Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2014., 18:12   #3381
Quote:
Volunteer kaže: Pogledaj post
Jel moguće da je to zbog adaptera? Ono, milimetar sim-tam...
Milimetar sim-tam je velika razlika, dovoljna da nemaš fokus na infinity.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 19:16   #3382
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Milimetar sim-tam je velika razlika, dovoljna da nemaš fokus na infinity.
Bumo vidli kaj vele fotke. Uglavnom, nemam tijelo za m42 objektive. Osim e-30.
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2014., 19:34   #3383
Quote:
Volunteer kaže: Pogledaj post
Bumo vidli kaj vele fotke.
Definitivno.

Quote:
Volunteer kaže: Pogledaj post
Uglavnom, nemam tijelo za m42 objektive.
Trebaš?

Stoje mi na polici, čekaju da se sjetim skinut slike s moba i staviti na prodaju dva Spotmatica SP i jedan Zenit E. Zenita nisam još isprobao (budem idući tjedan), jedan Spottie je tip-top, drugi ima čudnjikav svjetlomjer. Imam čak i objektive za skoro sve to - random 28/2.8 i Super-Takumara 50/1.4...
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 06:16   #3384
Ma ne. Zapravo imam jednu Prakticu i Yashicu TL, ali su mi se pokazale lošima. Mislim, kad ih uspoređujem sa boljim tijelima u drugim mountovima koje imam.
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 19:51   #3385
Jel ima ekšuali koji Zorki, Kiev ili Fed koji je vrijedan pažnje, a čest?
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 09:01   #3386
Zorki 4, Fed 3, Kiev...hm, ja volim 88micu, ali su hit&miss po pitanju ispravnosti. Kiev 60 je fora pogotovo ako želiš imati potpuno nasumično namotavanje filma Zapravo jedini Kiev sa kojim nisam nikad imao probleme je Kiev 4, kopija predratnog Contaxa, koji je suludo odličan rangefinder. Svi Kiev rangefinder objektivi su mi predobri, na jedan starinski način (coatings? what coatings? )
__________________
Prof. Farnsworth:"Everyone's always in favor of saving Hitler's brain. But when you put it in the body of a great white shark, ooohh! Suddenly you've gone too far!"
CrniDjuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 09:59   #3387
Ja imam u planu malo proprčkati po mojim Zenitima da barem na onom koji je u najboljem stanju očistim prizmu, logično je da je kod jedinog ispravnog fotića prizma zamazana i desilverana po sredini... A sad me muče šarafcigeri, nemam love ionako al jel ovo vrijedi uzimat? Tu su samo Philips odvijači ali ne i JIS koji se koristi malo više za starije fotiće i objektive što se meni čini...
Još bi trebao i nekakav odvičač zmijskog oka, tak se zove, al to mogu sam napravit za manje udaljenosti između rupica.
__________________
ig: @alensdesigns
GMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 14:07   #3388
Quote:
GMan kaže: Pogledaj post
Ja imam u planu malo proprčkati po mojim Zenitima da barem na onom koji je u najboljem stanju očistim prizmu, logično je da je kod jedinog ispravnog fotića prizma zamazana i desilverana po sredini... A sad me muče šarafcigeri, nemam love ionako al jel ovo vrijedi uzimat? Tu su samo Philips odvijači ali ne i JIS koji se koristi malo više za starije fotiće i objektive što se meni čini...
Još bi trebao i nekakav odvičač zmijskog oka, tak se zove, al to mogu sam napravit za manje udaljenosti između rupica.
Ja sam platio 70ak kuna jedan šarafciger sa izmjenjivim nastavcima - križni, šesterokutni i obični. Dosad nisam naišao na ništa na fotićima da nisam mogao odšarafiti, osim onog za kaj treba poseban alat...
Još uvijek nisam uspio ništa popraviti, ali ima vremena...
Volunteer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 16:18   #3389
Konačno kupujem srednjoformatni fotić. Imam dilemu: Pentacon Six ili Kiev 80. Cijene su tu negdje, Pentacon malo skuplji, ali nebitno.
Ono što me kod Kieva smeta je "čudan" način upravljanja. Odnosno cijeli niz malih caka na koje se mora paziti, kao npr da se ne smije mijenjati brzina zatvarača ako okidač nije napet. Nekako imam osjećaj da čovjek prije ili kasnije zaboravi pripaziti na takvo nešto, pa to napravi.
Ima li tko iskustva s Kievom i koliko je stvarno kompliciran za rukovanje?
Emperor Julian is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 16:21   #3390
Imao sam Pentacona Six, i mogu ti reć da nije niš manje pimplav - nakon kaj napneš film, nije baš uputno samo pustiti ručicu, da se sama vrati, već ju treba polako vratiti natrag, jer u suprotnom imaš problema sa razmakom između fotki.

Generalno, meni se više sviđa veliki-SLR stil kakvog imaju Pentacon Six i Kiev 60, al netko drugi više voli Hasselblad stil kakvog imaju Kiev 80, Kiev 88 i Salyut...
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 16:23   #3391
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Imao sam Pentacona Six, i mogu ti reć da nije niš manje pimplav - nakon kaj napneš film, nije baš uputno samo pustiti ručicu, da se sama vrati, već ju treba polako vratiti natrag, jer u suprotnom imaš problema sa razmakom između fotki.

Generalno, meni se više sviđa veliki-SLR stil kakvog imaju Pentacon Six i Kiev 60, al netko drugi više voli Hasselblad stil kakvog imaju Kiev 80, Kiev 88 i Salyut...
Ma dobro, estetski su mi tu negdje, ako gledamo šminku.
Mislim prije svega na upravljanje, odnosno s kojim je lakše napravit neki nepopravljiv zajeb.
Emperor Julian is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2014., 16:39   #3392
Imam Pentacon Six od ljeta i mogu reći da je meni zakon
Tu imaš apsolutno sve ako te što zanima.
Treba samo pažljivo staviti film i biti pažljiv sa ručicom kod namatanja i to je to.
Kupio sam ga od dr. Killpatient-a (tu s foruma) sa CZJ Biometar 2.8/80 i toliko mi se svidio Pentacon
da sam nabavio i Sonnar 2.8/180 i Mir 26b (3.5/45)
sneak is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 14:15   #3393
Evo što se dogodi kad fotograf ne čita upute novonabavljenog aparata i glumi pametnjakovića.

Dakle riječ je o nedavno nabavljenom Canonu AE1. Relativno jednostavan aparat, ali ima par fora. Ispucao sam jedan film i razvio ga. SVE fotke ispale preeksponirane. Hm... Zar sam baš takav idiot da ne znam odrediti ekspoziciju? Možda, ali ovdje sam ipak zajebao nešto drugo.
Dakle, ako prije stavljanja objektiva na fotić slučajno pritisnete gumb za DOF preview (ili ne znate čemu dotični gumb služi pa svašta pritišćete ), kad stavite objektiv, blenda ostaje otvorena do kraja i NE pritvara se na zadanu vrijednost pri okidanju.
Dok sam ispucavao film, nisam to ni skužio. Služio sam foru tako što sam se malo igrao pa sam mijenjao blende i okidao na prazno, s otvorenim poklopcem filma i ekspozicijom od 2 sek. Okinem ja na blendi 1.8, otvoreno do kraja. Okinem na 22, opet otvoreno do kraja. Hm... Pokušavam razne štosove, ali kako god okreneš, blenda otvorena.
Odmah sam u startu ispsovao prvo prodavača koji mi je prodao fotić, pa zatim sebe jer nisam sve probao na licu mjesta već kupio odokativno. A onda sam još malo prčkao i kad sam opet nakeljio objektiv bez pritisnutog gumba za DOF, blenda se uredno počela pritvarati. E sad, jesam li slučajno stisnuo taj gumb dok sam stavljao objektiv ili sam bezveze pritiskao sve i svašta da vidim čemu služi, više ne znam ni sam. Uglavnom, cijeli film eksponiran na blendi 1.8. Srećom, ovaj kratki poučak me koštao 0 kuna, jer sam pucao neki bezvezni film kojem je davno istekao rok trajanja, a dobio ga džabalesku od frenda.
Emperor Julian is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 09:04   #3394
Quote:
Emperor Julian kaže: Pogledaj post
Dakle riječ je o nedavno nabavljenom Canonu AE1. Relativno jednostavan aparat, ali ima par fora
Da, ima idiotski FD mount.

Taj mount ima tolko sitnica koje mogu poć po krivu, da je za ne povjerovat da inženjer koji ga je smislio nije počinio harakiri.
Koristio sam intenzinije većinu mountova u 35mm (od većih, nisam M-mount), i samo sa FD-mountom sam imao slučajeva kao ovaj kojeg si opisao. Nekom naviklom na konstrukcijsku jednostavnost K-mounta, korištenje FD-mounta je kao probijanje kroz džunglu. Ajde, s prelaskom na FDn su malo popravili stvar, al too little too late - nije ni čudno da su odustali od mounta u kojeg su se kleli.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2014., 09:43   #3395
Ma kad to jednom znaš, drugi put ćeš pazit na to. Znam da svaki fotić ima neki podli trik, ali ovakvu glupost ipak nisam očekivao. Klanjam se genijalnim inženjerima.
Emperor Julian is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 21:07   #3396
Quote:
Emperor Julian kaže: Pogledaj post
Ma kad to jednom znaš, drugi put ćeš pazit na to. Znam da svaki fotić ima neki podli trik, ali ovakvu glupost ipak nisam očekivao. Klanjam se genijalnim inženjerima.
Najbolje se uči na vlastitim greškama a škola nije bila skupa

Ja sam izbjegao podle trikove tako što sam odabrao model iz devedesetih, EOS. Na prvi pogled izgleda kao DSLR samo što otraga nema display. Pašu EF objektivi, ima autofokus i stabilizaciju. Jedino je trebalo pogledati u manual kako premotati film i kako provjeriti da li je dobro očitan ISO. I na kojoj brzini sinhronizira blic.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 12:42   #3397
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post

Generalno, meni se više sviđa veliki-SLR stil kakvog imaju Pentacon Six i Kiev 60, al netko drugi više voli Hasselblad stil kakvog imaju Kiev 80, Kiev 88 i Salyut...

Treba probati TLR. Vrlo su jednostavni za rukovanje, nisu glomazni, dobri za street fotografiju jer nitko ne kuži da ih fotkaš...
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 13:07   #3398
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Treba probati TLR. Vrlo su jednostavni za rukovanje, nisu glomazni, dobri za street fotografiju jer nitko ne kuži da ih fotkaš...
Imam, fotkam s jednim već godinama.

Btw, TLR je fantastična stvar za IR film.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2014., 21:32   #3399
Danas ispucao rolu Kodak Portre 400 120 u Pentaconu Six. Umjesto 12 snimaka ispucao 24. WTF? Je li riječ o nekoj grešci?
Emperor Julian is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 10:15   #3400
Quote:
Emperor Julian kaže: Pogledaj post
Danas ispucao rolu Kodak Portre 400 120 u Pentaconu Six. Umjesto 12 snimaka ispucao 24. WTF? Je li riječ o nekoj grešci?
Da.

Ili ti film nije bila 120tka, već 220tka, ili ti P6 ima problema s preklapanjem frejmova - što je vrlo čest problem ko tog fotića. Ili si pregrub s polugom namatanja filma - još najčešći problem, koji dovodi di ovog prethodnog problema.

Btw, grešKi, bez c.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:47.