Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2016., 00:57   #41
Quote:
Trickie Q. kaže: Pogledaj post
a da da, french, ne aero.
krivo sam napisala.

a moku velim imaju u mulleru ali ne bialetti. ili barem trenutno nemaju.
Trebali bi i Bialetti imati, kako Muller tako i Franja 👍
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 00:59   #42
Quote:
Marijachi kaže: Pogledaj post
ELISCAFE više ne šalje kavu poštom koliko vidim. Može li preporuka za neku kavu iz COGITA ili iz inozemstva do 250kn/kg?
Nema preporuke jer uvijek mjenjaju kave, eto probaj sa nekom klasikom, tipa Kolumbija ��

Iz europe obozavam Square Mile Coffee, zatim Verve Roasters i Has Bean ❤️
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2016., 20:43   #43
je, kupila sam moku u franji. prodali su mi i nekakvu svoju kavu, slabiju verziju rekli su. nije mi fina.
Trickie Q. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 21:24   #44
Quote:
Trickie Q. kaže: Pogledaj post
je, kupila sam moku u franji. prodali su mi i nekakvu svoju kavu, slabiju verziju rekli su. nije mi fina.
I ja sam uzeo kod njih prvu Bialetticu, skupi su, al kava im je dno. Prvo nemaju 100% arabicu a da o light roastu be govorim, prelose 👎
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 12:36   #45
Ima netko iskustva s sifonom? Metoda mi se čini zanimljiva, a i nisu preskupi uređaji. Inače doma pijem filter-kavu (iz vularis aparata) a na poslu imamo ovu makinu.
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 21:37   #46
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Ima netko iskustva s sifonom? Metoda mi se čini zanimljiva, a i nisu preskupi uređaji. Inače doma pijem filter-kavu (iz vularis aparata) a na poslu imamo ovu makinu.
Ja imam siphon, ajd ovih dana napisem nesto o njemu, u svakom slucaju precijenjen 👍
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 23:31   #47
Jako mi je bilo zanimljivo čitat ovu temu, a vidim da imaš raznolike aparature pa me zanima što misliš o napuljskoj kafetijeri (na onom postu je na sličici Neapolitan flip).
Imam tu kafetijeru, nisam inače neki poznavatelj kava, ali sad već pola godine kuham kavu samo u njoj i izvrsna mi je... (bolja mi je od moke i od turske, ostale ovdje navedene metode nisam probao).
Uglavnom, sad bih si kupio mlinac i ne znam je li bolje uzeti ručni hario mini ili npr. delonghi kg89 (koji mi je cjenovno još prihvatljiv, više od 400 kuna ne bih išao) pa me zanima mišljenje...
cabotin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 15:10   #48
Quote:
cabotin kaže: Pogledaj post
Jako mi je bilo zanimljivo čitat ovu temu, a vidim da imaš raznolike aparature pa me zanima što misliš o napuljskoj kafetijeri (na onom postu je na sličici Neapolitan flip).
Imam tu kafetijeru, nisam inače neki poznavatelj kava, ali sad već pola godine kuham kavu samo u njoj i izvrsna mi je... (bolja mi je od moke i od turske, ostale ovdje navedene metode nisam probao).
Uglavnom, sad bih si kupio mlinac i ne znam je li bolje uzeti ručni hario mini ili npr. delonghi kg89 (koji mi je cjenovno još prihvatljiv, više od 400 kuna ne bih išao) pa me zanima mišljenje...
E moram priznat da Neapolitan flip nisam još probao, a nekako ni nemam želju, jer mi ni moka nije nešto. U svakom slučaju nam možeš ti malo više reći ako imaš iskustva, ja nažalost ništa.

Uzmi Hario, nećeš požaliti, svakako bolja opcija.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 15:39   #49
- POGLAVLJE XI - SYPHON/VACUUM POT


Stvarčica je izumljena nekih 30-ih godina, jedna je od najstarijih sprava za spravljanje kave unatoč ''modernom'' izgledu, neki bi rekli da je prije neka stvarčica za kemičare a ne kavopije. Ovo je ujedno zadnja spravica koju sam kupio za kavu, jednostavno sam je morao imati da mi bar lijepo izgleda na polici. Siphon koristi namakanje i vakuum kao fizikalne procese. Kava bude balansirana sa laganim tijelom.



Siphon je vrlo jednostavna spravica koja se sastoji od donjeg kuglastog dijela, gornjeg cilindričnog, koji su uglavnom od borosilikatnog stakla, te u sredini imamo filter koji može biti metalni, tekstilni ili papirnati. Na kraju trebamo i izvor topline, neki siphony mogu ići direktno na štednjak dok drugi moraju imati neku vrstu plamenika, ja imam ovaj drugi, alkoholni plamenik.

Spravljanje kave u SIPHONU je dosta komplicirano kad usporedimo sa ostalim metodama, s tim da produkt i nije nešto impresivan. Radio sam kavu sa različitim shemama ali nikad mi rezultat nije bio savršen. Svakako voli više voćkaste kave kojima paše viša temperatura i ekstrakcija da bi se fino izbalansirale. Filteri rade razliku, tako da najviše tijela doje metalni filter, najmanje papirnati dok tekstilni nekako najviše izbalansira okuse.



Ovako sam ja otprilike radio i ok je bilo. U donji spremnik stavimo vodu do oznake (volim staviti već provrelu vodu iz kuhala za brže spravljanje), ispod upalimo plamenik, kad krenu ići baločnići umetnemo gornji spremnik i čekamo da voda pređe iz donjeg u gornji spremnik. Kad je voda gore malo je promješamo da spustimo temperaturu, ubacimo 25gt kave koja je mljevena recimo za moku, promješamo, ostavimo minutu te maknemo izvor topline, vakum će povući kavu natrag u donji spremnik i biti će spremna za ispijanje, uživajte u napitku i cijelom showu

https://www.youtube.com/watch?v=T0SHUx2xEvQ
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 13:55   #50
Ja bih molio savjete o stroju za prženje kave. Gdje kupiti u hrvatskoj? S tim de da bi baš nešto malo tipa Gene za 300g, već barem 1-2 kg.
Koliko vidim prodaju se više industrijski sa 15 + Kg što mi je previše...

A i behmor i gene ne vidim za kupiti, iako kažem - rađe bi nešto veće...
-CP- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2018., 14:19   #51
COLD BREW

U staklenku uliješ vodu, ubaciš samljevena zrna arabica kave, zatvoriš staklenku i držiš u frižideru 24 sata. Sutra procjediš kroz gazu i spremna je za pit. Može ostat do dva tjedna.

E sad: može li se napravit bez mljevenja. Sa instant kavom (npr. nescaffe ili franck)?
__________________
That...Was mozart. That... That giggling, dirty-minded creature I'd just seen crawling on the floor.
stipko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2018., 22:19   #52
Quote:
stipko kaže: Pogledaj post
COLD BREW

U staklenku uliješ vodu, ubaciš samljevena zrna arabica kave, zatvoriš staklenku i držiš u frižideru 24 sata. Sutra procjediš kroz gazu i spremna je za pit. Može ostat do dva tjedna.

E sad: može li se napravit bez mljevenja. Sa instant kavom (npr. nescaffe ili franck)?
“VIII. VODIČ O KAVI ZA SIROMAŠNE I LIJENE - COLD BREW -

Idemo se malo vratit na konkretne stvari i pričat malo o jednom jako podcijenjenom napitku , a to je COLD BREW kava. Što je to? To je malo crveno što šeta... ma nije... to je metoda spravljanja kave gdje se ne koristi nikakva termička obrada pri spravljanju nego samo hlađenje i namakanje kave.
Ovo je super jeftin i preukusan napitak koji je jako lagan za vaš želudac, ne izaziva kiselinu što je mnogima veliki plus. Jako transparentan napitak sa malim tijelom ali zato dolazi do izražaja slatkoća i voćnost kave bez izražene kiselosti i agresivnih okusa.
E sad, kako ga napraviti?
Vrlo jednostavno, ovo ću sad reći i više nikad, za ovu metodu može čak i poslužiti mlinac sa noževima jer nam treba jako krupno mljevena kava te ova metoda oprašta jako puno. Omjer kave i vode neka bude otprilike 1:10, 1g kave na 10g vode.

Za one koje ne zanima računanje mogu napravit i sljedeće, malo čak i blaža varijanta, uzmete onu staklenu bocu za mlijeko, one su mi super, vidi se na slici, sameljete krupno 50g kave i nalijete do vrha hladne vode, ostavite tako 12 do 24h u frižideru te nakon kišanja procijedite kroz sitno cijedilo ili kroz gazu, ovisi koliko želite da je filtrirana kava. To ste dobili koncetrat koji možete tako piti, ako vam paše, ali se često još razvodni ili hladnom vodom, ledom, vrućom vodom ili mlijekom, neki čak stavljaju i tonik. Igrajte se sa omjerima i doadacima, ali ono što je sigurno jest da je napitak predivan i preukusan i nimalno gorak!

Cold brew nije isto što i Iced coffee, Iced coffee je kava koja je termički obrađena te se prelije preko kockica leda te je led razblaži i razvodni, ali karakter termičke obrade je itekako prisutan.

Uživajte ekipica u ovim vrućim danima kojih nema!”

Ne mozes sa instant jer je instant vec termicki obradena kava od koje je napravljeb koncentrat koji se dehidrira.
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:46.