Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2011., 17:16   #21
Vidim tema je vruća,past će server.

Silovanja žena ali i muškaraca u DR ali i u ratu u BiH nisu bila izolirana zvjerstva pojedinih srba nego dobro organizirani zločini države srbije,psihološka vojna taktika koja je za cilj imala djelovati poražavajuće na moral i psihu neprijatelja.

Ove žene bi trebale, neovisno o ovoj izdajničkoj nazovi državi, podnijeti kolektivnu tužbu protiv srbije zbog tih zločina.
torrio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 17:21   #22
Pa, trebale bi se rade obratiti RH.
Koliko sam ja skuzio mi pokrivamo stete za sranja koja su radili odmetnici i JNA.
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 10:21   #23
Quote:
cro_gavran kaže: Pogledaj post
volio bih kao povjesničar prikupiti određene podatke, naravno anonimne o konkretnim slučajevima. Ako mogu imati Nijemci Ein Frau im Berlin i slične stvari koje su postale osnova za Beevorovu knjigu Berlin i kompletnu tematiku ratnih silovanja, zašto ne bi i mi imali anonimna svjedočanstva.

Sve su to veoma ružne i potresne priče, no ipak, kao takve moraju biti ispričane. Barem kroz klasične podatke. broj godina žrtve, eventualno pseudonim i kratki i diskretni opis situacija...
Istina , svi narodi koji drže do sebe , su imali svoje povijesne zabilješke i uvijek stoji nas uvid šta su monstrumi radili .

BiH je po tom pitanju daleko ispred nas . A to nije ni čudno kad on izjavi da se to zataška, da ne ispadne da su naše žene kurve . Kao da su se same podale mrskim ubojicama njihovih muževa i djece . Ispada da taj pinokio nema dvi čiste u glavi što su i dokazali svih 18 hdz nerada i krađe .
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 11:08   #24
Quote:
linolada* kaže: Pogledaj post
Sjecam se i ja toga, al nekako kroz maglu.

Bila je prosle godine isto nekako pred obljetnicu ako se ne varam u Hrvatskoj u zivo emisija o silovanju u DR.

Sve u svemu se jako malo o tome prica, slicna situacija kao i nakon WWII. Zalosno.
možda sam i ja to gledala

no, prije 2 godine

isto je jedna gospođa ispričala potresnu priču o tome kako su joj muža zavezali za vagon i gađali granatama ili čime već, ne sjećam se, znam samo da mi je do dan danas ostalo titrati u glavi kada je rekla da od njega nije ostalo ništa i da mu nema gdje niti na grob otići.
Frea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 12:21   #25
Quote:
Frea kaže: Pogledaj post
Zato što naši političari nemaju volje, znanja, sposobnosti niti želje baviti se problematikom hrvatskih žrtava.
Iskreno, doista, žalosti i rastužuje taj krajnji nemar i nedostatak empatije naspram hrvatskih stradalnika.
Nalikuje opisu i odnosu zle maćehe iz bajki. No, možda bi se tim pitanjem trebali pozabaviti sociolozi ili psiholozi jer doista,
ne mogu se oteti dojmu kako smo mi jedan svojevrsni fenomen u svijetu koji će uvijek imati empatije i sredstava
za pomoć drugima, a svoje vlastite zatiremo, omalovažavamo i ponižavamo što je više moguće. Je li to uvjetovano
povijesnim okolnostima i razjedinjenošću ili nečim drugim doista ne znam.
Evo, ponajbolji primjer tog maćehinskog odnosa je i nedavni
sastanak stradalnice DR-a i autorice knjige 'Hotel Zagorje' Ivane Simić s predsjednikom Josipovićem.
On sve zna o žrtvama Paulina dvora, no nema blage veze o Ovčari i Vukovaru, niti ga se tiče. Njega koji bi kao trebao
štiti hrvatske interese. Povrh svega, da stvar bude još tužnija, riječ je i o osobi koja je autor hrvatske optužnice protiv srbije.
No, tu ne možeš baš ništa.
Quote:
Mauron kaže: Pogledaj post
Zar nije malo neobično da je optužnicu protiv Srbije pisao onaj koji se najviše zalaže za ukidanje tužbe protiv Srbije.

što se tiče ostalog, nije uputno danas pisati o hrvatskim žrtvama. To je preporuka EU, treba pisati o srpskim žrtvama a kako je njih bilo razmjerno malo, treba ih izmišljati. Medijskim presingom da se stekne takav dojam da više vrijedi jedna srpska žrtva nego tisuću hrvatskih. I to se postiglo. tako danas svatko zna za Loru, obitelj Zec, i još pokojeg mrtvog Srbina a za hrvatske žrtve osim Ovčare i Škabrnje nitko ne zna.

To sve treba da bi se krivnja u prvom koraku izjednačila a u drugom koraku prebacila na Hrvatsku, što je Hag učinio optužnicom za zločinački poduhvat a hrvatsko sudstvo nastavilo, opet po preporuci EU, oslobađanjem tju prevođenjem srpskih zločina u oružanu pobunu kako bi potpalo pod aboliciju i suđenjem hrvatskim vojnicima čija se suđenja ponavljaju dok se ne osude.

Srbija se iz ratnog gubitnika i agresora pretvara u moralnog pobjednika i žrtvu a Hrvatska postaje zločinački plan i anatemizirani krvnik. U toj raboti je djelovalo i puno "Hrvata" a zadnji koji udara najjače akorde je genijalni skladatelj.
Quote:
eRomaniChib kaže: Pogledaj post
Nije ih bilo relativno malo.

Točno je da ih je bilo manje nego u BiH - otprilike toliko puta manje, koliko je općenito rat u Hrvatskoj bio "manji" od onog u BiH - dakle nekoliko puta manje žrtava, nekoliko puta manje ratnim djelovanjima zahvaćenog teritorija, i najrelevantnije - nekoliko puta manje ratnim djelovanjima direktno zahvaćenog stanovništva, konkretno zarobljavanjem. Dakle bilo je otprilike toliko puta manje, a da li je to malo, to je vjerojatno stvar onog hrvatskog fenomena o kojem je gore nešto napisala Frea.

Jer kad se o silovanjima radi, o silovanjima u Hrvatskoj se ne govori nekoliko puta manje, nego jedva da se išta govori.

Očito je pristup potpuno drugačiji nego kod silovanja u BiH. I to od samog početka. Tamo negdje krajem 1991 ili početkom 1992 dojmio me se neki članak novinarke Dunje Ujević, a dogodilo se da sam imao njen telefonski broj pa sam je nazvao. Rekao sam da se iz krugova medicinarki koje su radile na prihvatu razmijenjenih zarobljenika saznaje da se naše žene vraćaju vrlo često trudne i/ili zaražene svim mogućim spolnim bolestima, da je jasno o čemu se radi, a ipak nema nikakvog jasnog prikaza u medijima. Ona se složila da je situacija grozna ali i rekla da mi sami to zataškavamo - da je o tome razgovarala s jednim ministrom iz naše vlade (tadašnje, ratne - ali mi nije rekla ime) te da je njegovo stajalište bilo ono primitivno: da je najbolje da se o tome ništa ne javlja, jer da će inače ispasti da su naše žene kurve.

Da li je to zbilja mislio...?
Vjerojatnije su se tu skrivali neki političarski muteži ...
Slažem se s navedenim i još jedan dokaz na žalost sramote ne žrtava več vlasti, oporbe i medija na sustavnom ignoriranju žrtve !
__________________
Teatar apsurda se nastavlja !
Ignore list; 1.card
DEFENSE is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 00:10   #26
Evo večeras je na drugom Dnevniku (HTV1) bilo saopćeno da se pokreću optužnice za zločine nad zatočenicima logora u Srbiji. Šangut je opisao kako su na primjer u njegovoj blizini čuvari premlaćivanjem ubili logoraša. Navedene su i druge vrste zločina, a među njima je spomenuto i opetovano, sistematsko silovanje velikog broja zatočenih žena.

Kao da su autori one prošlotjedne radio-emisije iz uvodnog posta naslutili odnosno dobili informacije da će se nešto poduzeti i u vezi silovanja ...
valli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 01:10   #27
U arhivi Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora također je velik dio iskaza silovanih žena, ali i silovanih muškaraca. "Događale su se strahote u logorima, čak su i pripremali dvorane za silovanja. Imamo svjedočenja majke koja je slušala kako joj kćer siluju, ili žene koju su mjesec dana, iz dana u dan, po petorica-šestorica zločinaca silovali, a potom pretukli", upozorio je Danijel Rehak, najavljujući izdavanje knjige o silovanim ženama u vrijeme srpske agresije na Hrvatsku.
Jadranka Cigelj
Kad smo izišli iz logora bili smo samo silovane žene i slomljeni muškarci. To je bila naša profesija
Marija Slišković ističe kako je u Hrvatskoj rođeno 240 djece začete silovanjem


Ovaj broj je zastrašujući. Pitam sa kolio je žena prošlo ove strahote.
OnOff is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2011., 09:57   #28
Quote:
OnOff kaže: Pogledaj post
Marija Slišković ističe kako je u Hrvatskoj [B]rođeno 240 djece začete silovanjem

Ovaj broj je zastrašujući. Pitam sa kolio je žena prošlo ove strahote.
Bojim se da to nikada nećemo saznati, jer žene o tome ne rado govore. Ja sam na temi bitka za Vukovar pisao o toj temi silovanih žena u logoru Begejci, pa su mi neki spočitavali da nije u redu da o tome pišem jer treba poštivati intimu tih žena i njihov privatni život. Sve dok one same ne progovore o tome da li javno ili putem zaštićenih svjedoka bojim se da nikada nećemo saznati ni približan a kamoli točan broj.

U više navrata sam napisao da je osim batinanja i svakodnevnog mučenja, najgore bilo slušati svakonoćno zapomaganje tih žena čiji su krici odjekivali logorskim prostorom, a posebice u Sr.Mitrovici kada su samice u kojima su bile žene bila nasuprot naših ćelija na katu više. Čuvari su za nekoliko maraka dopuštali robijašima (srpskim kriminalcima) da ulaze u samice i siluju žene.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 07:20   #29
Ali neke su žene ipak dale iskaze o ovakvim događajima ...
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
...
U više navrata sam napisao da je osim batinanja i svakodnevnog mučenja, najgore bilo slušati svakonoćno zapomaganje tih žena čiji su krici odjekivali logorskim prostorom, a posebice u Sr.Mitrovici kada su samice u kojima su bile žene bila nasuprot naših ćelija na katu više. Čuvari su za nekoliko maraka dopuštali robijašima (srpskim kriminalcima) da ulaze u samice i siluju žene.
Quote:
eRomaniChib kaže: Pogledaj post
... da se iz krugova medicinarki koje su radile na prihvatu razmijenjenih zarobljenika saznaje da se naše žene vraćaju vrlo često trudne i/ili zaražene svim mogućim spolnim bolestima, da je jasno o čemu se radi ...
Quote:
OnOff kaže: Pogledaj post
U arhivi Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora također je velik dio iskaza silovanih žena, ali i silovanih muškaraca. "Događale su se strahote u logorima, čak su i pripremali dvorane za silovanja. Imamo svjedočenja majke koja je slušala kako joj kćer siluju, ili žene koju su mjesec dana, iz dana u dan, po petorica-šestorica zločinaca silovali, a potom pretukli" ...
... Marija Slišković ističe kako je u Hrvatskoj rođeno 240 djece začete silovanjem

...
Dakle mnogo je iskaza ipak dato i državnim organima, i Društvu logoraša, valjda i Žrtvoslovnom društvu, moralo bi postojati i puno medicinske dokumentacije, posebno o trudnoćama i spolnim bolestima u zarobljeništvu ...

Kako to da ništa od toga dosad nije došlo pred naše sudove ili pred Haaški sud/tribunal?

(Ili nešto jest? Što? Zna li tko što je bilo, a što nije bilo s tim?)
valli is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2011., 11:37   #30
Rekli su mi da je jučer (četvrtak, oko 9-10 sati ujutro) braniteljska emisija "Prva crta" bila ponovo posvećena ženama silovanima u DR. Ali da je ovoga puta tome bila posvećena cijela emisija, i nije se isključivo naglašavalo Vukovar i logore u Srbiji, nego su spominjani i logori na okupiranom području Hrvatske (Bučje i sl.).

(Da su spominjane i neke feminističke udruge (Kareta?) koje su se navodno već 1991. bavile pomoći žrtvama, te da su neke informacije tražene od HHO-a zašto je zapelo kod DORH-a?)

Zna li netko da li se negdje na web stranicama HRT može naći ta emisija?
valli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 23:31   #31
Quote:
DEFENSE kaže: Pogledaj post
Slažem se s navedenim i još jedan dokaz na žalost sramote ne žrtava več vlasti, oporbe i medija na sustavnom ignoriranju žrtve !
Već dugo pratim način nakoj se vodi evidencija o zločinima i žrtvama u ovom ratu. Dok se u Hrvatskoj posvećuje pažnja pojedinim slučajevima, a u potpunosti ignorira sve ostale, u Srbiji se sustavno vodi evidencija o svakoj žrtvi. Samo jednim upisom imena poginulog, mjesta pogibije ili akcije u kojoj je osoba stradala, dobit će te najmanje 10 različitih izvora u kojima je do detalja opisan zločin.

Svi sve znamo o slučaju Zec. Zna li tko što o slučaju Čengić?

Ja sam npr. danas pokušala doći do imena jedne od žrtava zločina počinjenog u sportskoj dvorani OŠ u Borovu. Znam nadimak žrtve, mjesto, imena nekih drugih žrtava, svjedoka; imala sam priliku čitati detaljne iskaze svjedoka, ali na netu o tome nema apsolutno ništa.

Koliko vas zna da je najmanja silovana žrtva u Vukovaru imala samo 6 godina?

Mi smo nebrigom o našim preživjelim i ubijenim ratnim žrtvama, nebrigom o braniteljima (bolje reći neadekvatnom brigom u koju ulaze i lažni statusi i njima nepripadajuće mirovine), te nekažnjavanjem zločinaca iz naših redova sebe doveli u situacije da iz stvarnih i moralnih pobjednika, budemo u najmanju ruku izjednačeni sa agresorima, ako ne i trajno obilježeni kao oni koji su činili zločine u ovom ratu.
KissTheCook is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2011., 02:22   #32
Quote:
KissTheCook kaže: Pogledaj post
Već dugo pratim način nakoj se vodi evidencija o zločinima i žrtvama u ovom ratu. Dok se u Hrvatskoj posvećuje pažnja pojedinim slučajevima, a u potpunosti ignorira sve ostale, u Srbiji se sustavno vodi evidencija o svakoj žrtvi. Samo jednim upisom imena poginulog, mjesta pogibije ili akcije u kojoj je osoba stradala, dobit će te najmanje 10 različitih izvora u kojima je do detalja opisan zločin.

Svi sve znamo o slučaju Zec. Zna li tko što o slučaju Čengić?

Ja sam npr. danas pokušala doći do imena jedne od žrtava zločina počinjenog u sportskoj dvorani OŠ u Borovu. Znam nadimak žrtve, mjesto, imena nekih drugih žrtava, svjedoka; imala sam priliku čitati detaljne iskaze svjedoka, ali na netu o tome nema apsolutno ništa.

Koliko vas zna da je najmanja silovana žrtva u Vukovaru imala samo 6 godina?

Mi smo nebrigom o našim preživjelim i ubijenim ratnim žrtvama, nebrigom o braniteljima (bolje reći neadekvatnom brigom u koju ulaze i lažni statusi i njima nepripadajuće mirovine), te nekažnjavanjem zločinaca iz naših redova sebe doveli u situacije da iz stvarnih i moralnih pobjednika, budemo u najmanju ruku izjednačeni sa agresorima, ako ne i trajno obilježeni kao oni koji su činili zločine u ovom ratu.
veoma dobro rečeno. No nadovezao bih se. Na netu se mogu pronaći podaci da je najmlađa žrtva imala šest godina, no ne postoje nikakvi podaci o sustavnom zločinu silovanja, što je svakako bio. Eto mene zanima koliko je barem približno maloljetnih cura bilo silovano? Mogu li se negdje naći svjedočanstva od barem 3-4 takve cure? Koliko ih je zatrudnilo nakon tih silovanja? Zašto takve stvari smatram važnima? Ako samo ističemo najmlađu i najstariju, kako je očito kod nas praksa, uvijek se može koristiti argument "naletila jadna na pedofila među neprijateljem", i govoriti da je riječ o izdvojenom slučaju. No problem u ratu su sustavni zločini, koji nisu izdvojeni slučajevi manijaka koji bi vjerojatno silovao i u mirnodopsko doba. Jer ako imamo stotine silovanih maloljetnica, onda to više nije izdvojeni slučaj nego sustavni ratni zločin. A siguran sam da je toga bilo.
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 14:44   #33
Quote:
valli kaže: Pogledaj post
Evo konačno na Hrv. radiju 1, upravo je u toku emisija o silovanim ženama u Hrvatskoj tokom Domovinskog rata.

Počelo je pitanjem kako je bilo moguće da se, boreći se za prava i barem suosjećanje sa ženama silovanim u BiH,
skoro potpuno podmete pod tepih tragedija silovanih žena u Hrvatskoj.

Što mislite, kako je to moguće?

Odakle sistematsko zataškavanje?


A neke plaču za samo malo suosjećanja ...

Jedna učesnica kaže kakav osjećaj izdanosti je imala kad se i neka srpska novinarka zainteresirala za temu, pa pitala "Zašto vaši političari o tome ne govore?"

To je specijalizirana braniteljska emisija "Prva crta". Upravo je nevjerojatno da je ova tema tek sad došla na red. Očito je sistematsko zataškavanje u pitanju.

A zašto? Očito zato da našim političarima "ne smeta u pregovaranju" o nečemu njima unosnijem, njima zanimljivijem ...

Čak 30000 žena i 500 djece je prošlo kroz srpske logore. Uz naravno svakovrsna druga zlostavljanja, silovanja su onda sigurno išla i do nekoliko desetaka tisuća slučajeva, jer evo upravo je govorila jedna žena koja je bila više puta silovana iako je već bila u godinama ...
Hmmm, baš me zanima da li će se Documenta oglasiti u vezi ovih zločina...Teršelićka, Puhovski? Gdje ste sad? Vi i vaše suočavanje s prošlošću? Ima li koga? Helloooo?
Trekkie89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 15:17   #34
Quote:
valli kaže: Pogledaj post
Evo konačno na Hrv. radiju 1, upravo je u toku emisija o silovanim ženama u Hrvatskoj tokom Domovinskog rata.

Počelo je pitanjem kako je bilo moguće da se, boreći se za prava i barem suosjećanje sa ženama silovanim u BiH,
skoro potpuno podmete pod tepih tragedija silovanih žena u Hrvatskoj.

Što mislite, kako je to moguće?

Odakle sistematsko zataškavanje?


A neke plaču za samo malo suosjećanja ...

Jedna učesnica kaže kakav osjećaj izdanosti je imala kad se i neka srpska novinarka zainteresirala za temu, pa pitala "Zašto vaši političari o tome ne govore?"

To je specijalizirana braniteljska emisija "Prva crta". Upravo je nevjerojatno da je ova tema tek sad došla na red. Očito je sistematsko zataškavanje u pitanju.

A zašto? Očito zato da našim političarima "ne smeta u pregovaranju" o nečemu njima unosnijem, njima zanimljivijem ...

Čak 30000 žena i 500 djece je prošlo kroz srpske logore. Uz naravno svakovrsna druga zlostavljanja, silovanja su onda sigurno išla i do nekoliko desetaka tisuća slučajeva, jer evo upravo je govorila jedna žena koja je bila više puta silovana iako je već bila u godinama ...
to pitanje su postavljali mnogi strani novinari u to vrijeme kad se to dogadjalo, neki su i u znak protesta napustili Hrvatsku i poceli govoriti o dogovorenom ratu a i kad se sagleda cijelokupna dogadjanja na ovim prostorima...Tudlman nije dozvoljavao da se o tome govori upravo zbog dogovorenog rata i da se nebi moglo okrivljivati Srbiju za rat sto se i nikada nije,u njegovo vrijeme se okrivljivalo Jugoslaviju a to je nikoga ili svih.
doktor_za_zene is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 13:51   #35
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Ima mozda negdje ta emisija?
http://rnz.hrt.hr/index.php

Ovdje možete poslušati emisiju. U naziv emisije ukucate PRVA CRTA.
sebastiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 14:01   #36
Quote:
doktor_za_zene kaže: Pogledaj post
to pitanje su postavljali mnogi strani novinari u to vrijeme kad se to dogadjalo, neki su i u znak protesta napustili Hrvatsku i poceli govoriti o dogovorenom ratu a i kad se sagleda cijelokupna dogadjanja na ovim prostorima...Tudlman nije dozvoljavao da se o tome govori upravo zbog dogovorenog rata i da se nebi moglo okrivljivati Srbiju za rat sto se i nikada nije,u njegovo vrijeme se okrivljivalo Jugoslaviju a to je nikoga ili svih.

Mozes li molim te navesti koji "neki"?
Jer ne vjerujem da novinare zgrazava "dogovoreni rat" i bas bi me zanimalo saznati koji su to.


Ovako, svijesno ili nesvijesno, podrzavas teze onih koji nam ne zele dobro.

Quote:
sebastiana kaže: Pogledaj post
http://rnz.hrt.hr/index.php

Ovdje možete poslušati emisiju. U naziv emisije ukucate PRVA CRTA.
Hvala
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 14:13   #37
Quote:
Grugru kaže: Pogledaj post
Mozes li molim te navesti koji "neki"?
Jer ne vjerujem da novinare zgrazava "dogovoreni rat" i bas bi me zanimalo saznati koji su to.


Ovako, svijesno ili nesvijesno, podrzavas teze onih koji nam ne zele dobro.



Hvala
ako si bio rodjen tada, trebao bi znati da u to vrijeme nije bilo svijetskog novinara koji nesto znaci a da nije bio na ovim prostorima....e pa gotovo svi su o tome govorili a i onaj koji nesto zna o osobama upletenim u rat na ovim prostorima i njihovo politicko djelovanje tijekom njihove karijere,zna o cemu se ovdije radilo...
doktor_za_zene is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 14:46   #38
Quote:
doktor_za_zene kaže: Pogledaj post
ako si bio rodjen tada, trebao bi znati da u to vrijeme nije bilo svijetskog novinara koji nesto znaci a da nije bio na ovim prostorima....e pa gotovo svi su o tome govorili a i onaj koji nesto zna o osobama upletenim u rat na ovim prostorima i njihovo politicko djelovanje tijekom njihove karijere,zna o cemu se ovdije radilo...
Nes' ti odgovora

Bio sam roden tada.
Stovise bio sam i blizu tim novinarima koje spominjes. Tada nitko nije spominjao dogovoreni rat. To dolazi poslije s ratom u BiH.

Zato te i pitam.

BTW

Ti si iz HDZa kad se zna se?
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 15:44   #39
Vidim da su neki spominjali sutnji zenskih udruga i civilnog drustva o temi silovanja u ratu. Upravo su brojne zenske udruge koje su se pojavile pocetkom 90-ih (neke u sklopu mirovnih inicijativa) te koje su govorile o silovanjima i ratu, skupljale podatke o tome te, sto je bilo primarno, radile izravno sa zrtvama (i izbjegicama opcenito), bez obzira na nacionalnost.

B.a.b.e. su osnovane tek '96., ako se ne varam. Krajem 80-ih pojavljuju se prva sklonista za zene zrtve nasilja i javlja se svijest o nasilju nad zenama. To je ovdje vazna jer su isti ljudi i iste udruge bili oni koji su prvi reagirali na silovanja. Osim toga, tema je bila jako zanimljiva i atraktivna medunarodnoj zajednici i medijima.

Spomenuta je novinaka koja je prenijela stav nekog ministra da je o tome bolje sutjeti. Tko god to bilo, u sklopu onoga sto se dogadalo za vrijeme rata, ne zacuduje me takav odgovor. Nije tesko vjerovati zasto se tek sada govori vise o silovanjima muskaraca u ratu. Pa kako bi tek to djelovalo na javno misljenje i sliku ratnika koju je njegovala politicka propaganda? Silovanja su sluzila za manipulaciju ljudima. I tada su, kao i danas, neki zeljeli na jeftin i jadan nacin pokupiti politicke poene. Mislim da treba toga biti svjestan i imati suosjecanja prema svim zrtvama rata i seksualnog nasilja, bez obzira na to koje nacionalnosti bile zrtve i pocinitelji.

Zasto zene o tome se zele govoriti? Neke sigurno zbog predrasuda (kao sto ne zele govoriti ni o silovanju koje se dogoditi u vrijeme mira), zbog osjecanja ranjivosti... Ima dosta istrazivanja i svjedocanstava o ratu i silovanjima. Koga zanima, neka potrazi knjigu Seade Vranic „Pred zidom sutnje“ u kojoj su skupljeni svjedocanstva zrtvana silovanja u ratu, zena i muskaraca raznih nacionalnosti.
muzikalno prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2011., 16:04   #40
Quote:
muzikalno prase kaže: Pogledaj post
Vidim da su neki spominjali sutnji zenskih udruga i civilnog drustva o temi silovanja u ratu. Upravo su brojne zenske udruge koje su se pojavile pocetkom 90-ih (neke u sklopu mirovnih inicijativa) te koje su govorile o silovanjima i ratu, skupljale podatke o tome te, sto je bilo primarno, radile izravno sa zrtvama (i izbjegicama opcenito), bez obzira na nacionalnost.

B.a.b.e. su osnovane tek '96., ako se ne varam. Krajem 80-ih pojavljuju se prva sklonista za zene zrtve nasilja i javlja se svijest o nasilju nad zenama. To je ovdje vazna jer su isti ljudi i iste udruge bili oni koji su prvi reagirali na silovanja. Osim toga, tema je bila jako zanimljiva i atraktivna medunarodnoj zajednici i medijima.

Spomenuta je novinaka koja je prenijela stav nekog ministra da je o tome bolje sutjeti. Tko god to bilo, u sklopu onoga sto se dogadalo za vrijeme rata, ne zacuduje me takav odgovor. Nije tesko vjerovati zasto se tek sada govori vise o silovanjima muskaraca u ratu. Pa kako bi tek to djelovalo na javno misljenje i sliku ratnika koju je njegovala politicka propaganda? Silovanja su sluzila za manipulaciju ljudima. I tada su, kao i danas, neki zeljeli na jeftin i jadan nacin pokupiti politicke poene. Mislim da treba toga biti svjestan i imati suosjecanja prema svim zrtvama rata i seksualnog nasilja, bez obzira na to koje nacionalnosti bile zrtve i pocinitelji.

Zasto zene o tome se zele govoriti? Neke sigurno zbog predrasuda (kao sto ne zele govoriti ni o silovanju koje se dogoditi u vrijeme mira), zbog osjecanja ranjivosti... Ima dosta istrazivanja i svjedocanstava o ratu i silovanjima. Koga zanima, neka potrazi knjigu Seade Vranic „Pred zidom sutnje“ u kojoj su skupljeni svjedocanstva zrtvana silovanja u ratu, zena i muskaraca raznih nacionalnosti.
Slazem se s napiasnim, ali moram dodat...

To sto su Babe osnovane kasnije ih ne opravdava za nedjelovanje.
Iako je meni znakoviti kako su se razne udruge pocele osnivati od '96 nadalje uz zanemarivanje onih koji su se time (ucinkoviti i u teza vremena) bavili prije.
Ne mogu se oteti dojmu da je odreden broj udruga nastao (financiran) zbog utjecanja na vlast u RH.
Covjek bi rekao...obavjestajna posla.....
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:13.