Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2015., 04:04   #61
ja pocetnica, nekada davno pocela penjat i nazalost morala vrlo brzo prestati.. i sad bih opet pocela.
jel moguce kupit penje prek neta, koliko zapravo mogu pogrijesiti buduci da mi trebaju biti knap ili cak male? mislim da ih se nema kupiti nigdje blizu Du.. ili ima?
Laterus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 08:46   #62
Sumnjam da ima išta prije Splita.. Teško ćeš ubost što ti paše bez da probaš..
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 02:01   #63
hvala na info!

grrrr , mrzim kad se zelim pokrenuti i u startu se nazivciram. nista, preostaje mi ili zaletiti se do st-a ili mozda probat necije pa naci na netu.
Laterus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 04:08   #64
za pocetak (a zapravo i dugo poslije) ti uopce ne trebaju biti knap, a kamoli male.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 09:00   #65
a ne prevelike
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 11:43   #66
Quote:
arorua kaže: Pogledaj post
za pocetak (a zapravo i dugo poslije) ti uopce ne trebaju biti knap, a kamoli male.
Ovisi što će penjati. Ja sam nakon cca 2-3 mj. pokušavao penjati 7-ice. S prevelikom penjačicom na 7+ pločetini se nitko nije usrećio.
Za neke duže i lakše smjerove je bolje da su udobnije.
no!name is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 14:38   #67
Quote:
no!name kaže: Pogledaj post
S prevelikom penjačicom na 7+ pločetini se nitko nije usrećio.



Nisu svi ludi sta uzimaju broj ili dva manje penjacice, u dvorani ili na laksim smjerovima se nece skuzit razlika, al kad dodjes na plocu di tribas stat na "nista" e tu se skuzi razlika.


Sta se tice udobnosti, najbolje je probati razlicite penje ... neke ti mogu pasat, neke ne. Npr. meni su hvalili Miuru, a mene su uzasno zuljale. Dok su mi neki za Testarose rekli da su im uzas, a meni su bile savrsene.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 02:52   #68
ma da da naravno kad penjes da trebas odgovarajuce penje. samo htjedoh rec da netko tko se tek pocinje penjat ce do prvog 7a imat par mjeseci, ili vjerojatnije godinu dana. a mozda ce i vjecno ostat na rekreativnom 6a-b-c nivou, za sto joj sigurno ne trebaju 2 broja manje

Imho malo se pocelo pretjerivati s opremom, pa rekreativci koji pocinju skijat kupuju skije koje vozi ivica i sl. nece dobre skije skijat same od sebe, goretex te dovest na opaki vrh nit male penje same popet 8a.
za pocetak treba vidjet svidja li ti se sport, na kojem nivou, u kojem smjeru (hoce li nadrkavat boldere ili uzivat u dugim cetvorkama u slo), a onda odlucit dal za njega zelis malo i patit

just my 2 cents...
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 07:47   #69
Naravno, ima tu istine, ja kad san tek dosa na penjanje, preporucili su mi uzet 2 broja manje penje ... i tako san godinu dana plaka od boli dok se nisu potrosile

S druge strane, oprema nije jeftina i bolje je uzet nesto za sta znas da ce ti koristit i kad postanes napredniji.

Ja danas nosim broj manje. Kompromis izmedju udobnosti i performansi.
__________________
Ni!
ayin13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 18:40   #70
Quote:
ayin13 kaže: Pogledaj post
Naravno, ima tu istine, ja kad san tek dosa na penjanje, preporucili su mi uzet 2 broja manje penje ... i tako san godinu dana plaka od boli dok se nisu potrosile
e da, na ovo sam mislila.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 16:22   #71
Imate li iskustva sa opremom za penjanje iz Decathlona? Čini se da imaju brend Simond koji se čini okej, a puno je povoljniji od Scarpe, La Sportive, Petzla i sl. iz Iglu športa. Inače imam super iskustva s njihovom planinarskom i kamp opremom Quechua (odličan value for money). Tek sam počela penjati i ne bih investirala puste pare jer mislim da za to sada još nemam potrebe. A s druge strane ne bi riskirala jer je ipak u pitanju penjanje.
Mushmula is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2016., 10:29   #72
Imam jednog prijatelja koji se penje po stijenama i kaze da sam solira.
Nije mi jasno kako se moze sam osiguravati sa uzetom! Kaze moze nije to problem ima tehnika i za to bla bla. Gledao sam po internetu ali nisam mogao naci, pa ako netko ima neki link rado bi pogledao.
KokeKokic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2016., 15:37   #73
Quote:
KokeKokic kaže: Pogledaj post
Imam jednog prijatelja koji se penje po stijenama i kaze da sam solira.
Nije mi jasno kako se moze sam osiguravati sa uzetom! Kaze moze nije to problem ima tehnika i za to bla bla. Gledao sam po internetu ali nisam mogao naci, pa ako netko ima neki link rado bi pogledao.
I ti nasao gdje ces znanje traziti!
Za takve stvari koje su opasne po zivot, moras se obratiti nekom alpinistickom udruzenju ili planinarskom drustvu a mozda upisati i kurs alpinizma.
Prazina is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 11:56   #74
Quote:
KokeKokic kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno kako se moze sam osiguravati sa uzetom!
Ako penješ free solo, penješ bez užeta.

https://youtu.be/-1L1Fm8QaK4
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2016., 12:37   #75
Solo penjanje ne mora nužno biti free solo, odnosno bez osiguranja. Penjač se može sam osiguravati pomoću različitih tehnika, odnosno spravica ili čak čvorova.
No, tako nešto je pogibeljno bez puno iskustva i alpinističkih znanja.

Za zadovoljavanje znatiželje predlažem ove članke:
http://andy-kirkpatrick.com/articles...ing_101_part_1
http://andy-kirkpatrick.com/articles...ing_101_part_2
.
.
.
http://andy-kirkpatrick.com/articles...ing_101_part_5
no!name is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 07:56   #76
Jel neko zna gdje je točno penjalište kraj Orahovice (tj.Duzluk) i kako doći do njega?
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2016., 11:44   #77
Quote:
no!name kaže: Pogledaj post
Solo penjanje ne mora nužno biti free solo, odnosno bez osiguranja. Penjač se može sam osiguravati pomoću različitih tehnika, odnosno spravica ili čak čvorova.
No, tako nešto je pogibeljno bez puno iskustva i alpinističkih znanja.

Za zadovoljavanje znatiželje predlažem ove članke:
http://andy-kirkpatrick.com/articles...ing_101_part_1
http://andy-kirkpatrick.com/articles...ing_101_part_2
.
.
.
http://andy-kirkpatrick.com/articles...ing_101_part_5

Ima nacin osiguranja uzetom kako sam ja jednom vidio u Sloveniji, covjek se penje i zabija klinove i na svaki karabiner se kaci sa cvorom tkz alpski leptir, medjutim to je tako sporo i komplikovano da kada ispenje do kraja uzeta onda pravi sidriste i vraca dole da sve povadi pa se penje po uzetu sa onim zabicama, kad sve vdidm gore dole glupost ziva. Ma ne treba uopce pisati o tome koga interesuje neka upise neku skolu alpinizma i sve ce nauciti.
Mogu zamisliti kada dodje u nezgodnu sitaciju pa ne moze ni klin zabiti a kamoli jos cvor svezati jednom rukom!
Prazina is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2019., 12:44   #78
penjanje po krovu - osiguranje

pozdrav, imam neke manje radove na kosom krovu pa mi treba neko jednostavno osiguranje.

anker je zašarafljen u krovišne daske/gredu i imam uže, treba mi još neki jednostavan uređaj za osiguranje od pada.

mislio sam najobičniji belay npr Simond karo ili pak Grigri ili nešto treće?
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2019., 21:47   #79
Možeš koristit i samo Grigri ali on ti nije 100% "bulletproof" pošto se ne može blokirati.
Možeš napravit i prusik ali obrati pažnju da bude baš od atestirane alpinisticke zamke, možeš koristit i shunt. Najbolje bi bilo ASAP ali pošto je poprilicno skup nema smisla da ga kupuješ samo za te kratkotrajne radove. U slučaju da koristiš neki drugi sistem osim Grigri-a, imaj njega sa sobom da se imaš čime spustiti do tla u slučaju pada. To sve koristi ako misliš hodati po krovu a uže ti je samo osiguranje od pada. Imaj na umu i da potencijalno ne proizvedeš velik faktor pada ako baš do toga dode - znaci dužina izvucenog užeta od pojasa do sidrišta ne smije biti manja od dužine tj. visine pada - drugim rijecima: drži sve poprilicno zategnuto tako da ako i padneš to bude kratak pad.
Ako misliš baš visit onda bih ti savjetovao da koristiš 2 užeta - jedno na kojem visiš (može i na Grigri-u) + dodatno na kojem ćeš imat osiguranje (ASAP/shunt/barem prusik) ako s ovim prvim nešto pode po zlu.
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2019., 15:38   #80
puno hvala za savjete. ASAP je too much za ovakve radove. Kako misliš da Grigri nije 100%, koliko sam vidio zaustavlja uvijek osim ako se ne povuče desnder ručica:
https://www.youtube.com/watch?v=Mbo_zljP1mI
https://www.youtube.com/watch?v=4A8-jsLAZV4
Shunt se čini kao najbolja opcija, iako treba pripaziti da ga se ne hvata u slučaju pada jer ga to može odblokirati.
jumpbyte is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:00.