncanica jer su ljeta sve toplija nazalost ili sam ja predodredjen da se moram cuvat sunca jer imam svjetli ten puno madeza i procelav sam -kosa rjetka ?hvala vam za savjet
neobuzdan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2021., 09:05   #19
Evo i ja sunčanicu već nekoliko dana, zadnji put sam imao davne 2005 g. , s hladnim oblozima na čelo i u hladnoj tamnoj prostoriji odmarati,
ali glavobobolja mi je već nekoliko dana i slabost, usporeni pokreti, smeta svijetlo, baš sve simptome imam, tjednima sam u podne bio na
suncu ne dugo, ali svaki dan i eto .. jučer ujutro mi je bilo dobro i onda popodne mi krene slabost i glavobolja, pod klimom mi je ok ..
valjda će proći, prije mi je to samo 1-2 dana trajalo, sad već nekoliko dana, pijem dosta tekućine, odmaram ..

Čitam da nakon sunčanice glavobolja može i tjedan dana potrajati.
__________________
Things end but memories last forever
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2021., 22:33   #20
Quote:
Stranger FX kaže: Pogledaj post
Evo i ja sunčanicu već nekoliko dana, zadnji put sam imao davne 2005 g. , s hladnim oblozima na čelo i u hladnoj tamnoj prostoriji odmarati,
ali glavobobolja mi je već nekoliko dana i slabost, usporeni pokreti, smeta svijetlo, baš sve simptome imam, tjednima sam u podne bio na
suncu ne dugo, ali svaki dan i eto .. jučer ujutro mi je bilo dobro i onda popodne mi krene slabost i glavobolja, pod klimom mi je ok ..
valjda će proći, prije mi je to samo 1-2 dana trajalo, sad već nekoliko dana, pijem dosta tekućine, odmaram ..

Čitam da nakon sunčanice glavobolja može i tjedan dana potrajati.
Pijte i Rehidromix da nadoknadite elektrolite.
Dvojba is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:43.