Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2008., 10:21   #41
Quote:
Leonard Zelig kaže: Pogledaj post
Piggy, uz dužno štovanje- mislim da nisi u pravu.
Državni nije problem, ali USMLE- prema svemu o njemu napisanom (čak i na ovom pdf-u)- jeste gadna stvar.
Naravno, bio bih srećan da mi- konkretnijim inf dobivenim od tvojh prijatelja- promjeniš stav.
Pogledala sam sve i ne mislim da je to toliko teško.
Ali, sigurno ne bih išla u USA, tamo me ne privlači tako da se ne opterećujem puno s tim ispitom
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 10:22   #42
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
pocetnice, place u svedskoj moraju biti vece jer su troskovi zivota puno veci, tako da ti to i nije mjerodavno, mada dobro zvuci. na zalost, u pravu si. jos uvijek vlada u HR neki primitivizam i enormna zelja za nekakvom medijskom paznjom. no, i to ce se promijeniti, a za posljedice danasnjega stanja imati ce manjak lijecnika. zapravo, vec imaju, jer tko bi isao se muciti toliko godina za neku placu koja nije atraktivna, te tko bi se isao upisivati kada razvlace "greske lijecnika" po medijima. kada sam se ja upisivala bilo je 2-3 na jednoga, sada je <1 na jednoga, sve ti to govori.

leonardo, u pravu si. za mene jedan emdicinar mora imati vremena i za sebe, i za otici u kazaliste, kino, obitelj, procitati i koju knjigu razlicitu od medicinske. s toliko sati rada nemas vremena za ovakve stvari, i postajes nista drugo nego geek. no, ako cemo tako razmisljati, bolje da smo ostali u HR, i da nikamo ne idemo. duboko u sebi se nadam, da je stanje ipak malo bolje. a skandinavija ti je jako privlacna za njemce (npr.). imaju jako dobru organizaciju i soc. sustav, tako da npr. jedna zena-medicinar moze pored djece imati i uspjesnu karijeru (sto je u AS zemljama vrlo tesko i vrlo drugacije). o ovome mi je pricao taj "moj" prof. takod a je skandinavija, konkretno norveska, vrlo atraktivna. mene ne privlace te sjeverne hladnjikave zemlje, pa se nisam dalje raspitivila.
Otkud ti ta informacija o deficitu liječnika kad je svake godine navala na medicinski fax?
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 11:03   #43
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Otkud ti ta informacija o deficitu liječnika kad je svake godine navala na medicinski fax?
od kuda joj? što se navale tiče, i o tome bi se dalo..kada sam ja upisivala faks za jedno mjesto su se natjecala 3-4 čovjeka, drugog upisnog roka nije bilo ni u snovima..sada to baš i nije tako.
No, ljudi upisuju i završavaju faks, tu se slažem. Problem je u tome što se odlazi gotovo masovno iz Hrvatske i deficit je strašan. Kada sam ja počeča raditi bilo je 300 nezaposlenih liječnika sa licencom, bolnice su se mogle bahatiti sa dodjelama specijalizacija, danas ima 40-ak ljudi sa licencom nezaposleno, a i oni neće svašta. Razloga za to ima dosta..Deficit liječnika je zabrinjavajući i vidljiv iz aviona, a bit će sve gore i gore, na žalost.
__________________
Živi!
početnik do srži is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 11:44   #44
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Polažeš kliniku, a to te na državnom i pita. Dođeš sa friškim znanjem
na USMLE polazes 3 ispita: prekliniku (1. dio), kliniku (2. dio) te prakticni dio (3. dio). 1. dio je najtezi, pogodi zasto: zato ejr polazes sve one streberajske predmete u prvih 3 godine koje zaboravis. se ti sjecas jos svih onih enzima npr. u sintezi masnih kiselina? sigurno ne, ne sjecas se vise nista (doduse ne znam koja si ti godina). 2. dio je laksi, jer je klinika. i ja vec radim 8 godina, taj dio za mene nece predstavljati problem kao 1. dio.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 11:46   #45
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Otkud ti ta informacija o deficitu liječnika kad je svake godine navala na medicinski fax?
pa procitala sam na netu, da se svake godine sve manje i manje upisuje, bila je i statistika koliko upisanih. no, mozda je kriva informacija, pa onda imam i ja krivu.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 11:47   #46
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Pogledala sam sve i ne mislim da je to toliko teško.
Ali, sigurno ne bih išla u USA, tamo me ne privlači tako da se ne opterećujem puno s tim ispitom
a ne veli se bezveze: misliti je drek znati. ali whatever...

leonardo, hvala.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 11:50   #47
Je ali svake godine se prijavi masu njih na fax, diplomira ih puno svake godine, mislim da je problem u tome što ekipa ne želi raditi po malim mjestima gdje nemaju nikakve perspektive.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 11:50   #48
Quote:
početnik do srži kaže: Pogledaj post
od kuda joj? što se navale tiče, i o tome bi se dalo..kada sam ja upisivala faks za jedno mjesto su se natjecala 3-4 čovjeka, drugog upisnog roka nije bilo ni u snovima..sada to baš i nije tako.
No, ljudi upisuju i završavaju faks, tu se slažem. Problem je u tome što se odlazi gotovo masovno iz Hrvatske i deficit je strašan. Kada sam ja počeča raditi bilo je 300 nezaposlenih liječnika sa licencom, bolnice su se mogle bahatiti sa dodjelama specijalizacija, danas ima 40-ak ljudi sa licencom nezaposleno, a i oni neće svašta. Razloga za to ima dosta..Deficit liječnika je zabrinjavajući i vidljiv iz aviona, a bit će sve gore i gore, na žalost.
pa da, to je bilo prije nekih 8-9 godina, zato sam ja i otisla iz HR. i kaj je najgore, buduci da sam zivjela u zagrebu, mozes se misliti kako ej bilo jednostavno dobiti specku. a nisam bila clan mladezi HDZ-a. sada je malo drugacije, no medicina postaje neatraktivna, a razlozi su vise nego ocigledni.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 11:52   #49
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
na USMLE polazes 3 ispita: prekliniku (1. dio), kliniku (2. dio) te prakticni dio (3. dio). 1. dio je najtezi, pogodi zasto: zato ejr polazes sve one streberajske predmete u prvih 3 godine koje zaboravis. se ti sjecas jos svih onih enzima npr. u sintezi masnih kiselina? sigurno ne, ne sjecas se vise nista (doduse ne znam koja si ti godina). 2. dio je laksi, jer je klinika. i ja vec radim 8 godina, taj dio za mene nece predstavljati problem kao 1. dio.
Ovisi kakava ti je memorija, kako si to sve učila. Nije neki problem to ponoviti. I da, meni je pretklinika iste težine kao klinika, možda čak i lakša. E, ja ću u 10. mj biti na 6. godini.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 11:54   #50
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
a ne veli se bezveze: misliti je drek znati. ali whatever...

leonardo, hvala.
Pa nisam ja mislila nego sam znala da je takav ispit, ali ne vidim u čemu je problem? Ako je nekom pripetilo ići u USA, onda će to naučiti i položiti
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:20   #51
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Pa kad imaš friško položen državni ispit, onda ne bi trebalo biti problema za položiti taj ispit u Americi.
ne bih se bas slozio.

ali

sve je polozivo ako se promijeni nacin razmisljanja sto je jako tesko jer hrvatska se medicina primjenjuje samo u hrvatskoj!!

sretno
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:28   #52
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
a ne bum ga vise vidjela. ne radim vise kod njega. ali mi je pricao jednom za vrijeme rucka. ako nesto vise saznam za norvesku, bum ti ja vec javila. ma ja sam zadovoljna i samo s jednom kavicom. cuj, ja ne govorim da je u CH ne znam kako lose, meni ej jos uvijek bolje nego u HR, no, buduci da sam ja vise ocekivala od medicine u jednoj razvijenoj zapadnoj drzavi, malo sam razocarana s njihovim sistemom i ancinom rada. mozda bi netko drugi bio zadovoljan, ja trazim vise, jer mogu dati vise. zal mi je da svoj mozak i energiju trosim na glupsti, umjesto na prave stvari.

steta sto ne znas njemacki, ima jedan online clanak iz nasega medic. casopisa (ovdje u CH) bas o tome kako se npr. sviceri snalaze u engleskoj. ako je tko zainteresiran, staviti cu link. znam jednoga njemca (dakle EU) koji je zelio otici raditi u englesku. znam da je trebao rijesiti hrpu papirologije, no diploma mu je nostrificirana. raditi ipak nije otisao. svako malo ga pozivaju, no to su uglavnom losiji poslovi koje englezi ne zele raditi, kao npr. rad s ovisnicima i slicno.
ma u tome vam je cijela poanta. dobiju se losi poslovi u drzavnom zdravstvu koju domaci ne zele raditi. A domaci rade privatno i mlate lovu.
Ako je netko sretan s takvom karijero onda je OK.
Mogu svima reci da u pocetku izgleda dobro ali nakon nekoliko godina se covjek pocne pitati zasto i ja ne bi tako radio ali onda ustanovi da su mu sva vrata zatvorena i onda moze samo tamo raditi do penzije ili ici doma.
Vidio sam previse takvih slucajeva.

Zato taj Nijemac nije htio otici.
eto toliko.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 13:34   #53
Quote:
FFE kaže: Pogledaj post
pa da, to je bilo prije nekih 8-9 godina, zato sam ja i otisla iz HR. i kaj je najgore, buduci da sam zivjela u zagrebu, mozes se misliti kako ej bilo jednostavno dobiti specku. a nisam bila clan mladezi HDZ-a. sada je malo drugacije, no medicina postaje neatraktivna, a razlozi su vise nego ocigledni.
hey, fee
koji posao radis u CH? ako smijem pitati? Da li radis i privatno?
pozdrav
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 14:17   #54
Quote:
bronco kaže: Pogledaj post
hey, fee
koji posao radis u CH? ako smijem pitati? Da li radis i privatno?
pozdrav
uf, to je neko trik-pitanje. ne, radim u bolnici. jel' to pitas zbog onih 100 sati? ovi kaj su "privatni", oni manje rade, jer si sami mogu odrediti kada ce raditi. pa pretpostavljam da je tako i u australiji. ali, zato treba prvo "ispeci zanat", kako ti akzes i punooooo delati da bi dosao u "druge" vode. no, ovdje u CH je puno vazniji kapital za otvoriti privatnu praksu (ovo je inace kontradiktorno, jer su ipak svi vise-manje privatni).
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 14:19   #55
Quote:
bronco kaže: Pogledaj post
ma u tome vam je cijela poanta. dobiju se losi poslovi u drzavnom zdravstvu koju domaci ne zele raditi. A domaci rade privatno i mlate lovu.
Ako je netko sretan s takvom karijero onda je OK.
Mogu svima reci da u pocetku izgleda dobro ali nakon nekoliko godina se covjek pocne pitati zasto i ja ne bi tako radio ali onda ustanovi da su mu sva vrata zatvorena i onda moze samo tamo raditi do penzije ili ici doma.
Vidio sam previse takvih slucajeva.

Zato taj Nijemac nije htio otici.
eto toliko.
pa da, zato je otisao u dubai, tamo je radio ono sto je htio. no, opet se vratio. znam sto zelis reci: prvo se treba dokazati da bi nesto napravio, a za to je potrebno punooooooo sati i odricanja.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 16:07   #56
Quote:
bronco kaže: Pogledaj post
ne bih se bas slozio.

ali

sve je polozivo ako se promijeni nacin razmisljanja sto je jako tesko jer hrvatska se medicina primjenjuje samo u hrvatskoj!!

sretno
Medicina je svugdje medicina.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 16:15   #57
Quote:
Piggy kaže: Pogledaj post
Medicina je svugdje medicina.
Pa neznam bas, bolest je bolest ali medicina tj nacin ljecenja nije. Ja vidim apsolutno ogromnu razliku izmedju HR i Eire samo u nacinu ljecenja do terapije i slicno.
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 16:31   #58
A medicinske sestre/tehničari (mislim na srednje med.sestre i više med.sestre(vss) ........ kud predlažete pronalazak zaposlenja u inozemstvu?! o tome razmišljam...... imate kakve konkretne informacije..ima li tko posreduje u zapošljavanju iz HR (p.s. nekad je bilo organizirano za Njemačku)... ili se sve mora nasamo preko neta i slično....?ako znate što..pišite..........hvala.
nench is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:00   #59
Quote:
Het kaže: Pogledaj post
Pa neznam bas, bolest je bolest ali medicina tj nacin ljecenja nije. Ja vidim apsolutno ogromnu razliku izmedju HR i Eire samo u nacinu ljecenja do terapije i slicno.
Suštinski je isto
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 22:07   #60
Donekle, ali recimo da su neke stvari prerazlicite.
Ja osobno promatram medicinu na poslu sa strane (nisam medicinsko osoblje vec IT) i neki put se nemogu dovoljno nacudit u razlici, ali ne govorim sve ovo cisto da bi bila kontradiktna vec da ljudi shvate da (ako ne grijesim) sad se polazu i lokalni ispiti (ovisno o drzavi) jer se trazi da su ti ljudi svjesni razlike te nacina na koji lokalna health service zeli da oni funkcioniraju. Kad ja viidm koliko sami Irci moraju svako malo nesto polagat uopce ne zelim zamislit kako je tek onim Non-Nationals koji zele doc ovdje.
Ne kazem da nije nemoguce vec da je to dugotrajan ali vrijedan proces, bar ako mene pitas.
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.