Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2008., 16:36   #61
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
Koje su sad šanse za dobit neku radnu vizu i posao... IT sam struke, CCNA, CCNP, CCAI, MCSA... po struci bac. eng...
koji bi bili prvi koraci... i da li isplati ić van radit? koliko bi se dalo zaradit u NZ a koliko u australiji kao jedan IT profesional?
Predispozicije su ti u IT struci vise nego dobre. Ja sam prije 6 mjeseci planirao ici tamo (imao vec i kartu rezerviranu) tako da znam u detalje postupak, ili barem ono sto sam iskopao.

Ja sam kontaktirao 10-ak agencija, koje su mi se odmah za dan-dva javile SVE i doslovno me vukle za rukav da dodjem na intervjue. Bilo je vrlo bitno da sam htio ici tamo na razgovore i da sam mogao dati termin moga (planiranog) boravka u NZ, pa su SVE agencije rezervirale po nekoliko firmi (svojih klijenata) za intervjue sa mnom. Fora je da ti posalju popis firmi i pitaju te za koje zelis da te apliciraju, a ti pazis da se firme ne preklapaju kod vise agencija sto nije dobro ni za tebe ni za njih. Uglavnom, ja sam trebao ici na 10-ak dana sto bi mi bilo prekratko za takav odaziv, a i firme rade po 2-3 intervjua. Da sada planiram ne bih isao ispod 3-4 tjedna.

Sve su mi agencije osim jedne, koja je htjela da ostanem ODMAH u NZ i apliciram za vizu od tamo, potvrdile postupak: dobijes posao, potpises ugovor, dodjes u HR i apliciras za vizu za sebe i cijelu tvoju uzu obitelj (koja po njima uopce nije upitna jer vlada ne zna kako da dovuce nasu struku u NZ i kako da se bore protiv emigracije u AU). Kako NZ vapi za IT profesionalcima, postupak je jednostavan i kratak i firme su voljne garantirati posao i cekati papire.

Mi smo u biti htjeli ici u Australiju (pomisao na koju me jos uvijek srce zaboli), ali oni puno vise kompliciraju i nismo imali sve potrebne uvjete, pa je NZ iskrsla kao savrseno rjesenje za laksi odlazak u AU za koju godinu, jer kad si jednom u NZ i za 3 godine imas putovnicu, onda se samo presetas u AU (sto radi vecina zbog standarda i svega ostalog osim prirodnih ljepota, kojih se i izgustas za 2-3 godine rada tamo), bez strogog bodovanja, IELTS-a, cekanja po 9 mjeseci i slicno. Gledali smo Auckland i Wellington kao opcije za emigraciju i place koju sam dogovarao sa agencijama za ta 2 grada ti mogu reci na PM ako se javis.

Kod mene je situacija dosta specificna i stvarno smo dosta toga prosli i vidjeli po pitanju emigracije, i da me se sada pita i da se odlucimo emigrirati, na 1. mjestu bi bila Australija, a na 2. Engleska. Australija uzasno komplicira jer su troskovi preseljenja ogromni, pogotovo ako imas obitelj i stvari koje bi prevozio, ali je mislim broj 1 u svijetu danas, dugorocno ekonomski i politicki. Standard je odlican, a IT place su u samom vrhu. U Londonu bi, recimo, ja sada dobio *barem* duplo vecu placu nego u Dublinu, ali Irska je odabrana opet iz nekih drugih razloga - kako rekoh specificnih za nasu situaciju. Da je bilo malo drugacije, sada bi vec bili u NZ sa planom odlaska za AU za 2 godine, a onda te boli za sve. Moja preporuka je Sydney i London, vise Sydney (pa makar preko Aucklanda), jer ce IT placa lako akumulirati skupocu ta 2 grada, a o mogucnostima da ne govorim. A kad tek pomislis na Australiju... rijeci su suvisne.

Spomenuti certifikati ti se jako vrednuju i dizu te na ljestvici i kandidata i place. Ja sam pratio 2 najjaca NZ job sitea i jednostavno slao CV-e agencijama koje su imali najvise objavljenih oglasa. Kazem jos jednom da me i danas SVE kontaktiraju i pitaju kada cu doci. Vrlo su profesionalni i obavezno ih kontaktiraj par tjedana PRIJE puta i trazi da ti rezerviraju razgovore i da ti salju imena firmi, jer ti je u cilju imati popunjeno vrijeme tamo, a ne da onda pocnes traziti i gubiti vrijeme. Ali oni to i sami rade tako. Svi ce te zvati telefonom ili Skypeom i budi fleksibilan sto se tice vremena razgovora (tj. u NJIHOVO radno vrijeme). Ja ti mogu poslati popis agencija, ali bi ti radije to ostavio za domacu zadacu. Mogu te eventualno ocijeniti...
Hajde nas izvjestavaj ako se odlucis. Vjeruj mi - najteze je krenuti, a onda ide samo od sebe, i brze nego bi htio, pogotovo za NZ jer se nemas sta pripremati za bodovanja i potrebni dokumenti su minimalni.

Napominjem da su to moja iskustva i informacije koje sam ja prikupio iz prakse.

Btw. meni je puno pomogla sa hrpom informacija jedna forumasica koja je otisla u NZ, a tu se javljala u ono vrijeme.
pzdero2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 19:55   #62
interesantno... a posto sam trenutno u regionu i nisam bio u AU/NZ, svakako cu overiti. upoznah dosta ozija i NZ ekipe... generalno su mi super.

u london dolazi ceo svet dok se iz ostatka britanije ide na sve strane jer je preskupo, losa klima, losa hrana, ... lova i mogucnosti su samo u londonu.

koliko dugo se ceka NZ citizenship?
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 23:29   #63
Upravu takvu sam inforamciju tražio Puno Hvala!
Naravno, pitanja se tek sad otvaraju, nadam se da ćeš imat strpljenja...

Gledam da odem van isključivo iz razloga da zaradim neku lovu... Pun mi kufer ovih naših više po tom pitanju... E sad, znam da mi je po tom pitanju najbolje otići u neke arapske zemlje, jer imaju relativno visoka primanja, nema poreza na plaću i sl... Ali ipak bi provedeno vrijeme u inozemstvu volio provesti u nekoj boljoj klimi i jezičnom okruženju, tako da mi lova nije jedini prioritet, iako je najveći.
S druge strane pak, ne vrijedi mi puno bit u nekoj zemlji i zarađivat masnu lovu, ali bez neke mogučnosti veće uštede jer su troškovi života veliki... Tako da tražim neki balans svega po malo!

Prije postanja prijašnjeg posta, na novozelandskim stranicama sam našao link u kojem baš traže IT struku:
http://www.immigration.govt.nz/nzopp...it/default.htm
zato sam i pito za nek iskustva tu!

Uglavnom prvo pitanje je koliko znaš o troškovima života tamo? npr. cijene kuća/ stanova ili najma, u wellingtonu ili aucklandu? pretpostavljam da je tamo najveća potražnja za nekim IT kadrom, a i najveće cijene nekretnina... u manjim gradovima je obično nešto jeftinije!
Znam da mogu nać cijene i na real estate stranicama... ali kad vidim kakve naši cijene stavljaju to obično nema veze sa stvarnom situacijom, pa bi volio znat iz prve ruke za cijene...

Drugo pitanje(a) je vezano troškove dolaska tamo, odnosno cijene puta i smještaja.
Povratna karta avionom je od cca 10-15k kn... jel si ti našao nešto povoljnije?
Mislim da je najjeftinija opcija kad sam gledo NZ prije pola godine bila sa Air France od Amsterdama preko Bangkoka za 10-tak somova kuna!?
Kolko košta izdavanje vize?
Cijene privremenog smještaja?
ili ima neka opcija da ti to sve agencija ili neki poslodavas sredi?

Treće pitanje su taxe, odnosno porezi i sl... kako kod njih funkcionira sistem sa mirovinskim, zdravstvenim, raznim porezima i sl... na dohodak koji se ispiše kao plača, da li se to sve odbija, ili je uključeno u plaču kao kod nas?

Uglavnom ako bi se odlučio na odlazak, to bi bilo negdje veljača-ožujak, jer imam još nekog posla i ugovornih obaveza za odradit...

Ova konkretna pitanja koja bi i drugima pomogla postam tu, ostatak na PM
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 10:55   #64
Quote:
pzdero2008 kaže: Pogledaj post
...jer ce IT placa lako akumulirati skupocu ta 2 grada,...
Pjesnik je htio reci kompenzirati - nesto je akumulirao i agregirao na poslu, pa je malo odlutao...
pzdero2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 11:15   #65
Quote:
miloshz kaže: Pogledaj post
interesantno... a posto sam trenutno u regionu i nisam bio u AU/NZ, svakako cu overiti.
Hajde samo, pa nas izvjestavaj o aktualnostima. Nikad se ne zna...

Koliko ja pratim situaciju u nazad par godina, a pratim maltene pola svijeta, AU (ili u kombinaciji sa NZ) je danas najaktualnija i najzanimljivija destinacija skolovanih emigranata, zanimljivija i od Kanade. Zbog kombinacije maltene socijalne drzave sa vrhunskim svjetskim standardom, vrlo jeftinom hranom i ostalim osnovnim zivotnim troskovima, kreditnim sustavom i pristupacnim nekretninama, i bogovske place u deficitarnim zanimanjima (pogotovo znam za IT struku) u AU se danas slijeva sva sila imigranata.

Quote:
miloshz kaže: Pogledaj post
u london dolazi ceo svet dok se iz ostatka britanije ide na sve strane jer je preskupo, losa klima, losa hrana, ... lova i mogucnosti su samo u londonu.
Da, ali je lova stvarno strasna, barem u IT-u (ne pratim ostalo).

Quote:
miloshz kaže: Pogledaj post
koliko dugo se ceka NZ citizenship?
Samo 3 godine.

Ako je istina sto je jedna agencija tvrdila, Wellington ima poseban program gdje radnu/boravisnu dozvolu mozes dobiti u tjedan dana. Oni su me nagovarali da dodjem na razgovor i ponesem sve papire za aplicirati vizu i da odmah ostanem i napravim to od tamo. S druge strane to je tesko izvesti ako imas obitelj i stvari po koje se moras vracati, pa je najbolje sa ponudom posla aplicirati od doma.
pzdero2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 11:41   #66
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
Povratna karta avionom je od cca 10-15k kn... jel si ti našao nešto povoljnije?
Za sada ti mogu dati samo ovaj podatak, jer mi se ta informacija najdublje urezala u sjecanje Karta (Zagreb - Koeln - Peking - Auckland) mi je prvo bila 1500 EUR, a nakon premjestanja termina 1800 EUR. Nakon otkazivanja smo ispusili 500-ak EUR
Avioprijevoznici: Germanwings i neki korejski, imam negdje link.

Pazi samo da na vrijeme trazis turisticku vizu jer su mene u Londonu zezali tocno 2 mjeseca. I imaj na umu ako letis preko Amerike ili Australije da ti treba i tranzitna viza.
pzdero2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 11:52   #67
@pzdero zahvaljujem na hrpi dobrih informacija, NZ mi se cini kad dobra alternativa za emigrirati.
Trenutno imam svoju firmu u Njemackoj ali ako mi dojadi ovo raditi, znam gdje cu ici dalje. a i IT struka sam sa par certifikata pa nece biti bed otici tamo.

Pitanje: pripremam se poloziti CPE, trebao sam ga prijaviti za Prosinac ali nisam da li se on priznaje kao i TOEFL i IELTS?
dodo666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 12:37   #68
Quote:
dodo666 kaže: Pogledaj post
Trenutno imam svoju firmu u Njemackoj ali ako mi dojadi ovo raditi, znam gdje cu ici dalje. a i IT struka sam sa par certifikata pa nece biti bed otici tamo.
Ides!!! Nemoj iz Njeme, pogotovo sa svojim biznisom. U Njemackoj je jos uvijek odlicna situacija, nije li?

Quote:
dodo666 kaže: Pogledaj post
Pitanje: pripremam se poloziti CPE, trebao sam ga prijaviti za Prosinac ali nisam da li se on priznaje kao i TOEFL i IELTS?
Mislim da AU inzistira na IELTS (osim skolovanja u engl.govornom podrucju), i to visokih 7, a za NZ ne trebas nista ako ides preko Skilled Immigration programa, sto vjerujem da bi bio i tvoj slucaj
pzdero2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 13:01   #69
Quote:
pzdero2008 kaže: Pogledaj post
Ides!!! Nemoj iz Njeme, pogotovo sa svojim biznisom. U Njemackoj je jos uvijek odlicna situacija, nije li?
Pa je, dobra je za sada, iako mi je nekako draze englesko govorno podrucje
i vise volim toplije krajeve

Quote:
pzdero2008 kaže: Pogledaj post
Mislim da AU inzistira na IELTS (osim skolovanja u engl.govornom podrucju), i to visokih 7, a za NZ ne trebas nista ako ides preko Skilled Immigration programa, sto vjerujem da bi bio i tvoj slucaj
zahvaljujem na odgovoru


Domagoj.
dodo666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 01:01   #70
nekako... što više gledam slike iz novog zelanda i ponude za posao... sve više mi se ide
Izgleda da bi mogao skoknuti dolje na proljeće... ako ima još neko zainteresiran, nek mi se javi pa se možemo zajedno organizirat!

btw... gledam sad malo letove...
Rusi nas dosta povoljno odbace iz Zagreba do Bangkoka (810€) ili za malo više do Hong Konga... ali s čim dalje do Aucklanda po nekoj normalnoj cijeni???
Kombinacija sa CA do Amsterdama i od tamo, preko Singapura do Aucklanda za cca 10kkn se može izvesti sa Air France...
naravno govorim o povratim kartama!

jel ima kog iz NZ da ovo čita? imam hrpu pitanja
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 01:45   #71
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
nekako... što više gledam slike iz novog zelanda i ponude za posao... sve više mi se ide
Izgleda da bi mogao skoknuti dolje na proljeće... ako ima još neko zainteresiran, nek mi se javi pa se možemo zajedno organizirat!

btw... gledam sad malo letove...
Rusi nas dosta povoljno odbace iz Zagreba do Bangkoka (810€) ili za malo više do Hong Konga... ali s čim dalje do Aucklanda po nekoj normalnoj cijeni???
Kombinacija sa CA do Amsterdama i od tamo, preko Singapura do Aucklanda za cca 10kkn se može izvesti sa Air France...
naravno govorim o povratim kartama!

jel ima kog iz NZ da ovo čita? imam hrpu pitanja
Ja radim u Londonu ali zelja prije dolaska ovdje mi je bio NZ ali jos uvijek patim za NZ iako nikad tamo nisam bio baremda vidim ili radim koji mjesec
Slaven22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 10:14   #72
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
jel ima kog iz NZ da ovo čita? imam hrpu pitanja
Pa ne vjerujem da ces ih puno naci u NZ koji prate ovaj forum.

Cekaj malo covjece, dobit ces sve odgovore do proljeca...
pzdero2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 10:20   #73
Quote:
Slaven22 kaže: Pogledaj post
ali zelja prije dolaska ovdje mi je bio NZ ali jos uvijek patim za NZ iako nikad tamo nisam bio baremda vidim ili radim koji mjesec
Hajde, barem nisam jedini...

NZ je prirodni raj na zemlji, a onda za koju godinu odes u AU - ekonomski raj.

Mozemo organizirati jedno masovno iseljavanje u NZ - mozda nam snize cijenu leta kao popust na kolicinu
pzdero2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 11:57   #74
Quote:
pzdero2008 kaže: Pogledaj post
Mozemo organizirati jedno masovno iseljavanje u NZ - mozda nam snize cijenu leta kao popust na kolicinu
I'm In

Btw... za sve one koji se interesiraju za put do tamo... malo sam pročeprkao po internetu i evo nekih cijena povratnih letova!

Zagreb-Moskva-Honk Kong-Auckland za 1571€ (Aeroflot + Cathay Pacific Airways)
ili
Zagreb-Moskva-Bangkok-Bandar Seri Begawan (Brunei)-Auckland za 1333€ (Aeroflot + Royal Brunei)

Ako neko ima jeftiniju ili bolju kombinaciju, nek je napiše...
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 12:13   #75
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
Ako neko ima jeftiniju ili bolju kombinaciju, nek je napiše...
Pogledaj: http://www.jeftinekarte.com/

Ja sam sad na brzinu ukucao pocetak i kraj 3.mjeseca, i dobio 3-4 kombinacije po 1200 EUR. Nisam gledao rute do Aucklanda.
pzdero2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 19:47   #76
Evo mislim da sam našao sad fakat najjeftiniju povratnu opciju!
Zagreb - Amsterdam - Kuala Lumpur - Auckland za samo... 1072€
Croatia Airlines + Malasya Airlines (preko Etoursa)

Ajmo ljudi... ajmo...
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 09:04   #77
Koliku plaču očekivatu Novom Zelandu u IT-u?

http://www.heliumnz.co.nz/assets/sal...ber%202008.pdf

1 NZD = 3 HRK

Plače su prije oporezivanja... treba još odbiti i porez iz toga... tu se izračuna:
https://www.ird.govt.nz/cgi-bin/form.cgi?form=incrates
postoje i neke opcije povrata poreza, ali nisam baš previše ulazio u to i pod kojim uvijetima...

Troškovi života otprilike jednaki kao u HR... samo prijevoz bitno jeftiniji (npr. nova honda civic 86tkn, litra goriva 4.5kn i sl...)
Sve u svemu, kolko otprilike vidim, tamo se da lijepo živjet... ali ne i zaradit neka velika lova u kratkom vremenu kao kod arapa...
Eto još malo mog doprinosa temi...

Zadnje uređivanje getriba_ : 11.12.2008. at 09:15.
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 21:43   #78
Quote:
pzdero2008 kaže: Pogledaj post
Hajde samo, pa nas izvjestavaj o aktualnostima. Nikad se ne zna...

Koliko ja pratim situaciju u nazad par godina, a pratim maltene pola svijeta, AU (ili u kombinaciji sa NZ) je danas najaktualnija i najzanimljivija destinacija skolovanih emigranata, zanimljivija i od Kanade. Zbog kombinacije maltene socijalne drzave sa vrhunskim svjetskim standardom, vrlo jeftinom hranom i ostalim osnovnim zivotnim troskovima, kreditnim sustavom i pristupacnim nekretninama, i bogovske place u deficitarnim zanimanjima (pogotovo znam za IT struku) u AU se danas slijeva sva sila imigranata.



Da, ali je lova stvarno strasna, barem u IT-u (ne pratim ostalo).



Samo 3 godine.

Ako je istina sto je jedna agencija tvrdila, Wellington ima poseban program gdje radnu/boravisnu dozvolu mozes dobiti u tjedan dana. Oni su me nagovarali da dodjem na razgovor i ponesem sve papire za aplicirati vizu i da odmah ostanem i napravim to od tamo. S druge strane to je tesko izvesti ako imas obitelj i stvari po koje se moras vracati, pa je najbolje sa ponudom posla aplicirati od doma.


Drzavljanstvo je 5 godina cekanja od 2005 godine.
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 21:44   #79
Quote:
__Sasa__ kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Dosao sam na Novi Zeland prije nekih dva mjeseca preko turisticke vize i trazim posao kako bih mogao ostati. Posto nisam od doma mogao odmah aplicirati za radnu visu, jer imam samo godinu dana iskustva, a trazi se minimalno dvije do tri, mislio sam kako ce biti lakse da dodem i direktno trazim posao. Medutim, ogromni problem je sto se velika vecina firmi oglasava preko agencija za zaposljavanje, a agencije se ne zele natezati sa individualcima koji nemaju sve papire, tako da ih onda niti ne uzimaju u obzir. Iako sam uspio dobiti par intervjua, ispada da sam prekvalificiran, a zavrsio sam Promet, smjer aeropromet. Stvar je da je ekipa i spremna pomoci ali birokracija sve pojede. Nakon dve mjeseca shvatis da imas catch 22. Ne mozes dobiti posao ako nemas radnu visu ili drzavljanstvo, a ne mozes dobiti radnu visu ako nemas job offer.

Ovaj tjedan moram ici produljiti turisticku visu na jos tri mjeseca i pitam se da li ce to biti dosta da neki posao uleti. Ako netko ima neku vezu ili neki jako dobar savjet, neka slobodno kaze.


Pozdrav svima doma i hvala


javi se na PM
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 21:46   #80
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
nekako... što više gledam slike iz novog zelanda i ponude za posao... sve više mi se ide
Izgleda da bi mogao skoknuti dolje na proljeće... ako ima još neko zainteresiran, nek mi se javi pa se možemo zajedno organizirat!

btw... gledam sad malo letove...
Rusi nas dosta povoljno odbace iz Zagreba do Bangkoka (810€) ili za malo više do Hong Konga... ali s čim dalje do Aucklanda po nekoj normalnoj cijeni???
Kombinacija sa CA do Amsterdama i od tamo, preko Singapura do Aucklanda za cca 10kkn se može izvesti sa Air France...
naravno govorim o povratim kartama!

jel ima kog iz NZ da ovo čita? imam hrpu pitanja
sto ti treba?
bronco is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:25.