Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2015., 19:09   #21
Quote:
open510 kaže: Pogledaj post
evo upravo vidija da jedan momak sa foruma (podvodni.hr) prodaje nešto šta bi ti moglo bit zanimljivo pa baci oko: http://www.njuskalo.hr/gumenjaci/bom...glas-13813315# , na forumu ga daje za 17000kn
Nije lose....poznata marka gumenjaka. Dobar motor i jos 2T sto je prednost.

25KS 2T vise ne mozes kupiti a laksi je od 4T modela i dobre marke. Gumenjak je sasvim solidne duzine za razlicite potrebe (sam sa komadom, kasnije djeca - sve stane). Ono kaj mene uvijek kod ovakih stvari muci - zasto taj tip to prodaje? Ono tipa u cem je kvaka?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 08:55   #22
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Nije lose....poznata marka gumenjaka. Dobar motor i jos 2T sto je prednost.

25KS 2T vise ne mozes kupiti a laksi je od 4T modela i dobre marke. Gumenjak je sasvim solidne duzine za razlicite potrebe (sam sa komadom, kasnije djeca - sve stane). Ono kaj mene uvijek kod ovakih stvari muci - zasto taj tip to prodaje? Ono tipa u cem je kvaka?
Na podvodni.hr forumu ekipa kupuje/prodaje gumenjake, često se i raspravlja o kvalitetama istih, neki ih i uvoze iz Italije (pretežno momci iz Istre)...
Prodavača navedenog osobno ne poznajem, ali pretpostavljam da je ovo (kai mnogi drugi, uglavnom mlađi lovci) kupija za početak dok još nije ima love pa se s tim krpa par godina...Ka šta je i sam tamo reka, kupija je nešto drugo, pretpostavljam veće sa plastičnim dnom ka šta uglavnom svi podvodnjaci žele/koriste..takvih ima dosta, oni ne gledaju nešto za obilazak vala s dicom i ženom nego nešto najpogodnije za podvodni ribolov - prevladavaju gumenjaci s plastičnim dnom od 4.5 - 6.5m, zavisi koliko se tko može "rastegnuti"

Idealni su im npr. uski gumenjaci koji dobro drže more, lako izglisiraju s manjim motorom tj. manje troše po milji, npr. Vento 500, Lolivul, Hydrosport itd. popularni su i manji Boston Whaler-i, a to su gumenjaci/gliseri koje nitko "normalan" neće kupit za izlete sa familijom...
open510 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 14:48   #23
Zanima me kroz neko vrijeme kupiti malo jači i veći gumenjak, nekako su mi pametnija kupnja od čvrstog "pravog" broda ili glisera jer su varijabilniji, lakši za plovidbu i transport... naravno da je cilj kupnja nekog dobro opremljenog većeg gumenjaka sa plastičnim dnom od cca 6-8 metara, pa me zanima što više informacija na tu temu - da li je dovoljna B kategorija za to, da li ta veličina podliježe nekim posebnim porezima na godišnjoj ili bilo kojoj drugoj razini, kako takvi gumenjaci prolaze kod naplate veza, da li gumenjak širine cca 300-330 cm ima posebne regulacije glede prijevoza cestom ili je dovoljno samo pripadajuća prikolica i dovoljno jaki cug-auto?

Zanima me otprilike nešto ovakvo.... može pojašnjenje za pojam "kategorija C"?

http://www.njuskalo.hr/gumenjaci/ris...oglas-15716621

Zadnje uređivanje Sledgehammer : 17.07.2015. at 15:06.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 16:24   #24
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Zanima me kroz neko vrijeme kupiti malo jači i veći gumenjak, nekako su mi pametnija kupnja od čvrstog "pravog" broda ili glisera jer su varijabilniji, lakši za plovidbu i transport... naravno da je cilj kupnja nekog dobro opremljenog većeg gumenjaka sa plastičnim dnom od cca 6-8 metara, pa me zanima što više informacija na tu temu - da li je dovoljna B kategorija za to, da li ta veličina podliježe nekim posebnim porezima na godišnjoj ili bilo kojoj drugoj razini, kako takvi gumenjaci prolaze kod naplate veza, da li gumenjak širine cca 300-330 cm ima posebne regulacije glede prijevoza cestom ili je dovoljno samo pripadajuća prikolica i dovoljno jaki cug-auto?

Zanima me otprilike nešto ovakvo.... može pojašnjenje za pojam "kategorija C"?

http://www.njuskalo.hr/gumenjaci/ris...oglas-15716621

Gumenjak sa plasticnim dnom ti je jednako varijabilan kao i camac sav od plastike. I jednog i drugog moras voziti na prikolici i jedan i drugi ce imati cca slicne gabarite. Iako ce gumenjak sto se tice maritimnih svojstava (brzina, sport) biti bolji nego neki plasticni od 6-8 metara. Doduse neki plasticni od 6-8 metara ce obicno imati i kabinu a gumenjak nece pa eto i to je razlika jer je brod sa kabinom tezi.

B kategorija za voditelja brodice ti je dovoljna. B kategorija je do 15BRT a gumenjak od 6-8 m je debelo ispod toga. Dapace mozes uzeti i flybridge jahtu od 22m pa ces i dalje moc upravljati njome sa B kategorijom.

Kod naplate veza se gleda duzina broda. Da li je on gumenjak, drveni, metalni ili plasticni nikog nije briga. Kod katamarana ide jos obicno cijena po duzini pa x2 jer je duplo siri odnosno ima 2 trupa i zauzima mjesto za 2 broda.

CE kateogrija C ti je kategorizaija u EU za koju je brod dizajniran. Najslabija ti je kategorija D gdje brod zadovoljava uvjete zasticene vode (dakle mali valovi, itd). Kategorija C ti je vec ozbiljnija i za Jadran sasvim dovoljna.

Osim toga kod registracije gumenjaka dobiti ces plovidbenu dozvolu gdje je oznacena kategorija I, II, III, IIIa, IIIb, IIIc ili IV.

I i II neces dobiti sigurno.

Dobiti ces nesto u III kategoriji:

II - Mala obalna plovidba -
međunarodna plovidba Jadranskim morem i dijelom Jon
skog mora (i vodama koje su pristupačne s
mora) do crte koja spaja rt Santa Maria di Leuca (u
ključujući luku Taranto) i rt Katakolon (uključujuć
i luku Katakolon), Jonske
otoke i zaljeve: Patraski, Korintski (uključujući K
orintski kanal) i Atenski do crte koja spaja rt Kol
ona i rt Skili.

IIIa kao III ali
najdalje 6 nm od najbliže obale ili otoka

IIIb kao III ali
najdalje 3 nm od najbliže obale ili otoka

IIIc kao III ali
najdalje 1 nm od najbliže obale ili otoka


S time da je tocno propisano sto za koju kategoriju plovidbe moras imati brodici. Ako nista drugo prilikom registracije i ako te zaustave da ne dobijes kaznu.

Cestom mozes prevoziti do 2.5m sirine ak se ne varam. Preko toga je poseban prijevoz.

Evo ti tocno karakteristike Europske CE kategorije:

A’ OCEAN: Designed for extended voyages where conditions may exceed wind force 8 (Beaufort scale) and significant wave heights of 4 m and above but excluding abnormal conditions, and vessels largely self-sufficient.
‘B’ OFFSHORE: Designed for offshore voyages where conditions up to, and including, wind force 8 and significant wave heights up to, and including, 4 m may be experienced.
‘C’ INSHORE: Designed for voyages in coastal waters, large bays, estuaries, lakes and rivers where conditions up to, and including, wind force 6 and significant wave heights up to, and including, 2 m may be experienced.
‘D’ SHELTERED WATERS: Designed for voyages on sheltered coastal waters, small bays, small lakes, rivers and canals when conditions up to, and including, wind force 4 and significant wave heights up to, and including, 0.3 m may be experienced, with occasional waves of 0.5 m maximum height, for example from passing vessels.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 09:22   #25
Da ne otvaram novu temu, gotovo sam slucajno postao vlasnik polovnog Jadran Motor gumenjaka (moze li se nazvat gumenjakom ako je od plastike?) starog dvije godine. U stvari... trazio sam plasticnjak sa kabinom ali zavrsilo je ovako.
Camac dobro izgleda iako nisam neki expert da bi mogao dati neku "tezu" ocjenu. Napuhao sam ga i vizualno pregledao. Nalio sam ga vodom jedan dan i noc cisto da vidim da li ce negdje "propustiti" na nekom spoju. Posto nije propustio nigdje smatram (koliko jedan laik moze) da je u donjim spojevima ok. Posto nista u mom zivotu nije hitno sad imam nekoliko pitanja i svaki savjet i sugestija je dobro dosla. Na primjer nemam pojma kako ja mogu znat (dok pumpam sa onom noznom pumpom) kad je dosta i koliki je pritisak u tubusima? Ovaj model ima zrcalo za dugu osovinu a ja imam tomos 4 kratke osovine. Mogu li to ikako uparit i kako? Ideja je da nabavim prikolicu za njega i da se ne zamaram sa vezom jer sam daleko od obale i imao bi mnogo briga da ostaje u moru. Takodjer me zanima kako ga odrzavati jer ce biti na zimovanju u garazi na prikolici napuhan. Sad... da li napuhan "for gas" ili lagano ispuhan? Na sdavjetima i sugestijama najljepse zahvaljujem.
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2015., 11:09   #26
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Gumenjak sa plasticnim dnom ti je jednako varijabilan kao i camac sav od plastike. I jednog i drugog moras voziti na prikolici i jedan i drugi ce imati cca slicne gabarite. Iako ce gumenjak sto se tice maritimnih svojstava (brzina, sport) biti bolji nego neki plasticni od 6-8 metara. Doduse neki plasticni od 6-8 metara ce obicno imati i kabinu a gumenjak nece pa eto i to je razlika jer je brod sa kabinom tezi.
Pravo pitanje bi sada bilo i da li bi se više onda isplatilo imati "pravi" čamac - pod uvjetom da se preselim na more i seljakanje i vozikanje čamca na prikolici na more i natrag mi nije potreba ili prioritet?

Osobno, volim gumenjake, osobito one dobro, luksuzno opremljene, to mi je idealan spoj dva svijeta... preferirat ću kod nabave ugrađeni motor i to diesel, cca 120 - 200 KS, jer me neke velike brzine ne zanimaju, ali štedljivost naspram na desetke litara teške potrošnje brzih moćnih benzinaca, gdje bih se vozio sa 15-20 litara diesela solidnom krstarećom brzinom cijeli sat, mi tu znače puno.

Naravno, volio bih imati i određeni komfor na brodu (stol za jesti, WC, frižider, možda i nešto za prileći - ako se sjetimo jednog dana da bi sa brodićem mogli i na liječenje živaca kupanjem ribičke udice cijelu noć...)..., a tome onda u prilog ide "pravi brod"... uglavnom, jako je teško odabrati, pomiriti mnoge nasuprotne interese i potrebe...

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
B kategorija za voditelja brodice ti je dovoljna. B kategorija je do 15BRT a gumenjak od 6-8 m je debelo ispod toga. Dapace mozes uzeti i flybridge jahtu od 22m pa ces i dalje moc upravljati njome sa B kategorijom.
Konačno neki liberalniji zakon.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Kod naplate veza se gleda duzina broda.
Ima li razlika u naplati veza (i kako ga uopće dobiti - ako stanujem dolje ili ako samo imam čamac dolje?) za "domaće" koji tamo stanuju i one koji nisu prijavljeni dolje?

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
CE kategorija C ti je kategorizacija u EU za koju je brod dizajniran. Najslabija ti je kategorija D gdje brod zadovoljava uvjete zasticene vode (dakle mali valovi, itd). Kategorija C ti je vec ozbiljnija i za Jadran sasvim dovoljna.
Znači da kategorija za koju se školujem kao voditelj brodice (B) nema veze sa EU kategorizacijom brodice, jer jedno se odnosi na moje "vozačke ovlasti i sposobnosti", a drugo na brod i preporuku vrste i snage mora...?

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Osim toga kod registracije gumenjaka dobiti ces plovidbenu dozvolu gdje je oznacena kategorija I, II, III, IIIa, IIIb, IIIc ili IV.

Dobiti ces nesto u III kategoriji:

II - Mala obalna plovidba - međunarodna plovidba Jadranskim morem i dijelom Jonskog mora (i vodama koje su pristupačne s mora) do crte koja spaja rt Santa Maria di Leuca (u ključujući luku Taranto) i rt Katakolon (uključujući luku Katakolon), Jonske otoke i zaljeve: Patraski, Korintski (uključujući Korintski kanal) i Atenski do crte koja spaja rt Kolona i rt Skili.

IIIa kao III ali
najdalje 6 nm od najbliže obale ili otoka

IIIb kao III ali
najdalje 3 nm od najbliže obale ili otoka

IIIc kao III ali
najdalje 1 nm od najbliže obale ili otoka

S time da je tocno propisano sto za koju kategoriju plovidbe moras imati brodici.
Kako ionako ne bih imao namjeru ići ikuda osim ploviti lokalne izlete po otocima i unutar hrvatskih nacionalnih teritorijalnih voda, to bi me skroz zadovoljavalo.

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Cestom mozes prevoziti do 2.5m sirine ak se ne varam. Preko toga je poseban prijevoz.
I ovo je vrijedan podatak, jer ljudi se zalete i kupe nešto što im je onda čista skupa tlaka prevoziti zbog nekoliko centimetara... BTW, ako gumenjak ima vanjsku širinu npr. 3 metra, može li se on nakrenuti (nagnuti) na prikolici (naravno, sve fiksirano i balansirano) da vanjskim gabaritima zadovoljava širinu? Mislim da sam negdje vidio nešto slično, čamci su bili nagnuti na bok pod 90 stupnjeva i tako dva gumenjaka, istina manja do cca 4 metra, jedan nasuprot drugome, oba na jednoj prikolici, motori skinuti i u gepeku auta...

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Evo ti tocno karakteristike Europske CE kategorije:

A’ OCEAN: Designed for extended voyages where conditions may exceed wind force 8 (Beaufort scale) and significant wave heights of 4 m and above but excluding abnormal conditions, and vessels largely self-sufficient.

‘B’ OFFSHORE: Designed for offshore voyages where conditions up to, and including, wind force 8 and significant wave heights up to, and including, 4 m may be experienced.

‘C’ INSHORE: Designed for voyages in coastal waters, large bays, estuaries, lakes and rivers where conditions up to, and including, wind force 6 and significant wave heights up to, and including, 2 m may be experienced.

‘D’ SHELTERED WATERS: Designed for voyages on sheltered coastal waters, small bays, small lakes, rivers and canals when conditions up to, and including, wind force 4 and significant wave heights up to, and including, 0.3 m may be experienced, with occasional waves of 0.5 m maximum height, for example from passing vessels.
Svaka čast, to su izuzetno vrijedne informacije, osobito za nas koji smo u cijeloj toj nautičkoj priči apsolutni početnici, "dudeki", i sada bih odjednom htio sve znati - barem ono što i moram znati...

Puno hvala na trudu, ukoliko imaš još bilošto interesantno i pametno i dobronamjerno - samo pucaj, čitati dobre stvari nikada ne dosadi!
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 12:57   #27
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Pravo pitanje bi sada bilo i da li bi se više onda isplatilo imati "pravi" čamac - pod uvjetom da se preselim na more i seljakanje i vozikanje čamca na prikolici na more i natrag mi nije potreba ili prioritet?
Gumenjak kakvog ti opisujes (luksuzno opremljen, itd) ti je isti kao i pravi camac. Znaci "pravi" camac i zezancija oko njega i oko takvog gumenjaka ti je apsolutno ista. S time da ce ti nakon X godina guma biti spremna za remont dok kod "pravog" to nece biti slucaj.

Evo pogledaj si od Tiger Marine Top Line 850 gumenjak:

http://www.tigermarine.com/#!850tl/c1on7

Quote:
idealan spoj dva svijeta... preferirat ću kod nabave ugrađeni motor i to diesel, cca 120 - 200 KS, jer me neke velike brzine ne zanimaju, ali štedljivost naspram na desetke litara teške potrošnje brzih moćnih benzinaca, gdje bih se vozio sa 15-20 litara diesela solidnom krstarećom brzinom cijeli sat, mi tu znače puno.
Bitna je potrosnja po milji. Diesel motori i brodovi koji to imaju su obicno tezi. Znaci ako tebi diesel varijanta plovi sporije i trosi manje a benzinac plovi nesto brze i trosi nesto vise - izracunaj potrosnju po milji. Ako je ona cca ista onda ti je isto Jer cijena benzina i diesela je tu negdje. I onda si pogledaj troskove odrzavanja. Ali u principu ti luksuzni gumenjaci su manje vise svi napravljeni za vanbrodske motore a to su benzinci.


Quote:
Naravno, volio bih imati i određeni komfor na brodu (stol za jesti, WC, frižider, možda i nešto za prileći - ako se sjetimo jednog dana da bi sa brodićem mogli i na liječenje živaca kupanjem ribičke udice cijelu noć...)..., a tome onda u prilog ide "pravi brod"... uglavnom, jako je teško odabrati, pomiriti mnoge nasuprotne interese i potrebe...
A zasto gumenjak? To sto tebi treba ima velika vecina plasticnih brodova. A rijetki su gumenjaci kaj to sve imaju. Dakle imao bi veci izbor ako bi birao izmedju svih njih a ne samo i iskljucivo gumenjak. Pa pitam....?

Quote:
Ima li razlika u naplati veza (i kako ga uopće dobiti - ako stanujem dolje ili ako samo imam čamac dolje?) za "domaće" koji tamo stanuju i one koji nisu prijavljeni dolje?
Ja znam za Krk. Mozes dobiti komunalni vez ali se ceka....naime imaju neki bodovni sistem pa ako si prijavljen tamo dobijes extra bodove. Pa ako si stariji ili u penziji dobijes jos extra bodova. Ako si branitelj jos itd. Tako da kazu da ono cekati cete 10 godina cca. I kada das prijavu das registraciju broda u prijavu. I sada ako ja kupim npr gumenjak od 3 metra i registriram ga jer mi ne treba veci. Za 10 godina ode PVC materijal i kupim novi i dobijem novu registraciju - onda mi stara prijava ne vrijedi. Naravno, ako imas neke veze dolje mozda se to moze pogurati...A legalno oni koji imaju stalni komunalni vez ne smiju ga davati drugima u najam - iako se to radi. Ali ako ti necak radi u kontroli lucice onda naravno da to funkcionira jer nece ujaka sankcionirati kaj iznajmljuje svoj vez na crno....
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 22:01   #28
Vidim i ovdje se piše o gumenjacima pa da pitam šta me zanima:
Može netko šta reći o allroundmarine dynamic 380? Radi se od PVC-a, ali ne mogu nigdje pronaći podatak da li je spojen ljepilom ili termički... proizvodi se u Austriji. Dno je na napuhavanje, tvrdo, sklopivo....

Koristio bih ga ljeti, sviđa mi se što je jednostavan za transport i puštanje/vađenje iz mora....

http://www.sara-fishing.de/allroundm...lauchboot.html
RYOU is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 08:04   #29
Nakon pocetnickog odusevljenja doslo je par kritika na izboru gumenjaka od par prijatelja koji imaju lose informacije o navodnoj kvaliteti tih gumenjaka jer se proizvode u kini, iako konkretnih problema nisu svjedoci, culi su... kao da nisu kvalitetni. Takodjer , iznenadjenje je u tome sto je zrcalo odnosno daska visoka 50 centimetara. Duzina gume je 420 pa me zanima neka preporuka vezano za izbor masine. Ne namjeravam kupiti novu masinu vec nekog boljeg tomosica od 10 ili 18 konja ili neki stariji dvotaktni od do 30 konja. Cisto zbog manje tezine, ali totalna enigma je potrosnja i sto ocekivati sa takvim izborom masina a da su u camcu uglavnom dvije osobe?
Tomos 4 kratke osovine (45cm) sam gurnuo postrance i kako je dno u blagom v obliku tako je propela sad potpuno slobodna ali jos uvjek jako plitko. Cetvorku sam odlucio koristiti kao pomocni motor za manevar u lucici, plovidbu u plitkome i trazenje plazica. Ili za nuzdu kad vrisne glavni motor, voznju po noci ili velikom valu. Plan je opremiti cetvorku jednim bjelim (360 stupnjeva) led svijetlom.
Razgovarao sam sa jednim frendom, koji se nekad davno bavio gliserima, te mi on tvrdi da za takav gumenjak uopste nije potreban motor duge osovine. Odnosno da bi duga osovina dodatno usporavala glisiranje praveci preveliki otpor.
Takodjer, taj frend je pregledao moj gumenjak i imao je samo lijepe rijeci o ocuvanosti i izgledu dna. Razgovarali smo o gliserima i njegovom trkackom iskustvu a on mi je dao mnogo dobrih savjeta. Kaze da za ono sto meni treba da je gumenjak dosta ali da moram paziti na pritisak tubusa jer da je bolje da je malo meksi nego ful napet. Takodjer se osvrnuo na izgled dna napuhanka i savjetovao mi da dugu osovinu zaboravim. Jer da ovo zrcalo nije zrcalo za dugu osovinu vec je to zrcalo za teze more. Rekao mi je da mnogi krivo misle i da je greska kod gumenjaka stavljati motor sa dugom osovinom jer da gumenjak sa puhanom kobilicom nije gumenjak sa plasticnom kobilicom ili pak plasticni griser. Rekao je da je razlika u puhanom gliserskom dnu i tvrdom-plasticnom u tome sto su tvrdi gliseri tezi i podnose snaznije masine, te da duga osovina kod glisera ima tendenciju da camac izbaci iz mora i da leti na propeleru. Kod snaznih masina je to tendencija a tezi tvrdi camci s lakocom podnose skakanje i lupanje po valovima. Dok je to nezamislivo sa gumenjakom sa puhanim dnom jer on to ne bi izdrzao. Tendencija gumenjaka sa mekim dnom pa makar konfiguracija dna bila gliserska je da camac djelom dna klizi po povrsini vode ili mora a ne da leti na propeleru. Zato duga osovina je prilicno opasna jer gumenjak izbacuje iz vode i dovodi ga u jako opasnu situaciju da leti zrakom sto kod tako laganog camca je ravno nesreci. Rekao mi je da gumenjak sa mekim dnom mora najmanje jednom trecinom povrsine kliziti po povrsini a sve manje od toga da je opsano. Takodjer dao mi je savjet da ako je moja zrcalna daska duga 50 cm da je idealna duzina osovine (od potkove do dojnje vodene linije) izmedju 48 i 52 cm a ne kako sam ja mislio i mnogi mi savjetovali 65 cm. Takodjer mi je savjetovao da snagu masine uzmem sto jacu i da se ne bojim brzine, jer da je problem samo ako je snaga bez kontrole. Savjetovao mi je snagu od 25 do 28 ks jer je max snaga deklarirana na 30 ks. Bit cu zadovoljan ako sam pomogao drugima a trazim pomoc u tome koliko mogu ocekivati potrosnje na sat kod masina ove snage a da su dvotaktne?
__________________
Ghost of the Navigator

Zadnje uređivanje navigator1 : 05.08.2015. at 09:22.
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 10:13   #30
Bez problema 20+ litara na sat.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 10:36   #31
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Bez problema 20+ litara na sat.
Moj stari Johnson 115 cvajo trosio je na full gasu 16 litara tako da sam misljenja da jedan cvajo od 30 konja ne moze trositi 20 i vise litara ali trazio sam misljenje i dobio ga.

mozda bi navedena potrosnja bila za motor pred generalku ... Ocekujem potrosnju na sat izmadju 10 i 14 litara za do 30 ks dvotaktnog motora, koliko je to realno?
__________________
Ghost of the Navigator

Zadnje uređivanje navigator1 : 05.08.2015. at 10:49.
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 11:35   #32
Ne znam, prateći iskustva ljudi na forumu "Ribolov na moru", osobito i jer je riječ o dvotaktašu, ja ne bih bio tako nadobudan... eto, još jedno mišljenje.

Možda nađeš nešto što je možda i usporedivo...

http://www.boat-fuel-economy.com/hrvatski
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 17:02   #33
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Ne znam, prateći iskustva ljudi na forumu "Ribolov na moru", osobito i jer je riječ o dvotaktašu, ja ne bih bio tako nadobudan... eto, još jedno mišljenje.

Možda nađeš nešto što je možda i usporedivo...

http://www.boat-fuel-economy.com/hrvatski
E, bravo... ova ti je stranica super, tako sam i ocekivao 25 konja oko 10 litara. Hvala.
__________________
Ghost of the Navigator
navigator1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 17:06   #34
2T = 10 litara, sa kojim uopće uspoređuješ?
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 22:03   #35
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Bez problema 20+ litara na sat.
gluposti, ne slušaj ovoga nema pojma

Sledgehammer - jel imaš ti uopće ikakvu pentu?

30ks 2T motor na luftiću 4,20 bez plastičnog dna do 10 litara na sat
bojan111111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 08:58   #36
Fizika kaže da dobro poštelani 2T troši malo više od 3 dl po angažiranoj konjskoj snazi na sat, malo više na većim okretajima zbog manje efikasnosti. Iliti oko 10 l/sat za 30 KS.
Sledgehammerov je vjerojatno imao rupu u karbu pa je gorivo išlo drito u more.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 09:34   #37
Ja samo gledam na temelju tuđih isksutava sa jednog morskog foruma... 2T nisam imao, a niti neću.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 19:19   #38
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Ja samo gledam na temelju tuđih isksutava sa jednog morskog foruma... 2T nisam imao, a niti neću.
Niti mozes. Ja bih prvi kupio nekog 2T od 10KS novoga da mogu. Jeftiniji za odrzavanje i u kucnoj reziji, znatno laganiji za transport. Za sezonsko koristenje - super. Ali welcome to EU...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2015., 20:35   #39
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Niti mozes.
Mogu. Jer ne mora biti nov-novcat. No ne želim, možda i jer nam se potrebe i sklonosti razlikuju. Svakome ponešto. Kao i 2T skuter - zajebancija koju ne želim.
Sledgehammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 03:04   #40
Quote:
Sledgehammer kaže: Pogledaj post
Mogu. Jer ne mora biti nov-novcat. No ne želim, možda i jer nam se potrebe i sklonosti razlikuju. Svakome ponešto. Kao i 2T skuter - zajebancija koju ne želim.
Aha. Pa nije ti 2T vanbrodski isto kao Tomos Automatic kaj pali od svakog 5tog pokusaja ili Tomos 4 vanbrodski kaj pali od svakog 4-5tog. Mi ovdje govorimo o modernim 2T motorima kaj se osim u EU koriste svugdje u svijetu po brodovima. Dakle kod vecih, kao sto bi ti htio, stisnes gumb - i vozis. Apsolutno nema nikakve zajebancije o kojoj ti pricas. Kod manjih sam radis mjesavinu a kod vecih si on sam radi mjesavinu. Ako o toj zajebanciji pricas.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:24.