Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2013., 20:23   #41
Bosanski lonac u originalu se radi u glinenoj posudi, znači ima gline koja se može koristiti na štednjaku - i bosanski lonac se tako radi. Ne pitajte me gdje se mogu kupiti takve posude, valjda u Bosni

A kaj se graha tiče, mislim da su makedonski recepti uključivali zemljanu posudu i pećnicu, ali rekla bih da prethodno skuhaju grah, prodinstaju luk i sl. pa redaju u glinenu posudu u kojoj zapeku.

Edit: zaboravih upozoriti na opasnost od olova i kadmija iz boja na glaziranim posudama - jabuka, nadam se da je ta tvoja posuda provjerena...

Izgooglala sam Zagorca koji ima i posude za kuhanje http://www.majstor-tomo.net/index.html

Zadnje uređivanje tweetee : 01.09.2013. at 20:49.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 08:03   #42
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Bosanski lonac u originalu se radi u glinenoj posudi, znači ima gline koja se može koristiti na štednjaku - i bosanski lonac se tako radi. Ne pitajte me gdje se mogu kupiti takve posude, valjda u Bosni

A kaj se graha tiče, mislim da su makedonski recepti uključivali zemljanu posudu i pećnicu, ali rekla bih da prethodno skuhaju grah, prodinstaju luk i sl. pa redaju u glinenu posudu u kojoj zapeku.

Edit: zaboravih upozoriti na opasnost od olova i kadmija iz boja na glaziranim posudama - jabuka, nadam se da je ta tvoja posuda provjerena...

Izgooglala sam Zagorca koji ima i posude za kuhanje http://www.majstor-tomo.net/index.html
Je, Tvitica je u pravu za kuhanje u glini na štednjaku samo nije napisala na kakvom.
U ćupu, kak' je kuhala moja baka može se jedino na štednjaku na drva, kad se istovremeno na ugao štednjaka gdje tako jako ne grije, stavlja zemljana posuda sa svim sastojcima i poli vatra u ložištu.
Tako se posuda postupno zagrijava zajedno sa štednjakom.
Problem s olovom u posudama je daleko iza nas jer je vrhunac toga bio krajem šezdesetih godina.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 19:12   #43
Zahvaljujem na odgovorima. Sada mi je puno toga jasnije. Za olovo I kadmij ne znam. Nije bilo nikakvog certifikata. U stvari nisam znao sto treba pitati prilikom kupovine. To je bio obican stand. Covjek kaze posude su dobre I ja kupio. A vidicemo kako ce se pokazati. Bilo bi interesantno cuti kakva je to glina u kojoj mozes kuhati na el. stednjaku. Znam samo da je bitno da se posuda ne zagrijava naglo. A ovo o prljanju pecnice, sigurno ima nesto malo jer postoji rupica na poklopcu.
jabuka008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 15:19   #44
evo i ja postala vlasnica glinene posude s poklopcem s rupicom...teta koja je prodavala je rekla da bi bilo dobro staviti unutra žgance da se oni skuhaju u pećnici za prvi put i da se moraju baciti...znate li nešto o tome? meni je tak preneseno, a nije mi jasno zašto...a imam ribicu i hrpu povrća koje bih rado ubacila unutra, a nemam baš vremena za petljanje prvo sa žgancima...pa se pitam el baš to nužno...
lalalaland is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 19:54   #45
Quote:
lalalaland kaže: Pogledaj post
evo i ja postala vlasnica glinene posude s poklopcem s rupicom...teta koja je prodavala je rekla da bi bilo dobro staviti unutra žgance da se oni skuhaju u pećnici za prvi put i da se moraju baciti...znate li nešto o tome? meni je tak preneseno, a nije mi jasno zašto...a imam ribicu i hrpu povrća koje bih rado ubacila unutra, a nemam baš vremena za petljanje prvo sa žgancima...pa se pitam el baš to nužno...
Ako je posuda bez glazure nije potrebno nikakve predradnje provoditi.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 08:43   #46
eh da..moja je s glazurom, tak da sam skuhala te žgance s masti i sve bacila...a ribicu napravila u nečem drugom, jer mi je bilo komplicirano vruću glinenu sa žgancima čekati da se ohladi, pa pećnica da se ohladi, pa unutra ribica pa sve ispočetka...biće prilike za glinenjaču, ali ja kad tak neš dobijem hoću ooodmah isprobat...danas moram smislit nešto kaj bi mogla utrpat unutra!
hvala
lalalaland is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2016., 12:44   #47
Pozdrav svima, zanima me na koji način mogu maknuti miris koji nije ugodan iz glinene posude.
Uvuče se u svako jelo, pa mi smeta.
Možda u pećnici sa sodom bikarbonom ili nečim, ima netko iskustva?
Mojra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2016., 07:40   #48
Quote:
Mojra kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima, zanima me na koji način mogu maknuti miris koji nije ugodan iz glinene posude.
Uvuče se u svako jelo, pa mi smeta.
Možda u pećnici sa sodom bikarbonom ili nečim, ima netko iskustva?
Ne znam, najeo sam se graha i lazanja fanj iz glinenih, različitih posuda, nikada nisam primjetio na ikakav neugodan miris, upravo suprotno.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 23:50   #49
Pozdrav svima.Kupili smo zemljano posuđe. Čitam vaše postove i pitam se šta sad?Čovjek je rekao da se pere samo vodom,da se stavlja u hladnu pećnicu,uključi na 100°C i drži 15 minuta.Zatim se pojača na 150°C i opet 15 minuta, onda se još pojača temperatura i peče do kraja koliko treba.Znači uvijek u hladnu pećnicu a kada se posuda izvadi mora se staviti na dasku jer od kontakta sa hladnijim predmetom puca.
__________________
Srna gonjena
Srna gonjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 23:56   #50
Glineno posuđe

Pozdrav svima.Kupili smo zemljano posuđe. Čitam vaše postove i pitam se šta sad?Čovjek je rekao da se pere samo vodom,da se stavlja u hladnu pećnicu,uključi na 100°C i drži 15 minuta.Zatim se pojača na 150°C i opet 15 minuta, onda se još pojača temperatura i peče do kraja koliko treba.Znači uvijek u hladnu pećnicu a kada se posuda izvadi mora se staviti na dasku jer od kontakta sa hladnijim predmetom puca.Posude su gazirane okolo i unutra,također i poklopci. Ne mogu učitati sliku jer je prevelika.
__________________
Srna gonjena
Srna gonjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2024., 09:36   #51
Prvi glas. Koristim ga normalno u pećnici (glineni pekač)... perem deterđentom... nikakve kerefeke oko temperature.
Došao je s pekačem mali papirić na kojem je pisalo da se prije prve upotrebe onaj donji dio (koji nije glaziran) namoči u vodu, ne znam zašto.
Najbolje ti je pročitati upute ili pitati tamo gdje si kupila da li ima neki poseban režim korištenja.
Ili nazoveš npr. ove pa pitaš: https://www.mecena.hr/keramika/keramicko-glineno-posu%C4%91e
Quote:
Posudu je potrebno oprati prije prve upotrebe, te zamočiti u mlakoj vodi. Posuda podnosi visoke temperature i može se koristiti za pripremu hrane u pećnici, kao i za serviranje. Posudu je poželjno oprati sodom bikarbonom nakon čestog korištenja.
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2024., 21:52   #52
Quote:
Srna gonjena kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.Kupili smo zemljano posuđe. Čitam vaše postove i pitam se šta sad?Čovjek je rekao da se pere samo vodom,da se stavlja u hladnu pećnicu,uključi na 100°C i drži 15 minuta.Zatim se pojača na 150°C i opet 15 minuta, onda se još pojača temperatura i peče do kraja koliko treba.Znači uvijek u hladnu pećnicu a kada se posuda izvadi mora se staviti na dasku jer od kontakta sa hladnijim predmetom puca.Posude su gazirane okolo i unutra,također i poklopci. Ne mogu učitati sliku jer je prevelika.
Ne kužim koje je tvoje pitanje.

Dobila si upute kako se posude koriste pa ih valjda trebaš tako koristiti ako si naumila u njima kuhati.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2024., 07:26   #53
Quote:
tweetee kaže: Pogledaj post
Ne kužim koje je tvoje pitanje.

Dobila si upute kako se posude koriste pa ih valjda trebaš tako koristiti ako si naumila u njima kuhati.
Možda su posude kupljene na nekom sajmu, Hreliću ili Benkovcu od lokalne grnčarije.
Glazirano posuđe se u pravilu smije prati "čarlijem" ili u perilicidok se vodom peru samo neglazirani proizvodi kao npr. mađarski "Pataki"da se detergent ne bi uvukao u terakotu i kvario okus jela.

Ozbiljni proizvođači kao što je spomenuti "Mecena"u prethodnom postu daju jasne upute, a u suđu za koje kolegica pita ja ne bih kuhao.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.