Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2017., 12:16   #41
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Ne može se samo tako relativizirati- točno se zna što su htjeli komunisti i kako je se kod nas komuizam razvijao.
Za bivše države su stvari funkcionirale drugačije nego danas.
Bivši režim je jođ 1948. raskrstio sa komunističkom središnjicom, tada se nije služilo nikakvoj Internacionali niti komunističkoj središnjici, nego se balansiralo između suprotstavljenih blokova,istočnog i zapadnog i čak se stvorilo svoj, nesvrstani blok.
To je drugačije nego danas kada službena Hrvatska politika upravo danas spremno i voljno iščekuje i slijedi zapovjedi iz središnjice- "internacionale" u Washingtonu i Bruxellesu, a o autonomnoj internacionalnoj politici se ni ne razmišlja nego se samo slijedi što gazda kaže.
Danas Hrvatska rado šalje svoju vojsku u druge dijelove svijeta da služi za tuđim interesima.
Crkva danas ima snažan utjecaj na politiku i društvenu klimu.
I danas doista nitko ne spominje da treba podržaviti sredstava za proizvodnju ili da treba zavesti samoupravni socijalizam, a bratstvo i jedinstvo s ijednim susjedom se ne spominje.
Danas nitko od vodećih političara ne nastupa optimistički, (onda su političari uvijek nastupali da su ovo danas privremene teškoće i da je bolja budučćnost neminovna, jer je komunizam u sebi ima ugrađen taj idealizam).

Zaključak je da je danas potpuno drugačije nego onda za bivšeg režima.
"Mlogo" smo se promijenili?!
Umjesto naočala s crvenim staklima staviš one s plavim i vidiš svijet drugačije?!
Jedino ne znam je li se u stvarnosti nešto promijenilo - nešto bitno.

Sam Marx je rekao da su filozofi svijet samo različito tumačili, a stvar je u tome da se on (svijet) promijeni.

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 18:58   #42
Quote:
IceClimber kaže: Pogledaj post
Je, istina. USAAF naše gradove Split i Zadar, pod vlašću NDH, nije uopće bombardirao i razorio im povjesne jezgre, samo ih je malo redekorirao.
Vječna hvala NDH što je spasio dalmatinske gradove iz kandži mrskog američkog, da ne kažem i talijanskog neprijatelja... i što za vrijeme NDH ustaše, četnici i SSovci nisu u Dalmaciji nikog ubili... ni Srbina, ni Hrvata, ni Talijana koji se usudio predati oružje.... Ja bi im spomenik u Splitu digao, ili barem spomen ploču u Jasenovcu.
O čemu ti pričaš? Ja kažem da naša propast počinje od 1941. godine, osnivanjem NDH, a završava ulaskom u SFRJ, gdje smo u potpunosti propali od strane organiziranoga kriminala na vlasti. Od 45.-90. su udareni temelji masovne sustavne korupcije, koja traje i danas.

Quote:
Koji krasni q ovo treba značiti?! Pa bili su kmetovi brat bratu od stoljeća sedmog do 1848. Osim ako tebi nisu Hrvati samo Zrinski, Frankopani, Habsburzi, Todorići i slični?
Onda stvarno 1945. jest nastupio sumrak aristokracije, to je također istina. Taj mrski socijalizam, dao svima stanove i školovanje, zdravstvenu skrb. Kako protuhrvatski, pih.
Ne, nismo bili oduvijek kmetovi, prouči malo povijest. Hrvatsko-Ugarska država nije bila kmetstvo. Imali smo Ugarskoga kralja, ali on je poštovao našu državu koliko i svoju. Bili smo jednaki koliko i Mađari. Računam razdoblje od kada smo počeli ulaziti u zajednice, dakle od 1102. godine. Hrvatska je u tom razdoblju ostvarila gospodarski i vojni napredak čak. Bili smo razvijeni koliko i države srednje i zapadne Europe. Sistem vođenja gospodarstva bio je isti, kako kod nas, tako i u drugim zemljama. Velikih razlika nije bilo među nama. O tome ti svjedoče brojni povijesni dokazi.

Kriza nastupa 1493. godine, kada počinje naš rat sa Turcima. Taj rat trajao je do 1699. godine i u tom razdoblju pretrpjeli smo ogromne ratne štete. Velik dio Hrvatske, ponajviše sjeverna nije proživjela razdoblje baroka, osim izuzetaka tipa Varaždin, Zagreb i još neka manja mjesta, koja nisu bila u doticaju s ratištima. Na jugu Hrvatske bila je drugačija situacija, jer smo imali Dubrovačku republiku koja nije ratovala s nikime i primorska područja Dalmacije pod upravom Venecije. Oni su proživjeli razdoblje baroka, uključujući i Istru. Sjever je tada bio u velikom zaostatku. Taj zaostatak je počeo nadoknađivati tek u 18. stoljeću, završetkom baroka i dolaskom rokoko-a.

Zbog Turaka smo imali jedno jako teško razdoblje oporavka, koje je trajalo dulje od 100 godina. Slavonija je bila opustošena, gotovo uništena. Na područjima, gdje smo imali Vojnu krajinu, nije bilo gotovo nikakvog napretka. Sjeverozapadna Hrvatska gotovo osakaćena i odvojena od ostatka Hrvatske. Imali smo države unutar države. Dalmacija i Istra su bile pod upravom Venecije, pa potom opet vraćene u sastav Hrvatske nakon Napoleona uključujući i Dubrovnik, čija je republika pravno prestala postojati okupacijom od Francuske.

Tek drugom polovicom 19. stoljeća, Hrvatska ponovno doživljava svoj gospodarski uspon. Prvo je ukinut feudalizam i stvoreni temelji za prelazak na novi tržišni oblik gospodarstva, kakav je bio u Europi, a potom i ujedinjenje hrvatskih zemalja i uspostava prvih županija. Počela je lagana industrijalizacija zemlje od 1860. na dalje privatnim kapitalom. Rijeka, Pula i Šibenik su postale jedne od važnih strateških luka i industrijskih zona u Hrvatskoj. Ulagalo se u obrazovanje i razvoj seoskih gospodarstava. Na selima si imao raznih imanja, imućnih i bogatih, koji su zapošljavali ljude iz siromašnih obitelji. Slavonija se u tom razdoblju isto počela gospodarski dizati na viši nivo, mada joj je trebalo jako dugo, zbog štete koju su ostavili Turci iza sebe.

Od 1900. do 1939. godine, unatoč političkim promjenama, otvorili smo na tisuće novih industrija i lokalnih gospodarstava. Počeli smo ulagati i u sport, ponajviše nogomet. Prve sportske uspjehe smo imali za vrijeme Austro-Ugarske, gdje smo počeli uzimati i prva odličja na olimpijadi i drugim natjecanjima.

Kada pričaš o stanovima, stanovi su se i prije socijalizma dobivali. Privatni sektor je čak radnicima osiguravao smještaj. Ponajviše u industrijskim zonama. Obrazovanja je bilo i prije socijalizma. To što ti pričaš nije ništa novo niti revolucionarno u odnosu na razdoblje prije 2. svj. rata.

Ponajviše kada mi neki od vas tu pričaju o revolucionarnom obrazovanju u SFRJ, generacije rođene 20-ih godina i ranije bi pišale od smijeha na ovo. Brojne prabake i pradjedovi su bili daleko obrazovaniji i sposobniji čak od većine ekipa rođenih u SFRJ i NDH. Što mislite od kuda im znanje?
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2017., 21:41   #43
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Sviđa mi se Tvoje razmišljanje (pod uvjetom da sam Te razumio).
Prije svega, ni tada ni sada, nisu definirani komunizam i komunisti. Čak i KPJ je prihvaćala samo poslušne, koji su SAMO deklarativno prihvaćali Program - koji je svatko tumačio na svoj način.
Ipak, taj "sklop okolnosti" na nas (i u nama) ostavio je traga - mi i dalje "živimo komunistički". I dalje je jedna partija (s frakcijama), ne služimo jednoj Internacionali, nego nekakvoj drugoj, u kojoj se, naravno, ne snalazimo, demokracija je SKORO ISTA ("snađi se, druže")... itd. itd.
I danas se očekuje od "države" da nam "otkopča, ili zakopča dugme".

Dakle, smiješno je popisivati komuniste kad se oni drugačije zovu, pa ih, navodno, nema.

Pozdrav
Nikola Duspara
Ipak ima razlika od danas i nekad: Prije smo imali veći bdp po stanovniku, veću zaposlenost, veći natalitet, veću industriju, veću poljoprivredu, manju zaduženost, manje penzionera, manji vanjski i javni dug i manje iseljavanje obrazovanih ljudi.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 15:14   #44
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Sviđa mi se Tvoje razmišljanje (pod uvjetom da sam Te razumio).
Prije svega, ni tada ni sada, nisu definirani komunizam i komunisti. Čak i KPJ je prihvaćala samo poslušne, koji su SAMO deklarativno prihvaćali Program - koji je svatko tumačio na svoj način.
Ipak, taj "sklop okolnosti" na nas (i u nama) ostavio je traga - mi i dalje "živimo komunistički". I dalje je jedna partija (s frakcijama), ne služimo jednoj Internacionali, nego nekakvoj drugoj, u kojoj se, naravno, ne snalazimo, demokracija je SKORO ISTA ("snađi se, druže")... itd. itd.
I danas se očekuje od "države" da nam "otkopča, ili zakopča dugme".

Dakle, smiješno je popisivati komuniste kad se oni drugačije zovu, pa ih, navodno, nema.

Pozdrav
Nikola Duspara
Današnju situaciju bih nazvao prijelaznim periodom gdje se navike iz jednog sistema susreću odnosno sukobljavaju sa novim sistemom.
Ali poanta mojeg negodovanja je da danas jedni u druge otpužuju da su bili komunisti onda kada su SVI bili komunisti na ovaj ili onaj način.
Kada ljudi žive desetljećima u komunizmu oni jednostavno ne mogu izbjeć biti dio tog sustava i razmišljati u skladu sa sustavom.
Komunizam je bio zatvoren sustav koji je imao dovoljno vremena odgojiti ljude da razmišljaju na određeni način za razliku od onih koji nisu bili u tom sustavu.
Dakle, sviđalo ti se ili ne bio si komunista iako nisi bio angažirani član partije.
Komunizam nije bio samo politički sustav vlasti već i kulturološki. Kontrolirao je informacije koje su oblikovale mišljenja običnih ljudi.
Uzimajući u obzir okolnosti posve je idiotski da lik iz te iste sredine optužuje drugog lika iz te sredine da je bio komunista. Ja sam odrastao u 80tima dakle komunizam. I sad ja idem optuživat svog oca da je bio komunjara jer je živio u komunizmu? Smisao?
Sve ovo spominjem zato što vidim da se "komunjara" etiketa dobro prodaje u politici tipa "ti si bio član komunističke partije omladine!" pa bi se taj čovjek sotona samom poveznicom komunizma i njegovog imena trebao osjećati kao kriminalac. Umjesto da se istraži što je taj čovjek radio i zašto je to radio jer da ponovim, komunizam nije bio samo politička vlast već i kulturološka. Komunizam je imao za cilj ideološki utjecat na svjetonazor ljudi.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 16:58   #45
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Današnju situaciju bih nazvao prijelaznim periodom gdje se navike iz jednog sistema susreću odnosno sukobljavaju sa novim sistemom.
Ali poanta mojeg negodovanja je da danas jedni u druge otpužuju da su bili komunisti onda kada su SVI bili komunisti na ovaj ili onaj način.
Kada ljudi žive desetljećima u komunizmu oni jednostavno ne mogu izbjeć biti dio tog sustava i razmišljati u skladu sa sustavom.
Komunizam je bio zatvoren sustav koji je imao dovoljno vremena odgojiti ljude da razmišljaju na određeni način za razliku od onih koji nisu bili u tom sustavu.
Dakle, sviđalo ti se ili ne bio si komunista iako nisi bio angažirani član partije.
Komunizam nije bio samo politički sustav vlasti već i kulturološki. Kontrolirao je informacije koje su oblikovale mišljenja običnih ljudi.
Uzimajući u obzir okolnosti posve je idiotski da lik iz te iste sredine optužuje drugog lika iz te sredine da je bio komunista. Ja sam odrastao u 80tima dakle komunizam. I sad ja idem optuživat svog oca da je bio komunjara jer je živio u komunizmu? Smisao?
Sve ovo spominjem zato što vidim da se "komunjara" etiketa dobro prodaje u politici tipa "ti si bio član komunističke partije omladine!" pa bi se taj čovjek sotona samom poveznicom komunizma i njegovog imena trebao osjećati kao kriminalac. Umjesto da se istraži što je taj čovjek radio i zašto je to radio jer da ponovim, komunizam nije bio samo politička vlast već i kulturološka. Komunizam je imao za cilj ideološki utjecat na svjetonazor ljudi.
Pod uvjetom da sam Te razumio, a mislim da jesam, ne bih Ti "ni zareza" dodao, ili oduzeo.
Mi, koji smo živjeli u tim uvjetima, "ozraženi" smo, a da i ne znamo, ili ne želimo priznati.
Nekad je to prednost ("što nas ne ubije, to nas ojača"), a nekad mana (koči nas u realnosti).
Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 17:03   #46
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Pod uvjetom da sam Te razumio, a mislim da jesam, ne bih Ti "ni zareza" dodao, ili oduzeo.
Mi, koji smo živjeli u tim uvjetima, "ozraženi" smo, a da i ne znamo, ili ne želimo priznati.
Nekad je to prednost ("što nas ne ubije, to nas ojača"), a nekad mana (koči nas u realnosti).
Pozdrav
Nikola Duspara
Slažem se. Ali i pitam zašto još uvijek nisi siguran dal si me razumio? Pitaj ako ti nešto nije jasno.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 17:07   #47
Quote:
implosive kaže: Pogledaj post
Slažem se. Ali i pitam zašto još uvijek nisi siguran dal si me razumio. Pitaj ako ti nešto nije jasno.
Ne radi se o Tebi, ali imao sam prilika podržati nečiji post, a poslije ga autor drugačije tumači, pa bih se morao ispričavati i mijenjati "mišljenje".

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 17:15   #48
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Ne radi se o Tebi, ali imao sam prilika podržati nečiji post, a poslije ga autor drugačije tumači, pa bih se morao ispričavati i mijenjati "mišljenje".

Pozdrav
Nikola Duspara

Bez brige, nema skrivenih namjera...iako je je škakljiva tema koja me btw. nikad nije previše interesirala.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:55.