Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2003., 20:38   #41
U pravoslavnu crkvu uvek svako moze uci.
I za vreme obreda svestenik se uvek obraca Pravoslavnima i svim ljudima dobre volje, molitve su za sve i Boziji dom je otvoren svakome.
Nikada vas neko nece napasti da menjate veru, nikada vas nece nazvati bezoboznicima...naziv nevernici se kod nas koristi za ljude koji svog Boga nalaze na zemlji u novcu, strastima i slicno..
Ako vas ikada koji svestenik uvredi ili se zbog njega neprijatno osecate jer niste pravoslavci znajte da to ide njemu na stetu a ne vama...

Jer svestenici imaju posebno veliki zadatak i odgovornost jer mogu svojim ponasanjem da odvrate ljude od crkve i da im time uskrate njihovo spasenje... A ubiti u coveku veru, ljubav prema Bogu i crkvi je vise nego telesno ubistvo

Ja sam imala prilike da se pricescujem u katolickoj crkvi kad nisam imala mogucnosti u pravoslavnoj. I uvek sam pre pricesti govorila "Gospode, nemoj se naljutiti na mene sto se pricescujem u ovoj crkvi jer ja nemam druge u trenutku i ako cinim nesto pogresno oprosti mi a ja cu prici ovoj pricesti kao da prilazim i ulazim zaista u tvoj dom. Oprosti ako gresim..." I uvek mi je bila mirna dusa posle...
Minam is offline  
Old 11.07.2011., 18:53   #42
Quote:
Maran Ata kaže: Pogledaj post
Evo... možda ja mogu da pripomognem...

Pokojniku se po pravilu, tri puta održava parastos (mada se ovo retko radi u današnje vreme), i to nakon 3 dana, nakon 9 dana i nakon 40 dana.

Zašto baš tada ?

Trećine činimo zato što u treći dan čovjek mijenja svoj izgled (vid). Devetine pak zato što se tada rastače sav sastav (organizam), ostaje jedino srce. Četrdesetinu zato što se tada i samo srce raspada. Tako se i postanak (čovjekov) zbiva: u treći dan se obrazuje srce, u deveti se zgušnjava u tijelo a u četrdeseti (čovjek) zadobija savršeni izgled (vid). Sa toga razloga dušama vršimo pomen. Treba znati i ovo: četrdeset tužnih dana po Starome (Zavjetu) na troje razdijeliše Sveti Apostoli: na trećine, na devetine i četrdesetine. Jer tako se javi i sam Gospod poslije trodnevnog vaskrsenja učenicima svojim, pri zaključanim vratima, i dunuvši na njih reče: "Primite Duh Sveti"; i poslije osam dana opet: "gle, po vaskrsenju, osmog dana po drugi put javi im se". To što evangelist kaza "poslije osam dana" - vaskrsni dan nije u njih ubrojao, a sa njim broje se - devet. Na taj način vršimo od pogrebenja do devetine drugi pomen pobožno usopšima, a takođe (vršimo) i četrdesetine, pošto se u četrdeseti dan vaznese Gospod naš Isus Hristos na nebesa i sjede s desne strane Oca. I to je razlog zbog koga vršimo pomen dušama.


U današnje vreme se najčešće obavlja samo 40 dana pomen pokojniku. Kako i zašto su se ostala dva izgubila ? Neznam. Pri tome se za okupljene pripremi i zakuska...
Netočno objašnjenje.

Na tri, devet i 40 dana od smrti pokojnika se vrše pomeni (kraća svećenodejstvija - obredne molitve za pokojnike) ili parastos (u 40 dan= malo duža svećenička molitva - uz učešće i naroda, razumije se) iz konkretnih razloga. Svetom Makariju Egipatskom anđeli su otkrili što se dešava sa dušom upokojenika poslije smrti. Naime, do tri dana duša prebiva u stanju tuge zbog razdvajanja od tijela i još je u ''šoku'', obilazeći mjesta koja je najčešće tijekom života obilazila i na kojima je najviše boravila (zato pomen u treći dan). U treći dan Bog je šalje da posjeti mjesta rajskih naselja i posmatra što se dešava sa pravednicima tamo. Ovo biva šest dana. Nakon šest dana, duša biva poslata u mjesto onih koji su zaslužili kaznene muke, gleda i posmatra muke i stradanja u tome mjestu gdje je ''plač i škrgut zuba'', pakao. (zato se vrši pomen u 9. dan poslije upokojenja čovjeka). Ovo traje trideset dana, da bi se, navršivši se 40 dana, duši odredilo konačno boravište i mjesto u kojem će biti do Drugog Kristovog Dolaska. Iz ovog razloga se vrši najznačajnija molitva upokojenom u 40. dan (ili u subotu prije 40. dana, a može i dan dva prije)-parastos, jer se tada duši određuje konačni ishod. Boravak čas u raju, čas u paklu duše pokojnika ima za cilj pokajanje i preobraćenje duše, nakon što se uvidi kakav je svršetak i končina pravednih odnosno onih koji zaslužiše paklene muke i stradanja.

Mjesto duši smještene u paklu može biti promjenjeno molitvama i dobrim djelima živih srodnika i prijatelja koje čine iz ljubavi prema upokojenom.
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi
Rade Kumitkata is offline  
Old 11.07.2011., 20:10   #43
Rade, kako se broje ti dani? Dan smrti je prvi dan ili slijedeći dan je prvi?

(za parastos)
nan is offline  
Old 14.07.2011., 07:03   #44
sve upite i objašnjenja na aktualnu temu:
Pitajte pravoslavnog teologa
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:45.