Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2009., 12:22   #61
Quote:
thomo kaže: Pogledaj post
Ne preskaču mediji ove zločine jer bi to htjeli nego zato što moraju, jeste li vidjeli što se dogodilo Istrazi koja je godinama upozoravala na ovakve nekažnjene zločine, te je bila jedna od najgledanih emisija?
Ukinuta je. To je poruka svim ostalim da o srbskim zločinima šute ili če dobit otkaz.
Ipak Srbski zločini se ne uklapaju u udruženi zločinački podhvat, i zato ih ni ne treba spominjat.
Yep, nažalost je tako, samo se nadam da se ni Valdec ni Marasovac ni ostali koji se zalažu za procesuiranje srpskih zločina neće dati samo tako ušutkati.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 15:59   #62
Quote:
cabon kaže: Pogledaj post
.
ako imas motiva,snage i pameti probaj istrazit zasto je tako, zasto se suti o svemu, zasto se dokazani krivci secu slobodni i sa svim pravima
probaj ukazat na neki trag
Pa ja ništa drugo ni ne činim nego to!!??
Državno odvjetništvo i policija imaju takve kapacitete kakve imaju, i zato što ih stalno zatrpava od različitih "docimenti", "goljp-ova" hahahao-a i sličnih sa (najčešće) nepostojećim zločinima sa hrvatske strane, oni vjerovatno nemaju vremena ni kapaciteta odraditi ove zločine. Jer oni kažu "Vice Vukojević je silovao Muslimanku", ali nitko ne govori tko je ta Muslimanka, koje je njezino ime, kad se to dogodilo, a sve zato što se to nikad nije dogodilo. Ili "Mirko Norac je ubio babu" a n itko ne govori kako se zove ta baba, a tog imena nema jer se to nije dogodilo. Ili "U Lori su bili civili" pa onda dođe do suđenja i ispadne da tamo nije uopće nije bilo civila, jer ti svjedoci su svi bili ili pripadnici tzv. jna, ili pripadnici paravojnih formacija, ili petokolonaši. Ili Mihajlo Hrastov je počinio ratni zločin, a sud je već tri puta donio oslobađajuću presudu, jer je dokazano da su to bili neprijateljski vojnici koji su mu pokušali oteti oružje, pa ih je on pobio u samoobrani.
Za razliku od tih trollova, braće Puhovski, brata i sestre Pusić, Teršelićke i Kruhonjice, Pilsela i Dežulovića, ja u ovih nekoliko uvodnih postova taksativno navodim ime, prezime i dob ubijenih, vrijeme u kojem su stradali, način na koji su ubijeni, i imena njihovih ubojica. Doista ne znam što bih više trebao učiniti po tom pitanju?
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 20:50   #63
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Evo ovako:
ja nemam pristupa medijima, i ne mogu tamo iznositi neke činjenice, ali zato mogu pisati tu na forumu, i što se mene tiče ja ću pustiti sve ostale teme na kojima pišem ako treba, ali ovu neću pustiti! Jednostavno joj neću dati da potone sve dok se izvršitelji ovog strašnog masakra ne privedu pred lice pravde.
Pogotovo zato što po svemu sudeći za ovo nikoga nije briga, a navedeni "zaštitnici ljudskih prava" koji ovo ne spominju već zataškavaju, jer izgleda, po njima, ovi ubijeni, izmasakrirani i spaljeni u Voćinu nisu ljudi, to me još više tjera da ustrajem u ovome.
U potpunosti se slazem,ali ajmo sad kreniti konkretno.Objaviti imena za one koje se znaju da su cinili zlocine,gdje trenutno zive,napraviti pritisak na drzavne organe sa dokazima o tim monstrumima.Stavite broj na forum koji se moze kontaktirati za prijavljivanje ratnih zlocina.Dosta ljudi mozda ima i neke info. ali ne zna koga kontaktirati.Zidovi i dan danas nakon 70 god. nedaju nazijima da mirno spavaju a mi nakon 10 god. sve pustamo u zaborav kao da se nista nije desilo.Moze se puno toga napraviti ali se moraju poduzeti prvi koraci koje sam naveo u pocetku moga posta.
crolost is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 19:11   #64
Quote:
marasovac kaže: Pogledaj post
Evo, nakon ovog uvoda, da napišem I uvodni post u kojem tražim odgovore na neka pitanja koji me ludo zanimaju:
-Da li je ikad itko čuo da netko iz HHO-a spominje ove zločine I imena ovih žrtava?
-Da li ikad itko čuo da netko iz Documente spominje ove zločine I imena ovih žrtava?
-Da li je ikad itko čuo da netko iz GOLJP-a spominje ove zločine I imena ovih žrtava?
-Da li je ikad itko pročitao u feralu nešto o ovim strašnim zločinima?
Da li je ikad itko pročitao nešto u Globusu, Nacionalu, Novom listu, Jutarnjem listu, Slobodnoj Dalmaciji, Zadarskom listu, Narodnom listu, Večernjem listu…ikad išta o ovim zločinima?
-Da li je netko čuo da Amnesty internacional traži da se procesuiraju ovi zločini?
-Da li ste ikad gledali neku latinicu koja obrađuje temu o ovim zločinima?
-Da li ste gledali neku drugu emisiju na državnoj televiziji u koj se spominju ovi zločini?
-Da li ste ikad čuli Aleksandra Stankovića, Mislava Bagu, I slične das u u svojim emisijama spomenuli ove zločine?
-Da li ste pročitali koju kolumnu Borisa Dežuloviča u kojoj se on referira na ove zločine, I da li je isti izdao zbirku pjesama pod nazivom “Pjesme iz Voćina?
-Da li ste ikad pročitali neki tekst Drage Pilsela, Vjerana Grkovića ili Zvonimira Carlosa o ovim zločinima?

U hrvatskoj svi znaju kako se zovu ona dva srpska terorista koji su ubijeni kad su htjeli pobjeći iz zatvora u Lori, svi znaju kako se preziva obitelj koja je ubijena u Zagrebu, a što nikakve veze sa ratom nema, svi znaju kako se zove onaj Srbin koji je skočio u Dravu kod Osijeka, a tko zna za ove žrtve?
A našim braniteljima se sudi za ono što se svugdje zove kolateralna šteta, koja je u operacijma “Džep 93” I “Oluja” bila potpuno zanemariva s obzirom na opseg tih informacija. Umjesto toga imamo izmišljene zločine, koje je izmislio bolesni um Vjerana Grkovića, a koji se nikad nisu dogodili, isto kao što se nikad nije dogodila bitka između kanadskog bataljuna UNPROFOR-a, i Hrvatske vojske.
Ja naprotiv ovdje navodim konkretne žrtve, imenom prezimenom I godinom rođenja, mjestom I okolnostima pogibije, kao I imena nekih od izvršitelja ovog neviđenog masakra.
Shvaća li netko uopće razliku, i vidi mli tko koliko je bolesna ta ideja o izjednačavanju krivnje koju je prvi put preko novosadskog radija spomenuo Stjepan Mesić, rječima da smo svi krivi, I da se svi svima trebamo ispričati, a što se nažalost, I nauštrb pravde provodi u praksi?
Zašto jedan branitelj koji je pobio neke četnike u samoobrani, I tri puta je oslobođen ponovo mora na suđenje? I zašto ti revni moralisti, a ustavri truli moralisti tipa Puhovski, Pusić Teršelić I slično ne traže progon I procesuiranje ovih notornih krvoloka I glavosjeka?
HHO, po našem Helsinški odbor za ljudska prava, revno popisuje I pripisuje hrvatskoj strani čak I one zločine koje nije počinila, poput gaženja kolone civila od strane jugokomunističke kukavice Mile Novakovića, na njihovim popisima žrtava stoje samo ubijeni Srbi. Zašto nemju popis ljudi ubijenih u Voćinu? Ili Hrvati možda po njima nisu ljudi nego kako je volio govoriti pokojni Kankrga-gori od životinja?
I zašto se onda taj odbor ne zove helsinški odbor za srpska prava, jer očito da ih ubijeni Hrvati ne zanimaju, a pošto su Hrvati definitivno ljudi a ne životinje, oni slobodno mogu ono “ljudska” iz svog naziva izbrisati.
I da li je bitnija sto puta ponovljena činjenica da je Slavko Lozina pozdravio pobjedu Hrvatske reprezentacije od činjenice das u ljudi u Voćinu masakrirani motornim pilama?
Zašto taj Nenad Puhovski kojem toliko smeta to što je sucu Lozini drago da Hrvatska reprezentacija u nogometu pobjeđuje, a ne smeta mu što su u Voćinu na najokrutniji način pobijeni civili.
Jer za razliku od Kneževića, Bulovića, Milenčeta I kompanije ovdje je doista riječ o CIVILIMA!!
Složio sam ovih par tvojih postova u jedan Word dokument, i mejlao na Županijsko državno odvjetništvo u Bjelovaru ([email protected]) i Općinsko državno odvjetništvo u Slatini ([email protected]).
Attachirao sam navedeni dokument, i pitao da li je za navedene zločine netko od poznatih počinitelja kažnjen, i ako nije kada će biti.
Sve se bojim da ću dobiti odgovor, ali nema veze, možda im se opet javim :-)
Ovako bar nemaju izgovor da nisu znali jer ne čitaju forume :-)

Isti dokument (sa malo ipak bezobraznijim popratnim tekstom mejla) sam poslao i na
1) HHO ("vodeću organizaciju za zaštitu i promicanje ljudskih prava u Hrvatskoj", kako oni sami sebe vispreno i iskričavo nazivaju) - [email protected]
2) Documenti ("centru za suočavanje s prošlošću" ---> ove konstrukcije se ni Krleža ne bi posramio) - [email protected]
3) GOLJP - [email protected]
4) Feralu nisam jer bilo bi sramotno za žrtve da se o njima piše u tako nakaradnoj "tiskovini"
5) Amnesty Internationalu Hrvatska (čim im mejlove prima admin, jamačno će odgovoriti!) - [email protected]
6) Latinicu sam preskočio iz istog razloga kao pod 4.
Za početak toliko. Ako odgovori stignu, pejstat ću ih tu bez ikakve svoje druge intervencije.

Tekst mejla bio je:
"
"Dame" i "gospodo"; bardovi ljudskih prava,

vezano za dokument u privitku, ako uhvatite malo vremena od okruglih stolova na temu "Svaka žrtva zločina je jednaka i svaki zločinac je jednak", napišite mi par riječi o svojim dosadašnjim koracima poduzetim glede KONKRETNIH zloćina i njihovih, imenom i prezimenom, POZNATIH počinitelje.

Ako ne uhvatite vremena ili jednostavno ne odgovorite jer se tema ne uklapa u vaš svjetonazor, nema veze. Ne želim vam ništa loše u životu. Čak vam ne želim niti da u snu vidite i proživite upečatljive scene detaljno opisane od svjedoka u dokumentu u privitku. Apelirao bih na vašu savjest, ali ne mogu, jer ju do sada nisam zamjetio, pa nisam siguran da li imam na što apelirati. I sretan vam put kada ćete se slijedeći put voziti prema Slavoniji kroz taj kraj. Ako vam u autu radio neće biti preglasan i ako se nećete previše glasno u vožnji zabavljati i smijati se, možda vam se učini da čujete nešto što podsjeća na ljudski krik. Iako, sumnjam, jer to ne spada u one zvukove koje vi svakodnevno čujete, one koje čujete jer ih želite čuti. Svejedno, neka vam je svima sa srećom, imajte je bar vi kad je neki nisu imali.

Pozdrav,

Tomislav Marjanović
Zagreb

P.S. Ako griješim i ako mi ipak odgovorite i objasnite svoje poduzete korake (ah, tko sam ja da mi VI nešto objašnjavate??), obećajem da ću vam poslati još sličnih dokumenata i svjedočanstava. Ali opet ne previše, da ostane vremena i za okrugle (švedske) stolove.
"
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:06   #65
i mislis da ce se netko od imenovanih pokrenuti? daj ne budi hlebinec molim te. imaju oni hrpu dokumenata prekrivenih debelim slojem prasine. tko ce se jos time zamarati
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:32   #66
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
i mislis da ce se netko od imenovanih pokrenuti? daj ne budi hlebinec molim te. imaju oni hrpu dokumenata prekrivenih debelim slojem prasine. tko ce se jos time zamarati
Nema veze, bilo mi je gušt pisati i slati...A i kao što rekoh, možda i ponovim par puta upit, pa nek pošalju muriju da se sa mnom bavi, bit će mi čast! :-)
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2009., 22:40   #67
Sudjelovao sam u operaciji oslobođenja(prva akcija u kojoj smo mi njima oteli teritorij a i spriječili potpuno odsjecanje Osjeka i Vinkovaca) i kasnije u akciji čišćenja 92.Ono što sam tamo vidio nikad neću zaboraviti.Voćinska crkva sravnjena sa zemljom,u njoj je bio odmetnički vojni magazin.Od detonacije su porušeni svi krovovi u krugu stotinjak metara.Posvuda četničko znakovlje.Odbačene šapke s dvoglavim orlom,četničkih iskaznica kao u priči a odbačenog oružja kao i nedetoniranih eksplozivnih sredstava iz razrušene crkve ima na svakom koraku.Nakon dan dva kod pošte sam susreo i postarijeg čovjeka, lječnika koji je do četniče okupacije radio u Voćinu i okolnim selima.Nije uspio pobjeći pa je ostao u Voćinu pa sam iz prve ruke čuo što se i kako dešavalo.Opljačkali su ga dojučerašnji komšije bez pardona ali zamaskirani.Streljalo se i proganjalo kao za vrijeme noći dugih noževa.Sve što je Marasovac napisao potpisujem.I ne ću ponavljati. samo zaboravio je ovo.1992. prilikom čišćenja pronašli smo nekoliko zemunica u smijeru Papuka,koje smo plaćali mi prije rata iz samodoprinosa,neke krcate oružjem.Vjerovatno zato što nam Srbi žele sve najbolje?U mnogim mnogim Srpskim kućama nalazili smo skrivene podrume,skriveno oružje,četničku propagandu o ustašama koje treba ubijati kao pse,letke koji su pozivali na linč hrvata koji su ostali-to su oni Srbi koji su htjeli mir do neba.Tada sam prvi put osjetio neopisiv bjes što su uspjeli zdimiti glavom bez obzira.I eto već tada Voćin je pomalo oživio, doselili su se Hrvati Janjevci,očišćen, rasvjeta radi a pravoslavna crkva stoji netaknuta (za razliku od svih naših crkava kje su HHO ovi istomišljenici porušili po bivšoj RSK).Čujem da je danas Voćin obnovljen volio bih bude li prilike jednom otići vidjeti kako danas izgleda.Prisjetiti se Varaždinskih kolega koji su poginuli naletivši na minu s vozilom i svih onih suboraca kojih na žalost više nema.Prisjetiti se svih onih i tužnih i ljepih momenata s Papukovih obronaka.Kao i svih onih koj su dali život za slobodu.
Iskreno rečeno boli me k.... za prava Srba povratnika i za HHO jer i njih je bolio k.... za sve ono što se nama dešavalo tijekom rata isto tolko koliko je njih zanimala dobrobit susjeda nesrba.Jedino bih još napomenuo da ovo nije bio prvi pokolj jer je veliki broj ljudi pobijen po Papuku i okolici po završetku WW2 ,skončao isto kao i svi ovi gore nabrojani od strane Marasovca.To znači da su unuci partizanskih i četničkih krvnika pokušali završiti posao započet 1945.
Marasovac sve najbolje ti želim.
maks1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 12:16   #68
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Složio sam ovih par tvojih postova u jedan Word dokument, i mejlao na Županijsko državno odvjetništvo u Bjelovaru ([email protected]) i Općinsko državno odvjetništvo u Slatini ([email protected]).
Attachirao sam navedeni dokument, i pitao da li je za navedene zločine netko od poznatih počinitelja kažnjen, i ako nije kada će biti.
Sve se bojim da ću dobiti odgovor, ali nema veze, možda im se opet javim :-)
Ovako bar nemaju izgovor da nisu znali jer ne čitaju forume :-)

Isti dokument (sa malo ipak bezobraznijim popratnim tekstom mejla) sam poslao i na
1) HHO ("vodeću organizaciju za zaštitu i promicanje ljudskih prava u Hrvatskoj", kako oni sami sebe vispreno i iskričavo nazivaju) - [email protected]
2) Documenti ("centru za suočavanje s prošlošću" ---> ove konstrukcije se ni Krleža ne bi posramio) - [email protected]
3) GOLJP - [email protected]
4) Feralu nisam jer bilo bi sramotno za žrtve da se o njima piše u tako nakaradnoj "tiskovini"
5) Amnesty Internationalu Hrvatska (čim im mejlove prima admin, jamačno će odgovoriti!) - [email protected]
6) Latinicu sam preskočio iz istog razloga kao pod 4.
Za početak toliko. Ako odgovori stignu, pejstat ću ih tu bez ikakve svoje druge intervencije.

Tekst mejla bio je:
"
"Dame" i "gospodo"; bardovi ljudskih prava,

vezano za dokument u privitku, ako uhvatite malo vremena od okruglih stolova na temu "Svaka žrtva zločina je jednaka i svaki zločinac je jednak", napišite mi par riječi o svojim dosadašnjim koracima poduzetim glede KONKRETNIH zloćina i njihovih, imenom i prezimenom, POZNATIH počinitelje.

Ako ne uhvatite vremena ili jednostavno ne odgovorite jer se tema ne uklapa u vaš svjetonazor, nema veze. Ne želim vam ništa loše u životu. Čak vam ne želim niti da u snu vidite i proživite upečatljive scene detaljno opisane od svjedoka u dokumentu u privitku. Apelirao bih na vašu savjest, ali ne mogu, jer ju do sada nisam zamjetio, pa nisam siguran da li imam na što apelirati. I sretan vam put kada ćete se slijedeći put voziti prema Slavoniji kroz taj kraj. Ako vam u autu radio neće biti preglasan i ako se nećete previše glasno u vožnji zabavljati i smijati se, možda vam se učini da čujete nešto što podsjeća na ljudski krik. Iako, sumnjam, jer to ne spada u one zvukove koje vi svakodnevno čujete, one koje čujete jer ih želite čuti. Svejedno, neka vam je svima sa srećom, imajte je bar vi kad je neki nisu imali.

Pozdrav,

Tomislav Marjanović
Zagreb

P.S. Ako griješim i ako mi ipak odgovorite i objasnite svoje poduzete korake (ah, tko sam ja da mi VI nešto objašnjavate??), obećajem da ću vam poslati još sličnih dokumenata i svjedočanstava. Ali opet ne previše, da ostane vremena i za okrugle (švedske) stolove.
"
Bravo stari, molim te da nas izvještavaš o pristiglim odgovorima, ako nedođu pošalji još koji put, još bi ti savjetova da pošalješ ministrstvu branitelja, uredu predsjednika, glavnom tužitelju Mladenu Bajiću,medijskim kućama,...
Ako ti se neda pošalji meni pa ču ja nastavit, bez obzira šta to smatram gubljenjem vrimena.
__________________
thomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 12:34   #69
Zašto se ne pokrene peticija za promjenu stava HTV-a kao nacionalne kuće glede Domovinskog rata i pitanja zločina počinjenih u njemu nad hrvatskim življem od strane četnika? Koliko je branitelja, koliko udruga? Pokrenute su i brojne akcije o prikupljanju arhivske građe upravo kako bi se istina o DR sačuvala i kako se ne bi dopustila instrumentizacija od strane neprijatelja?

Peticija o zabrani one idiotske reklame za Božić od Red Bulla je uspjela i televizija je prestala sa emitiranjem. Zašto ne pokrenete peticiju o programu HTV-a, zahtjevajući da se u prime time, znači najboljem vremenu jedan dan u tjednu emitiraju emisije kao one o braniteljima Vukovara. I da se ne dopušta više da svaki drek od novinara (Latin, Stanković i slični), na račun hrvatskih obveznika dovlače razno razne likove kojima je jedini cilj "zamutiti vodu". Pokrenite peticiju da umjesto onog jadnog Stankovića, nedjeljom gledamo nekaj primjerenog, a Stanković nek ide subotom u 9 ujutro.

Da li u vijeću HRT-a postoji predstavnik braniteljskih udruga? Predstavnik manjina postoji, pa zašto ne bi bio i neki suvisli predstavnik branitelja, upravo za zaštitu digniteta DR-a? Naravno to ne bi smio biti netko kao Deček ili slična persona.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 15:29   #70
Quote:
XeiX kaže: Pogledaj post
Bih, ali ne znam kako. Kako se prebaci s VHS i na koji format? Ako netko zna moze na PM.
Otiđi u neki foto studio koji digitalizira stare analogne snimke.
Neka ti naprave konverziju u avi, dix ili mpeg i to snime na CD ili DVD.

Slažem se u svemu u potpunosti sa Marasovcem, a najviše me bole činjenica koju je spomenuo da je gotovo cjelokupni (svaka čast izuzecima) medijski i politički prostor zagađen tom srbofilskom i prokomunističkom gamadi.

P.S. Ne znam da li je spomenuo Jergovića (npr. zadnje sto je izjavio -„Svakako treba suditi pobjednicima, jer pobjeda ljude čini zlima. Neka tako bude s onima iz 1945, kao i s onima iz 1995.”)
mike67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 19:48   #71
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
i mislis da ce se netko od imenovanih pokrenuti? daj ne budi hlebinec molim te. imaju oni hrpu dokumenata prekrivenih debelim slojem prasine. tko ce se jos time zamarati
Evo prvog (i za sad jedinog odgovora), Amnesty International HR.
Neću ništa komentirati, prosudite sami.


"Postovani gospodine Marjanovic,

primili smo Vašu poruku i nema razloga da Vam ne odgovorimo. U vezi s ratnim zlocinima pocinjenima 1991.g. u Vocinu i susjednim selima Hum, Bokane, Kraskovic, Miokovicevo i Zvecevo, ali i u mnogim drugim mjestima u Hrvatskoj, Medjunarodno tajnistvo AI-a je u ozujku 1992.g. nakon istrazivanja objavilo izvjestaj pod nazivom "Yugoslavia: Further reports of torture and deliberate and arbitrary killings in war zones", (Jugoslavija: Daljnji izvjestaji o mucenjima i namjernim i samovoljnim ubijanjima na ratnim podrucjima).
Izvjestaj ima 27 stranica na kojima iznosi podatke o zlocinima pocinjenim u Lovasu, Skabrnji, Nadinu, Vocinu, Humu, Josevici, Starom Selu, Divosu, Paulin Dvoru, Vukovaru, Gospicu, Daruvaru, Zagrebu i Sisku. Takodjer, od 13. do 24. stranice bavi se logorima JNA u Srbiji u Stajicevu, Begejcima i u zatvoru u Sremskoj Mitrovici u koje su dovedeni nakon pada Vukovara hrvatski civili, vojnici, medicinsko osoblje te pacijenti iz vukovarske bolnice i njenog dodatka u Borovu Naselju. Od 22. do 24. stranice izvjestaj se bavi i postupcima prema
zatvorenicima u zatvorima u Kninu, Bucju i Grdjevici koje su osnovali JNA i tadasnje lokalne srpske vlasti na tim podrucjima. Na stranicama 24, 25 i 26 izvjestaj govori i o postupcima u hrvatskim vojnim zatvorima u Zadru, Gospicu i Kerestincu.

Sto se tice zlocina u Vocinu i okolnom selima u izvjestaju se navodi da su srpske paravojne jedinice sastavljene od lokalnih Srba, te onih pristiglih iz Srbije, poznatih pod imenom "Beli Orlovi" i "Cetnici" ubili najmanje 42 Hrvata u Vocinu i Humu od kojih su mnogi bili zene i starci, a jos oko 20 Hrvata ubijeno je u selima Bokane, Kraskovic, Miokovicevo i Zvecevo. Osim ovih ubojstava u Vocinu su 13. prosinca 1991. unistene kuce Hrvata i katolicka crkva. U izvjestaju AI-a citiraju se i podaci iz izvjestaja Instituta za forenzicku medicinu iz Zagreba. Njihov izvjestaj objavljen je 19. prosinca 1991.

U sijecnju 1993.g. Antiratna kampanja Hrvatske i Centar za mir, nenasilje i ljudska prava iz Zagreba objavili su knjigu pod nazivom: "Rat i ljudska prava na prostoru bivse Jugoslavije, Dokumenti Amnesty Internationala i Helsinki Watcha: od visestranackih ********skih izbora 1990. do rata u Bosni i Hercegovini". U toj knjizi nalazi se i skraceni prikaz vec spomenutog izvjestaja AI-a: "Yugoslavia: Further reports of torture and deliberate and arbitrary killings in war zones", (Jugoslavija: Daljnji izvjestaji o mucenjima i namjernim i samovoljnim ubijanjima na ratnim podrucjima). Knjiga bi trebala biti dostupna u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici u Zagrebu.

I u tom izvjestaju (zahtjevi AI-a, str. 1 i 2 izvjestaja) i u svojim drugim izvjestajima o ratnim zlocinima AI poziva i trazi da svi zlocini budu procesuirani i kaznjeni bez obzira na to tko je zrtva, a tko pocinitelj. Svo vrijeme organizacija vrsi pritisak i na vlasti drzava nastalih na podrucju bivse Jugoslavije i na medjunarodnu zajednicu da se problemi u vezi s time rijese.
Slucajeve ratnih zlocina trebaju rijesiti pravosudna tijela kako ona medjunarodna tako i ona u Hrvatskoj, Srbiji, BiH i u svim drugim drzavama gdje su se takva kaznena djela dogodila.

Amnesty International Hrvatske zbog pravila organizacije da nacionalne sekcije i strukture ne rade na slucajevima krsenja ljudskih prava u zemlji u kojoj djeluju, nije do sada radio na slucajevima ratnih zlocina koji su se dogodili u Hrvatskoj. Te su akcije poduzimane od nasih kolegica i kolega iz drugih zemalja. Mi smo radili na slucajevima iz Iraka, Izraela i Okupiranih podrucja, Cecenije, u tzv. "ratu protiv terorizma" itd. Za sva istrazivanja krsenja ljudskih prava u bilo kojoj drzavi u svijetu ispred AI-a zaduzeni su istrazivacki odjeli Medjunarodnog tajnistva AI-a.


Srdacan pozdrav,

Edin Tuzlak, tajnik ureda AIH"
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 20:52   #72
Quote:
thomo kaže: Pogledaj post
Bravo stari, molim te da nas izvještavaš o pristiglim odgovorima, ako nedođu pošalji još koji put, još bi ti savjetova da pošalješ ministrstvu branitelja, uredu predsjednika, glavnom tužitelju Mladenu Bajiću,medijskim kućama,...
Ako ti se neda pošalji meni pa ču ja nastavit, bez obzira šta to smatram gubljenjem vrimena.
Malo sam promjenio tekst formalne verzije (jer nije npr. na MORHu da pokreće postupke, iako, mogli bi, i oni su fizička osoba, ali ajmo reći da im ovaj put djelomično opraštamo) i poslao na:

1) Ured državnog odvjetnika (nisam uspio iskopati Bajićev email)
[email protected]

2) Ured predsjednika (sve se bojim reakcije) - [email protected]

3) MORH - [email protected] (nisam uspio iskopati neki drugi email)

4) Večernji list - [email protected], [email protected]

5) Nacional - [email protected], [email protected]

6) Vlada RH - [email protected], [email protected]

7) MUP RH - [email protected], [email protected]
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 21:33   #73
Kad se samo sjetim kako su Rožić i Đapo mahali papirom,navodno od MUP-a u kojem je pisano postajama na terenu 95 ili 96 da se prema "povratnicima" iz SRJ ne poduzimaju mjere iz KZ-a ili ZOPPJRM.Pa MUP nije nikad objasnio takav naputak.Momentalno živimo u državi gdje je kažnjivo pljuvati po podu a nekažnjeno si mogao 4-5 godina paliti,žariti i ubijati(ako si Srbin).
maks1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 13:09   #74
Quote:
Evo prvog (i za sad jedinog odgovora), Amnesty International HR.
Neću ništa komentirati, prosudite sami.
Ovi kao i što sam i očekivao ništa konkretno nisu napravili ni poduzeli, niti imaju namjeru, samo prodaju maglu.

Molim te da nas i dalje izvještavaš o pristiglim odgovorima, iako znam da če i oni biti samo zamaglivanje očiju i prodavanje magle.
__________________
thomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 15:52   #75
Quote:
XeiX kaže: Pogledaj post
Bih, ali ne znam kako. Kako se prebaci s VHS i na koji format? Ako netko zna moze na PM.
kad uhvatim vremena poslat ću ti divx.
Napravio sam DVD od tog materijala.. očigledno imamo isti VHS

Pozdrav svim Voćinčanima koji hode ovom temom, a ostali ako već imaju nešto protiv ovog masakra bolje im je da šute.
U Voćinu sigurno nisu bili nikada.
U Voćin sigurno nikada neće doći.

Marasovac, hvala ti što si započeo ovaj thread!
dstormyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 16:13   #76
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Složio sam ovih par tvojih postova u jedan Word dokument, i mejlao na Županijsko državno odvjetništvo u Bjelovaru ([email protected]) i Općinsko državno odvjetništvo u Slatini ([email protected]).
Attachirao sam navedeni dokument, i pitao da li je za navedene zločine netko od poznatih počinitelja kažnjen, i ako nije kada će biti.
Sve se bojim da ću dobiti odgovor, ali nema veze, možda im se opet javim :-)
Ovako bar nemaju izgovor da nisu znali jer ne čitaju forume :-)

Isti dokument (sa malo ipak bezobraznijim popratnim tekstom mejla) sam poslao i na
1) HHO ("vodeću organizaciju za zaštitu i promicanje ljudskih prava u Hrvatskoj", kako oni sami sebe vispreno i iskričavo nazivaju) - [email protected]
2) Documenti ("centru za suočavanje s prošlošću" ---> ove konstrukcije se ni Krleža ne bi posramio) - [email protected]
3) GOLJP - [email protected]
4) Feralu nisam jer bilo bi sramotno za žrtve da se o njima piše u tako nakaradnoj "tiskovini"
5) Amnesty Internationalu Hrvatska (čim im mejlove prima admin, jamačno će odgovoriti!) - [email protected]
6) Latinicu sam preskočio iz istog razloga kao pod 4.
Za početak toliko. Ako odgovori stignu, pejstat ću ih tu bez ikakve svoje druge intervencije.

Tekst mejla bio je:
"
"Dame" i "gospodo"; bardovi ljudskih prava,

vezano za dokument u privitku, ako uhvatite malo vremena od okruglih stolova na temu "Svaka žrtva zločina je jednaka i svaki zločinac je jednak", napišite mi par riječi o svojim dosadašnjim koracima poduzetim glede KONKRETNIH zloćina i njihovih, imenom i prezimenom, POZNATIH počinitelje.

Ako ne uhvatite vremena ili jednostavno ne odgovorite jer se tema ne uklapa u vaš svjetonazor, nema veze. Ne želim vam ništa loše u životu. Čak vam ne želim niti da u snu vidite i proživite upečatljive scene detaljno opisane od svjedoka u dokumentu u privitku. Apelirao bih na vašu savjest, ali ne mogu, jer ju do sada nisam zamjetio, pa nisam siguran da li imam na što apelirati. I sretan vam put kada ćete se slijedeći put voziti prema Slavoniji kroz taj kraj. Ako vam u autu radio neće biti preglasan i ako se nećete previše glasno u vožnji zabavljati i smijati se, možda vam se učini da čujete nešto što podsjeća na ljudski krik. Iako, sumnjam, jer to ne spada u one zvukove koje vi svakodnevno čujete, one koje čujete jer ih želite čuti. Svejedno, neka vam je svima sa srećom, imajte je bar vi kad je neki nisu imali.

Pozdrav,

Tomislav Marjanović
Zagreb

P.S. Ako griješim i ako mi ipak odgovorite i objasnite svoje poduzete korake (ah, tko sam ja da mi VI nešto objašnjavate??), obećajem da ću vam poslati još sličnih dokumenata i svjedočanstava. Ali opet ne previše, da ostane vremena i za okrugle (švedske) stolove.
"
Hvala ti prijatelju. Evo konačno da netko nešto poduzme, a ne da svi čekaju da ja nešto poduzmem i pitaju me što sam poduzeo.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 16:46   #77
Inače, kako ja vidim djelovanje tih "centara za suočavanje s prošlošću" tih udruga "za zaštitu ljudskih prava" itd.
Nakon drugog svjetskog rata, imali smo situaciju, da je broj žrtava koji su ubijeni u ustaško-fašističkim koncetracijskim logorima ( a koje nitko normalan ne može ni na koji način relativizirati i pravdati), od Jasenovca preko Kerestinca do Gradiške prenapuhavan, i to negdje, ovisno o izvorima 10-25 puta.
U isto vrijeme, svih tih 45 godina koliko su ovi zločini prenapuhavani, zločini koji su krajem i nakon završetka drugog svjetskog rata činjeni nad ratnim zarobljenicima i civilima, Hrvatima ( a koje također nitko normalan ne može relativizirati i opravdavati) su potpuno prešućivani.
Takva politika je stvorila plodno tlo za ovakve zločine, poput ovog u Voćinu, ali i Vukovaru, Srebrenici, Škabrnji, Račku...

I sada, mi opet doživljavamo potpuno istu stvar!
Zločini koje su počinili Hrvati se prenapuhavaju, i to ovisno o izvorima 10-25 puta.
U isto vrijeme, zločini počinjeni nad Hrvatima se maksimalno, koliko god je to moguće (danas je to ipak puno teže jer živimo u ********skom a ne totalitarnom sustavu kakav je bio onaj) prešućuju.
Recimo, ja osobno uopće nisam imao pojma, o onom stravičnom zločinu kojeg su počinili četnici u Glinskom Novom Selu dok nisam pogledao "Istragu" koja se bavila tom temom. I tamo se dogodila ista stvar kao i u ovom slučaju, gdje je materijale o ovim zločinima skupila HVIDRA iz Orahovice, a ne državno odvjetništvo ili neka od ovih udruga za "zaštitu ljudskih prava". Tamo je materijale skupio Pukovnik Pandža "Orkan" i njegovi dečki. Raznoraznih udruga za "zaštitu ljudskih prava i suočavanje s prošlošću" opet nigdje u toj priči.
I sada, do kojeg me to zaključka dovodi:
Oni zapravo sondiraju temelj za neke buduće pokolje, za neke buduće Škabrnje, Voćine, Nadine, Široke Kule, Lovase, Tovarnike...
Oni zapravo čine upravo suprotno od onoga za što se predstavljaju da čine.
Jer ponavljam, netko neupućen čitajući, slušajući i gledajući "hrvatske" medije i čitajući i slušajući "hrvatske" "udruge za zaštitu ljudskih prava" i "suočavanje s prošlošću" lako će doći do zaključka da su Hrvati u zadnjem ratu bili krvave ubojice a Srbi nevine žrtve. Ne može se izvući drugi zaključak nego da je to cilj njihova djelovanja, potpuna inverzija i zamjena teza, zataškavanje činjenica, pod izlikom da smo "svi jednako krivi za rat i da se svi svima trebamo ispričati (S. Mesić na novosadskom radiju 2001.)
Međutim, po njhovom djelovanju i izjavama čak nismo svi jednako krivi, nego smo mi Hrvati čak više krivi nego agresori.
To znači da ili nisu naučene lekcije iz prošlosti i da se na lažnim i neistinitim tvrdnjama o podjednakoj raspodjeli krivnje (ili veće hrvatske krivnje) za ovaj prošli rat može graditi budućnost i miran suživot naroda na ovim prostorima. Potpuno pogrešna teza. Ili to i jest njihov cilj (čemu sam skloniji, prateći njihovo djelovanje a poznavajući činjenice s terena), vjerovati. Ja sam isto tako za to da narodi na ovim prostorima zauvijek žive u miru, kao oni u Skandinaviji, i u prosperitetu, da imaju bolju i sigurniju budućnost, i da moja djeca ne moraju ići ratovati kao što sam ja morao ići ratovati, jer rat je nešto najgore što se može dogoditi.
Ali do tog cilja, do mirnog suživota i korektnih odnosa naroda i država na ovim prostorima jugoistoka Europe može se doći jedino i isključivo istinom.
A nikako medijskim i inim napuhavanjem zločina s jedne i potpunim zataškavanjem, medijskim i inim zločina s druge strane, kao i činjenica o tome tko je bio agresor, a tko se branio.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2009., 17:02   #78
Quote:
maks1969 kaže: Pogledaj post
Sudjelovao sam u operaciji oslobođenja(prva akcija u kojoj smo mi njima oteli teritorij a i spriječili potpuno odsjecanje Osjeka i Vinkovaca) i kasnije u akciji čišćenja 92.Ono što sam tamo vidio nikad neću zaboraviti.Voćinska crkva sravnjena sa zemljom,u njoj je bio odmetnički vojni magazin.Od detonacije su porušeni svi krovovi u krugu stotinjak metara.Posvuda četničko znakovlje.Odbačene šapke s dvoglavim orlom,četničkih iskaznica kao u priči a odbačenog oružja kao i nedetoniranih eksplozivnih sredstava iz razrušene crkve ima na svakom koraku.Nakon dan dva kod pošte sam susreo i postarijeg čovjeka, lječnika koji je do četniče okupacije radio u Voćinu i okolnim selima.Nije uspio pobjeći pa je ostao u Voćinu pa sam iz prve ruke čuo što se i kako dešavalo.Opljačkali su ga dojučerašnji komšije bez pardona ali zamaskirani.Streljalo se i proganjalo kao za vrijeme noći dugih noževa.Sve što je Marasovac napisao potpisujem.I ne ću ponavljati. samo zaboravio je ovo.1992. prilikom čišćenja pronašli smo nekoliko zemunica u smijeru Papuka,koje smo plaćali mi prije rata iz samodoprinosa,neke krcate oružjem.Vjerovatno zato što nam Srbi žele sve najbolje?U mnogim mnogim Srpskim kućama nalazili smo skrivene podrume,skriveno oružje,četničku propagandu o ustašama koje treba ubijati kao pse,letke koji su pozivali na linč hrvata koji su ostali-to su oni Srbi koji su htjeli mir do neba.Tada sam prvi put osjetio neopisiv bjes što su uspjeli zdimiti glavom bez obzira.I eto već tada Voćin je pomalo oživio, doselili su se Hrvati Janjevci,očišćen, rasvjeta radi a pravoslavna crkva stoji netaknuta (za razliku od svih naših crkava kje su HHO ovi istomišljenici porušili po bivšoj RSK).Čujem da je danas Voćin obnovljen volio bih bude li prilike jednom otići vidjeti kako danas izgleda.Prisjetiti se Varaždinskih kolega koji su poginuli naletivši na minu s vozilom i svih onih suboraca kojih na žalost više nema.Prisjetiti se svih onih i tužnih i ljepih momenata s Papukovih obronaka.Kao i svih onih koj su dali život za slobodu.
Iskreno rečeno boli me k.... za prava Srba povratnika i za HHO jer i njih je bolio k.... za sve ono što se nama dešavalo tijekom rata isto tolko koliko je njih zanimala dobrobit susjeda nesrba.Jedino bih još napomenuo da ovo nije bio prvi pokolj jer je veliki broj ljudi pobijen po Papuku i okolici po završetku WW2 ,skončao isto kao i svi ovi gore nabrojani od strane Marasovca.To znači da su unuci partizanskih i četničkih krvnika pokušali završiti posao započet 1945.
Marasovac sve najbolje ti želim.
Prijatelju, nisam ja ništa zaboravio, već ja za to nisam niti znao pa nisam ni mogao zaboraviti. Ja nikad nisam bio u Voćinu, niti uoće u tom kraju. Ja sam Dalmatinac, iz Zadra, i ja sam protiv agresora ratovao uglavnom na Velebitu, u zadraskom i šibenskom zaleđu i na livanjskoj bojišnici, sa Slavonijom nemam ama baš ništa. Ali me kao čovjeka nervira što se o ovom groznom zločinu šuti dok nam se na glavu non stop nabijaju neki izmišljeni zločini, kao i neki koji su se dogodili, i za koje su čak pronađeni krivci, koji su uhićeni, optuženi i osuđeni ali nam se to i dalje nabija na glavu. Ja zapravo nisam imao pojma o čemu se radi, niti me ikad zanimala politika, ja sam također bio sklon vjerovati sve ono što nam mediji serviraju dok nisam i sam došao na red, točnije, moj zapovjednik, general Gotovina. Jer dok je on u zatvoru i ja sam u zatvoru. Tu leži moj motiv. A o kavim se tu krugovima i o kakvim "činjenicama" radi najbolje će ti reći jedna crtica sa haškog suđenja Gotovini, Čermaku i Markaču.
Tamo je stanoviti pukovnik Leslie, iz kanadskog bataljuna UNPROFORA, prilikom ispitivanja tužiteljstva, ispalio da je po njegovim procjenama, u dva dana "prekomjerenog granatiranja Knina" poginulo izmeđo (pazi brojku) 10 000-25 000 civila?????
Osuda za izmišljeni zločin u medačkom džepu donesena je također po svjedočenjima kanadskog bataljuna, koji su izmislili bitku sa HV-om a koja se nikad nije dogodila.
Eto kako se "štite ljudska prava" i "suočava s istinom".
To je isto kao da sam ja u uvodnom postu stavio da je u Voćinu ubijeno oko 20 000-30 000 civila.
Sve najbolje prijatelju i ja tebi želim.
marasovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 10:12   #79
Marasovac, Maks, jeste li možda razmišljali o stavljanju svojih sjećanja (općenito mislim, ne samo o Voćinu), na papir? OK, različiti ljudi različito se nose sa tim što su proživjeli, neke priča o tome na neki način "olakšava", neki radije šute, ali eto, pitam...Ima nas puno koji bi htjeli znati detalje o tim vremenima od ljudi koji su bili tamo gdje je grmilo, a ne da nam priču, dio po dio, slažu razni montirani i nategnuti sudski procesi.
Inače, možda ste primjetili (a možda već tamo i pisali, davno sam bio zadnji put i ne sjećam se), postoji tema "Bili smo vojnici", zamišljena da u njoj direktni učesnici opisuju svoje doživljaje iz tih dana. Znam 100% da je (bila, sad je malo zatišje) vrlo čitana. Svako svjedočanstvo od ljudi kao vi je neprocjenjivo.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2009., 10:13   #80
Quote:
dstormyd kaže: Pogledaj post
kad uhvatim vremena poslat ću ti divx.
Napravio sam DVD od tog materijala.. očigledno imamo isti VHS

Pozdrav svim Voćinčanima koji hode ovom temom, a ostali ako već imaju nešto protiv ovog masakra bolje im je da šute.
U Voćinu sigurno nisu bili nikada.
U Voćin sigurno nikada neće doći.

Marasovac, hvala ti što si započeo ovaj thread!
Može taj divx nekako i meni, ako nije prevelik?
Ili da ga uploadaš negdje na web?
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:23.