Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2016., 16:49   #1
jedrilica s prostorom za motocikl

razmisljao sam puno o tome da putujem svijetom i ne bih se mogao odluciti jel bi radije motociklom il jedrenjem...

pa mozda oboje? jel bi bilo moguce konstruirati jedrilicu u kojoj je predvidjen prostor za spremiste jednog enduro motocikla s kojim bi se mogllo iskrcati na bilo koju plazu i nastaviti offroad voznju po kopnu?

mislim mnogo jedrilica preko 10m predvidja mjesta za spavanje za 3 osobe.... pa jel onda tako ne moguce da se nekom konfiguracijom prostori razmjeste na takav nacin da se moze prevoziti motocikl?

stime bi iskrcaj i ukrcaj sad potpuno nebitni bili, ajmo rec, samo za pocetak promisljanja o dizajnu trupa. buđet cca 500 000kn.
rudislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 17:30   #2
Moguće vjerojatno jest, no nema baš smisla - prostor je, pogotovo na maloj jedrilici, prevrijedan da bi se u nju ugurao i motocikl.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 17:33   #3
meni je prilicna avantura ukrcavanje bicikla na jedrilicu, a enduro motor ce biti overkill.

jedino da imas jedrilicu koja ima pomocni camac s plasticnim dnom od cca 4m na koji se namjenski moze ucvrstiti enduro, ali me to vodi na gorespomenuti overkill.

jeftinije je u svakoj luci pristanka iznajmiti ili kupiti pa prodati taj enduro ako te bas veseli.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2016., 22:51   #4
cini mi se da ste sagledali stvari suvise nagotovo, mislim teoretski, konstruirati dizajnom od pocetka takav trup koji bi prostor za jednu kabinu za recimo dvije osobe prenamjenio za skladisni prostor.

dakle jedrilice nema, ona se pocne graditi do velicine koja je inace prikladna za spavanje 4 osobe, ali umjesto kabine za 2 osobe gradi se prostor za motocikl? izvedivo? znaci dvije osobe plove i nemaju prostora za 3. i 4. osobu jer je taj prostor prenamijenjen za spremiste motocikla. i sad, odmah da u naprijed kazem, ne, ne mislim nuzno da bi spremiste bilo na krmi, ali nesto iz, mozda, lijeve strane premjesteno na krmu da bi tamo bio novi prostor, ili je dio iz desne i dio iz lijeve premjesten jednim djelom tu drugim tamo pa se dobio prostor novi, oduzimanjem kabine za dvije osobe.
rudislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 08:25   #5
Dosta proizvođaća nudi dvije verzije uređenja nekog modela jedrilice:
  • charter verziju s više manjih kabina
  • vlasničku verziju s manjim brojem kabina ali su kabine prostranije i veće
Vjerojatno bi se mogla naći neka charter verzija pa da se jedna krmena kabina prenamijeni u skladišni prostor za motor s tim da bi trebalo napraviti otvor u kokpitu kroz kojeg bi nekakva dizalica mogla izvaditi motor iz skladišnog prostora a opet to sve skupa treba dobro dihtat jer more i motor ne idu baš dobro zajedno.
Pretpostavljam da bi ti za to ipak trebala jedrilica od cca 12 metara a ne 10.

Možda ti je bolja opcija kupit/izgradit nekakav katamaran. Bar ovako na prvu djeluje da bi se katamaran puno lakše prenamijenio za takvu svrhu jer većina njih već u startu ima dovoljno mjesta na krmi da smjestiš motor bez puno preinaka a motor možeš ukrcat/iskrcat preko malo šire pasarele.
smarinovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 08:34   #6
Sve je moguće u nekim okvirima. Sigurno je da nećeš na jedrilici od 7 m izdvojiti prostor za neki enduro od 1000 ccm. Karikiram čisto da shvatiš da su jedrilice ograničene i volumenom, ali i gazom, odnosno da se ne mogu samo tako približiti obali, odnosno nasukati na plažu pa da jednostavno otvoriš vrata i nastaviš vožnju. Obično ispod jedrilice mora biti barem 2 m mora, ako želiš da mirno spavaš.
Ako govoriš o 10 m jedrilice, tada su stvari malo bliže realnosti, barem što se tiče unutarnje organizacije prostora i smještaja motora na jedrilici, ali i dalje ostaje pitanje pristajanja, odnosno kako misliš iskrcati motor na kopno? Radi se o cca 150 kg metala koji bi trebalo držati podalje od mora, odnosno biti siguran da u manipulaciji brod - kopno motor neće završiti u moru. Dizalica mi se čini kao najbolje rješenje, možda koristiti bum i vinčeve u tu svrhu?
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2016., 10:39   #7
ogranicenost prostorom mi je posve jasna, hvala na odgovorima! govorim najprije o dizajnu i gradnji trupa od 0 od nicega, sa specificnom namjenom za ovo, budget oko 500 000kn.... duzine 10-12m. ne bi ovime sad uvodio nove parametre u temu al samo da vidim jesam li mozda na posve neispravnom smjeru s razmisljanjem, posto nemam pojma. i ja mislim da je sve moguce.

znaci ovo mi pada na pamet....
https://s18.postimg.org/nxizm3and/14...67775671_n.jpg

ovako nabrzaka sam naskicirao kemijskom.

dakle kao specijalni kontejner za motocikl koji moze plutati, u koji bi posve zabrtvljeno bio spremljen motocikl, u obliku lijevog ili desnog dijela krme koji bi se nadodavao i montirao rastavljivim sistemom na trup jedrilice koji je napravljen tako da je i bez tog djela kompletan, posve plovan i recimo minimalno funkcionalan.

moze bit i od drugog materijala i svasta, moze biti i dio na kojeg je neka penta pricvrscena kao i inace na nekim jedrilicama na krmi, tako pristanes u nekoj uvali, usidris jedrilicu sigurno i privezes ju, otkacis taj dio i odvezes gana obalu pomocu te pente nakon sto prikacis na njega dvije skije da se ne prevrce, kao trimaran! jel ima smisla?

ako zelis recimo sigurniju mogucnost iskrcavanja motora na suho, uz stijenke takvog spremista bi sigurno ostalo mjesta za rasklopivu rampu na napuhavanje i spremnik komprimiranog zraka, to bacis preko stijena dok je spremnik s motoroom u vodi, napusees do odgovarajuceg tlaka i sa vitlom izvuces sve skupa iz vode? ne? ne bi islo?

ili recimo usidrio si jedrilicu na pramcu i od krme proveo sajlu ili konop do obale koji je spojen na motorizirano vitlo i time se taj spremnik s motorom izvuce na obalu koristeci snagu brodskog motora!
rudislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 14:49   #8
Gdje bi uopće plovio sa takvom jedrilicom? To je previše komplicirano sa tim "kontejnerom" i sve da negdje u nekoj uvali motor i iskrcaš na obalu upitno dali bi put kopnom bio prohodan za motor.

Zašto se ne koncentriraš na "civilizaciju" tj. predvidiš iskrcaj motora na mol?
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 16:29   #9
Quote:
neno1966 kaže: Pogledaj post
Zašto se ne koncentriraš na "civilizaciju" tj. predvidiš iskrcaj motora na mol?
onda kad bi utvrdili da je to tesko pitao bi me zasto se ne koncentriras na jedno prijevozno sredstvo, pa bi me pitao zasto uopce trebas toliko stvari na njemu, pa bi me pitao cemu uopce odlaziti tako daleko, na kraju bi ti najradije i da zakljucim kako je bolje i ne ici nigdje i cinit sto i svi ostali, ostat doma i ic na posao.


ako ti je razmisljanje problem ovo nije tema za tebe ocito i nista zato.
rudislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 18:28   #10
takva jedrilica s urezanom kockom ce na debelom moru imati ogromnih problema.

idi na standardna rjesenja, da je nesto tako revolucionarno, vec bi to ljudi koristili. nisu jedrilice jucer otkrivene.
trazi pomocni gumenjak s plasticnim dnom. njega unakazi i preuredi da moze nosit enduro. na jedrilicu stavi klasicnu krmenu dizalicu s dvije ruke za taj unakazeni camac, i sve na jedrilici ostaje standardno, i milijunima puta isprobano.

kad se jedne godine toga zasitis, standardnu jedrilicu pod normalno prodas, a unakazeni gumenjak bacis.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 18:53   #11
Quote:
gadze kaže: Pogledaj post
idi na standardna rjesenja, da je nesto tako revolucionarno, vec bi to ljudi koristili. standardno, i milijunima puta isprobano.
hvala na komentaru, ne vidim sto je zanimljivo u bavljenju svarima koje su standardne rjesene koristene provjerene. doista hvala ali mene ne zanima ono sto je lakse, jednostavnije, provjereno i slicno.... ako zakljucim da mi je neko standardno rjesenje u interesu onda sigurno ne cu gubiti vrijeme pricajuci i pisuci o tome s drugim ljudima.
rudislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 21:24   #12
more je mnoge odnijelo.

nemam pojma koliko iskustva imas na debelom moru, ali sa svim standardnim stvarima, more je i dalje jako zanimljivo, i nije lagano. naprotiv.
gadze is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2016., 22:28   #13
Quote:
gadze kaže: Pogledaj post
more je mnoge odnijelo.

nemam pojma koliko iskustva imas na debelom moru, ali sa svim standardnim stvarima, more je i dalje jako zanimljivo, i nije lagano. naprotiv.
Da, problem tvoje ideje je spoj toga kontejnera na brod, to bude u nekoj neveri popustilo, prije ili kasnije. A što onda? Plovit sa pola krme?
Ako nisi studirao brodogradnju ili neki građevinski ili barem tehnički fakultet, zaboravi da ga ti budeš projektirao. Kupi trup sa palubom pa ga prilagodi svojim potrebama i to je maksimum što možeš napraviti.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 16:33   #14
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Da, problem tvoje ideje je spoj
jedan od vise njih zasigurno! ali zar nisu na brodu prisutni vec mnogi spojevi koji su napravljeni da izdrze takva opterecenja? jarbol, jedra, vanbrodski motor, camci za spasavanje... sve su to spojevi pod slicnim opterecenjima
rudislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 09:12   #15
Quote:
rudislav kaže: Pogledaj post
jedan od vise njih zasigurno! ali zar nisu na brodu prisutni vec mnogi spojevi koji su napravljeni da izdrze takva opterecenja? jarbol, jedra, vanbrodski motor, camci za spasavanje... sve su to spojevi pod slicnim opterecenjima
Točno. I što s tim? Jarboli padaju, gube se vanbrodski motori, gube se čamci za spašavanje jer pucaju sajle, kopče i spojevi uopće. Ne često i stalno, ali da kod ekstremnih opterećenja, do kojih dolazi u ekstremnim uvjetima (najčešće oluja), tako da je to realna mogućnost na koju valja računati.
Dakle ponavljam pitanje, znaš li kako se ponaša brod sa pola krme u oluji? Mislim, namjeravaš sa time oko svijeta, uletit ćeš u neko sranje prije ili poslije. Formirati trup na način kako si ti zamislio je (po mome mišljenju) glupo u samoj osnovi sa sigurnosnog stanovišta. "Garaža" unutar trupa, jednostavna dizalica koja bi motor prebacila na kopno ili pomoćni čamac, eventualno neki dodatak na pomoćni čamac da motor bolje učvrstiš i rampa da možeš s njim izać na kopno i to je to.
A da pogledaš ponudu sklopivih skutera koje možeš staviti na brod bez posebnih preinaka. Imaš ih i električnih, za koje ne treba ništa od dozvola.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 10:29   #16
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Točno. I što s tim? Jarboli padaju, gube se vanbrodski motori, gube se čamci za spašavanje jer pucaju sajle, kopče i spojevi uopće. Ne često i stalno, ali da kod ekstremnih opterećenja, do kojih dolazi u ekstremnim uvjetima (najčešće oluja), tako da je to realna mogućnost na koju valja računati.
Dakle ponavljam pitanje, znaš li kako se ponaša brod sa pola krme u oluji? Mislim, namjeravaš sa time oko svijeta, uletit ćeš u neko sranje prije ili poslije. Formirati trup na način kako si ti zamislio je (po mome mišljenju) glupo u samoj osnovi sa sigurnosnog stanovišta. "Garaža" unutar trupa, jednostavna dizalica koja bi motor prebacila na kopno ili pomoćni čamac, eventualno neki dodatak na pomoćni čamac da motor bolje učvrstiš i rampa da možeš s njim izać na kopno i to je to.
A da pogledaš ponudu sklopivih skutera koje možeš staviti na brod bez posebnih preinaka. Imaš ih i električnih, za koje ne treba ništa od dozvola.
ok znaci mozemo reci da je dalje besmisleno govoriti o cvrstoci spoja bilo cega na jedrilicu ukoliko se ne ocekuje opterecenje vece od onog koje recimo spoj kojim je jarbol montiran na trup mora izdrzati.

tocno je da ne znam nista o nikakvom ponasanju broda, trupa, hidrodinamici, vremenu, vjetru i jedrenju... no to cini skretanje teme na mene jos vise besmislenim. sobzirom da ima odgovora ocito je tema nekima zanimljiva, a vec postoje mnogi primjeri suludo nevjerojatnih ostvarenja za koja bi mnogi rekli da su do nedavno bila nevjerojatna.

meni se cinilo samo da je potrebno utvrditi suprotnu krajnost prjedlozima o dizalici, pomocnom camcu i ostalome da bi diskusija suzavala opcije i mogucnosti efektno. ovo sto mi je palo na pamet na brzinu nije nikakvo uporiste da se cijela zamisao otpise, vec samo druga strana okvira unutar kojeg se do rjesenja treba doci.

mislim da se mogu zamisliti jos neki oblici odvojivih segmenata krme koji bi imali u sebi prostora za motocikl, a da bi bez njih cijeli trup djelovao bolje na vodi.

http://www.bwsailing.com/bw/wp-conte...a-33-stern.jpg
https://i.ytimg.com/vi/ZZQjW-awytE/maxresdefault.jpg
https://encrypted-tbn3.gstatic.com/i...QHkF1uSyoV0aJN
http://www.besportier.com/archives/b...ng-yacht-1.jpg
http://www.dinghy-tow.com/images/transoms.png

ocito vec mnogi traze razne nacine da se krma iskoristi kao skladisni prostor. ocito je bolje imati pomocni camac unutar tog prostora u krmi nego ga drzati na palubi pa ga prebacivati s dizalicom.... ili ga imati u nekoj prijeklopnoj varijanti pa tako nesto.
rudislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 14:49   #17
Khm, govorimo o motoru, a ne o pomoćnom čamcu. Uvjeti "skladištenja" jednog i drugog se bitno razlikuju. Osim ako imaš motor otporan na morsku vodu
Nadalje, pročitaj si svoj prvi post - iskrcao bi se na plažu. Ajd dođi sa ovim čije si slike nakrcao u linkove do plaže "u rikverc" i iskrcaj motor. A ispod moraš imati barem 2 m dubine mora. Ako i dođeš do kraja u nekoj luci, najčešće je zajeb u visini doka u odnosu na ta vrata, odnosno ne znam kako bi iskrcao motor iz te garaže na krmi. Ponekad je problem i na noge iskočiti na obalu, a ti bi gurao motor. Činjenica je da neke vrste motornjaka imaju otraga ogromne garaže i da tamo stane svašta, pa i taj motor, ali onda govorimo o drugim kategorijama.
I još malo o veličini broda. Prvi link ti je na 33 stope i evidentno je da nema mjesta za ništa ispod krme, dok su ostali primjeri već veći, mislim da se redom radi o 50 stopa ili 15 i više metara. A na toj dužini, odnosno površini, može se organizirati omanji dvosobni stan.
Odjavljujem se sa ove teme jer sam rekao sve što sam imao, a tebi sretno bilo u ostvarenju svoga nauma. Mislim da je najbolja varijanta da nabaviš jedrilicu od 20 m, u nju će stati sve što ti srce poželi.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2016., 15:25   #18
da, zelim se iskrcati na plazu s njime ergo odvojivi dio krme? morao si sam preskociti barem 3 moja posta da ovo ne shvatis.... koji bi sluzio kao plutajuce spremiste unutar kojeg je smjesten motocikl! znaci imas motocikl koji je spremljen u savitljivu nepropusnu navlaku, nakon toga unutar kucista koje ima oblik kojim sjeda na krmu koja nema niti jednu drugu funkciju osim lezista za spremnik kojim se upotpunjuje plovnost i funkcija trupa broda koji bi bez toga bio samo usidren na sigurnoj dubini.

dodjes pred obalu, usidris brod na sigurnoj dubini, odvojis spremnik koji pluta i unutar kojeg je motocikl, odvuces ga do obale i izvuces pomocu npr rampe na napuhavanje sa spremnikom komprimiranog zraka...
rudislav is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:01.