Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2017., 10:40   #1
Ukinuti državne poticaje u poljoprivredi

Par zanimljivih brojeva iznijeto je pred koji dan na panel-diskusiji na temu poljoprivrede i turizma. Na panelu je rečeno kako "ne možemo govoriti da nam stvari štimaju ako je država od 2004. do 2015. dala 36 milijardi kuna potpora, a u tom razdoblju poljoprivredna proizvodnja pala je 27%, dok je u EU-u rasla 7%".

Veselo, nema što. Nakon što je u poljoprivredu ulupano 36 milijardi naših kuna (i to doslovno, fondove EU koristimo tek odnedavno u većem iznosu!), mi imamo pad poljoprivredne proizvodnje za više od četvrtinu!

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...du/958956.aspx

jednostavno ukinuti potpore, jer poploprivreda je ko brodogradnja, ulupali novce, a ništa
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 10:44   #2
Ukinuti odmah… I zaprijetiti vojskom ukoliko dođe do seljačke bune.
Ehra-Lessien is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 11:27   #3
Quote:
Ehra-Lessien kaže: Pogledaj post
Ukinuti odmah… I zaprijetiti vojskom ukoliko dođe do seljačke bune.
kojom vojskom?

btw, najviše poticaja akumulira todorić. inicijativa ima ideju i valjda ide u smjeru smanjenja državnih poticaja stranim bankarima, jer bez sumnje će kroz agrokor preuzeti poljoprivredu.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 12:08   #4
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Par zanimljivih brojeva iznijeto je pred koji dan na panel-diskusiji na temu poljoprivrede i turizma. Na panelu je rečeno kako "ne možemo govoriti da nam stvari štimaju ako je država od 2004. do 2015. dala 36 milijardi kuna potpora, a u tom razdoblju poljoprivredna proizvodnja pala je 27%, dok je u EU-u rasla 7%".

Veselo, nema što. Nakon što je u poljoprivredu ulupano 36 milijardi naših kuna (i to doslovno, fondove EU koristimo tek odnedavno u većem iznosu!), mi imamo pad poljoprivredne proizvodnje za više od četvrtinu!

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...du/958956.aspx

jednostavno ukinuti potpore, jer poploprivreda je ko brodogradnja, ulupali novce, a ništa
Vojky nek najprije malo pročita nešto o agrarnoj politici i tek onda krene pisati članak. Subvencije su osnova europske agrarne politike i ako se žele ukinuti ili smanjiti subvencije mora se najprije promijeniti agrarna politika EU. Doduše istina je da postoje razni modeli agrarne politike, od skoro posve tržišne do onih u kojima ima puno više državnih intervencija (takva je agrarna politika Eu).

Zadnje uređivanje Corvus27 : 27.03.2017. at 12:26.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 12:09   #5
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Vojky nek najprije malo pročita nešto o agrarnoj politici i tek onda krene pisati članak. Subvencije su osnova europske agrarne politike i ako se želu ukinuti ili smanjiti subvencije mora se najprije promijeniti agrarna politika EU. Doduše istina je da postoje razni modeli agrarne politike, od skoro posve tržišne do onih u kojima ima puno više državnih intervencija (takva je agrarna politika Eu).
mislio je HR poticaje, ne od EU
__________________
Ušće zvuka
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 12:57   #6
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
mislio je HR poticaje, ne od EU
Koliko je meni poznato većina poticaja se isplaćuje iz blagajne EU, nek me netko ispravi ako griješim.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 13:22   #7
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
mislio je HR poticaje, ne od EU
Koje HR poticaje?

Ogromna većina poticaja ideizravno preko EU.

Nemoguće je pokrenuti poljoprivredu ukidanjem poticaja.
Zar netko misli da njemački farmer stvarno proizvodi jeftinije mljijeko i meso od hrvatskog?
Ne , nego ima tako ogromne poticaje na sve i sva da mu se isplata za proizvod čista zarada.

Vojković je u pravu da cijeli birokratski aparat poždere mnogo novca , ali i to je tekovina EU.
A od silnih ulaganja koja su nam bila ponuđena/nametnuta preko tih fondova zapravi su bila u svrhu poticanja ekonomije u drugim državama. Seljaci su kupovali traktore i opremu, mliječne krave, skupa kompjuterizirana postrojenja za mužnju... nitko u RH nije na tome zaradio.

Kao i većina drugog smeća i gluposti koje se nudi preko fondova EU. Naši glupi političari sve prihvaćaju "jer je iz EU".
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 13:39   #8
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
A od silnih ulaganja koja su nam bila ponuđena/nametnuta preko tih fondova zapravi su bila u svrhu poticanja ekonomije u drugim državama. Seljaci su kupovali traktore i opremu, mliječne krave, skupa kompjuterizirana postrojenja za mužnju... nitko u RH nije na tome zaradio.

Kao i većina drugog smeća i gluposti koje se nudi preko fondova EU. Naši glupi političari sve prihvaćaju "jer je iz EU".
A tko je nama kriv što smo se orijentirali samo na uslužni sektor, i to konobare, kuhare, slastičare, trgovce i slično osoblje.

Morati ću staviti onaj citat od forumaša Kerefek76 u potpis.
lavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 13:45   #9
Agrarna politika je zajednička za EU, tako da se Hrvate o tome ne pita, a Nijemci i Francuzi su odlučili kod pregovora o proračunskoj perspektivi EU 2014-2020 da se poticaji zadrže kakvi jesu.
"For OECD countries as a whole, support has roughly halved in intensity over the past 30 years and now amounts to 17% of gross farm receipts."
Together, the 50 countries covered in this report provided an annual average of USD 585 billion (EUR 469 billion) of support to their agricultural producers directly in the years 2013‑15, and an additional USD 87 billion (EUR 69 billion) on general services supporting the sector."
OECD Agricultural Policy Monitoring and Evaluation 2016
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 15:43   #10
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato većina poticaja se isplaćuje iz blagajne EU, nek me netko ispravi ako griješim.
Oko 50%. No upotreba tih poticaja i njihova raspodjela je na državi članici. Država članica od 2003. ima pravo odlučiti model isplate poticaja.
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 15:44   #11
Quote:
Corvus27 kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato većina poticaja se isplaćuje iz blagajne EU, nek me netko ispravi ako griješim.
Mislim da ne jos, nismo ulaskom u EU odmah dobili sav iznos za poljoprivredu nego postoji neko prijelazno razdoblje.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 15:48   #12
To je loše jer onda neće imati za dobrog traktora koji daje manje od uloženog kapitala Brojke govore same za sebe.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 16:04   #13
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Mislim da ne jos, nismo ulaskom u EU odmah dobili sav iznos za poljoprivredu nego postoji neko prijelazno razdoblje.
Svi poticaji su iz EU...
Isplačuju se iz RH proračuna ali to su novci koji bi inače išli u blagajnu EU tako da ukidanjem poticaja država nebi uštedila baš ništa...
Takozvana omotnica (količina sredstava) je zadana a na ministarstvu poljoprivrede je da osmisli šta i kako bu se poticalo, tu smo samostalni.....
__________________
Ja sam mentalni uhljeb..
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 16:32   #14
Quote:
Pizvo kaže: Pogledaj post
Oko 50%. No upotreba tih poticaja i njihova raspodjela je na državi članici. Država članica od 2003. ima pravo odlučiti model isplate poticaja.
Ok, hvala ti na informaciji, ali i dalje stoji da je su subvencije u temeljima agrarne politike EU, problem je da se subvencije dijele (ili su se bar dijelile) kao socijalna pomoć, umjesto da se krenulo sa programom preustroja poljoprivrede i školovanjem seljaka.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 18:00   #15
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Koje HR poticaje?

Ogromna većina poticaja ideizravno preko EU.

Nemoguće je pokrenuti poljoprivredu ukidanjem poticaja.
Zar netko misli da njemački farmer stvarno proizvodi jeftinije mljijeko i meso od hrvatskog?
da, proizvodi......
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 19:42   #16
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post

jednostavno ukinuti potpore, jer poploprivreda je ko brodogradnja, ulupali novce, a ništa
Nije potrebno samo promjeniš sistem.kad pokažu računom i uplatpm pdv-a da su nešto prodali dobiju poticaj za to prodano.Pravi ostaju mutikaše odlaze.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 19:49   #17
Niska produktivnost i ne koriste znanost i tehnologiju. Većim dijelom su sami krivi ali i do politike je i do svašta nešto faktora..
Zapravo si u pravu sa stajališta računice, ali politički gledano nisi, tek tada bi imao maosvnu seobu naroda van...a i nemožeš ukidati jer je to i EU politika.

Nije trebalo rasturati tzv. 'pikove', trebalo je to u diončka društva. Zadruge dođu isto ali nisma baš primjetio da je to uzelo maha, pa da imaš i ulagače i poduzetnike, firme, kooperante farmere i seljake.
Zapravo Agrokor nije loš model, (zamisli da imaš desetak manjih kompanija tog tipa) samo im se dogodilo da sui previše ulagali i svaštarili u smislu sektora (kako sam shvatio iz medija, a nisam nešto pratio u tančine)
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 20:03   #18
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Par zanimljivih brojeva iznijeto je pred koji dan na panel-diskusiji na temu poljoprivrede i turizma. Na panelu je rečeno kako "ne možemo govoriti da nam stvari štimaju ako je država od 2004. do 2015. dala 36 milijardi kuna potpora, a u tom razdoblju poljoprivredna proizvodnja pala je 27%, dok je u EU-u rasla 7%".

Veselo, nema što. Nakon što je u poljoprivredu ulupano 36 milijardi naših kuna (i to doslovno, fondove EU koristimo tek odnedavno u većem iznosu!), mi imamo pad poljoprivredne proizvodnje za više od četvrtinu!

http://www.index.hr/vijesti/clanak/u...du/958956.aspx

jednostavno ukinuti potpore, jer poploprivreda je ko brodogradnja, ulupali novce, a ništa
Kao korisnik poljoprivrednih poticaja, načelno se slažem sa idejom. Samo bih nadodao da bi se poticaji trebali ukinuti u cijelom svijetu, u svim oblicima (poticaji mogu biti u različitim oblicima, ne samo novčani), pa onda i u EU i kod nas, naravno. Može i varijanta samo da se ukinu poticaji kod nas, ali da izađemo sa jedinstvenog tržišta poljoprivrednih proizvoda (da se tržište zatvori) i da se uvedu carine na hranu (sa svim posljedicama koje bi u prvom trenutku zasigurno uključivale poskupljenja i nestašice, jer domaća proizvodnja trenutno je daleko nedostatna za domaće potrebe). Ako svi okolni proizvođači dobivaju poticaje - a svi smo na istom tržištu - onda bi bilo nekorektno da naši proizvođači budu zakinuti za iste - bez odgovarajućih protumjera. Tržišna utakmica treba biti (barem koliko toliko) pravedna. A odgovarajuće protumjere vjerovatno bi dovele državu u stanje 'kulturne revolucije'.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 20:13   #19
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Nije potrebno samo promjeniš sistem.kad pokažu računom i uplatpm pdv-a da su nešto prodali dobiju poticaj za to prodano.Pravi ostaju mutikaše odlaze.
To bi bio dobar sistem kada bi svi imali jednake uvijete proizvodnje, ali tome u praksi nije ni približno tako.

Na primjer, uz istu agrotehniku, zna se da će proizvođač koji je lociran na pola puta između Vukovara i Vinkovaca imati bolji prinos nego proizvođač iz okolice Đurđevca. Po tom principu proizvođač iz Đurđevca bio bi dvostruko oštećen, kud proizvodi u puno težim uvijetima i 'matematika' mu je uvijek lošija, tuda bi on dobio i manje subvencije, od onog proizvođača koji ima bolje uvijete (uvijek ostvaruje veći prinos). A kada bi samo znali koliko prinos može varirati unutar jedne proizvodne table (uložio si jednako, sve operacije radio isti dan) ne bi se čudili koliko prinos može varirati unutar države.

Inače smatram da su poticaji glupost na kvadrat, ali ako okruženje u kojem se nalaziš prima poticaje - onda si i ti prisiljen raditi na taj način da ti matematika koliko toliko bude izjednačena sa onima oko tebe.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 20:26   #20
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Niska produktivnost i ne koriste znanost i tehnologiju. Većim dijelom su sami krivi ali i do politike je i do svašta nešto faktora..
Zapravo si u pravu sa stajališta računice, ali politički gledano nisi, tek tada bi imao maosvnu seobu naroda van...a i nemožeš ukidati jer je to i EU politika.

Nije trebalo rasturati tzv. 'pikove', trebalo je to u diončka društva. Zadruge dođu isto ali nisma baš primjetio da je to uzelo maha, pa da imaš i ulagače i poduzetnike, firme, kooperante farmere i seljake.
Zapravo Agrokor nije loš model, (zamisli da imaš desetak manjih kompanija tog tipa) samo im se dogodilo da sui previše ulagali i svaštarili u smislu sektora (kako sam shvatio iz medija, a nisam nešto pratio u tančine)
Što se tiče produktivnosti - danas su svi oni koji rade daleko produktivniji od nekadašnjih PIK-ova. Meni ne pada na pamet da zapošljavam nekoga da mi čuva polje (da postojalo je zanimanje 'čuvar polja'), ili da imam više administrativaca po kancelarijama, nego radnika u proizvodnji (zapravo broj administrativaca i radnika je jednak, radi se o istim ljudima). Ili da mi kombajner namjerno potrga kombajn pa da ima vremena kartati se sa društvom. Ili da sam sebi kradem repromaterijal ili gotov proizvod. Sada sve to otpada, nema smisla. Sve to zvuči kao znanstvena fantastika, ali tako se radilo po PIK-ovima. Naravno uvijek im je nedostajalo love, pa je država uvijek uskakala sa 'sanacijama'. A kada znaš da će te sigurno 'sanirati' - onda nema nikakvog razloga mijenjati ponašanje, zar ne? Danas se ta sanacija zove poticaj i dobiješ ga po površini/grlu itd. skoro radio/ne radio, a ako si 'ekološki' proizvođač - onda je država još puno izdašnija. No, to je već neka druga razina gluposti.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:32.