Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2013., 12:30   #641
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post

stvarno, pretužno je da dijete ima neku mekanu igračku za utjehu.

ne, nego bebe naučene da zaspu na cici ili na rukama ili na koji god već način, odustanu od inzistiranja na toj navici i nauče zaspati same.

potpuno pogrešno.
to što beba kratko odspava nipošto ne znači da joj je to dovoljno sna, nego ovo što si i sama napisala, da ima problem s prelaskom iz budnog stanja u natrag u stanje spavanja.
on možda je super raspoložen i kao nov kad se probudi, ali se onda jako brzo umori i treba novi spavanac.
nije to ništa strašno, jer onda ima više spavanaca dnevno (iako je u duljem spavancu dublji i kvalitetniji san), ali može se i na to utjecati, meni su najbolje palili vožnja kolicima ili nošenje u marami - bebač zakmeči, promeškolji se i nastavi spavati.
tak da nisi radila idiota od sebe i nije to samo tebi problem, već i bebi isto, tj ipak je bolje da dulje odspava ako je ikako moguće.
Pa čuj, meni je tužno da kad beba traži roditelja da mu se gura neka mrtva igračka da ju "utješi".

Ako se beba od rođenja bez ikakvog problema uspavljuje na cici, kako je to navika? To je instinkt, potreba. Priroda.

A za boldano, potpuno krivo. Uvijek je jednako dugo budan i raspoložen, spavao pola sata ili 2 sata. Upravo to mi je ukazalo da ga na silu uspavljujem jer sam tumačila plačljivo buđenje nedostatkom sna.

Quote:
nanaM kaže: Pogledaj post
kada sam prestala razmišljati "da se nešto mora" postalo mi je sve puno lakše u svemu.
Ovo je bit.
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 13:19   #642
Samo bih dodala da neke puno suptilnije stvari ostavljaju traga na djeci, stvari za koje ne bi ni pomislili da im ostanu utisnute, a gdje onda neće utjecati ta količina frustracije koja se stvori tolikim plakanjem.

"Nije mu/joj ništa bilo nakon toga".
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 14:16   #643
Quote:
Jane0707 kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju ja mislim da kako je bebi potrebno osigurati san, tako je i roditeljima potreban, pa zašto se dijete ne bi uspavalo nekim drugim sredstvom (da tako nazovemo) nego eto glumit patnike i žrtve jer to mora biti naše tijelo?
potpisujem.
Quote:
Ćufta kaže: Pogledaj post
A zašto poistovjećujete "tješilice" s uskraćivanjem bliskosti?
hell yeah, to se i ja pitam.
moji su tijekom svojih noćnih buđenja dobili i bliskost od mene i tješilicu.
samo što je moje maženje trajalo dok se ne bi smirili, a to bi bilo kratko i onda im je tješilica došla kao utjeha kad bih ih vratila u krevet.
bliskost kroz cijelu noć divno zvuči jedino u slučaju da dozvoljava i roditelju i bebi iole kvalitetniji san, a to je jako rijetko.
ja nisam pobornik co-sleepinga.
Quote:
boo-boo kaže: Pogledaj post
Pa čuj, meni je tužno da kad beba traži roditelja da mu se gura neka mrtva igračka da ju "utješi".
nije samo da se bebi gura tješilica, nego se bebu pomazi dok se ne smiri i onda s tješilicom vrati natrag u krevetić.
a kasnije kad su bebe malo veće i kad su igračke jako važan dio njihove svakodnevice, ne vidim problem da imaju jednu koja im čini društvo i po noći u krevetiću.
Quote:
boo-boo kaže: Pogledaj post
Ako se beba od rođenja bez ikakvog problema uspavljuje na cici, kako je to navika? To je instinkt, potreba. Priroda.
to je navika zato jer se nikako drugačije ne zna uspavati.
a kod mog starijeg se pokazala lošom navikom zato jer se prva 3mj svog života budio 7-8x po noći, tražio cicu da se uspava, i svaki put je dobio.
rezultat je bio prehranjivanje, refluks kojeg je imao do 12mj, masna jetra i povišene jetrene probe.
tako da je meni bolji izbor za njega bilo prebacivanje na neki drugi mod uspavljivanja (a poslije i na samouspavljivanje) i redukcija noćnih obroka.
ne kažem da to mora biti loše kod svake bebe, kod moje je definitivno bilo.
i da, vidim da neki tu spominju faze, kod nekih beba česta noćna buđenja ne dolaze u fazama, kod nekih su konstanta.
Quote:
boo-boo kaže: Pogledaj post
A za boldano, potpuno krivo. Uvijek je jednako dugo budan i raspoložen, spavao pola sata ili 2 sata. Upravo to mi je ukazalo da ga na silu uspavljujem jer sam tumačila plačljivo buđenje nedostatkom sna.
nisu sve bebe iste
ali činjenica je da je dublji san do kojeg dolazi tek nakon duljeg spavanja, kvalitetniji.
nisi ti njega na silu uspavljivala, već mu je otežan prelazak iz budnosti natrag u spavanje pa nisi uspijevala.
proguglaj si short naps, možda nađeš nešto zanimljivo.
Quote:
boo-boo kaže: Pogledaj post
Samo bih dodala da neke puno suptilnije stvari ostavljaju traga na djeci, stvari za koje ne bi ni pomislili da im ostanu utisnute, a gdje onda neće utjecati ta količina frustracije koja se stvori tolikim plakanjem.
"Nije mu/joj ništa bilo nakon toga".
tvoje mišljenje ili imaš nešto s čime bi mogla to potkrijepiti, neki link možda?
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 14:36   #644
vidim da se ovdje raspravlja o bebinom snu... naime, san bebe do 6. tjedna života se itekako razlikuje od sna odraslih. naime, u toj dobi bebe ne razlikuju dan od noći i u intervalu od 24 sata trebaju 14-16h sna. spavanje u pravilu traje 2-4h. u razdoblju od 6. tjedana do 6 mjeseci bebe spavaju u intervalu od 24 sata 12 do 14h, a prosječno spavanje po noći traje i do 5h. dnevna spavanja su kraća od pola sata do 2,5 sata. dakle, dijete počinje shvaćati razliku između dnevnog i noćnog sna. nakon 6. mjeseca života dijete ima jedno dulje razdoblje noćnog sna koje može trajati i 6-8h te dva dnevna spavanca (jedno kraće do sat vremena i jedno dulje do 3h). ukupno spavanje u intervalu od 24h je oko 12sati.
inače postoji i razlika dubokog i lakog sna u odnosu na san odraslih. naime, nakon što beba zaspi oko sat vremena kasnije počinje ponovo sa smješkanjem i grimasama, a očne jabučice se također miču. to je znak da iz faze dubokog prelazi u fazu lakog sna. ako je beba gladna ili joj je hladno ili neudobno sigurno će se probuditi. ako se odmah zadovolji njena potreba ponovo će utonuti u duboki san. neke bebe uspijevaju preći iz lakog u duboki san, čak i ako njihova potreba nije zadovoljena te onda spavaju 3-4 sata bez buđenja. kod odraslih faza dubokog sna traje oko 90 minuta, dok su bebe u dubokom snu samo 60 minuta. sazrijevanjem bebinog živčanog sustava, razvija se i centar u mozgu koji regulira cikluse budnosti i spavanja. taj proces se odvija prilično brzo i u teoriji beba će već u dobi od 3 mjeseca moći spavati cijelu noć bez buđenja. naravno individualne razlike su velike. zato me i ljuti kad netko priča o spavanju bebe cijelu noć u dobi od nekoliko tjedana. cry out metoda ne smije se koristiti prije starosti od 6. mjeseci jer do tada je buđenje prvenstveno povezano s hranjenjem.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 15:06   #645
Quote:
boo-boo kaže: Pogledaj post
Pa čuj, meni je tužno da kad beba traži roditelja da mu se gura neka mrtva igračka da ju "utješi".
Ajme, brzo idem spaliti dekicu kojom se moja beba pokriva i mazi! Od sada ju pokrivam kupaonskim tepihom da smanjim rizik delikventnog ponašanja u pubertetskoj dobi.
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 15:30   #646
Quote:
Jane0707 kaže: Pogledaj post
Da li mi netko može detaljno objasniti kako se provodi (svoja iskustva) CIO tijekom noćnih buđenja?
Također kako to provesti ako bih svejedno ostavila jedno noćno hranjenje?
Naime, meni T kad se počne meškoljit i plakati u snu, ako ga pustim ne bi li se sam umirio, on se skroz razbudi i onda je budan!?
Molila bih da mi netko od vas koji ste provodili CIO detaljno opiše kako je to radio noću i da li bi mu se dijete kao i moj T ako se odmah ne reagira na cendranje skroz razbudilo i što onda?
Please, stvarno bi tila da mi detaljno opišete jer još nisam uspila nabaviti knjigu, svugdi je rasprodana, očito ima dosta roditelja koji to provode samo ne žele priznati!

CIO se provodi kada se ide na noćno spavanje. Tijelo je programirano da je noć, spava mu se i dijete će puno brže zaspati nego da provodiš CIO po danu.

Prije nego počneš CIO jako je važno osigurati dovoljno sna preko dana! Jer dijete koje je premoreno, neće se moći brzo umiriti, tj. puno će i dugo plakati.

Također, važno je uvesti večernju rutinu, stišavanje aktivnosti pred spavanje, vjerujem da to već prakticirate.

Mi smo osigurali sve te uvjete i onda smo bebu poljubili, objasnili joj da ćemo ju sad ostaviti da se sama uspava, da smo u drugoj sobi, da ju volimo, spustili smo ju u krevetić u njezinoj sobi, otišli i zatvorili vrata. Po mojem iskustvu bolje je ne dolaziti svakih nekoliko minuta jer je dijete onda još više frustrirano kad dođeš jer ga ne dižeš pa onda odeš i onda još više plače. Po mojem je najbolje uopće ne ulaziti dok ne zaspi. Ti odluči kako ćeš.

Beba će prvu noć plakati jako puno i intenzivno i srce će ti se lomiti. Prvu noć to će trajati sat do dva. Mislim da nisam čula da je nekome trajalo dulje.
Drugu noć oko pola sata, treću oko 20 minuta.
Svaku sljedeću noć kad staviš dijete na spavanje dijete će vjerojatno zaplakati minutu ili dvije, pet, ali to se ne smatra cry outom. S vremenom će beba prestati plakati kad ju staviš na spavanje ili će to kako sam napisala trajati minutu, dvije ili samo par sekundi.

Moja beba spava u svojoj sobi u svojem krevetiću. Kad smo proveli CIO, prestala se buditi učestalo preko noći ili je to bilo samo jednom, dvaput ili je prespavala noć. Tada bih je dojila i samo spustila natrag u krevetić, nije bilo važno dal je budna ili nije, ona je zaspala.
Ponekad sam čak znala ako se probudila usred noći, pustiti ju malo da se proba sama uspavati, pustila sam ju da malo kmeči i zaspala je natrag. Tako da pokušaj i tako kad ti se probudi preko noći. Nemoj se odmah javiti, nego čekaj par minuta. Ako se ne uspava, onda ga doji i zaspat će jer je naučio sam se uspavati.

Ako već provodiš CIO, preporučam da ga staviš u njegov krevetić i po mogućnosti u vlastitu sobu. Beba onda ima svoj mir i kvalitetnije se može naspavati nego da mu netko šuška po sobi.
A i ti i suprug ćete imati malo vremena i prostora za sebe.

Pisala si da ti se beba znala probuditi kad je bila s tobom u krevetu, možda mu zapravo smeta tvoja blizina.
Ja sam probala nekoliko puta staviti svoju bebu da spava kraj mene, ali to nikada nije uspjelo, ona je bila preuzbuđena.
A kada negdje moramo spavati u istoj sobi (svatko u svome krevetu), onda spavamo ali ne baš kvalitetno jer ona nema svoj mir i smeta joj to šuškanje.

Ako te još nešto konkretno zanima, pitaj ovdje ili na PP.


Ima nas koji to provodimo, samo ima tu puno mama koje su jako protiv toga pa nemamo volje ništa pisati, a i duh vremena je takav - svi smo hipersenzibilni, sve ima jako veliki utjecaj na sve, preuveličavanje podsvjesnog To je po mome pretjerivanje. Evo imam baš prijateljicu koja ima 3 djece, sa svima je provela CIO od početka i sad čeka blizanke i s njima će isto tako. Ima dobru, veselu, zdravu djecu. Isto znam jednu mamu koja ima 4 djece, isto je s njima od početka provela CIO. onda još jedna mama ima 3 i još jedna mama 3. Sve one provele su CIO. Djeca nemaju nikakve poremećaje, primaju puno ljubavi i pažnje i puno odgoja! Sve te mame su doma s djecom, ne idu na posao, znači one se bave s njima maximalno.

Sad već idem off topic.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 15:43   #647
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post
to je navika zato jer se nikako drugačije ne zna uspavati.

nisi ti njega na silu uspavljivala, već mu je otežan prelazak iz budnosti natrag u spavanje pa nisi uspijevala.
proguglaj si short naps, možda nađeš nešto zanimljivo.

tvoje mišljenje ili imaš nešto s čime bi mogla to potkrijepiti, neki link možda?
Beba svo znanje ima u sebi iako ga nije svjesna. Tj., nije svjesna ničega ali sve osjeća i zna pokazati kad joj nešto godi ili izaziva nelagodu. Ne buni se na nešto jer je svjesna da joj to ne paše, već jer joj ne paše. Ponavljam, nema navike jer nema svijest o slijedu događaja. Ne zna što je danas, sutra, jutro, doručak, večera, spavanje, kupanje. Zna da osjeća nelagodu jer je gladna/umorna/bolesna.
Pa o kakvom učenju i treniranju spavanja mi tu pričamo?

Za boldano, uvijek bi ga uspjela ponovno uspavati ali sam skužila da se jednako budi plačući i jednako dugo je budan i raspoložen spavao on pola sata ili duže. Pa sam ga počela puštati da spava koliko želi. Nekad je to duže ali većinom je kraće.
Ali zanimljivo, sad razmišljam....nitko ne tvrdi da je normalno da bebe spavaju kratko (a toliko ih to čini) već je to problem (kome?) sa X metoda rješavanja.

Za zadnje pitanje, moje iskustvo, kroz sebe samu.
Nemam link a valjda onda samim time ni vjerodostojnost.
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 15:55   #648
Gugolina, koliko ti je stara beba?
Evo, da ja ispricam svoje iskustvo..
Ja imam bebu koja ce za 3 tjedna napuniti godinu dana..Od prvoga dana kada smo dosli iz bolnice ona spava u svojem kreveticu, u svojoj sobi..U sobici ima dovoljno mjesta, pa smo uz njezin namjestaj stavili i jedan krevet 90x200 na kojem sam ju dojila i na kojem sam prespavala nekoliko noci kada je bila prehladena..
Sada kada je veca, i kada vec prepoznaje svoju obitelj, svoje igracke i sve ostalo, ona u svojoj sobici uziva..Puze do nje, zeli da ju pustim unutra, pa se malo poigramo unutra..Ujutro kada se probudi, ne place, zove me, ili se sjedne i poskida sve naljepnice sa zidova do kojih moze
Ima dudu i krpicu (zamisli tragedije) s kojom se uspava..I preko dana kada se igra obavezno u nekom momentu me trazi da joj dam krpicu s kojom se malo poigra uz sve ostale igracke..
Otprilike u isto vrijeme kao i ja, mozda mjesec-mjesec i pol nakon, moje dvije frendice su rodile i cudom se cudile kako ja to mogu, kako sam novorodence stavila u svoju sobu, ja sam nemajka, jer je valjda dokaz ljubavi prema djetetu izbaciti muza iz kreveta i u njega useliti bebu..
Iste te mame gotovo svaki vikend pustaju bebu s bakama, imaju vikende za sebe..Dok mm, L. i ja zajedno provodimo vikende, od kada se rodila L. je dvije noci prespavala van kuce i to jer smo isli na 2 pira..Bavim se njome maximalno, moji bliznji kazu i previse , voljena je , sretna i zdrava beba..
Slazem se s tihonsee da odredeni nacin zaspivanja bebe postane navika..Moja necakinja nije bila dojena beba, ali je zato cicu zamijenila boca..Ne daj boze da je ona pojela AD a da nije cvrsto zaspala..Ajme vike i dreke!! Vrlo brzo je moja sestra kada bi radila AD napravila dozu vise , samo da se ona uspava na boci..Po noci, radila bi joj bocu po ne znam ni ja koliko puta..ne bi sve pojela,ali joj je trebala da se umiri i natrag zaspi.
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:04   #649
Quote:
boo-boo kaže: Pogledaj post
....Ponavljam, nema navike jer nema svijest o slijedu događaja. Ne zna što je danas, sutra, jutro, doručak, večera, spavanje, kupanje....
Meni su sestre jos u rodilistu, a patronazna sestra mi je ponovila svaki puta kada je dosla, da inzistiram na odredenoj rutini, da male bebe vole rutinu koja im ulijeva sigurnost..Upravo uz pomoc te rutine pocinju povezivati da poslije kupanja ide klopa, i krevet..da poslije previjanja ide klopa..I ponavljajuci xy puta odredene radnje, stvori se navika..Moja je npr. navikla da kada ju navecer okupam,da podragamo sve igracke u sobici, dobije bocu, kada pojede dobije dudu i krpicu i zaspe..Vec pred kraj oblacenja pidamice sva mi se vitoperi prema tim igrackama koje sada moramo dragati..
__________________
L.D.M.
Olivera25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:14   #650
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
.... Po mojem iskustvu bolje je ne dolaziti svakih nekoliko minuta jer je dijete onda još više frustrirano kad dođeš jer ga ne dižeš pa onda odeš i onda još više plače. Po mojem je najbolje uopće ne ulaziti dok ne zaspi. Ti odluči kako ćeš.

Beba će prvu noć plakati jako puno i intenzivno i srce će ti se lomiti. Prvu noć to će trajati sat do dva. Mislim da nisam čula da je nekome trajalo dulje.
Čekaj, ti savjetuješ ljudima da puštaju bebu da urla sat-dva, a da joj se ni ne jave?! Ti si tako postupila?

Ovo je za mene čisto zlostavljanje djeteta. Užas.

Kad ih već pokušavate uspavati bez cice/nosanja barem budite s njima u sobi.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:24   #651
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
CIO se provodi kada se ide na noćno spavanje. Tijelo je programirano da je noć, spava mu se i dijete će puno brže zaspati nego da provodiš CIO po danu.

Prije nego počneš CIO jako je važno osigurati dovoljno sna preko dana! Jer dijete koje je premoreno, neće se moći brzo umiriti, tj. puno će i dugo plakati.

Također, važno je uvesti večernju rutinu, stišavanje aktivnosti pred spavanje, vjerujem da to već prakticirate.

Mi smo osigurali sve te uvjete i onda smo bebu poljubili, objasnili joj da ćemo ju sad ostaviti da se sama uspava, da smo u drugoj sobi, da ju volimo, spustili smo ju u krevetić u njezinoj sobi, otišli i zatvorili vrata. Po mojem iskustvu bolje je ne dolaziti svakih nekoliko minuta jer je dijete onda još više frustrirano kad dođeš jer ga ne dižeš pa onda odeš i onda još više plače. Po mojem je najbolje uopće ne ulaziti dok ne zaspi. Ti odluči kako ćeš.

Beba će prvu noć plakati jako puno i intenzivno i srce će ti se lomiti. Prvu noć to će trajati sat do dva. Mislim da nisam čula da je nekome trajalo dulje.
Drugu noć oko pola sata, treću oko 20 minuta.
Svaku sljedeću noć kad staviš dijete na spavanje dijete će vjerojatno zaplakati minutu ili dvije, pet, ali to se ne smatra cry outom. S vremenom će beba prestati plakati kad ju staviš na spavanje ili će to kako sam napisala trajati minutu, dvije ili samo par sekundi.

Moja beba spava u svojoj sobi u svojem krevetiću. Kad smo proveli CIO, prestala se buditi učestalo preko noći ili je to bilo samo jednom, dvaput ili je prespavala noć. Tada bih je dojila i samo spustila natrag u krevetić, nije bilo važno dal je budna ili nije, ona je zaspala.
Ponekad sam čak znala ako se probudila usred noći, pustiti ju malo da se proba sama uspavati, pustila sam ju da malo kmeči i zaspala je natrag. Tako da pokušaj i tako kad ti se probudi preko noći. Nemoj se odmah javiti, nego čekaj par minuta. Ako se ne uspava, onda ga doji i zaspat će jer je naučio sam se uspavati.

Ako već provodiš CIO, preporučam da ga staviš u njegov krevetić i po mogućnosti u vlastitu sobu. Beba onda ima svoj mir i kvalitetnije se može naspavati nego da mu netko šuška po sobi.
A i ti i suprug ćete imati malo vremena i prostora za sebe.

Pisala si da ti se beba znala probuditi kad je bila s tobom u krevetu, možda mu zapravo smeta tvoja blizina.
Ja sam probala nekoliko puta staviti svoju bebu da spava kraj mene, ali to nikada nije uspjelo, ona je bila preuzbuđena.
A kada negdje moramo spavati u istoj sobi (svatko u svome krevetu), onda spavamo ali ne baš kvalitetno jer ona nema svoj mir i smeta joj to šuškanje.

Ako te još nešto konkretno zanima, pitaj ovdje ili na PP.


Ima nas koji to provodimo, samo ima tu puno mama koje su jako protiv toga pa nemamo volje ništa pisati, a i duh vremena je takav - svi smo hipersenzibilni, sve ima jako veliki utjecaj na sve, preuveličavanje podsvjesnog To je po mome pretjerivanje. Evo imam baš prijateljicu koja ima 3 djece, sa svima je provela CIO od početka i sad čeka blizanke i s njima će isto tako. Ima dobru, veselu, zdravu djecu. Isto znam jednu mamu koja ima 4 djece, isto je s njima od početka provela CIO. onda još jedna mama ima 3 i još jedna mama 3. Sve one provele su CIO. Djeca nemaju nikakve poremećaje, primaju puno ljubavi i pažnje i puno odgoja! Sve te mame su doma s djecom, ne idu na posao, znači one se bave s njima maximalno.

Sad već idem off topic.
Evo pitati ću te ovdje jer me nije briga šta drugi misle o tome, uostalom ne znam zašto se prijavljuju na ovu vrstu teme, valjda jer prijeko moraju izraziti svoje mišljenje o svemu!
Dakle, zanima me koliko ti je beba bila stara kad si provela CIO, kako je spavala do tada, na koji si je način uspavljivala i koliko se često budila noću. Onda, da li si prvo naučila bebu da zaspe sama a tek onda rješavala noćna buđenja ili si sve odjednom i kako je to točno kod vas izgledalo prve tri noći.
Kod nas je beba u sobi, malo spava u svom krevetiću malo kod nas, ali u zadnje vrijeme noću je non stop kod nas jer se ja nemam snage dizati svako pola sata.
Nekako mi se čini da bi mu bio šok da ga sad odjednom prebacimo u drugu (nepoznatu) sobu, jeli možda bolje da mi spavamo u drugoj sobi neko vrijeme?
Kako da ostavim jedno noćno hranjenje dok provodim tu metodu noću, kako da ne bude zbunjena tipa" jednom kad se probudim dobijem malo jest a drugi put nitko ne dolazi"?
Šta si točno radila kad ti se beba budila noću (moj bude u polusnu sa zatvorenim očima i krene se puno meškoljit i cendrat a kad bi čekala da se sam umiri onda bi se probudio i razbudio)?
Sori na previše pitanja i nadam se da češ uhvatiti vremena za odgovor, može i na pp ako ti je draže!
Jane0707 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:34   #652
"Ovo je za mene čisto zlostavljanje djeteta. Užas.

Kad ih već pokušavate uspavati bez cice/nosanja barem budite s njima u sobi"

Po toj logici i u rodilištima ih zlostavljaju jer ih noću ostavljaju da urlaju, ako treba i satima
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 17:06   #653
Zašto bi uopće uspoređivala bolnicu i uvjete koji su tamo s obiteljskim domom? I odnos med. sestra-beba i majka/otac-beba?

I što ne teže rodilišta nazivu „prijatelji djece“, što podrazumijeva i boravak uz majku koja će se pobrinuti za bebu kad zaplače?

Imala sam i sama nespavača, koji se nacicavao do iza prve godine. Užasno mi je tužno ovo za čitati. Ne shvaćam kako nekome može biti normalno da beba od par mjeseci sama samcata sat-dva urla u mrklom mraku. Ma i za odraslu osobu mi je to strašno.

Evo, Lali Puna je na prethodnoj strani napisala svoje iskustvo iz kojeg se mogu iščitati super savjeti, bez CIO. Samo ih ne ostavljajte same.
no_nic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 20:37   #654
Quote:
no_nic kaže: Pogledaj post
Čekaj, ti savjetuješ ljudima da puštaju bebu da urla sat-dva, a da joj se ni ne jave?! Ti si tako postupila?

Ovo je za mene čisto zlostavljanje djeteta. Užas.

Kad ih već pokušavate uspavati bez cice/nosanja barem budite s njima u sobi.
Molim te da paziš koje riječi koristiš. Zlostavljanje je zakonima RH kažnjivo. CIO nije zlostavljanje, dapače, neki pedijatri ga preporučuju.
I kao što vidiš ova knjiga je rasprodana i tražena.

Kad smo već kod toga, ja mislim da je gore ne omogućiti pospanom djetetu da se naspava, i to mjesecima! Kako se osjeća i izgleda čovjek koji se mjesecima nije pošteno naspavao. To vi najbolje znate, jel tako? Sumnjam da je baš super osjećaj.

Moje dijete nikad nije uspjelo zaspati uz mene, zapravo je još više plakala ako sam bila blizu. Zato i kažem da je bolje ne ulaziti u sobu. To nisam ja izmislila, to je jedna od teorija treninga spavanja.

Jane, odgovorit ću ti na PP jer se ovdje o ovoj temi ne može raspravljati bez napadanja.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 21:25   #655
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Jane, odgovorit ću ti na PP jer se ovdje o ovoj temi ne može raspravljati bez napadanja.
šteta jer mene baš zanima...
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 21:30   #656
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
S vremenom će beba prestati plakati kad ju staviš na spavanje ili će to kako sam napisala trajati minutu, dvije ili samo par sekundi.

Moja beba spava u svojoj sobi u svojem krevetiću. Kad smo proveli CIO, prestala se buditi učestalo preko noći ili je to bilo samo jednom, dvaput ili je prespavala noć. Tada bih je dojila i samo spustila natrag u krevetić, nije bilo važno dal je budna ili nije, ona je zaspala.
Ponekad sam čak znala ako se probudila usred noći, pustiti ju malo da se proba sama uspavati, pustila sam ju da malo kmeči i zaspala je natrag. Tako da pokušaj i tako kad ti se probudi preko noći. Nemoj se odmah javiti, nego čekaj par minuta. Ako se ne uspava, onda ga doji i zaspat će jer je naučio sam se uspavati.
U vezi ovog, evo kod nas je slucaj da mala uopce ne cvili kad ide spavat. Ide spavat u otprilike isto vrijeme, presvucemo ju, nacica se, malo ju dignem ako treba podrignut i spustim ju u kindac. I bez obzira na to ona se budi. Nekad vise, nekad manje. CIO nismo proveli, takvo samouspavljivanje joj je doslo prirodno, kad je bila spremna na to.

S druge strane, kazes da ako se ne uspava da onda podojis bebu i da ce zaspat jer se naucila sama uspavat. Po meni to ne drzi vodu, jer bi ona meni jednako zaspala nakon cicanja i kad se nije znala sama uspavat

Ali ono sto meni nije jasno - ako se i moja beba sama uspava zasto svejedno nekad ima noci kad se budi svaka 2 sata? Po tome mi cio ne drzi vodu. Ili te ja nisam shvatila najbolje

I sta ste napali zenu zato sto ne voli tjesilice
__________________
......
Terra003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 21:48   #657
Quote:
Terra003 kaže: Pogledaj post
U

S druge strane, kazes da ako se ne uspava da onda podojis bebu i da ce zaspat jer se naucila sama uspavat. Po meni to ne drzi vodu, jer bi ona meni jednako zaspala nakon cicanja i kad se nije znala sama uspavat

Ali ono sto meni nije jasno - ako se i moja beba sama uspava zasto svejedno nekad ima noci kad se budi svaka 2 sata? Po tome mi cio ne drzi vodu. Ili te ja nisam shvatila najbolje
tako je i moja. samouspavljivala se bez ikakvog plakanja, grickajući igračku koja zvecka (tješilica). ali zato usred noći po nekoliko buđenja nakon kojih bi se nekad znala samouspavati a nekad ne. nekad je bilo dovoljno pjevušiti tihu noć potiho i sporo ili samo šššššššištati. a nekad nije bilo boga da se uspava sama..

nekad sam pokušala pustiti ju da se dere. majkomila to se otelo kontroli, više nije bilo spasa tij noći naime, ona se ne bi mogla više umiriti. zaspala bi jedva ali to bi bio isprekidan i traumatičan san uz brojna nagla buđenja uz urlike i plakanje. to je bio puno veći stres od tog da se 2-3 put u noći dignem i dam joj sisu i ona (i ja) instant mirno i spokojno zaspi.

mene zanima jedna stvar. svi koji pričaju i zagovaraju te su sproveli CIO, pričaju o tome kao da je to neštop što se jednom obavi i više nikad nema problema s tim. beba od tad pa nadalje spava. pa ne znam da li ti ljudi žele zaboraviti neke momente pa ih ni ne spominju ili minoriziraju ili što?
jer moje iskustvo je da se "trening" treba ponavljati i ponavaljti svako malo. moji "uspjesi" su bili kratka vijeka.
Osim toga, popis razloga zašto se budi je podugačak, od zubi, probave, začepljenog nosića, kašlja.. do psihičkih razloga, strahova, dnevnih doživljaja..
jednom je tako plakala i ja je pustila da urla, sutradan imam što viditi u peleni- guza do krvi crvena. bilo mi je žao ko psu.

još je prva godina života full stabilna. ništa specijalno se ne dešava. dijete doma mama na porodiljnom.. druga je bitno gora, velika promjena se desi polaskom u jaslice, odvajanje, uočavanje sa izazovima kolektiva, a boleščurine tek...
tek onda sve nema nikakva smisla. ne može me nitko i ništa uvjeriti da doobro utrenirano dijete i tad noću mirno spava
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 22:11   #658
Terra, ne znam odgovor zašto se beba budi svaka 2 sata. Meni se to nakon CIO nije dogodilo. Probudila bi se možda 2-3 puta, ali bi zaspala natrag nakon dojenja. meni to nije bilo toliko važno. Važno mi je bilo da se zna sama uspavati kad ide na spavanje i da odspavamo barem par sati u komadu i da nakon dojenja opet zaspi, tj. da ju ne moram opet uspavljivati.

katjes, imaš pravo, nije to sve za javnost, ionako previše blebećem.

Isto tako si dobro rekla da se CIO povremeno ponavlja.
gugolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 23:17   #659
Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Mi smo osigurali sve te uvjete i onda smo bebu poljubili, objasnili joj da ćemo ju sad ostaviti da se sama uspava, da smo u drugoj sobi, da ju volimo, spustili smo ju u krevetić u njezinoj sobi, otišli i zatvorili vrata.
I naravno shvatila je sve što ste joj napričali. Nije doživljavala tvoj dodir ili blizinu ali značenje riječi je.

Bebe osjećaju. Nisu govornici.

Quote:
gugolina kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod toga, ja mislim da je gore ne omogućiti pospanom djetetu da se naspava, i to mjesecima! Kako se osjeća i izgleda čovjek koji se mjesecima nije pošteno naspavao. To vi najbolje znate, jel tako? Sumnjam da je baš super osjećaj.
Oko mene ima stvarno puno malih beba. Svaka ima svoj način uspavljivanja i količinu spavanja ali zaista nijedna nije neispavana. Sve su u budnom stanju vrlo raspoložene i zaigrane (naravno da nije uvijek tako ali u pravilu je).

Quote:
Terra003 kaže: Pogledaj post
Ali ono sto meni nije jasno - ako se i moja beba sama uspava zasto svejedno nekad ima noci kad se budi svaka 2 sata? Po tome mi cio ne drzi vodu. Ili te ja nisam shvatila najbolje

I sta ste napali zenu zato sto ne voli tjesilice
Budi se jer se bebe (a čini mi se da je to većina) jednostavno bude. Očito ima nešto u toj noći što one moraju prevladati.

I nije stvar u voljenju ili nevoljenju tješilica. Stvar je u tome da smo jako komotni, da tražimo brza rješenja a sve što beba treba je u nama.
Svrha cice je da ju se cica. Nema druge svrhe. Ako beba već doji, zašto npr. davati dudu?
boo-boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 23:28   #660
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Kakvo nocno hranjenje je izbacio sa 5 mjeseci, ako je vec sa 3m spavao od 19:30 do 6h ?
1-3 mj. Nakon nekog vremena maleni je počeo spavati navečer uvijek u 19.30, jedno papanje nakon toga i ujutro bi se budio oko 06.00 kasnije 07.00.

Zaspao bi u 19.30, oko 23.30 - hranjenje i odmah bi zaspao do 06.00.
Sa 5 mj. je izbacio to hranjenje i spavao do jutra
nanaM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:34.