Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Pogledaj rezultate ankete: Vjeronauku je mjesto u:
Školi 58 15.26%
Crkvi 322 84.74%
Glasovatelji: 380. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2005., 12:02   #41
Ovo o moranju izbora vjeronauka je glupiranje. Moj mali je mora ići na vjeronauk jer je to vjerska obveza ukoliko misliš dobiti sakramente. I što stvarno mislim da tu može naučiti dobre stvari. Nakon što je krizman u idućoj školskoj godine sam je odlučio da bi sad slušao etiku. I sad ide na etiku. Niti ga iko šikanira niti se osjeća zapostavljen od društva. Kod nas je istina i običaj pogotovo kod muške čeljadi da se nakon krizme pohodi crkvi "malo" proride. Dok žene idu skoro svake nedilje na misu, muški recimo pet, šest puta godišnje. To smo u selu pravdali time što nam je nekoć jednom susjedu palo crkveno zvono na glavu pa smo zaključili kako nam Bog ipak šalje određenu vrstu poruke.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 13:15   #42
Quote:
Zavelim kaže:
Dok žene idu skoro svake nedilje na misu, muški recimo pet, šest puta godišnje. To smo u selu pravdali time što nam je nekoć jednom susjedu palo crkveno zvono na glavu pa smo zaključili kako nam Bog ipak šalje određenu vrstu poruke.
__________________
Nemam potpisa.
samoborec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 13:22   #43
Netko je tu gore napisao da krštenje nekoga čini kršćaninom. Ja se tu ne bi složio. Znam ih nekoliko krštenih ali ne vjeruju u Boga. Oni su za mene ateisti. Što se tiče Crkve i politike, ona se bavi bavi politikom kao segmentom svakodnevnog života. Tako danas Crkva reagira glede rada nedjeljom. Nekad je ona reagirala na kršenje ljudskih prava.Sjetite se Stepinca.Nijednom režimu nije bio "dobar" jer je propovjedao kršćanski nauk. Što se tiče vjeronauka u školama, on nije tako kvalitetan kao u župi, no to je samo moje mišljenje.U školi postoji izbor: vjeronauk ili etika. Pravedno.
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 13:57   #44
Quote:
samoborec kaže:
A more bit i da Bog nema ništa s tim nego se dotični zamirijo našem zvonaru.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 14:09   #45
Quote:
krix
Ah i to, ja sam ateist. Zbog religija i imamo ta sranja globalnog karaktera. No supruga mi je veliki vjernik i ako djeca požele taj put, sigurno im neću smetati.
Šta kažeš, žena ti vjernica? Je li Slavonka?

Lizat ćeš ti za koju godinu oltare slađe nego naša Brekuša.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 14:24   #46
Quote:
Zavelim kaže:
Šta kažeš, žena ti vjernica? Je li Slavonka?

Lizat ćeš ti za koju godinu oltare slađe nego naša Brekuša.
Nismo Slavonci ni žena, ni ja. Moji su iz Posušja, a žena iz Sarajeva.

Ne ližem ništa, pa neću ni oltare. Moja uvjerenja nisu na prodaju, pa ni za picu.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 15:29   #47
Quote:
Zavelim kaže:
Nismo mi rimokatolička država nego tradicijom rimokatolički narod i hrvatstvo i te kako ima veze s konfesijom jer je jedan od najbitnijih etnogenetskih faktora u nastanku hrvatskog naroda na ovom prostoru [/B]
Meni se izrazito ne sviđa to forsiranje neprirodne veze između judeokršćanskih vjeroispovjesti i hrvatskog naroda. Hrvati su imali svoju nacionalnu vjeru dok je strani infiltratori nisu zatrli i uveli ovu TUĐU vjeru koju danas zovemo "hrvatskom".

Ja hoću da moji potomci u školi uče HRVATSKI vjeronauk, tj. predkršćanska vjerovanja i običaje starih Hrvata.

To što ne možemo točno stvoriti potpunu sliku tih vjerovanja i običaja zbog pomanjkanja pisanih izvora, to je na znanstvenicima da srede
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 16:17   #48
Quote:
krix kaže:
Nismo Slavonci ni žena, ni ja. Moji su iz Posušja, a žena iz Sarajeva.

Ne ližem ništa, pa neću ni oltare. Moja uvjerenja nisu na prodaju, pa ni za picu.
Srića tvoja, spasijo si se u zadnji tren.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 16:51   #49
Quote:
krix kaže:
.... Sakramenti, u redu, ali ih nitko neće zaglupljivati u startu života...]
Prvo, što će im sakramenti ako ne znaju o čemu se radi?..
Drugo, nadam se da o "zaglupljivanju u startu" jednako misliš i za TV emisije tipa Big-Idol-Story-Multi-Brother, Yu-Gi-Hi-Man-Power-Transformer-Digi-Poke... crtiće, Zabranjene-Vile-U offsideu-Ljubavi i slične sapunice, te da svoju djecu jednako odvajaš od takvog smeća.
Quote:
zoran k kaže:
Ja hoću da moji potomci u školi uče HRVATSKI vjeronauk, tj. predkršćanska vjerovanja i običaje starih Hrvata.
Po toj logici, ne vidim zašto se ne bismo vratili u doba običaja i vjerovanja starih australopithecus africanusa!

Nisam nikakav zadrti nametač vjere i Crkve, ali sam protiv ponašanja tipa "u se , na se i poda se" ili "kad nas nebu, nek se j..u"
__________________
iskoristi dan
lexicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 17:58   #50
Quote:
lexicon kaže:

Po toj logici, ne vidim zašto se ne bismo vratili u doba običaja i vjerovanja starih australopithecus africanusa!
Samo ime ti govori - africanus. Nit između njihovih običaja i Hrvata ne može se pratiti.

A ja predlažem oriđiđi rvacka vjerovanja. A ne neke uvezene tvorevine.
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 09:22   #51
Baba šumom, deda drumom

Quote:
lexicon kaže:
Prvo, što će im sakramenti ako ne znaju o čemu se radi?..
Drugo, nadam se da o "zaglupljivanju u startu" jednako misliš i za TV emisije tipa Big-Idol-Story-Multi-Brother, Yu-Gi-Hi-Man-Power-Transformer-Digi-Poke... crtiće, Zabranjene-Vile-U offsideu-Ljubavi i slične sapunice, te da svoju djecu jednako odvajaš od takvog smeća.

Po toj logici, ne vidim zašto se ne bismo vratili u doba običaja i vjerovanja starih australopithecus africanusa!

Nisam nikakav zadrti nametač vjere i Crkve, ali sam protiv ponašanja tipa "u se , na se i poda se" ili "kad nas nebu, nek se j..u"
Djeca su mi još predškolskog uzrasta, znači samo su krštena. Ne samo da znaju kakav je to sakrament, nego mi svaki dan pričaju o tome sa sjetom u očima. Ipak su imali mjesec dana kada su kršteni i sjećaju se svake riječi tada izgovorene.

Što se tiče Big Brothera, skinuo sam Becićevu sliku sa zida dnevne sobe i stavio Hamdijin poster iz Story-ja. Ne nosim više odijela na posao, nego Pokemon majicu.

Klinci gledaju samo Discovery Chanel, navečer ih uspavljujem esejima Matka Pejića, slušaju Bethovena i Mocarta, a pridveče se svi okupimo na prelo, čistimo perije i pričamo priče iz staroga kraja.

Život mi se svodi na to što ću pojesti, kakvo odijelo kupiti i štogod izjebati.

Koja je poanta ove pričice?
Molim lijepo, prestanite izvrtati moje riječi na osnovu dvije-tri rečenice u postu.

Po stoti put valjda. Ako budu željela djeca će mi ići na vjeronauk u CRKVU, jer mu je mjesto tamo, a ne u školi.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 10:04   #52
Quote:
Ako budu željela djeca će mi ići na vjeronauk u CRKVU, jer mu je mjesto tamo, a ne u školi.
podupirem to
chani is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 10:06   #53
Quote:
Po stoti put valjda. Ako budu željela djeca će mi ići na vjeronauk u CRKVU, jer mu je mjesto tamo, a ne u školi.
Imaš sva prava. Nek tvoja iđu na vjeronauk u crkvu, ali moja će u školu jerbo mi je tako puno jednostavnije. A tebi ako se voza radnim danom po Zagreba u 18.00 ti vozaj bogme ja neću. Ne branim ja tebi di ćeš dicom pa nemoj ni ti meni.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2005., 10:18   #54
Ljudi ja se opraštam od teme, nisam je ni otvorio, sticajem okolnosti je tako ispalo. Samo sam rekao svoje mišljenje. Ja ću tako i Zavelim, nikom ja ne branim ništa. Niti to želim.

Ne da mi se više o ovome.

Pozdrav svima, koliko vas ima
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 15:24   #55
Popovi nemaju šta tražiti u školama.

Pogotovo ne širiti svoju vjeru i ideologiju
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 19:12   #56
Vjeronauk nema što raditi u školama. Jer škola je državna institucija, Crkva je odvojena od države.
Crkva neka slobodno održava vjeronauk, ali ne u školama.
Šta fali da djeca idu u crkvu na vjeronauk. Ako su vjernici, onda će ići bilo gdje.
Ne mogu popovi održavati vjeronauk u školi.
Tamo im nije mjesto.
Ne može se u školi propagirati religijska ideologija.
Škola je za znanost.
ne mogu popovi upisivati ocjene u svjedodžbe.

Mogu samo zatucanim državama kao šta je Hrvatska.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 19:56   #57
vjeronauk u školi

Vrijedi pročitati što o vjeronauku u školama piše na nekim stranicama; za one kojima se ne da surfati, evo malo copy/paste:

www.zupa-valpovo.com/tekst/vjeronauk.htm
"... U vrijeme osamostaljivanja, Republika Hrvatska je, prateći većinu tadašnjih europskih država, ponudila svim vjeroispovijestima mogućnost uvođenja konfesionalnog vjeronauka u škole. U ovoj ponudi, čini se, najbolje se snašla katolička Crkva, jer je relativno brzo mogla ponuditi svoj program, koji je velikim dijelom bio već uhodan i glavninom temeljen na dugoj župskoj katehetskoj praksi.

Religijski odgoj ili konfesionalni vjeronauk?

Neki se opet pitaju, ne bi li vjeronauk u školi trebao zapravo biti religijski odgoj, a ne katolički vjeronauk? U globalnom društvu, misle oni, inzistiranje samo na jednoj religiji sigurno mora osiromašiti dijete.

Praksa europskih zemalja, koje su uvele religijski odgoj, nam je pokazala niz nedostataka koje je ovakav odgoj donio. Prvo, jako je teško naći osobu koja će vam o svim (barem aktualnim) religijama znati ponešto reći, a kamoli da će je moći sustavno obraditi; tako opet neke religije ostaju zakinute. Drugo, u velikoj ponudi vjerskih shvaćanja, djeca su preuzimala ono što je njima zanimljivo, to pamtili (naravno, na način koji su si sami mogli predstaviti), a onda od svega toga stvarali vlastito sinkretističko uvjerenje. Tako Isus više nije bio Bog već revolucionar, koji se vjerojatno već tisuću puta reinkarnirao (te je bio Budha, Muhamed, Krishna), a Crkva je ništa više nego "stranačka organizacija" koja, u globalnoj ponudi i potražnji vlastitih uvjerenja, čini sve kako bi zavrbovala što više članova. Zato ih plaši paklom, kako bi u strahu bili pokorni kleru, jer bi inače sigurno prihvatili reinkarnaciju (koja je u zapadnoeuropsko-hindu shvaćanju potpuno istrgnuta iz pravog brahmanskog konteksta, gdje je reinkarnacija teška kazna za loš život – mi bi rekli hinduistički pakao) koja je sada shvaćena kao neprekidni slijed novih šansi (trajno čistilište). Reinkarnacija čovjeka oslobađa od patnje (a ne Kristova muka i smrt), te proizlaz da je Isus napravio grdnu grešku davši se pribiti na križ (jer bi se i onako reinkarnirao) i da ne nabrajam više, mislim da ste dobili jasnu sliku, kako religijski odgoj može dati uvid u povijesnost (razvoj, misaoni krug i kulturu) nekih religija, ali nikako uvid u vjerske vrednote i iskrenu duhovnu praksu.

Za rast u vjeri potreban je kontinuitet, potrebna je vjera roditelja (toliko naglašavana u obredu krštenja). Dijete bi trebalo rasti u "pozitivnoj klimi" za vjerski rast, da vjera u njemu raste kao biljka iz klice, a ona ne dolazi nakon punoljetnosti, već se uz fizički i duhovni razvoj djeteta istovremeno događa i duhovni. Reći da ćemo djetetu dopustiti da samo, kada bude punoljetno, odluči koju će religiju prihvatiti, vjerski je infantilizam i stup ljudske gluposti, jer dijete nije robot kojem se nakon osamnaeste godine u glavi uključuje softver za najispravniju religiju, već je ono prava mala spužva, koja će do punoljetnosti upiti svaku informaciju duhovne naravi i eto opet smo vlastitom djetetu učinili medvjeđu uslugu. To bi bilo kao da dijete ne želimo slati u školu, dok ono samo to ne odluči, a kamoli da ga ne želimo učiti hrvatskom jeziku (zbog nešto njemačkih ili mađarskih gena koje nosi) sve dok se samo ne opredijeli kojim bi jezikom govorio. Nepromišljeno, zar ne!?.."

Copy/paste iz pisma biskupa Culeja

"... Prema ugovoru između Svete stolice i Republike Hrvatske, vjeronauk se poučava u školi dva sata tjedno...

..Svaki roditelj ima dužnost i pravo brinuti se za odgoj i obrazovanje svojega djeteta, pa tako može izabrati ili ne izabrati vjeronauk u školi. To je pravo svakog roditelja. Vjeronauk u školi povezan je sa župnom katehezom, tj. u župnoj katehezi u praksu se provodi ono što se u teoriji uči na vjeronauku u školi...

...nelogično je da nekoga zanima vjernička praksa, a vjerničku teoriju ne želi učiti."

Vrijedilo bi pročitati i "Program katoličkog vjeronauka u osnovnoj školi" koji je donijelo Ministarstvo prosvjete i športa; vidi www.nn.hrclanci/sluzbeno/2003/2241.htm

Po volji vam.
Lexicon
__________________
iskoristi dan
lexicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2005., 20:40   #58
Ne u moju butigu! adriatic
.. jer ne znaš da vjeronauk u srednjim školama nije izborni predmet, nego obavezni izborni predmet.
Država je u političkoj trgovini sa Vatikanom dopustila da se u državnim institucijama širi relogijska ideologija.
U funkciji kako širenja katolicizma, tako i učvršćivanja te ideologije kod vjernika.
A to je nedopustivo za državnu instituciju.

Jer ako je netko vjernik, ići će na vjeronauk, a možda će i nevjernik pod motom "tu ne može ništa lošega naučiti", te će u boljem slučaju prihvatiti katoličku ideologiju, a u gorem će konvertirati.
Nedopustivo je da to čini država.

To je perfidan i latentan način usmjeravanja ljudi da budu vjernici.
Isto kao što u BB kuću može ući svatko tko želi, može poštivati naredbe BB-a, ako to želi.
I većina njih poštuje (bar šta se većine pravila tiče).
Što misliš da oni poštuju pravila bez veze, jer im se poštuje, ili su motivirani nagradama (u više oblika; od novca, slave, potencijalnih mogućnost u budućnosti....) da ih poštuju?
Isto tako su oni koji izaberu vjeronauk nagrađeni za taj izbor, i tako motivirani da izaberu vjeronauk, a ne etiku.
Od toga da će "nešto dobroga i naučiti" do viših ocjena, manje truda....

Zadnje uređivanje adriatic : 25.11.2005. at 09:29.
Gaj Julije R!sXXXIV is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 16:41   #59
Quote:
jer ne znaš da vjeronauk u srednjim školama nije izborni predmet, nego obavezni izborni predmet
Obavezni izborni predmet ????

nek mi neko objasni što to znači
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2005., 23:24   #60
Quote:
Zavelim kaže:
Obavezni izborni predmet ????

nek mi neko objasni što to znači
Mama mu neda đeparac ako upiše etiku.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:07.