Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.06.2012., 20:01   #1
Držanje vina u stanu

Sta bi mi preporucili za drzanje jedno par sto boca vina u stanu. Imam otprilike 150 boca, uglavnom Dingaca i Plavca, i jos bi to povecao. Otkako sam otkrio da mi se Madirazza dingac pokvario (vidi 'Pokvareno vino' thread doli) malo me strah da me i sve ovo drugo i ne ode. Vino se drzi polozeno u ormaru u centralnom dijelu stana, ali ipak je moguce da temperatura ode i do 25C ljeti kad nas nema kuci, jer ne drzim klimu samo radi vina kad nas nema doma.
Ako ima smisla, mogli bi smjestit jedan veliki frizider u stanu i u njemu drzat vino ako ti ima smisla i ako bi to rjesilo problem. (zena se bas ne slaze, ali...)

Inace, sta bi mi savjetovali?
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 20:21   #2
Quote:
josko021 kaže: Pogledaj post
Inace, sta bi mi savjetovali?
Da počneš piti to što imaš.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2012., 20:45   #3
Quote:
josko021 kaže: Pogledaj post
Sta bi mi preporucili za drzanje jedno par sto boca vina u stanu. Imam otprilike 150 boca, uglavnom Dingaca i Plavca, i jos bi to povecao. Otkako sam otkrio da mi se Madirazza dingac pokvario (vidi 'Pokvareno vino' thread doli) malo me strah da me i sve ovo drugo i ne ode. Vino se drzi polozeno u ormaru u centralnom dijelu stana, ali ipak je moguce da temperatura ode i do 25C ljeti kad nas nema kuci, jer ne drzim klimu samo radi vina kad nas nema doma.
Ako ima smisla, mogli bi smjestit jedan veliki frizider u stanu i u njemu drzat vino ako ti ima smisla i ako bi to rjesilo problem. (zena se bas ne slaze, ali...)

Inace, sta bi mi savjetovali?
ak imas supu s dobrim lokotom onda supa, ak nemas onda ono kaj ti je krkimir rekao pocni piti i smanji skupljanje
__________________
[There's a little voice in your head reading this right now.]
suncek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 09:33   #4
Nikako ne bih savjetovao čuvanje vina na temperaturama iznad 18-20ºC.

Jedino rješenje je frižder za vino. Imaš ih u koje stane od 60-80 boca. Pa ako treba, kupi 2 komada. Cijena nije mala, ali ako imaš dobrih vina...to je jedino kvalitetno rješenje za stan.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 16:24   #5
Zahvaljujem na odgovoru. Di bi se jedan takav frizider moga kupit u blizini Splita?
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2012., 21:06   #6
Pogledaj u Metrou...svojedobno su ih imali u ponudi za cca. 5500 kn.
Vrlo lijep i elegantan, tamno staklo vrata, police sa drvenim obrubima, 2 zone hlađenja...
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2012., 11:40   #7
Quote:
josko021 kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem na odgovoru. Di bi se jedan takav frizider moga kupit u blizini Splita?
kako sam u potrazi za dobrim frižiderom, ovaj za vino viđala sam na više mjesta: mislim u city centru na zadnjem katu, u emezzeti, čak i u građi...al ima ih dosta, samo malo prošeći. nisam gledala cijene jer me ne zanima.
kopam i sadim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:26   #8
Zahvaljujem svima. Nasa sam jedan of 96 boca, dvije temperature, u Metrou u Dugopolju. Samo me mater skoro ubila ka' san dosa s njim kuci - da di cu s tin, da sta ce mi to, da koje to vidio, da ko ce sad za to placat struju, i tako... Proslo joj je, ali drugi frizider ne dolazi u obzir, barem za sada.

E, samo sad, kako izabrat sta is enoteke drzat u frizideru? Je l' mi bolje pocet od najstarijih ili nannovijih vina? Jos jedanput, to su dobri plavci i Dingaci, od '89 nadalje. I na kojoj je temperaturi najbolje cuvat plavce?

Zadnje uređivanje josko021 : 10.07.2012. at 12:31.
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2012., 12:38   #9
Quote:
Krkimir kaže: Pogledaj post
Da počneš piti to što imaš.
Živciraju me ljudi koji tako skupljaju vina bez imalo znanja o vinu, tj. koja se vina mogu skladištiti, koja ne itd.

Među njima je i moj punac, u početku nosim ja njemu stalno neku butelju vina, kao voli on popiti dobro vino, a kasnije skužim da u špajzi drži 30-ak boca (među njima i moja) vrhunskog bez ikakvih kriterija i uvjeta. Tipa Zeleni silvanac 10 godina star (praktički za baciti) ili druga bijela vina koja nisu za stajanje itd...

Bitno da se ima "kolekcija" vina, a za svaki da se pije vino koje vonja po sumporu i košta 15kn/l u rinfuzi..
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2012., 07:22   #10
Quote:
josko021 kaže: Pogledaj post
Zahvaljujem svima. Nasa sam jedan of 96 boca, dvije temperature, u Metrou u Dugopolju. Samo me mater skoro ubila ka' san dosa s njim kuci - da di cu s tin, da sta ce mi to, da koje to vidio, da ko ce sad za to placat struju, i tako... Proslo joj je, ali drugi frizider ne dolazi u obzir, barem za sada.

E, samo sad, kako izabrat sta is enoteke drzat u frizideru? Je l' mi bolje pocet od najstarijih ili nannovijih vina? Jos jedanput, to su dobri plavci i Dingaci, od '89 nadalje. I na kojoj je temperaturi najbolje cuvat plavce?
Pametno si napravio sa frižderom. Čestitam.

Dakle, najbolje je da prvo u frižder staviš najstarija vina. Naravno, pod pretpostavkom da su i do sada bila dobro skladištena. Ako to nije slučaj, moglo bi ti se desiti da čuvaš vina koja su izgubila svoje karakteristike a to je onda uistinu bespotrebno. "Žrtvuj se" i probaj jedno staro pa vidi.

Temperatura čuvanja neka ti bude između 12-15°C za crna vina (uključivo i Dingače).
Bijela između 8-12°C.

To su ti općenito neke generalne smjernice sa kojima ne možeš promašiti.

Uživaj.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 13:28   #11
German, ja ne razumin sta tebi smeta. Evo, otvorili smo sinoc jedan Dingac iz '90e, i stvarno smo nas trojica u njemu gustali. Volio bi da ga znam strucno opisat, ali eto, ne znam, pa cu samo rec da je to bilo nesto posebno. I di bi se to moglo danas kupit, i kol'ko bi kostalo?
Samo mi je zao sta ne mogu vise vina spremit. Da mogu, bogami otputio bi se put Peljesca odma, probat kupit jos koju duzinu...
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 13:37   #12
Ako si 20 godina držao vina u stanu, u neodgovarajućim uvjetima, vina od kojih mnoga nisu ni predviđena da dugo stoje,
onda je veliko pitanje u kakvom su stanju.
Počni to trošiti, uživaj
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 15:22   #13
Quote:
josko021 kaže: Pogledaj post
German, ja ne razumin sta tebi smeta. .
To se konkretno nije odnosilo na tebe (već na mog punca), ali kad me već povlačiš za jezik ću ti rado odgovoriti. Dakle, priznao si da nisi dovoljno stručan da opišeš, već da je vino "samo" bilo posebno! E sada, priznajem da nisam ni ja posebni enolog, već vina dijelim po tome, da li su mi dobra ili ne.

Međutim, znam da se određena vina ne mogu "bunkerirati", a neka mogu. Također je i važni segment kod arhiviranja vina sama godina berbe, tj. kvalitete same berbe (slad, sećer, kiseline, itd). Kod nekih postoji i financijski aspekt povećanja vrijednosti butelje vina (prisutan pogotovo u Yuppie-kulturi na zapadu).
Sada ti meni odgovori, da li si kod skupljanja vina se vodio nekim, gore opisanim kriterijima (možda dobivao popust na količinu kod kupovine) ili si samo kupovao vino da bi na neki način zadovoljio svoj ego?

Na kraju, ostaje prvi savjet, manje skupljati, više piti..
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2012., 16:58   #14
A, ja kupin po bocu, dvi, a kad mi se nesto svidi, kupin po tri-cetiri duzine, pogotovo ako je to vino za koje mislim da se moze drzat. I dosada me nijedno nije razocaralo osim onoga Madirazza Dingaca koji se pokvario.
Mislio sam da se Dingaci i opcenito dobri plavci mogu drzat, i da su uglavnom bolji sta se duze drze, i dosad mi je tako ispadalo.
Us to ima jos i stvari ka sjecanje na zadnje vino koji smo pokojni otac i ja skupa kupili...
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 14:06   #15
Evo pijem iločki traminac iz 2008. , boja je odlična, alkoholi i kiselina u redu
ali fali svježine isti taj sam pio u Iloku u dvorcu iznad iločkih podruma i bio je puno bolji.
Istina je i da je doživljaj neusporedivo bolji kada piješ iločki traminac u Iloku nego kada ga piješ kod kuće, ali i oni sami su mi rekli da kad bi mogli birati između nekog traminca iz arhive starog 50 godina, i onog od pretprošle godine,
da bi uvijek izabrali ovo drugo
Vino je da se pije a ne da stoji negdje u stanu (pogotovo bijelo).
edit: nešto slično sam doživio u Belom Manastiru sa sivim pinotom Belje, vino staro 3 godine koje je isto izgubilo svježinu

Zadnje uređivanje Krkimir : 23.07.2012. at 14:12.
Krkimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 10:06   #16
Malo dizem temu iz mrtvih...
Kako sad cesce volim popit dobru kapljicu ,a ne da mi se zafrkavat sa bocama, mislio sam kupit jednu inox bacvu od max 20l i drzat u njoj. Malo bolje bijelo vino. Sta kazete na ideju?
nero81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 21:23   #17
Aa, nasi stari su drzali bacve u konobi. Boca nije bilo puno.
josko021 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:02   #18
A bome ni vina dobrog. Pitam jer mi bacvica nema plivajuci cep pa se bojim da mi ne ukiseli. Mislio sam samo ulit malo ulja na povrsinu da ne dolazi zrak.
nero81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2017., 14:12   #19
Kad u bačvi ostane tridesetak litara, onda pretočimo, odstranimo talog ibuteljiramo. Kaj će ti bačva od dvadeset litara.

Bez plutajućeg čepa i vazelinskog ulja okolo, vrlo brzo će ti se vino ukiselit. Mi imamo mali podrum i opet preko ljeta vinu se drastično sroza kvaliteta. Iz tog razloga planiramo kupiti jednu bačvu sa hlađenjem u stjenki kako bi od svih vrsta što nam ostane, negdje u lipnju složili kupažu. I to je onak za gemišt.
__________________
@Anderlon: Ne sanjajte o demokraciji na Forumu. To nikad nije postojalo i neće postojati.
Mamekica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:04.