Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2014., 23:33   #861
Quote:
menni kaže: Pogledaj post
kad smo već kod naziva gradova, a s obzirom da doista nisam specijalist za to područje, već više entuzijast i to znatiželjni, imam jedno pitanje.
naime, pobornici smo da se nazivi gradova izgovaraju i pišu u njihovom izvornom nazivu, ne?
pa npr new york je new york, new orleans je new orleans, bruxelles je bruxelles, munchen je munchen, itd. got the picture??
e sad dolazimo do talijanskih naziva gradova....
trieste je trst
roma je rim
napoli je napulj (wtf?!)
padova je padova
cremona je cremona
znači neki su kakti prevedeni, a neki ostaju u izvornom obliku.. o čemu se zapravo radi?!
A Wien je Beč, Budapest je Budimpešta, itd., itd.
Radi se o tradiciji, ni o čemu drugome. Pohrvatili smo ono što nam je trebalo jer se češće spominjalo iz raznih razloga (radilo se o većem gradu, o gradovima s kojima smo imali gospodarske, političke ili kakve druge veze...), a nešto je pak ostalo u izvornom obliku. Uobičajen proces adaptacije stranih riječi kakav se događa i s drugim riječima i u nekim drugim jezicima.
__________________
Hoće li forum umeti da peva kao što su sužnji pevali o njem?
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 11:57   #862
Koje biste knjige preporučili za učenje talijanskog,preporučljivo nešt što mogu skinut preko neta
Gratus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2014., 12:07   #863
Quote:
Gratus kaže: Pogledaj post
Koje biste knjige preporučili za učenje talijanskog,preporučljivo nešt što mogu skinut preko neta
http://skolskaknjiga.i-mall.hr/parli...-ucenja-101982

Nije s neta,ali definitvno jedna od boljih knjiga za pocetnike.
__________________
Miki Maus je štakor!
kleopatra_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2014., 00:27   #864
Može li mi tko pomoći...

Nakon spero che mogu li glagol staviti u futur ili obavezno u konjuktiv prezenta? Te koji bi bio oblik konjuktiva od glagola risolvere?! Totalno me zbunjuje ovaj konjuktiv
arlena12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 00:51   #865
oblik je risolva http://http://www.wordreference.com/...px?v=risolvere, a mislim da može i konj. i futur, no neka još netko potvrdi jer ja ne učim tal. dugo.

mene zanima kako bi u pozivnici napisali 'bit će vina, ukusne hrane i kolača'. je li točno ci sara' del vino, del buon cibo e dei dolci? ili na neki drugi način bolje zvuči? unaprijed hvala
dona_dona is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2014., 19:19   #866
Hvala ti Dona
arlena12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 00:00   #867
pitanjce!! može li mi netko objasniti od talijanista romanizam "becatte sti spicci"??? u kojem smislu se upotrebljava...gledam GF13, neš su se zekali oko te fraze pa me zanima grazie
rebeccaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 00:37   #868
moze se nakon spero staviti glagol u futur ako govoris o buducoj radnji...

a i ova pozivnica je dobra! ja bih svakako dosla!
giova is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 14:52   #869
Brat hoće da polaže CILS C1. Ima položen CILS B2 ali je to bilo dosta davno i nije baš briljirao na testu, imao je 68 poena. Skinuo sam sa raznih stranica primjere testova i on je probao sa dijelom Test di analisi delle strutture di comunicazione. Međutim, u testu br. 1 nije imao više od dva tačna odgovora , u testu br. 2 4 tačna a u testu br. 3 deset.
Link za test:
http://cils.unistrasi.it/public/arti...iugno_2012.pdf
Može li neko da preporuči neki udžbenik koji bi mu pomogao da malo podigne nivo u pogledu testa 1?
djvaso is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 12:01   #870
Pozdrav može li mi netko prevesti oznaku zanimanja '' inserviente steurale'' ? Riječ je o čovjeku na području Dalmacije krajem 19.stoljeća



Hvala lijepa
bijeli međed is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 12:12   #871
Quote:
rebeccaaa kaže: Pogledaj post
pitanjce!! može li mi netko objasniti od talijanista romanizam "becatte sti spicci"??? u kojem smislu se upotrebljava...gledam GF13, neš su se zekali oko te fraze pa me zanima grazie
“Béccate 'sti spicci!" bi znacilo nesto tipa "Ma uzmi si taj sitnis!"
Sakura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 12:14   #872
Quote:
bijeli međed kaže: Pogledaj post
Pozdrav može li mi netko prevesti oznaku zanimanja '' inserviente steurale'' ? Riječ je o čovjeku na području Dalmacije krajem 19.stoljeća



Hvala lijepa
Mislim da se radi o porezniku, obzirom da pise "inserviente" onda bi bilo nesto kao sluzbenik za prikupljanje poreza
Sakura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2014., 13:12   #873
Quote:
Sakura kaže: Pogledaj post
Mislim da se radi o porezniku, obzirom da pise "inserviente" onda bi bilo nesto kao sluzbenik za prikupljanje poreza
Fala Sakura
bijeli međed is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2014., 22:03   #874
Quote:
Sakura kaže: Pogledaj post
“Béccate 'sti spicci!" bi znacilo nesto tipa "Ma uzmi si taj sitnis!"
Pa i ne bas zar ne.
To je nekakav doslovni prijevod, s tim da zapravo beccate je plural imperativa, vec kad se doslovno prevodi iako moguca je dijalektalna verzija beccati, sto bi u pluralu bilo beccateve ili jos u jednini moze biti samo becca 'sti spicci. Ovisno kome se obracamo, s tim da bi druga varijanta bila pi(j)a, piate, pijateve 'sti spicci.
Znacenje je kao u uvijek kontekstualno no u ovom obziru mislim da vec kad je primjer sa TV-a rekao bih da je Alessia dobro objasnila kad je rekla "prendi il meglio di me", najbliza analogna fraza bi bila "beccati questa" ili "beccati questo" te univerzano znacenje je dosta blizu, no dosta je sira primjena s tim ima i vise znacnje. Vjerujem da opcenito znacenje je najblize frazi koju definiramo, te po rjecniku je:
Beccati questa!, a commento compiaciuto e un po' sadico della sconfitta di chi non ci garba
__________________
life is contextual. gel in my hair. turn the other cheek. wild at heart.
aqualung is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 22:52   #875
Zašto Talijani i Monaco i München zovu - Monaco?
__________________
zadnja aktivnost u: 04.01.2023. 09:50
maminho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2014., 11:33   #876
Quote:
maminho kaže: Pogledaj post
Zašto Talijani i Monaco i München zovu - Monaco?
Jer nastanak i jednog i drugog ima veze s monasima
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 20:45   #877
Pozdrav, ja bi željela malo ponoviti i usavršiti znanje talijanskog, pa sam htjela pitati za savjete.

Učila sam talijanski dugo vremena u školi, no nikad mi nije ušao u uho kao npr. engleski. Imam dojam da smo u osnovnoj dosta vježbali gramatiku, a manje vokabular, a onda kad sam došla u srednju školu sam doživjela šok jer smo odjednom trebali prepričavat lekcije i pisat zadaće što nismo radili prije, i u čemu se nisam snalazila i nikada mi to nije išlo (ne znam zašto mi je to u talijanskom bio takav problem, dok u engleskom mi je bilo jako lagano).

Nakon toga godinama nisam imala skoro nikakvih dodira s talijanskim (cijeli faks). Onda sam prije cca 2 godine išla na tečaj talinaskog za odrasle (stavili su me u B1). Iako donekle razumijem talijanski, jako mi je bilo teško govorit, jer se ne mogu sjetit riječi (iako ih čak i razumijem kad ih npr. pročitam ) i vidjela sam da sam počela napredovat na tečaju no iako sam na početku imala puno volje, kako se skoro nikome u grupi nije dalo radit, nekako sam i ja izgubila volju i na kraju nisam završila tečaj.

Htjela bi naučit ponovit i usavršit talijanski da znam još jedan strani jezik uz engleski, a što mi treba i za posao (u Rijeci kod pravnika često traže engleski i talijanski).

S obzirom da se tečaj nije pokazao kao dobrom idejom, ima li možda koja dobra knjiga za samostalno učenje? Ili oni interaktivni tečajevi s knjigon i cd-om?
A možda bi mogla ipak koji tečaj upisat?

Osnovnu gramatiku znam - npr. kad sam se testirala za tečaj, upala sam u B1, iako se profesorica dvoumila jer vokabular mi nije bio niti ni za to, no nakon što sam tamo par sati učila dobro sam se snašla i počela se prisjećat i riječi.
Razumijem dosta toga kad čitam neki tekst, ali uopće ne mogu pričat sama i u tome je problem. Pretpostavljam da mi fali interakcije, i nisam sigurna da li je to uopće moguće riješit samostalnim učenjem.

Mislim da mi je talijanski teško išao dijelom i zbog moje velike averzije prema njemu dok sam bila mlađa (jer sam zamrzila i talijanski i Italiju zbog šopinga u Trstu na koje sam bila natjerana ići ), no sad me ta averzija prošla, pa se nadam da će i učenje biti laške.

Zadnje uređivanje arianne11 : 07.05.2014. at 20:53.
arianne11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2014., 20:37   #878
Quote:
arianne11 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ja bi željela malo ponoviti i usavršiti znanje talijanskog, pa sam htjela pitati za savjete.

Učila sam talijanski dugo vremena u školi, no nikad mi nije ušao u uho kao npr. engleski. Imam dojam da smo u osnovnoj dosta vježbali gramatiku, a manje vokabular, a onda kad sam došla u srednju školu sam doživjela šok jer smo odjednom trebali prepričavat lekcije i pisat zadaće što nismo radili prije, i u čemu se nisam snalazila i nikada mi to nije išlo (ne znam zašto mi je to u talijanskom bio takav problem, dok u engleskom mi je bilo jako lagano).

Nakon toga godinama nisam imala skoro nikakvih dodira s talijanskim (cijeli faks). Onda sam prije cca 2 godine išla na tečaj talinaskog za odrasle (stavili su me u B1). Iako donekle razumijem talijanski, jako mi je bilo teško govorit, jer se ne mogu sjetit riječi (iako ih čak i razumijem kad ih npr. pročitam ) i vidjela sam da sam počela napredovat na tečaju no iako sam na početku imala puno volje, kako se skoro nikome u grupi nije dalo radit, nekako sam i ja izgubila volju i na kraju nisam završila tečaj.

Htjela bi naučit ponovit i usavršit talijanski da znam još jedan strani jezik uz engleski, a što mi treba i za posao (u Rijeci kod pravnika često traže engleski i talijanski).

S obzirom da se tečaj nije pokazao kao dobrom idejom, ima li možda koja dobra knjiga za samostalno učenje? Ili oni interaktivni tečajevi s knjigon i cd-om?
A možda bi mogla ipak koji tečaj upisat?

Osnovnu gramatiku znam - npr. kad sam se testirala za tečaj, upala sam u B1, iako se profesorica dvoumila jer vokabular mi nije bio niti ni za to, no nakon što sam tamo par sati učila dobro sam se snašla i počela se prisjećat i riječi.
Razumijem dosta toga kad čitam neki tekst, ali uopće ne mogu pričat sama i u tome je problem. Pretpostavljam da mi fali interakcije, i nisam sigurna da li je to uopće moguće riješit samostalnim učenjem.

Mislim da mi je talijanski teško išao dijelom i zbog moje velike averzije prema njemu dok sam bila mlađa (jer sam zamrzila i talijanski i Italiju zbog šopinga u Trstu na koje sam bila natjerana ići ), no sad me ta averzija prošla, pa se nadam da će i učenje biti laške.
Da bi 'progovorila' na talijanskom, toplo ti preporučam da čitaš na glas, da istu rečenicu pokušaš reći u nekom drugom licu, da se ne čudiš svom izgovoru (što ne znači da ne budeš kritična), da slušaš stare talijanske pjesme (imaju krasnu dikciju, Milva na primjer)... Kratko rečeno: ponašaj se bez kompleksa.
(B1 je visok i zahtjevan stupanj). Čestitam!
richard5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 22:24   #879
Quote:
richard5 kaže: Pogledaj post
Da bi 'progovorila' na talijanskom, toplo ti preporučam da čitaš na glas, da istu rečenicu pokušaš reći u nekom drugom licu, da se ne čudiš svom izgovoru (što ne znači da ne budeš kritična), da slušaš stare talijanske pjesme (imaju krasnu dikciju, Milva na primjer)... Kratko rečeno: ponašaj se bez kompleksa.
(B1 je visok i zahtjevan stupanj). Čestitam!
Hvala na savjetima.

Je, dobar je to stupanj, ali ja sam na njega upala više zbog gramatike nego govora.

Preporuča li tko neku dobru knjigu za samostalno učenje?
arianne11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 22:51   #880
Quote:
arianne11 kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetima.

Je, dobar je to stupanj, ali ja sam na njega upala više zbog gramatike nego govora.

Preporuča li tko neku dobru knjigu za samostalno učenje?
Meni je za samostalno učenje dobar Duolingo, a usput ponavljaš i engleski
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:36.