Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2010., 03:05   #81
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
no, poligamija je posve uobičajena nekima od zemalja Azije i šerijatskog prava što znači da je itekako bila regulirana propisima ( kod gejša se spominje neki obred spajanja tj ulaženje u odnos gejša-dannan a čak je posotjao neki registar gdje su se upisivale)
ali svejedno je sve to ponižavajuće
Ponižavajuće je i biti ljubavnica, druga violina, a ako ti ljubavnik nije bogat i široke ruke, osim seksa, možeš dobiti puno frustracija, a lako padneš i u depresiju na sam Božić.

Ponižavajuće je i biti žena čiji muž negdje drugdje traži užitke za dušu i tijelo.

Tradicionalan Japan je bio svijet skrojen po mjeri muškarca. Ono što mi smatramo ponižavajućim, za žene u tom svijetu je bilo posve normalno.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 16:23   #82
Quote:
haralampije kaže: Pogledaj post
Gejša je muška iluzija savršene žene, ona je lijepa i njegovama, šarmantna, elegantna i profinjena, uvijek dobro raspoložena, zabavna, pametna i obrazovana, sluša s razumjevanjem i ugodan je sugovornik ako se muškarcu razgovara; razumije se u slikarstvo i književnost, umjetnost, poznaje kaligrafiju, upućena je u aktualne događaje, svira tradicionalne instrumente, pjeva, pleše...
nisam baš stekla dojam da je ona obrazovana u smislu da poznaje književnost, matematiku, slikarstvo, povijetst, politiku (no, moguće je da sam to zaboravila)
koliko se ja sjećam ona je bila obrazovana za gejšu tj učili su je pjevati, plesati, svirati, praviti čaj

Quote:
Bilo bi zanimljivo znati što misli i kako se osjeća supruga čiji suprug ljubuje s gejšom. To nisu bile tajne veze, jako se dobro znalo tko je čiji danna. Možda su bile sretne što diktatora nema doma
.

mislim da su i one odgajana na način da to prihvate kao nešto sasvim normalno te da se tome nisu protivile što zbog već spomenutog razloga a što zbog toga jer se njihov protest ionako ne bi uvažavao
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 19:07   #83
Quote:
haralampije kaže: Pogledaj post
Ponižavajuće je i biti ljubavnica, druga violina, a ako ti ljubavnik nije bogat i široke ruke, osim seksa, možeš dobiti puno frustracija, a lako padneš i u depresiju na sam Božić.

Ponižavajuće je i biti žena čiji muž negdje drugdje traži užitke za dušu i tijelo.
Potpisujem.

Inače, zanimljivo je da su i u staroj Grčkoj hetere imale bolji položaj u društvu te više obrazovanja i znanja od 'običnih' žena.
__________________
No brain, no pain

Zadnje uređivanje sabre : 12.09.2010. at 19:13.
sabre is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 19:20   #84
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
nisam baš stekla dojam da je ona obrazovana u smislu da poznaje književnost, matematiku, slikarstvo, povijetst, politiku (no, moguće je da sam to zaboravila)
koliko se ja sjećam ona je bila obrazovana za gejšu tj učili su je pjevati, plesati, svirati, praviti čaj
U pravu si. Ali unatoč tomu ipak se čini da su na ljestvici vrijednosti kotirale bolje od prosječne žene. Mene sad zanima kakav je istovremeno bio položaj te prosječne žene.
__________________
No brain, no pain
sabre is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 15:15   #85
Quote:
sabre kaže: Pogledaj post
U pravu si. Ali unatoč tomu ipak se čini da su na ljestvici vrijednosti kotirale bolje od prosječne žene. Mene sad zanima kakav je istovremeno bio položaj te prosječne žene.
mislim da je položaj svih žena u odnosu na ostatak obitelji bio obilježen ulogom majke i domaćice
no, što se tiče društva u cjelini mislim da je njihov položaj ovisio o bogatstvu njihovih muževa: tako se ralikuju bogatije žene od žena koje su živjele u ribarskim gradićima poput Sayari (više novaca - više slobode za ženu)
ne mislim da je gejša u ikojem pogledu uživala naspram sponzora više prava/povlastica od zakonite supruge ( ne znam kako se i da li se uooče situacija izmjeni ako se rodi djete iz te veze tj jesu li uopće prava vanbračnog djeteta izjednačena s pravima bračnog djeteta)
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 16:09   #86
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
mislim da je položaj svih žena u odnosu na ostatak obitelji bio obilježen ulogom majke i domaćice
no, što se tiče društva u cjelini mislim da je njihov položaj ovisio o bogatstvu njihovih muževa: tako se ralikuju bogatije žene od žena koje su živjele u ribarskim gradićima poput Sayari (više novaca - više slobode za ženu)
ne mislim da je gejša u ikojem pogledu uživala naspram sponzora više prava/povlastica od zakonite supruge ( ne znam kako se i da li se uooče situacija izmjeni ako se rodi djete iz te veze tj jesu li uopće prava vanbračnog djeteta izjednačena s pravima bračnog djeteta)
Pa na osnovu njenog odlaska u USA da ne bi bio ostecen zet (i kcerka valjda) predsjednika zbog novog nasljednika, mozemo pretpostaviti da su djeca izmedju gejse i dane priznata kao njegovi elgalni nasljednici.

Mozemo samo zakljuciti, da i u najtradicionalnijim sredinama i u starim, konzervativnim vremenima, muskarci uvijek uredjivali sistem tako da im omoguci poligamiju , mislim, sustinski se na to svede, koliko god se zamotalo u tradiciju i rituale
Nadinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 16:49   #87
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
nisam baš stekla dojam da je ona obrazovana u smislu da poznaje književnost, matematiku, slikarstvo, povijetst, politiku (no, moguće je da sam to zaboravila)
koliko se ja sjećam ona je bila obrazovana za gejšu tj učili su je pjevati, plesati, svirati, praviti čaj

.

mislim da su i one odgajana na način da to prihvate kao nešto sasvim normalno te da se tome nisu protivile što zbog već spomenutog razloga a što zbog toga jer se njihov protest ionako ne bi uvažavao
Poznato je da su gejše bile obrazovanije od drugih žena kojima obrazovanje za vođenje kućanstva (sirotinjskog ili bogataškog) te rađanje i podizanje djece nije trebalo, osim toga - neobrazovana žena je podložnija i poslušnija, pa je bilo požoljno da zakonita bude takva.
Nije to bilo obrazovanje kakvo su dobijali dječaci, niti približno današnjem obrazovanju, ali je još uvijek bilo puno više od obrazovanja koje su dobivale obične djevojčice kojima su očevi ugovorili brak.

Ne sjećam se koliko je prostora u knjizi posvećeno obrazovanom procesu i koliko se može steći uvid u Sayarinu obrazovanost, ali koliko se svjećam, ona je bila uspješna gejša, a za to ipak nije bilo dovoljno samo biti lijepa, znati lijepo svirati i pjevati te izvoditi ceremoniju čaja po propisu. Morala je biti i ugodno društvo, ugodan sugovornik ili barem slušati s razumjevanjem i postaviti koje pametno pitanje koje će klijenta navoditi da govori dalje o svojim interesima.
Priglupa gejša, koja o ničem nema pojma i samo tupo zuri, brzo bi dojadila. Naravno, nisu sve bile podjednako pametne, niti su podjednako koristile mogućnost da nešto nauče. Buća mi se je ostala u sjećanju kao prilično ograničena, a čini mi se da se to odrazilo i na njezinu karijeru gejše, koliko se sjećam.

Uostalom Sayari se dobro snašla u New Yorku, zasigurno ne samo zbog svoje egzotičnosti. Morala je svladati jezik i imati o čemu razgovarati da bi se uklopila u jednu sasvim drugu kulturu od svoje. Za to je morala imati nekakvu podlogu.

Btw. učimo dok smo živi, pod uvjetom da nismo toliko ograničeni da mislimo da smo primivši određenu diplomu, primili i svo potrebno znanje. Ne uči se samo bubanjem iz knjiga. Sayuri, kao i ostale gejše je imala priliku proširiti svoje znanje slušajući razgovore klijenata. I morala je razumjeti o čemu oni govore, barem površno, da bi znala kako reagirati u određenom trenutku.

Naravno da se zakonite nisu protivile, gejše su bile statusni simbol, pa ako si muž može priuštiti odlaske u čajanu ili svoju osobnu gejšu, to je moglo samo značiti da mu dobro ide, podizati mu rejting, a kako su se one osjećale, teško je znati.
Možda su stvarno bile sretne zbog toga. Treba uzeti u obzir da u tradivionalnom Japanu brak i ljubav nisu išli zajedno. Brakovi su se sklapali kao poslovi i nije se očekivalo da se supružnici vole. Za ljubav su postojale gejše.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:00   #88
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
mislim da je položaj svih žena u odnosu na ostatak obitelji bio obilježen ulogom majke i domaćice
no, što se tiče društva u cjelini mislim da je njihov položaj ovisio o bogatstvu njihovih muževa: tako se ralikuju bogatije žene od žena koje su živjele u ribarskim gradićima poput Sayari (više novaca - više slobode za ženu)
ne mislim da je gejša u ikojem pogledu uživala naspram sponzora više prava/povlastica od zakonite supruge ( ne znam kako se i da li se uooče situacija izmjeni ako se rodi djete iz te veze tj jesu li uopće prava vanbračnog djeteta izjednačena s pravima bračnog djeteta)
Siromašna žena ribara je možda imala i njegovu ljubav jer si on nije mogao priuštiti ni prostitutku, a kamoli gejšu, pa je po tom pitanju vjerojatno bila sretnija od supruge nekog bogatog predsjednika koji ju je oženio da bi učvrsto svoj polažaj u društvu, povećao ugled svoje obitelji, stekao povoljniju poslovnu priliku ili što već, a ne zato što ju je volio ili zbog njezine ljepote i pameti. Ne kažem da je u tim brakovima iz više klase ljubav bila isključena, no ona je svakako bila rijetka. Brak je bio poslovni odnos kao i svaki drugi, točno se znalo gdje je čije mjesto i kakva su čija prava i dužnosti.

Više novaca - više slobode, ne stoji. Osim kad je u pitanju sloboda od kućanskih poslova i navlačenja s djecom jer muž za to plaća poslugu. Bogata gospođa je i dalje u svoja četiri zida, s vrlo malo osobne slobode.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:04   #89
Quote:
haralampije kaže: Pogledaj post
Priglupa gejša, koja o ničem nema pojma i samo tupo zuri, brzo bi dojadila. Naravno, nisu sve bile podjednako pametne, niti su podjednako koristile mogućnost da nešto nauče.
slažem se da su neke od njih bile pametne no to nema veze s njihovim obrazovanjem
postaviti pametno pitanje nije stvar obrazovanja nego inteligencije, snalažljivosti, instinkta

Quote:
Uostalom Sayari se dobro snašla u New Yorku
ja baš nisam stekla takav dojam ( imala je asistenticu koja se brinula oko njenih poslova a čak ni u trgovini nije plaćala novcem nego su njen dug bilježili kako bi to kasnije već spomenuta pomočnica riješila -ako pe pamćenje dobro služi)
mislim da nije stekla nove prijatelje Amerikance već se drižila s Japancima koji bi doputovali u New York

Quote:
Sayuri, kao i ostale gejše je imala priliku proširiti svoje znanje slušajući razgovore klijenata. I morala je razumjeti o čemu oni govore, barem površno, da bi znala kako reagirati u određenom trenutku.
da su one imale priliku proširiti svoje vidike - to svakako stoji
no ne vjerujem da su samo tako upile sve važne teme jer, na kraju , one nisu sužile da bi muškarce impresionirale svojom bistrinom i poznavanjem određene materije već nečim sasvim drugim
od njih se tražilo da budu šarmantne i, kao što si sama rekla, ugodno društvo

Quote:
Za ljubav su postojale gejše.
ili za razonodu
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:10   #90
Quote:
haralampije kaže: Pogledaj post
Siromašna žena ribara je možda imala i njegovu ljubav jer si on nije mogao priuštiti ni prostitutku, a kamoli gejšu, pa je po tom pitanju vjerojatno bila sretnija od supruge nekog bogatog predsjednika koji ju je oženio da bi učvrsto svoj polažaj u društvu, povećao ugled svoje obitelji, stekao povoljniju poslovnu priliku ili što već, a ne zato što ju je volio ili zbog njezine ljepote i pameti. Ne kažem da je u tim brakovima iz više klase ljubav bila isključena, no ona je svakako bila rijetka. Brak je bio poslovni odnos kao i svaki drugi, točno se znalo gdje je čije mjesto i kakva su čija prava i dužnosti.
ne bi se složila da su siromašni bilo skloniji brakovima iz ljubavi
baš naprotiv, oni si takvo nešto tek ne bi mogli priuštiti
no, siromašni (kao i bogati) sklapali su brakove sa sebi sličnima tako da su u tome bili podjednako (ne)slobodni

Quote:
Više novaca - više slobode, ne stoji. Osim kad je u pitanju sloboda od kućanskih poslova i navlačenja s djecom jer muž za to plaća poslugu. Bogata gospođa je i dalje u svoja četiri zida, s vrlo malo osobne slobode.
ali ako se život žene svodi na održavanje kućanstva i brigu oko djece tad joj je jedina moguće sloboda ( ili luksuz) imati nekoga tko će joj pomagati oko toga
jasno da to nema nikakve veze sa slobodom odlučivanja, kretanja, govora no i posluga je nešto što joj može život učiniti bezbrižnijim i kome čak i ona može zapovijedati
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:13   #91
Quote:
Nadinka kaže: Pogledaj post
Pa na osnovu njenog odlaska u USA da ne bi bio ostecen zet (i kcerka valjda) predsjednika zbog novog nasljednika, mozemo pretpostaviti da su djeca izmedju gejse i dane priznata kao njegovi elgalni nasljednici.
dakle, djeca su bila i po spolu izjednačena?
ili je gejšin sin postao nasljednik (znam da je u jednom dijelu knjige plakala što Predsjednik još nema nasljednika - ne znam da li zato što nema sina a nemoguće je da ga kći naslijedi ili je samo bila nesretna iz sebićnih razloga tj jer ona nema dijete s njim koje bi bilo muško i izguralo seku iz priče?) samo zato što je bio muško?
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:40   #92
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
ne bi se složila da su siromašni bilo skloniji brakovima iz ljubavi
baš naprotiv, oni si takvo nešto tek ne bi mogli priuštiti
no, siromašni (kao i bogati) sklapali su brakove sa sebi sličnima tako da su u tome bili podjednako (ne)slobodni
Nisam rekla da su siromašni brakovi sklapani iz ljubavi, ali je bilo više šanse da se u njima razvije ljubav jer nije bilo para da je muž traži izvan braka.

Quote:
ali ako se život žene svodi na održavanje kućanstva i brigu oko djece tad joj je jedina moguće sloboda ( ili luksuz) imati nekoga tko će joj pomagati oko toga
jasno da to nema nikakve veze sa slobodom odlučivanja, kretanja, govora no i posluga je nešto što joj može život učiniti bezbrižnijim i kome čak i ona može zapovijedati
Posluga te isto tako može i špijunirati i ograničavati ti ono malo osobne slobode, a sve s muževim dopuštenjem i po njegovom nalogu, u skladu s vladajućim običajima i po propisu.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 17:48   #93
Quote:
Buća mi se je ostala u sjećanju kao prilično ograničena, a čini mi se da se to odrazilo i na njezinu karijeru gejše, koliko se sjećam.
buću sam doživjela kao ne previše inteligentnu i elegantnu osobu već onako malo priprostu. zato su je voljeli američki vojnici kad je rat završio i bila je jako tražena među njima iz razloga što je bila...neću reći raskalašena, ali bučna i vesela. to govori koliko su japanci drugačiji i koliko drugačije stvari cijene

ali isto tako kad je sayuri postala gejša rekla je da je cijelo vrijeme mislila da se na čajanama vode pametni razgovori o umjetnosti i da se nadala da će nešto i naučiti ali nije bilo tako.
Zloguka ptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 18:03   #94
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
slažem se da su neke od njih bile pametne no to nema veze s njihovim obrazovanjem
postaviti pametno pitanje nije stvar obrazovanja nego inteligencije, snalažljivosti, instinkta
Informacije od kojih se sastoji znanje same po sebi ne vrijede mnogo ako nisi dovoljno inteligentan da ih upotrijebiš u pravom trenutku i na pravi način, povezuješ i iz njih nešto zaključujuš.

No ni inteligencija ti neće biti od prevelike koristi ako ne raspolažeš s barem osnovnim znanjem.
Ako pričamo o Japanu, a ja tebe svako malo prekidam pametnim pitanjima tipa: što su gejše, kimono, ikebana, sumo, zen vrt, sepuca, samuraji... Počet ću ti ići na živce i pomislit ćeš, pa ova Haralampije je baš tuka, o ničem pojma nema, kao da joj je 5 godina.


Quote:
a baš nisam stekla takav dojam ( imala je asistenticu koja se brinula oko njenih poslova a čak ni u trgovini nije plaćala novcem nego su njen dug bilježili kako bi to kasnije već spomenuta pomočnica riješila -ako pe pamćenje dobro služi)
mislim da nije stekla nove prijatelje Amerikance već se drižila s Japancima koji bi doputovali u New York
I ja bih imala asistenticu da mi rješava te neke dosadne posle.
S kim se družila, baš se ne sjećam, ali tu su se spominjali neki elitni krugovi.



Quote:
da su one imale priliku proširiti svoje vidike - to svakako stoji
no ne vjerujem da su samo tako upile sve važne teme jer, na kraju , one nisu sužile da bi muškarce impresionirale svojom bistrinom i poznavanjem određene materije već nečim sasvim drugim
od njih se tražilo da budu šarmantne i, kao što si sama rekla, ugodno društvo
Sigurno nisu upijale samo tako, barem ne sve.
Seksu se od njih mogao nadati samo jedan, danno. Ostali su se morali zadovoljiti ljupkošću i šarmom, a šarmantan nije lako biti ako moraš držati zatvorena usta da ne izvališ neku glupost i ako te netko nešto pita, smijuljiš se i kolutaš očima, pa kažeš: A da ja vama malo plešem?


ili za razonodu

Razonodu, uživanje i ljubav, a ne ili. Uglavnom za ono što nije spadalo u brak.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 18:08   #95
Quote:
Zloguka ptica kaže: Pogledaj post
buću sam doživjela kao ne previše inteligentnu i elegantnu osobu već onako malo priprostu. zato su je voljeli američki vojnici kad je rat završio i bila je jako tražena među njima iz razloga što je bila...neću reći raskalašena, ali bučna i vesela. to govori koliko su japanci drugačiji i koliko drugačije stvari cijene

ali isto tako kad je sayuri postala gejša rekla je da je cijelo vrijeme mislila da se na čajanama vode pametni razgovori o umjetnosti i da se nadala da će nešto i naučiti ali nije bilo tako.
Nešto je ipak naučila, cijeniti sumo borbe koje su također svojevrsna umjetnost, ne samo grubi sport.

Ovo me podsjetilo na poljski film Osoblje, kad se mladi krojač zaposli u kazalištu i očekuje da će barem slušati pametne razgovore o umjetnosti, a glumci samo pričaju o rasprodajama cipela i autolimarima.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 18:38   #96
Quote:
buću sam doživjela kao ne previše inteligentnu i elegantnu osobu već onako malo priprostu. zato su je voljeli američki vojnici kad je rat završio i bila je jako tražena među njima iz razloga što je bila...neću reći raskalašena, ali bučna i vesela. to govori koliko su japanci drugačiji i koliko drugačije stvari cijene
Buča je očito bila cura iz naroda

Quote:
ali isto tako kad je sayuri postala gejša rekla je da je cijelo vrijeme mislila da se na čajanama vode pametni razgovori o umjetnosti i da se nadala da će nešto i naučiti ali nije bilo tako.
Quote:
Ovo me podsjetilo na poljski film Osoblje, kad se mladi krojač zaposli u kazalištu i očekuje da će barem slušati pametne razgovore o umjetnosti, a glumci samo pričaju o rasprodajama cipela i autolimarima.
to je to!

Quote:
Informacije od kojih se sastoji znanje same po sebi ne vrijede mnogo ako nisi dovoljno inteligentan da ih upotrijebiš u pravom trenutku i na pravi način, povezuješ i iz njih nešto zaključujuš.

No ni inteligencija ti neće biti od prevelike koristi ako ne raspolažeš s barem osnovnim znanjem.
Ako pričamo o Japanu, a ja tebe svako malo prekidam pametnim pitanjima tipa: što su gejše, kimono, ikebana, sumo, zen vrt, sepuca, samuraji... Počet ću ti ići na živce i pomislit ćeš, pa ova Haralampije je baš tuka, o ničem pojma nema, kao da joj je 5 godina.
ako su pitanja pametna ja nikad ne bi pomislila da si glupa
ali da, ovdje se zapravo radi o gejšam koje su pametnim pitanjima trebale zabaviti mušterije
ponavljam: ja zaista ne mislim da su muškarci uživali u njihovom društvu zato jer su postavljale pametna pitanja
a što se tiče znanja i inteligencija ja uvijek dajem prednost inteligenciji - ok, možda netko ne posjeduje informacije ali ima ono nešto zbog čega će znati kako doći do čega već želi

Quote:
Sigurno nisu upijale samo tako, barem ne sve.
Seksu se od njih mogao nadati samo jedan, danno. Ostali su se morali zadovoljiti ljupkošću i šarmom, a šarmantan nije lako biti ako moraš držati zatvorena usta da ne izvališ neku glupost i ako te netko nešto pita, smijuljiš se i kolutaš očima, pa kažeš: A da ja vama malo plešem?
one su bile obučavane da nađu sponzora
ok, nekima to niie pošlo za rukom ali sve su to htjele i živjele za to
seksu se mogao nadati samo onaj to si je to mogao priuštiti
dakle, seks je bio najskuplji pa se usuđujem zaključiti - i ono što su svi zapravo željeli
oni siromašnjii bilo su osuđeni na njihova pametna pitanja i ljupka smješkanja
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 01:06   #97
Sayari je kao i Buća isto bila dijete iz naroda, samo što je Sayari bila inteligentnija i brže učila.

Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
Buča je očito bila cura iz naroda

ako su pitanja pametna ja nikad ne bi pomislila da si glupa
ali da, ovdje se zapravo radi o gejšam koje su pametnim pitanjima trebale zabaviti mušterije
ponavljam: ja zaista ne mislim da su muškarci uživali u njihovom društvu zato jer su postavljale pametna pitanja
a što se tiče znanja i inteligencija ja uvijek dajem prednost inteligenciji - ok, možda netko ne posjeduje informacije ali ima ono nešto zbog čega će znati kako doći do čega već želi


one su bile obučavane da nađu sponzora
ok, nekima to niie pošlo za rukom ali sve su to htjele i živjele za to
seksu se mogao nadati samo onaj to si je to mogao priuštiti
dakle, seks je bio najskuplji pa se usuđujem zaključiti - i ono što su svi zapravo željeli
oni siromašnjii bilo su osuđeni na njihova pametna pitanja i ljupka smješkanja
Ako ti postavljam pitanja dostojna petogodišnjeg djeteta ili slaboumnijeg osmoškolca, teško da ćeš me smatratiti pametnom. Ako se kroz ta moja pitanja ispostavi da ne znam općepoznate stvari i da mi je opća kultura strani pojam.
To je otprilike kao da ti sa mnom hoćeš pričati o kazalištu, a ja nemam pojma tko su bili Shakespeare i Moliere, ti bi malo filozofirala o Hamletovim dvojbama i psihološkom stanju i samo čekaš da te potaknem, a ja blejim, nemam pojma kaj bih sad trebala i tko ti je taj, kaj ga muči i psujem se što nisam bolje u školi pazila kad već nisam čitala lektiru, niti gledala predstavu. Moja kolegica bi u toj situaciji rekla: Ah, Hamlet, to je predivan roman.

Ponekad je, ako nemaš pojma, inteligentnije šutjeti.

Nisu muškarci toliko uživali u pametnim pitanjima koliko u tome da slušaju sami sebe kako govore o pametnim stvarima i da ih pritom netko s razumjevanjem sluša i u pravom trenutku kaže pravu stvar, postavi pravo pitanje koje ih potiče da govore dalje i zadivljuju sami sebe.

One su bile obučene da zadive muškarca i osvoje onoga koji im može najviše ponuditi, sponzora ili kako ga već zvali. To im je bio posao i emocije tu nisu igrale nikakvu ulogu. Svaki posao je lakši kad ima ljubavi, pa tako i njihov.

Inače, nisu se one puno razlikovale od današnjih žena i djevojaka. Sve se mi želimo svidjeti i osvojiti onog pravog, ljubav svog života, dečka na kraće ili dulje staze, muža ili pak sponzora. U to ime se podvrgavamo dijetama i bolnim tretmanima za uljepšavanje (npr. depilacija), hopšemo na aerobiku, mazuckamo i lickamo, spizdimo brdo love na pomade, parfeme i obleku, friziramo... Dobro, radimo to iz zbog sebe, bolje se osjećaš kad nisi kao krpa za pod, a još bolje kad trud urodi rezultatom. Dalje sve ovisi kamo ciljaš. Ako se zadovoljavaš tipom koji će te tretirati kao zgodan komad mesa i bitno mu je samo kraj njega lijepo izgledaš i držiš usta zatvorena te širiš noge kad se njemu hoće, možeš biti bedasta kao noć. Kad mu dojadiš, naći će si istu takvu, noviji model. Ako hoćeš nešto kvalitetnije, onda nije zgorega da nešto imaš u glavi i dovoljno inteligencije da se znaš time služiti.

Danas curice s pet godina kreću na balet, ritmiku, razne kreativne radionice, muzičke škole, mališani vakvi i onakvi, počinju se učiti strani jezici, klizanje, tenis, skijanje... I dobije se Barbika tako da se zna čemu se stremi, a Barbika ima Kena.

Ne ispadnu sve na isti kalup, ali svaka kad tad hoće dečka ako ne i muža. Dobro, neke hoće curu.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 10:20   #98
Quote:
haralampije kaže: Pogledaj post
Sayari je kao i Buća isto bila dijete iz naroda, samo što je Sayari bila inteligentnija i brže učila.
zapravo sam htjela reći da je Buća bila jednostavnija i da se lakše spustila na razinu neki priprostih zabavica tj narodnih veselica
iako, ona je potjecala iz bogatje obitelji dak je Sayari tek iz siromašnog ribarskog gradića

Quote:
Moja kolegica bi u toj situaciji rekla: Ah, Hamlet, to je predivan roman.
ili: Picasso? da da moj ima petora vrata

Quote:
Ponekad je, ako nemaš pojma, inteligentnije šutjeti.
slažem se, no i dalje mislim da one nisu bile školovane za inteligentne sugovornice već za razonodu i opuštanje a upućenost u neke korisne, učene stvari im je mogla dobro doći
no, kako je ta priča oko obrazovanja krnula od usporedbe njihova položaja s položajem zakonitih supruga, mislim da su i neke gospođe zakonite (kao i neke gejše) mogle imati sreću da im se pružaju neke informacije zbog kjih bi ponekad i one postavljale pametna pitanja


Quote:
One su bile obučene da zadive muškarca i osvoje onoga koji im može najviše ponuditi, sponzora ili kako ga već zvali. To im je bio posao i emocije tu nisu igrale nikakvu ulogu. Svaki posao je lakši kad ima ljubavi, pa tako i njihov.
a što ako ih ljubav omete? Sayari je bila zaljubljena u Predsjednika i sama si je sabotirala veze u Nobuom uz velik i stvarni rizik da ne nađe boljega
to što je na kraju završila s predsjednikom čista je sreća
ne mogu baš reći da se s istom ljubavljuradi posaoliječnice, učitljice, vozačice tramvaja i posao gejše ili striptizete

Quote:
Inače, nisu se one puno razlikovale od današnjih žena i djevojaka. Sve se mi želimo svidjeti i osvojiti onog pravog, ljubav svog života, dečka na kraće ili dulje staze, muža ili pak sponzora. U to ime se podvrgavamo dijetama i bolnim tretmanima za uljepšavanje (npr. depilacija), hopšemo na aerobiku, mazuckamo i lickamo, spizdimo brdo love na pomade, parfeme i obleku, friziramo... Dobro, radimo to iz zbog sebe, bolje se osjećaš kad nisi kao krpa za pod, a još bolje kad trud urodi rezultatom. Dalje sve ovisi kamo ciljaš.
ne mislim da baš puno djevojaka/žena danas teži samo nać muža, dečka, udati se, osigurati si egzistenciju uz sponzora
mnoge od njih žele biti uspješne i samostalne
a što se ljepote tiče, mislim da one to više rade kako bi se pokazale ljepšima, mršavijima pred drugim ženeama nego da zadive muškarce (muškarcima je posve svejedno kakve je marke haljina ili koliko košta maskara)
zaista sumnjam da sve te stvari žene rade isključivo zbog muškaraca,mislim da se više okreću sebi, svome samopouzdanju, higijeni i zdravlju

Quote:
Danas curice s pet godina kreću na balet, ritmiku, razne kreativne radionice, muzičke škole, mališani vakvi i onakvi, počinju se učiti strani jezici, klizanje, tenis, skijanje... I dobije se Barbika tako da se zna čemu se stremi, a Barbika ima Kena.
ne mislim da se sve to uči samo da se na kraju upeca Ken
mnogi roditelji djecu upisuju na sportske aktivnosti jer im je to, prije svega zdravo
tko zna,možda se i na tom području jednog dana ostvari respektabilna karijera
ista stvar je i s glazbom
uostalom, svakako je bolje svirati lavir ili trčati za loptom nego provoditi dane pred televizorom s čipsom u rukama
a strani jezici? mislm da je privlačenej suprotnog spola najmanji motiv za takvo nešto..oni su prije svega, korisni i otvaraju mnoga vrata baš zato da se ne bi moralo ovisiti o nekom sponzoru ili suprugu
ja mislim da se sve te stvari više rade zbog CVa nego privlačenje partnera jer svaki bi poslodavac prije primio nekoga tko zna engleski , talijanski, ruski ili čiji je hobi sviranje klavira ( a ne npr gledanje kojekakvih serija)

Quote:
Ne ispadnu sve na isti kalup, ali svaka kad tad hoće dečka ako ne i muža. Dobro, neke hoće curu.
ne baš svaka i ne baš pod svaku cijenu
uostalom, danas se nitko ne podučava samo tome a brak i veza su nešto što se desi i odvija paralelno sa zaposlenošću, nekim simpatičnim hobijem, druženjem s prijateljima..
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 17:38   #99
Quote:
Ne ispadnu sve na isti kalup, ali svaka kad tad hoće dečka ako ne i muža. Dobro, neke hoće curu.
Starija sestra:
Quote:
ne baš svaka i ne baš pod svaku cijenu
uostalom, danas se nitko ne podučava samo tome a brak i veza su nešto što se desi i odvija paralelno sa zaposlenošću, nekim simpatičnim hobijem, druženjem s prijateljima..
A što sam ja napisala? Da ne ispadnu sve na isti kalup. Uprkos odgojnim stereotipima. Vremena se mijenjaju, negdje brže, negdje sporije, svakako da je bolje biti žena u Hr nego u modernom Japanu gdje su žene tek nešto malo boljem položaju nego u nekim islamskim zemljama, ali i dalje su kod nas prisutni stereotipi, pogotovo u manjim sredinama, koji diktiraju da žena mora naći muža i ako ga nemaš s 25 već te smatraju starom curom. Eto ti slučaj one učiteljice što je dobila pedalu jer nema muža, pa valjda nije dobar uzor.

Stavimo na stranu stereotipe i ono što okolina očekuje, postoji nešto važnije:

Svi želimo ljubav, a ljubav ne pada s neba. Istina, dogodi se, ali prvo moraš privući pozornost onoga tko je privukao tvoju pozornost. Ponekad nam se netko fizički svidi, a onda, kad ga malo bolje upoznamo, ustanovimo da to baš nije to, tj. da nismo na istoj valnoj dužini.

I svi želimo biti uspješni, kako u ljubavi, tako i u poslu i svemu drugome.
I dakako, želimo da nam djeca budu uspješna (lijepa, vitka i pametna) pa ih upisujemo na sve i svašta kako bi im što više vrata otvorili i dali više mogućnosti. Sve je to ulaganje u budućnost. Naravno da je bolje da se bavi sportom, rekreativno, nego da sjedi ispred telke i mlati čips. Od telke i čipsa će postati glupav i debeo, automatski mu se smanjuju šanse da bude uspješan u ljubavi i poslu, dok mali sportaši barem neće biti debeli i kilavi.

Što bolji izgled, što šire znanje i što više vještina daju više mogućnosti za uspjeh u bilo čemu. Druga je stvar hoće li nas uspjeh učiniti sretnijima.

Quote:
no, kako je ta priča oko obrazovanja krnula od usporedbe njihova položaja s položajem zakonitih supruga, mislim da su i neke gospođe zakonite (kao i neke gejše) mogle imati sreću da im se pružaju neke informacije zbog kjih bi ponekad i one postavljale pametna pitanja
One za razliku od gejša nisu izlazile iz kuće. Trebala im je dozvola od muža da se vide sa svojom mamom, da bilo kud mrdnu. Odgajane su tako da ne stvaraju mužu probleme i slijepo mu se pokoravaju. Nisu ga morale voljeti, niti zadiviti bilo čime, samo slušati i roditi potomke.
Dobrosjećem tradicionalnom Japancu zakonita žena je bila tek stepenica na putu do uspjeha, nije morala biti ni lijepa, ni pametna, ni duhovita, samo iz što bolje obitelji, dobro odgojena tj. poslušna, čedna i plodna. Nije mu se mogla obratiti dok joj on ne dozvoli. On od nje nije očekivao da ga zabavlja, to nije bio njezin posao. Ako je i bila nešto obrazovanija i imala o čemu razgovarati s njim, nije za to imala prave prigode jer bi to okrnjilo njegov društveni ugled. Ako je držao do sebe i svoje časti, nije mogao sjediti doma i večerati sa ženom, morao se pokazati u čajani, među gejšama koje su bile tu da nadoknade sve ono što se od zakonite nije očekivalo. Brak je bio poslovni odnos u kojem je muž bio gospodar koji si ne smije dozvoliti da prema svojoj podređenoj gaji emocije i upropasti svoj dobar glas, da posluga šuška da je gazda mekušac. Užitak i ljubav tražio je izvan kuće i lakše mu je kao osobu bilo doživjeti gejšu nego ženu koja je u njegovoj kući bila tek nešto više od inkubatora.
Moguće je da se poneki zaljubio u svoju ženu, pa i ona u njega i da bi radije bio s njom nego sjedio u čajani, ali običaji su nalagali drugačije, a za boriti se protiv njih, treba imati hrabrost Don Quijotea, kao i da bi se bilo s gejšom koju želi onaj tko je na hijerarhiskoj ljestvici iznad tebe.
Nije se radilo samo o tome koga će Sayuri odabrati da joj bude danno, njezin izbor nije bio ograničen samo onim što je najisplatljivije; nije mogla odabrati onoga tko je na nižem hijerarhijskom položaju jer on to ne bi smio ni prihvatiti.

Quote:
Haralampije:
One su bile obučene da zadive muškarca i osvoje onoga koji im može najviše ponuditi, sponzora ili kako ga već zvali. To im je bio posao i emocije tu nisu igrale nikakvu ulogu. Svaki posao je lakši kad ima ljubavi, pa tako i njihov.
Quote:
Starija sestra:
a što ako ih ljubav omete? Sayari je bila zaljubljena u Predsjednika i sama si je sabotirala veze u Nobuom uz velik i stvarni rizik da ne nađe boljega
to što je na kraju završila s predsjednikom čista je sreća
ne mogu baš reći da se s istom ljubavljuradi posaoliječnice, učitljice, vozačice tramvaja i posao gejše ili striptizete
Ako ti je posao pružati zadovoljstvo i seksualne usluge jednom muškarcu, to će ti biti puno lakše ako nešto osjećaš za njega, a ako se u njega zaljubiš i zavoliš ga, imaš dobitnu kombinaciju, spojila si ugodno s korisnim i uživaš u svom poslu.

Isto tako učiteljica koja voli podučavati i voli djecu, uživa u svom poslu. Onoj koja ne voli djecu i odabrala je učiteljski poziv samo zato što se nije uspjela upisati negdje drugdje, nimalo ne uživa u svom poslu.

Tramvajki koja je to postala silom prilika, jer bolji posao koji bi joj bio zanimljiviji nije uspjela naći, radni dan je beskrajan, za razliku od one koja baš uživa voziti tramvaj i ništa drugo ne želi raditi u životu.

Striptizeta isto može uživati u svom poslu, ali ako se time bavi samo zato da bi preživjela i mora glumiti da joj je nije neugodno svaki put kad skine grudnjak... Nemamo svi isti odnos prema svom tijelu. Neki ga vole pokazati i napaljivati, ne vide u tome ništa ponižavajuće.

Liječnica koja je to postala da bi zadovoljila očekivanja roditelja, obično je loša liječnica, a pacijenti joj idu na živce. Nije joj lako.

Nema razlike.
Najveća je razlika u tome kakav je stav društva prema određenom poslu. Liječnisi su cijenjeni, pa ako baš i ne voliš taj posao, to ti bude neka satisfakcija. Na striptizete se uglavnom gleda kao na lake žene, iako to uopće ne moraju biti, ali ako dotična od toga može dobro živjeti i posjeduje potrebitu dozu egzibicionizma, baš ju briga što selo priča, njoj je dobro.

U tradicionalnom Japanu gejše su bile cijenjeni članovi društva, daleko cjenjenije od zakonitih supruga i žena koje su bile prisiljene zarađivati za život na neki drugi, po našim mjerilima, pošteniji način npr. kao sluškinje ili učiteljice.

Quote:
ne mislim da baš puno djevojaka/žena danas teži samo nać muža, dečka, udati se, osigurati si egzistenciju uz sponzora
mnoge od njih žele biti uspješne i samostalne
a što se ljepote tiče, mislim da one to više rade kako bi se pokazale ljepšima, mršavijima pred drugim ženeama nego da zadive muškarce (muškarcima je posve svejedno kakve je marke haljina ili koliko košta maskara)
zaista sumnjam da sve te stvari žene rade isključivo zbog muškaraca,mislim da se više okreću sebi, svome samopouzdanju, higijeni i zdravlju


Naravno da se sve to radi prvenstveno radi sebe, da bi se osjećala bolje, sigurnije i samopouzdanije. Samopouzdanje je ključ svega. Osoba sigurna u sebe plijeni pažnju. Što je samopouzdanje više, manje ti toga treba, a ako ti je nisko, nema te maskare i tih marki koje će ti ga podići; i dalje ćeš si biti nedovoljno lijepa, nedovoljno mršava, nedovoljno zanimljiva... I tako se časkom sklizne u anoreksiju ili bulimiju, pretjera s plastičnim operacijama, zapadne u dužničko ropstvo... A samopouzdanje potone još malo dublje.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 18:49   #100
Quote:
Vremena se mijenjaju, negdje brže, negdje sporije, svakako da je bolje biti žena u Hr nego u modernom Japanu gdje su žene tek nešto malo boljem položaju nego u nekim islamskim zemljama, ali i dalje su kod nas prisutni stereotipi, pogotovo u manjim sredinama, koji diktiraju da žena mora naći muža i ako ga nemaš s 25 već te smatraju starom curom. Eto ti slučaj one učiteljice što je dobila pedalu jer nema muža, pa valjda nije dobar uzor.
čisto sumnjam da je u Japanu gore nego kod nas
isto tako, prije-dok su gejše bile popularne-situacija kod nas nije bila zavidna (kod nas doduše nije bio rasprostranjen trend poligamije ali žene su u mnogim drugim vidovima bile ponižavane i podređene muškarcima:bilo ocu, braći ili suprugu)

Quote:
Svi želimo ljubav, a ljubav ne pada s neba. Istina, dogodi se, ali prvo moraš privući pozornost onoga tko je privukao tvoju pozornost. Ponekad nam se netko fizički svidi, a onda, kad ga malo bolje upoznamo, ustanovimo da to baš nije to, tj. da nismo na istoj valnoj dužini.
ali ako već težimo ljubavi tad već nekako računamo dae nas ta osoba prihvatiti onakve kakvi jesmo a ne da sate rovodimo pred ogledalom crtjući si novo lice ili pak u teretani da se pločice naslučuju ispod košulje

Quote:
I svi želimo biti uspješni, kako u ljubavi, tako i u poslu i svemu drugome.
I dakako, želimo da nam djeca budu uspješna (lijepa, vitka i pametna) pa ih upisujemo na sve i svašta kako bi im što više vrata otvorili i dali više mogućnosti. Sve je to ulaganje u budućnost. Naravno da je bolje da se bavi sportom, rekreativno, nego da sjedi ispred telke i mlati čips. Od telke i čipsa će postati glupav i debeo, automatski mu se smanjuju šanse da bude uspješan u ljubavi i poslu, dok mali sportaši barem neće biti debeli i kilavi.

Što bolji izgled, što šire znanje i što više vještina daju više mogućnosti za uspjeh u bilo čemu. Druga je stvar hoće li nas uspjeh učiniti sretnijima.
ne mislim da bi smisao svih tih ulaganja u budućnost bio izgradnja ličnosti koja bi se svidjela drugima već izgradnja ličnosti koja bi se mogal jednog dana suačiti sa svijetom
isto tako, ne mislim da je vitka figura jedna od glavnih predispozicija za sreću - sport je prije svega zdrava navika i način da se steknu novi prijatelji

Quote:
One za razliku od gejša nisu izlazile iz kuće. Trebala im je dozvola od muža da se vide sa svojom mamom, da bilo kud mrdnu. Odgajane su tako da ne stvaraju mužu probleme i slijepo mu se pokoravaju. Nisu ga morale voljeti, niti zadiviti bilo čime, samo slušati i roditi potomke.
to je točno ali su svejedno bile zaštičenije od gejši
gejšu se uvijek moglo odbaciti, zamijeniti njeno društvo društvom neke mlađe (barun, Mameha i Sayari) dok je žena doživotno zbrinuta i osigurane egzistencije
da, gejša je imala slobodu kretanja i slobodno je šetala iz čajane u čajanu ( no samo kako bi zabavljale muškarce)
ne mislim da je ono što su one radile bilo loše, baš naprotiv, one su samostalno zarađivale novce ( koje su ipak nesamostalno trošile obzirom da se sve bankiralo u okiama) a to je bilo kjem društvu u prošlosti bilo vrlo revolucionarno
no baš kad smo na tragu pomisli da su same gospodarile svojim životom prisjetimo se da su zapravo bile vlasništvo svojih svodnica i sponzora

Quote:
Brak je bio poslovni odnos u kojem je muž bio gospodar koji si ne smije dozvoliti da prema svojoj podređenoj gaji emocije i upropasti svoj dobar glas, da posluga šuška da je gazda mekušac. Užitak i ljubav tražio je izvan kuće i lakše mu je kao osobu bilo doživjeti gejšu nego ženu koja je u njegovoj kući bila tek nešto više od inkubatora.
ne bi baš rekla da je sitacija bila baš takva tj da se brak lišilo emocija u potpunosti a čajanama i gejšama se pripisuje toliko romantike
brakovi iz interesa su postojali i još postoje (ali u suptilnijim oblicima) kao u Japanu, tako i kod nas, u Australiji i Argentini...
isto tako, ne vjerujem da je muškarac gubio na rejtingu ako voli svoju suprugu kao ni da su se zaljubljivali isključivo u čajanama
gejše i poligamije su bile dio njihovog svijeta kao što je monogamija dio europskih sustava vrijednosti ( niti jedne niti druge se ne pita da li to žele, to je jednostavno tako bilo)

Quote:
Ako ti je posao pružati zadovoljstvo i seksualne usluge jednom muškarcu, to će ti biti puno lakše ako nešto osjećaš za njega, a ako se u njega zaljubiš i zavoliš ga, imaš dobitnu kombinaciju, spojila si ugodno s korisnim i uživaš u svom poslu
.
baš suprotno, puno je teže raditi svoj posao ako je zaljubljena u muškarca (jer se zapravo ne traži da bude zaljubljena u njega nego u svoj posao a to je seks ili zabavljanje; npr. loše je ako se liječnik veže uz jednog pacijenta ali poželjno je ako voli svoj posao)

Quote:
U tradicionalnom Japanu gejše su bile cijenjeni članovi društva, daleko cjenjenije od zakonitih supruga i žena koje su bile prisiljene zarađivati za život na neki drugi, po našim mjerilima, pošteniji način npr. kao sluškinje ili učiteljice.
općenito je bilo loše biti žena u Japanu
meni zaista nisu poznate pojedinosti bračnog života bračnih drugova u nekoj dalekoj zemljiu prošlim vremenima no nekako se bojim da se život gejša shvaća buno glamuroznijim nego što to on zaista jest
s njima muškarci provode noći, zabavljaju se, opuštaju e, no nakon svega toga vračaju se svojim ženama
oj, nose gejše lijepu odjeću, znaju one svirati, ulažu u svoj izgled do kad ostare njima ne ostaju niti odjeća niti muškarci (osim ako ne postane gospodarica okije ali to nisu mogle postati sve)

ja zaista ne smatram da je njihov posao nemoralan (tj ako je one tome nisu krive) već da zbog njega ne uživaju veće povlastice od zakonitih žena niti da su od njih bolje
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:04.