Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2007., 15:05   #1
HV i oslobađanje Jajca,Mrkonjić-grada i Drvara

Zanimaju me pojedinost o posljednjim borbama u BiH 95',pogotovo o zauzimanju Mkonjić Grada, koji je kasnije zamijnjen za okupirane djelove Sarajeva, što nam Bošnjaci nikada nisi ni zahvalili,a ni priznali...

Mene dakako više zanimaju same borbe, nego poratna trgovina teritorijima, pogotovo ako ima na forumu tko je sudjelovao...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 15:17   #2
Zasto HVO? nije HVO sam u tome sudjelovao. 7. i 4. su tu bile, HGZ, tri gardijske HVO-a na celu sa Busicima, i jos par postrojbi. S tim da su HVO gardisti dosli na kraju, preuzeli teren, a glavni udar su izvrsile sedma i cetvrta gardijska. Govorim o Jajcu i Mrkonjicu. U Mrkonjicu je poginuo Matijas.

Ne znam sta te konkretnije zanima.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 15:29   #3
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Zasto HVO? nije HVO sam u tome sudjelovao. 7. i 4. su tu bile, HGZ, tri gardijske HVO-a na celu sa Busicima, i jos par postrojbi. S tim da su HVO gardisti dosli na kraju, preuzeli teren, a glavni udar su izvrsile sedma i cetvrta gardijska. Govorim o Jajcu i Mrkonjicu. U Mrkonjicu je poginuo Matijas.

Ne znam sta te konkretnije zanima.
Jel mi vjeruješ da je riječ o grešci, mislio sam napisati HV, molim nekog moderatora da mi promjeni to u naslovu, jer mjenja cjeli koncept teme?
Hvala
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2009., 23:22   #4
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
Zasto HVO? nije HVO sam u tome sudjelovao. 7. i 4. su tu bile, HGZ, tri gardijske HVO-a na celu sa Busicima, i jos par postrojbi. S tim da su HVO gardisti dosli na kraju, preuzeli teren, a glavni udar su izvrsile sedma i cetvrta gardijska. Govorim o Jajcu i Mrkonjicu. U Mrkonjicu je poginuo Matijas.

Ne znam sta te konkretnije zanima.
haha kakav udar na Jajce, kakva komedija...bez i jednog metka vam je Jajce dato natrag,...kao sto ste ga vi 92 dali srbima jer ste se povukli sa svojih polozaja, dok su se hrabro muslimani borili...realno ni jedna vojska ne moze zauzeti jajce (ako si bio kad tamo sve ti je jasno)...
klaudije is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 15:41   #5
Promjenio sam naslov, i spojio prva dva posta u jedan.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 16:01   #6
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Promjenio sam naslov, i spojio prva dva posta u jedan.
Puno hvala
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2007., 20:43   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Zanimaju me pojedinost o posljednjim borbama u BiH 95',pogotovo o zauzimanju Mkonjić Grada, koji je kasnije zamijnjen za okupirane djelove Sarajeva, što nam Bošnjaci nikada nisi ni zahvalili,a ni priznali...

Mene dakako više zanimaju same borbe, nego poratna trgovina teritorijima, pogotovo ako ima na forumu tko je sudjelovao...

Aj mi pametni majke ti objasni za koje "okupirane teritorije oko Sarajeva" je zamjenjen Mrkonjic Grad.Pa ako ne budes znao objasniti objasnit cu ti nekoliko stvari.
musmulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2007., 10:21   #8
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
Aj mi pametni majke ti objasni za koje "okupirane teritorije oko Sarajeva" je zamjenjen Mrkonjic Grad.Pa ako ne budes znao objasniti objasnit cu ti nekoliko stvari.
Jel postojao koridor od Sarajeva prema Goraždu?
A i neki djelovi Sarajeva su varaćeni 95', kao i spajanje Sarajeva sa ostatkom Bosne?
Pa Sarajevo je bilo pod opsadom, to i vi tvrdite, a ja se slažem...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 14:30   #9
...

Quote:
Aj mi pametni majke ti objasni za koje "okupirane teritorije oko Sarajeva" je zamjenjen Mrkonjic Grad.Pa ako ne budes znao objasniti objasnit cu ti nekoliko stvari.
Ilijaš, Hadžići, Ilidža, Vogošća.... koridor do Goražda plus Ustikolina...

Armija je pokušala probiti se od Visokog, ali kao i inače ništa od toga. Opet bio krah na Čekrčićima, današnjim Čekrekčijama...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 06:48   #10
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
Aj mi pametni majke ti objasni za koje "okupirane teritorije oko Sarajeva" je zamjenjen Mrkonjic Grad.Pa ako ne budes znao objasniti objasnit cu ti nekoliko stvari.
Što se tiče pozadine događanja ili "okvira u kojem se sve događalo" napomenuo bih:

1. u vezi Kupresa - stvaranje preduslova da Kupres "padne" od strane ARBiH je trajalo nekoliko mjeseci.
O tome sam slušao od oficira koji je bio direktno podređen Alagiću - da je napad ARBiH zamišljen kao napad na D.Vakuf, a Kupres je trebao biti lažnjak. Međutim napad na D.Vakuf je naišao na tvrd otpor, a "lažnjak" je iznenađujuće prošao, pa se Armija nabrzinu pregrupisala...

2. Mrkonjić i Šipovo
Emisija koju su snimili zapadnjaci (U stilu one o raspadu Jugoslavije, sa intervjuima učesnika) je nedvosmisleno potvrdila slijedeće:
Milošević je dozvolio reintegraciju Sarajeva u Daytonu i sve je bilo gotovo potpisano kada su Srbi izračunali da zajedno sa koridorom za Goražde, FBiH izlazi na 56 ili 58% teritorije.
Na brzinu su organizovali dodatne razgovore (svi su bili u Daytonu) na kojima nije iz nekih objektivnih razloga bio prisutan Mate Granić.
Haris Silajdžić "mangupski nonšalantno" kao kompenzaciju daje Srbima Šipovo i Mrkonjić (koje je kontrolisao HV/HVO.
Čeka se Granić, on dolazi, otvara se šampanjac ali on neće da popije dok ne vidi konačan dogovor (neko ga izvjestio o problematici?).
Kada je shvatio da je Silajdžić kompenzirao teritorije koridora i oko Sarajeva Mrkonjićem i Šipovom on je "načisto poludio" (neki je stranac to opisao koa: nevjerovatno miran i staložen Granić je počeo da galami, sav crven u licu).
Uglavnom, Granić je sve odbio i došlo je do zastoja oko dogovora.
Hitno se zove Tudžman koji ujutro ipak daje pristanak riječima tipa: hajde nema veze, ko šiša to nešto malo bosanskog kamenjara - te se šampanjac ponovo otvara i stavljaju se potpisi na konačan dogovor.

Tu su kljukni igrači bili:
1. Haris Silajdžić
2. Franjo Tudžman
i to je odgovor na pitanje: Zašto su Mrkonjić i Šipovo danas u RS-u.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2007., 14:28   #11
Evo karta pred Dayton:
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:B...correction.png
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 22:16   #12
Najprije sry imao sam vaznog poslica pa nikako nisam uspio "doletit" na forum.

Na pregovorimo koji su se desili u Dejtonu , Milosevic je sam prihvatio da se sva mjesta oko Sarajeva koja su bila pod kontrolom VRS ustupe Federaciji ,jer se bojao da ce Brcko pripasti Federaciji.Samim tim RS bi bio "isjecen" ,sto ne bi odgovaralo Milosu u njegovoj daljnoj politici.Nakon sto Brcko nije pripalo niti jednoj od strana Milos je vidio priliku da moze jos profitirat , pa je trazio dio Zapadne Krajine koji su ARBIH i HV/HVO zauzeli tj.oslobodili krajem rata.
I ONDA ZASTO BI VAM SE ZAHVALJIVALI ZA SARAJEVO MADA VAM HVALA ZA SVE STO STE UCINILI DO KRAJA 92!!!
A sada da ja tebe upitam , posto vidim mi k'o nezahvalni!!!
Zasto se nije spomenulo ucesce 5.korpusa ARBIH na zadnjoj obljetnici Oluje?
Zasto nikada nije upucena nikakva zahvalnica za Kupres i Bugojno?
Da stvar bude jos gora HVO je prijetio da ce topovima napasti konvoj 7.korpus ARBIH zbog toga sto su prolazili kroz gradove koje je kontrolisao HVO prilikom oslobodjenja Sanskog Mosta.


Sto se tice neuspjesnih akcija oslobodjenja mjesta oko Sarajeva!!!
1.korpus ARBIH je jos u januara 1995 krenuo put Treskavice ka deblokadi Sarajeva.Medjutim obzirom da je 1.korpus krajem oktobra 1995 raspolagao sa tek 12 tenkova ,te niti sa jednom haubicom ,tesko je bilo i za ocekivat da deblokiraju Sarajevo od Sarajevko-Romanijskog korpusa VRS ,koji je imao na stotine tenkova i artiljerijskog orudja oko Sarajeva.
musmulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 02:34   #13
Quote:
musmulja kaže: Pogledaj post
Medjutim obzirom da je 1.korpus krajem oktobra 1995 raspolagao sa tek 12 tenkova ,te niti sa jednom haubicom ,tesko je bilo i za ocekivat da deblokiraju Sarajevo od Sarajevko-Romanijskog korpusa VRS ,koji je imao na stotine tenkova i artiljerijskog orudja oko Sarajeva.
Mislim da je 1. korpus ARBIH raspolagao sa haubicama 122mm D30. Malo su koristene zbog nedostatka municije.

Meni recimo nije bilo jasno zasto jedinice 7. korpusa ARBIH nisu usle u Kupres.
__________________
Rada Đokić

Fighting with the wisdom for Bosnian Kingdom
Prijezda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 12:17   #14
...

Quote:
Zasto nikada nije upucena nikakva zahvalnica za Kupres i Bugojno?
Za Bugojno???? Jel se ti šališ????



Quote:
Da stvar bude jos gora HVO je prijetio da ce topovima napasti konvoj 7.korpus ARBIH zbog toga sto su prolazili kroz gradove koje je kontrolisao HVO prilikom oslobodjenja Sanskog Mosta.
Jok. Bojali su se da 7. korpus ne ostane u "slučajno" nekim mjestima. Morao je ići skroz okolo.



Quote:
1.korpus ARBIH je jos u januara 1995 krenuo put Treskavice ka deblokadi Sarajeva.Medjutim obzirom da je 1.korpus krajem oktobra 1995 raspolagao sa tek 12 tenkova ,te niti sa jednom haubicom ,tesko je bilo i za ocekivat da deblokiraju Sarajevo od Sarajevko-Romanijskog korpusa VRS ,koji je imao na stotine tenkova i artiljerijskog orudja oko Sarajeva.
Kad su uzeli Đokin Toranj i preimenovali ga u Malu Ćabu. Ovo je deblokada Sarajeva jednako koliko je i proboj na Glamoču i Grahovu rađen da bi se došlo do Bihaća.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2007., 12:58   #15
Zašto muslimani nisu krenuli iz Zenice i Tuzle na Brčko i posavinu 95'?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 00:43   #16
Quote:
Prijezda kaže: Pogledaj post
Mislim da je 1. korpus ARBIH raspolagao sa haubicama 122mm D30. Malo su koristene zbog nedostatka municije.

Meni recimo nije bilo jasno zasto jedinice 7. korpusa ARBIH nisu usle u Kupres.
evo ja sam recimo bio u jednoj od jedinica 7 korpusa,..pred samim praznim kupresom i imali smo naredbu da ne smijemo uci u kupres,.mada smo zaista mogli da se samo usetamo,.vec smo cekali hvo.--koji je stigao nekih pola dana poslije,..
tu je naravno najverovatnije bila u igri politika,..kupres je na neki nacin bio vracanje hrvatima izgubljenog ponosa,..odlicna prilika da se saradnja izmedju armije i hvo na vojnom planu prosiri,..armiji bih i nije bio od nekog strateskog znacaja,..vjerovatno je hrvatska strana obilato logisticki nagradila armijski doprinos u oslobadjanju kupresa,..ali koliko se mogu sjetiti,..i samo operacija kupres je tekla u neocekivanom pravcu ,..vrs nije niti ocekivala nagli preokret armije na pravcu koprivnica-kupres,.i zaista 7k.-je udario po rejou platoa komara,..pravca kote demirovac,..medjutim ocjene sa terena od idv-odreda,.su rekle da su srpkse linije veoma tanke na potezu koprivnica-kupres,.i udar je usmjeren tamo,.a ne na plato koscani gdje su srbi i ocekivali,..naravno da je i hvo skocio na uzbunu u vezi novog razvoja dogadjaja,..zapravo je vac tada i bio dogovor da armija ostane na kupreskim vratima,a hvo da se saceka da udje u grad,..pametan potez,.jer je nakon okoncanja sukoba armije bih i hvo-a u februaru 94,.hvo bio pretezno pasivan prema borbama sa vrs-om,.nakon kupresa se aktivno ukljucuje u akciju,.a nekako se tada odvijala kriza i sa bihacem,..
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2007., 18:06   #17
SNOWBALL

Cek ba sad mi nista jasno nije...Citiram "pred samim praznim kupresom i imali smo naredbu da ne smijemo uci u kupres,.mada smo zaista mogli da se samo usetamo,.vec smo cekali hvo.--"...Tacno je to da je HVO "usao" u Kupres ,ali mi nije jasno odakle ti to da ARBIH nije usla u Kupres.Dan nakon ulaska u Kupres ARBIH licno sam u rukama drzao papir u kojem je (dobro se sjecam pisalo).
"305.brigada i 307.brigada 7.korpusa pod komandom (ne sjecam mu se cina) Faruka Aganovic ,negdje oko 09:00 casova potmognuta munjevitom artiljeriskom vatrom od strane HVO su usle u Kupres.Negdje oko 11:00 casova 305. i 307 brigada ,grad prepustaju brigadama HVO iz Livna i Suice"
musmulja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2008., 22:44   #18
Quote:
snowball kaže: Pogledaj post
evo ja sam recimo bio u jednoj od jedinica 7 korpusa,..pred samim praznim kupresom i imali smo naredbu da ne smijemo uci u kupres,.mada smo zaista mogli da se samo usetamo,.vec smo cekali hvo.--koji je stigao nekih pola dana poslije,..
tu je naravno najverovatnije bila u igri politika,..kupres je na neki nacin bio vracanje hrvatima izgubljenog ponosa,..odlicna prilika da se saradnja izmedju armije i hvo na vojnom planu prosiri,..armiji bih i nije bio od nekog strateskog znacaja,..vjerovatno je hrvatska strana obilato logisticki nagradila armijski doprinos u oslobadjanju kupresa,..ali koliko se mogu sjetiti,..i samo operacija kupres je tekla u neocekivanom pravcu ,..vrs nije niti ocekivala nagli preokret armije na pravcu koprivnica-kupres,.i zaista 7k.-je udario po rejou platoa komara,..pravca kote demirovac,..medjutim ocjene sa terena od idv-odreda,.su rekle da su srpkse linije veoma tanke na potezu koprivnica-kupres,.i udar je usmjeren tamo,.a ne na plato koscani gdje su srbi i ocekivali,..naravno da je i hvo skocio na uzbunu u vezi novog razvoja dogadjaja,..zapravo je vac tada i bio dogovor da armija ostane na kupreskim vratima,a hvo da se saceka da udje u grad,..pametan potez,.jer je nakon okoncanja sukoba armije bih i hvo-a u februaru 94,.hvo bio pretezno pasivan prema borbama sa vrs-om,.nakon kupresa se aktivno ukljucuje u akciju,.a nekako se tada odvijala kriza i sa bihacem,..

Ne sporim da je 7-mi korpus nazaslužniji za oslobađanje Kupresa..to je činjenica a da ste se mogli ušeteti u grad...baš i niste. Zašto ne spomeneš kako vas je na Kupreškim vratima poklopila srpska artiljerija i da ste imali 15-tak mrtvih. Uopće ne negiram vaš doprinos koji je bio odlučujući ali treba reći sve.


siniša brate..cijenim to tvoje ratovanje ali daj ta svoja iskustva prepričaj nekome, paa nek taj opiše. Ja isto ne mogu pola stvari povezati. Bez uvrede...tebi svaka čast.
Inkvizitor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 22:56   #19
nevjerovatan si

kako imas samo obraza da pises takve gluposti?pa ti napravi od nas srba da smo bili kao nato pakt jaki.zasto lazes ove ljude ovde pa na kraju vjerovatno i svoju djecu ako ih imas,ako ne jos uvijek,vjerujem da ces ih lagati.pa vi ste te 94 i 95 godine bili znatno jaci u artiljeriji od srba.srbi su imali 2 ili 3 tenka vise na sarajevskom ratistu,a sto se tice ostale artiljerije...imali ste je vise.srbi..23 tenka.muslimani 20 ili 21.to je istina koju nesmijes da kazes.minobacace i ostalo da i nespominjem.imali sve apsolutno sve.ali bas sve.reci ljudima da ste napali sa 45-50 hiljada na nekih 12-14 hiljada srpskih boraca i popusili.alija je licno zaustavio zadnji pokusaj deblokade sarajeva i proglasio ofanzivu totalnim porazom.imali ste nekoliko hiljada mrtvih.preko 3 hiljade ste priznali licno vi.a onda mozemo misliti koliko je zaista bilo mrtvih,a nije vama bilo do deblokade sa.nego ciscenje srba do drine,spajanje sa drugim korpusima muslim.vojske itd..popusili ste tamo.i mani se tih prica na stotine tenkova,ukupno smo imali u cijeloj bosni.tj.na teritoriji RS negdje oko 370 tenkova,par komada gore dole
banjaluka95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 23:24   #20
Quote:
banjaluka95 kaže: Pogledaj post
kako imas samo obraza da pises takve gluposti?
S kim se ti svađaš?

Ukoliko misliš da netko piše neistine, uljudno ga ispravi.

Nemoj na internetu nastavljati rat.
Ovdje se raspravlja.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:18.