Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2010., 16:03   #3581
Sve ti ovisi o rasporedu soba u stanu.
Nama je sad iz sobe klima išla u hodnik. Ista situacija kao i tvoja, klima nesmije na pročelje zgrade. Ukupno 8 metara cijevi i naravno ugradnja plačena više. Ali što se hlađenja tiče nema problema i klima hladi super.

Znači najbitniji je raspored soba, koji se sve zidovi moraju bušiti, jel se mogu bušiti, jel ima struje tamo gdje žele bušiti, jel nešto na putu do tamo pa smeta, pa se mora opet zaobilaziti. Ali moraš shvatiti da cijevi koje idu od unutarnje do vanjske jedinice moraju imati kosinu kako bi se voda izljevala van, tako da na 10 metara ta kosina može biti poprilično velika.
toni_os is offline  
Old 03.07.2010., 09:18   #3582
Pozdrav! Evo klima kupljena, Panasonic Inverter UE12JKE. Dobavljač nudi tri ovlaštene firme u Rijeci kod kojih se može obaviti montaža da bi jamstvo bilo važeće: Ri Klima Opatija, Frigo-Ve Viškovo i Frigoline Rijeka. Molim preporuku kojeg odabrati, cijena je podjednaka kod svih.
SPOT is offline  
Old 03.07.2010., 11:14   #3583
evo, prošla su dva tjedna odkad smo ugradili klimu i sad se da fino živjeti

malo treba vremena da dođe do moje sobe hladan zrak, ali nismo je mogli nikak drugačije montirati, rekao je majstor da mu je naš stan jedan od zapetljanijih bio

tako da..mogu slobodno preporučiti Panasonic UW12..hladi cca 50 kvadrata prostora
Leona81 is offline  
Old 04.07.2010., 10:04   #3584
Ja sam zamjenski daljinski ( s baterijama )za klimu nabavio u KTCu za cca 60 kuna. Malo je cudan display (proziran ,vidi se kroz njega),al radi.
klinsider is offline  
Old 04.07.2010., 10:59   #3585
evo koga zanima!
mjerio sam potrošnju klime sa mjeračem.
Uglavnom - samsung 3,5 kw ne-inverter namješteno 25 C
troši točno 1 kw na sat
tominjo is offline  
Old 04.07.2010., 11:38   #3586
Quote:
klinsider kaže: Pogledaj post
Ja sam zamjenski daljinski ( s baterijama )za klimu nabavio u KTCu za cca 60 kuna. Malo je cudan display (proziran ,vidi se kroz njega),al radi.
E takav sam ja kupio u chipoteci za 87 kuna ali nije mi radio na Panasonicu, pa sam ga vračao :-(
demosten is offline  
Old 04.07.2010., 11:49   #3587
pozdrav svima, imam jedno pitanje i nadam se da ćete mi pomoći jer sam totalni laik za klima uređaje.

ovako stoje stvari. Stan je za studente i mene zanima koliko bi bilo isplativo ugraditi klimu (nije stvar do novaca za kupnju, nego do toga da mi studentice ne koriste tu klimu 8 sati dnevno pa će jadne morat plaćati režije puno veće nego inače - ovako imaju cca. 150kn struje).

Da opišem stan (ako je to uopće bitno ). Dakle, uđe se u stan odmah je dnevna soba i mala kuhinja (blok kuhinja), dva prozora i staklena vrata (sunce dođe, sad po ljeti, oko 14h i "udara" u sobu ako nisu navučene zavjese). Desno od blok kuhinje su vrata za kupoaonu, a desno od vrata za kupaonu su stepenice (blago spiralne) gdje se gore nalaze dvije sobe, lijevo i desno.

Najviše me zanima isplativost ugradnje te klime (uzmimo da je to sveukupno 40ak m2), kolika jačina bi bila dovoljna te klime i koliko bi to, u konačnici, trošilo struje. Klima bi se koristila samo za hlađenje, grijanje je plinsko. Hvala vam lijepo
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Old 04.07.2010., 12:22   #3588
Quote:
Dodo99 kaže: Pogledaj post
pitanje:

podstanari smo i klima je neki stari model midea-e, problem je sto klima ne hladi i ne izbacuje vani vodu, ali je izbaci kroz unutarnju jedinicu, takoder mislim da kompresor vrti...

moze neka pretpostavka dijagnoze i koliko u prosjeku serviseri traze za dijagnozu?
treba viditi dali na unutarnju cijenu curi je rti se lede cijevi ili ti curi od kondenzata na kadici. vjerojatno treba pročisiti crijevo za kondenzat. i pogledati dali je prljav isparivač odnosno oni filtri što se peru.

znači robaj sa nekim foršpanom proč kroz crijevo kondenzata, otovi vratašca unutarnje jedinice pa pogledaj filtere i dali ima mulja u kadici za kondenzat.

za ostalo bi trbealo pozvat majstora. redovni servisi su tako oko par sto kn.
Glavni frajer kaže: is offline  
Old 04.07.2010., 22:11   #3589
Quote:
Dodo99 kaže: Pogledaj post
pitanje:

podstanari smo i klima je neki stari model midea-e, problem je sto klima ne hladi i ne izbacuje vani vodu, ali je izbaci kroz unutarnju jedinicu, takoder mislim da kompresor vrti...

moze neka pretpostavka dijagnoze i koliko u prosjeku serviseri traze za dijagnozu?
Ako unutarnja jedinica ne hladi nemoguće je da ista ta unutarnja jedinica ispušta kondenzat, jer bez hlađenja tj sniženja temp. zraka ispod temp. rosisšta nemoguće jer iz zraka "dobiti" kondenzat.
To što kompresor čujete da radi isto ne znaći kako on radi ispravno tj da tlaći freon. Serviseri to provjeravaju rako da na usisnu i tlačnu stranu kompresora priključe manometre. U slučaju da oni ne pokažu razliku tlakova definitivno je rijeć o neispravnom radu kompresora.
Dali klima hladi dobro možete provjerit takoi da na ispuhu unutarnje jedinice izmjerite temp. ispuha. Temp. ispuha trebala bi biti nekih 12-15°C manja od temp. u prostoriji kada klima radi na najmanjoj brzini.Mjerenje provedite nakon nekih 10 minuta rada klime (željenu temp. podesiti na najmanju moguću).
mfcc is offline  
Old 04.07.2010., 22:22   #3590
Quote:
Mican kaže: Pogledaj post
Na žalost, ja se volim jako zamarati Iako kao inženjer znam da i najbolji proračun ovisi o kvaliteti ulaznih podataka. garbage in - garbage out.



Ako je proračun dao 3,9 kW, a Fujitsu ima najjači uređaj te vrste 4,2 kW, onda je to očito moj izbor . Gledao sam i Daikina od 5 kW, ali mi je on dosta skuplji, a i serviser/montažer mi nije baš u blizini. Na Fujitsu mogu dobiti dobar rabat, a i motažer je relativno blizu. U teničkim podacima za Fujitsu stoji nominalna snaga od 4,2 kW i da radi u rasponu 0,9-5 kW. Računam si da ako je kompresor kvalitetan, a u vršnom režimu radi relativno kratko, onda ne bi trebalo biti nekih problema Jesam li u pravu?.



Ja zidnu jedinicu nemam kuda staviti, a da mi ne tuče direktno u glavu. Podna mi je idealna jer vanjsku jedinicu mogu staviti na balkon čija je razina 1,5 m ispod razine prostorije koja se hladi, a cijevi bi bile dugačke oko 2 m.
Mislim da bi mogla proći klima snage od 4.2kW s obzirom da imate jako dobu izolaciju. Međutim kako vam je takva snaga klime na grenici predlažem ako je moguće da vanjsku jedinicu montirate na sjevernu stranu ili na stranu kuće gdje neće biti direktno na udaru sunca (veća temp. okolnog zraka smanjuje kapacitet/snagu klime).
Kako ste se odlučili za podnu unutarnju jedinicu i kako će vam vanjska jedinica biti na istoj strani ispod razine unutarnje imat čete lijepu mogučnost da kondenzat "odvedete" prema vanjskoj jedinici tj neće vam trebati pumpica za kondenzat koja se naručuje kao dodatni dio.
mfcc is offline  
Old 04.07.2010., 22:27   #3591
[QUOTE=Mican;27566387]Na žalost, ja se volim jako zamarati Iako kao inženjer znam da i najbolji proračun ovisi o kvaliteti ulaznih podataka. garbage in - garbage out.


Odličan program za izračun toplinskih gubitaka možete skinuti sa Novolitovih stranica:
http://www.novolit.si/hr/novocad.html
mfcc is offline  
Old 04.07.2010., 22:35   #3592
Quote:
home edition kaže: Pogledaj post
pozdrav svima, imam jedno pitanje i nadam se da ćete mi pomoći jer sam totalni laik za klima uređaje.

ovako stoje stvari. Stan je za studente i mene zanima koliko bi bilo isplativo ugraditi klimu (nije stvar do novaca za kupnju, nego do toga da mi studentice ne koriste tu klimu 8 sati dnevno pa će jadne morat plaćati režije puno veće nego inače - ovako imaju cca. 150kn struje).

Da opišem stan (ako je to uopće bitno ). Dakle, uđe se u stan odmah je dnevna soba i mala kuhinja (blok kuhinja), dva prozora i staklena vrata (sunce dođe, sad po ljeti, oko 14h i "udara" u sobu ako nisu navučene zavjese). Desno od blok kuhinje su vrata za kupoaonu, a desno od vrata za kupaonu su stepenice (blago spiralne) gdje se gore nalaze dvije sobe, lijevo i desno.

Najviše me zanima isplativost ugradnje te klime (uzmimo da je to sveukupno 40ak m2), kolika jačina bi bila dovoljna te klime i koliko bi to, u konačnici, trošilo struje. Klima bi se koristila samo za hlađenje, grijanje je plinsko. Hvala vam lijepo
Kako bi vam mogao točno odgovoriti morat čete napraviti neki tlocrt stana sa dimenzijama prostorija, pozicijama i veličini prozora kai i položaju stana u odnosu na strane svijeta.
isto tako je važan podatak na kojem se katu stan nalazi i ima li još stanova ispod, pored i iznnad njega, kao i kakva je izolacija(fasada, prozori) zgrade.
mfcc is offline  
Old 04.07.2010., 22:48   #3593
Quote:
home edition kaže: Pogledaj post
pozdrav svima, imam jedno pitanje i nadam se da ćete mi pomoći jer sam totalni laik za klima uređaje.

ovako stoje stvari. Stan je za studente i mene zanima koliko bi bilo isplativo ugraditi klimu (nije stvar do novaca za kupnju, nego do toga da mi studentice ne koriste tu klimu 8 sati dnevno pa će jadne morat plaćati režije puno veće nego inače - ovako imaju cca. 150kn struje).

Da opišem stan (ako je to uopće bitno ). Dakle, uđe se u stan odmah je dnevna soba i mala kuhinja (blok kuhinja), dva prozora i staklena vrata (sunce dođe, sad po ljeti, oko 14h i "udara" u sobu ako nisu navučene zavjese). Desno od blok kuhinje su vrata za kupoaonu, a desno od vrata za kupaonu su stepenice (blago spiralne) gdje se gore nalaze dvije sobe, lijevo i desno.

Najviše me zanima isplativost ugradnje te klime (uzmimo da je to sveukupno 40ak m2), kolika jačina bi bila dovoljna te klime i koliko bi to, u konačnici, trošilo struje. Klima bi se koristila samo za hlađenje, grijanje je plinsko. Hvala vam lijepo
Sobe zanemari. Hladnoća ostaje dolje. Dakle dovoljna je klima od 9000 btu (2,7kw) Uzmi neku jeftiniju ali koja ima A oznaku energetske efikasnosti i ne brini za račun struje jer je odnos oko 3,5 (1 kw potrošene energije daje 3,5 rashladne) kod te klase.

Zadnje uređivanje nike321 : 04.07.2010. at 23:00.
nike321 is offline  
Old 05.07.2010., 00:38   #3594
Mitsubishi Electric

@svi: Trebam malu pomoć pri odabiru klime...

Stan u novogradnji, 66m2, Poroterm cigla, čini mi se OK izolacija. Jedini problem može biti staklena stijena od 1.80x4.00 m.
Planiram hladiti preko ljeta i grijati u prijelaznom razdoblju cca 35m2, kuhinju + dnevni boravak. Inače za grijanje koristim centralno zgrade iz zajedničke kotlovnice.

Gledao sam malo ponude Toshibe i Mitsubishi Electric jer bi to trebao biti dobro uložen novac.
u traženju sam naletio i na... klima-uredjaji.eu - Mitsubishi Electric najbolji klima uređaj

Na kraju sam na još par mjesta čuo da je Toshiba malo precjenjena i suzio izbor na:
- Mitsubishi Super DC Inverter MSZ/MUZ-GE35VA ... s montažom 6.750kn
- Mitsubishi Kirigamine DC Inverter MSZ/MUZ-FD35VA ... s montažom 8.700kn
Cijene za cash. Netko zna još jeftinije?
Znači razlika je 2.000 kn... da li se isplati uložit toliko više za top model?

Kaj je s tim omjerima za npr Kirigamine ... 1kW utrošene el energije = 5,25 kW topline.
Prošlu zimu sam potrošio 2.100l lože tj. po brojilu 13.250kWh tj. 9.500kn ... znači 1l lože = 6,5kW topline. Ložio sam preko termostata od 5:30-23h 23°C, ostalo 19°C.
Da li sam u pravu:
1 kW el energije je 0,75kn
1 kW lože je 1l=6,5kW=4,5kn -> 1kW=4,5/6,5kW=0,69kn
Znači to je tu negdje... ili sam fulao...
Kako da usporedim potrošnju loža vs. klima???


Hvala na savjetima...
marin01 is offline  
Old 05.07.2010., 15:01   #3595
@svi: Pisao sam na Klima - par pitanja (str. 73) ali nisam dobio odgovor pa da probam ovdje...

Trebam malu pomoć pri odabiru klime...

Stan u novogradnji, 66m2, Poroterm cigla, čini mi se OK izolacija. Jedini problem može biti staklena stijena od 1.80x4.00 m.
Planiram hladiti preko ljeta i grijati u prijelaznom razdoblju cca 35m2, kuhinju + dnevni boravak. Inače za grijanje koristim centralno zgrade iz zajedničke kotlovnice.

Gledao sam malo ponude Toshibe i Mitsubishi Electric jer bi to trebao biti dobro uložen novac.
u traženju sam naletio i na... klima-uredjaji.eu - Mitsubishi Electric najbolji klima uređaj

Na kraju sam na još par mjesta čuo da je Toshiba malo precjenjena i suzio izbor na:
- Mitsubishi Super DC Inverter MSZ/MUZ-GE35VA ... s montažom 6.750kn
- Mitsubishi Kirigamine DC Inverter MSZ/MUZ-FD35VA ... s montažom 8.700kn
Cijene za cash. Netko zna još jeftinije?
Znači razlika je 2.000 kn... da li se isplati uložit toliko više za top model?

Kaj je s tim omjerima za npr Kirigamine ... 1kW utrošene el energije = 5,25 kW topline.
Prošlu zimu sam potrošio 2.100l lože tj. po brojilu 13.250kWh tj. 9.500kn ... znači 1l lože = 6,5kW topline. Ložio sam preko termostata od 5:30-23h 23°C, ostalo 19°C.
Da li sam u pravu:
1 kW el energije je 0,75kn
1 kW lože je 1l=6,5kW=4,5kn -> 1kW=4,5/6,5kW=0,69kn
Znači to je tu negdje... ili sam fulao...
Kako da usporedim potrošnju loža vs. klima???


Hvala na savjetima...
marin01 is offline  
Old 05.07.2010., 15:44   #3596
Unhappy pomoc

.........uredjaj FROZZINI star oko 4 god. do sad sve u redu jer je u funkciji samo preko ljeta ali jutros sam uocila nakon 10tak min rada par kapljica na lijevoj strani unutrasnje jedinice,nakon ceg sam provjerila vanjsku i skuzila da uopste voda ne ide kroz crijevo kroz koje je inace isla .........
mama mia mia is offline  
Old 05.07.2010., 18:35   #3597
Quote:
mama mia mia kaže: Pogledaj post
.........uredjaj FROZZINI star oko 4 god. do sad sve u redu jer je u funkciji samo preko ljeta ali jutros sam uocila nakon 10tak min rada par kapljica na lijevoj strani unutrasnje jedinice,nakon ceg sam provjerila vanjsku i skuzila da uopste voda ne ide kroz crijevo kroz koje je inace isla .........
Kod vas se radi o začepljenju (prašina, paukova mreža,...) cijevi za odvod kondenzata ili drenažne tavice za kondenzat (nalazi se ispod hladnjaka/isparivača u unutarnjoj jedinici).
Tavicu bi trebalo počistiti, dok bi cijev prvo prebalo ispuhati a onda kroz nju naliti par litara vode kako bi tu prljavštinu iznijeli van cijevi. Ispuhavanje se vrši sa vrha cijevi (spoj cijevi i drenažne tsvice) prema dole tj padu cijevi.
Do tavice čete doći tako da sa unutarnje klime skinete prednju masku odvijanjem dva vijka koji se nalaze ispod žalizine na ispuhu zraka.
Ako niste tehnički podkovani za prvu puta to prepustite serviseru a vi za to vrijeme dobro promatrajte njegove radnje kako bi idući puta to mogli sami uraditi.
mfcc is offline  
Old 05.07.2010., 22:47   #3598
Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Kako bi vam mogao točno odgovoriti morat čete napraviti neki tlocrt stana sa dimenzijama prostorija, pozicijama i veličini prozora kai i položaju stana u odnosu na strane svijeta.
isto tako je važan podatak na kojem se katu stan nalazi i ima li još stanova ispod, pored i iznnad njega, kao i kakva je izolacija(fasada, prozori) zgrade.
napraviti ću ga sutra poslije posla, iako nisam neki umjetnik skicirat ću da se skuži
__________________
"Though I fly through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil, for I am at 80000 Feet above and climbing..."
home edition is offline  
Old 06.07.2010., 10:25   #3599
Quote:
marin01 kaže: Pogledaj post
@svi: Pisao sam na Klima - par pitanja (str. 73) ali nisam dobio odgovor pa da probam ovdje...

Trebam malu pomoć pri odabiru klime...

Stan u novogradnji, 66m2, Poroterm cigla, čini mi se OK izolacija. Jedini problem može biti staklena stijena od 1.80x4.00 m.
Planiram hladiti preko ljeta i grijati u prijelaznom razdoblju cca 35m2, kuhinju + dnevni boravak. Inače za grijanje koristim centralno zgrade iz zajedničke kotlovnice.

Gledao sam malo ponude Toshibe i Mitsubishi Electric jer bi to trebao biti dobro uložen novac.
u traženju sam naletio i na... klima-uredjaji.eu - Mitsubishi Electric najbolji klima uređaj

Na kraju sam na još par mjesta čuo da je Toshiba malo precjenjena i suzio izbor na:
- Mitsubishi Super DC Inverter MSZ/MUZ-GE35VA ... s montažom 6.750kn
- Mitsubishi Kirigamine DC Inverter MSZ/MUZ-FD35VA ... s montažom 8.700kn
Cijene za cash. Netko zna još jeftinije?
Znači razlika je 2.000 kn... da li se isplati uložit toliko više za top model?

Kaj je s tim omjerima za npr Kirigamine ... 1kW utrošene el energije = 5,25 kW topline.
Prošlu zimu sam potrošio 2.100l lože tj. po brojilu 13.250kWh tj. 9.500kn ... znači 1l lože = 6,5kW topline. Ložio sam preko termostata od 5:30-23h 23°C, ostalo 19°C.
Da li sam u pravu:
1 kW el energije je 0,75kn
1 kW lože je 1l=6,5kW=4,5kn -> 1kW=4,5/6,5kW=0,69kn
Znači to je tu negdje... ili sam fulao...
Kako da usporedim potrošnju loža vs. klima???


Hvala na savjetima...
Kaj nitko nema savjet...
marin01 is offline  
Old 06.07.2010., 10:35   #3600
mjerenje temp ulaz-izlaz

Quote:
mfcc kaže: Pogledaj post
Podesite željenu temp. u prostoriji na najmanju moguću (18°C) i izmjerite nakon 7-8 minuta rada temp. na ispuhu unutrašnje klime. Trebala bi biti barem 10-12 stupnjeva manja od trenutne temp. u prostoriji. Ako je to tako znaći da vam klima dobro radi tj da dobro hladi. Morate znati da klimi treba određeno vrijeme (zavisi o kubikaži prostorije, položaju, izolaciji, broju prozora, broju dizalica topline,....) kako bi spustila temp. u prostoriji za par stupnjeva.
Pozdrav,
Pitanje za mfc,..ovo mjerenje temperature na ulaz-izlaz da li se radi sa najmanjom ili največom brzinom ventilatora. Naime moja klima (star svega 1g, a nije radila cca ukupno 20 sati) je ostala bez plina, nakon dolaska ovlaštenog servisa (bila pod garancijom) i pronalaska curenja plina (na spoju, njihova greška) te natezanja sa majstorima, naime htjeli su mi naplatiti ponovno punjenje plinom + godišnji servis (oko 800kn), pristali su mi naplatiti "samo" servis i napuniti klimu. Nakon puštanja u rad primjetioo sam odmah da klima ne ispuhuje hladan zrak kao prije, majstori su mi odgovorili da je to to, međutim sad sam potpuno siguran da klima slabije hladi bar 40% nego prije.
I pitanje za kraj: da li je moguče da je došlo do oštečenja klime (kompresora) prilikom rada sa jako malo plina..

Hvala na strpljenju...
crni7 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:35.