Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2007., 11:50   #21
Shvatio sam i prvi put.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2007., 11:17   #22
uljanu repicu za bio-diesel.
another cheetah is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2009., 11:59   #23
Trešnje

zasadio bih u voćnjaku patuljaste trešnje... zna li netko kakva podloga mora biti za njih, kako iih se održava i pod kojim imenom ih mogu naći a ne kad dođem kupiti da mi podvale bilo šta od trešnje..hvala

Zadnje uređivanje Göttspöđä : 10.03.2009. at 12:05. Reason: promjena naslova
Blade76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 16:44   #24
Pozdrav Blade76, vidim da ti nitko ne odgovara pa evo što ja znam, kaj se tiće podloge , spomenuo si patuljaste, prošao sam pola južnog Tirola i Austrije i da vidiš kaj njima znači patuljasto... da poludiš... oni već nekih 10-ak godina sade na ekstremno slabo bujnim podlogama , na vlastite oći sam vidio trešnje stare 7 godine na razmaku sadnje skoro kao u jabuke na m9 podlogi, na armaturi pod zaštitnom folijom, skoro kao polu-plastenik, ma ono intezivno do bola... Oni su upotrebljavali podlogu GISELA 3, koja je onda bila (a mislim da je još i sad) samo na pokusu, ali zato je GISELA 5 pun pogodak, ona se stavlja na razmak od 2-3 metra ovisno o uzgojnom obliku, kaj se tiće nabave možeš ih nabaviti kod OBRISAN LINK , a ako te zanima malo o sortama evo ti još jedan dobar link - http://agro-savjetnik.bloger.hr/defa...?date=1.1.2009,
Koliko misliš uopće saditi ? ja sprem nešto ujesen, za početak nekih 1.5-2 ha na podlogi Gisela 5.... planiram... vidjet ćemo... nadam se da ti je malo pomoglo ako već nisi posadio ...

Zadnje uređivanje lili p. : 28.10.2010. at 12:53. Reason: reklama
Murdoc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2009., 17:46   #25
S obzirom na to koliko je poljoprivrednih tema, mislim da bi bilo sjajno urediti podforum pod tim nazivom.

Vjerujem da bi bilo dosta materijala.
Burke is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 15:38   #26
blade,odi na OBRISAN LINK
tamo imas dosta vocara koji bi ti mogli pomoci u vezi ovoga ..

Zadnje uređivanje Lavica02 : 27.01.2009. at 22:26. Reason: brisanje link-a
..ja.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 15:03   #27
ovak. ja sam pokusno posadila nekih 125 stabala tresanja na komadicu zemlje koji mi je bio ni vrit ni mimo.

podloga-gisela 5. sortiment-ima svega. tresnja je vrlo zahvalna vockica, nema puno mudrovanja oko zastite, nema pretjerano puno rezidbe,dajte joj malo hrane, malo zastite, insekticid obavezno kad plodovi pocnu mijenjati boju, ne voli korove i treba obavezno navodnjavanje, narocito na podlozi gisela.

ako vec udjete u biznis s tresnjom, obavezno nabavite mreze. kad ju ptice nanjuse-zaboravite urod.

murdoc, nemoj molim te hvaliti ivkovicev rasad, nas dragi frane je skup do neba. ima jeftinijih sadnica i kvalitetnijih rasadnicara.ukoliko ces saditi javi mi se, dat cu ti rasadnicara od kojeg ces dobiti duplo jeftiniji rasad. a kvalitetniji.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 00:20   #28
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ovak. ja sam pokusno posadila nekih 125 stabala tresanja na komadicu zemlje koji mi je bio ni vrit ni mimo.

podloga-gisela 5. sortiment-ima svega. tresnja je vrlo zahvalna vockica, nema puno mudrovanja oko zastite, nema pretjerano puno rezidbe,dajte joj malo hrane, malo zastite, insekticid obavezno kad plodovi pocnu mijenjati boju, ne voli korove i treba obavezno navodnjavanje, narocito na podlozi gisela.

ako vec udjete u biznis s tresnjom, obavezno nabavite mreze. kad ju ptice nanjuse-zaboravite urod.

murdoc, nemoj molim te hvaliti ivkovicev rasad, nas dragi frane je skup do neba. ima jeftinijih sadnica i kvalitetnijih rasadnicara.ukoliko ces saditi javi mi se, dat cu ti rasadnicara od kojeg ces dobiti duplo jeftiniji rasad. a kvalitetniji.
Dobro teta-elza daj nam informacije o drugim povoljnijim rasadnicima koji imaju trešnje na giseli 5. Ja imam plan posaditi 2500 stabala trešnje i trenutno sam u potraci za što boljim i povoljnijim sadnicama.
RBeac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 21:57   #29
ovako. tresnje po povoljnoj cijeni mozes nabaviti u rasadniku agro-car bistranski novaki. to ti je kod zagreba. cijepljene su na podlozi gisela-5, kvalitetne i ako zelis, mogu ti siknuti broj moba gospodina cara pa ga lijepo nazovi, dogovori sastanak i to je to. na pvt cu ti reci lijepo na koga ces se pozvati, ispostuj dogovoreno jer dogovore postuje i gospodin car i neces imati problema. nece ti uvaliti nikakvo smece a ako zelis vidjeti njegove tresnje mozes lijepo doci kod mene pa gledaj brate mili koliko zelis a ja cu ti sve ispricati o tehnologiji proizvodnje.

na tebi je da mi se javis na pvt i lako cemo dalje.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 11:59   #30
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ovako. tresnje po povoljnoj cijeni mozes nabaviti u rasadniku agro-car bistranski novaki. to ti je kod zagreba. cijepljene su na podlozi gisela-5, kvalitetne i ako zelis, mogu ti siknuti broj moba gospodina cara pa ga lijepo nazovi, dogovori sastanak i to je to. na pvt cu ti reci lijepo na koga ces se pozvati, ispostuj dogovoreno jer dogovore postuje i gospodin car i neces imati problema. nece ti uvaliti nikakvo smece a ako zelis vidjeti njegove tresnje mozes lijepo doci kod mene pa gledaj brate mili koliko zelis a ja cu ti sve ispricati o tehnologiji proizvodnje.

na tebi je da mi se javis na pvt i lako cemo dalje.

Daj mi molimte objasni što je to pvt i kako da ti se javim.
RBeac is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 23:27   #31
klikni na moj nick,otvorit ce ti se prozorcic, nadji gdje ti pise-posalji privatnu poruku korisniku, napises poruku, kliknes na posalji i to je to. ja cu ju dobiti u roku odmah.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 22:58   #32
mene zanima literatura zelio bih nauciti nesto vise o tresnji jel postoji negdje knjiga o tome???

hvala unaprijed
BennyBenassiB is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2009., 23:47   #33
imas knjizicu od visnje simunovic i z.o.medjurecan a zove se tresnja. inace tu knjigu mozes nabaviti preko savjetodavne sluzbe. unutra ti pise sve o proizvodnji, zastiti, sortimentu.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 13:35   #34
ok hvala poslat cu njima mail da mi kazu kako da kupim
BennyBenassiB is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2009., 10:25   #35
Trešnja-Gisela 5

ovako,planiram saditi trešnje,ali malo veću količinu...

oko 100 sadnica za početak...to je za mene veća količina,hehe

naletio sam na giselu 5, doima se ok vrsta, kaže da već nakon 2 godine rodi i to bujno...

u koje ju je vrijeme najbolje posaditi, kakvi su poticaju na trešnju, da li ih uopće ima?

planiram saditi na razmaku oko 2m jednu od druge, ili 2,5 kako će mi već preporučiti, motornu kosilicu i piči mile u trešnjarstvo...
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 22:20   #36
Uzgoj trešnje

Postovani forumasi,



Koliko treba jednoj tresnji da naraste do 40-50 cm u diametru? Znaci ja bih zelio da znam koliko treba vremena da naraste jedna tresnja od malog drveta kojeg kupis u sadnici do odraslog trupca koji se moze pordati? Ovo zelim da znam jer imam velike kolicine zemljista koje je bilo jos od moga djeda a i on je to dobio od svoga oca itd. a svo to zemljiste je se nekada koristilo za sjeno a sada, nakon sto je djed umro to je prazno. Moja ideja je da tu posadim kvalitetno drveca kao sto je divlja tresnja. Mozda 500 komada ili 1000 ili cak i vise. Zbog toga bih zelio da znam koliko treba vremena da to naraste. Zemlja se nalazi u Bosni na jednoj planini u blizini Sarajeva i svako kaze da tu tresnje moze da rasti a i ima dosta divlje tresnje da raste na nasoj zemlji i okolo nje.

Takodjer bih zelio da znam cijenu tresnje po kubnom metru kako bih izracunao kolika bi mogla biti zarada.

Unaprijed hvala.
Dragan1986. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 19:42   #37
pozzz....

Da izraste u kubik treba otprilike negdje 20 do 30 godina ovisi...to je dosta brzo za drvo kojem se kubik kreće negdje od 1000 eura nadalje (ovisi o kvaliteti)......dakle ak ti od 1000 trešanja, 500 izraste u kubik (jbg, neće sve uspjet, uvijek računaj da će se neke osušit same od sebe, neke će ti srnjak zgulit s rogovima kao što je moje, neke će izrast grbave tak da nećeš moć prodat jer se iz takve trešnje kupac neće moć izvadit kubik ravnih planki,neke će bit druga, treća klasa itd....) za 30 godina imaš 500 000 eura...no dobro recimo da 60% propadne i da imaš troškove kupnje sadnica i nadničara za sadnju 10%, opet imaš 300 000...gdje danas prosječno plaćen radnik može zaradit 300 000 eura za 25 do 30 godina...???...na ljude malo psihološki djeluje to kad zna da treba čekat 30 godina pa se rijetko tko odlučuje na sadnju....to su inače nekad sadili djedovi za unučad...
Morgan Efriman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 19:35   #38
Pozdrav narode,
Želio bih par informacija o sadnji trešnja. Imam malo zemljište u Slavoniji koje nije dovoljno za klasično bavljenje poljuprivredom pa sm došao na ideju da posadim nekakvi voćnjak i trešnja mi se čini jako zanimljiva. E sad molim podatke o tome gdje nabaviti sadnice, kako i koje sorte saditi,kolika su ulaganja i za koliko se uložena sredstv povrate,ima lineko zajamčeno tržište i sve ostale unformacije koje mogu dobiti. Unaprijed zahvalan
vela123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 23:27   #39
može li mi netko preporučiti sortu, htjela bih neku s velikim bobicama i da je nisko drvo?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2010., 23:30   #40
Quote:
CottonEyeJoe kaže: Pogledaj post

naletio sam na giselu 5, doima se ok vrsta, kaže da već nakon 2 godine rodi i to bujno...
.
zar nije ta gisella5 samo podloga na koju se nacijepi druga vrsta trešnje? I koja sorta se zove "hrušt"?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:13.