Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2012., 13:16   #1
Gumenjak 4.30m i Tomos 18ks

Dobar dan!!! Novi sam na forumu...Imam gumenjak 4.30m,mekano dno i tomos 18.Zanima me da li navedeni gumenjak može izglisirati sa 3 osobe i koliko bi milja išao????
vučković is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 22:41   #2
Nema šanse! I sa 2 ribara koji nisu ništa uvatili bilo bi problema. Ti 18 ks i nije baš 18 nego manje.
kaić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 13:10   #3
moze, iako ces mozda morati kupovati propeler manjeg koraka i trebati ce prebacivati tezinu, ali izvedivo je
__________________
paranoici, jeka ne postoji 3:-D
toidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 15:30   #4
također mislim da može uz dosta muke i raspoređivanja težine te ako se ne radi o 3 stokilaša
el passo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2012., 22:17   #5
takodjer, ima jedan trik koji mozes iskoristiti ako nemozes izglisirati. odvrni na pun gas, vozi tako bar 20 sekundi da se iza tebe napravi val. prekini gas odjednom, i cekaj da te val zanese, u trenutku kad te pocne zanositi stisni gas opet i trebao bi izglisirati. tako sam ja sa 10 konja izvlacio 3 stokilasa u barcici od 3 metra(doduse, tu je bilo ipak cvrsto dno)
__________________
paranoici, jeka ne postoji 3:-D
toidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2012., 21:24   #6
Quote:
toidi kaže: Pogledaj post
takodjer, ima jedan trik koji mozes iskoristiti ako nemozes izglisirati. odvrni na pun gas, vozi tako bar 20 sekundi da se iza tebe napravi val. prekini gas odjednom, i cekaj da te val zanese, u trenutku kad te pocne zanositi stisni gas opet i trebao bi izglisirati. tako sam ja sa 10 konja izvlacio 3 stokilasa u barcici od 3 metra(doduse, tu je bilo ipak cvrsto dno)
Puno hvala na odgovorima!!!!Sigurno ću napraviti ovaj trik!
vučković is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 18:51   #7
Quote:
vučković kaže: Pogledaj post
Puno hvala na odgovorima!!!!Sigurno ću napraviti ovaj trik!
samo pripazi ako je 300 kg u brodu i niska noga da ne prelije krmu
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2015., 18:53   #8
Quote:
Farymann kaže: Pogledaj post
samo pripazi ako je 300 kg u brodu i niska noga da ne prelije krmu
...aaa, hebenti... sta san ovdi sve procita... onda iman najgoru mogucu konbinaciju...
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2015., 07:09   #9
Quote:
navigator1 kaže: Pogledaj post
...aaa, hebenti... sta san ovdi sve procita... onda iman najgoru mogucu konbinaciju...
...po onoj nekoj racunici... ako tomos 4 ima na propeli 3 konja onda tomos 18 ima na propeli 13,5 konja... zakljucno 286 kila i 13,5 konja je premalo za glisiranje ali barem ima 1150 Nm na propeli pa sve u pi...mat... ... ima li tko savjet kako pojacati 18-najsticuu...?

Nasao sam diagram potrosnje 18-ice pa kaze da na 6000 okretaja trosi 8 lit na sat; na 5000 okretaja da trosi 5 litara na sat; na 4000 okretaja da trosi 3 litre na sat... boo!!! u zadnjoj trecini gasa potrosnja enormno naraste...
__________________
Ghost of the Navigator

Zadnje uređivanje navigator1 : 22.08.2015. at 07:23.
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 11:11   #10
Quote:
navigator1 kaže: Pogledaj post
...po onoj nekoj racunici... ako tomos 4 ima na propeli 3 konja onda tomos 18 ima na propeli 13,5 konja... zakljucno 286 kila i 13,5 konja je premalo za glisiranje ali barem ima 1150 Nm na propeli pa sve u pi...mat... ... ima li tko savjet kako pojacati 18-najsticuu...?

Nasao sam diagram potrosnje 18-ice pa kaze da na 6000 okretaja trosi 8 lit na sat; na 5000 okretaja da trosi 5 litara na sat; na 4000 okretaja da trosi 3 litre na sat... boo!!! u zadnjoj trecini gasa potrosnja enormno naraste...
Nedavno sam naisao (slucajno) na originalni tomosov prospekt. Tamo pise da tomos 4 na osovini propelera ima 3,3 konjske snage a tomos 18 na osovini propelera da ima 17,8 konjske snage i 1150 Nm momenta pri 6000 okretaja. Moguce da losa kob prati tomose zbog njihove starosti i isluzenosti a ne zato sto su tako slabi.

Moja konfiguracija je jos uvjek na suhom, a kako izgleda vidi se na slici. Dobio sam podrucje plovidbe IIIc uz neogranicenu B dozvolu , pitanje je sta je moguce podrucje plovidbe a da nisam mimo zakona?

Zasto prodavaci preporucaju 10 do 15 konja motor za gumu 400-420 kad vi ovdje pricate da ispod 25 konja je gotovo krivo?

http://i64.tinypic.com/15we82d.jpg
__________________
Ghost of the Navigator

Zadnje uređivanje navigator1 : 28.12.2015. at 12:10.
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2016., 10:03   #11
Aaa, joj, joj, joj... mnogo vike ni za sto. AL 420 je zaplovio. Naoruzao sam se strpljenjem i svim inf koje sam ovdje procitao, pripremio sam se i psihicki i fizicki na mogucnost veslanja natrag, uglavnom sam strepio sto ce se pokazati. Standardni propeler 250 zamjenio sam gliserskim 275 i nisam bio siguran da li ce ovdje spominjanih 13 konja na propeleru moci izglisirati. Prvo sam krenuo sa pomocnim T-4 koji je ljepo krenuo deplasmanski, po slobodnoj procjeni ne brze od 10km/h na svom maximumu iako mi se cini da i na 3/4 gasa ide istom brzinom samo manje ukopava i proizvodi manji val. Po mirnom moru, bonaci i blago namreskanom ljepo ide, polagano i u pravcu ali... cim se pojavi nesto vala gumenjak valovi "samaraju" ljevo-desno a T-4 nije dorasla brzoj promjeni pravca izravnavanju a mozda i zato jer je prednji kraj sav u zraku. Kasnije kad sam smatrao da sam shvatio upotrebnu vrijednost cetvorke i mogu reci da ce biti samo pomocni motor za slucaj da se sto neplanirano desi, bolje i s njom nego na vesla, upalio sam T-18 i pustio ga par minuta da se grije. Na rucici gasa sam napravio crtice svakih 1000 okretaja tako da znam "di sam". Manevar naprijed-nazad 1000 okretaja, ljepo ga se da vrtit u mjestu. 2000 okretaja jos ne dize pramac a ljepo ide, deplasmanski, polako, (kasnije se ispostavilo da je bas na 2000 najbolji na vecem valu opterecen sa 4 osobe, dva rezervoara i dva motora na krmi) na 3000 pocinje podizati pramac, na 4000 pramac odlazi u nebo, krma se zakopa, val koji stvori izgleda nestvarno ali ne moze izglisirati, brzina je jos uvjek oko 10 km/h, tek na 5000 okretaja za cca 3 sekunde izdigne krmu, ispravi u vodoravni polozaj i snazno jurne. Tesko je "od oka" procjeniti brzinu ali imam iskustva sa prijateljeve Opatije 470 i njegovog Chrislera 90 koliko te male stvari mogu sibati. S jednom osobom na 5000 okretaja glisira jako dobro, cak sam na trenutke imao osjecaj da mi pramac pokusava poletiti. Kad smanjim okretaje na 4000 jos uvjek vrlo brzo glisira, moguce dosta sigurnije, prvenstveno zbog mirnijeg pramca. Nisam imao hrabrosti odvrnut na 6000 dok sam sam jer je vec i na 5000 opasno glisirao. Promjenio sam par plazica i shvatio da sam potrosio svega 3-4 minute za to. Kayakom bi mi trebao cjeli dan. Poslijepodne su mi se pridruzili prijatelji, njih trojica, krkani od 90 kila. Izvrsna situacija da prvi dan upoznam sposobnosti gumice i osamnaestice. Nismo se nesto specijalno rasporedjivali po gumici, sjeli po dvojica na one dvije drvene klupice, u pramcu roba i mobiteli, na krmi dva rezervara goriva ukupno 55 litara i po gasu. Dobre 2 minute smo pokusavali izglisirati, mozda sam i ja malo kriv jer sam postepeno povecavao gas a ne odma i naglo. U tom "zaletavanju" je gumica proizvela ozbiljni val kojeg se ne bi posramio ni veci brod. Uspjeli smo izglisirat i podignut camac iz vode ali znatno manjom brzinom nego kad sam sam u camcu a i cinilo se da se motor (T-18) dosta muci. Nakon izlaska iz zavjetrine usli smo tako u prilican val pa je voznja postala neudobna. Pokazalo se kako je deplasmanska voznja na 2000 okretaja pravi pogodak za tako opterecenu gumicu i takve uvjete na moru. Misljenja sam da bi sa dvije osobe u ovoj konfiguraciji bio optimum, vjerujem da bi se moglo ljepo glisirat pa i bez straha od poljetanja zavrtit na 6000 okretaja dok iako regan za 5 osoba, sad sam misljenja da je 3 osobe maximum za jos kakvo-takvo glisiranje. Naravno da to ne bi mogao da ima na osovini 13 i pol konja tako da vise vjerujem tvornickom podatku od 17,8 konja na osovini propelera.
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2016., 11:02   #12
Standardno ponašanje za gumija sa mekim dnom. Hidrodinamički je to qrac od trupa ako ne glisira i tada je dosta 4-5 KS da vozi bez šokova.
Vrati standardni propeler i četri krkana budu izglisirala bez problema i držala glisersku brzinu bez da se motor muči. Uz primjerenu potrošnju goriva - čitaj, više nego sa bržom propelom. A i da makneš četvorku sa krme i iz čamca uopće, izglisirao bi još i lakše.
Brža propela (koju sada imaš) na ovom gumiju ti vjerojatno odgovara za dvije osobe + prtljaga, što si i sam primjetio.
Usput, zgodan ti je gumi. Baš za kraći đir, samo ti fali tenda.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 12:55   #13
Posto cu 90% bit sam a tu i tamo ukrcat ljepsu polovicu, ostajem pri ovoj konfiguraciji. Mislim da je to optimum za dvoje, 4ka ostaje jer mrzim veslat a i jucer sam opet imao cetvoricu pa sam jednog rasporedio na sami pramac, dvojicu u sredinu i ja na kraju, na 3000-4000 je ljepse isao, nije glisirao ali je ljepo podigao straznji kraj i pri tome poprilican val. Ujutro sam divljao sam a popodne sa ekipom, vrtio sam se oko mosta i potrosio cjelu 1 litru goriva.
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 16:05   #14
Bankrotirati ćeš ako nastaviš ovim tempom
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 11:41   #15
Da. To je to. Samo sam primjetio da mi prednji kraj... kao da roni na punom gasu, u tim trenucima kao da netko koci. Pa mislim promjenit trim za jednu poziciju.

https://www.youtube.com/watch?v=-P-fyljzQyE
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 13:47   #16
Na zalost nemam snimku (bit ce ove godine) ali promjena trima se pokazala pogotkom. Dobio sam savjet od iskusnog nauticara da kad camac stoji u mjestu motor mora biti okomito na povrsinu. Do sad je bio u zatvorenom polozaju u odnosu na camac, tako da je u stvari na gornjoj cetvrtini gasa zaranjao prednjim krajem. Stvarao probleme u drzanju pravca i neugodnost pri skretanju. Kad sam otvorio trim za jednu poziciju bila je situacija mrvicu ali mrvicu bolja ali daleko od dobre, jos uvjek pozicija motora nije bila okomita na povrsinu ali vrlo blizu (gotovo zanemarivo) od toga, jos uvjek je trim bio mrvicu zatvoren. Razmisljao sam da bolje sigurno ne moze. Ali onda sam trim otvorio za jos jednu poziciju. Ni tako motor ne stoji okomito na povrsinu vec otvoreno prema nazad i mislio sam da ce nepotrebno zakopavat u vrhu gasa. Ali to se pokazalo izvrsnim trimom. Iako blesavo izgleda jos dok stoji u voznji je pravi preporod. Konfiguracija je ista, dva motora + dva rezervoara + dvije osobe, izglisira bitno lakse na 3500-4000 okretaja, na 4000 ljepo i lako glisira, na 5000 mnogo brze nego prije, izuzetno neosjetljivo na val, niti podize pramac, niti skakuce, niti se naginje po skretanju, nista! Na 6000 ide bitno brze nego prije. Prednji kraj cjelo vrijeme je u bitno visoj poziciji, zadnji kraj ljepo izvan mora, stvara duzi trag i gotovo nikakav val. Mnogo stabilniji u svim rezimima i na umjerenom valu. Ako ce ovo iskustvo nekome pomoci da postane brzi i sigurniji
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 13:16   #17
Da malo podignem temu, T18 i gumenjak 430 sa trojicom ne moze glisirat. Sad vec kristalno jasno zbog iskustva iz prve ruke. S dvojicom moze i to vrlo brzo. Od nekih 16 do 20 milja sigurno sa propelerom 275. Posljednje mjerenje je pokazalo da T18 jadranmotor 420 i mene moze pogurati do 27 milja sto je sasvim ok.
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 08:13   #18
Quote:
navigator1 kaže: Pogledaj post
Posljednje mjerenje je pokazalo da T18 jadranmotor 420 i mene moze pogurati do 27 milja sto je sasvim ok.
ak si ti išao 27nm sa tomosom 18 ja si javno odrežem ponos na trgu bana jelačića uz live stream
bojan111111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 12:12   #19
Možda su kopnene milje?
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 23:12   #20
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Možda su kopnene milje?
I tako je puno.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:57.