Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2008., 14:03   #81
Nego, stvarno mi se čini da bi jebe se mogao pisati...
Ima smisla i stila, jako lijepo oslikava situacije....



E, da, jebe se non, kažeš da godinama radiš taj posao. Smije se znati koliko, onako otprilike? Što, naravno ne dovodim u vezu s tvojim literarnim sposobnostima, to je druga priča...
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2008., 23:43   #82
pa,kao skiperu na jedrilicima i ponekom motornjaku tece mi vec(tek) treca godina,prije toga sam radio u carter bazi,na izletnickim i nautickim brodovima itd,sveukupno 10 god morskog radnog staza

od zanimljivih iskustava prvo mi pada na pamet pijavica koja je pred nekih 7 god opustosila Crveni otok(a.k.a. Sveti Andrija pokraj Rovinja),sto iscupanih,sto slomljenih stabala sveukupno 3600 komada(taku kazu),prava je stetA Sto to nitko nije snimio,taj dogadjaj bi trebao biti obvezatan video za svakog nadobudnog moreplovca
bio sam prisutan(srecom pobjegli smo na vrijeme) i moram reci da od toga dana gledam more drugacijim ocima,nazalost ili srecu tek tada sam poceo more uvazavti,i osjecati ono istinsko postovanje,ili preciznije od tada je more za mene postalo personilizirano




http://www.dubrovniknet.hr/index.php?vijest=948

kad nesto pet puta vece od ovog na slici kako juri prema tebi osjecaj je prejeben,mane je pralo sve od znatizelje,cudenja,divljenja do naravno straha
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 01:31   #83
Sjećam se, bila sam tad u Rovinju!!!! Zanimljivo...ali ne na brodu..!!!.
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 01:42   #84
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
isplati li se biti skiper?

relativno kao i sve drugo,al u sustini dobar skiper(na carter jedrilicama) odradi nekih 20 tjedana po cijeni od okvirno 100 eura dan,pa eto,nekom super nekom malo

meni osobno nije lose,a i upravo pregovoram za nesto puno isplativije uz manje rada,tako da tu negdje vidim svoju blizu buducnost
Moje mišljenje je da se isplati, to je sasvim ok lova, bilo bi glupo reći da je malo...ako voliš more, super, nikad ti ga dosta, onda malo "jedriš" s englezićima...pa se zezaš s frendovima....
A i jačaš samodisciplinu, to te "drži"...
Englezići slušaju?
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 19:13   #85
Za početak posla potrebna je motivacija i želja za zaradom.
Kako ste počeli? Kakvi su bili ti prvi dojmovi, što ste očekivali, i što sad o tome mislite?
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2008., 20:17   #86
ja sam jedan od onih sretnijih,ne bih u detalje,al ukratko,nasao sam se s covjekom poprilicno slucajno,na osnovu prvog dojma i referenci koje sam imao kao npr.matrikula,godine rada na svakakvim brodovima po jadranu itd lik me u roku par dana pozvao na transfer,ja jedan on drugi brod(150 NM),zakljucio je da sam ok i opet u roku par dana krenuh na prvu skiperazu s gostima,moram priznat da o jedrenju nisam imao pojma(ucio sam iz knjige)
opet me posluzila sreca,neki stari,bogati i vrlo jednostavni amerikanci!
naravno da sam lagao pun kufer,jer ko smije priznati da ne znam nijedan dobar restoran,da i sam ucim dok jedrimo,da nemam pojma di je wc u toj i toj marini itd
u kratkom roku upoznao sam dosta skipera koji su bili voljni razmjeniti iskustva i brojeva moba,od tada je sve islo lako,odmah prvu sezonu odradio sam 10 tjedana(daleko vise od ocekivanja)
moram reci da pocetak nije bio lagan,dapace bio je dosta stresan i cudim se ponekim pocetnicima koje danas srecem kako to sve shvacaju olako a nemaju pojma ni o cemu,evo lani dolazi mi skiper u Visu i pita me da mu objasnim kako se cita karta,kaze nikad nisam bio u Hvaru,kako da prodjem kroz Paklene ili lik koji me u Kornatima moli da mu kazem gdje se nalazi tocno jer da mu gps ne radi,kaze znam da sam prosao kroz Proversu,a dalje nemam pojma,strava i uzas,cudo je kako nemamo vise sranja po moru kad se i nasim skiperima desavju takve stvari,da i ne govorim o strancima

sve u svemu,ja sam prosao super,nijedan brod nikad nisam ni ogrebao,nijedan nezadovoljan gost
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 00:49   #87
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
i cudim se ponekim pocetnicima koje danas srecem kako to sve shvacaju olako a nemaju pojma ni o cemu,evo lani dolazi mi skiper u Visu i pita me da mu objasnim kako se cita karta,kaze nikad nisam bio u Hvaru,kako da prodjem kroz Paklene ili lik koji me u Kornatima moli da mu kazem gdje se nalazi tocno jer da mu gps ne radi,kaze znam da sam prosao kroz Proversu,a dalje nemam pojma,strava i uzas,cudo je kako nemamo vise sranja po moru kad se i nasim skiperima desavju takve stvari,da i ne govorim o strancima

sve u svemu,ja sam prosao super,nijedan brod nikad nisam ni ogrebao,nijedan nezadovoljan gost
STRASNO !! treba im uzet matrikule i nikad ih više ne pustit na more, a kamoli skiperažu !! i vozačku za auto mu uzet, doživotno !!

ja sm znao povremeno skipirat, prije, na svom brodu ( elan 43 ), bez matrikula skiperskih, .... ali ovako nešto još nisam čuo !
ko treba skipera na crno, toplo se preporučam, profesionalac za ˝ ove gore ˝

jel ima kakva varijanta za kakav ˝ubrzani˝ tečaj, pošto iskustva imam dosta, a fale mi papiri za skipera ?
METAN RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 01:41   #88
Quote:
METAN RUNNER kaže: Pogledaj post
STRASNO !! treba im uzet matrikule i nikad ih više ne pustit na more, a kamoli skiperažu !! i vozačku za auto mu uzet, doživotno !!

ja sm znao povremeno skipirat, prije, na svom brodu ( elan 43 ), bez matrikula skiperskih, .... ali ovako nešto još nisam čuo !
ko treba skipera na crno, toplo se preporučam, profesionalac za ˝ ove gore ˝

jel ima kakva varijanta za kakav ˝ubrzani˝ tečaj, pošto iskustva imam dosta, a fale mi papiri za skipera ?
ne kuzin bas pitanje?kako vozis svoj brod a nemas dozvolu?ako imas vod.brod.c kat. to ti je dosta,ako ne,tecaj traje svega par dana,ako trebas i malo prakse mislim da skipper4you nesto organizira s mogucnoscu angazmana ako procjene da si ok
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 01:49   #89
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
ne kuzin bas pitanje?kako vozis svoj brod a nemas dozvolu?ako imas vod.brod.c kat. to ti je dosta,ako ne,tecaj traje svega par dana,ako trebas i malo prakse mislim da skipper4you nesto organizira s mogucnoscu angazmana ako procjene da si ok
ma neznam ti ja ove nove kategorije, kak to ide

ja imam voditelja brodice, ... sa onom radiotelefoniom ili vec tak nekak,

a brod sam prodao prije 3 godine
METAN RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 03:13   #90
Quote:
jebe se non kaže: Pogledaj post
ja sam jedan od onih sretnijih,ne bih u detalje,al ukratko,nasao sam se s covjekom poprilicno slucajno,na osnovu prvog dojma i referenci koje sam imao kao npr.matrikula,godine rada na svakakvim brodovima po jadranu itd lik me u roku par dana pozvao na transfer,ja jedan on drugi brod(150 NM),zakljucio je da sam ok i opet u roku par dana krenuh na prvu skiperazu s gostima,moram priznat da o jedrenju nisam imao pojma(ucio sam iz knjige)
opet me posluzila sreca,neki stari,bogati i vrlo jednostavni amerikanci!
naravno da sam lagao pun kufer,jer ko smije priznati da ne znam nijedan dobar restoran,da i sam ucim dok jedrimo,da nemam pojma di je wc u toj i toj marini itd
u kratkom roku upoznao sam dosta skipera koji su bili voljni razmjeniti iskustva i brojeva moba,od tada je sve islo lako,odmah prvu sezonu odradio sam 10 tjedana(daleko vise od ocekivanja)
moram reci da pocetak nije bio lagan,dapace bio je dosta stresan i cudim se ponekim pocetnicima koje danas srecem kako to sve shvacaju olako a nemaju pojma ni o cemu,evo lani dolazi mi skiper u Visu i pita me da mu objasnim kako se cita karta,kaze nikad nisam bio u Hvaru,kako da prodjem kroz Paklene ili lik koji me u Kornatima moli da mu kazem gdje se nalazi tocno jer da mu gps ne radi,kaze znam da sam prosao kroz Proversu,a dalje nemam pojma,strava i uzas,cudo je kako nemamo vise sranja po moru kad se i nasim skiperima desavju takve stvari,da i ne govorim o strancima

sve u svemu,ja sam prosao super,nijedan brod nikad nisam ni ogrebao,nijedan nezadovoljan gost

Lijepo je čuti kad je netko iskren, i kad ozbiljno pristupa svom poslu, zato nisi imao samo sreće nego i pameti!
A čovjek uči dok je živ!
Za "početnike" stvarno nemam komentara!!!!!!!!!
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 03:24   #91
Wink

Jebe se non, da li ti se ikada dogodilo da je nekome za vrijeme plovidbe pozlilo, ili sl.?
Ako nije, što učiniti u tom slučaju?

Skoro sam zaboravila pitati, a stalno hoću, da li si ikad imao posla s ljudima koji usput vole roniti, i ako jesi, kakva su iskustva?
Nadam se da ti nije puno pitanja....
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 10:04   #92
Quote:
METAN RUNNER kaže: Pogledaj post
ma neznam ti ja ove nove kategorije, kak to ide

ja imam voditelja brodice, ... sa onom radiotelefoniom ili vec tak nekak,

a brod sam prodao prije 3 godine
ako je stariji od 4 god(tako nekako,ne drzi me za ric)onda ga moras promijeniti u novi,posto vec imas radiofoniju mislim da bi trebao automatski dobiti C kategoriju a to je dosta za skoro sve jedrilice u carteru osim vecih katamarana i 54Ds kojih ionako ima malo,konkretnije za sve brodice i jahte s manje od 30 BT
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 10:16   #93
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
Jebe se non, da li ti se ikada dogodilo da je nekome za vrijeme plovidbe pozlilo, ili sl.?
Ako nije, što učiniti u tom slučaju?

Skoro sam zaboravila pitati, a stalno hoću, da li si ikad imao posla s ljudima koji usput vole roniti, i ako jesi, kakva su iskustva?
Nadam se da ti nije puno pitanja....
pozlilo da,ali u smislu mucnine i sl,nikad neki veci zdravstveni problem(u tom slucaju trebalo bi juriti prema prvoj luci sa ambulantom ili ako je tezi slucaj zvati Medico ili Pan-Pan)
a ovima s mucninom ni ne mozes nista osim pokojeg sqavjeta i voznje do prve zasticene uvale ili luke
na jedrilicama nisam nikad imao ronioce niti bih im dozvolio ronjene a da prije ne plate sve moguce dozvole,koncesije i sl,odnosno voditelja ronjenja ako ga ne bi imali
imao sam par ljudi s tom zeljom koje sam naravno u lukama upucivao na lokalni dive centar i svi su bili prezadovoljni

imam frenda koji ponekad vozi ronioce na svom 30 metarskom brodu,naravno potpuno legalno sa svim mogucim mjerama opreza(pomogao sam mu par puta kad mu je falio clan posade) i on ima jedno tragicno iskustvo-26 godisnji slovenac se sa svojim ocem odvojio od grupe i otisao na dubinu od 50 m na koju nije smio,pojavili su se problemi odnosno dubinska opijenost,otac je krenuo za njim u zelji da ga spasi,nije uspio,momak je poginuo,oca su jedva spasili
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 13:15   #94
Quote:
nina333 kaže: Pogledaj post
P.s. odgovor na pitanje pročitaj na žalbama, ako te još uvijek tako ludo zanima!
Nina je državni inspektorat , puno traži , malo daje ...
RUN !!! hahahahahah

nego ... netko je tu spomenuo skippers4you...
Kome god je stalo do života neg izbjegne tu tvtku.
Sve kod njih lijepo i krasno zvuči, lijep web , puno "kvaltetnih" skippera koji govore puno jezika...
Ali u praksi , kad vidiš narančastu maicu kako dolazi u porat ... maši da nema mjesta.
Jer će bit štete...
Pa oni kupuju brevete za svoje ljude
Aaron McLoughlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 16:45   #95
U ovoj anarhiji kod nas iskristaliziralo se samo to da za dobiti takav posao jednostavno moras imati dobru preporuku. I to je to. Mozda je to nepotizam, ali u ovom bezvlascu koliko toliko dobro funkcionira.

Sto to znaci? Neka liva charter firma, nepouzdan skiper.
Pouzdana firma, pouzdan skiper.
Ali opet, to nije uvijek pravilo.

Kod nas jos uvijek ima jako losih i nepouzdanih skipera, ali ima i sposobnih ljudi od zanata.

A sto cini dobrog skipera?
Navigacijske i vjestine plovidbe su osnovni uvijet.
Amen.
Tko to ne zna ne moze biti skiper. Ali to samo po sebi nije ni najmanje dovoljno.
Skiper u prvom redu mora ugoditi gostu, mora poznavati podrucje gdje se plovi, znati sto zanima kojeg gosta (nece starce sa malom dicom voziti na provod u hvar ili mulce zeljne ludovanja na lastovo). Mora znati restorane, betule, plaze, poznavati ljude na obali, znati di je najbolje sto...
Mora biti druzeljubljiv, nasmijan, mora gosta uciniti sretnim. Ako treba i napiti se s njim, i istovremeno biti u stanju brinuti se za brod.

Skiper koji radi za jednog gazdu je malo drukcija prica, i to rade ljudi s puno iskustva. Ozbiljni ljudi koji su odlucili da ce neko vrijeme stvarno na taj nacin zivjeti od mora. Tu pocetnici nemaju sto traziti, taj posao se dobiva iskljucivo na jebenu preporuku.[/QUOTE]
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 16:57   #96
Sorry. odletio mi je tekst od mračnog...ali nema veze...
Aarone, za tu tvrtku stvarno ne znam, ali možda nije jedina..
Isam si se, već u početku susreo s takvim stvarima, pisao si o tome, i kao početnik, koji tek kreće stjecati veća iskustva, bolje napiši šta misliš o takvim stvarima, i kako bi TI tome stao na kraj?
Sorry, ja već imam dva crvena zbog velikih slova, pa posao prepuštam tebi....
Jel puno tražim?
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 17:40   #97
Iskreno, puno ljudi svaki dan gine na cestama, a i sve je veći broj nesreća na moru...a štete na plovilima, a ljudski životi????
Imam dojam da to baš nikoga previše ne zanima, čast izuzecima koji će se prepoznati..
nina333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 17:48   #98
Kako bi JA tome stao na kraj?
A iskreno nemam neki sveobuhvatni odgovor na to pitanje.
Ja osobno od skipperaža namjeravam platit bar pol studija (studirat ću u zg) a dalje ćemo vidit.

Problem je u tome da bi se za riješavanje problema , trebalo riješit korupcije...
A to je po svemu sudeć u ovoj državi nemoguće.
Zašto se općenito bila šta u ovoj državi može kupit?
Zato jer čovijek promatra okolinu kroz sebe , uspoređuje sa sobom.
Tako primjerice premjer misli da su svi lopovi ,,, pa zašto bi hr. poduzetnik otvorio čarter tvtrku , digao kredit , i pomoću svog znanja sve digao na noge u roku malo vremena kad može od pulta do pulta ,,, dok se ne izgubi u jebenoj birokraciji.

Za kontrolu skippera bi najbolje bilo kontrolirat škole koje ih obučavaju i kapetane koji im daju dozvole.
Ako čovijek stvarno tamo nauči svoj zanat , onda dalje nema problema.
Sporazumijeva se,normalno , da je tako osposobljeni skipper u stanju odlično obavljat posao u svim uvjetima.

Ako nema uvjeta da se budući skipper potpuno "istrenira" onda bi trebalo vrednovati i prijašnja iskustva.
(regate , navigacije , drž prvenstva u jedrenju , radni staž na koćarici i slično)
Sigurno je da će bilo tko tko je barem malo vremena bio u gore navedenim opcijama upoznat zna puno više od purgera koji oće vozit svoju novu jahtu.

Kad čovijek dobije dozvolu , koja mu daje puno mogućnosti i odgovrnosti... a nema potrebnog znanja...nastaju problemi.

A ovo za preporuke.... to i u svijetu funkcijonira dobro.
Zapravo , ni ne vidim neku alternativu tome
Ako dobro radiš ljudi te preporučuju dalje , ako radiš šlampasto automatski ti se smanjuje izbor posla.
Aaron McLoughlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 19:21   #99
Quote:
Aaron McLoughlin kaže: Pogledaj post
Nina je državni inspektorat , puno traži , malo daje ...
RUN !!! hahahahahah

nego ... netko je tu spomenuo skippers4you...
Kome god je stalo do života neg izbjegne tu tvtku.
Sve kod njih lijepo i krasno zvuči, lijep web , puno "kvaltetnih" skippera koji govore puno jezika...
Ali u praksi , kad vidiš narančastu maicu kako dolazi u porat ... maši da nema mjesta.
Jer će bit štete...
Pa oni kupuju brevete za svoje ljude
nisi u pravu,ok ima istine u tome da su neki njihovi skiperi neiskusni,ali veci dio savim solidno obavlja svoj posao,al iz nekog razloga postoji ovaj mit da su svi za nista

sto mislis zasto sunsail,euromarine,ecker itd rade gotovo iskljucivo sa njima?a ipak su to najvece carter firme u hrv
i ne,definitivno ne nose narancaste majice
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2008., 19:30   #100
Quote:
Aaron McLoughlin kaže: Pogledaj post



Za kontrolu skippera bi najbolje bilo kontrolirat škole koje ih obučavaju i kapetane koji im daju dozvole.
Ako čovijek stvarno tamo nauči svoj zanat , onda dalje nema problema.
Sporazumijeva se,normalno , da je tako osposobljeni skipper u stanju odlično obavljat posao u svim uvjetima.
e ovo je kljucni detalj,znate li da npr bilo koja osoba za nekih 500kn moze dobiti vod.brod.kat B(sto znaci brod do 30 bt,sto u slucaju brodica,jedrilica,motornjaka moze biti poprilicno velik brod) za samo 5 min ispita u luckoj kapetaniji i to potpuno legalno
za recimo Yacht mastera od 500 bt treba platiti oko 2000 eur,nije potrebno ici na predavanja vec samo poloziti usmeni ispit od cca sat dva iako zakon nalaze drugacije ali to se u praksi jos uvijek ne dogadja
trebalo bi uvesti pravilo kao u UK gdje se trazi pun kufer toga,od teorije do u detalje,pa plovidbe u svim uvjetima sa njihovim instruktorima i na kraju oko 5000nm samostalne plovidbe(podijeljeno na obalnu,oceansku,nocnu itd)
oni su se uistinu pobrinili za sve i kad vidim nekom sa njihovim brevetom nimalo ne sumnjam da je profesionalac,
e to nama treba
time cemo povecati sigurnost na maksimium a samim time bit ce vise posla za nas koji smo vec prekaljeni
__________________
lepljiv od znoja i mastan od krvi...
jebe se non is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.