Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2014., 00:21   #4021
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
A Crkvu vode apostolski nasljednici...
Crkvu vode pastiri, starjesine, djakoni. Timotej je npr. vodio crkvu a nije bio nikakav ni Petrov ni Pavlov nasljednik. Bio je tek Pavlov ucenik. Pavao je poznavao njegove roditelje i osjecao se vjerojatno poput oca Timoteju, cesto ga zove "sine Timoteju".
To o nasljednicima je stvarno toliko rastegnuto od strane Rimske crkve da je suvisno o tome govoriti. A ako govorimo, a onda samo to - ako je papa Petrov nasljednik, kako objasnjavaju ono sto vec i vrapci na grani znaju, a to je da su kardinali koji su postajali pape kupovali svoje "radno mjesto", a osim toga postavljali vlastitu izvanbracnu djecu i slicno. U jednom periodu su postojale cak 3-jica u razlicitim gradovima. To o nasljednicima je vec istroseni isprazni argument. Rimska crkva je Babilon. Koga je ona uopce "nasljedjivala" kad je spaljivala Bozje svete i od Rima napravila prijestolnicu razvratnosti?


Quote:
Mogao je jer je Marija bila milosti puna,a ne grešna kako ti impliciraš...Ako se već držiš Biblije onda ne lupetaj o njenoj grešnosti,nego o tome kako je milosti puna...nadam se da ti ne treba objašnjavati da milost nije po zaslugama,nego po Božjoj volji....
Pa daj, razumij vec jednom da milosti puna ne znaci da nije bila gresna!! Dapace! Sama je rekla: Dusa se raduje u Bogu mome spasitelju!
Ako ces biti doslovan, pa zasto Boga zove spasiteljem ako je bila savrsena!!??
Milosti puna znaci da je Bog njoj dao toliku MILOST hej, Bog joj je DAO MILOST!! da rodi Spasitelja svijeta i svoga vlastitog spasitelja. Primijeti da je i ona bila dio tog "svijeta". Nadji ti meni u Bibliji gdje pise da je Marija bila bezgresna? Neces nigdje naci tako nesto, dapace ako Biblija kaze da su SVI GRESNICI, zasto saljes ljude da traze u Bibliji gdje pise da je Marija bila gresnica. Ona uopce nije naglasena kao iznimka, dapace Biblija je jasna da su SVI gresnici! Pa tako i Marija.
Pa ti je dokaz da je i ona bila gresnica eto tu gdje pise da su SVI gresnici! Gdje ti je nestala logika? U svi su ukljuceni SVI!! Osim Isusa Krista. Kojim vratolomijama ti nama mozes objasniti da SVI zapravo nisu SVI. Ima takvih stihova barem 20 u Bibliji i SVI govore o tome kako se radi o SVIMA.
Da vidimo kako ces nastaviti ovaj dio diskusije! Ajde, objasni kako ti iz SVI vadis zakljucak da ipak nisu SVI, negoli ima iznimka. Taj zakljucak nije od Boga! Zaveden si i dao si se zavesti. Zao mi je, ali nije kasno ni za koga koji jos zivi.


Quote:
Samo ti pjevaj!!! Sama Marija je za sebe rekla u Lourdesu:"Ja sam Bezgrešno začeće!"Ali naravno za tebe je to nemoguće,jer van Biblije ništa ne piše o Bogu i njegovim djelima i ništa se više ne događa između Neba i Zemlje.Bog se zatvorio u Bibliju...Da mi je znati tko to tamo pjeva...
Mislis ta prikaza, ukaza, spodoba koja se ukazuje svugdje po svijetu?! i to ne bilo kome nego katolicima! Dakle cemo od vizija traziti da nas vode a Bibliju cemo spremiti u ladicu do sljedeceg Bozica. Kako ono ide stih: "O nerazumni Galacani, tko li vas zacara."
Ne mogu se donositi dogme suprotne od onog sto su nam apostoli ostavili. Nema novih apostola ravnih onima iz Biblije! Zaboravi! Ne moze nitko poducavati nauku koju oni nisu naucavali. "Uza zakon, uza svjedocanstvo, tko tako ne veli, nema istine u njemu."

Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Ti stavi citat da je bila grešna...Marija je našla milost u Boga i bila je puna milosti i prije trudnoće kako ju je pozdravio anđeo,a svi naraštaji će je zvati blaženom. Koga vi zovete u JS blaženim i koje je za vas značenje te riječi?
Što po tebi znači da je netko pun milosti?
Sto tebi znaci blazena i puna milosta? Da je Bog htio reci bezgresna, zar nije mogao upotrijebiti tu rijec, ali nije! Rijec grijeh, bezgresan je jedna od najcescih rijeci u Novom zavjetu, pa da bi Bog zaboravio napomenuti!
Rijec blazena dolazi od rijeci: Blago tebi! i puna milosti koja je dosla od Boga. Ta milost centurione je Isus Krist, a ne Marija. Ona je rodila spasitelja svijeta. Ne dodaji rijecima apostola, ti nemas taj autoritet. Nema opravdanja ni za koga koji kaze: tako mi je rekla moja crkva, zao mi je. Ljudi imaju oci, usi, znaju citat. Nema opravdanja.

Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Odakle si ti zaključio da nije i kod začeća bila puna milosti? Samo zato što nisi i ti dobio tu milost?
Odakle si ti zakljucio da je ona dobila milost kod zaceca!? To pak nigdje ne pise. To je izvedenica od one " ona je bezgresna," sto opet vade iz zraka. A znas tko je Bog zraka? eona? Sotona.
“Now, if our evangel is covered, also, it is covered in those who are perishing, in
whom the god of this eon blinds the apprehensions of the unbelieving so that the
illumination of the evangel of the glory of Christ, Who is the Image of the
invisible God, does not irradiate them.”
• 2 Corinthians 4:3–4, Concordant Literal Version , Sorry na engleskom, ali ovdje je doslovni prijevod puno jasniji. Mozes ga naravno naci u svojoj Bibliji i isto ce biti jasan.

Quote:
Stvar je u tome što su mnogi dobili tu milost kod krštenja kao bebe,pa su opet griješili.Marijino bezgrešno začeće nije Mariju učinilo imunim na grijeh,ali nije ga učinila....zato je našla milost u Boga,jer Bog vidi i budućnost koju će svatko učiniti,a Marija je jedina osoba u povijesti koju je vidio dostojnu da nosi i rodi Sina. Tako je kako je...
Nitko nista nije dobio kod krstenja kao beba. Bebe se ne mogu krstiti, jer da bi se covjek krstio potrebno je da u nesto vjeruje. A nitko se ne moze krstiti umjesto tebe.
Rimokatolicizam je jedna religija koja ima vrlo malo veze s autenticnim krscanstvom. Neki to uvidjaju pa vise ni u sto ne vjeruju....sto dodaje naravno grijehu te organizacije, jer zbog njih ljude gube vjeru u Boga,koji nista nema s tim. Za takvoga prskanja vodom kojim su te podvrgli kad si bio beba, postao si samo clan Rimokatolicke organizacije.
Cula sam da je cak nemoguce dobiti ispisnicu lol, nece da daju pa nece. Kazu: ne postoji ispisnica, al te lijepo upisu! Mafija! Znas onu pjesmu: Welcome to the Hotel California...you can come any time you like, but you can never leave!!!!!

Dakle, ne razumijes znacenje krstenja, ne znaci nista prskanje vodom po bebi. To nije nista. Krstenje je jedan simbolican cin, a takav cin kakav se prakticira u toj organizaciji, nema nikakve simbolike, barem ne one biblijske.
Bebe se eventualno mogu prinijeti Bogu pred cijelom kongregacijom, svi se pomole nad njom za njen zivot, blagoslove nju i njene roditelje, netko mozda ima prorostvo za njen zivot i to je to.
Kasnije u zivotu dijete zavoli svog Spasitelja i dodje k Bogu onakav gresan kao i svaki covjek i kaze: sad se zelim krstiti u znak poslusnosti svome Spasitelju i to ucini pred svima jer se ne zeli sramiti svog Gospodina koji ga je spasio. Tu pred svima pokaze ono sto se je vec dogodilo u njegovom zivotu, to da je iz smrti presao u zivot po Isusu Kristu, predao mu svoj zivot. Udje u vodu (a ne se dade pospricati s par kapi vode) i u vodi ostavi svoj stari zivot, a izadje iz vode u novi zivot. To je krscanstvo. To je simbolika zajednistva s Bogom, pocetka novog zivota s njim.
Krscanstvo je predivno kad se shvati. To nisu formule i pravila, to je odnos sa zivim Bogom. To nije religija koje se provodi po 365 dnevnom kalendaru.
Mnogi su time zavedeni i jednostavno vrse svoju religiju, i umiruju mrtvu savjest, boje se Boga, i tako do smrti. A on svima govori: "Dodjite i vidite kako je dobar Bog".
A onda kad umire, dodje svecenik pa ga pomaze za pakao, grozno je i pomisliti, ali je cesto upravo tako. Jer jedno je biti pripadnik neke crkve a drugo je poznavati svoga Spasitelja i biti spasen.
"Uzak je put koji vodi u zivot, i malo ih je koji ga nalaze". "A siroki put vodi u propast i mnogi hodaju njime."

Zadnje uređivanje tkototamopjeva : 06.06.2014. at 00:49.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.06.2014., 00:30   #4022
Veliki blagoslov je kad osjetiš ljubav prema Bogu. Postoje posebni trenuci u životu kad nam Bog daje da osjetimo dio njegove ljubavi. Na najrazličitije načine. Da li u molitvi, da li u Euharistiji. To su trenuci kad mi susrećemo Boga. Kad ga susrećemo duhom, kad ga srcem susrećemo, na bilo koji način. Ako malo razmislite o svojem životu, vidjet ćete da su to bili najsretniji trenuci u vašem životu. Kad vidimo kako Bog želi iscijeliti bolesnike, patnike najrazličitijih vrsta. kad donosi mir, radost, slobodu.. Sigurno da kad to gledamo svojim očima da se u nama javlja još veća radost, silna radost jer znamo da Bog ljubi čovjeka, da ljubi Bog moga brata, da ljubi mene.

Ali svakako, postoji jedna osoba koja je u svojem životu, od postanka svijeta do sada, sigurno najviše uzljubila Boga, kojoj je dano najviše ljubavi prema Bogu. Ljubiti Boga je dar, to ne možemo ničim zaslužiti, to je nešto što primamo kao nezasluženo, kao dar od Boga. Ima jedna osoba koja je primila u obilju taj dar. Dar ljubavi prema Bogu. Znamo svi tko je to. To je osoba koja ga je ljubila od njegovog začeća. Koja ga je držala u rukama. Igrala se s njim. Oblačila ga. Promatrala ga kako spava. Znači, kroz čitav život je gledala predivnog Isusa. Bog joj je dao ljubav koja je bila potrebna za to. I ako malo razmislimo: možemo li misliti da je neki prorok bio sretniji od Marije, je li netko na ovom svijetu bio da je bio blagoslovljeniji od nje? Sigurno nije. možda mnogi od vas imate malu djecu, pa ih zagrlite, poljubite, koliku vam radost pružaju vaša djeca. A što mislite da je vaše dijete spasitelj svijeta? Da je obećani Mesija. Obećani spastelj svijeta, i vi to znadete. Vaš to duh zna, čitavo to vaše biće zna, kako biste ga gledali, kako biste ga ljubili?

Zamislite si kojom je ljubavlju Marija ljubila Isusa, ljubila Boga. Dok čitamo evanđelja vidimo da ne piše da je Marija činila čudesa, da je Marija ozdravljala bolesnike, da je Marija oslobađala opsjednute. Ona je imala daleko više od toga: ona je svim srcem, svom dušom, svim umom svojim ljubila Boga. Prva Božja zapovijed glasi: "Ljubi Gospodina Boga svim srcem svojim, svom dušom svojom, svim umom svojim.". Ako hoćemo pogleati tko nam je dao taj uzor: Bog sam, Isus? Bog ljubi Boga, to je u svakom slučaju istina. Da, Bog je sama ljubav. I sam se međusobno između tri osobe ljubi. Ali primjer nama ljudima, nama od Boga stvorenima, sigurno najveći Marija, na koji način ljubit Boga. Ako želimo znati što je to blagoslov koji je Bog dao čovjeku, ako želimo puninu života, puninu ljubavi Božje, ona svakako je to u vršenju Njegovih zapovijedi: tko Boga ljubi vrši njegove zapovijedi, a njegova najveća zapovijed je "Ljubi Gospodina Boga svim srcem svojim, svom dušom svojom, svim umom svojim." To vidimo u Mariji. Kad počnemo Boga na taj način ljubiti, znam da nam to neće uspjeti odmah ali Bog nam daje fragmente te ljubavi, da osjetimo tu ljubav, onda nam ostale stvari nisu važne.

Zadnje uređivanje Tut-tut : 06.06.2014. at 00:52.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2014., 14:01   #4023
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Veliki blagoslov je kad osjetiš ljubav prema Bogu. Postoje posebni trenuci u životu kad nam Bog daje da osjetimo dio njegove ljubavi. Na najrazličitije načine. Da li u molitvi, da li u Euharistiji. To su trenuci kad mi susrećemo Boga. Kad ga susrećemo duhom, kad ga srcem susrećemo, na bilo koji način. Ako malo razmislite o svojem životu, vidjet ćete da su to bili najsretniji trenuci u vašem životu. Kad vidimo kako Bog želi iscijeliti bolesnike, patnike najrazličitijih vrsta. kad donosi mir, radost, slobodu.. Sigurno da kad to gledamo svojim očima da se u nama javlja još veća radost, silna radost jer znamo da Bog ljubi čovjeka, da ljubi Bog moga brata, da ljubi mene.

Ali svakako, postoji jedna osoba koja je u svojem životu, od postanka svijeta do sada, sigurno najviše uzljubila Boga, kojoj je dano najviše ljubavi prema Bogu. Ljubiti Boga je dar, to ne možemo ničim zaslužiti, to je nešto što primamo kao nezasluženo, kao dar od Boga. Ima jedna osoba koja je primila u obilju taj dar. Dar ljubavi prema Bogu. Znamo svi tko je to. To je osoba koja ga je ljubila od njegovog začeća. Koja ga je držala u rukama. Igrala se s njim. Oblačila ga. Promatrala ga kako spava. Znači, kroz čitav život je gledala predivnog Isusa. Bog joj je dao ljubav koja je bila potrebna za to. I ako malo razmislimo: možemo li misliti da je neki prorok bio sretniji od Marije, je li netko na ovom svijetu bio da je bio blagoslovljeniji od nje? Sigurno nije. možda mnogi od vas imate malu djecu, pa ih zagrlite, poljubite, koliku vam radost pružaju vaša djeca. A što mislite da je vaše dijete spasitelj svijeta? Da je obećani Mesija. Obećani spastelj svijeta, i vi to znadete. Vaš to duh zna, čitavo to vaše biće zna, kako biste ga gledali, kako biste ga ljubili?

Zamislite si kojom je ljubavlju Marija ljubila Isusa, ljubila Boga. Dok čitamo evanđelja vidimo da ne piše da je Marija činila čudesa, da je Marija ozdravljala bolesnike, da je Marija oslobađala opsjednute. Ona je imala daleko više od toga: ona je svim srcem, svom dušom, svim umom svojim ljubila Boga. Prva Božja zapovijed glasi: "Ljubi Gospodina Boga svim srcem svojim, svom dušom svojom, svim umom svojim.". Ako hoćemo pogleati tko nam je dao taj uzor: Bog sam, Isus? Bog ljubi Boga, to je u svakom slučaju istina. Da, Bog je sama ljubav. I sam se međusobno između tri osobe ljubi. Ali primjer nama ljudima, nama od Boga stvorenima, sigurno najveći Marija, na koji način ljubit Boga. Ako želimo znati što je to blagoslov koji je Bog dao čovjeku, ako želimo puninu života, puninu ljubavi Božje, ona svakako je to u vršenju Njegovih zapovijedi: tko Boga ljubi vrši njegove zapovijedi, a njegova najveća zapovijed je "Ljubi Gospodina Boga svim srcem svojim, svom dušom svojom, svim umom svojim." To vidimo u Mariji. Kad počnemo Boga na taj način ljubiti, znam da nam to neće uspjeti odmah ali Bog nam daje fragmente te ljubavi, da osjetimo tu ljubav, onda nam ostale stvari nisu važne.
Tut Tut, vjera nije osjecaj. Vjera nije religijska zanesenost. Vjera je nesto vrlo konkretno. Vjera je vjerovati u nauku koju su nam ostavili apostoli. Vjerovati ne znaci osjecati "nesto" ili pretpostavljati nesto. Vjeruje se U NESTO. A to nesto je ono sto citamo u Bibliji, od rijeci do rijeci. Jer mi nismo vidjeli Krista, mi nismo poznavali apostole, mi Boga nikada nismo vidjeli, mi nismo zivjeli u vrijeme starozavjetnih proroka. Dakle mi svoju vjeru stavljamo u to da je sve to sto je zapisano ISTINA. A znamo i da je Isus rekao: "Blazeni oni koji nisu vidjeli, a vjeruju."
Nama se blago, blago nama (kao i Mariji sto se bilo blago) i nama se blago jer vjerujemo a nismo vidjeli!! )
Ne mozes reci: zato sto se dobro osjecam vjerovat cu u to. Nekad te Bog opominje i zalostan si, i uopce se dobro ne osjecas, ali ipak znas da je istina ono sto Bog kaze.
"Jer Duh Bozji svjedoci nasem duhu da smo djeca Bozja." Mi nismo djeca Bozja zato sto se tako "Osjecamo", vec zato jer vjerujemo u Rijec Bozju koja tako kaze. A ona kaze da su svi "rodjeni od Boga " djeca Bozja.
Ne valja mijesati osjecaje i rijec zapisanu u Bibliji.
Neki religiozni osjecaj ljude tjera u marijina svetista, ali to se kosi s Bozjom pisanom rijeci, mi ne mozemo vjerovati u suprotnosti s onim sto je On dao zapisati u svojoj Rijeci.
Nemamo ispriku ako vjerujemo drugacije jer Boga time drzimo lascem! Kazemo mu da laze! On kaze da su svi gresni, a ti vjerujes da nisu. On kaze samo Isus je spasitelj a ti kazes Marija je suspasiteljica. On kaze Ja sam tvoj Otac, a ti kazes: imam ja i majku...itd.
To ne moze tako, to nije krscanstvo. To je neposlusnost Bogu! Da li ti znas da nakon sto je Duh Sveti na pedesetnicu sisao na apostole i ucenike, da se Marija vise nigdje ne spominje. U nauci koju je propovijedao Pavao, Petar, Jakov, Ivan nigdje se Marija ne spominje. Mi njoj nista nismo duzni. Bog ce joj platiti na vjernosti, ali mi nemamo nista s njom. Nas odnos je s Bogom!
Valja Bibliju citati u cjelosti i od pocetka do kraja, a ne zbrda zdola. marija ne postoji u apostolskoj nauci.
Obrati paznju na Nicejsko vjerovanje, naglasak je na Isusu. O njemu se radi, ne o Mariji. Ona je tek sredstvo, poslusno sredstvo preko koje je Isus dosao na svijet. Ne treba velicati sredstvo negoli treba velicati Isusa.
A Duh Sveti, kaze Biblija, uvijek je tu da velica Isusa, to je njegova misija na zemlji danas. On je tu da velica Isusa i nikog drugog. Slava samo Bogu pripada.
Biblija nam kaze: "Uprite pogled u zacetnika i zavrsitelja vase vjere, Isusa Krista". (Hebrejima) A ako upremo pogled u Njega, ne mozemo ga uprijeti i u nekog drugog kao npr. Mariju. Samo je Bog "predmet" nase vjere, naseg obozavanja, naseg divljenja, naseg odnosa s Njim. Jer On to jedini zasluzuje. Amen!

Zadnje uređivanje tkototamopjeva : 06.06.2014. at 14:10.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 22:05   #4024
Imam jedno možda pomalo glupo pitanje, ali mene zanima.

danas sam bila na večernjoj misi i budući da je tako važan dan, blagdan Duhova-odlučim ja nakon mise zapaliti nekoliko svijeća, svaku za jednu nakanu. 2 kn po svijeći. ubacim ja najprije 8 kn i krenem paliti svijeće:

prve dvije upalim bez problema, treću jedva a četvrtu nikako budući da je upaljač krepao. onda sam tu četvrtu upalila o plamen treće.

ne znam je li to istina i nisam sigurna dal sam to čula u tom ili nekom drugom kontekstu , ali - je li dobro paliti svijeću o svijeću? ima li to uopće ikakve veze s ičim??

nakon toga sam se pomolila i izašla van iz Crkve.
ChillOut Lounge is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 22:07   #4025
Paliti svijeću o svijeću je super. Automatski štediš na upaljačima.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2014., 23:01   #4026
Je, super je kad ti elektra isključi struju pa doma zapališ svijeće pa se obasja kuća svječnjacima ko u srednjem vijeku, il kad s dragim bićem imaš romantik-večeru i pogasiš svjetla a upališ svijeće. Onda i ima smisla, kaj ne?

Al zapalit svijeće za pokojne je već druga stvar, pa da, što im ne bi obasjali put kroz međuzemlje mračnih tunela po kojima lutaju nakon smrti.
Il da izvadimo religijske enciklopedije koje govore upravo o tome? Ajmo.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 15:14   #4027
Čija je Biblijski Palestina ?

zidovska ili arapska ?
shatun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 19:17   #4028
Dining with terrorists - Fighting occupation
Moshe Goldsmith će u jednom dijelu emisije navesti citate iz Biblije koji govore da je čitav teritorij Palestine poklone od Jahve Izraelćanima.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2014., 20:26   #4029
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post

Pa daj, razumij vec jednom da milosti puna ne znaci da nije bila gresna!! Dapace! Sama je rekla: Dusa se raduje u Bogu mome spasitelju!
Ako ces biti doslovan, pa zasto Boga zove spasiteljem ako je bila savrsena!!??
Zato što je Isus i njen Spasitelj.

Preblažena Djevica Marija u prvom trenutku svoga začeća, jedinstvenom je milošću i povlasticom svemogućega Boga, u predviđanju zasluga Isusa Krista Spasitelja ljudskog roda, bila očuvana od svake ljage istočnoga grijeha.






Quote:
Dakle, ne razumijes znacenje krstenja, ne znaci nista prskanje vodom po bebi. To nije nista. Krstenje je jedan simbolican cin, a takav cin kakav se prakticira u toj organizaciji, nema nikakve simbolike, barem ne one biblijske.
Bebe se eventualno mogu prinijeti Bogu pred cijelom kongregacijom, svi se pomole nad njom za njen zivot, blagoslove nju i njene roditelje, netko mozda ima prorostvo za njen zivot i to je to.
Gdje je biblijski temelj ove prakse o prorokovanju za život bebe?


Quote:
Jer jedno je biti pripadnik neke crkve a drugo je poznavati svoga Spasitelja i biti spasen.
"Uzak je put koji vodi u zivot, i malo ih je koji ga nalaze". "A siroki put vodi u propast i mnogi hodaju njime."
O tome tko je spašen ipak nećemo odlučivati mi, srećom.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 03:29   #4030
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Zato što je Isus i njen Spasitelj.

Preblažena Djevica Marija u prvom trenutku svoga začeća, jedinstvenom je milošću i povlasticom svemogućega Boga, u predviđanju zasluga Isusa Krista Spasitelja ljudskog roda, bila očuvana od svake ljage istočnoga grijeha.
Di smo ono stali, lol....
Dobro, i ove dvije gore stvari tebi nisu proturjecne?! Zasto je Marija trebala spasitelja ako je "jedinstvenom miloscu Boga ocuvana od svake ljage istocnog grijeha"?
Da li ti razumijes sto je istocni grijeh? To je gresna narav covjekova. Dakle zbog te naravi covjek grijesi. Ovo gore hoce reci da Marija nikad nije sagrijesila, jer nije imala covjekovu grjesnu narav. Pa cemu onda spasitelj, sto ce joj spasitelj, od cega nju spasitelj treba spasiti?!
U Bibliji je jasno od cega spasitelj ljude spasava? Izgleda da tebi nije jasno!
Spasitelj nas cisti od grijeha i kazne za grijeh!
Tvrdnja da je Marija ocuvana od svake ljage grijeha je toliko apsurdna i nema veze ni s logikom ni s Biblijom i naravno proizlazi iz toga niti sa krscanstvom.
Vec rekoh kako "majka crkva" izvlaci dogme iz zraka, a znamo tko je bog zraka-eona- sam princ eona, zracnog prostora! Vec sam vise puta citirala stihove iz Biblije u kojima jasno pise da su svi ljudi u jednakom stanju pred Bogom- stanju gresnosti, i iznimaka nema!
Usto to sto govoris nema veze sa zdravom logikom, no dogme te organizacije zasade dubok korjen, i tesko je pocupat to korjenje, skriveno ti je pred ocima. Jer religija rimokatolicizma je opijum! No krscanstvo nije religija. Krscanstvo je odnos sa zivim Bogom.
Pokusat cu otvorit temu, nadam se da ce uspjet.

Quote:
Gdje je biblijski temelj ove prakse o prorokovanju za život bebe?
Izvlacis krive zakljucke. Samo sam rekla da je krstenje beba potpuno nekrscanska praksa koja nista ne znaci, nema ni istinsko ni simbolicno znacenje. To se u krscanstvu nije prakticiralo. Kada se naglasak poceo stavljati na van a ne na unutra, kako je to bilo u prvo vrijeme, onda se i nesrazmjerna vaznost pocela stavljati na sam cin krstenja, a koji je kod prvih krscana bio tek simbol onoga sto se vec dogodilo unutar covjeka. Od kada se poceo stavljati nezdrav naglasak na vanjski cin, jer pogani su uvijek voljeli svoje ceremonije, a znamo da je posebno rimska poganska religija (mislim ovog puta na zaista poganske mitove) voljela svoje ceremonijale, tako je rimska org(rimokatolicizam) bastinio te ceremonijale i nastavilo u istoj tradiciji vanjskog stovanja, bez veze s unutarnjom promjenom koja je zapravo trebala prethoditi. Ostala je samo prazna forma.
Dakle, rekoh da je dijete moguce samo "prinijeti" Bogu kad se rodi, blagosloviti ga pred crkvenom zajednicom, pomoliti se za bracni par i novorodjence, eventualno ako netko ima rijec mudrosti, znanja, prorostvo, tko bude potaknut od Duha Svetoga da rekne nesto ili tek izmoli molitvu, samo takvo nesto je biblijsko, a niposto krstenje, a jos manje prskanje vodom, sto nije nikakvo krstenje, to se samo i uvijek moze zvati PRSKANJE VODOM. Rimska org je i to uspjela izvitoperiti. Cak i grcka ortodoskna krsti biblijski iako i oni krste bebe....


Quote:
O tome tko je spašen ipak nećemo odlučivati mi, srećom.
Upravo mi odlucujemo! Stvar je odluke, izbora! No ti to ne shvacas.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 09:53   #4031
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post
Di smo ono stali, lol....
Dobro, i ove dvije gore stvari tebi nisu proturjecne?! Zasto je Marija trebala spasitelja ako je "jedinstvenom miloscu Boga ocuvana od svake ljage istocnog grijeha"?
Da li ti razumijes sto je istocni grijeh? To je gresna narav covjekova. Dakle zbog te naravi covjek grijesi. Ovo gore hoce reci da Marija nikad nije sagrijesila, jer nije imala covjekovu grjesnu narav. Pa cemu onda spasitelj, sto ce joj spasitelj, od cega nju spasitelj treba spasiti?!
U Bibliji je jasno od cega spasitelj ljude spasava? Izgleda da tebi nije jasno!
Spasitelj nas cisti od grijeha i kazne za grijeh!
Tvrdnja da je Marija ocuvana od svake ljage grijeha je toliko apsurdna i nema veze ni s logikom ni s Biblijom i naravno proizlazi iz toga niti sa krscanstvom.
Ne vidim ništa proturiječno. Tvoje osobne dojmove o apsurdnosti i nelogičnosti nema smisla komentirati.





Quote:
Izvlacis krive zakljucke. Samo sam rekla da je krstenje beba potpuno nekrscanska praksa koja nista ne znaci, nema ni istinsko ni simbolicno znacenje. To se u krscanstvu nije prakticiralo. Kada se naglasak poceo stavljati na van a ne na unutra, kako je to bilo u prvo vrijeme, onda se i nesrazmjerna vaznost pocela stavljati na sam cin krstenja, a koji je kod prvih krscana bio tek simbol onoga sto se vec dogodilo unutar covjeka. Od kada se poceo stavljati nezdrav naglasak na vanjski cin, jer pogani su uvijek voljeli svoje ceremonije, a znamo da je posebno rimska poganska religija (mislim ovog puta na zaista poganske mitove) voljela svoje ceremonijale, tako je rimska org(rimokatolicizam) bastinio te ceremonijale i nastavilo u istoj tradiciji vanjskog stovanja, bez veze s unutarnjom promjenom koja je zapravo trebala prethoditi. Ostala je samo prazna forma.
Dakle, rekoh da je dijete moguce samo "prinijeti" Bogu kad se rodi, blagosloviti ga pred crkvenom zajednicom, pomoliti se za bracni par i novorodjence, eventualno ako netko ima rijec mudrosti, znanja, prorostvo, tko bude potaknut od Duha Svetoga da rekne nesto ili tek izmoli molitvu, samo takvo nesto je biblijsko, a niposto krstenje, a jos manje prskanje vodom, sto nije nikakvo krstenje, to se samo i uvijek moze zvati PRSKANJE VODOM. Rimska org je i to uspjela izvitoperiti. Cak i grcka ortodoskna krsti biblijski iako i oni krste bebe....
Koje krive zaključke ja izvlačim?
Ponovit ću pitanje; gdje je biblijski temelj prorokovanja za život bebe?
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 21:05   #4032
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Ne vidim ništa proturiječno. Tvoje osobne dojmove o apsurdnosti i nelogičnosti nema smisla komentirati.
Dobro, objasni onda meni i drugima koji budu citali, kako Marija moze biti bezgresna i u isto vrijeme treba spasitelja. Samo se molim te nemoj spetljat, jer radi se o teskoj akrobaciji.
Od cega joj se treba spasiti i s obzirom da Isus nas spasave od kazne za grijeh, od cega se marija spasava i tko nju i na koji nacin spasava.


Quote:
Koje krive zaključke ja izvlačim?
Ponovit ću pitanje; gdje je biblijski temelj prorokovanja za život bebe?
Biblijski temelj je onaj isti koji u 1 Korincanima 14,26 govori o bogosluzju gdje svaki put kad se sastaju netko ima rijec mudrosti, rijec znanja, prorostvo ili pouku." Pa tako i na bogosluzju na kome se prinosi Bogu dijete.
Imamo takodjer primjer u Bibliji kada je Isus bio prinesen u hramu da su prorocica Ana a drugom prilikom starac Simun prorokovali nad djetetom Isusom, prorostvo je bilo upuceno Mariji, Isusovoj majci a ticalo se i Isusa.
Dakle, eventualno prinijeti dijete na blagoslov u zajednicu, to da, ali krstenje bebe nije biblijsko, nije krscansko.
No ni prinosenje nije nikakva obaveza za krscane. Nema da se takvo nesto mora.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 09:22   #4033
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post
Dobro, objasni onda meni i drugima koji budu citali, kako Marija moze biti bezgresna i u isto vrijeme treba spasitelja. Samo se molim te nemoj spetljat, jer radi se o teskoj akrobaciji.
Od cega joj se treba spasiti i s obzirom da Isus nas spasave od kazne za grijeh, od cega se marija spasava i tko nju i na koji nacin spasava.
Ponovit ću ti citat:

Preblazena Djevica Marija u prvom trenutku svoga zaceca, jedinstvenom je miloscu i povlasticom svemogucega Boga, u predvidjanju zasluga Isusa Krista Spasitelja ljudskog roda, bila ocuvana od svake ljage istocnoga grijeha. 492 Sav taj "sjaj sasvim jedinstvene svetosti" koji Mariju "resi vec od prvog casa njezina zaceca" dolazi joj potpuno od Krista: ona je "otkupljena na uzvisen nacin u vidu zasluga svoga Sina".


Quote:
Biblijski temelj je onaj isti koji u 1 Korincanima 14,26 govori o bogosluzju gdje svaki put kad se sastaju netko ima rijec mudrosti, rijec znanja, prorostvo ili pouku." Pa tako i na bogosluzju na kome se prinosi Bogu dijete.
Imamo takodjer primjer u Bibliji kada je Isus bio prinesen u hramu da su prorocica Ana a drugom prilikom starac Simun prorokovali nad djetetom Isusom, prorostvo je bilo upuceno Mariji, Isusovoj majci a ticalo se i Isusa.

Iz tog citata se ne vidi da su se prinosila djeca u zajednicu i nad njima prorokovalo pri predstavljanju zajednici. Što se točno proriče nad djecom, na koji način (glasolalijom?) i u vezi čega? Primjer Isusa ovdje nema mjesta, prorokovalo se radi isticanja značenja i uloge osobe koje je po nečemu posebno, pa ne vidim kako to može biti primjenjivo na djecu općenito.


Quote:
Dakle, eventualno prinijeti dijete na blagoslov u zajednicu, to da, ali krstenje bebe nije biblijsko, nije krscansko.
No ni prinosenje nije nikakva obaveza za krscane. Nema da se takvo nesto mora.

Nije kršćanski primiti sakrament krštenja, ali je kršćanski prorokovati nešto o životu djeteta, to ti tvrdiš.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 11:43   #4034
Zametku dolazi nesto od vlastitog djeteta o kojem u tom trenutku nema smisla uopce raspravljati, a kamoli se na njega pozivati.

Dakle, ja sam zametak i uzivam milost svog buduceg djeteta o kojem uopce nema nikakvih naznaka u sljedecih xy godina.

To je samo meni nerealno ili?

Na kraju krajeva, mogla je Marija i odbiti ostati trudna pod takvim uvjetima, i sto onda?
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 16:38   #4035
Quote:
Meadow kaže: Pogledaj post
Zametku dolazi nesto od vlastitog djeteta o kojem u tom trenutku nema smisla uopce raspravljati, a kamoli se na njega pozivati.

Dakle, ja sam zametak i uzivam milost svog buduceg djeteta o kojem uopce nema nikakvih naznaka u sljedecih xy godina.

To je samo meni nerealno ili?

Na kraju krajeva, mogla je Marija i odbiti ostati trudna pod takvim uvjetima, i sto onda?
lol, svidja mi se tvoj post. To samo rimokatolici razumiju. Odnosno, tocnije receno, ne razumije to nitko, pa ni oni koji su dogmu izmislili. Jer to je jako tesko shvatiti, a potvrdu za tu dogmu ne mozemo nigdje naci, niti ima ikakvog smisla. Dakle postoje obicni ljudi, a postoji i Marija. Jer drugog primjera u povijesti nema, rimokatolicka Marija je od posebnog kova.
Sve to potjece od teskoce da se prihvati da je Isus mogao doci kroz tijelo obicne grjesnice! Ali to je ono sto Biblija govori, i mi tome ne mozemo nadodavati samo zato jer ne razumijemo....
Krscanstvo je vjera, i kad je tesko shvatiti, ostavljamo to Bogu, i nekom buducem vremenu, jer nam je jasno da mi sve ne mozemo odmah ni znati ni shvatiti, otkrivenje je progresivno, ne zna i ne razumije krscanin sve kad se obrati, tog istog dana. Neke stvari necemo nikad razumjeti dok smo na zemlji. Ali Biblija kaze: "Sada gledamo u ogledalo, nejasno. Ali onda cemo gledati licem u lice...." sve ce nam biti jasno i nece biti nepoznanica.
Rimokatolici nisu poslusni Bibliji, iz nerazumijevanja izmisljaju dogme, kako bi Boga smjestili u razumljive velicine. To je tjelesnost, to nije duhovnost. istinski duhovni vjernik "drsce od Bozje rijeci", a ne gazi je kako kome odgovara- iz oholosti da sve shvatimo i da nam sve bude objasnjivo u nasim granicama razumijevanja.
No, marija nije bila ohola. Ona je Bozju rijec prihvatila, mada nista nije razumjela. Razumjela je poslije, kada je sa apostolima i ucenicima zajedno bila u gornjoj sobi, i tamo ocekivala obecanog Duha Svetoga, kao i ostali njeni prijatelji, istinski vjernici.

Zadnje uređivanje tkototamopjeva : 16.08.2014. at 16:58.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 16:50   #4036
Quote:
Junia kaže: Pogledaj post
Ponovit ću ti citat:

Preblazena Djevica Marija u prvom trenutku svoga zaceca, jedinstvenom je miloscu i povlasticom svemogucega Boga, u predvidjanju zasluga Isusa Krista Spasitelja ljudskog roda, bila ocuvana od svake ljage istocnoga grijeha. 492 Sav taj "sjaj sasvim jedinstvene svetosti" koji Mariju "resi vec od prvog casa njezina zaceca" dolazi joj potpuno od Krista: ona je "otkupljena na uzvisen nacin u vidu zasluga svoga Sina".
Nekad mi se cini da se zezas sa mnom i da namjerno provociras...
Jel tebi to stvarno ima smisla?? A nista ti ne znaci sto Biblija ponavlja na 20 mjesta da su svi ljudi sagrijesili pred Bogom, da je grijeh Adamov presao na sve ljude! Nigdje ne pise da ima nekih iznimaka. A ako je marija od samog rodjenja ocuvana od grijeha, onda ju je trebala roditi isto tako ocuvana od grijeha njezina majka itd...ta dogma nema apsolutno nikakvog smisla, i puna je logickih rupa. A ako je Marija mogla biti ocuvana od ljage istocnog grijeha rodjenjem kroz gresnu zenu(svoju majku), zar je tako tesko shvatiti da je tim vise, sam Bog, isus Krist, mogao doci kroz tijelo grjesne zene!
Necu vise o ovome, nema smisla. Ima uostalom posebna tema za Mariologiju.

Quote:
Iz tog citata se ne vidi da su se prinosila djeca u zajednicu i nad njima prorokovalo pri predstavljanju zajednici. Što se točno proriče nad djecom, na koji način (glasolalijom?) i u vezi čega? Primjer Isusa ovdje nema mjesta, prorokovalo se radi isticanja značenja i uloge osobe koje je po nečemu posebno, pa ne vidim kako to može biti primjenjivo na djecu općenito.
Koji je tvoj problem? Sto zelis da ti kazem? Jel zelis odvesti temu u nekom konkretnom smjeru? Dakle, po tebi je zabranjeno prorokovati nad malim djetetom?? Jel to govoris? Gdje si to cula?
Nije bitno niti krstenje beba a niti prinosenje beba, krscanin nema nikakvu zapovijed ni obavezu ni za jedno ni za drugo. A nitko za dijete ne treba niti prorokovati. Jesi li sada zadovoljna?
No prorokovati moze, ako netko ima sto, odnosno ako Duh Sveti tako vodi na bogosluzju na kojem se beba prinosi Bogu, po primjeru Marije i Josipa koji su prinijeli Isusa Bogu, dakle po zidovskom obicaju, koji krscani smatraju lijepim obicajem. U krscanskim zajednicama to se shvaca tek kao zajednistvom cijele zajednicu u jednom blagoslovljenom cinu kada dvoje ljudi dobiju prinovu, te cijela zajednica zeli sudjelovati u njihovoj radosti, zele se pomoliti za novorodjence, prorokovati ako Duh dadne, darovati ga mozda ili sto god drugo. Nema prisile ni na sto od navedenog.
Tu cu zavrsiti s ovim.

Quote:
Nije kršćanski primiti sakrament krštenja, ali je kršćanski prorokovati nešto o životu djeteta, to ti tvrdiš.
Da, nije krscanski da beba koja nista ne razumije primi krstenje!! A krscanski je prorokovati nesto o zivotu djeteta kako to vidimo u primjeru Isusa Krista.
No, ne bih dalje ni o krstenju beba, moje misljenje o tome je poznato, a sigurna sam i da znas na kojim stihovima iz Biblije se temelji. Pa te ostavljam sto se ove rasprave tice. Hvala.

Zadnje uređivanje tkototamopjeva : 16.08.2014. at 17:01.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 19:28   #4037
Je li istina da je Newton i Tesla bili djevci
ThePetrus778187 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 02:07   #4038
Quote:
ThePetrus778187 kaže: Pogledaj post
Je li istina da je Newton i Tesla bili djevci
A tebe stvarno muci to pitanje lol....
Mislim da su bili. Za Teslu se kaze da nije mario za zene (ni za muskarce), bio je previse zauzet. A o Newtonu sam gledala neki dokumentarac, i za njega kazu da je bio previse zauzet, bavio se naravno znanoscu, ali je bio i vrlo religiozan i puno je citao Bibliju, racunao i istrazivao prorostva, okusao se u alkemiji i pokusao naci formulu zlata, kao i svi u to vrijeme....Zivio je dugo s nekim prijateljem znanstvenikom, no nije ni sa njim previse komunicirao...nije gotovo nigdje isao, bio je stalno u svojoj sobi, u svojoj kuci... I tako.
Mislim da sam procitala neki dan tvoj pokusaj za otvaranje ove teme, i pitanje je bilo: da li je djevicanstvo nekakva garancija za ulazak u raj, odnosno, da li su djevci blizi ulasku u raj....ili tako nesto.
Ma nema to veze, spasava se jedino vjerom u Isusa Krista, a nicim sto bi mi mogli napraviti, jer se ulazak u raj ne moze zasluziti nikakvim djelima, inace Krist ne bi otisao na kriz i trpio za nase grijehe.

Pavao je vjerojatno bio djevac, zapravo gotovo sigurno. Nije se nikada zenio a prije negoli se obratio na krscanstvo bio je farizej, oni su bili vrlo vjerni zidovskom zakonu, pa sigurno nije bio sa zenom, a znamo da nije bio ozenjen.
On kaze da neki ljudi imaju taj DAR, da budu sami. To ne znaci da nemaju napasti i kusnji. Ne znamo kakve su bile Pavlove kusnje, no i on je bio samo covjek, i nikoga ne treba drzati za andjela Bozjega, kusnje su iste za svakoga, jer vrag nema sto izmisljati, on nas dobro poznaje, i svi padaju na istim ispitima. No, Pavao sa zenom nije bio, ali to ce ipak najbolje znati on sam.
Neki imaju dar da zenu (ili zene muskarca) ne trebaju.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 05:03   #4039
Jedna, sveta, katolička i apostolska Crkva znade da je Isus Krist umro na križu za njihove grijehe i time nam otvorio vrata Neba. Spasenje je besplatan dar i nema te količine čisto ljudskoga rada koji ga može zaslužiti. Katolici primaju Kristovu posvećujuću milost, i Krista samoga, u svoju dušu, u trenutku krštenja. No oni također znaju da je Krist postavio određene uvjete za ulazak u vječnu radost u Nebu. Na primjer, primanje njegovoga pravoga Tijela i Krvi; "Tko blaguje tijelo moje i pije krv moju, ima život vječni; i ja ću ga uskrisiti u posljednji dan.", i čuvanje zapovijedi: "Ali ako hoćeš u život ući, čuvaj zapovijedi. Upita ga: 'Koje?' A Isus reče: Ne ubij! Ne čini preljuba! Ne ukradi! Ne svjedoči lažno! Poštuj oca i majku! I ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga!" Ako kršćanin odbije ili zanemari poslušati Gospodinove zapovijedi u teškoj stvari (to jest, ako počini smrtni grijeh), naš Gospodin neće ostati prebivati u njegovoj duši; i ako zatim kršćanin umre u takvom stanju (stanju u kojem je teškim grijehom otjerao Gospodina iz svoje duše), neće biti spašen. Kao što je Sveti Pavao upozorio Galaćane apropo određenih grijeha: "Unaprijed vam kažem, kao što vam već rekoh: koji takvo što čine, kraljevstva Božjega neće baštiniti." Treba dodati da Krist uvijek oprašta i grli grješnika koji mu pristupa sa iskrenošću srca u sakramentu pokore.

Katolici su istoga mišljenja kao i Sveti Pavao, koji nije mislio da mu je spasenje zajamčeno kada je prvi puta primio Krista u svoju dušu. Sveti Pavao nije mislio: "aha, to je sad to. Mogu se opustiti, ne moram se više truditi." Jer Sveti Pavao je napisao: "krotim svoje tijelo i zarobljavam da sam ne budem isključen pošto sam drugima propovijedao." i "Tako, ljubljeni moji, poslušni kako uvijek bijaste, ne samo kao ono za moje nazočnosti nego mnogo više sada, za moje nenazočnosti, sa strahom i trepetom radite oko svoga spasenja! Da, Bog u svojoj dobrohotnosti izvodi u vama i htjeti i djelovati." - "sa strahom i trepetom radite oko svoga spasenja!". - "radite oko svoga spasenja!" Onda imamo di nam Isus kaže: "Ali tko ustraje do svršetka, bit će spašen." - "tko ustraje". Ustrajati. No, i uz sve gore napisano,jedna sveta, katolička i apostolska crkva shvaća da je ispunjavanje tih uvjeta, uvjeta koje nam je Gospodin postavio za spasenje, nemoguće bez njegove milosti koja je dar.

Ne kaže li Sveti Pavao: "Smatramo zaista da se čovjek opravdava vjerom bez djela Zakona." ? Kaže.

Jedna, sveta, katolička i apostolska Crkva vjeruje da su vjera i dobra djela oboje potrebni za spasenje, jer tako naučava Isus Krist. Naš gospodin zahtijeva djela ljubavi. Znači zahtijeva djela nekakve vrste. "Uistinu, u Kristu Isusu ništa ne vrijedi ni obrezanje ni neobrezanje, nego - vjera ljubavlju djelotvorna." - "djelotvorna". - djela. Pročitajmo Mateja 25 glava, od 31 do 46 retka, pa ćemo vidjeti da će nas na posljednjem sudu pitati kakva su bila naša djela ljubavi, naša djela milosrđa. Sudit će nas po tome kakva su bila naša djela ljubavi, milosrđa. Pa evo pročitajmo:

Kad Sin Čovječji dođe u slavi i svi anđeli njegovi s njime, sjest će na prijestolje slave svoje. I sabrat će se pred njim svi narodi, a on će ih jedne od drugih razlučiti kao što pastir razlučuje ovce od jaraca. Postavit će ovce sebi zdesna, a jarce slijeva." "Tada će kralj reći onima sebi zdesna: 'Dođite, blagoslovljeni Oca mojega! Primite u baštinu Kraljevstvo pripravljeno za vas od postanka svijeta! Jer ogladnjeh i dadoste mi jesti; ožednjeh i napojiste me; stranac bijah i primiste me; gol i zaogrnuste me; oboljeh i pohodiste me; u tamnici bijah i dođoste k meni.'" "Tada će mu pravednici odgovoriti: 'Gospodine, kada te to vidjesmo gladna i nahranismo te; ili žedna i napojismo te? Kada te vidjesmo kao stranca i primismo; ili gola i zaogrnusmo te? Kada te vidjesmo bolesna ili u tamnici i dođosmo k tebi?' A kralj će im odgovoriti: 'Zaista, kažem vam, što god učiniste jednomu od ove moje najmanje braće, meni učiniste!'" "Zatim će reći i onima slijeva: 'Odlazite od mene, prokleti, u oganj vječni, pripravljen đavlu i anđelima njegovim! Jer ogladnjeh i ne dadoste mi jesti; ožednjeh i ne dadoste mi piti; stranac bijah i ne primiste me; gol i ne zaogrnuste me; bolestan i u tamnici i ne pohodiste me!'" "Tada će mu i oni odgovoriti: 'Gospodine, a kada te to vidjesmo gladna, ili žedna, ili stranca, ili gola, ili bolesna, ili u tamnici, i ne poslužismo te?' Tada će im on odgovoriti: 'Zaista, kažem vam, što god ne učiniste jednomu od ovih najmanjih, ni meni ne učiniste.'" "I otići će ovi u muku vječnu, a pravednici u život vječni."

Dakle, tu vidimo, Isus nam poručuje da će se gledati kakva je tko činio djela i da će na osnovu tih svojih djela biti ili spašen ili osuđen. Neki će zbog svojih djela otići u muku vječnu, a drugi će zbog svojih djela otići u život vječni. Očito je da su djela jako bitna. Sudit će nam se po našim djelima ljubavi.

"Koja je zapovijed prva od sviju?" Isus odgovori: "Prva je: Slušaj, Izraele! Gospodin Bog naš Gospodin je jedini.Zato ljubi Gospodina Boga svojega iz svega srca svojega, i iz sve duše svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje!" "Druga je: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga. Nema druge zapovijedi veće od tih." Treba ljubiti Boga iz svega srca svojega, i iz sve duše svoje, i iz svega uma svoga, i iz sve snage svoje. Te također: treba ljubiti svoga bližnjega kao sebe samoga. Djela ljubavi. Nećemo biti daleko od kraljevstva Božjega ako tako činimo.

Kada je onomad jedna osoba upitala našega Gospodina koje mu je dobro činiti da ima život vječni, Isus joj je odgovorio da čuva zapovijedi. Dakle, ta osoba je pitala što treba činiti. Ta osoba je zacijelo mislila da treba nešto činiti da se dobije život vječni. Isus joj je rekao: "ako hoćeš u život ući, čuvaj zapovijedi."

Kada je Sveti Pavao poručio: "Smatramo zaista da se čovjek opravdava vjerom bez djela Zakona.", to se odnosilo na stari židovski zakon, naveo je obrezanje kao primjer.



Jedna, sveta, katolička i apostolska Crkva ne naučava da čisto ljudska djela doprinose spasenju. Jedna, sveta, katolička i apostolska crkva naučava da takva djela - čisto ljudska, naravna djela - ne doprinose spasenju. Jedino ona dobra djela učinjena kada smo u stanju milosti, to jest, kada smo loze koje crpimo svoj duhovni život iz trsa(Krista). Dakle, jedino takva dobra djela doprinose našem spasenju. I to jedino zbog milosti Božje i zasluga Isusa Krista u kojega smo ucijepljeni, trsa čije smo onda neotrgnute loze. Takva dobra djela, koja duša u stanju milosti(slobodna od smrtnoga grijeha, kada Sveto Trojstvo prebiva u duši) prikazuje Bogu, doprinose na nadnaravan način jer imaju udjela u djelima i zaslugama Kristovim. Takva nadnaravna dobra djela ne samo da će biti nagrađena od Boga, nego su nužna za spasenje.

"Ostanite u meni i ja u vama. Kao što loza ne može donijeti roda sama od sebe, ako ne ostane na trsu, tako ni vi ako ne ostanete u meni. Ja sam trs, vi loze. Tko ostaje u meni i ja u njemu, taj donosi mnogo roda. Uistinu, bez mene ne možete učiniti ništa. Ako tko ne ostane u meni, izbace ga kao lozu i usahne. Takve onda skupe i bace u oganj te gore."



Sveti Pavao: "Ako li se tkogod za svoje, navlastito za ukućane, ne stara, zanijekao je vjeru i gori je od nevjernika."
Vjernik može vjeru i zanijekati.

"U popis neka se unosi udovica ne mlađa od šezdeset godina, jednog muža žena, koja ima svjedočanstvo dobrih djela: da je djecu odgojila, da je bila gostoljubiva, da je svetima noge prala, da je nevoljnima pomagala, da se svakom dobru djelu posvećivala."


Naš Gospodin nam kaže da ako Gospodar, kada se bude vratio, zatekne svoga slugu kako griješi, umjesto da vrši djela poslušnosti, da će ga "rasjeći i dodijeliti mu udes među nevjernicima". Djela će mu odrediti sudbinu.


"Doći će, doista, Sin Čovječji u slavi Oca svoga s anđelima svojim i tada će naplatiti svakomu po djelima njegovim."

"Tko napoji jednoga od ovih najmanjih samo čašom hladne vode zato što je moj učenik, zaista, kažem vam, neće mu propasti plaća."

Sveti Pavao: "Tko sadi i tko zalijeva, jedno su; a svaki će po svome trudu primiti plaću."

Hebrejima 6,10: "Ta Bog nije nepravedan da bi zaboravio vaše djelo i ljubav što je iskazaste njegovu imenu posluživši i poslužujući svetima."

Druga Timoteju: " Dobar sam boj bio, trku završio, vjeru sačuvao. Stoga, pripravljen mi je vijenac pravednosti kojim će mi u onaj Dan uzvratiti Gospodin, pravedan sudac; ne samo meni, nego i svima koji s ljubavlju čekaju njegov pojavak."

I uz sve gore napisano; jedna, sveta, katolička i apostolska Crkva zna da nam, pravo govoreći, Bog ništa ne duguje. Čak i nakon što smo učinili sve što nam je Bog zapovijedio, mogli i/ili morali bismo reći: "Sluge smo beskorisne! Učinismo što smo bili dužni učiniti!"

Da je Sveti Pavao mislio da je samo vjera dovoljna za spasenje, ne bi bio napisao: " i kad bih imao svu vjeru da bih i gore premještao, a ljubavi ne bih imao - ništa sam!" Sa svom silnom vjerom - a bez ljubavi - ništa je.

Sveti apostol Jakov: "Gledajte: čovjek se opravdava djelima, a ne samom vjerom. Ne opravda li se slično, djelima, i Rahaba bludnica kad primi glasnike i drugim ih putom izvede? Jer kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez djela mrtva."

Sveti apostol Jakov: "Što koristi, braćo moja, ako tko rekne da ima vjeru, a djela nema? Može li ga vjera spasiti?"

Sveti Petar: "Zato, braćo, to revnije uznastojte učvrstiti svoj poziv i izabranje: to čineći - ne, nećete posrnuti nikada! Tako će vam se bogato osigurati ulazak u vječno kraljevstvo Gospodina našega i Spasitelja Isusa Krista."


Opravdanje samo po vjeri je novija doktrina. Ne znam da li je se moglo čuti za nju prije šesnaestog stoljeća. A tu se mogu pojaviti još i peripetije oko definicije vjere. Naprimjer, takozvani, širi ili uži smisao riječi 'vjera', itd., pa vam ljudi ovako nekada znaju raspravljati, koriste istu riječ, a imaju različite stvari na umu...

Zadnje uređivanje Tut-tut : 17.08.2014. at 05:25.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 09:01   #4040
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post
A
Pavao je vjerojatno bio djevac, zapravo gotovo sigurno.


On kaze da neki ljudi imaju taj DAR, da budu sami.
Dar za djevičanstvo, dar za vjeru...previše darova...no što kad nemaš darova?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:23.