Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2003., 15:07   #1
Vino: koje uz što, dobre preporuke

Dragi forumaši/znalci,

trebala bih preporuku/ imena par dobrih crvenih i par dobrih bijelih vina, a posebno me zanimaju dobra/slatka vina za desert...
Help!

Naime, nedavno sam se našla u prilici da bih trebala odnijeti bocu dobrog vina na poklon, pa kad sam shvatila da sam totalna neznalica (što je u stvari nedopustivo: ček.., kaznit ću se : ) odlučila sam se za dobru staru alternativu: knjigu
Agirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 17:31   #2
a chuj... ovisi kome darujes...

prvo da li osoba uopche voli vina i drugo kakva voli...

s vremenom frendove i frendice proskicas pa skuzis da jedna obozava tugu za jugu, drugi pati na zeleni silvanac, treca skuplja samo vrhunska vina... kad to otkrijesh onda si na konju jer prva bu ostala mrtva hladna na Ivana Dolca (80-100 kn) al bu raspasoj na Tugi (15-20 kn), drugi bu reko fala na Chardonaju (150-200 kn) al bu otkacil na Silvanac (70-100)...

PS cijene su okvirne i nemojte me za rep hvatat...

eto...

a sad preporuka (mada je to straaaaaaaasno individualno pa bum mjerila po sebi) crnih vina, bijela ne pijem i ne poznajem...

- 'morska' trpkija - Grgich, Plancic, Plenkovic (plavac mali, plavac, ivan dolac, pravi sibenski babic, dingac, teran)
- kontinentalna - frankovka (nikako 2002 god.) crni pinot, vranac...
- slatka vina - prosek
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 17:42   #3
Quote:
atlantis kaže:
- kontinentalna - frankovka (nikako 2002 god.)
Orahovačka frankovka mi je super i nije skupa (Merkator)
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 18:01   #4
Quote:
Ruda kaže:
Orahovačka frankovka mi je super i nije skupa (Merkator)
eee... bash orahovacka... obozavam je!... ali 2002 je bez okusa i kiselosti... cak gorkasta malo... zato sam rekla da 2002 ne

inace se uvijek iz orahovice vracam s punim gepekom tog zlata ... sad nisam jer je u orahovici bilo samo berbe 2002. a nisam imala vremena traziti okolo
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 22:03   #5
Re: Vino: koje uz što, dobre preporuke

Quote:
Agirl kaže:
odlučila sam se za dobru staru alternativu: knjigu
Pa to ti je uvijek najsigurnije!

Kreni sa najjednostavnijim pravilom: bijela vina se smatraju laganijima, idu uz "laganija jela" (riba, piletina, pasta s bijelim, blagim sosom). Servira se pothladjeno (par sati u frizideru, prije serviranja)

Crno vino se smatra jacim, ide uz pecenku, crveno meso, pastu s jacim (crvenim) sosevima... servira se na sobnoj temperaturi, vazno da je prozraceno - promuckati ga u casi ili ga preliti u stakleni vrc, pa tek onda u case.
Desertna vina (sladja) idu uz desert, ali ih mozes posluziti i kao aperitiv.


Suho vino - manje slatko, uz jela jednostavnijeg (profinjenijeg- u smislu francuskog ukusa, sto nije moderno u trenutnim fusion kuhinjama) okusa. Robustnija (pogotovo crna) vina idu dobro uz zacinjenija, kompleksnija jela.
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 09:31   #6
ja u stvari do nekidan praktički nisam ni okusila kap vina ali opća kultura diktira poznavanje osnova (o.k. znam da bijelo ide uz lakšu hranu i td....ali kad dođem u mercator vidim 100 bijelih vina ja ne znam za koje bi se odlučila- zato sam vas pitala za par pointova )

ali ako netko zna neko dobro slatko vino.

Jednom sam u Val Sabbionu (taj slow food restoran mi je jednostavno savršen ) pila uz nekakav desert ( maline i sladoled) fenomenalno parfimirano vino (za koje bih sad ubila da znam ime) i bilo je tako finoooo.....

e, iako nisam neki vinopija bas bi voljela kupiti neko slatko vino ima li tko preporuku, pretty please?
Agirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 11:22   #7
Ja isto nisam baš vinopija i ne poznajem dobro vina, ali ako si u Zagrebu a želiš kupiti neko vino za poklon dobra ti je ideja otići u neku od razvikanih vinoteka jer će ti tamo prodavači pomoći u izboru. Vivat i partneri npr. imaju i stranicu na webu i na njoj dosta infa o raznoraznim vinima. Ja bih za poklon uvijek odabrala nešto od ovih odnedavno popularnih hrvatskih proizvođača, npr. sa Hvara - Plenković/Plančić ili iz Istre. Meni su recimo OK bijela vina od Plančića, a nisu uopće skupa.
Što se slatkih vina tiče najfinija stvar koju sam pila bio je slatki tokajac u restoranu Gundel u Budimpešti, slatki tokajac općenito mi je jako fino vino, samo ne znam ima li ga za kupiti kod nas. Svojevremeno sam kupovala jedan crveni slatki muškat koji je super išao uz kolače, bilo ga je u onoj vinoteci u ulici Pod zidom.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 12:19   #8
Quote:
Agirl kaže:

ali ako netko zna neko dobro slatko vino.

Zapravo skoro sva kvalitetna vina su slatkasta.
Probaj "Muškat", mislim da će ti se jako svidjeti
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 12:22   #9
Onaj tko nije probao...
Samo Tga za Jug.
Bez Konkurencije.
__________________
It's the legendary Black Beast of Aaauugh!
spalevski is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 13:37   #10
Nedavno smo bili u jednom španjolskom restoranu i uz paellu smo pili fenomenalno vino - "Sangue del torro". Nemam pojma da li se može naći kod nas, ali trebalo bi pokušati po boljim dućanima.
__________________
Ni špijuni nisu što su nekad bili. Ranije - čim ga vidiš , znaš tko je. Danas - čim ga vidiš ,ne znaš tko je.
fritz von achtung is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2003., 15:27   #11
Vivat i partneri

nije reklama, ima dobrih informacija o vinima -> cijene istih vina u velikim shopping centrima su nešto niže nego u Vivat-u (npr. cijene Mondavi vina u Ipercoop-u su 10-ak kuna niže)
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2003., 12:56   #12
Pitala za desertna pa evo:

Muskat - Kozlovic 2001
Muskat - Sinkovic 2001
Dulcinea - Kozlovic 2000
Offley Porto - 1996

... moze i kakav lagani sampanjac (pri tome mislim uistinu na sampanjac) ili spumante Martini ili crveno vino frizzante La Monella - Barbera del Monefartto 2000

freelancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2003., 00:07   #13
Haloze (oš crno il bijelo), možeš ga naći u Mercatoru. Nečeš pogriješiti, tako je fino. Od kada smo ga dečko i ja kušali, poklanjamo koju bocu svim prijateljima kada idemo na večere.
Paw is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2008., 22:11   #14
pokloni

E sad ću ja napisati par riječi pa kao lokal patriota i kao veliki poznavatelj vina.
Crno vino: Zlatan plavac, isto vino ali barique, Ivan Dolac (Badel 1862 mislim), Dingač (Matuško, Badel 1862), Plavac Grgic
Bijelo vino: definitivno Pošip Čara, ako ćeš jeftinije Zlatan Otok
Šta ću, napisao sam da sam lokal patriot.
Kao što to pjesnik reče: "Dalmacija u mom oku..."
zimmerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 12:04   #15
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Pitala za desertna pa evo:

Muskat - Kozlovic 2001
Muskat - Sinkovic 2001
Dulcinea - Kozlovic 2000
Offley Porto - 1996

... moze i kakav lagani sampanjac (pri tome mislim uistinu na sampanjac) ili spumante Martini ili crveno vino frizzante La Monella - Barbera del Monefartto 2000

kozlovic muskat, a tek dulcinea .........
__________________
Bože molim cuvaj nase klince
To love and be loved is to feel sun on both sides. D.V.
tough_cookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2008., 21:58   #16
kad je nesto dobro ne voli to preporuvicavati , obicno sutim i pokupjem sve, ajd dobro ako imas srece mozda nades jos negdj Calitera Cabaret sauvignon , Tribute 2005
klopotec8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 23:07   #17
videla sam u prodavnici vina od jabuke ,od visnje i od kupine.moze li mi netko reci o njima?
Agatija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 17:11   #18
Voćna vina...

Kupinovo... puno sladora i alkohola, al fali kiselina i ekstrakta pa nema pretjerano dubine. Više u kategoriji likera. Žensko piće.

Priča se da konzumacija većih količina jako diže tlak, ali s obzirom da nemam problema s tlakom, nisam kardiolog i ne oblokavam se s litrom kupinovog dnevno, ne stojim 100% iza tog podatka.
Cthulhu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2008., 12:32   #19
Quote:
spalevski kaže: Pogledaj post
Onaj tko nije probao...
Samo Tga za Jug.
Bez Konkurencije.

obožavam to vino.
Shoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2008., 18:49   #20
Daklen moran priznat sa san naiša na još jedno odlično vino.

Reserve, Radović iz Orebića sa Pelješca.

Dobar mu je i dingač, dok je plavac u rangu ostalih.

Vina koja se mogu takmičiti sa mojim babičem iz Primoštena Burnog.



__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:40.