Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2007., 22:45   #41
1.Kako ste doživjeli Švicarsku? (uzbudljivo, opušteno, zanimljivo...?)
Prekrasna zemlja u kojoj nema velikih problema - sve je više manje dobro uređeno i ljudi žive fino u toj inerciji. Dok sam tamo živio, često sam razmišljao da bi bilo lijepo kad bi Hrvatska jednog dana bila na tom nivou.
Inače, jako puno sam se vozio vlakovima i sjećam se da je samo jednom vlak kasniju dvije-tri minute. To puno govori o njihovom mentalitetu.
Kvaliteta života je visoka - nedjeljom ništa živo ne radi, a u pravilu ni ponedjeljkom prije podne. Dućani se popodne zatvaruju u 6, 6 i po.
Najlješše od svega je ipak priroda.

2.Po cemu vam je bila posebna, u usporedbi sa drugim europskim zemljama
Po ekološkoj svijesti. Dugo vremena se nisam mogao naviknuti da smeće ne smiješ bacati u bilo kojoj vrećici, i da papir, staklo, konzerve itd nikako ne idu u obični kontejner.
Po ljubaznosti. Nikad nisam doživio neljubaznost u trgovini, na šalteru itd. Jako drže do toga.
Po miksu raznih jezika. To me ispočetka zbunjivalo, ali onda sam shvatio filozofiju po kojoj ti ljudi žive stoljećima jedni pored drugih - pravila su zapravo vrlo jednostavna i zna se gdje postoji dvojezičnost, a gdje moraš govoriti "lokalnim" jezikom.

3.Da li je zemlja ispunila vaša očekivanja i da li stoji iza onog što obećava?
Da

4.Kako ste došli do podataka o Švicarskoj, jeste li išli preko agencija ili individualno i u koje vrijeme(godišnje doba), te kojim prijevoznim sredstvom?
Ljeto, jesen prošle godine. Radio sam i učio francuski. Vlak.

5.Kakva je urednost javnih prostora (ulice, trgovi, šetališta,parkovi, wc-i), (uređenost skijališta, toplica, obale jezera)
Ma sve je vrlo uredno.

6.Kakav je odnos destinacije prema turistima (postoje li "važniji" i "manje važniji" turisti)?
Prema turistima valjda ok. Ja sam se osjećao kao turist.
Prema strancima, kako tko i kako gdje - općepoznata činjenica je da su Švicarci dosta zatvoreni što se tiče stranaca i da ih prihvaćaju samo pod uvjetom da se potpuno uklope. Koliko je to teško, svjedoče neka iskustva Nijemaca koji dolaze raditi u Švicu, ali im se čini da će uvijek biti stranci. Moja cimerica Francuskinja je imala problema s prilagodbom mentalitetu, iako govori isti jezik. Ja ne volim generaliziranja o narodima, to mi je općenito glupo, ali Švicarci su stvarno specifični što se tiče tog mentaliteta.
Robierre is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 16:35   #42
meni je Geneva prekrasna, divan, čisti grad, automobili iz časopisa na ulici, finiiiii sirevi, priroda, ma krasno. da biram grad u evropi gdje bi živjela preselila bi tamo. Niš ne kasni, ljudi su ajde malo zatvoreni, ali ima i otvorenih, dalo bi ih se naći

zoo u rapersvillu je bio divan nekoć, Zurich je prekrasan grad, Lausane, ma super, i još govore francuski, ne moraš se služit njemačkim
__________________
So many flowers - so little time...
Neona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 22:02   #43
Jako ljepa i zanimljiva državica, ali i podosta skupa...ali isplati se otići...i ljudi su fakat ok!
Cofex is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 02:50   #44
švicarska je super zemlja, jako zanimljiva, ali pomalo mirna, samo u zurichu i eventualno genevi je malo drugačije...to su ipak svjetski gradovi...
posjetio sam dosta gradova, nažalost nisam baš bio u planinama, osim na saentisu(na istoku), a po planinama zapravo švicarska i je najpoznatija. od svih gradova u švicarskoj preporučio bi, osim 4 najveća(bern, basel, geneve, zurich), koji su svi dosta zanimljivi i posebni, lugano i općenito talijanski dio švicarske...luzern je jako lijep, ali nekako me nije impresionirao ugođajem...primjerice, basel, koji nije toliko poznat kao destinacija, puno više mi se svidio...
što se tiče jezika, u njemačkom dijelu se priča švicarski njemački, teško razumljiv dok se ne naviknete, ali standardni njemački svi pričaju, a i s engleskim su ok,posebno mlađi, dok stariji više znaju francuski...
što se tiče provoda i noćnog života mislim da su zurich i basel najjači, a i općenito po svim zbivanjima...francuski dio nisam baš obišao(osim geneve), ali iz vlaka mi se činio dosta zanimljiv...
ima dosta jezera i stvarno su čista, priroda je super očuvana...
vlakovi su stvarno super, točni, česti, čisti, ali skuupi(zurich-basel, manje od 1 sat, 100kn)...jedino turističke za par dana se isplate...
savjet: tražite migros i coop(supermarketi koji se nalaze po cijeloj zemlji), dobra ponuda hrane(i ostalih potrepština), a u svakom većem gradu imaju i restoran u sklopu centra,koji je povoljan za njihove uvjete...
kaLU is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 09:27   #45
Zeneva

Ko je bio i kakvi su utisci?
Ja sam bila proljetos tamo nekih desetak dana i odusevljena sam.
Mnogo super stvari ima za vidjeti, ali setnja kraj jezera je fantasticna.
Ljudi sa svih strana svijeta.
Ono sto me najvise odusevilo je gradski prevoz koji je stvarno tacan u minut.
Par puta izasla u Mr. Pickwick Pub i jos neka mesta i bilo je fantasticno.
Obisla sam UN, botanicku bastu, Bastion, ...
Uskoro planiram opet da idem tamo na odmor.
mikaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2007., 10:41   #46
dragi moji da li mi neko moze reci da li zna nesto o proceduri dobivanja boravisne vize u ch.znam da ovo nije ta tema ali meni bi trebala ta informacija.naime ja sam se udala ,moj dragi radi i zivi u svicarskoj ima c-vizu ,vjencali smo se i predali ovdje sve za dobivanje moje vize pa smo dobili pismo da idem u Hrvatsku u ambasadu svicarske i trazim zahtjev za vizu da bi mogla doc zivjet s njime ovdje u ch.molim nekog kompetentnog da mi sto prije odgovori ,hvala puno
sanja_dragi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 11:44   #47
jel bio netko u schauffhausenu,kak je tamo,kako doc do tamo,sve kaj znate?hvala
zagreb4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 13:06   #48
aha! dobio su karte za rukomet pa te zato sad zanimaju Celje i Schaffhausen

na koji način misliš putovati, vlak, bus, auto, neke kombinacije? napiši to pa ćemo ti pomoći
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 22:21   #49
inace zensko sam.ima i rukomet veze s tim.do celje mi nije problem,al do schauffhausena je.kako je najlakse doci do svicarske,najjeftinije,ono svi podaci su od pomoci
zagreb4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2007., 23:48   #50
Quote:
zagreb4ever kaže: Pogledaj post
inace zensko sam.ima i rukomet veze s tim.do celje mi nije problem,al do schauffhausena je.kako je najlakse doci do svicarske,najjeftinije,ono svi podaci su od pomoci
Kako doci do Svicarske.Mislim da ti je naj ekonomicnije vozom ili bus.nemam podatke.Mozes se obratiti u office turisma.Evo ti dresa

Office du tourisme
Vorstadt 12
8201 Schaffhouse

Mali je grad.Imas dva musea da obidjes Musee d'histoire naturelle.Musee de Tous les Saints.Goethe je rekao za Schaffhouse da je to most izmedju Njemacke i Svicarske Zaboravi da ti navedem da ima jedna jako lijepa fontana
Maure.I jedan musée contaporain.
Naj ljepsa stvar za mene su Les chutes de Rhin,i dvorc Laufen.To ti se nalazi
u Neuhausen.Imas jedan mali otok koji se zove L'ile de Rheinau .Tu imas jednu Abbaye benedictine.crkva je iz prioda baroque.Fondirana je u IX
stolijecu.Grad je medjeval,jedan od naj bolje sacuvanih u Svicarskoj.
Ne znam sto da ti napisem vise.Sretno
colibri is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 12:54   #51
Quote:
colibri kaže: Pogledaj post
Kako doci do Svicarske.Mislim da ti je naj ekonomicnije vozom ili bus.nemam podatke.Mozes se obratiti u office turisma.Evo ti dresa

Office du tourisme
Vorstadt 12
8201 Schaffhouse

Mali je grad.Imas dva musea da obidjes Musee d'histoire naturelle.Musee de Tous les Saints.Goethe je rekao za Schaffhouse da je to most izmedju Njemacke i Svicarske Zaboravi da ti navedem da ima jedna jako lijepa fontana
Maure.I jedan musée contaporain.
Naj ljepsa stvar za mene su Les chutes de Rhin,i dvorc Laufen.To ti se nalazi
u Neuhausen.Imas jedan mali otok koji se zove L'ile de Rheinau .Tu imas jednu Abbaye benedictine.crkva je iz prioda baroque.Fondirana je u IX
stolijecu.Grad je medjeval,jedan od naj bolje sacuvanih u Svicarskoj.
Ne znam sto da ti napisem vise.Sretno

puno hvala na informacijama
zagreb4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2007., 21:28   #52
Nema na cemu. Imas tu na forum nekoga ko zna bolje od mene grad.
Trebala bi se njemu obratiti.
colibri is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 12:29   #53
Autoceste - Svicarska

pozdrav,

da li netko znam jer se u svici mora uzeti godisnja vinjeta ili imaju tip za 1 tjedan?
tomo_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 13:17   #54
Quote:
tomo_kt kaže: Pogledaj post
pozdrav,

da li netko znam jer se u svici mora uzeti godisnja vinjeta ili imaju tip za 1 tjedan?
Godišnja, zadnja dva puta kad sam išao samo godišnja je bila u igri....mislim da je oko 30 EUR, ali to nisam siguran
__________________
La mano de Dios... Truly, madly, deeply...
Ti si i inače jedan od boljih poznavalaca igre ovdje na forumu, ni ne čudi me što možeš vidjeti ono što drugima očito i nije tako očito! - by roby
Silvercat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 13:17   #55
kolko se sjećam samo godišnja...al nije nešto skupa...vjerojatno jeftinija od cestarine u smijeru zagreb-split i natrag...
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 13:18   #56
da..nekih dvjestotinjak kuna, točno..
K-pax is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2008., 13:26   #57
da 40 svicaraca je!

ma uspio sam naci kako da izbjegnem taj komadic autoceste.
tomo_kt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2008., 14:05   #58
Nisam ni znao da treba, kad sam bio 2005 god., nisu mi na granici nista rekli niti sam pitao, pa sam se vozio bez nje. Dobro da me nisu skontali, kazna je sigurno paprena.
Marin23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2008., 22:52   #59
Da imas godisnju vinjetu koju moras uzeti ulaskom u CH..odmah te prestrojavaju na granici ako je nemas ...Dode ti 40 franaka ali ako kupujes na carini onda je nesto skuplja jer je cijena u eurima...Ne znam kak ces izbjeci to, ali ja se ni bi zezala jer ako te opale sa kaznom nece ti biti svejedno...a opet moguce da te nece skuziti, ali u zadnje vrijeme su strogi sa time. Mi ulazimo sa CH tablicama pa nas zezali prosle godine jer ju nismo kupili a imali smo pravo imati staru do kraja sijecnja..ali kaj ces..
Ja ne bi riskirala za te novce...
__________________
02.08.2008. nas dan iz snova...
zeljka2905 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2008., 00:16   #60
Nisam ja riskirao, nisam znao, na granici mi nisu nista rekli, al eto dobro proslo, dobro da znam za sljedeci put.
Marin23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:11.