Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2013., 18:24   #1
Rakija

Ovako, imam 5 litara rakije u staklenoj flaši začepljenu sa plastičnim čepom a u flašu sam stavio 5 hrastovih štapiča koje sam prethodno dobro ovinio.
Zanima me koliko rakija smije biti sa tim štapičima, inače rakija je već nakon tjedan dana poprimila žučkastu boju i tako je i ostalo nakon mjesec dana.
Mene zanima dali plastični čep može biti štetan za rakiju iako on nije u dodiru sa rakijom ?
Također sam čuo da rakija mora stariti sa prisustvom zraka tj. da čep nesmije biti do kraja zatvoren, mene je strah da rakija nebi izlapila???? dali rakija može uopče izlapiti buduči da sam čuo da neki rakiju čuvaju bez čepa..
Valentino- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 10:18   #2
Mora biti što bolje zatvorena, najbolje hermetički ako je planiraš čuvati par godina.
Naravno da će ishlapiti ako je ne zatvoriš dobro.
Koja budala čuva rakiju bez čepa?

Pa čak i kad je hermetički zatvorena ona će nakon 20 godina postati čista voda, u njoj neće biti praktički ništa alkohola.

Osobno se uvjerio u to otvorivši bocu voskom pečatirane rakije stare 20 godina koju sam prolio u wc.
To otvaranje te rakije je trebao biti događaj godine, međutim ispao je fijasko

Plastični čep ne smeta a ovo za drvo stvarno ne znam
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 13:55   #3
Obzirom da sam godinama svirao u tamburaškom bendu, puno puta sam svirao pratnju u svatove gdje smo došli doma kod mladenca, a tata ili djed je dan ranije u dvorištu iskopao bure s rakijom koje je zakopao prije 20, 25, 30 godina kada se sin (unuk) rodio... U većini slučajeva je rakija bila odlična, ali nešto tamnija, lakša i izražen buke po drvetu, što je i očekivano..
Henry Miller is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 14:13   #4
Quote:
Henry Miller kaže: Pogledaj post
Obzirom da sam godinama svirao u tamburaškom bendu, puno puta sam svirao pratnju u svatove gdje smo došli doma kod mladenca, a tata ili djed je dan ranije u dvorištu iskopao bure s rakijom koje je zakopao prije 20, 25, 30 godina kada se sin (unuk) rodio... U većini slučajeva je rakija bila odlična, ali nešto tamnija, lakša i izražen buke po drvetu, što je i očekivano..
Da, upravo tako....što starija to bolja.

Imao sam prigodu kupiti prije 3 godine 10 litara slavonske šljivovice 20 godina stare, koju je djed otvarao iz bačve baš povodom svadbe unuka.
Moram reći da je ta šljivovica nešto najbolje što sam ikada pio...a pio sam i pijem "puno lipih stvari"...

...i sada mi je žao ko psu što sam kupio samo 10 litara (a bilo je na prodaju 50 litara)...trebao sam kupiti sve.

Inače, što se čepa tiče...gomila vinara koristi ove umjetne čepove, a opet gomila drugih vinara (malo eminentnijih) koristi dobre i skuplje plutene čepove.

Mogu reći samo ono što mi oni kažu..."vino nema što tražiti u doticaju sa plastikom ili bilo kojim drugim umjetnim materijalima, već samo sa prirodnim materijalima"...

...dakle, to isto vrijedi i za rakiju.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 17:01   #5
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Pa čak i kad je hermetički zatvorena ona će nakon 20 godina postati čista voda, u njoj neće biti praktički ništa alkohola.
enjingi prodaje rakiju iz 1984. godine i fest je gadna po pitanju alkohola (inace nisam bas naviknut na rakiju)


Quote:
MLADJO kaže: Pogledaj post
Mogu reći samo ono što mi oni kažu..."vino nema što tražiti u doticaju sa plastikom ili bilo kojim drugim umjetnim materijalima, već samo sa prirodnim materijalima"...
a inox bacve?
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 17:11   #6
Inox bačve su potpuno neutralan materijal, zato se i koriste.

Ali inox ni nije predviđen za dugotrajno čuvanje. Do godine dana.

Poslije se uvijek koristi staklo. I tamno mjesto uz kontroliranu temperaturu.
__________________
"Ja čitam"...kako se kaže na Crnski? Kaže se kao "Ja čitam"
...Vidi u riječnik Crnskog i Gorskog jezika
MLADJO is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 19:02   #7
Quote:
gmit kaže: Pogledaj post
enjingi prodaje rakiju iz 1984. godine i fest je gadna po pitanju alkohola (inace nisam bas naviknut na rakiju)

Dobro, nisam doslovno mislio da će ostati čista voda nakon 20 godina, meni je to bila vodica kad sam probao tu 20 godina staru slavonsku šljivu (ali meni je bilo koja slavonska rakija slaba), no gubici su veliki tako da ako u startu nemaš vrlo jaku rakiju nemoj je stavljati da stoji dulje od 5-6 godina.
Enjingi prodaje prepečenicu možda, koja je u startu skoro duplo jača od normalne rakije,i vjerovatno nadolijeva svaku godinu novu rakiju u bačve, tako da kad odstoji 20 godina i dalje ima neku snagu, ali ja uopće čisto sumnjam da je to rakija stara 20 godina jer on je mora čuvati u bačvi a u bačvi ne bi trebal stajati ni u ludilu više od 10 godina.

Računaj da ti bilo koja rakija koja se ostavlja da zrije u drvu gubi oko 3-4% alkohola godišnje a dobiva ružnu boju i okus.

A ti sad izračunaj koliko je izgubila ta od Enjingija ako je imala recimo 60% u startu a on sigurno zna kako se to treba raditi najbolje.

Kažem, ja osobno sam otvorio šljivu staru preko 20 godina koju je ostavio moj djed(Slavonac) i to zapečaćenu u staklu i prolio je u wc.
Drugi bi vjerovatno pričali kako je najbolja na svijetu .

To ti je kao kad ljude pitaš za njihov auto.
Ma odličan je, fenomenalan
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 10:08   #8
Enjingi je o tim rakijama pričao na tv-u. Ne nadolijeva ih, sad su bačve već pol prazne, a gubi i na količina i na alkoholu
MayaBe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2015., 12:47   #9
Dobio sam na poklon rakiju *ebenica (original kupljena u Roto ducanu),mogu reci da sam pijo i boljih ali me natpis nasmijao,sad u to stavljam domacu i uzivam,pa me zanima dali je neko na forumu isto probao ovu i kakva mu je,po meni dosta precjenjena u odnosu na samu kvalitetu,ali poklonjenom konju se negleda u zube
JazzManiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 11:31   #10
Uskoro moram na jednu svečanost pa me zanima koju bi rakiju mogao kupiti u trgovini?Koja ima najbolje reference?
__________________
Mitološki bogovi sa svojim spletkama i prevrtljivošću su bezvremeni odraz ljudske iracionalnosti.
Pret-Ares is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 14:08   #11
IMHO, Badelova Šljivovica
Fina je recimo i Pircher Viljamovka (npr. Metro).
BigDaddy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 23:09   #12
IMHO?!
__________________
Mitološki bogovi sa svojim spletkama i prevrtljivošću su bezvremeni odraz ljudske iracionalnosti.
Pret-Ares is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2015., 14:00   #13
Zvečevo...
kova_sb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2015., 16:11   #14
Aha...Zvečevo.
__________________
Mitološki bogovi sa svojim spletkama i prevrtljivošću su bezvremeni odraz ljudske iracionalnosti.
Pret-Ares is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:00.