Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2006., 13:58   #81
Quote:
zelenbrijeg kaže:

Naravno, tu ne mislim da treba sve to gledat negativno i biti spreman pucat na sve živo. Ali zna se što je rad i nerad, ljubaznost ili bezobrazluk, obavljanje svoga posla ili korupcija. I na to trebamo reagirati.

I tako svuda. Pa da vidiš.

Sve je to ok i mislim da treba tako

Ali, šta ti misliš otkud su ovi što "ne rade, što su neljubazni, lijeni, neefikasni, bezobrazni"

Nisu oni ništa drugačiji od onih koji bi se kao trebali protiv njih bunit. Zato se i ne bune
Mačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 14:00   #82
Quote:
zelenbrijeg kaže:
A od kritične mase "uspješnih" razmišljanja dolazi do promjena na cjelokupnoj društvenoj razini. Stoga - svaki od nas jako je bitan mali kamenčić cjelokupnog mozaika.
ma je, to sam i ja mislila godinama

no, nakon nekog vremena jednostavno se umoriš, ako zbog ničeg drugog ono zbog jednostavne činjenice da se kroz zid-nemre.

na političkoj sceni - čvrsta vladavina paritotkracije, ljudi starog zakovanog mentalnog sklopa (većinom ili se uklope), pogodbenjački način rada i razmišljanja - među sobom, črvst posluh "interesima" izvana..

na tzv civilnoj sceni, bože me sačuvaj - ljudi koji su sami iz sebe isfurali "cilj i svrhu postojanja", s rijetkim iznimkama koje su doista nešto radile ili rade iz uvjerenja.
opet s druge strane NEMOGUĆE je ništa nit radit iz uvjerenja ukoliko nemaš financijsku podlogu bar za minimum stvari. i tako se vrtiš u krug, ne nalazeći odgovore na mnoga pitanja koja nikako ne možeš izbjeći, bar povremeno..

ja sam, recimo, s 20 i nešto godina došla do zaključka da je "izlaz" u profuravanju ideje ljevice i sebe sam pronašla u tom ideološkom svijetu. u ona doba pojam ljevice je bio sdp koji je tek prelazio izborni prag, a za koi nisam čak nikad niti glasala i to je jasno bilo samo terijsko ljevičarenje.
postojoai su krugovi - uglavnom izvan političkih- koji su doista bili lijevi, no u ono vrijeme i apslutno marginalizirani. hdz je bio još uvijek jak, sve je funkcioniralo na tom principu kičastog (kvazi)domoljublja i iza te koprene se sve godinama moglo prošvercati a protiv nje malo toga reći a da ne budeš etiketiran izdajnikom, sumnjivcem ili najblaže rečeno- mutikašom

kada sam 1999.godine doživjela prvo veliko (svjetonazrosko) razičaranje - shvativši da sam okružena ljudima koji moguće jesu dobronamjerni i na neki način dragi - ali u potpunosti u raskoraku s vremenom, neupotrebljivi organizacijski a ideološki predaleko od ljevice no previše blizu frustriranoj jugonostalgičnoj žali za beneficiranim životom - maknula sam se, noseći u sebi strašan osjećaj poraza i nemoći.
u tom trenu ne možeš s takvima nit na kavu. totalno zasićenje, gađenje
u tom sam trenu mislila da više nikad niti na izbore neću izaći, daklem u svemu sudjelovati niti kao biračica.

no stvari su se -jasno-okrenule u drugom pravcu. stvorila se nekakva kritična masa također nezadovoljnika poput mene i počeli smo razmišljati da bismo mogli sami pokrenuti nekakvu novu priču. bez ovih ljudi koji nose, a više manje nose- balaste prošlosti na svojim leđima i u svojim glavama, da bismo se mogli ugledati u modernu europsku ljevicu, koja je u prvom redu ekološki svjesna i pokušali posložiti stvari tako (i programski i praktično) da je ekološko pitanje zapravo vrhunsko političko pitanje- okosnica problema za jednu malu zemlju poput naše, u tranzciji u ovom globaliziranom svijetu, s geopolitičkim smještajem kakav ima i .....

i tu se opet vraćamo na zid/ove s početka ovog upisa.

ekološki pristup počinju prakticirati i neke "etablirane" stranke, jasno izvačeći iz tog maksimalnu korist, proglašavajući to "nacionalnim interesom" (kad im paše) a ostatku nacije je priča o ekologiji ionako samo zanesenjaštvo, rezultira simpatičnim tapškanjem po ramenu i opet glasanjem za ove "velike i etablirane"..

ekološki svjesni tzv subjekti u Hr ili su se bavili postavljanjem psećih wc-a po zrinjevcu, ili su fiktivno štancaliokrugle stolove u lijepim hotelima ili na moru ili toplicama i slali zaključke Europskoj zelenoj federaciji s namjerom dobivanja para ili su -u rijetkim slučajevima- doista napravili nekakvu malu i korisnu akcijicu - u pravilu bez medijske pompe a time i znanja javnosti


nakon svega zaključiš, pa kkvragu i moje vrijeme i energija utrošeno sve to. kad te kajlaju iznutra vođeni svatko svojim interesima koje kriju prijetvornim osmjesima.
kad ni nakon toliko godina NE MOŽEŠ doći u medijski prostor i javno progovoriti da je koncept održivog razvoja SOCIJALNI POLITIČKI KULTUROLOŠKI POGLED NA ŽIVOT I SVIJET a ne "ekološka brija", daklemnešto što se izravno suprotstavlja vladajućem kapitalističkom obrascu.
ne ide.

zid.

šutnja ili prijetvorno smješkanje.

pa se sad vraćam na kamenčiće u mozaiku i ponovo tvrdim: sve je to jedna velika laž. ovo je vakuum i treba biti svjestan toga.
da ne uzurpiram ovdje još više prostora i odlazim offtopic, poslužila sam se vlastitim primjerom -jer mi je najbliži- ne da bih obeshrabrila sve one koji još uvijek misle da je nešto moguće, već da bih najiskrenije ovdje napisala- to će neka druga generacija..

a do tad ćemo, nažalost, tavoriti ovako, poput malenog ofucanog ali dražesnog otirača za noge

pa će nešto valjda i ostati. bar pokoja nit...
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 15:02   #83
Ima jedna stvar: sve gore je istina.

Odgovor: nema veze.

Kad jednom utvrdiš svoj put, slijedi ga. Nitko ne kaže da će se sve ispuniti i da će sve biti savršeno. Osim toga: tko kaže da smo mi sa svojim osobnim idejama u svemu u pravu?

Jednostavno: nije tako grozno da bi čovjek bio pesimističan. Ali - to je već malo stvar i osobne filozofije i stava prema svijetu.

Moj stav: nemam ništ od pesimizma. Dakle, može me uhvatit, ali ne može uhvatit korijenje. Dođe i prođe. That's life.
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 15:04   #84
Tj. gledaj više u te niti koje ostaju, a manje u ono što je propalo. Sve što propadne, trebalo je propast, bilo zato što je loše, bilo zato što situacija nije zrela.

Ali niti i promjene u potki ipak ostaju, koliko god se činile malešnima.
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 15:08   #85
Quote:
soylent kaže:
a zakaj ne?! ja bih se ljudima ljepo zahvalio npr. kaj su strpali tajkune u zatvore i postigli omjer mirovina /placa na 40:60. i ako ne vec suho zlato, hajd barem zlatni sat za odlazak u mirovinu.

a sukeru i sanaderu u procesu ostvarivanja makar i 10% svojih obecanja, dajem zaduznicu na 10.000.000,00 kn kao osiguranje za kvaliteno jebanje majki sa moje strane zbog vrhunskog zajeba:
-ne najebem li im se majki, neka dignu lovu. znaci da im nisam dovoljno kvalitetno jebao majke, jer su posao dobro odradili, te su zasluzili 10 milja.
-al ostaju bez pinke ako im se dovoljno kvalitetno najebem majki, znaci da su opet sfusali.
posteno.
E ovo je već ok - nek im zlatnog sata kao zahvala. Ali pemziju - ne dam, pa makar u mislima.

Sve ovo što si naveo je plaća za zasluge dok rade - i neka im.

Ali penzija - znamo dobro kako se obračunava. I to je to.

Nek si uplate životno osiguranje ako im nije dovoljno. Boli me ona stvar...
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 15:22   #86
Ljudi, vi cijelo vrijeme pricate o visini mirovine, tko i kad ju treba dobiti. To nije problem. Problem su ljudi koji bi to trebali izglasati.
__________________
Kome jos nije jasno?
još jedan Vukovarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 16:14   #87
Quote:
još jedan Vukovarac kaže:
Ljudi, vi cijelo vrijeme pricate o visini mirovine, tko i kad ju treba dobiti. To nije problem. Problem su ljudi koji bi to trebali izglasati.
au, bogte! pa covjek je u pravu. o cem mi to?!

brisi sve ono gore i ajmo ispocetka!

dakle, kaj da se radi sa ljudima koji trenutno sjede na m. trgu i jebu narode i narodnosti RH u mozak i sami sebi odredjuju astronomske mirovine, bas kao sto si je Prvi Pokojnik odrapio mirovinu koliku gotovo da ima i Helmut Kohl?

da ih tjeramo otale dimom, osnujemo Ubojite Trojke? ne moze. ovo je skoro pa srbija, ali samo skoro. ipak smo mi mitlojropise kultur cirkl.

da glasamo za druge? moze, ali sve je to isti skup lijevih/desnih/ni vrit ni mimo govana, kako se lijepo u to uvjerila i razocarana rev. kao ideoloski suprostavljeni, a ispod stola im se ruke miluju.

parazitski lijencariti i ne ciniti bas nista? mozda. ali, vremenom dosadi i to.

pisati? toliki su napisali romane o bezobzirom bogacenju odabranih, pohlepi, lopovluku, castohleplju i nikad nikome nije spala ni dlaka sa glave. a kamoli kuna sa racuna (cak se i rimuje... )

galamiti? jos bezuspjesnije.

moze li se ista cinit osim radikalnih svinjarija da se guzonjama ubije taj ego trip?!
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 17:02   #88
Quote:
Gospon Pes kaže:
Naravno. Ako donose ostale zakone, nece ni sebe zaboraviti.
Samo što se ovdje definitivno radi o sukobu interesa.
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 17:24   #89
Ok - evo inicijative:

Osnovati nacionalno tijelo koje će se sastojati od predstavnika civilnog društva i medija koje će se baviti inicijativama građana/udruga.

To tijelo ima nadležnost baviti se:
- transparentnošću saborskih aktivnosti i odluka
- pitanjima koja se tiču sukoba interesa, a u skladu s tim pod tu nadležnost staviti pitanje radnog statusa, radnih obveza (npr. dopušteni broj izostanaka s posla), plaća i mirovinskih prava saborskih zastupnika i državnih dužnosnika
- medijski prestavnici imaju zadatak informirati javnost u skladu s dogovorenim načelima na razini toga tijela.

U toj sferi izdefinirati minimalan broj potpisa građana da se pokrene građanska procedura za odlučivanje o određenom prijedlogu civilnog društva kada je riječ o pitanjima statusa članova sabora i dužnosnika - o čijem reguliranju imaju pravo odlučivati jedino građani na referendumu, a ne Sabor - koji bi takvim odlučivanjem bio u sukobu interesa.

Tj. ostvaruje se načelo da građani kao poslodavci sabornika i državnih dužnosnika odlučuju o tim statusnim pitanjima.

Eto.
zelenbrijeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 19:16   #90
Quote:
zelenbrijeg kaže:
Ok - evo inicijative:

Osnovati nacionalno tijelo koje će se sastojati od predstavnika civilnog društva i medija koje će se baviti inicijativama građana/udruga.

To tijelo ima nadležnost baviti se:

Eto.

tijelo

Poduzeće?
Zakladu?
Udrugu?
Obrt?
Komisiju?

....

Tijelo?
Mačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 21:33   #91
Quote:
soylent kaže:
kao ideoloski suprostavljeni, a ispod stola im se ruke miluju.
možda nisam bila otvoreno jasna, ali SDP-ova suodgovornost je strašna.

kazneno progonjiva
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 23:27   #92
Quote:
Gospon Pes kaže:
Njemacka

Ako netko izadje iz parlamenta prije nego odradi dva mandata (8 godina), moze predati zahtjev da mu se mirovinsko osiguranje produzi za ostatak vremena.

Ako je u parlamentu 8 godina, dobija nakon navrsenih 65 godina 24% dnevnica (mjesecni iznos). Na to placa porez.

Za svaku daljnju godinu clanstva u parlamentu, mirovina se povecava za 3 % do maksimalno 67%.

Takodjer se nakon 8 godina clanstva u parlamentu mirovina dobija sa svakom godinom clanstva jednu godinu prije, ali najprije s 55.


Njuskala sam malo je li tko rekao, ali konkretne iznose bas ne nalazim, no Wikipedia kaze da je trenutno najmanja penzija 1.682 eura, a najveca (23 godine clanstva) bi po tome bila 4.836 eura.

Prosjecna penzija mislim da je trenutno negdje oko 1000 eura.
Prosjecni njemacki parlamentarac ima oko 20 ooo eura na rukicu.I prosjecna penzijica im je 5000 eura mjesecno,koju dobivaju + njihova penzijica iz takozvanog radnog odnosa.
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 23:29   #93
Svim saborskim zastupnicima treba dat minimalni platni prosjek,pa ce bolje radit za dobrobit drzave,a ne vozace,skupe aute i ekskluzivnu klopu i izlete,dok prosjecni gradjajnin gleda kak ce prezivjet.I ukinut placanje za televiziju,nek se sama placa
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 02:03   #94
Quote:
zelenbrijeg kaže:


Nije država otuđeno tijelo, nego živi organizam koji impulse ne prima samo preko izbora nego i kroz pritisak vlastitih građana na institucije, državne djelatnike, kroz medije, kroz suradnju i utjecaj udruga građana. To je kompleksan mehanizam koji svoje "signale" šalje po različitim kanalima.
Slazem i tako to otprilike izgleda na papiru.

Medjutim kada dodjes na pozicije moci, vlasti onda imas drugaciji pogled na sve. U situaciji si da utjeces, da mijenjas, da tjeras mlin na svoju vodu, u situaciji si da utjeces na medije, prisiljen si na kompromise.

Evo tebi primjer.

Udruga gradjana trazi, recimo, poboljsanje gradskog saobracaja. Ti ih saslusas i vidis da su u pravu obecas im da ces nesto uraditi ako te izaberu. Dodjes do pozicije vlasti, ti bi da pocnes nesto, ali u startu te koce obaveze koje si preuzeo od predhodne vlade, imas budzet koji ti nedozvoljava bilo kakvo naglo uzamanje novaca iz kase, u isto vrijeme neke od stranih firmi ti nude novce ako im omogucis da sklope kakav ugovor za otvaranje nekog velikog centra u gradu.
Na kraju ostaje ti da balansiras i eventualno da nesto pocnes ili da svoje izborno obecanje totalno zaboravis.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 09:51   #95
Quote:
ADEX kaže:

Medjutim kada dodjes na pozicije moci, vlasti onda imas drugaciji pogled na sve. U situaciji si da utjeces, da mijenjas, da tjeras mlin na svoju vodu, u situaciji si da utjeces na medije, prisiljen si na kompromise.

ili da svoje izborno obecanje totalno zaboravis.


Ili...da birači konačno počnu kažnjavati poltičare za neispunjena predizborna obećanja.
Jer to je to.

Ja tebe ( poslodavca) slažem da ću ti , ukoliko me ti uzmeš za meneđera, razviti program koji će tebi omogućiti da ostvariš 68% profita.

Ti meni daš mjesto meneđera.

Ja zasjednem u fotelju i živo mi se jebe za ono što sam ti obećala, nemam pojma o poslu, a i ionako sam laprdala svašta samo s ciljem da dobijem finu plaću i šofera.

Ja odradim svoj mandat. Loše. Ne dolazim na posao. Plaćica legne, svaki mjesec.
Bez posljedica po mene.

Sjebem ti firmu načisto.
A kad mi istekne rok, ja još tražim da mi se sad upiše i mirovina po zasluzi

I poslije toga, kad raspišeš novi natječaj, ja ti se ponovno javim, svašta ti nalaprdam i ti me ponovo zaposliš i ...

Sorry, ali ...

Jasna paralela?
Mačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2017., 18:20   #96
kolike su te mirovine danas? ovaj je primao 14 000 kuna mjesečno.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...i-140.000-kuna
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2017., 12:15   #97
Quote:
Anderlon kaže: Pogledaj post
Neki dan mi je zapelo za uho kad je onaj sindikalac na TV-u rekao da saborska mirovina iznosi 8.800 kuna, dok je prosječna mirovina 1.500 kuna.

Ako svi građani Hrvatske mirovinu ostvaruju na temelju radnog staža i uplata u mirovinsko, koje su si obrazloženje dali saborski zastupnici zašto su oni iznimka iz tog pravila. Ako radni staž traje 40 godina, oni svoju 5,8 puta veću mirovinu od prosječne ostvaruju kroz svega desetinu svog radnog vijeka. Takav nonsens traži da se digne javno mnijenje koje bi utjecalo na promjenu tog zakona.

Mislim da bi saborski zastupnici trebali imati potpuno isti princip obračuna mirovine kao i ostali građani Hrvatske. I to ne zato jer sam ja ljubomoran ili zato jer je to velik trošak (veći je od saborskih plaća), već prije svega jer povlaštene mirovine oduzimaju kredibilitet zastupnicima, jer oni tako ne dijele sudbinu ostatka Hrvatske, jednostavno zato jer su zaštićeni i zbrinuti. Mogu slobodno reći jebe mi se, jedva čekam svoju mirovinu.

I po kojem to kriteriju su saborski zastupnici bolji da zaslužuju veću penziju od prvakinje baleta u HNK, profesora na fakultetu, od moje mame? Većina njih su samo dizači ruku po stranačkoj stezi. Ako je štos samo u činjenici da si to mogu naštimati i izglasati, zašto se onda čudimo mitu i korupciji, kad se korištenje prilike za osobni interes potiče od zakonodavnog tijela.

Što mislite, hoće li koja stranka pokrenuti pitanje tog nonsensa u Saboru?

Sretan praznik rada!
vlada Zorana Milanovića je ukinula "saborske mirovine" , oni koji su ih primali, još uvijek ih primaju, ali novih više nema
irdeto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2017., 00:27   #98
Quote:
irdeto kaže: Pogledaj post
vlada Zorana Milanovića je ukinula "saborske mirovine" , oni koji su ih primali, još uvijek ih primaju, ali novih više nema
moram biti iskrena i reći kako mi je ovo promaklo. ujedno izražavam čestitke i divljenje bivšoj vladi za tih pola posla, to svaka čast!

ali je pola posla, i one od ranije treba malo primiriti....
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 20:42   #99
Nisu saborske, no tko sve u Hrvatskoj prima povlaštene mirovine?
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2021., 07:48   #100
Prije dosta godina rekao sam da su saborski zastupnici "najveći gulikože" HR građana. Sabor je postojao i prije 1990 god. U bivšoj državi dobivali su dnevnice i putne troškove, Sabor se inače sastajao nekoliko puta godišnje. U Sloveniji nema Skupštinskih mirovina, veći im plaća ulazi u prosjek mirovine.
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:48.