Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.12.2008., 21:14   #81
Quote:
Platoon Leader kaže: Pogledaj post
U Zagrebu je '91. bilo snajperista koje su zajedno otkrivali i lovili Narodna zastita i MUP. Ti snajperisti nisu bili vojno obuceni snajperisti specijalci nego razni srbi i komunisti tj. "petokolonasi" koji su povremeno pucali iz bilo cega, dakle puske sa snajperom, puske bez snajpera, pistolja, lovacke puske pa cak i zracnice. Sve njih nazivalo se snajperistima, iako vecina nije imala snajper i nije prosla snajpersku obuku.

Njihovo otkrivanje bilo je organizirano osmatranjem i obavjescivanjem, a lov se odvijao uz sto manje pompe zato da se ne izazove totalna panika u gradu, a pogotovo u kvartu odnosno zgradi gdje se lov vrsio. Dovoljna psihoza je postojala vec zbog samog njihovog postojanja.
Meni se čini da je to više bila fama i to poprilično izražajna, te snajperisti u Vodnikovoj, Mihanovićevoj, tadašnjih Proleterskih brigada...
Ali u Zagrebu nije bilo nijedne evidentirane žrtve snajpera. A od toliko snajpera, barem jedan bi valjda uspio pogoditi nekoga.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 21:45   #82
Quote:
otompotom kaže: Pogledaj post
Obuka je bitna jer se ne sastoji samo od vježba gađanja. Gađanje je samo malen dio snajperske obuke, a i taj dio je različit nekog samukog treninga.

Samouk čovjek može postat dobar strijelac/lovac.
Snajperska obuka stvara strijelca/diverzanta/izvidnika, i u svakom trenutku pretpostavlja djelovanje iza linije, samostalno ili s još jednim, dvojicom, ovisno od zadatka.
Dobro i mislio sam da se radi o taktici, mada vjerujem da se tu da nešto naučiti, neke vojne literature sigurno ima.

Quote:
Preživljavanje u divljini, skrivanje, šuljanje i muljanje, jedenje kore s dveća i bla bla bla...
Nemoš to ipak sve samouk...
Pa ovo je najmanji problem za samoukog.Pazi, ja koji se ne bavim time toliko, znam recimo većinu domaćeg divljeg bilja koja je jestiva.A mogu si misliti kako bi bilo da se netko posveti tome.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 21:47   #83
Quote:
Antimon2 kaže: Pogledaj post
Pa vidim da ne znaš ništa o obuci ...
Napisao sam da ne znam od čega se sastoji obuka.Drago mi je da si ti to pametno zaključio.Jedini problem je što nisi ništa napisao u vezi iste.

Quote:
Teoretski se može Mujo iz Travnika pojaviti i brže odvoziti krug od Hamiltona.
Opet malo glup primjer, jer Mujo iz Travnika nema pristup F1 bolidima.Snajper može nabaviti, bolid ne.

Quote:
Mislim, stvarno ... Kolika je šansa da neki jugonostalgičar ima doma snajper, municiju i još vrhunski puca ?
Koju si kitu zapeo za jugonostalgičare?Ja pričam o hipotetskoj situaciji, koja se ne mora nužno odnositi na naš rat.Spomenuo sam Irak kao primjer.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 22:25   #84
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Meni se čini da je to više bila fama i to poprilično izražajna, te snajperisti u Vodnikovoj, Mihanovićevoj, tadašnjih Proleterskih brigada...
Ali u Zagrebu nije bilo nijedne evidentirane žrtve snajpera. A od toliko snajpera, barem jedan bi valjda uspio pogoditi nekoga.
Nije bila fama nego je bilo tako kako sam napisao. Sto se tice njihovog djelovanja, nije ga bilo puno upravo zato sto se za njih odmah proculo, sto su brzo bile organizirane patrole i sto su neki odmah uhvaceni. Koliko mislis da je pametno nekome pucati iz neke zgrade po ulici, a znas da je tu negdje ekipa koja ce te ako ne ubiti, onda premlatiti gotovo do smrti i invalidnosti (iako je to nakon prvih nekoliko slucajeva bilo zabranjeno)? Nije Zagreb bio bojno polje poput Vukovara da bi snajperisti bili u jednom kvartu ili ulici koju drze srbi, a zrtve u drugom kvartu koji drze Hrvati pa da mogu nesmetano pucati ili mijenjati lokacije uz malu vjerojatnost da ce biti otkriveni.

U Zagrebu je bilo dovoljno da jedan covjek s ceste ili susjed opazi snajperista i obavijesti NZ ili MUP koji su tako i tako patrolirali. NZ pjesice, a MUP u automobilima. Ja bas i ne bih riskirao jer je omjer ulozenog i dobivenog u potpunom nesrazmjeru. Oni su se debelo skrivali po svojim stanovima i tu i tamo opalili vise zbog sirenja panike, a manje zbog nanosenja gubitaka.
Platoon Leader is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:16   #85
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Opet malo glup primjer, jer Mujo iz Travnika nema pristup F1 bolidima.Snajper može nabaviti, bolid ne.
A kako da ti objasnim ?! Onda Mujo iz Travnika koje pase ovce i koze a u slobodno vrijeme igra šah sa Hasom, pobijedi IBM-ovog Deep Bluea. Valjda ima qrčeva šahovska ploča u Travniku. Sve je moguće, tako i netko može biti bolji snajperist kao amater od nekog specijalca. Naravno da može. Samo je malo vjerojatno ...

Mislim, tema su snajperi '91 a ne ovi u Iraku. Činjenica je da je ne znam praktički za nikog tko je bio pogođen snajperom usred grada a koliko se pričalo o tome trebalo je biti stotine mrtvih.
__________________
apartmani na moru
Antimon2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:18   #86
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Dobro i mislio sam da se radi o taktici, mada vjerujem da se tu da nešto naučiti, neke vojne literature sigurno ima.
Nije sva literatura open source.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:24   #87
Quote:
Antimon2 kaže: Pogledaj post
A kako da ti objasnim ?! Onda Mujo iz Travnika koje pase ovce i koze a u slobodno vrijeme igra šah sa Hasom, pobijedi IBM-ovog Deep Bluea. Valjda ima qrčeva šahovska ploča u Travniku. Sve je moguće, tako i netko može biti bolji snajperist kao amater od nekog specijalca. Naravno da može. Samo je malo vjerojatno ...

Mislim, tema su snajperi '91 a ne ovi u Iraku. Činjenica je da je ne znam praktički za nikog tko je bio pogođen snajperom usred grada a koliko se pričalo o tome trebalo je biti stotine mrtvih.
Dobro da smo to onda ustanovili.Nigdje nisam ni implicirao da se radilo o pravim snajperistima, nego sam samo htio reći, da treba povući crtu i definirati istoga.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:24   #88
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Napisao sam da ne znam od čega se sastoji obuka.Drago mi je da si ti to pametno zaključio.Jedini problem je što nisi ništa napisao u vezi iste.
ak znaš engleski sniper training

http://www.snipercountry.com/
http://www.snipercountry.com/training.html
__________________
ovdje je bio link na portal neprofitne udruge dok nije postala opasna konkurencija za forum.hr
Ivan Bajlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:24   #89
Quote:
Tyndall kaže: Pogledaj post
Nije sva literatura open source.
Naravno da nije.No isto tako nije nemoguće doći do vojnih knjižica/priručnika koji se koriste pri obuci.I sam imam jedan takav kući, doduše ne za snajperiste.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2008., 23:29   #90
Ima jedan srpski film Apsolutnih sto, o urbanom mladom snajperistu.
Dakle,prvak u sportskom gađanju,iz osvete postaje urbani snajperista.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 00:01   #91
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Dobro da smo to onda ustanovili.Nigdje nisam ni implicirao da se radilo o pravim snajperistima, nego sam samo htio reći, da treba povući crtu i definirati istoga.
Ma da, znam... Ali iskreno rečeno, sumnjam ja da je tu i bilo i snajpera uopće. Tko je to imao snajper doma od tih oficira i četnika ? Vjerujem da su postojali neki koji su izazivali paniku ali pitanje je iz čega su pucali. A i ti mitovi i bajke se u ratu šire neviđenom brzinom. Kakvih sam se ja sve bajki naslušao tih dana ...
__________________
apartmani na moru
Antimon2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 08:44   #92
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Naravno da nije.No isto tako nije nemoguće doći do vojnih knjižica/priručnika koji se koriste pri obuci.I sam imam jedan takav kući, doduše ne za snajperiste.
Naravno da nije, no do onih važnih priručnika ne možeš samo tako doći. Imam ih i ja brdo doma, ali sumnjam da bih mogao popraviti, npr, zakrilca na F/A-18 makar imam servisni manual.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 09:51   #93
Quote:
Platoon Leader kaže: Pogledaj post
U Zagrebu je '91. bilo snajperista koje su zajedno otkrivali i lovili Narodna zastita i MUP.
Ma lovile su ih lokalne ispičuture iz kafića, svi ti besprizorni kreteni što u mirnodopskim uvjetima ne mogu doći do izražaja, a u ratu odjednom postaju velike face. Mnoge snajperiste su upravo oni izmislili.
DagDugpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 11:18   #94
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Ma lovile su ih lokalne ispičuture iz kafića, svi ti besprizorni kreteni što u mirnodopskim uvjetima ne mogu doći do izražaja, a u ratu odjednom postaju velike face. Mnoge snajperiste su upravo oni izmislili.
Ne. Cinjenica je da je NZ za odredeni broj ljudi bila organizacija koja im je pruzala kakvu takvu poveznicu s ratom pa su se osjecali vazno, ali zapravo su bili ili pijanceki ili/i niskoristi. Ali takvih je bilo i u ZNG, a upravo je u ZNG velik dio ljudi regrutiran iz NZ. Razlika je naravno ta sto kao takav nisi dugo mogao opstati u ZNG, a u NZ jesi jer u Zagrebu nije bilo velikog fajta. Takvi uopce nisu predmet ove teme.

Ja govorim o naoruzanim odredima NZ u kojima nisu bili takvi, vec prava ekipa koja se izmedu ostalog pridruzivala MUP-u i ZNG na bojisnici i iz koje je dio ljudi nakon rasformiranja NZ ostao u ZNG i MUP-u. Takvi su u suradnji s MUP-om lovili "snajperiste".
Platoon Leader is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 11:45   #95
Quote:
Tyndall kaže: Pogledaj post
Naravno da nije, no do onih važnih priručnika ne možeš samo tako doći.
Naravno, ali svega se nađe na crnom tržištu.

Quote:
Imam ih i ja brdo doma, ali sumnjam da bih mogao popraviti, npr, zakrilca na F/A-18 makar imam servisni manual.
A jeste se svi uhvatili aeronautike.Nije mi to nikako za usporedbu.Ne pričamo o svemirskoj tehnologiji, nego snajperskoj obuci.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 16:56   #96
dobro sad, na stranu priručnici, još jedan važan dio prave obuke je i prenošenje iskustva s iskusnijih na neiskusnije.
nema tog priručnika koji vrijedi kao instruktor koji je omirso baruta i osto živ da te pouči, da prati svaki tvoj potez i govori ti šta krivo radiš itd itd...

živo iskustvo je uvijek najbolji učitelj...
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 17:25   #97
neradi se tu o obučenim vojnim snajperistima , radi se o običnim (radi se i o bivšim oficirima i ljudima koji su i prije rata bili vezani ili za miliciju ili su imali veze sa kos ili nekom drugom službom)ljudima srpske nacionalnosti koji su živjeli u večim hrvatskim gradovima , a bili su putem vrbovanja uvučeni u takve operacije , a koje je neka njihova organizacija , ili jedna grupa ljudi samostalno organizirala i naoružala i tako čekala prodor vojske sa fronta . bili su kao neki pokret otpora u hrvatskim gradovima .

ali ti ljudi nisu bili obučeni snajperisti , niti su organizirano snajperski djelovali u nekom večem obimu iz jednostavnog razloga jer oni nisu bili pripremljeni za takva djelovanja , ni psihički ni stručno ali i takvi su poslužili su za psihološki rat protiv hrvatske .

stvarali su paniku , strah i nesigurnost kod građana bez obzira u kojem broju su bili ili uopče nisu bili .

krivo je uspoređivat djelovanja snajperista po iraku koji su dio vojne ili terorističke grupe(obučeni su snajperisti) ili sa snajperskim djelovanjem po gradovima uz prvu liniju fronta , a gdje je vojnik snajperist mogao sa sigurnog odnosno sa samih rovova djelovat po civilima .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 11:25   #98
u knjizi kronologija rata , za 8, 9,10 ,11 i 12 mijesec 91g nema nijedan novinski izvještaj koji bi govorio o snajperskom djelovanju u bilo kojem gradu u hrvatskoj ili o hvatanju snajperista po gradovima ili da je neko poginio ili snajperist ili građanin , a da je to na ovakav(gore opisan) način .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 20:52   #99
neznam za snajperiste, ali ovih "petokolonaša" je bilo. u vrbovskom (odkud sam ja) za vrijeme rata, redovito su se prenosile neprijatelju informaciju o minskim poljima itd.
zvonzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 19:26   #100
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
A jeste se svi uhvatili aeronautike.Nije mi to nikako za usporedbu.Ne pričamo o svemirskoj tehnologiji, nego snajperskoj obuci.
Puno je lakše složiti manual za održavanje određenog tipa aviona nego manual(priručnik) za snajperiste.

Imam iskustva s jednim i s drugim(nešto profesionalno, a nešto "entuzijastično").
Priručnik za snajperiste(i HV i strani) nisu čak ni potpune smjernice,a kamoli nekakva pravila
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:37.