Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2013., 08:52   #5961
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Ma to je bilo u startu tako još prije dvije godine, stavljen je kasnije jednostavno uronski na bojler spojen na pumpu za taj krug gdje je bojler, spojeno sve skupa u seriju na digitalni termostat u kući sa senzorom tako da znam uvijek da li ima tople vode ili ako kojim slučajem želim pojačati ili smanjiti temp vode u bojleru.

Evo jedan mali update u vezi onog termosifonskog efekta koji sam spominjao:

Stavljen nepovratni ventil (investicija 90 kuna), učinak=termosifonski efekt smanjen za jedno 95%. Eventualni pad učinka pumpe na tu "obstrukciju" = nema primjetne razlike.
ja moram priznati da ovo ne kuzim...

pretpostavka je da imas kombinirani bojler za toplu vodu (koji vodu grije elektro grijačem ili preko izmjenjivača-kada ga grije voda koja ide i kroz radijatore)...
na izlaz iz tog bojlera (na toplu vodu koja ide u pipu) se stavlja termostatski ventil-troputni-tako da mješa toplu vodu iz bojlera i hladnu iz sistema (vodovoda) tako da na izlazu imas nekakvu namještenu vrijednost prikladnu za tuširanje. taj izlaz is termostatskog ventila je tebi onda "topla voda" koja ide prema izljevnim mjestima....
davor1808 is offline  
Old 10.12.2013., 13:54   #5962
Quote:
davor1808 kaže: Pogledaj post
ja moram priznati da ovo ne kuzim...

pretpostavka je da imas kombinirani bojler za toplu vodu (koji vodu grije elektro grijačem ili preko izmjenjivača-kada ga grije voda koja ide i kroz radijatore)...
na izlaz iz tog bojlera (na toplu vodu koja ide u pipu) se stavlja termostatski ventil-troputni-tako da mješa toplu vodu iz bojlera i hladnu iz sistema (vodovoda) tako da na izlazu imas nekakvu namještenu vrijednost prikladnu za tuširanje. taj izlaz is termostatskog ventila je tebi onda "topla voda" koja ide prema izljevnim mjestima....
Bojler stoji 1 metar od kotla, spojene su cijevi na njega kao zaseban radijatorski krug, znači odvojen krug od radijatorskog grijanja, bojler ima svoju zasebnu pumpu. Pumpa je spojena na digitalni uronski termostat od bojlera ( sa sondom mjeri temp vode u bojleru) koja je pak u seriju spojena s termostatom od kotla (da ne vuče voda iz kotla ako je voda u kotlu ispod 60 stupnjeva). Bojler je van sezone grijanja na struju, kad krene sezona grijanja (ja ne gasim peć), "prebacim" bojler na kotao.

Spajat bojler u radijatorski krug je najveća moguća glupost. Većinom je to loše riješeno pa se zna dešavat da radijatorski krug, ovisno o rasporedu grijanog kruga, ishlađuje bojler. Jedino kad bi se bojler trebao spajati na radijatorski krug je kad fizički nije moguće smjestiti bojler u kotlovnicu, naravno ne mogu svi smjestiti bojler u kotlovnicu, pogotovo kad je onaj kombinirani u pitanju.

Zadnje uređivanje skyman : 10.12.2013. at 14:24.
skyman is offline  
Old 10.12.2013., 14:35   #5963
Thumbs up

Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Bojler stoji 1 metar od kotla, spojene su cijevi na njega kao zaseban radijatorski krug, znači odvojen krug od radijatorskog grijanja, bojler ima svoju zasebnu pumpu. Pumpa je spojena na digitalni uronski termostat od bojlera ( sa sondom mjeri temp vode u bojleru) koja je pak u seriju spojena s termostatom od kotla (da ne vuče voda iz kotla ako je voda u kotlu ispod 60 stupnjeva). Bojler je van sezone grijanja na struju, kad krene sezona grijanja (ja ne gasim peć), "prebacim" bojler na kotao.

Spajat bojler u radijatorski krug je najveća moguća glupost. Većinom je to loše riješeno pa se zna dešavat da radijatorski krug, ovisno o rasporedu grijanog kruga, ishlađuje bojler. Jedino kad bi se bojler trebao spajati na radijatorski krug je kad fizički nije moguće smjestiti bojler u kotlovnicu, naravno ne mogu svi smjestiti bojler u kotlovnicu, pogotovo kad je onaj kombinirani u pitanju.
Potpisujem!
mito&corup is offline  
Old 10.12.2013., 15:05   #5964
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Bojler stoji 1 metar od kotla, spojene su cijevi na njega kao zaseban radijatorski krug, znači odvojen krug od radijatorskog grijanja, bojler ima svoju zasebnu pumpu. Pumpa je spojena na digitalni uronski termostat od bojlera ( sa sondom mjeri temp vode u bojleru) koja je pak u seriju spojena s termostatom od kotla (da ne vuče voda iz kotla ako je voda u kotlu ispod 60 stupnjeva). Bojler je van sezone grijanja na struju, kad krene sezona grijanja (ja ne gasim peć), "prebacim" bojler na kotao.

Spajat bojler u radijatorski krug je najveća moguća glupost. Većinom je to loše riješeno pa se zna dešavat da radijatorski krug, ovisno o rasporedu grijanog kruga, ishlađuje bojler. Jedino kad bi se bojler trebao spajati na radijatorski krug je kad fizički nije moguće smjestiti bojler u kotlovnicu, naravno ne mogu svi smjestiti bojler u kotlovnicu, pogotovo kad je onaj kombinirani u pitanju.
ja sam mislio da je tvoje pitanje bilo kako riješiti pretoplu PTV...
kod mene je to spojeno kako ti kažeš kao najveća moguća glupost, jer mi je kotlovnica udaljena cca 15m od kupatila s tim da ima dodatak, a to je nalijegajući termostat koji otvara ventil prema bojleru kada je temperatura prema radijatorima tj. prema izmjenjivaču bojlera >60C...
hmmmm sada si mi dao za misliti da ipak bacim taj bojler u kotlovnicu i ubacim u igru još jednu pumpu, i cijev do kupatila nazad (za toplu vodu)....šta misliš da li ću onda morati čekati na katu dugo toplu vodu?
davor1808 is offline  
Old 10.12.2013., 21:07   #5965
Quote:
davor1808 kaže: Pogledaj post
ja sam mislio da je tvoje pitanje bilo kako riješiti pretoplu PTV...
kod mene je to spojeno kako ti kažeš kao najveća moguća glupost, jer mi je kotlovnica udaljena cca 15m od kupatila s tim da ima dodatak, a to je nalijegajući termostat koji otvara ventil prema bojleru kada je temperatura prema radijatorima tj. prema izmjenjivaču bojlera >60C...
hmmmm sada si mi dao za misliti da ipak bacim taj bojler u kotlovnicu i ubacim u igru još jednu pumpu, i cijev do kupatila nazad (za toplu vodu)....šta misliš da li ću onda morati čekati na katu dugo toplu vodu?
Hm, a čekaj malo, kako ti je riješena regulacija grijanja u kući? i gdje se nalazi nalijegajući termostat, u kotlovnici ili kod bojlera? Pretpostavljam da je kod bojlera, znači ako je bojler dio radijatorskog kruga, pretpostavljam da ti ne ide cijelo vrijeme voda iznad 60 u radijatore, nego imaš neki sobni termostat koji ugasi pumpu/plamenik...što bi značilo da ako npr. održavaš temperaturu tijekom dana, pumpa se tu i tamo upali i pošalje nešto vruće vode da održi temperaturu u kući, to povremeno slanje tople vode je ovisno o kapacitetu bojlera i potrošnji tople vode nedovoljno za održavanje temperature sanitarne vode bez uplitanja grijača...kako bojler radi kad izbacite električni grijač iz igre, pretpostavljam da jedva ima tople vode?

Može se bojler i termosifonski grijati smješten u kotlovnicu iznad razine kotla, bez ikakve pumpe, u tom slučaju se npr uzme kapilarni ventil koji će zatvoriti dotok vode iz kotla kad je voda u bojleru dostigla određenu temperaturu (sonda naliježe ili je u bojleru).

Zadnje uređivanje skyman : 10.12.2013. at 21:33.
skyman is offline  
Old 10.12.2013., 21:28   #5966
Quote:
davor1808 kaže: Pogledaj post

hmmmm sada si mi dao za misliti da ipak bacim taj bojler u kotlovnicu i ubacim u igru još jednu pumpu, i cijev do kupatila nazad (za toplu vodu)....šta misliš da li ću onda morati čekati na katu dugo toplu vodu?
Meni je bojler od 200 l u kotlovnici u prizemlju, do dvije kupaonice na katu ima 9 i 14 metara. Na toplu vodu sada čekam 15-ak sekundi. Napravljen je cirkulacioni vod, pumpu uključuje elektronika u zadanim terminima.
Imao sam problem s pothlađivanjem vode u bojleru - kad pumpa uključi cirkulaciju temperatura vode u bojleru je znala pasti skoro 10 stupnjeva. To sam riješio tako da jednostavno pomaknem termin uključivanja pumpe na sat do sat i pol ranije (od npr. uobičajenog vremena kad se netko tušira i sl.), zato da peć dogrije vodu u bojleru na zadanu temperaturu.
Sada, kad je vrijeme hladnije, mislim da se ne isplati isključivati pumpu cirkulacije preko dana, tako da mi je isključena samo tijekom noći. Da su kojim slučajem cijevi cirkulacije pametnije smještene (u vanjskom su zidu) ili da imam bolju vanjsku izolaciju ne bi bilo nikakvih problema.
Yoda-Ri is offline  
Old 10.12.2013., 23:02   #5967
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Hm, a čekaj malo, kako ti je riješena regulacija grijanja u kući? i gdje se nalazi nalijegajući termostat, u kotlovnici ili kod bojlera? Pretpostavljam da je kod bojlera, znači ako je bojler dio radijatorskog kruga, pretpostavljam da ti ne ide cijelo vrijeme voda iznad 60 u radijatore, nego imaš neki sobni termostat koji ugasi pumpu/plamenik...što bi značilo da ako npr. održavaš temperaturu tijekom dana, pumpa se tu i tamo upali i pošalje nešto vruće vode da održi temperaturu u kući, to povremeno slanje tople vode je ovisno o kapacitetu bojlera i potrošnji tople vode nedovoljno za održavanje temperature sanitarne vode bez uplitanja grijača...kako bojler radi kad izbacite električni grijač iz igre, pretpostavljam da jedva ima tople vode?

Može se bojler i termosifonski grijati smješten u kotlovnicu iznad razine kotla, bez ikakve pumpe, u tom slučaju se npr uzme kapilarni ventil koji će zatvoriti dotok vode iz kotla kad je voda u bojleru dostigla određenu temperaturu (sonda naliježe ili je u bojleru).
Najveća glupost je kotao paliti sobnim termostatom, pretpostavljam da i ti isto pretpostavljas da se grijem na pelet, onda je paljenje sobnim još i veća glupost... inače temperaturu ne mjenjam tj. ne smanjujem po noći...
Nisam znao ovo za termosifonski efekat mogao sam kat odvojiti i grijati bez cirkulacijske pumpe...
davor1808 is offline  
Old 11.12.2013., 00:48   #5968
Quote:
davor1808 kaže: Pogledaj post
Najveća glupost je kotao paliti sobnim termostatom, pretpostavljam da i ti isto pretpostavljas da se grijem na pelet, onda je paljenje sobnim još i veća glupost... inače temperaturu ne mjenjam tj. ne smanjujem po noći...
Nisam znao ovo za termosifonski efekat mogao sam kat odvojiti i grijati bez cirkulacijske pumpe...
Da direktno paljenje/gašenje plamenika sobnim termostatom kao jedino rješenje regulacije je nesretno riješenje, ali ljudi svašta kemijaju, zato pitam kako je riješena regulacija temperature u kući, nisam vidovit da znam šta imaš u kotlovnici/kući...meni je došao ovlašteni serviser iz Boscha i spojio sobni termostat direktno na pelet plamenik, svačeg ima...

U svakom slučaju, jedino pravo grijanje bojlera preko kotla je spajanjem bojlera na zaseban krug grijanja, po mogućnosti što bliže kotlu (naravno radi eventualnih toplinskih gubitaka između kotla i bojlera), u radijatorskom krugu nema šanse da taj bojler dobiva svu potrebnu energiju bez uplitanja električnog grijača...


Termosifonski način grijanja može biti dobra stvar, pod uvjetom da takav način cirkulacije vode zadovoljava opsluživanje grijane etaže dovoljnom količinom "iskoristve" energije. Ali kod takvog načina grijanja je problem kontrola - spora inercija sustava, što ne znači da nije nemoguće, zapravo i vidio sam takav način grijanja riješen na katu samo s termostatskim glavama, gdje to sve jako dobro funkcionira, ali naravno uz pravilno dimenzioniran sustav za takav način grijanja...također i sustav gdje je to riješeno pomoću konvektora, što još bolje funkcionira

Zadnje uređivanje skyman : 11.12.2013. at 01:06.
skyman is offline  
Old 11.12.2013., 12:47   #5969
Centrometal -

Quote:
bricki kaže: Pogledaj post
Da malo aktiviram ovu temu. Kako ste zadovoljni dosadašnjim korištenjem peći na pelete? Eto očekujem komentare. uskoro kupujem jednu peć iz palazzetti programa ali je model obložen sa keramikom tako da je stavljam u dnevnu sobu i dva izvoda za topli zrak vučem do dvije spavače sobe. Peć grije prostor od 50 kvadrata ,a svaka soba ima po 20 kvadrata. Eto da čujem komentare i o ovakvim pećima. Thanksss
Poštovani pogledajte novi program kamina na pelet firme Centrometal u saradnja sa talijanima.
odlična kvaliteta
servis
dizajn
i naravno cijena,sve kamini na topli zrak ,i jako bitno imaju dizalicu topline kamin se nikad ne ugasi sam...
monter5 is offline  
Old 11.12.2013., 14:21   #5970
Quote:
monter5 kaže: Pogledaj post
imaju dizalicu topline kamin se nikad ne ugasi sam...
Ovo mi baš nije jasno!! Kakvu dizalicu topline ?? Zašto bi se kamin ugasio sam ( osim nakon zadovoljenja temperature prostora ili neke greške) ??
bmwmilos is offline  
Old 11.12.2013., 15:20   #5971
Pozdrav!

Kod mene se bojler PTV nalazi iznad peći u kotlovnici i to funkcionira termosifonski odlično. Problem je kaj mi je peć narihtana na 75, pa s obzirom na tromost gašenja pelet plamenika, temperatura kotla dođe i do 80. To drugim riječima znaći da mi se i voda u bojleru grije do 80 što nema nikakve potrebe. Kako voda iz peći slobodno cirkulira kroz bojler cijelo vrijeme zahvaljujući termosifoniki, predpostavljam da mi se peć češće zbog toga pali.

Da li mi se po Vašem mišljenju isplati staviti u taj krug pumpu sa nepovratnim ventilom, koja bi se uz pomoć CM-ove elektronike palila samo u slučaju potrebe za dogrijavanjem vode u bojleru. Ili je bolje staviti kakav termoventil. Ili je najbolje niš ne dirati.

Radi se prvenstveno o eventualnoj uštedi peleta, a tek onda o smanjivanju temperature vode u bojleru.

Hvala!!
dep is offline  
Old 11.12.2013., 19:25   #5972
Nećeš ništa uštedjeti! Ta toplina se ne gubi (ili zanemarivo malo)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 11.12.2013., 21:54   #5973
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nećeš ništa uštedjeti! Ta toplina se ne gubi (ili zanemarivo malo)
dečki trebam pomoč dobio sam na poklon junkers gusnati kotao gratis ali ima problem dobio sa ga zatoj jer je tip bacio cjepanicu i pukao zadnji članak a on je dobio novi od boša. dok su ga vadili van nisu baš bili nježni pa je pukao i prvi članak. probali smo variti sa co2 aparatom elektro aparatom i stalno pušta . dali netko zna dali ima kakav tekući metal kojim bi se to zamazali a da drži 2 bara pritiska.
ivek-k is offline  
Old 11.12.2013., 22:38   #5974
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
dečki trebam pomoč dobio sam na poklon junkers gusnati kotao gratis ali ima problem dobio sa ga zatoj jer je tip bacio cjepanicu i pukao zadnji članak a on je dobio novi od boša. dok su ga vadili van nisu baš bili nježni pa je pukao i prvi članak. probali smo variti sa co2 aparatom elektro aparatom i stalno pušta . dali netko zna dali ima kakav tekući metal kojim bi se to zamazali a da drži 2 bara pritiska.
Prijatelj mi je to vario tako da je zagrijao cijeli članak ( ali ne na preveliku temp cca 100 ) i onda vario elektrodom za gus i odmah udarao zračnom piketinom. Mali var pa piketanje i tako više puta. I drži to dan danas već 6 godina. Problem je što var na gusu prilikom hlađenja puca,a elektroda za gus je mekana i piketanjem širiš var da ne dođe do pucanja. Tako smo znali varit i ispušne grane od auta.
bmwmilos is offline  
Old 11.12.2013., 22:40   #5975
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Prijatelj mi je to vario tako da je zagrijao cijeli članak ( ali ne na preveliku temp cca 100 ) i onda vario elektrodom za gus i odmah udarao zračnom piketinom. Mali var pa piketanje i tako više puta. I drži to dan danas već 6 godina. Problem je što var na gusu prilikom hlađenja puca,a elektroda za gus je mekana i piketanjem širiš var da ne dođe do pucanja. Tako smo znali varit i ispušne grane od auta.
kaj ti je to piketina
ivek-k is offline  
Old 11.12.2013., 22:45   #5976
Zračni alat sa 20ak igli na vrhu koji se koristi za skidanje hrđe sa metala ( npr.sa palube i oplate broda ). Te iglice pod tlakom udaraju o podlogu naizmjenično. Kao da ti istovremeno udara 20 čekića za varioce ( to se kod nas u Primorju zove piketina ).
bmwmilos is offline  
Old 11.12.2013., 22:47   #5977
Igličasti zračni čekić ili Air needle gun.
bmwmilos is offline  
Old 12.12.2013., 02:11   #5978
Gus nije upšte lako zavariti kako valja pogotovo ako je duugo goreo, odnesi to nekom jako iskusnom majstoru koji zna kako će s tim.
jedanalivredan is offline  
Old 12.12.2013., 22:47   #5979
Mene zanima kaminska peć na pelete ALFAPLAM Commo, snaga 21 kw. U dućčanu 21000 kn, a na internetu 10900 kn. Može se spojiti na centralno.

Zanima me:

1. Ima li tko iskustva s ovom peći?
2. Spajanje na bojler-ide li i iskustva?
3. Potrošnja i isplativost.
4. Grijao bih 87 kvadratnih metara. Kolika meni snaga peći uopće treba? Kako to pretpostaviti?

Za daljnje karakteristike pogledati:

http://www.alfaplam.rs/sr/products/details/69/Commo

Kojih marka su peći kaminke na pelete koji se mogu spojiti na radijatore dobri i s manjom potrošnjom?
Hvala na odgovorima.
Pucko300 is offline  
Old 12.12.2013., 22:59   #5980
Quote:
Pucko300 kaže: Pogledaj post
Mene zanima kaminska peć na pelete ALFAPLAM Commo, snaga 21 kw. U dućčanu 21000 kn, a na internetu 10900 kn. Može se spojiti na centralno.

Zanima me:

1. Ima li tko iskustva s ovom peći?
2. Spajanje na bojler-ide li i iskustva?
3. Potrošnja i isplativost.
4. Grijao bih 87 kvadratnih metara. Kolika meni snaga peći uopće treba? Kako to pretpostaviti?

Za daljnje karakteristike pogledati:

http://www.alfaplam.rs/sr/products/details/69/Commo

Kojih marka su peći kaminke na pelete koji se mogu spojiti na radijatore dobri i s manjom potrošnjom?
Hvala na odgovorima.
dali si siguran da se more spojiti na centralno. ako se more spojiti na centralno onda se more spojiti i na PTV
e sad pitanje za stručnjake rekel mi prijatelj da ima tekučina slična kao za dihtanje kilera na autu. pod uvjetom da peč nije pregorela več puknuta da se samo natoči u peč i natlači a tekučina kad izlazi van u dodiru sa zrakom se stvrdne i više ne pušta. dali netko zna za tak nekaj
ivek-k is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:07.