Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2012., 17:07   #161
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Di se može taj strojček nabaviti?
Ima ga Khalia u Zagrebu, jučer sam vidjela.
Ja sam kupila takav nastavak iz linije Wolfgarten u Motorami (također u Zagrebu), ali vidim sad na njihovoj web stranici da ih više nemaju.
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 10:47   #162
Quote:
allegra kaže: Pogledaj post
Ima ga Khalia u Zagrebu, jučer sam vidjela.
Ja sam kupila takav nastavak iz linije Wolfgarten u Motorami (također u Zagrebu), ali vidim sad na njihovoj web stranici da ih više nemaju.
Primljeno na znanje.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 13:04   #163
Zanima me mišljenje nekoga tko ima iskustva/znanja.

Jučer smo na gruntu, koji nije obrađivan 20 god., posadili sadnice paprike, paradajza, peršina. Postupak je bio ovaj: pokosili travu ručnom kosicom, motikom iskopali rupe, zagrnuli sadnice, malo zalili vodom. Ima li ikakve šanse da ovo uspije? Nismo koristili nikakva gnojiva. Zemlja je puna korova. Unaprijed hvala
NickCave is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 19:07   #164
Quote:
NickCave kaže: Pogledaj post
Zanima me mišljenje nekoga tko ima iskustva/znanja.

Jučer smo na gruntu, koji nije obrađivan 20 god., posadili sadnice paprike, paradajza, peršina. Postupak je bio ovaj: pokosili travu ručnom kosicom, motikom iskopali rupe, zagrnuli sadnice, malo zalili vodom. Ima li ikakve šanse da ovo uspije? Nismo koristili nikakva gnojiva. Zemlja je puna korova. Unaprijed hvala

a zašto ne, jedino voda u vrijeme sušnog vremena
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 19:14   #165
Quote:
NickCave kaže: Pogledaj post
Zanima me mišljenje nekoga tko ima iskustva/znanja.

Jučer smo na gruntu, koji nije obrađivan 20 god., posadili sadnice paprike, paradajza, peršina. Postupak je bio ovaj: pokosili travu ručnom kosicom, motikom iskopali rupe, zagrnuli sadnice, malo zalili vodom. Ima li ikakve šanse da ovo uspije? Nismo koristili nikakva gnojiva. Zemlja je puna korova. Unaprijed hvala

a zašto ne, jedino voda u vrijeme sušnog vremena
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2012., 22:05   #166
Mračni nick kave, stavi oko svake sadnice nešto nepropusno da ne u+izbije korov, pošto te očito tamo neće biti. Drugo, paprika traži puno vode, ako ne zalijevaš imati ćeš male i tvrde plodove. Ali to ćeš imati i ovako, jer nisi stavio gnojiva. Paprika bez vode nije baš nekaj, ali uvidjeti ćeš to i sam. Samo hrabro, baš sam neki dan klinca naučio pjesmicu od dve strofe:
Ako hoćeš papati,
moraš i raditi

Isto smo pljevili i zalijevali papriku.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 18:31   #167
Quote:
NickCave kaže: Pogledaj post
Zanima me mišljenje nekoga tko ima iskustva/znanja.

Jučer smo na gruntu, koji nije obrađivan 20 god., posadili sadnice paprike, paradajza, peršina. Postupak je bio ovaj: pokosili travu ručnom kosicom, motikom iskopali rupe, zagrnuli sadnice, malo zalili vodom. Ima li ikakve šanse da ovo uspije? Nismo koristili nikakva gnojiva. Zemlja je puna korova. Unaprijed hvala
Može uspjeti, ali ako ima puno korova na nadaj se previše.

Nama su prije dvije ili tri godine u živici pred kućom nikle dvije paprike, a bilo je i plodova.
Sjemenke su se našle unutar živice dok sam sušio sjemenke na živici

Znači malo se potrudi i korov okolo počupaj ili pokosi, to je najbitnije.
Nemoraš joj ništa davati niti špricati ako ne želiš nekakvu zaradu od toga i da vidiš kvalitetnog proizvoda
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2012., 09:40   #168
Quote:
NickCave kaže: Pogledaj post
Zanima me mišljenje nekoga tko ima iskustva/znanja.

Jučer smo na gruntu, koji nije obrađivan 20 god., posadili sadnice paprike, paradajza, peršina. Postupak je bio ovaj: pokosili travu ručnom kosicom, motikom iskopali rupe, zagrnuli sadnice, malo zalili vodom. Ima li ikakve šanse da ovo uspije? Nismo koristili nikakva gnojiva. Zemlja je puna korova. Unaprijed hvala
Popljevi sav korov oko stabljika i donesi slame pod paprike.
Ako baciš malo komposta ispod te slame, da vidiš plodova...
Zalijevanje rijetko, jednom tjedno ako nema kiše.
Bez slame će ti korov uzeti paprikama vodu i hranjiva a i
napraviti će se pokorica koju paprika ne voli.
Također ne zaboravi stabljike zagrnuti kad porastu u vis da ti ih vjetar ne savije...
el.danchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2012., 11:59   #169
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Samo hrabro, baš sam neki dan klinca naučio pjesmicu od dve strofe:
Ako hoćeš papati,
moraš i raditi
imam i ja doma dječaka manjeg od 3 godine. Naučio je da mora nešto raditi za njam njam. Koka mu daje jaje ako joj daje kukuruz pa tako može satima stajati kod žice i kokicama bacati zrna kukuruza. Veli mi dijete: koka njam njam i daje jaje, a ti baka tam njam njam i pokazuje mi na vrt 5 metara dalje da idem raditi njam njam (jer dok sam na vrtu on smije biti uz kokice).

Sad berem u vrtu tu i tam špinat, grašak, salatu, luk.... a dijete plješće, skače u zrak više nego kad dobije novu igračku i viče: "Puno njam njam!" Vidio je da ptice traže njam njam.... u zoološkom vrtu životinje dobiju njam njam, mačka oče njam njam.

Priroda je snažna i daje. Tako se same zasađuju i rastu vočke, biljke... i povrće, a ljudskom intervencijom se može urod poboljšati, povećati i svatko tko ima priliku pratiti samo rast jedne biljke povrća slučajno nikle - mislim da se zaljubi u snagu prirode i sam pokušava biti dio nje.

Koka36 samo naprijed!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2013., 14:37   #170
Na prošlo ljeto i jesen sam bila vrlo ponosna. Moj višegodišnji rad je donio nove rezultate. Imala sam cijelo ljeto mahune - žute, duge, visoke... zemlja pripremljena sa kompostom, te zemljište mahuna prekriveno travom koje drži vlagu dalo mi je stalni rast novih i novih mahuna, nikada do prošle godine nisam vidjela da biljka se obnavlja daje nove cvjetove i plodove. Mislila sam da biljka cvjeta, da mahune koje pobereš i to gotov posao, ali nije. Prošle godine sam na 30 stabljika visokih mahuna imala više mahune od svih do sada godina zajedno.

Rajčicu sam kupila flance za prvu ruku i posadila. Kad mi je vrijeme dozvoljavalo posijala sam sjeme paradajza u vrt i tako kad su već kupljene sadnice bile velike ja sam svoje male biljkice stavila na oformljene gredice. Sorta kupljene rajčice je bila takva da je sve procvjetalo i zazorilo u isto vrijeme i gotovo. Moje rajčice šljivara i jabučara sam imala sve do zime dok ih hladnoća i mraz nisu odnijeli. Stalno je novo cvjetao i rastao. Ovo sa prekrivanjem gredica stvarno je vrijedno, a još sam u sušnom vremenu tu i tamo zalijevala sa juhom od koprive ili gaveza.

Jedva čekam proljeće i početak nove povrtne godine u svom vrtu i odgovor na pitanje dal je prošla godina bila slučajno dobra ili je to plod "znanja".

Ono što još nisam savladala je održati u vrtu zelenu salatu preko cijele godine. U proljeće posijem, izraste i pojedemo, a svako kasnije sijanje nove salate mi ne daje rezultate. Opće neznam u čemu je tajna rasta zelene salate. Kakvo gnojenje, zalijevanje, obrada...- zaštita?
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 08:35   #171
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Ono što još nisam savladala je održati u vrtu zelenu salatu preko cijele godine. U proljeće posijem, izraste i pojedemo, a svako kasnije sijanje nove salate mi ne daje rezultate. Opće neznam u čemu je tajna rasta zelene salate. Kakvo gnojenje, zalijevanje, obrada...- zaštita?
Možda jer salate ne podnose vrućinu
Tu ima nešto o tome http://biovrt.com/2012/07/07/salata-i-vrucine/
jjadra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 01:05   #172
Quote:
jjadra kaže: Pogledaj post
Možda jer salate ne podnose vrućinu
Tu ima nešto o tome http://biovrt.com/2012/07/07/salata-i-vrucine/
Da, to imam i ja kao u ovom primjeru da mi salata počne mijenjati boju i ide u zrak bez obzira na zalijevanje... a imam susjedu koja ima cijelu godinu ogromne glavice salate u vrtu.... samo što ona sve gnoji sa umjetnim gnojem pa ju onda ni niš ne pitam. Kak vele da nema kuruze bez kana tak valjda i salate to ću preskočiti - takvu salatu neću.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 01:12   #173
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Da, to imam i ja kao u ovom primjeru da mi salata počne mijenjati boju i ide u zrak bez obzira na zalijevanje... a imam susjedu koja ima cijelu godinu ogromne glavice salate u vrtu.... samo što ona sve gnoji sa umjetnim gnojem pa ju onda ni niš ne pitam. Kak vele da nema kuruze bez kana tak valjda i salate to ću preskočiti - takvu salatu neću.
Ima. Samo na tome treba raditi godinama, nema ništa odjednom.

Što se salate tiče, nemoj je previše zalijevati. I ako je siješ onda kad nikne obavezno je prorijedi.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2013., 10:49   #174
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Da, to imam i ja kao u ovom primjeru da mi salata počne mijenjati boju i ide u zrak bez obzira na zalijevanje... a imam susjedu koja ima cijelu godinu ogromne glavice salate u vrtu.... samo što ona sve gnoji sa umjetnim gnojem pa ju onda ni niš ne pitam. Kak vele da nema kuruze bez kana tak valjda i salate to ću preskočiti - takvu salatu neću.
Pojam umjetno gnojivo je posve kriv. Osim ako se ne misli na način na koji se to gnojivo dobiva - industrijski. A sve su komponente prirodne.
Osim toga, nemože se KAN ili bilo koje drugo mineralno gnojivo dodavati u neograničenim količinama jer će doslovno spaliti biljke. Znači, treba ga točno dozirati.
Osim toga, postoje različite sorte salate, zimske i ljetne. Probaj sa ljetnim sortama.
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 12:49   #175
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Pojam umjetno gnojivo je posve kriv. Osim ako se ne misli na način na koji se to gnojivo dobiva - industrijski. A sve su komponente prirodne.
Osim toga, nemože se KAN ili bilo koje drugo mineralno gnojivo dodavati u neograničenim količinama jer će doslovno spaliti biljke. Znači, treba ga točno dozirati.
Osim toga, postoje različite sorte salate, zimske i ljetne. Probaj sa ljetnim sortama.
Kao hobista bez obrazovanja za područje obrade zemlje naravno da neću koristiti ono što neznam kakav daje efekat - umjetni gnoj. Nekada se znanje prenosilo s koljena na koljeno, ali takvog nemam sljeda... Međutim kao i lijek ako ne koristiš propisanu dozu događaju se čuda. Eto tako su mnogi koji rade rukama i odokativno pretjeruju, te to prodaju na tržnicama - kako u uzgoju bilja tako i peradi. Čovjek koji si posloži u glavi vrtlarenje - program sadnje i obrade bez umjetnih gnojiva onda to i sprovede, ali oni koji rade za široku potrošnju na veliko sigurno neće o tome fantazirat. Osim toga umjetni gnoj košta, a to se ulaganje isplati onome tko na neki način si povrati čisti novac. A ovako na široko ima dosta savjetodavaca koji nas mogu voditi i u zablude (kod kemije to naš organizam ne tolerira bez efekta) naučih to na početku kad mi je susjeda savjetovala da se visoke mahune sade u kučice po tri zrna, a tu vidim na forumu ženu koja je kupila pijetla jer su joj savjetovali da koke daju više jaja ako imaju pijetla :V

Što se tiće zimske salate i nisam na njih išla jer zimi rado jedem turšiju i ciklu... Obično u proljeće počnem sa mrkvom i salatom... a kasnije ponavljam sa ljetnim salatama. E na ljetnim salatama padam. Sadim ju u redove za lakše prorjeđivanje. Dal postoji neko pokrivalo za salatu kojim bi se mogla gredica salate štititi od jakog sunca?


Našla sam jednog savjetodavca na netu!
10 najucestalijih growerskih pogrešaka

1. Nemojte utapati biljke
Precesto zaljevanje ubija biljke, vjerojatnije je da ce vam biljke preživjeti sušu nego potop, dakle zaljevanje biljki kad je zemlja suha

2. Nemojte reci ljudima
Zašto? Ljudi smo po prirodi ljubomorna bica koja vole biti u centru pozornosti, volimo se osjecati važnima...prica ce krenuti dalje... Growerski hobi zadržite za sebe!

3. Nemojte prckati po sjemenu
Imajte strpljenja u growanju opcenito,narocito kod klijanja sjemena...ponekad traje i 10 dana da sjeme proklija...dajte mu vremena...prckanjem po njemu imate velike šanse slomiti klicu

4. Kupite željeno sjeme
Bilo koje kupljeno brendirano sjeme....bolje je od sjemena ulicne vutre iz keta...kraj rasprave!

5. Nemojte pregnjojavati biljke
Oko ovog se vode polemike:neki groweri tvrde da u vegetaciji uopce netreba gnjojiti biljke. Ja se ne slažem pa cu napisati onako kako ja radim. Pocinjem gnjojidbu biljaka nakon 2 tjedna života. Gnjojivo doziram u pocetku 25% propisane doze na ambalaži pa postupno povecavam.
(Ovdje ja radim juhe od kopriva, gaveza, lavande, kamilice....)

6. Biljke trebaju gnjojivo
Treba paziti kako i kad gnjojiti...ali bolje da gnjojite bilo kako nego nikako

7. Nemojte poceti s klonovima
Pocnite sa sjemenkama pa kad malo polovite konce uzgoja... možete experimentirati koliko vas volja.. ima vremena prvo naucite kroz praksu

8. Nemojte pocinjati outdoor prerano
Vecina pocetnika misli da ako ranije pocnu ranije ce i brati.... Pogrešno!.. priroda ide svojim tokom i nemože je se požuriti... sjemenke stavite na klijanje 15.04 npr...ako stavit ranije riskiraate posljednje trzaje zime da vam shebu sjeme.. mraz... i cjeli niz drugih problema

9. Pazite na temp.i vlažnost
Osigurajte cirkulaciju zraka vašim biljkama vlažnost od 30% do 70%- temp 18-28c

10. Nemojte brati prerano
Nakon cjele muke nemojte na kraju shebati sve zbog nestrpljivosti... pustite biljku da odradi cvijetanje do kraja... kad su pistile 50-75% posmeđile možete brati headove...

Koliko god na ovom svijetu ima growera, toliko ima i nacina growanja... ali svima nama baza je ista.

Zadnje uređivanje komar : 30.01.2013. at 13:06.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 13:17   #176
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Dal postoji neko pokrivalo za salatu kojim bi se mogla gredica salate štititi od jakog sunca?
Imaš ona obična sjenila za prozore na kućama. Stavi oko gredice četiri štapa/klipa duboko u zemlju i na vrhove zakucaj kutove tog sjenila.

http://www.agricom.ba/images/Mreze-za-zasjenjivanje.gif

To može biti mrežica ona za prozore da komarci ne ulaze, ili npr. ona krumpirova vreća ili od zelja (ali da bude u duplo).
Evo npr. kao ovo samo što ti napravi puno niže i na drvenim stupovima.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...NnCveleDK9sCXo
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 13:55   #177
Quote:
Našla sam jednog savjetodavca na netu!
10 najucestalijih growerskih pogrešaka
komar, pročitaj to još jednom. to su savijeti za uzgoj trave (kanabisa)...
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 15:04   #178
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
komar, pročitaj to još jednom. to su savijeti za uzgoj trave (kanabisa)...
Da, hvala nisam to čitala kao kanabis već kao uzgoj bilja opisan u žargonu - čiji ja nisam dio - u životu sam borac protiv droge! Uzgoj bilja je uvijek isti samo ovi više gledaju i žive uz svoje biljke, te čuvaju "od ljubomornih ljudi".

'Povećanje uzgoja kanabisa unutar granica Europe sve više je povezano s kolateralnim štetama kao što su nasilje i povećan kriminal', upozorava agencija sa sjedištem u Lisabonu. 'Belgija, Danska, Nizozemska, Finska i Velika Britanija zabilježile su snažno povećanje domaće proizvodnje kanabisa u zadnja dva desetljeća...

Pitam se dal ćemo u svemu pratiti trendove EU pa i u uzgoju bilja. Ako se dokaže da je zdravstveno koristan još će se uzgajati kao kamilica - ma stvarno je svijet otišo...

Zadnje uređivanje komar : 30.01.2013. at 15:24. Reason: Isprika - nisam znala da je kanabis u pitanju!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 15:38   #179
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Imaš ona obična sjenila za prozore na kućama. Stavi oko gredice četiri štapa/klipa duboko u zemlju i na vrhove zakucaj kutove tog sjenila.

http://www.agricom.ba/images/Mreze-za-zasjenjivanje.gif

To može biti mrežica ona za prozore da komarci ne ulaze, ili npr. ona krumpirova vreća ili od zelja (ali da bude u duplo).
Evo npr. kao ovo samo što ti napravi puno niže i na drvenim stupovima.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:A...NnCveleDK9sCXo
Odlično, hvala - a ova druga slika sama za sebe govori ! Osobno sam imala ideju napraviti na gredicu letvice - veličine gredice - visoko - okvir i zakucati odozgora nešto???? pa držati na gredici kao "poklopac" jedino nisam znala dal ona mrežica za komarce ima ili ne nešto u sebi što bi štetilo jer u svom sastavu ima tvari kao staklo. To me navodilo na pomisao da se zagrijava.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2013., 15:43   #180
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Odlično! Osobno sam imala ideju napraviti na gredicu letvice - veličine gredice - visoko - okvir i zakucati odozgora nešto???? pa držati na gredici kao "poklopac" jedino nisam znala dal ona mrežica za komarce ima ili ne nešto u sebi što bi štetilo jer u svom sastavu ima tvari kao staklo. To me navodilo na pomisao da se zagrijava.
Onda je najbolje staviti jutene, ali one kad se smoče gadne su jako.
Ima se za kupit te mreže i ne moraš se brinuti da se ispod zagrijava, jer sama mrežica smanjuje prodor sunčevih zraka na salatu i samim time i toplinu, a ispod ima dosta zraka da šiba.
To ti je dobro iznad svog povrća stavit, posebno nad papriku.
Jer šteti i od sunca ali i od tuče ako padne.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:51.