Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver > Računalna periferija

Računalna periferija Monitori, printeri...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2017., 16:30   #1
Preporuka za monitor

Poštovani znalci,

ljubazno molim preporuku za kupnju novog monitora ili objašnjenje glavnih razlika koje se moraju gledati pri kupnji istog.
Dogovorio sam da 2 dana u tjednu radim od kuće pa stvarno ne mogu nešto ozbiljno raditi na laptopu kojeg imam iz firme (14'').
Radim po minimalno 10 sati i nosim naočale pa mi treba kvalitetan monitor kojeg mogu spojiti na laptop.
Volio bih da je bar 24'' i kvalitetan jer moram gledati i uspoređivati razno razne formate korisnika, često vrlo loše kvalitete, a sve to i vremenski jako dugo.

Molim Vas preporuku. Links mi je najbliži dućan ali to nije uvjet, mogu ga i online naručiti.
Hvala unaprijed!
Leon_S is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 15:08   #2
Ako netko može pomoći, bio bi zahvalan...
Leon_S is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 16:13   #3
Quote:
Leon_S kaže: Pogledaj post
Poštovani znalci,

ljubazno molim preporuku za kupnju novog monitora ili objašnjenje glavnih razlika koje se moraju gledati pri kupnji istog.
Dogovorio sam da 2 dana u tjednu radim od kuće pa stvarno ne mogu nešto ozbiljno raditi na laptopu kojeg imam iz firme (14'').
Radim po minimalno 10 sati i nosim naočale pa mi treba kvalitetan monitor kojeg mogu spojiti na laptop.
Volio bih da je bar 24'' i kvalitetan jer moram gledati i uspoređivati razno razne formate korisnika, često vrlo loše kvalitete, a sve to i vremenski jako dugo.

Molim Vas preporuku. Links mi je najbliži dućan ali to nije uvjet, mogu ga i online naručiti.
Hvala unaprijed!
Nažalost u postu ne piše ono glavno, sa koliko se novca raspolaže za nabavku novog monitora, inače sve ono ostalo je solidno pojašnjeno, jedino baš nije sasvim jasno što će se sve raditi na tom monitoru i da li će se raditi sa npr. sitnim tekstom (fontom), web browserima, tablicama i sl., no uglavnom, ako se raspolaže sa oko ~1800kn i ako se želi ići na "bolju" IPS matricu (u odnosu na TN matricu) od monitora, onda je Dell U2414H odlična opcija (popis cijena na - http://www.nabava.net/monitori__90 ), inače noviji model - Dell U2417H je minimalno bolji i 200-tinjak kn skuplji, a ako se ide na neku jeftiniju opciju sa TN matricom, tu u cjenovnom razredu ispod 1500kn ima 20-etak približno jednako solidnih modela...
forrestgump74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 18:15   #4
Quote:
forrestgump74 kaže: Pogledaj post
Nažalost u postu ne piše ono glavno, sa koliko se novca raspolaže za nabavku novog monitora, inače sve ono ostalo je solidno pojašnjeno, jedino baš nije sasvim jasno što će se sve raditi na tom monitoru i da li će se raditi sa npr. sitnim tekstom (fontom), web browserima, tablicama i sl., no uglavnom, ako se raspolaže sa oko ~1800kn i ako se želi ići na "bolju" IPS matricu (u odnosu na TN matricu) od monitora, onda je Dell U2414H odlična opcija (popis cijena na - http://www.nabava.net/monitori__90 ), inače noviji model - Dell U2417H je minimalno bolji i 200-tinjak kn skuplji, a ako se ide na neku jeftiniju opciju sa TN matricom, tu u cjenovnom razredu ispod 1500kn ima 20-etak približno jednako solidnih modela...
Puno hvala na odgovoru i ispričavam se što nisam napisao najvažnije. Cijenu nisam naveo iz razloga što nisam znao prepoznati kategorije monitora koje bi bile prikladne prema mojim zahtjevima, ali sam mislio uzeti neki monitor do 2500 kn, ako misliš da to u redu?
Čini mi se da je nešto bolji monitor u mojem slučaju ulog u zdravlje, i zbog dugotrajnog rada i buljenja u ekran a i zato što nosim naočale i općenito imam manje ali česte poteškoće s očima (suhe iziritirane oči, zamor, pečenje, crvenilo itd...). Zato ovdje neću gledati parsto kuna gore dolje, pa ti slobodno predloži...

Na monitoru ću gledati sve što si naveo + skenirane dokumente koje mi šalju korisnici, neke skenirane iz prapovijesnih vremena i totalno neobrađene , na kojima treba razaznati šta je uopće pa ih uspoređivati s novijim slikama itd...

Volio bi da se monitor može spojiti s laptopom USB-om jer sam čitao da to sada većina i tako može, tako da kada mene nema, da ga može koristiti i moja cura sa svojim laptopom...
Leon_S is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 19:29   #5
Da , ~2500 kn je fin budget i za taj iznos se može nabaviti odličan 24-25" IPS monitor ili npr. vrlo dobar 29" IPS monitor tipa - LG 29UM68-P, IPS, LED, 29", 21:9, 2560x1080, DVI, HDMI, Display port, koji trenutno košta oko 2400 kn, znači ovaj 29" LG ti ima veću radnu površinu (ako često radiš sa puno otvorenih prozora ili aplikacija), vrlo dobar prikaz slike, kao i oštrinu i boje, tu malo zaostaje za Dellovima (koji su bolji i "out of box") i uglavnom ima malo više izraženo pozadinsko probijanje svjetlosti po rubovima (no to ovisi i od primjerka do primjerka), no to se primjeti samo ako radiš u zatamnjenoj/mračnijoj prostoriji) i malo veći dot pitch (veličina piksela) što ti može biti bitno ako uglavnom puno radiš sa tekstom, no generalno ona dva spomenuta Della su malo kvalitetniji monitori sa boljim prikazom slike ali i sa manjom radnom površinom, inače Dell ima i veći 25" model (koji ima veću rezoluciju od svih spomenutih ali i nešto malo manji "dot pitch") - U2515H, no on trenutno košta ~2750 kn, uglavnom, što god da izabereš od ovih modela, jednostavno ne možeš pogriješiti, jer ako ti je veličina radne površine prioritet (uz vrlo dobru kvalitetu slike) onda možeš ići na LG-a, a ako ti je i 24-25" sasvim dovoljno, onda možeš ići na spomenute odlične Dellove modele, btw. koji imaju i USB hub-ove.
forrestgump74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 19:56   #6
Puno ti hvala na pomoći i trudu da napišeš a i objasniš usput , jedan od ovih koje si naveo ću uzeti sigurno... .

Hvala !!!
Leon_S is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 09:38   #7
@forrestgump74 Za odličan monitor je potrebno izdvojiti nekoliko puta više od ~2500kn.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 13:58   #8
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
@forrestgump74 Za odličan monitor je potrebno izdvojiti nekoliko puta više od ~2500kn.
Naravno , no nisi me shvatio, mislio sam odličan za njegove potrebe i u tom cjenovnom rangu jer čovjek nije ultimativni gamer ili grafički dizajner i sl., stoga je za njegove potrebe (i za tu definiranu cijenu) to odlično, uostalom spomenuti Dellovi u većini recenzija imaju ocjene oko 4.5-4.8, što je ocjena odličan, tako da ako gledaš i iz te perspektive, to je opet petica , naravno da bih mu ja radije preporučio još nekog skupljeg Della veće dijagonale ili skupog 144Hz-nog Asusa i sl., no on nije gamer ni grafičar, pa što da ga onda opterećujem sa time...
forrestgump74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 14:40   #9
Uzgred, ako nekog možda i to zanima, evo i najnovije recenzije (spomenutog) Dell-a U2417H iz magazina Custom PC, screenshot od recenzijske stranice - http://www.igreklik.com/slike/images...2869751394.jpg
Dobio je "brdo" pohvala i odlične ocjene te sveukupni postotak od 93%, što je ocjena od 4.65 na skali do 5 (dakle odličan ), a i na TFT Cental ističu da je odlična opcija u tom cjenovnom rangu - http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2417h.htm
forrestgump74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 09:22   #10
Nadam se da ne smeta da pitam slično pitanje u ovoj temi?

Meni bi trebao monitor za mamu, također da je barem 24'', ali ona bi na njemu gledala isključivo: browser, programe iz MS Office paketa i 2 knjigovodstvena programa, obično sve u isto vrijeme tako da je 24'' pristojna veličina. Također, radila bi jako dugo, 8 + sati na dan, većinom noću, u zamračenoj prostoriji sa stolnom lampom.
Da li dolaze i nešto malo jeftinije verzije u obzir od ove preporučene pokretaču teme? Hvala na savjetu .
Natalija5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 11:06   #11
Quote:
Natalija5 kaže: Pogledaj post
Nadam se da ne smeta da pitam slično pitanje u ovoj temi?

Meni bi trebao monitor za mamu, također da je barem 24'', ali ona bi na njemu gledala isključivo: browser, programe iz MS Office paketa i 2 knjigovodstvena programa, obično sve u isto vrijeme tako da je 24'' pristojna veličina. Također, radila bi jako dugo, 8 + sati na dan, većinom noću, u zamračenoj prostoriji sa stolnom lampom.
Da li dolaze i nešto malo jeftinije verzije u obzir od ove preporučene pokretaču teme? Hvala na savjetu .

Meni ne smeta , btw. dolaze u obzir i jeftinije verzije od 24-25 inča, par solidnih preporuka možeš naći i u temi od prije neki dan - IPS monitor do 1200kn , a ako bi išla na npr. 25 inčni monitor (da dobije još veću radnu površinu/monitorsku rezoluciju s obzirom na prirodu posla i dugotrajniji dnevni rad), onda je dobra opcija i LG 25UM58-P, IPS, LCD/LED, 25", 21:9, 2560x1080, HDMI, koji je trenutno također oko 1200kn, inače, na tim "malo jeftinijim opcijama" je uglavnom i malo više izraženo probijanje backlight bleedinga na uglovima (ili bočno uz rubove) monitora kod tamnih i crnih pozadina i scena ako je u prostoriji gotovo potpuni mrak, no ako je u blizini stolna lampa (također treba paziti da ne radi odsjaj na monitoru što bi umaralo oči) i ako se ne radi sa potpuno crnim pozadinama na monitoru (npr. ako je u knjigovod. programu plava ili zelena pozadina [sa kojima sam npr. i ja osobno bio radio slične poslove na nekim "jeftinijim" monitorima i sve je bilo ok], ili neka još svijetlija), onda to ne bi trebalo stvarati nikakve probleme.
forrestgump74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 14:24   #12
Da li bi ti svoje oči uništavao 8+ sati dnevno na monitoru od 1200kn?
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 14:47   #13
Quote:
forrestgump74 kaže: Pogledaj post
Meni ne smeta , btw. dolaze u obzir i jeftinije verzije od 24-25 inča, par solidnih preporuka možeš naći i u temi od prije neki dan - IPS monitor do 1200kn , a ako bi išla na npr. 25 inčni monitor (da dobije još veću radnu površinu/monitorsku rezoluciju s obzirom na prirodu posla i dugotrajniji dnevni rad), onda je dobra opcija i LG 25UM58-P, IPS, LCD/LED, 25", 21:9, 2560x1080, HDMI, koji je trenutno također oko 1200kn, inače, na tim "malo jeftinijim opcijama" je uglavnom i malo više izraženo probijanje backlight bleedinga na uglovima (ili bočno uz rubove) monitora kod tamnih i crnih pozadina i scena ako je u prostoriji gotovo potpuni mrak, no ako je u blizini stolna lampa (također treba paziti da ne radi odsjaj na monitoru što bi umaralo oči) i ako se ne radi sa potpuno crnim pozadinama na monitoru (npr. ako je u knjigovod. programu plava ili zelena pozadina [sa kojima sam npr. i ja osobno bio radio slične poslove na nekim "jeftinijim" monitorima i sve je bilo ok], ili neka još svijetlija), onda to ne bi trebalo stvarati nikakve probleme.


Hvala na brzom odgovoru. Potpuni sam laik što se tiče ovih tema, pa da pitam pojednostavljeno: koja je najveća prednost ako uzmemo monitor kojeg si preporučio pokretaču teme u odnosu na ovaj drugi recimo? Gdje se razlika najviše vidi? E to ne razumijem a voljela bi znati.
Jer ako će mami stvarno značajno bolji biti taj od 2.500 kn uzeti ćemo taj, samo bi voljela znati u cemu je najveća razlika. Jako si dobro objasnio ali ja ne znam koliko je stvarno taj drugi bolji za njen slučaj jer ipak je duplo skuplji. Što se tiče pozadina programa, zelene I plave su, haha, kao da si znao…
Natalija5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 16:06   #14
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Da li bi ti svoje oči uništavao 8+ sati dnevno na monitoru od 1200kn?
@Volatile, koliko vidim, skoro svi tvoji postovi u ovoj temi su destruktivni, provokacijski, neinformativni i besmisleni jer ne daš ljudima nikakav savjet niti im imalo pokušaš pomoći, već samo vrijebaš postove u kojima bi mogao sa nečime napasti ljude koji pokušaju pomoći ostalim memberima, pa mogao si dati ovim korisnicima neki savjet ili preporuku ako si doista "htio pomoći", a ne samo svima prigovarati i morogati bez da napišeš ikakvu preporuku... Kakvo tobožnje "uništavanje očiju", o čemu ti pričaš :O, da si malo pažljivije pročitao što sam bio napisao u prethodnom postu (umjesto što si se samo zaletio i obrušio sa nekom neobjektivnom kritikom ), primjetio bi da sam bio napisao da sam i ja bio privremeno radio na računovodstveno-knjigovodstvenim poslovima na sličnom "jeftinijem monitoru" koji je tada koštao oko 1400kn i nisam imao nikakvih problema sa očima (čak niti crvenilo ili peckanje) niti sa vidom, također sam na još lošijem "jeftikaneru" (puno lošiji i manji od spomenutog LG 25UM58-P) godinu dana bio radio u Katastru (8 sati na dan ) i nikakvih problema nisam imao sa vidom niti sa očima, tako da meni zbilja nije jasno o čemu ti pričaš, jer je taj 25-inčni LG za ~1200kn čak solidan i za nezahtjevno gejmanje (uz standarne aktivnosti na PC-u) par sati na dan pa zašto onda ne bi bio dobar i za navedene potrebe, pa nije @Natalija napisala da će se monitor koristiti za autocad ili za grafički dizajn!?
forrestgump74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 16:55   #15
Quote:
Natalija5 kaže: Pogledaj post
Hvala na brzom odgovoru. Potpuni sam laik što se tiče ovih tema, pa da pitam pojednostavljeno: koja je najveća prednost ako uzmemo monitor kojeg si preporučio pokretaču teme u odnosu na ovaj drugi recimo? Gdje se razlika najviše vidi? E to ne razumijem a voljela bi znati.
Jer ako će mami stvarno značajno bolji biti taj od 2.500 kn uzeti ćemo taj, samo bi voljela znati u cemu je najveća razlika. Jako si dobro objasnio ali ja ne znam koliko je stvarno taj drugi bolji za njen slučaj jer ipak je duplo skuplji. Što se tiče pozadina programa, zelene I plave su, haha, kao da si znao…
Molim , ma nema na čemu, nije problem napisati par informativnih rečenica ako će to nekome biti od pomoći , btw., razlika između LG 29UM68-P i LG 25UM58-P, ti je u par bitnih čimbenika, ovaj prvo navedeni je dijagonale od 29 inča (vs manjih 25 inča kod LG 25UM58), zbog veće dijagonale ima nešto drukčiju rezoluciju, no sa time se ne trebaš opterećivati jer je dot pitch (veličina pixela na monitoru) na oba monitora dovoljno velik da čak i ljudi sa malo slabijim vidom (recimo +1 dioptrija, naravno tko ima lošiju dioptriju ionako mora raditi sa naočalama ) dobro vide tekst i slova, tablice i sl., zatim taj skuplji i veći ima ponešto bolje karakteristike, npr. malo bolji kontrast i boje, out of box je bolje kalibriran, ima freesync opciju i mogućnost podešenja veće radne hercaže, no to je bitnije gamerima i sa time se ne moraš zamarati jer je to tvojoj mami nebitno , jer ona na njemu neće pucati po čudovištima i vanzemaljcima kao volatile već će se baviti ozbiljnijim poslovima. Uglavnom, ako joj je 24-25 inča radna dijagonala dovoljna za sve što ona radi i ima otvoreno na desktopu, može npr. ići na LG 25UM58 ako je budžet limitiran, a ako se može investirati oko 1800kn u još kvalitetniji monitor, onda se može ići i na Dell U2414H (ima ponešto bolje neke karakteristike slike poput boje i kontrasta, minimalno bolja oštrina, USB hub i sl.), inače ako joj ne treba radna površina od 29 inča, onda nema smisla da se kupuje još skuplji "gamerski monitor" LG 29UM68-P sa freesync-om (no može npr. neki veći LG 27-29" bez toga ako bi joj dobro došla veća radna dijagonala-površina, znači jeftiniji LG model tipa UM58 umjesto UM68 u nazivu), već može izabrati neki solidan (od predloženih) od 24-25 inča. Hope it helps , lijep pozdrav.

P.S. - Uzgred, imaš npr. na youtube par videosa u vezi tih spomenutih monitora (ako želiš vidjeti kakva im je slika, čitljivost teksta i sl.) kao i podosta recenzija, opisa i dojmova korisnika, samo u Google pretraživač utipkaš model koji te zanima i dobiješ podosta recenzija, opisa, slika i sl...

Zadnje uređivanje forrestgump74 : 20.01.2017. at 17:34.
forrestgump74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 13:34   #16
Kakvo super objašnjenje, nešto sam sada i naučila, puno ti hvala na velikom angažmanu i pojašnjenju kojeg svatko može razumijeti! Upravo me je takvo objašnjenje i zanimalo, puno ti se zahvaljujem na pomoći još jedanput .
Natalija5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 14:46   #17
Quote:
Natalija5 kaže: Pogledaj post
Kakvo super objašnjenje, nešto sam sada i naučila, puno ti hvala na velikom angažmanu i pojašnjenju kojeg svatko može razumijeti! Upravo me je takvo objašnjenje i zanimalo, puno ti se zahvaljujem na pomoći još jedanput .
Eto, drago mi je da ti je to bilo od pripomoći , još da samo napomenem da npr. možeš baciti pogled na ovaj link:
http://www.hcl.hr/forum/hardware/min...r-lg-29um68-p/ ; tu imaš jednu domaću recenziju od 29-inčog LG-a pa možeš pogledati primjer kako to izgleda kada je probijanje pozadinskog osvjetljenja na monitoru minimalno (uobičajeno za IPS panele), a tamo na podlinku od recenzenta imaš jedan primjer gdje je taj backligh bleeding jako puno izražen, pa npr. ako kupuješ preko nekog webshopa i ako bi baš "nedajbože" dobila neki lošiji primjerak , imaš ga (u najgorem slučaju) pravo vratiti u zakonskom roku bez ikakvog objašnjenja i tražiti povrat novca od tog shopa.

U vezi jeftinog a solidnog LG-25UM58, imaš podosta opisa i recenzija korisnika na -
https://www.amazon.com/LG-25UM58-P-2.../dp/B01BV1XB2K
83% korisnika koji su ga kupili dali su mu vrlo dobre i odlične ocjene 5 i 4 i izuzetno su zadovoljni sa kupovinom, što je vrlo dobar postotak (uz prosjek ocjena 4.3) za ovako jeftin 25-inčni IPS monitor.

Sretno sa kupovinom , btw. nisi napisala što si na-kraju-balade odlučila kupiti , no nadam se da će mama biti sretna i zadovoljna sa novim monitorom.
forrestgump74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 18:52   #18
Ja bih na njenom mjestu ipak radije išao na klasičniji 16:9 24" IPS/PLS monitor nego 25" 21:9, jer sumnjam da ženi treba ultrawide, a ima visinu kao 19-20" 16:9 monitor. Ovaj 29" ultrawide tek ima neku normalnu visinu (kao 23" 16:9 monitor). Znači obratite pozornost da se inči mjere po dijagonali, a budući da su ovi ultrawide može djelovati preveliko za nekoga, a zapravo nije. Jednostavno je drugačiji format.

Sad koji ovisi o budžetu kojeg nije navela...
__________________
Don't shoot the messenger
The New Guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 19:29   #19
Quote:
The New Guy kaže: Pogledaj post
Ja bih na njenom mjestu ipak radije išao na klasičniji 16:9 24" IPS/PLS monitor nego 25" 21:9, jer sumnjam da ženi treba ultrawide, a ima visinu kao 19-20" 16:9 monitor. Ovaj 29" ultrawide tek ima neku normalnu visinu (kao 23" 16:9 monitor). Znači obratite pozornost da se inči mjere po dijagonali, a budući da su ovi ultrawide može djelovati preveliko za nekoga, a zapravo nije. Jednostavno je drugačiji format.

Sad koji ovisi o budžetu kojeg nije navela...
Da, i ja bih radije na njenom mjestu kupio Dell U2414H (ili čak neki Dell sa omjerom 16:10 ukoliko su joj npr. tablice/obrasci sa kojima radi odveć okomito izduženi i sl.) ako ima oko 2000kn budžeta, no pitala je za još jeftinije monitore pa sam zato bio napisao još poneku solidnu IPS alternativu, ali ako se može odvojiti ~2000kn, onda su joj IPS Dell-ovi ponajbolja opcija.
forrestgump74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2017., 20:38   #20
For the record: čuo sam, i puno ljudi mi je reklo kad sam ja kupovao, da je Dell U2414H rang iznad ostalih, tako da bi njega prvo proučio.
Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:17.