Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2008., 10:18   #41
Quote:
Dosta vremena se provede i na simulatoru , a zadnje je procedura spašavanja , raspakiravanja splavi , pregledavanja opreme splavi itd na bazenu (to trebate vidit )
Bazenu!?!?

Quote:
I koliko ja znam (al nisam siguran stvarno , ako treba ću pitat) sa poručničkim samo dobiš povlasticu da ideš samo na ispit a ne na tečaj.
Znači iskreširaš milju za ispit i ako prođeš sve super.
I uštediš si 8k kuna
logicno je vjerovatno si u pravu da nakon položenog poručničkog imaš pravo izić na ispit za ''Zapovjednik jahte kategorije B (jahta do 500 BT)'' ispit u kapetaniji kosta 2.200,00 kn.
__________________
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.
''Postoje tri vrste ljudi: oni koji su živi, oni koji su mrtvi i oni koji plove.''
PONISTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 10:25   #42
Quote:
Neko je spomenia da ne bi tribalo 2 godine učenja navigacije u školi. Pa vjerojatno ne bi, ali mene su toliko jebali sa milijunima zadataka tamo da ni dan danas ne bi ima većeg problema za riješit nekog od njih, za razliku od nekog ko je proša tečaj i nakon par miseci ne zna riješit zadat iz terestrike a kamoli iz astronomske.
Zakljucili smo da se na tecaju ne moze puno naucit i da je iskustvo i samo osobna zelja za ucenjem najvaznija!
zadatke iz astronomske nije problem rjesit i mogu se naucit vrlo brzo tako da to nije problem.
ali koliko znan jahte nisu obvezene imat sekstant na brodu ako i moraju imat ja ga nisan vidija na ovin jahticama (bar do 100BRT) i pitanje je da li itko zna radit s njim a i ako zna ne virujen da ce skidat sunce ili zvizde pa racunat pjeske poziciju broda.
__________________
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.
''Postoje tri vrste ljudi: oni koji su živi, oni koji su mrtvi i oni koji plove.''
PONISTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 11:27   #43
Pa ja nisan ni priča o jahtama nego o svom iskustvu sa faksa. Na velikim su brodovima takve stvari obvezne pa opet Filipinci i ostali pomorci treće kategorije nemaju pojma o tome. Tako da je moje mišljenje neka samo i ostane tako na našim školama.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 11:40   #44
razumija san ja na sta si mislija.nisan ja ni reka da je na faxu drugacije.samo san napisa da se astronomska na faxu pre komplicira i onda se u onoj pustoj teoriji izgubi nit za onim sta je u biti dobro, jer se prica o svemu i ne stavi se naglasak na prave stvari!
istina je da filipi i njihova klasa imaju manje znanja od ''nas'' ali i to se pocelo lagano minjat! a sta se tice astronomske i baratanja sekstantom i racunanjem pozicije koliko znam samo US coast guard ima obicaj to trazit od casnika kad dođu u kontrolu!
__________________
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.
''Postoje tri vrste ljudi: oni koji su živi, oni koji su mrtvi i oni koji plove.''
PONISTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 11:53   #45
Quote:
PONISTRA kaže: Pogledaj post
Zakljucili smo da se na tecaju ne moze puno naucit i da je iskustvo i samo osobna zelja za ucenjem najvaznija!
zadatke iz astronomske nije problem rjesit i mogu se naucit vrlo brzo tako da to nije problem.
ali koliko znan jahte nisu obvezene imat sekstant na brodu ako i moraju imat ja ga nisan vidija na ovin jahticama (bar do 100BRT) i pitanje je da li itko zna radit s njim a i ako zna ne virujen da ce skidat sunce ili zvizde pa racunat pjeske poziciju broda.
Da sekstant, a odkad to nisan vidija a kamoli upotrebija.

http://www.astronomija.co.yu/instrum...t/sekstant.htm

Nego šta će vam astronomska navigacija u uvjetima plovidbe u kojima najćešče plove čarteraši????????????

Dovoljno je osnovno znanje terestičke navigacije i ne bi smilo bit problema, a pogotovo sada sa GPS sustavima stvarno treba bit tukac za neuspit nać poziciju plovila.

Da me se ne bi krivo razumilo nije navigacija nešto šta se može besprijekorno naučit na kursu od 15 dana, ozbiljna je to nauka, ali za stjecanje osnovnih znanja koja su upotrebljiva u "normalnoj" plovidbi ne bi trebalo bit malo tih desetak dana predavanja i nešto prakse. To je tek toliko da se shvati o čemu je riječ i da se dalje radi na sebi i svom usavršavanju.

Sve struke se uće dok je čovik živ ali navigacija je nešto di je skoro sve izmišljeno i di ti se ćini da nema ništa nepoznato i kad taman to zaključiš svatiš da je more toliko nepredvidljivo da je to za nepovjerovat.

More je čudo i za uspješnu navigaciju ga treba duboko poštovat.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 15:06   #46
Aarone, nego što se točno zbivalo u tom bazenu???
Zanimalo bi nas kako je to izgledalo?
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 15:22   #47
Quote:
More je čudo i za uspješnu navigaciju ga treba duboko poštovat.
Quote:
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.''
ovo je najveca istina!

Quote:
Nego šta će vam astronomska navigacija u uvjetima plovidbe u kojima najćešče plove čarteraši????????????
pa nije potrebna.

Quote:
Dovoljno je osnovno znanje terestičke navigacije i ne bi smilo bit problema, a pogotovo sada sa GPS sustavima stvarno treba bit tukac za neuspit nać poziciju plovila.
skoro da se slazen iako ''osnovno'' poznavanje terestričke navigacije najčešće zbog bahatih ''skipera'' koji ne poštuju more nije dovoljna. najgore je sto sa sobom na dno ne povuku samo sebe vec i ostale clanove posade.
__________________
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.
''Postoje tri vrste ljudi: oni koji su živi, oni koji su mrtvi i oni koji plove.''
PONISTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 15:29   #48
kad se vec spominje bazen moran rec da ima dosta pokusaja simulacija ''mora'' i uvjeta na moru u bazenu. a nema nista gore nego ljude ucit na bazenu i onda ih pustit na more. pa to je skoro kao da ucis plivat na suhom. recimo polaganje ispita za ronioca pa meni je smjesno da se to radi u bazenu. osobno po meni nitko (niti jedna skola ronjenja) ne bi dobila licencu ako obucava ljude u bazenu a kasnije ti ljudi idu ronit u more,jezera ili rijeke. di je vidljivost smanjena a da ne govorin ostale situacije koje se mogu desit!
__________________
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.
''Postoje tri vrste ljudi: oni koji su živi, oni koji su mrtvi i oni koji plove.''
PONISTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 16:03   #49
Quote:
PONISTRA kaže: Pogledaj post
kad se vec spominje bazen moran rec da ima dosta pokusaja simulacija ''mora'' i uvjeta na moru u bazenu. a nema nista gore nego ljude ucit na bazenu i onda ih pustit na more. pa to je skoro kao da ucis plivat na suhom. recimo polaganje ispita za ronioca pa meni je smjesno da se to radi u bazenu. osobno po meni nitko (niti jedna skola ronjenja) ne bi dobila licencu ako obucava ljude u bazenu a kasnije ti ljudi idu ronit u more,jezera ili rijeke. di je vidljivost smanjena a da ne govorin ostale situacije koje se mogu desit!
Već duže ronim, nikad čula da se ronjenje može položit u bazenu!!!!
Pa to je stvarno nešto najluđe što sam čula!!!!!
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 16:19   #50
evo san sad malo pogleda po netu. nasi kontinentalci imaju tecaj na bazenu (znaci prakticni dio odrade na bazenu) a onda polaganje idu jedan vikend na more naravno to im nije ukljuceno u cijenu znaci na cijenu tecaja ide jos plus cijena ta 2 dana na moru di ce se odrzat ispit a ispit se sastoji od 2 zarona u moru. i sad neka mi netko rece da su oni osposobljeni ici roniti nakon 2 zarona u moru. kad san ja polaga za R1 stalno smo bili u moru i to smo jos imali instruktora koji je bija instruktor diverzantima covik nan je postavlja nemoguce zadatke odnosno malo previsoko je stavija ljestvicu malo se zanija ne znan sta je mislia da smo diverzanti a ne pocetnici. koliko je to bilo dobro pokazalo se kasnije jer nas je tip naucija vrhunski al u pocetku je bilo jako tesko to sve ispratit. i sad ti usporedi tecaj na moru s tecajem u bazenu!
__________________
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.
''Postoje tri vrste ljudi: oni koji su živi, oni koji su mrtvi i oni koji plove.''
PONISTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 16:25   #51
isli smo malo van teme.
ali eto kasnije san ima dobru podlogu kad san isa radit u jednu marinu lipo san radija i usluge ronioca a dobro se placa!!
skiper po meni mora bit osoba koja poznaje dosta stvari od navigacije, poznavanja broda, meteorologije, makinje, jezika, prava, kuhinje, psihologije ljudi,pa ako su ti na brodu jos boce i imas lude goste onda nije lose znat ni zaronit, ipak si odgovoran za tu celjad :-) triba znat di ces ih dovest za ronit. sve ima svoje zasto.
__________________
''Čovik je od svega gospodar, samo je od mora rob, more ga isa u zvizde, more ga kala u grob.
''Postoje tri vrste ljudi: oni koji su živi, oni koji su mrtvi i oni koji plove.''
PONISTRA is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2008., 21:49   #52
Iskreno, malo mi se dize kosa na glavi kad mi netko spomene da bi htio postati skiper.

Najprije, sto to tocno znaci? To je sirok pojam i kod nas u ovoj anarhiji se svatko moze predstaviti kao skiper. Zato i puno ekipe kojoj je taj pojam tek nesto za sto su negdje usput culi za sebe kazu da su skiperi.

Dozvole su prica za sebe. Mnoge skole jedrenja reklamiraju "tecajeve za skipere" koji s tim nemaju veze. A ono sto se na kraju dobije je dvije sedmice natezanja skota i polozen voditelj brodice B.

Dozvola, najmanje voditelj brodice B ili nesto vise (nasi zapovjednici jahte A ili B ili neke strane dozvole, prema STCW, RYA ili stovec) su tek nuzni uvjeti da bi netko mogao raditi kao skiper.
Ako imas dozvolu i dva tjedna tecaja ne znaci da si skiper.

U ovoj anarhiji kod nas iskristaliziralo se samo to da za dobiti takav posao jednostavno moras imati dobru preporuku. I to je to. Mozda je to nepotizam, ali u ovom bezvlascu koliko toliko dobro funkcionira.

Sto to znaci? Neka liva charter firma, nepouzdan skiper.
Pouzdana firma, pouzdan skiper.
Ali opet, to nije uvijek pravilo.

Kod nas jos uvijek ima jako losih i nepouzdanih skipera, ali ima i sposobnih ljudi od zanata.

A sto cini dobrog skipera?
Navigacijske i vjestine plovidbe su osnovni uvijet.
Amen.
Tko to ne zna ne moze biti skiper. Ali to samo po sebi nije ni najmanje dovoljno.
Skiper u prvom redu mora ugoditi gostu, mora poznavati podrucje gdje se plovi, znati sto zanima kojeg gosta (nece starce sa malom dicom voziti na provod u hvar ili mulce zeljne ludovanja na lastovo). Mora znati restorane, betule, plaze, poznavati ljude na obali, znati di je najbolje sto...
Mora biti druzeljubljiv, nasmijan, mora gosta uciniti sretnim. Ako treba i napiti se s njim, i istovremeno biti u stanju brinuti se za brod.

Skiper koji radi za jednog gazdu je malo drukcija prica, i to rade ljudi s puno iskustva. Ozbiljni ljudi koji su odlucili da ce neko vrijeme stvarno na taj nacin zivjeti od mora. Tu pocetnici nemaju sto traziti, taj posao se dobiva iskljucivo na jebenu preporuku.
__________________
Y Ddraig Goch Ddyry Cychwyn
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 10:48   #53
Jesi ti skiper?
Stalno, povremeno....?
Tvoja iskustva u tom poslu?
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 21:42   #54
mracni taman san se krenija raspisat ali vidin da si skoro sve reka

samo da dodam,sa voditelj brodice kat B mozes bit skiper sam sebi i/ili prijateljima a za komercijalne svrhe trazi se po zakonu najmanje vod.brod.kat.C

inace nina333 osobno znam dvije skiperice u rh(a ima ih jos) i stvarno je uzitak ih gledati koliko su strucne i profesionalne u svom poslu
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 11:24   #55
Quote:
PONISTRA kaže: Pogledaj post
isli ...skiper po meni mora bit osoba koja poznaje dosta stvari od navigacije, poznavanja broda, meteorologije, makinje, jezika, prava, kuhinje, psihologije ljudi,pa ako su ti na brodu jos boce i imas lude goste onda nije lose znat ni zaronit, ipak si odgovoran za tu celjad :-) triba znat di ces ih dovest za ronit. sve ima svoje zasto.
i sve to uz činjenicu da ti posao ne traje od 8-16, nego 0-24....
__________________
Balkanski infinite loop: Marina Abramović gleda Bracu sa Srebrnjaka.
klasa optimist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 15:09   #56
Već napisano, bolje čitaj!
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 20:00   #57
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
mracni taman san se krenija raspisat ali vidin da si skoro sve reka

samo da dodam,sa voditelj brodice kat B mozes bit skiper sam sebi i/ili prijateljima a za komercijalne svrhe trazi se po zakonu najmanje vod.brod.kat.C

inace nina333 osobno znam dvije skiperice u rh(a ima ih jos) i stvarno je uzitak ih gledati koliko su strucne i profesionalne u svom poslu
e, da, na C sam i mislio, vrazje dozvole, nikako zapamtiti kako se koja zove

@nina: student sam, skiper povremeno, kad imam vremena i kad se nadje posla
imam tri tanke sezone skipanja iza sebe, ali s puno pricica i dogodovstina
jedrim od kad znam za sebe i stalno se krecem se u drustvu jedrilicara i skipera od kojih su mi neki dobri prijatelji

ali kontam da je jebe se non tu dosta iskuskusniji od mene

znam i ja jednu odlicnu skipericu. i znam da vrlo cesto mora odbijati skiperaze jerbo je na dobrom glasu i dosta je trazena.
__________________
Y Ddraig Goch Ddyry Cychwyn
mrachni hajduk! is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 20:01   #58
Quote:
Aaron McLoughlin kaže: Pogledaj post
Ha čuj ...
Možeš dobit lude ruse , ili 6 plavokosih šveđanki kojima je glavni cilj oblit se svaku večer, po danu se malo sunčat i tako...
Onda ti se sve svodi na par sati navigacije dnevno , bez previše stresa itd.

A možeš dobit psiho-talijane kojima je cilj u 7 dana iz pule doć do dubrovnika oplovit sve šta se može ...usput skočit do montecarla itd.
Onda te mogu uhvatit kojekakve nevere... pa se možeš posvađat sa tim debilima na brodu i tako....

To je posao di nije puno toga propisano o ponašanju na brodu ,i puno toga ovisi o gostima.

I da... izgleda da je donijet neki zakon sad ... svaki skipper u čarter firmi mora imat položen basic-safety... a jebo im mater
Talijani... ije ljutu i pokušava ih zaboraviti:
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 02:24   #59
Quote:
mrachni hajduk! kaže: Pogledaj post
e, da, na C sam i mislio, vrazje dozvole, nikako zapamtiti kako se koja zove

@nina: student sam, skiper povremeno, kad imam vremena i kad se nadje posla
imam tri tanke sezone skipanja iza sebe, ali s puno pricica i dogodovstina
jedrim od kad znam za sebe i stalno se krecem se u drustvu jedrilicara i skipera od kojih su mi neki dobri prijatelji

ali kontam da je jebe se non tu dosta iskuskusniji od mene

znam i ja jednu odlicnu skipericu. i znam da vrlo cesto mora odbijati skiperaze jerbo je na dobrom glasu i dosta je trazena.
Super, ajde napiši koju dogodovštinu, ti odmah kužiš stvar!!!! Baš bi tako nešto i trebalo ovdje napisat!!
tnx unaprijed!
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 02:35   #60
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
mracni taman san se krenija raspisat ali vidin da si skoro sve reka

samo da dodam,sa voditelj brodice kat B mozes bit skiper sam sebi i/ili prijateljima a za komercijalne svrhe trazi se po zakonu najmanje vod.brod.kat.C

inace nina333 osobno znam dvije skiperice u rh(a ima ih jos) i stvarno je uzitak ih gledati koliko su strucne i profesionalne u svom poslu
Možda je mračni skoro sve reka, a ti se baš kanija raspisat!!! Pa raspiši se malo, jedva čekam!!!!
Čujem da puno znaš....
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:21.