Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2009., 01:35   #1
"Ne bi se štel mešat": osobne politike (ne)interveniranja u "tuđa posla"

Jeste li tip osobe koja voli gledati svoja posla, ali ne u smislu da volite izbjegavati tračeve i zadirati u nečiju intimu, nego u smislu neinterveniranja u tuđe prepirke/sukobe/situacije? Odnosno, ako se pred vama (posredno ili neposredno) razvija neka situacija u koju niste izravno uključeni a u kojoj se nekog mlati ili blati, jeste li skloniji intervenirati nakon brze procjene da je intervencija potrebna ili se držite po strani i čekate da se situacija sama privede kraju?

Ako ne volite intervenirati, imate li neku teoriju kojom obrazlažete takav, za vas poželjan, tip ponašanja? Tipa, ne miješam se u situacije za koje nisam odgovoran, neka si to riješe protagonisti. Ili, ne miješam se u situacije u kojima bih mogao/mogla stradati (fizički, materijalno, statusno...). Ili, ne očekujem da se za mene itko ikad založi, ili za moju djecu, prema tome očekujem da se i svi drugi bore sami za sebe, i za svoju djecu.

Ako intervenirate, na kakav tip situacija (ili stupanj ekscesa ili nesporazuma) reagirate i do kud ste spremni ići u zalaganju? Jeste li se nekad založili za nekog a da ste takvim ponašanjem riskirali vlastitu poziciju/sigurnost? Je li se netko na taj način založio za vas?

Ako pretpostavimo da interveniramo kada smatramo da su nečiji integritet, prava ili opća pravda ugroženi, je li točno da ne interveniramo onda kada nam u stvari odgovara što je izbio nekakav sukob i što je netko doveden u neugodnu poziciju? Jeste li nekad guštali u takvim situacijama?

Neki primjeri:
- skupina mladića mlati jednog mladića na ulici
- jedan mladić mlati drugog mladića na ulici
- odrasla osoba šamara dijete u šoping centru
- zaposlenik na kolegiju obrušuje se na jednog od kolega, docira i nastoji ga pred svima diskreditirati
- osoba u društvu na omaložavajuć i nepristojan način govori o nekome tko je prisutan, npr. o svojoj supruzi, prijatelju...

To su, dakle, neke od situacija u kojoj jedna osoba koristi poziciju, fizičku nadmoć ili (tuđe) vrijeme i priliku da bi nekog osramotila, dovela u neugodnosti ili mu/joj zadala ozljede nekog tipa. Obično su to situacije kojima je "žrtva" zatečena i emocionalno i/ili fizički povrijeđena pa, prema tome, počesto ne može adekvatno reagirati. Što vi radite u tim situacijama, ako ste tek prisutni, odnosno promatrač?

I još: kako se kasnije ponašate prema osobi koja je nekog dovela u neugodnu situaciju? Prijateljski? Rezerviranije? ...

Zadnje uređivanje Whereabout : 31.12.2009. at 01:54.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 11:20   #2
Nisam tip osobe koja stoji po strani, uvijek interveniram. Zapravo ne kužim sklop ljudi u glavi koji mogu mirno stajat i promatrat to. Možda da ljudi malo više paze na jedni druge....bi se izbjegla jedna situacija koju sam procitala u novinama i jebeno me šokirala.
Cura je zaspala, tj., zamrla na ulici od alkohola, nitko od prolaznika njoj nije pomogao. Mogli su barem policiju nazvat il hitnu, jebote koliko košta poziv al ne. Dok nije došao jedan tip, zapravo mladi decko, nekih 22 mislim, išao na posao. I sad pazi sklopa u glavi, došao do nje, skinuo nju i silovao. A fini građani ove zemlje su prolazili i išli svojim poslom, netko je cak to i snimao. Sad da dođem k sebi
A intervenirala sam više puta...vidla jednom žensku na ulici kako je pljusnula svog klinca, nekih 7, 8 god. imao , ali to nije bila pljuska nego ono zateturao je od udarca. Rekla sam njoj da se smiri i koji njoj kurac, na šta je izbila velika svađa.
Bilo je još situacija, tipa da netko nekog ponižava, jer misli da može. E to obožavam
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ

Zadnje uređivanje Vilenica : 03.03.2010. at 10:03. Reason: citat nije potreban
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 11:31   #3
Nisam se našla u sličnoj situaciji, ali vjerojatno bih überreagirala.
Jer inače sam takva. Ne znam se kontrolirati, impulzivna do bola, a osjetljiva na nepravdu!
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 11:47   #4
Procjenjujem je li potreban moj angažman; jesu li osobe ravnopravne u sukobu; koje su okolnosti; pratim razvoj događaja...

Nekad interveniram, nekad ne - zavisi od slučaja do slučaja. Uglavnom, ako eskalira i mogu nekako pomoći onda sam tu. Do tada promatram situaciju te hoće li osobe same naći rješenje.

Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
JNeki primjeri:
- skupina mladića mlati jednog mladića na ulici
Nikad vidio.
Quote:
- jedan mladić mlati drugog mladića na ulici
U zadnje vrijeme nisam vidio.
Prije dok sam bio tamo bilo je ovako: ako su prijatelji onda uletavam između prije nego dođe do tučnjave ili je isto tako normalno da ako dođe do tučnjave prekida se s prvom krvi, tj. kad ozbiljno postane.
Ako su nepoznate osobe... hm, mislim da je bilo jednom, dva, tri, ne znam točno... uglavnom, te osobe poštuju hladne glave tako da je došlo do razlaza.
Quote:
- odrasla osoba šamara dijete u šoping centru
Šamara, kontinuirana radnja - nikad vidio.
Quote:
- zaposlenik na kolegiju obrušuje se na jednog od kolega, docira i nastoji ga pred svima diskreditirati
Zaposlenik na kolegiju, akademski tipovi, nikad vidio pa isto ne znam kako bih reagirao.
Quote:
- osoba u društvu na omaložavajuć i nepristojan način govori o nekome tko je prisutan, npr. o svojoj supruzi, prijatelju...
Radio prije, sada više ne. Nije mi to više prikladan način zabave niti se volim sukobljavati.
U razgovoru s osobom koja to radi nastojim joj pokazati, kad mogu samo u dvoje, da je to što radi loše i postići neku promjenu čak i neizravno, tj. da osoba sama dođe do zaključka.
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 11:52   #5
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
Nisam se našla u sličnoj situaciji, ali vjerojatno bih überreagirala.
Jer inače sam takva. Ne znam se kontrolirati, impulzivna do bola, a osjetljiva na nepravdu!
Pas koji laje ne grize.
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 11:54   #6
Quote:
PashkoPata'q kaže: Pogledaj post
Pas koji laje ne grize.
Pa ja i ne lajem. Naizgled sam vrlo mirna i fina cura. Rijetko tko je osjetio kako grizem.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 15:54   #7
Reagiram ovisno o prilici, više instinktivno nego racionalno, ali se definitivno pontano počnem ponašat rezerviranije.
Inače, zna me iziritirat kad se neko sa strane, ničim prozvan, upliće u "sukob" ili pokušaj stvaranja sukoba u kojem sam ja jedan od aktera. Postoje situacije kad ja svijesno odabirem "nereagirat", odnosno reagirat ignoriranjem, nekome nešto pustit, iz nekog svog razloga i onda kad se neko umiješa ničim izazvan i tako podiže energiju, najrađe bi ga šupila.
__________________
"Kako možemo braniti jednu civilizaciju koja samo nosi to ime, a obožava u nama životinje i cijeni samo materijalno?" M. Gandhi
Stella1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 16:53   #8
Nisam imao prilike nasreću, ali bi reagirao da neko tuče nekoga tko se ne zna ili ne može obraniti ako bi bilo jedan na jedan. Da njih deset nekog cipelari na podu, ne vidim što bi postigao da se ja jedini umješam osim što bih i ja dobio batina. Puno toga ovisi o situaciji, koliko ljudi ima okolo da priskoče, da li neko ima oružje itd
__________________
Moje namjere su prozirne, ali moja namjera da mi namjere budu prozirne je skrivena.
poštar4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2009., 21:13   #9
procijenim situaciju i ako mogu biti od pomoći, odnosno da ne naštetim ni sebi ni drugome uskočim. dva puta sam u zadnjih par godina podizao gospođe koje su se razbile na ledu, jednom sam zvao hitnu kada je djevojka kolabrirala u autobusu i tako... lani sam vidio kada su susjedi provalili u stan pa sam zvao policiju-gospođa se nije ni zahvalila a uredno je staroj napomenula kako joj je bilo mrsko ići na sud prepoznavati te ukradene stvari i da ne zna što bi s njima kada su joj ih vratili. ja znam - u slučaju bilo čega kod susjede ja ne reagiram isto tako ne reagiram na odgojne metode koje drugi ljudi imaju prema svojoj djeci - osim ako to baš ne bi bilo nešto drastično.
krycek is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 03:30   #10
Hvala vam svima na odgovorima!

Quote:
a1exa kaže: Pogledaj post
Cura je zaspala, tj., zamrla na ulici od alkohola, nitko od prolaznika njoj nije pomogao. Mogli su barem policiju nazvat il hitnu, jebote koliko košta poziv al ne. Dok nije došao jedan tip, zapravo mladi decko, nekih 22 mislim, išao na posao. I sad pazi sklopa u glavi, došao do nje, skinuo nju i silovao. A fini građani ove zemlje su prolazili i išli svojim poslom, netko je cak to i snimao.
Ne sjećam se tog slučaja, ali znam za dosta primjera kada su ljudi iz nekog straha valjda naprosto čekali da "opasnost prođe" - ima tu nešto i od one "gradske" blaziranosti. Kao, idem "svojim poslom" i ništa ne vidim oko sebe. A taj koji je snimao, tu nastaje ona stara dvojba oko snimanja nesreća i ostalih gadarija - je li onaj tko snima dobročinitelj zato što je dokumentirao događaj i eventualno može pomoći žrtvi u dokazivanju ili je neka vrsta voajerskog sudionika. Znamo i za slučajeve kada su ljudi naplaćivali svoje video zapise nakon nesreća, ubojstava i sl.

Quote:
A intervenirala sam više puta...vidla jednom žensku na ulici kako je pljusnula svog klinca, nekih 7, 8 god. imao , ali to nije bila pljuska nego ono zateturao je od udarca. Rekla sam njoj da se smiri i koji njoj kurac, na šta je izbila velika svađa.
Bilo je još situacija, tipa da netko nekog ponižava, jer misli da može. E to obožavam
Eto vidiš, tu je pitanje smijemo li se miješati u tuđe roditeljske metode, odnosno kada se prelazi granica od djeteta koje je pod roditeljskom odgovornošću ka djetetu kao članu društva, sa pravima koja mu deklarativno barem jamči niz institucija. I kad smo mi odgovorni članovi društva a kad tek preosjetljivi promatrači s prekoračenjem ovlasti u javnom prostoru. Ali razumijem te, ja ne znam kako bih reagirala, ali volim ošinuti pogledom nadrkane mame po dućanima, koje se baš istresaju na tim svojim malcima (a vidiš, po svemu, ne moraš čak biti ni naročit psiholog, da je nadrkana jer je sjebana zbog niza stvari od kojih ni jedna nema veze s djetetom joj). Onda se osjećam moralno superiorno i najradije bih ih pritisnula uz policu i nalupala po šugavom nekontroliranom dupetu.

Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
Nisam se našla u sličnoj situaciji, ali vjerojatno bih überreagirala.
Jer inače sam takva. Ne znam se kontrolirati, impulzivna do bola, a osjetljiva na nepravdu!
To! Mi pravednici... što reći.

Quote:
PashkoPata'q kaže: Pogledaj post
...
Zaposlenik na kolegiju, akademski tipovi, nikad vidio pa isto ne znam kako bih reagirao.
...
E, ja vidjela. Što vidjela, doživjela. Vjeruj mi, ništa nije bljutavije nego kad vidiš koliko ljudi mogu biti ljigavi, usprkos svojoj navodnoj prosvijećenosti i pameti koju inače, u načelu, u brojnim stvarima pokazuju (tolerantni do zla boga, veliki "borci" za pravdu i tako...). I kako ljudi mogu biti dvolični, licemjerni i paziti na svoje dupe - da njima bude bolje, a kako je onome tko je doživio nekakvu nepravdu, a bože moj...

Quote:
Radio prije, sada više ne. Nije mi to više prikladan način zabave niti se volim sukobljavati.
U razgovoru s osobom koja to radi nastojim joj pokazati, kad mogu samo u dvoje, da je to što radi loše i postići neku promjenu čak i neizravno, tj. da osoba sama dođe do zaključka.
Da, ja sam se isto nedavno našla u situaciji da vidim nešto do zla boga blesavo, neki tip koji je na osebujan način tretirao svoju ženu na jednom javnom događanju i to drito preda mnom (i još nekima), ona je samo stajala i nije se bunila (valjda im je to kućni ritual), ja ostala paf i - šutila. Jer da sam nešto rekla ne bi bilo svrhe - ona bi se isto vjerojatno pobunila jer je to kao "njihova stvar", tako oni to i po doma valjda, i tko sam ja da im pametujem. I doista, tko sam da se miješam, barem kad su u pitanju te neke interne sheme.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 03:58   #11
Quote:
Stella1 kaže: Pogledaj post
Reagiram ovisno o prilici, više instinktivno nego racionalno, ali se definitivno pontano počnem ponašat rezerviranije.
Inače, zna me iziritirat kad se neko sa strane, ničim prozvan, upliće u "sukob" ili pokušaj stvaranja sukoba u kojem sam ja jedan od aktera. Postoje situacije kad ja svijesno odabirem "nereagirat", odnosno reagirat ignoriranjem, nekome nešto pustit, iz nekog svog razloga i onda kad se neko umiješa ničim izazvan i tako podiže energiju, najrađe bi ga šupila.
Da, slažem se, sa svime. Vidjela sam, za suprotan primjer od ovog na što ti misliš pod rezerviranošću, neke slučajeve kada su ljudi nekako oprezno postupali s "napadačem", ali ne u smislu da ga se gnušaju, nego u smislu da ne bi naštetio i njima. Također i slučajeve u kojima se netko mudro drži sa strane da vidi tko će pobijediti pa da se onda prikloni strani koja bolje prolazi. E, rigo, bogami. I slučajeve kada se promatrači počnu ponašati doslovno submisivno, u svemu podilaze "napadaču", gotovo se diveći njegovoj ili njezinoj energiji i odluci da napada - kao da je to pitanje nekakve časti ili više pravde. To naravno ovisi od slučaja do slučaja, no u ovim mojim slučajevima radilo se o potpuno promašenom napadanju, malograđanskog štiha čak, proračunatom i interesnom, ali su pojedinci svejedno osjećali nekakvu kmetovsku solidarnost s dotičnima (a sve iz straha, u podlozi).

Iako, što i ti navodiš, treba znati kada je poželjno intervenirati sa strane. Ja recimo ne mogu šutjeti ako osjećam da se radi nepravda. Meni se čak po faci vidi na čijoj sam strani. Pogotovo me to pogodi jer već intuitivno osjećam tko je kakav i od kog se što može očekivati, i situacije koje se događaju često su samo ispunjenje nekog proročanstva. Šutim kad je baš interna stvar nečija, nešto privatno, intimno ili obiteljski, jako rijetko šutim kad su u pitanju kalkulanti i agresivci bilo koje vrste.

Quote:
poštar4 kaže: Pogledaj post
Nisam imao prilike nasreću, ali bi reagirao da neko tuče nekoga tko se ne zna ili ne može obraniti ako bi bilo jedan na jedan. Da njih deset nekog cipelari na podu, ne vidim što bi postigao da se ja jedini umješam osim što bih i ja dobio batina. Puno toga ovisi o situaciji, koliko ljudi ima okolo da priskoče, da li neko ima oružje itd
Složila bih se i s ovim, hvala ti.

Quote:
krycek kaže: Pogledaj post
procijenim situaciju i ako mogu biti od pomoći, odnosno da ne naštetim ni sebi ni drugome uskočim. dva puta sam u zadnjih par godina podizao gospođe koje su se razbile na ledu, jednom sam zvao hitnu kada je djevojka kolabrirala u autobusu i tako... lani sam vidio kada su susjedi provalili u stan pa sam zvao policiju-gospođa se nije ni zahvalila a uredno je staroj napomenula kako joj je bilo mrsko ići na sud prepoznavati te ukradene stvari i da ne zna što bi s njima kada su joj ih vratili. ja znam - u slučaju bilo čega kod susjede ja ne reagiram isto tako ne reagiram na odgojne metode koje drugi ljudi imaju prema svojoj djeci - osim ako to baš ne bi bilo nešto drastično.
Ah, meni se jednom davno desilo da sam pomogla gospođi da ustane, a bile su joj se i rasule stvari što sam joj pomogla skupiti. Međutim, tad je do nas došla neka gospođa srednjih godina (a ja sam tad bila klinka), u finoj bundi, i gospođu kojoj sam pomogla, i koja mi se nije zahvalila, opomenula da neka si provjeri da li su joj sve stvari tu - u smislu, da nisam uzela nešto. Da sam imala kišobran i ove godine koje imam danas, mislim da bih je klepnula. Not. Ali da, mrzimo te gospođe koje se ne znaju zahvaliti. Pizda im materina.

Nego da, bio je nedavno taj jedan slučaj, profesor na Fakultetu političkih znanosti, Tonči Kursar, kojega su prebili na stubištu, a susjedi slušali iza zatvorenih vratiju i ne učinili doslovno - ništa. Što tebe Kursar nema za susjeda? Umjesto što si susjed toj nezahvalnoj gospođi...

Ne znam što bih ja napravila u situaciji kao s Kursarom, ali mislim da bih, osim što bih pozvala policiju, ipak izašla na hodnik i pokušala napadača omesti nekakvim vikanjem ili sličnim...
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 04:28   #12
ako su tračevi ili bilo kakve pizdarije u pitanju, miješanje u tudje zivote i slicno - ostajem po strani.
ako su u pitanju stvari koje me se tiču izravno ili neizravno, reagiram tada.
__________________
My mama told me not to fool with oleander.
mentalny is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 04:30   #13
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
ako su tračevi ili bilo kakve pizdarije u pitanju, miješanje u tudje zivote i slicno - ostajem po strani.
ako su u pitanju stvari koje me se tiču izravno ili neizravno, reagiram tada.
Dobro, tiče li te se izravno ili neizravno ako bi ti, npr. na stubištu ili ispred stana, mlatili susjeda palicom? Što bi poduzeo?
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 04:50   #14
Je li ovo neka anketa ?
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 04:56   #15
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Je li ovo neka anketa ?
Nije. Niti je anketa niti nekakva priprema za anketu, zanima me privatno, jer sam bila u nekim situacijama, ili su to bili moji poznanici, i te situacije su me povrijedile ili šokirale, kako koji put, i svakako natjerale na razmišljanje. Pa sam odlučila pitati vas ovdje imate li takvih iskustava i što mislite. Hvala unaprijed i unazad, još jednom.
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 04:59   #16
Pa, meni se cini da bi malo tko reagirao onako kako ocekuje od sebe u prisebnom stanju... u extremnim situacijama, kad je zivot u opasnosti, naravno...
Za sebe, unaprijed -nisam siguran, unazad, da ne ulazim u detalje -zamalo sam poginuo za covjeka koji to nije zavrijedio... danas mi je krivo zbog toga, jer jos imam posljedice. Za nekog drugog, nebi mi bilo krivo...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 05:03   #17
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
Pa, meni se cini da bi malo tko reagirao onako kako ocekuje od sebe u prisebnom stanju...
Zbog straha?
Što je, recimo, sa situacijama kada nitko nije fizički ugrožen, dakle ne možeš izgubiti život niti dobiti šljivu na oku, ali treba imati muda konfrontirati se? Verbalno.
Kada netko npr. zloupotrebljava situaciju da bi nekog oblatio, osramotio, izbacio iz takta, ponizio, i ta osoba se sama brani, ali bi joj dobro došla i pomoć sa strane od strane prijatelja ili ljudi s kojima je ta osoba u svakodnevnoj komunikaciji - hoćemo li joj pomoći ili ćemo mudro sa strane slušati dijalog?
I o čemu sve ovisi naša odluka?
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 05:16   #18
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
Zbog straha?
Što je, recimo, sa situacijama kada nitko nije fizički ugrožen, dakle ne možeš izgubiti život niti dobiti šljivu na oku, ali treba imati muda konfrontirati se? Verbalno.
Kada netko npr. zloupotrebljava situaciju da bi nekog oblatio, osramotio, izbacio iz takta, ponizio, i ta osoba se sama brani, ali bi joj dobro došla i pomoć sa strane od strane prijatelja ili ljudi s kojima je ta osoba u svakodnevnoj komunikaciji - hoćemo li joj pomoći ili ćemo mudro sa strane slušati dijalog?
I o čemu sve ovisi naša odluka?
Oh, poslije nekog broja godina takve benigne situacije nisu uopce uznemirujuce.
"Dobardan" ili "Jebemtimajku" je jednako lako za izustiti (pardon my france)... naravno kad je u pitanju netko tko odlucuje o mojoj buducnosti (kao sef npr.) malo cu birati rijeci, ovisi i kakva je situacija, i tko je u pitanju...
Problem je kad ide covjek na covjeka...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 05:20   #19
Quote:
Whereabout kaže: Pogledaj post
...

Neki primjeri:
- skupina mladića mlati jednog mladića na ulici
- jedan mladić mlati drugog mladića na ulici
- odrasla osoba šamara dijete u šoping centru
- zaposlenik na kolegiju obrušuje se na jednog od kolega, docira i nastoji ga pred svima diskreditirati
- osoba u društvu na omaložavajuć i nepristojan način govori o nekome tko je prisutan, npr. o svojoj supruzi, prijatelju...

...
Ovisi o okruženju, individualnoj procjeni potrebe vlastitog mješanja, a ruku na srce, i o raspoloženju. A prije miješanja u tuđa posla, potrudila bih se svakako doznati o čemu se radi, makar osnovu, ne bih srljala kao guska u maglu, pogotovo nekamo gdje mi realno gledajući nije mjesto.

Što se tiče primjera, redom:
-svakako, ne fizički jer nemam šanse, zvala bih policiju
-isto
-ovisi o raspoloženju, ali vjerojatno da, i to žestoko
-ne, nekako mi se čini da bih se tako samo pravila pametnom
-ne, ali ako osobu poznajem, rekla bih joj to privatno i nasamo.

Kako se kasnije ponašam ovisi o daljnem razvoju situacije.
__________________
...Bleki. [ženski anthrax] ...'oću rozu boju :mama:
Ms. Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 05:46   #20
pa dobro, recimo u politici imamo situacije kada obračunavanja nisu baš bezazlena, riječ je raznim podmetanjima, udarcima ispod pojasa... relativno slično može se dogoditi i u među onima koji nisu političari, ali su retorikom i metodama dorasli istima, naprosto pokušaju neku situaciju okrenuti u svoju korist i to rade na način tako da se svima lagano okreće želudac. Na takve situacije mislim pod onom četvrtom situacijom. @ haram - tu ti ne pomažu ni godine, ovisi o složenosti situacije i ljudima koji su u pitanju i njihovim slabim točkama - prisiljen si braniti se i pitanje je na koji način to raditi te hoćeš li uopće uspjeti išta jer si pod stresom (zatečen, pogođen); ja sam gledala ljude u nekim takvim situacijama i bilo mi je neugodno, zbog njih i toga kako se oni sad osjećaju kao i zbog primitivnosti i zločestoće napadača - ako sam imala nešto za reći, rekla bih, nisam mogla dozvoliti da se nekog blati, pogotovo ako bih kužila da napadač to radi iz zlobe, zavisti, kompeticije, pokušaja da nekog izgura sa scene. Ipak, neki ljudi koje znam reagirali su upravo sa "ne bi se štel mešat", iako su off the record pričali kako im je jako glupo to što je napadač napravio, kako je to preko granice dobrog ukusa i nije prijateljski. Ne mora sve biti prijateljski, naravno, ali kad jednom za neke ljude vidiš da su loši i da su spremni na koješta, ne vidim zašto taj stav ne-miješanja i vječite šutnje... pa i nastavka komunikacije s tim čovjekom kao da se ništa nije dogodilo. Osim, naravno, ako smo ambivalentni, ipak možda i mislimo da je ta osoba u nečemu u pravu i da je ok što se poslužila nekulturnim sredstvom.
@ Ms. Black - meni je ponekad isto suvišno pametovati, ali volim spustiti, no to samo onima koji to zbilja debelo zasluže svojim upornim turanjem vlastitog ega drugima na nos i dnevni red.
U pravilu, istina je da me situacije poput opisanih rastužuju. Zaslužujemo bolje. Ponekad je mudro pustiti da se stvari odviju svojim tokom, ili ne izazivati veću nesreću (kao u slučaju fizičkih napada), a ponekad je grijeh ne založiti se za nekog. Posebno ako se inače kuneš u to da si čovječan, da si kršćanin ili humanist.
No, da ne bi ispalo da dociram, nije lako odrediti koja je situacija kakva i ne možemo uvijek reagirati savršeno. Ipak, osim što kužim da postoje situacije kada nema nikakvog smisla reagirati (jer možemo samo pogoršati stvari ili jer nas se doista možda i ne tiče, koliko god žrtva bila u nepovoljnom položaju), ostaje mi taj osjećaj da je naše definiranje prikladnosti i potrebe za reagiranjem rezultat i nekakve svijesti, ili preciznije, da može biti jako negativno usmjereno malograđanštinom. Da smo naučeni ne miješati se u tuđa posla, a istodobno voditi brigu o ispravnosti tuđeg načina života. Ne svi mi, dakako, govorim o jednom dijelu društva koji se formirao u gradovima u miksu postsocijalističkih, postratnih, kvazikatoličanskih i nakaradno konzumerističkih ideologija.

Zadnje uređivanje Whereabout : 02.01.2010. at 05:54. Reason: dodatak s pametovanjem :D
Whereabout is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:25.