Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2004., 10:38   #21
Quote:
duda kaže:

Još jedno pitanje da li postoji i koliko bi me koštao termostat koji bi mogla vremenski programirati da mi regulira temperaturu i kada nisam doma ? Sada imam mehanički i da li bi instalacija bila moguća na već postojeće žice ?
Postoji, 200-300 kn, ide na postojeće žice
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 10:41   #22
Quote:
ROAD RUNNER kaže:
Postoji, 200-300 kn, ide na postojeće žice
Još mi samo reci gdje i dobiš
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 10:49   #23
Quote:
duda kaže:
Još mi samo reci gdje i dobiš
U svakom ducanu s opremom za centralno grijanje, jedino se bojim da nema po toj cijeni
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 10:53   #24
Quote:
duda kaže:
Još mi samo reci gdje i dobiš
Juraj, fakoff

Pusa je za mene!!!

Najsigurnije je u Termocommerceu u Ilici!
ROAD RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2004., 10:57   #25
Fala, obojci (još jednom; Uh,što volim sandwich )
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2004., 11:48   #26
Quote:
Prvi Vozač kaže:
Eh, baš sam krenuo postavit topic o centralnom na struju. JA mislim to uvest, čuo sam za neke norveške električne radijatore koji su totalno OK i da je potrošnja mala. I ja imam stan od 48 kvadrata .
P.S. da, cijena im je po komadu oko 950 kuna, plus po komadu termostata oko 200-250 kuna
Vozac, uz ove cijene koje navodis, koliko racunas da ce te ukupno izaci uvodjenje centralnog na tih 48 m2 ? Bar neka okvirna cifra...?
Thnx
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2004., 08:50   #27
Nije mi jasno što znači da je nekim norveškim rarijatorima potrošnja mala. Same gluposti
NE OVISI POTROŠNJA O RADIJATORIMA
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 13:58   #28
Mene bi zanimalo da li netko od Vas ima iskustva sa Glamox grijanjem?!?! Kakav je ucinak grijanja i da li je isplativo s obzirom na potrosnju elektricne energije?
Isto tako me zanima da li netko ima iskustva sa mramrnim grijacim plocama i da li ih se moze usporediti sa Glamox grijanjem?!
TiM_Company is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 14:20   #29
Što podrazumijevaš pod iskustvo?
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2004., 15:52   #30
Quote:
ZOsvald kaže:
Što podrazumijevaš pod iskustvo?
Da li ga imas ili netko od tvojih bliznjih? Da li vrijedi ulagati u taj nacin grijanja, ili su tradicionalna rjesenja bolja? Kakva je iskoristivost u odnosu na potrosnju elektricne energije? Kolika je stvarna potrosnja za stambeni prostor od nekih 120m3?
Daj se raspisi ako imas iskustva sa grijanjem na struju, a nemoj se grbaviti, pitanje je jasno postavljeno!
TiM_Company is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 08:49   #31
Kod grijanja na struju iskoristivost je skoro 100%
To vrijedi i za Glamox, mramorne ploće, kalorifere, elek. grijalice i sl. uređaje koji elek energiju pretvaraju u toplinu preko čistog otpora (nećemo cjepidlaćiti sa elek.motorima i gore navedenim grijalicama).
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2004., 14:40   #32
hebem li vas
dajte se uozbiljite
kakvih 120 metara kubnih ???????????????
cita sve ovo i pokusavam razmisljati , ali vi toliko lupate po babama i zabama , da vise neznam ni zakaj sam poceo citati

imam visokostropnu stancugu od 94 ili tak nesto kvadrata i pokusavam skontati kaj mi je bolje i jeftinije za grijanje
plin ili struja ??
trenutno imam plinske peci , a zelio bi lupiti centralno , samo nisam pametan koje mi je pametnije i koliko to kosta
sto instalacija , sto mjesecno po racunima
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2005., 23:10   #33
Pretpostavljam da je ipak mislil na kvadratne metre...

Mda...citam malo ove stare topice o centralnim grijanjima, i ovaj mi se nekak cini zasad najpodesniji da ostavim post.

Naime, ove godine morat cemo rijesiti kompleksan problem grijanja stana...

120m2, stari dio ZG, visoki stropovi ( 3,20m ), zapadna strana na Tuskanac (po zimi ladno, po ljeti ugodno ), iznad tavan s neizoliranim (da ne velim supljim) krovom/crijepovima itd

Dosad se grijemo kombinirano - u 3 sobe peci na drva (uz sve sto je skopcano s tim), TA pec (moja soba), uljni radijator (kuhinja), kalorifer/infra (kupaonica), a zahod je negrijan (sto neki vec znaju ) tako da ne moram spominjati kak je po zimi ugodno, haha.

Plin u zgradi postoji, 2 stanara vec imaju (3 nas je ukupno) centralno na plin...
Starci (uglavnom) planiraju isto centralno na plin, za koji mjesec bi i pozvali neke majstore da naprave troskovnik i tako, racunam (i po drugim topicima o centralnom ovdje) na cca 25-30.000 kn investiciju.

Ali ovaj topic me pomalo zaintrigiral, posto i sam imam averziju prema plinu ... da ne velim da uopce ne zelim sparhet na plin, do daljnjega ni pod razno!
(jos uvijek mi je grozno kad se sjetim kolege s posla koji je pred godinu dana s tek vjencanom zenom i prijateljem *zaglavio* zbog neispravnih instalacija a ionako me oduvijek lagano bilo strah tog plina i *zgoda* tipa Medvescak ili Nazorova...)

Dodajmo jos k tome i problem ljetnog grijanja vode u kombi-bojleru (topla voda za radijatore i za pranje) - na jednom topicu se spominje cak i strujno-plinski bojler...

Pitanje je koliko se uopce isplati i da li se isplati (vrlo okvirno, znam, tesko je mozda ovako napamet pricati) za stan od 120 kvadrata centralno na struju, ili bolje da o tome ni ne razmisljam kao alternativu standardnom plinskom centralnom...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 01:24   #34
Monique, daj molim te reci koliko košta centralna peć na struju. Mi upravo pokušavamo izmisliti grijanje za kuću od cca 150 m2, a u blizini nema plina. Mislili smo kombinirati centralno na drva plus klima uređaj ili nešto slično, samo da održava temperaturu ako nas ne bude npr. tjedan dana doma, da nam se ne posmrzavaju instalacije.

I još nešto. Koliko takav sistem grijanja opterećuje mrežu? Naime, vjerojatno ćemo imati niži napon od nazivnog u mreži, pa se bojim da bi nam centralno na struju moglo raditi probleme druge vrste.
zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 10:59   #35
Ne moze se usporedivati potrosnja energije na razlicitim objektima, a da pri tom ne uzmete i ostale faktore u obzir (ponajprije kvalitetu izolacije, zatim poziciju objekta, i to ne samo generalnu poziciju, vec i mikroklimu, i na kraju prosjecnu temperaturu na kojoj drzite prostore). Primjera radi, meni je drasticno pala potrosnja kada sam dodatno izolirao 18m2 stropa iznad kojeg je terasa (nije bilo prakticno nikakve izolacije). Svaki objekt je prica za sebe i najbolje je pozvati strucnjaka da procjeni na licu mjesta.

Sto se matematike tice evo vam nekih relacija koje su objektivne i iste za svih:

1L loz ulja = 10000 KCal.
1L loz ulja = cca. 3,6Kn
Iskoristivost modernih peci je oko 90+ % (npr. moj CTC ima 93%)

1KWh = 860 KCal.
1KWh jeftino = 0,35Kn
1KWh skupo = 0,71Kn
Iskoristivost bilo kojeg grijanja na struju je 100%

Loz ulje je daleko jeftinije kada se uzme u obzir skupa tarifa, a otprilike jednako kada se uzme jeftina tarifa. Naravno, treba uzeti u obzir da je jeftina tarifa nocu, kada je potreba za grijanjem mala. Daleko najjeftinije rjesenje (govorim o centralnom grijanju) je zemni plin koji bi trebao snabdjeti Rijeku u iducih 5 god.

Prije nego stavite grijanja obavezno se savjetujte sa strucnjakom koji ce doci na sam objekt i preporuciti prvenstveno sto se moze uciniti na dodatnom toplinskom izoliranju objekta, a tek onda i kakvo grijanje staviti.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 11:09   #36
Quote:
zara kaže:
Monique, daj molim te reci koliko košta centralna peć na struju. Mi upravo pokušavamo izmisliti grijanje za kuću od cca 150 m2, a u blizini nema plina. Mislili smo kombinirati centralno na drva plus klima uređaj ili nešto slično, samo da održava temperaturu ako nas ne bude npr. tjedan dana doma, da nam se ne posmrzavaju instalacije.

I još nešto. Koliko takav sistem grijanja opterećuje mrežu? Naime, vjerojatno ćemo imati niži napon od nazivnog u mreži, pa se bojim da bi nam centralno na struju moglo raditi probleme druge vrste.
Peć za centralno na struju kosta oko 4000kn (dakle 2 do 3 puta je jeftinija od peci na loz ulje). Snaga je poprilicna i velika vecina ljudi koja se naknadno odluci na takvo rjesenje morati ce prilagoditi instalacije.

Ako govoris o javnoj el. energetskoj mrezi onda ne bi smjelo biti problema, jedini problem su instalacije od razvoda do peci koje moraju biti prilagodene tako velikoj snazi. Pretpostavljam da se za tako veliku snagu trazi trofazni prikljucak.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 23:47   #37
Kuća je još u radovima, tek je grubi roh bau. Problem je u javnoj el.mreži jer smo daleko od trafostanice (pri kraju naselja), pa je prema elektrinim mjerenjima prosjačan napon 210, a popodne padne na 190V. Uzeli smo trofazni priključak snage 7,7 kW. Najnovije što su mi rekli je da će izvršiti simetrizaciju mreže, pa bi napon tada trebao biti podjednak u fazama, i ukupno bolji.

Kuća ima na tri etaže oko 200 m2 i bit će toplinski izolirana gdje god postoji dodir sa tlom ili vanjskim prostorom. Na osami smo , blizu šume, pa će biti nešto niže vanjske temperature.

Kao što rekoh, planiramo napaviti jedan centralni sustav grijanja, sa npr. dva moguća izvora napajanja - drva i struja. Struja bi bila pomoćna varijanta (drva su nam besplatna).
zara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2005., 23:15   #38
Za Zara
Razmotrri i upotrebu otpadnog mljevenog drva koje se automatski ubacuje u pec , znaci automatski kotao na komadice drva , ima u Austriji nekoliko firmi koje to proizvode .
Koristi se sve od lischa do grancica , dascica , kore , ili shishki , dobijes i stroj za mljevenje .
Ili pec za cijele trupce drva , do 1 m duzine , ima u Italiji.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2005., 13:46   #39
Re: Centralno na struju

Quote:
duda kaže:
Prošle godine kupila sam stan u kojem je centralno na struju, međutim kako je te godine došao i plin pred zgradu mislila sam kako ću to lako promijeniti i grijati se na plin jer sam se bojala potrošnje struje. Prošlu zimu grijala sam se na struju i očekivala sam grozan obračun ali ništa od toga. Rata mi je bila 290 kn a sada su mi je smanjili na 270 kn jer sam bila u pretplati. Grijala sam stalno od 11. do 3. mjeseca i to po danu i po noći (nisam gasila grijanje već sam samo tremostatom smanjila na 17 preko noći).
Stan je 48 kvadrata i mislim da to i nije tako strašno jer struju koristim i za grijanje vode pa je tu još i suđerica, vešmašina, mikrovalna i drugi potrošači (jedino kuham na plin iz boce).
...
Pa kako sam ja onda dobila da cu imati ratu 400,00kn???
A nit grijanja na struju, niti suđerice, niti zamrzivač, nit mikrovalna... Kako, kako??? Ocajna sam.
DeeDee is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2005., 13:53   #40
Re: Re: Centralno na struju

Quote:
DeeDee kaže:
Pa kako sam ja onda dobila da cu imati ratu 400,00kn???
A nit grijanja na struju, niti suđerice, niti zamrzivač, nit mikrovalna... Kako, kako??? Ocajna sam.
Ne znam kako ali i ja očekujem uskoro novi obračun pa ću vidjeti da li su se oni nešto zabunili prošle godine ili stvarno toliko trošim... drži mi fige da je ovo zadnje
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:23.