Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2013., 13:12   #21
A jel patkice popapaju i malo zelenog iz vrta, onako šeretski usput malo po salati, blitvi...?
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 14:41   #22
Pa normalno da ce pojesti navedeno ako imaju pristup vrtu.
ljudi prije nisu imali problema s goljacima jel je svako dvoriste imalo patkice i guske koje koje su zdušno tamanile pridoslice.
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 15:08   #23
Quote:
tonka kaže: Pogledaj post
Pa normalno da ce pojesti navedeno ako imaju pristup vrtu.
ljudi prije nisu imali problema s goljacima jel je svako dvoriste imalo patkice i guske koje koje su zdušno tamanile pridoslice.
nije bilo problema sa autohtonim puževima golaćima ali ovi narančasti su uvozni, došli iz španjolske a malo ili nimalo živina ih jednostavno ne jede.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 16:43   #24
Evo upravo gledam "Vrtlaricu" na HTV1... Uglavnom ženska kaže da se protiv puževa može boriti tako da se oko biljaka nabaci ostatke espresso kave iz aparata, kao isušuje sluz od puževa pa ih se tako odbija. To je kao ekološko.
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 19:15   #25
Quote:
Lex Luthor kaže: Pogledaj post
Evo upravo gledam "Vrtlaricu" na HTV1... Uglavnom ženska kaže da se protiv puževa može boriti tako da se oko biljaka nabaci ostatke espresso kave iz aparata, kao isušuje sluz od puževa pa ih se tako odbija. To je kao ekološko.
može ako imaš birtiju...i
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 20:07   #26
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
može ako imaš birtiju...i
ili ako možeš nabaviti piljevine
možete ju staviti uz rub terase, ili oko biljaka koje želite zaštititi.
u proljeće, kad posijem sjeme, po vrhu stavim tanki sloj piljevine.
Cobanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 20:40   #27
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
može ako imaš birtiju...i
He he he dobra Pa ne ide to na tone Možeš ako imaš kod kuće neki aparat za espresso ili na poslu ili od susjeda itd...
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 22:05   #28
Quote:
Lex Luthor kaže: Pogledaj post
He he he dobra Pa ne ide to na tone Možeš ako imaš kod kuće neki aparat za espresso ili na poslu ili od susjeda itd...
ne ide na tone ali ide na kile. iz kućnog aparata dnevno dobiješ jako malo taloga. ako možeš skupljati u firmi ok...samo ako te neće čudno gledati...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 08:27   #29
Pa ovisi koja ti površina treba. Ova ženska iz "Vrtlarice" je imala malu vrećicu možda 250grama a stavljala je "kavu" na jagode... Ne ide toga puno... Samo se malo posipa... Ako kuhaš više od dvije kave dnevno vrlo brzo se spremnik napuni a opće poznato da se "kava" stavlja u cvijeće ili kombinacija "otpadne" vode/kave, tako da ne znam zašto bi netko čudno gledao... No eto pitanje je kako autor ove teme može to primijeniti na balkonu, ali eto vrijedi znati...
__________________
I've never been confronted with my own thoughts
They don't bother me when I'm alone...
Lex Luthor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 09:43   #30
Talogom od kave možeš zalijevati balkonske biljke. Također je dobar za kompostiranje.

Što se tiče puževa u vrtu, ne razumijem zašto se ljudi tako groze pužomora.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 11:11   #31
ja se ne grozim nego sam jednostavno išla pokušati bez otrova odnosno minimalno otrova (ak baš ne bu išlo). u početku smo ih tamanili pivom; svaku noć beštije bi spile po pol litre. i onda kad ih redovito pojiš i redovito te leševe odvratne ujutro mičeš onda nakon 5dana primjetiš kak se populacija smanjila. nek to prestaneš raditi na tjedan il 2, ode sve kvragu. samo primjetiš koliko ima bebača novih, namnožiše se dok si reko keks.

sad fakat vidim da to nema nikakva smisla. pa nemrem dan i noć dežurat u vrtu
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2014., 11:38   #32
ove godine odlučila sam kupiti otrovčinu.

pa malo čitam šta kažu na kutiji. maksimalno 2 put u sezoni. paziti da nije pred kišu. karenca 21dan.
pa si računam kakav to mora biti tajming. salatica dok naraste i dok dođu puževi, pa tempiraj sa kišom. pa čekaj 21 dan. i potruju se oni. ali jako brzo se i razmnožavaju te dolaze od susjednih dvorišta. desno od nas veliki vrt a nitko ne živi. raspašoj unutra. a lijevo u susjedovom bekjardu privatni krupni otpad, drvene kućice, travurina, raspašoj...salata u tih 21 dan poraste, ali i puževo opet dođu. pa u sezoni salatu jedemo što poberemo u taj jedan navrat između 2 trovanja.

pa sam dogodila kupnju otrovčine.

kupila onaj gel plantellin što se nanosi uokolo kao mehanička barijera. nek mi netko kaže da to funkcionira, pliz.

što oni ne rone ispod zemlje? samo nadzemnim putevima stižu?

kad malo razmislim, bacila sam novčiće
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 10.04.2014. at 11:53.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 15:13   #33
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
ove godine odlučila sam kupiti otrovčinu.

pa malo čitam šta kažu na kutiji. maksimalno 2 put u sezoni. paziti da nije pred kišu. karenca 21dan.
pa si računam kakav to mora biti tajming. salatica dok naraste i dok dođu puževi, pa tempiraj sa kišom. pa čekaj 21 dan. i potruju se oni. ali jako brzo se i razmnožavaju te dolaze od susjednih dvorišta. desno od nas veliki vrt a nitko ne živi. raspašoj unutra. a lijevo u susjedovom bekjardu privatni krupni otpad, drvene kućice, travurina, raspašoj...salata u tih 21 dan poraste, ali i puževo opet dođu. pa u sezoni salatu jedemo što poberemo u taj jedan navrat između 2 trovanja.

pa sam dogodila kupnju otrovčine.

kupila onaj gel plantellin što se nanosi uokolo kao mehanička barijera. nek mi netko kaže da to funkcionira, pliz.

što oni ne rone ispod zemlje? samo nadzemnim putevima stižu?

kad malo razmislim, bacila sam novčiće
Da, zbilja si bacila novčiće kad si kupila "otrovčinu" o kojoj nemaš pojma, a misliš da si popila svu pamet svijeta čitajući uputstvo.
Postoji mehaničko, biološko i kemijsko suzbijanje puževa. Zadovoljavajuća učinkovitost postiže se se kombinacijom tih mjera.
Kod nas svatko, pa i Ti možeš kupiti pesticid (tako ze zovu te "otrovčine", dio pesticida koji suzbijaju puževe su LIMACIDI), a da pojma o njemu ne moraš imati. Žalosno, zar ne ?
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 16:04   #34
uopće ne znam dal da te prijavim il da te pitam ovako ili preko pm.a. O čemu je tvoj post uopće? Da je konstruktivan nije. A mogao si i nešt pametno reći, sigurna sam da bih te ja i drugi zainteresirani za borbu protiv puževa sa zanimanjem pročitali.

u kojoj zemlji fizičke osobe bez posebne licence ne mogu kupiti sve što se prodaje na malo u poljoapotekama? tvoj post je općenita kritika te činjenice ili?

jedina normalna poruka koja se može iščitati između redaka tvog frustriranog posta je da najbolje rezultate daje kombinirana metoda.

pa sam planirala ovim gelom zaokružiti komadić zemlje koji procijenim da je najugroženiji. paradajz neću ovim štitit. salatu vjerojatno. možda mahune.
skupljat ćemo ih kao lani u pivi (ne mahune. puževe) a u krajnjem slučaju kupujem još i otrovčinu. napisala sam doduše sa tipfelerom da sam ODGODILA kupnju otrovčine nakon što sam pročitala uputstvo s poleđine (i posrkala SPS) te da me to što sam pročitala potaklo da još jednom razmislim o tome da pokušam bez otrova. mogu se valjda izraziti kao laik. otrov. limacid ako ti je lakše.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 12.04.2014. at 16:16.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 16:28   #35
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
uopće ne znam dal da te prijavim il da te pitam ovako ili preko pm.a. O čemu je tvoj post uopće? Da je konstruktivan nije. A mogao si i nešt pametno reći, sigurna sam da bih te ja i drugi zainteresirani za borbu protiv puževa sa zanimanjem pročitali.

u kojoj zemlji fizičke osobe bez posebne licence ne mogu kupiti sve što se prodaje na malo u poljoapotekama? tvoj post je općenita kritika te činjenice ili?

jedina normalna poruka koja se može iščitati između redaka tvog frustriranog posta je da najbolje rezultate daje kombinirana metoda.

pa sam planirala ovim gelom zaokružiti komadić zemlje koji procijenim da je najugroženiji. paradajz neću ovim štitit. salatu vjerojatno. možda mahune.
skupljat ćemo ih kao lani u pivi (ne mahune. puževe) a u krajnjem slučaju kupujem još i otrovčinu. napisala sam doduše sa tipfelerom da sam ODGODILA kupnju otrovčine nakon što sam pročitala uputstvo s poleđine (i posrkala SPS) te da me to što sam pročitala potaklo da još jednom razmislim o tome da pokušam bez otrova. mogu se valjda izraziti kao laik. otrov. limacid ako ti je lakše.
A kome da me prijaviš? Društvu za zaštitu puževa??? Ili kućnom savjetu mahale donje?
I puževi (isto kao i korovi i štetnici) se suzbijaju mehanički, biološki i kemijski. Učinak je najveći ako se sva tri postupka dopunjuju i isprepliču.
Npar. u Velikoj Britaniji ne možeš kupiti pesticid ako nemaš završen toksikološki tečaj. U Lijepoj našoj će taj zakon doći za dvije-tri godine. Dakle, zaštitna sredstva će moći kupovati samo educirane osobe.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2014., 21:04   #36
u UK veliš..ar ju šur? nekako sumnjam jer se ta pitanja uređuju na nivou EU pa ne vjerujem da UK tera nešto svoje.

a što se tiče zakona koji će doći za 2-3 godine, misliš ovo?

"Novi sustav izobrazbe sastoji se iz osnovne i dopunske izobrazbe obuhvatit će sve
profesionalne korisnike pesticida, distributere i savjetnike uzimajući u obzir pojedinačne
uloge i odgovornosti. Osnovni modul izobrazbe iznosi najmanje 15 školskih sati.
Obveznici izobrazbe moraju redovito obnavljati stečeno znanje dopunskom izobrazbom
najkasnije u roku 5 godina nakon stjecanja osnovne izobrazbe ili dopunske izobrazbe."

A obveznici izobrazbe su profesionalni korisnici, distributeri i savjetnici, koliko sam uspjela skužiti.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 12:21   #37
iz mjesecevog sjetvenog kalendara marije thun

kaze:
kako bismo zastitili usjeve od puzeva, za mjere protiv puzeva odabrat cemo dane dok mjesec putuje ispred zvijezdja raka (6.5.). jedan od nacina je da spalimo puzeve te napravimo skropivo D8 (osma decimalna homeopatska potencija).
(ako netko zna sto to znaci nek objasni! u knjizi nisam nasla objasnjenje.)

druga mogucnost je da skupimo puzeve te ih dobro zatvorimo u posudu do vrha napunjenu vodom. nakon mjesec dana, dok je mjesec ispred zvijezdja raka (1. i 2.6.), pripremljenu gnojnicu prskamo po pogodjenim povrsinama.
kopam i sadim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2014., 22:05   #38
Quote:
kopam i sadim kaže: Pogledaj post
kaze:
kako bismo zastitili usjeve od puzeva, za mjere protiv puzeva odabrat cemo dane dok mjesec putuje ispred zvijezdja raka (6.5.). jedan od nacina je da spalimo puzeve te napravimo skropivo D8 (osma decimalna homeopatska potencija).
(ako netko zna sto to znaci nek objasni! u knjizi nisam nasla objasnjenje.)

druga mogucnost je da skupimo puzeve te ih dobro zatvorimo u posudu do vrha napunjenu vodom. nakon mjesec dana, dok je mjesec ispred zvijezdja raka (1. i 2.6.), pripremljenu gnojnicu prskamo po pogodjenim povrsinama.
komotno možeš zaboraviti ovakve voodoo čarolije...
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 09:36   #39
Evo a sam zamolila cure iz susjednog kafića da ne bacaju talog od kave, nego daju meni, vidjet ćemo kako će to funkcionirati...
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 11:45   #40
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Evo a sam zamolila cure iz susjednog kafića da ne bacaju talog od kave, nego daju meni, vidjet ćemo kako će to funkcionirati...
ja sam prije isto tak žicala kavu od suseda bilo je onak kad sam objašnjavala da neću ni kavu, ni kaavu , neg samo zoc nije mi ništ posebno pomoglo al otkad sam stavila kućicu za ptice u dvorište nema ih bar ne tolko
__________________
....
ššarena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:40.